کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان گرفتگی گردن: ۲۳ درمان خانگی رفع گرفتگی عضلات گردن

آیا خیلی وقت‌ها شما هم روی صندلی خواب‌تان می‌برد و وقتی بیدار می‌شوید، می‌بینید چانه‌تان روی قفسه سینه‌تان آمده است؟ یا این‌که گوشی تلفن را بین شانه و گردن‌تان قرار می‌دهید و مدت‌ها صحبت می‌کنید؟ یا این‌که به حالت ایستاده، موهای‌تان را در سینک ظرف‌شویی می‌شویید؟ همه‌ی این عادت‌ها باعث کشیدگی گردن می‌شوند و حرکت دادن گردن را به دو طرف دشوار می‌کنند؛ و بنابراین، باعث ایجاد درد و ناراحتی می‌شوند. گرفتگی گردن معمولا به دلیل پیچ خوردگی و کشیدگی ماهیچه‌ها، اسپوندیلوز گردن، عفونت مننژیت، استفاده از بالش نامناسب، عطسه‌ی شدید، و غیره اتفاق می‌افتد. در ادامه با ما همراه باشید تا روش های خانگی خوبی درباره درمان گرفتگی گردن بدانید.

درمان گرفتگی گردن

اگر هنگام خوابیدن احساس ناراحتی می‌کنید، یا مرتبا در نواحی گردن، بالای شانه، و کمر احساس درد می‌کنید، یا اگر در بالای کمر و ماهیچه‌های گردن‌تان نیز دچار اسپاسم می‌شوید، احتمالا مشکلات‌تان به گرفتگی گردن مربوط می‌شوند. بنابراین، تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید تا درباره‌ی درمان‌های خانگی موثر برای خلاصی از شر گرفتگی گردن آگاه شوید.

روشهای خانگی برای درمان گرفتگی گردن

۱. کیسه‌ی یخ

چند قطعه یخ را خرد کنید و در یک کیسه‌ی زیپ‌دار بریزید. گردن‌تان را با حوله بپوشانید و کیسه‌ی یخ  را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی گردن‌تان قرار دهید؛ این کار را هر دو ساعت یک بار تکرار کنید. استفاده از کیسه‌ی یخ روش درمانی موثری است که از بروز درد در ناحیه‌ی گردن پیشگیری می‌کند.

یا این‌که می‌توانید متناوبا از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید. طی ۴۸ الی ۷۲ ساعت اول، از کیسه‌ی یخ، و سپس از کمپرس گرم استفاده کنید.

۲. ماساژ برای درمان گرفتگی گردن

دست‌های‌تان را به هم بمالید تا گرم شوند. سپس، با استفاده از نوک انگشتان، گردن‌تان را با حرکات دورانی ماساژ دهید تا تمام بخش‌های گردن تحت فشار قرار گیرند.

۳. پد گرمایی

یک عدد پد گرمایی (یا کیسه‌ی آب گرم) را زیر ناحیه‌ی دردناک گردن‌تان قرار دهید. این کار باعث می‌شود جریان خون در آن ناحیه افزایش یابد و درد به اندازه‌ی قابل توجهی کم شود.

روش دیگر این‌که، می‌توانید از پد گرمایی مرطوب استفاده کنید. درجه‌ی حرارت این وسیله قابل کنترل است و می‌توانید به مدت بیش‌تری از آن استفاده کنید.

به علاوه، خودتان نیز می‌توانید با خیساندن یک حوله در آب داغ پد گرمایی بسازید. حوله را از دو طرف بچلانید تا آب اضافی از آن خارج شود. سپس، آن را روی ناحیه‌ی آسیب دیده بگذارید.

۴. نمک اپسوم برای درمان گرفتگی گردن

مقداری نمک اپسوم را به آب وان حمام‌تان اضافه کنید و در آن استراحت کنید. منیزیوم و نمک موجود در نمک اپسوم به تنظیم آنزیم‌های مختلف در بدن انسان کمک می‌کنند؛ و هم‌چنین، باعث افزایش جریان خون و کاهش تنش و استرس ماهیچه‌ها می‌شوند.

به علاوه، جهت تقویت دستگاه ایمنی بدن و تسکین مشکل گرفتگی گردن می‌توانید روزانه از قرص‌های منیزیوم (۳۱۰ الی ۴۲۰ میلی گرم) استفاده کنید.

یا این‌که می‌توانید مواد غذایی غنی از منیزیوم نظیر موز را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید.

۵. دوش آب گرم

گرفتن دوش آب گرم به مدت ۵ دقیقه می‌تواند باعث تسکین گرفتگی گردن و ایجاد حس آرامش شود. گردن‌تان را زیر دوش بگیرید و مدتی تکان نخورید.

۶. سرکه سیب برای درمان گرفتگی گردن

یک عدد دستمال کاغذی را به سرکه سیب آغشته کنید و روی گردن‌تان بگذارید. اجازه دهید سرکه سیب به مدت ۲ ساعت روی گردن‌تان بماند. این کار را روزی دو بار تکرار کنید. این روش درمانی برای تسکین گرفتگی گردن بسیار موثر است.

علاوه بر روش بالا، دو فنجان سرکه سیب را در آب وان حمام‌تان بریزید. به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در وان حمام بمانید. این کار را هر روز تکرار کنید تا بهبودی حاصل شود.

۷. فلفل هندی

۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون را گرم کنید و یک قاشق چای خوری پودر فلفل هندی را به آن بیفزایید. این ترکیب را روی نواحی دردناک بمالید و آن ناحیه را با باند ببندید. اجازه دهید این ترکیب به مدت دو ساعت روی گردن‌تان بماند.

هم‌چنین، می‌توانید از لوسیون یا کرم حاوی کپسایسین یا فلفل هندی نیز استفاده کنید.

روش دیگر این‌که، فلفل هندی را به غذاهای‌تان اضافه کنید تا به فرایند درمان گرفتگی گردن‌تان سرعت داده شود.

۸. زردچوبه برای درمان گرفتگی گردن

زردچوبه سرشار از خواص ضد التهابی که می‌توانند ناراحتی و درد ناشی از گرفتگی گردن را کاهش دهند. با هر یک از روش‌های زیر می‌توانید از زردچوبه برای درمان گرفتگی گردن استفاده کنید:

الف. این چاشنی طبیعی را در آشپزی روزانه‌تان به کار بگیرید. استفاده از زردچوبه در غذاها باعث می‌شود گرفتگی گردن‌تان از داخل درمان شود.
ب. یا این‌که، می‌توانید یک قاشق چای خوری زردچوبه را در یک فنجان شیر حل کنید. محلول شیر و زردچوبه را به مدت چند دقیقه حرارت دهید. مقداری عسل نیز به آن بیفزایید و اجازه دهید کمی خنک شود. این نوشیدنی را روزی دو بار بنوشید.
پ. به علاوه، بعد از مشورت با پزشک می‌توانید از کپسول‌های زردچوبه نیز استفاده کنید.

۹. تمرینات ورزشی

برای مقابله با گرفتگی گردن باید از طیفی از حرکات ملایم و تمرینات ایزومتریک استفاده کنید.

الف. گردن‌تان را به عقب حرکت دهید و هم‌زمان، با استفاده از هر دو دست‌تان جلوی حرکت سرتان را به عقب بگیرید.
ب. گردن‌تان را به جلو حرکت دهید و با استفاده از کف دستان‌تان جلوی حرکت سرتان را به سمت جلو بگیرید.
پ. گردن‌تان را به سمت راست حرکت دهید و مانند دو حرکت بالا، با استفاده از کف دست راست، از حرکت سرتان به سمت راست جلوگیری کنید. این کار را به سمت چپ نیز انجام دهید.
ت. گردن‌تان را به صورت دورانی و به شکل عدد 8 حرکت دهید.
ث. باید به تدریج تنفس شکمی را تمرین کنید و یاد بگیرید.
ج. در برنامه‌ی کاری روزانه‌تان باید مراقبه و تمرینات یوگا را نیز بگنجانید تا گرفتگی گردن‌تان بر طرف شود.

توجه: اگر انجام سه حرکت اول با درد همراه باشد، باید انجام این حرکات را متوقف کنید.

۱۰. ماساژ گردن با لبه‌ی قاشق

ناحیه‌ی دردناک گردن‌تان را با مقداری روغن ماساژ دهید. سپس، از شخصی درخواست کنید با استفاده از لبه‌های داخل قاشق گردن‌تان را ماساژ دهد (با قرار دادن لبه‌های قاشق روی پوست، آن را با فشار ملایم به حرکت درآورد). این روش درمانی گرفتگی گردن را کم می‌کند و باعث بهبود جریان خون در ناحیه‌ي آسیب دیده می‌شود.

توجه: حتما از شخص دیگری بخواهید این کار را برای‌تان انجام دهد. به علاوه، این کار به منظور بهبود جریان خون در نواحی آسیب دیده انجام می‌شود. فشار وارده نباید آن قدر باشد که به کبودی پوست منجر شود.

۱۱. قرص منیزیوم

برای تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌توانید قرص منیزیوم مصرف کنید. این ماده به تسکین گرفتگی گردن کمک می‌کند.

درمان‌های گیاهی برای خلاصی از شر گرفتگی گردن

۱۲. روغن نعناع فلفلی

منتول موجود در روغن نعناع فلفلی درد و ناراحتی ناشی از گرفتگی گردن را کاهش می‌دهد. دو قاشق چای خوری روغن زیتون را به مدت چند ثانیه در مایکروویو گرم کنید. چند قطره روغن نعناع فلفلی را با روغن زیتون گرم ترکیب کنید و به آرامی روی گردن‌تان ماساژ دهید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

۱۳. روغن معطر (روغن عصاره‌ای)

با استفاده از روغن‌های معطر نظیر روغن کاج، روغن رزماری، یا روغن سرو کوهی گردن، ناحیه‌ی بالای کمر، و شانه‌های‌تان را ماساژ دهید.

به علاوه، می‌توانید این روغن‌های معطر را به آب گرم وان حمام نیز اضافه کنید.

۱۴. برگ کرفس

برای درمان درد ناشی از گرفتگی گردن می‌توانید مرتبا آب برگ کرفس بنوشید.

۱۵. ساخت پماد ضد درد موضعی

با ذوب و ترکیب کردن مقداری روغن نارگیل، موم زنبور عسل، روغن نعناع فلفلی، و روغن اوکالیپتوس می‌توانید پماد ضد درد خانگی موثری را تهیه کنید. اجازه دهید این ترکیب کمی خنک شود و سپس، آن را روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید.

۱۶. چای کیسه‌ای بابونه

کیسه‌های چای کیسه‌ای بابونه را می‌توانید به عنوان کمپرس گرم روی نواحی دردناک گردن بگذارید. این کار باعث تسکین درد و گرفتگی ماهیچه می‌شود.

۱۷. روغن اسطوخودوس

قرن‌ها است از این گیاه دارویی برای مقاصد مختلف پزشکی استفاده می‌شود. مالیدن روغن اسطوخودوس روی نواحی دردناک گردن باعث تسکین درد و آرامش ماهیچه‌های‌تان می‌شود.

۱۸. ترب کوهی برای درمان گرفتگی گردن

برش‌های تازه‌ی ترب کوهی را روی ناحیه‌ی دردناک گردن بگذارید و اندکی صبر کنید. این کار باعث بی‌حس شدن ناحیه‌ی مورد نظر می‌شود؛ ترب کوهی باعث ایجاد سوزش خفیف و قابل تحملی می‌شود که درد ناشی از گرفتگی گردن را به شکل موثر کاهش می‌دهد.

۱۹. منتول و کافور

جهت تسکین درد و التهاب می‌توانید از کرم‌ها، ژل‌ها، یا روغن‌های حاوی منتول و کافور استفاده کنید. هر دوی این داروهای گیاهی می‌توانند به بهبود جریان خون کمک کنند؛ به علاوه، اثر خنک کنندگی‌شان نیز باعث ایجاد آرامش در ماهیچه می‌شود.

۲۰. کندر برای درمان گرفتگی گردن

جهت خلاصی از شر درد گرفتگی گردن می‌توانید مقداری روغن یا کرم حاوی کندر را هر پنج ساعت یک بار روی ناحیه‌ی مورد نظر بمالید. هم‌چنین می‌توانید کپسول‌های حاوی کندر نیز مصرف کنید. روزی ۳ بار به اندازه‌ی ۱۵۰ میلی گرم کپسول اسید بوسولیک (عصاره‌ی کندر) مصرف کنید؛ البته، بعد از مشورت با پزشک و آگاهی از میزان مصرف مناسب خودتان.

۲۱. ترکیب شاه‌پسند، ریشه‌ی سنبل‌الطیب، و گل راعی

شاه‌پسند، ریشه‌ی سنبل‌الطیب، و گل راعی را بجوشانید و داخل یک پارچه‌ی نخی یا رو بالشی بریزید. از این پارچه به عنوان کمپرس گرم روی ناحیه‌ی دردناک گردن استفاده کنید.

۲۲. گیاه پنجه‌ی شیطان

اثر ضد التهابی گیاه پنجه‌ی شیطان می‌تواند با درد ناشی از گرفتگی گردن مبارزه کند. این داروی گیاهی را می‌توانید به صورت کپسول نیز استفاده کنید. البته، بعد از مشورت با پزشک از کپسول گیاه پنجه‌ی شیطان مصرف کنید.

۲۳. پودر ریشه‌ی آشواگاندا

از آن‌جا که مزه‌ی پودر ریشه‌ي آشواگاندا بسیار تلخ است، بهتر است آن را به صورت کپسول مصرف کنید (البته بعد از تایید پزشک). مصرف این داروی گیاهی می‌تواند ماهیچه‌های‌تان را آرام کند و باعث تسکین درد شود.

کارهایی که باید انجام دهید

الف. از داروهای ضد درد بدون نسخه نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید. از این داروها نباید برای افراد زیر ۱۸ سال استفاده شود.
ب. اگر شرایط کاری‌تان ساکن و بدون حرکت است، باید ساعتی یک بار به مدت ۵ دقیقه به خودتان استراحت دهید و کمی قدم بزنید.
پ. هنگام خواب از بالش‌های راحت و مناسب استفاده کنید. اگر از بالش‌های پردار استفاده می‌کنید، باید سالی یک بار آن‌ها را تعویض کنید.
ت. تشک‌های قدیمی‌تان را با تشک‌های جدید عوض کنید؛ هر چند مدت یک بار تشک‌تان را برگردانید.

ث. حتما ۷ الی ۸ ساعت خواب کامل داشته باشید.
ج. وضعیت نشستن و خوابیدن‌تان را اصلاح کنید. هنگام نشستن باید کف پاهای‌تان کاملا صاف روی زمین باشند و بازوهای‌تان نیز روی دسته‌ی صندلی یا میز کار قرار بگیرند. اگر پشت رایانه کار می‌کنید، صفحه‌ی نمایشگر باید کاملا هم‌ سطح چشم‌های‌تان باشد.
چ. همیشه لاغر و متناسب باشید. وزن اضافه بر تمام ماهیچه‌های بدن‌تان فشار می‌آورد و باعث وخامت وضعیت‌تان می‌شود.
ح. اگر کوله پشتی استفاده می‌کنید، باید وزن آن به طور مساوی روی هر دو شانه‌تان قرار بگیرد.

کارهایی که نباید انجام دهید

الف. انجام فعالیت‌های بدنی شدید مانند فوتبال، هاکی، گلف، راگبی، دویدن سریع، پرش، رقص باله، دراز و نشست، و غیره
ب. کشیدن بیش از حد ماهیچه‌ها
پ. رانندگی طولانی، و در صورت پا برجا ماندن مشکل، به طور کلی رانندگی
ت. داشتن استرس در زندگی
ث. خوابیدن روی شکم؛ در این حالت، گردن به یک جهت می‌چرخد.
ج. انجام مکالمه‌های تلفنی طولانی مدت. متمایل کردن گردن به سمت پایین به مدت طولانی می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود.
چ. استفاده از بالش (تا بهبودی کامل)


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر مصطفایی

منبع:homeremedyhacks

درمان گرفتگی گردن: ۲۳ درمان خانگی رفع گرفتگی عضلات گردن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی