کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

فقر و بیکاری شدید دستفروشی در تهران را افزایش داده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید که اکثریت دست فروشان به خاطر بیکاری به این کار روی آورده‌اند و نباید جمع‌آوری شوند. طرح جمع‌آوری دست فروشان و دستفروشی در تهران از ابتدای بهمن ماه در برخی مناطق پایتخت به اجرا گذاشته شده است.

دستفروشی در تهران

پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس روز جمعه ۲۷ بهمن از قول بیگدلی نوشت: «تا زمانی که فضاهای مشخصی در اختیار این قشر قرار داده نشود نباید نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام کرد زیرا معیشت آنها با تهدید مواجه می‌شود.»

دستفروشی در تهران با مدرک دانشگاهی

این نماینده مجلس می‌گوید که برخی از دست‌فروشان تحصیلات دانشگاهی دارند و به دلیل بیکاری و از سر اجبار به این شغل کاذب روی آورده‌اند و برخی دیگر کارمندانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی دست‌فروشی را به عنوان شغل دوم انتخاب کرده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد که دولت و شهرداری باید با اختصاص فضاهای مشخصی به دست‌فروشان، ساماندهی آنها را در اولویت قرار دهند وگرنه جمع‌آوری این افراد پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

کورش خرد، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ تهران، ماه گذشته به خبرگزاری ایسنا گفته بود که با حکم قضایی، ماموران نیروی انتظامی و شهرداری از اول بهمن ماه جمع‌آوری دست‌فروشان در خیابان ولی‌عصر تهران را آغاز می‌کنند.

او اعتراض کاسبان این منطقه و شکایت مردم از دشواری تردد در برخی پیاده‌روهای این خیابان را علت اصلی جمع‌آوری دست‌فروشان عنوان کرد.

معاون شهرداری منطقه ۱۱ می‌گوید که در محدوده خیابان ولی‌عصر حدود ۳۰۰ دست‌فروش شناسایی شده‌اند که از قشرهای آسیب‌پذیر جامعه هستند و این افراد یا به بازارچه‌های ساماندهی شده شهرداری معرفی یا جذب حوزه‌های مختلف خدمات شهری می‌شوند. او درباره معیارهای شناسایی این افراد توضیح بیشتری نداد.

بیکاری و شغل‌های کاذب

شماری از کارشناسان مسائل اجتماعی نیز اعتقاد دارند در سال‌های گذشته بین افزایش فقر و بیکاری و دست‌فروشی تناسب معناداری وجود داشته و به موازات افزایش مشکلات معیشتی تعداد دست‌فروشان نیز بیشتر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد، روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۶ بهمن) در حاشیه سفر به اصفهان ابراز تاسف کرد که فقر در حال گسترش است و هر روز بر تعداد فقرا افزوده می‌شود.

فتاح شهریور ماه امسال در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر از افراد جامعه در فقر مطلق به سر می‌برند. این در حالی است که اگر بخواهیم شاخص‌های خود را توسعه و سطح رفاه را در جامعه افزایش دهیم، می‌توان ۱۶ تا ۲۰ میلیون نفر را در کشور در دایره فقر مطلق قرار داد.»

فقر و حاشیه‌نشینی

رئیس کمیته امداد گفته است: «در حال حاضر تعریف فقر مطلق در کشور ما بسیار سخت شده و اگر بخواهیم خیلی با جزئیات آن را مطرح کنیم، بار سیاسی به همراه دارد و باید دید آیا مسئولین آماده هستند که زیر بار سیاسی این موضوع در مقابل مجامع جهانی قرار بگیرند؟»

مسئولان دولتی تا کنون تعریف دقیقی از فقر مطلق و دامنه ‌گسترش آن در ایران ارائه نکرده‌اند. با این همه به نظر می‌رسد که در این زمینه اتفاق نظر وجود دارد که افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی که شمار آنها تا ۱۲ میلیون نفر برآورد می‌شود زیر خط فقر مطلق قرار دارند.

حل معضل بیکاری که بین جوانان، به خصوص زنان جوان، گسترش بیشتری دارد از دیگر وعده‌های رئیس دولت دوازدهم است بدون این که محل تامین منابع مورد نیاز آن مشخص باشد. فتاح به طعنه می‌گوید که دولت وقتی وعده ریشه‌کنی فقر را می‌دهد باید “به جیب خود هم نگاه کند”.

بخش قابل توجهی از دستفروشی در تهران و سابر کلان‌شهرها را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند. وزیر کشور، عبدالرضا رحمانی ‌فضلی، چندی پیش گفته بود که دست‌کم ۱۱ میلیون نفر در ایران حاشیه‌نشین هستند که ۳ میلیون نفر آنها در حاشیه تهران، مشهد و اهواز زندگی می‌کنند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

فقر و بیکاری شدید دستفروشی در تهران را افزایش داده است


خبرخوان هفته

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی