کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان گرفتگی عضلات پا: ۲۱ درمان خانگی رفع گرفتگی پا در خواب

گرفتگی عضلات پا که گرفتگی شبانه (گرفتگی پا در خواب) نیز نامیده می‌شود می‌تواند برای هر کسی در خواب اتفاق بیفتد؛ هرچند در این زمینه افراد مسن و زنان باردار از همه بیشتر آسیب پذیر هستند. گرفتگی پا به دلایل مختلفی ممکن است رخ بدهد. چون این مشکل می‌تواند خواب ما را بر هم بزند و باعث درد و ناراحتی شود، بسیاری از آدم‌ها دوست دارند راه حلی برای پیشگیری از آن پیدا کنند.

درمان های گرفتگی پا شامل مراقبت پزشکی یا راه‌حل‌های جایگزین طبیعی می‌شوند. اما، در این مقاله، فقط بر درمان های خانگی طبیعی برای درمان گرفتگی عضلات پا در خواب (شب) تمرکز می‌کنیم؛ درمان‌هایی که به از بین بردن درد و ناراحتی شما کمک می‌کنند. با ما همراه باشید تا ۲۱ درمان خانگی رفع گرفتگی پا در خواب را بدانید.

درمان گرفتگی عضلات پا

گرفتگی پا، اسپاسم‌های دردناکی است که در عضلات ساق پا اتفاق می‌افتند.

همان طور که از نام آن بر می‌آید، گرفتگی‌های پا می‌تواند فرد را هنگام تجربه‌ی اسپاسم‌های دردناک از خواب بیدار کند. اما، این به آن معنی نیست که این مشکل هرگز در طول روز برای شما اتفاق نخواهد افتاد. در واقع، این اتفاق ممکن است در طول روز هم به خاطر انجام فعالیت‌های فیزیکی مانند دوچرخه‌سواری و دویدن رخ بدهد. این فعالیت‌ها روی عضلات پا فشار وارد می‌کنند. به علاوه، بعضی از افراد که مجبور به داشتن شغل دوم هستند یا به مدتی طولانی در حالت نشسته قرار دارند ممکن است با خطرات بیشتری در زمینه‌ی گرفتگی عضلات پا مواجه شوند.

طبق نظر متیو هایلند، فیزیوتراپ و رئیس انجمن فیزیوتراپی نیویورک، دلایل و شرایط بسیاری برای افزایش خطر گرفتگی عضلات پا در خواب وجود دارد، که از دهیدراته (بی آب) شدن بدن تا مشکلات جدی‌تری مانند بیماری‌های کلیوی را در بر می‌گیرند. به علاوه، گرفتگی‌های عضلات پا ممکن است به خاطر انجام ورزش‌های سنگین، ترومای عضلانی، نشستن در تئاترهای شلوغ، یا بدجور گذاشتن پا به مدت طولانی رخ بدهند. بعضی از داروهای خاص مانند ادرارآورها، داروهای ضد بارداری و استروئیدها – و همچنین کمبود کلسیم و پتاسیم به گرفتگی عضلات پا منجر می‌شوند. هوای سرد نیز یکی از دلایل اصلی است.

بسیاری از بیماران اغلب گرفتگی‌های حاد عضلات پا در خواب را با سندرم پای بی قرار (RLS) اشتباه می‌گیرند. اما RLS که مشکلی جدی‌تر و مزمن‌تر است با گرفتگی‌های شبانه‌ی حاد یا گرفتگی عضلات پا متفاوت است. اگر کسی سندرم پای بی‌قرار داشته باشد ممکن است در پاهای خود احساس ناخوشایند گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش داشته باشد. می‌توانید گرفتگی عضلات پا را با انواعی از راه‌ها و روش‌ها درمان کنید. اما ما در این مقاله شما را با درمان‌های خانگی طبیعی آشنا می‌کنیم که برای درمان و پیشگیری از گرفتگی عضلات پا در خواب مفید و موثر هستند.

۱. آب تونیک و گنه گنه

نشان داده شده است که آب تونیک یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات پا در خواب است که بهتر است همیشه مد نظر داشته باشید. سازمان جهانی غذا و دارو به بیمارانی که گرفتگی عضلات پا را تجربه می‌کنند توصیه می‌کند گنه‌ گنه مصرف کنند تا مشکلشان تا حد زیادی مرتفع شود. بعضی از گزارش‌ها حاکی از آن هستند که در داروی کینین (Qualaquin) دوز بالایی از گنه گنه یافت شده است.

اما، بعضی از آزمایش‌های منتشر نشده به این نتیجه رسیده‌اند که حتی با این که بهبود نسبی در بیماران مصرف کننده‌ی گنه گنه در مقایسه با کسانی که دارونما خورده بودند دیده می‌شود، اما اثرات جانبی مانند وزوز گوش اغلب در گروه بیماران مصرف کننده‌ی گنه گنه مشاهده می‌شود. هرچند فواید گنه کنه قبلا اثبات و تضمین شده است اما بهتر است قبل از مصرف آن حتما با پزشک مشورت کنید تا از عوارض جانبی احتمالی در امان باشید.

۲. کمپرس گرم

یک بطری آب داغ یا کیسه‌ی داغ برقی می‌تواند به یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات پا تبدیل شود.

دمای بالا عضله‌ها را ریلکس و شل می‌سازد، و احساس درد را در پاها تسکین می‌دهد.

وقتی از کیسه‌ی داغ برقی یا بطری آب داغ برای درمان گرفتگی پاها در شب استفاده می‌کنید، بهتر است ناحیه‌ی دچار گرفتگی را با مقدار کافی پماد ویکس ماساژ بدهید. اگر می‌خواهید به نتایج بهتری دست پیدا کنید و به طرز چشمگیری دردتان تسکین پیدا کند، باید این درمان را چند بار در هفته تکرار کنید.

۳. افزایش مصرف پتاسیم

مهم است بدانید کمبود پتاسیم خطر دچار شدن به گرفتگی شبانه‌ی عضلات پا را افزایش خواهد داد. بنابراین، باید خوراکی‌هایی مصرف کنید که منابع خوبی از پتاسیم باشند. میوه‌هایی که سرشار از پتاسیم هستند عبارتند از موز، زردآلو، خرما، انگور، و کشمش که درمان‌های خانگی خوبی برای گرفتگی عضلات پا به حساب می‌آیند. به علاوه، سبزیجاتی مانند بروکلی و کلم سرشار از پتاسیم هستند که بهتر است آن‌ها را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

سایر منابع مهم پتاسیم عبارتند از گریپ فروت، پرتقال، ماهی آب‌های شور، و گوشت بره. اما اگر نمی‌توانید از طریق برنامه‌ی غذایی روزانه‌تان پتاسیم کافی دریافت کنید، می‌توانید به جای آن از مکمل‌های پتاسیم استفاده کنید. قبل از مصرف این مکمل‌ها، بهتر است با پزشک‌تان مشورت کنید تا بفهمید که آیا مصرف بیش از حد آن عوارضی در پی خواهد داشت یا خیر.

۴. آب بنوشید تا بدن‌تان هیدراته بماند

گرفتگی‌های شبانه می‌توانند به علت دهیدراته (کم آب) شدن بدن باشند. یعنی باید در طول روز آب کافی بنوشید تا از گرفتگی‌های عضلات پا در خواب در امان بمانید. اما، باید چه مقدار آب در طول روز مصرف کنید؟ طبق گفته‌ی کلینیک مایو: زنان باید ۲.۲ لیتر و مردان ۳ لیتر آب در طول روز مصرف کنند. با دیدن میزان شفافیت ادرارتان می‌توانید پی ببرید که آیا آب کافی نوشیده‌اید یا نه. ادرار شفاف و سفید رنگ نشان از هیدراته بودن کافی بدن است. از طرف دیگر، زرد بودن ادرار نشان می‌دهد که آب بدن کم است. اگر می‌خواهید بدن‌تان هیدراته بماند، باید مصرف الکل را ترک کنید. نوشیدن الکل باعث خشک شدن مایع بدن و بدتر شدن گرفتگی‌های عضلات پا می‌شود.

۵. تشک و ملحفه‌های سفت را دور بیندازید

گفته می‌شود که تشک و ملحفه‌های سفت می‌توانند باعث شوند ناخوداگاه موقع خواب انگشتان پای‌تان را به سمت پایین کش بدهید و خم کنید. این حرکت نامناسب می‌تواند به گرفتگی‌های ساق پا منجر شود. بنابراین، به عنوان درمان‌های خانگی موثر برای گرفتگی پا در خواب، باید رختخواب نرم‌تری را انتخاب کنید تا خطر خم شدن انگشتان پا و دچار شدن به گرفتگی عضلات پا کمتر شود.

۶. استفاده از صابون مایع

اگر از ما درباره‌ی درمان‌های خانگی برای گرفتگی پا سوال کنید، استفاده از صابون مایع را به شما معرفی می‌کنیم. فقط کافی است کمی صابون مایع هایپوآلرژنیک (اندکی حساسیت زا/کمتر از حد طبیعی) را در مرکز ناحیه‌ای که دچار گرفتگی شده است بمالید. این روش رهایی از گرفتگی پا عجیب به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما کارکردی حیرت انگیز دارد. چون وقتی روی عضله‌ی ساق پا مالیده می‌شود، مولکلول‌های تسکین دهنده‌ی موجود در ژل صابون به بیرون پخش می‌شوند؛ در نتیجه باعث کمتر شدن درد و احساس راحتی شما می‌شوند.

۷. شیر گاو بنوشید

به عنوان یکی از درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات پا، می‌توانید شیر گاو بنوشید. احتمالا دلیل آن این است که شیر گاو منبع بی‌نظیر کلسیم است. بنابراین، شیر گاو به بیماران دچار گرفتگی عضلات کمک خواهد کرد تسکین قابل توجهی پیدا کنند. به علاوه، شیر غنی از فسفر است. کمبود فسفر به گرفتگی عضلات یا بدتر شدن مشکل منجر می‌شود. اگر می‌خواهید درد و ناراحتی به وجود آمده به خاطر گرفتگی عضلات پا را بر طرف کنید، بهتر است روزانه شیر گاو بنوشید تا نتایج فوق‌العاده‌ی آن را ببینید.

۸. روغن گل پامچال

اگر می‌خواهید به دنبال درمان خانگی موثری برای گرفتگی عضلات پا بگردید، نباید روغن گل پامچال را فراموش کنید. روغن گل پامچال به عنوان درمانی برای انواعی از ناراحتی‌ها و مشکلات پزشکی استفاده شده است، من جمله اگزما، آکنه، بیماری‌های قلبی و کلسترول بالا. روغن گل پامچال با سد کردن فشار خون در کسانی که دچار گرفتگی عضلات پا شده‌اند احساس راحتی قابل توجهی ایجاد می‌کند. توصیه می‌شود ۳ یا ۴ گرم روغن گل پامچال را به یک لیوان آب اضافه کنید و قبل از خواب از آن بنوشید. به منظور دستیابی به نتایج رضایت بخش‌تر، باید این درمان را هر روز و به مدت دو هفته تکرار کنید تا اینکه علائم گرفتگی عضلات شبانه کاملا از بین بروند.

۹. مخمر آب جو

مخمر آب جو، برای سلامتی مفید است و می‌توان از آن برای درمان ناراحتی‌ها و مشکلات مختلف مربوط به سلامتی استفاده کرد. ممکن است دلیل آن این باشد که مخمر تمام مواد مغذی و ویتامین‌ها را در فرایند تخمیر به خود جذب می‌کند. مخمر آب جو منبع بی‌نظیری از اسید نوکلئیک است. سایر مواد معدنی و ویتامین‌های مخمر آب جو شامل ویتامین B12، فولیک اسید، پتاسیم، تیامین، نیاسین، و کروم می‌شوند. به علاوه، این ماده کالری کم، سدیم، چربی و کربوهیدرات نیز دارد. بنابراین، کسانی که محدودیت رژیمی دارند می‌توانند از مخمر آب جو بهره ببرند.

استفاده از مخمر آب جو هر روزه به عنوان مکمل می‌تواند به شما کمک کند طیف وسیعی از ناراحتی‌های پزشکی را درمان کنید از جمله هیپوگلیسمی (افت قند خون)، دیابت کلسترول بالا، اگزما، عصبانیت، استرس، سندرم تونل کارپ،‌ کم خونی، خستگی مفرط، و یبوست. به علاوه، مخمر آب جو می‌تواند به عنوان یکی از درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات پا محسوب شود. به منظور درمان این ناراحتی، باید هر روز یک قاشق غذاخوری مخمر آب جو مصرف کنید.

بعضی از مطالعات و گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که در صورت استفاده از مخمر آب جو هیچ عارضه‌ی جانبی رخ نخواهد داد، اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند به جمع شدن گاز در معده، ناراحتی معده، و نفخ منجر شود. بنابراین، توصیه می‌شود که این درمان را با مقدار کم شروع کنید و به آرامی دوز مصرفی را افزایش دهید تا بدنتان به این ماده عادت کرده باشد. قبل از استفاده‌ی این درمان، لازم است با پزشک مشورت کنید.

۱۰. حرکات کششی

راهی موثر که به شما کمک می‌کند از گرفتگی‌های پا خلاص شوید. در واقع چیزی که شما را از دچار شدن به گرفتنگی عضلات پا در خواب رها می‌کند همین حرکات کششی است. در این مقاله، بعضی از حرکات کششی مفید را که قطعا به بیماران دچار گرفتگی پا تسکین قابل توجهی می‌بخشد را به شما ارائه می‌کنیم:

– استفاده از حوله برای کش آوردن ساق پا

در این تمرین، برای کش آوردن پاهای‌تان به صورت افقی باید از یک ملحفه یا حوله استفاده کنید. هنگام انجام این حرکت کششی باید مطمئن شوید که تا نصفه خم شده‌اید تا اینکه قسمت مربوط به پای آسیب دیده‌تان تحت تاثیر قرار بگیرد. این حرکت کششی می‌تواند به پای شما فشار بیاورد و باعث ماساژ آن شود؛ در نتیجه، موجب می‌شود احساس بهتری پیدا کنید.

– قسمت داخلی ساق پا را کش بیاورید

در حالی که نشسته‌اید باید یکی از پاها را دراز کنید و پای دیگر را خم کنید. حتما زانوی‌تان به سینه نزدیک باشد. نوک انگشت‌ پایی را که به سمت بدنتان خم کرده‌اید بگیرید و تا آنجا که می‌توانید در این حالت بمانید.

– با استفاده از دیوار پای آسیب دیده را کش بیاورید

در این حرکت، می‌توانید از دیوار کمک بگیرید. ابتدا باید روی پای سالم دراز بکشید و رو به دیوار داشته باشید. پایی را که دچار گرفتگی شده است کش بیاورید. حتما باید پایتان بر بدن‌تان عمود باشد. بنابراین، پایی که در خواب دچار گرفتگی شده است را می‌توانید کش بیاورید و دیوار را با آن لمس کنید. باید این حالت را حداقل ۱۰-۲۰ ثانیه حفظ کنید. نهایتا، پای‌تان را به حالت اول برگردانید و عضله‌ی رانتان را کش بیاورید.

– تاندون آشیل‌تان را کش بیاورید

تاندون آشیل با عنوان زردپی آشیل نیز شناخته می‌شود. این تاندونی است که در پشت پا واقع شده است. این تاندون ساق پا، ماهیچه‌ی نعلی، و استخوان پاشنه را به هم وصل می‌کند. در حالی که نشسته‌اید، باید پایتان را به سمت بیرون دراز کنید و کش بیاورید و پای دیگرتان حالت خمیده داشته باشد. حتما پاشنه پایتان به باسن‌تان نزدیک باشد. همچنان پاشنه را روی زمین نگه دارید اما انگشتان پا را بلند کنید. این وضعیت را چند ثانیه و تا زمانی که عضله‌تان نرم می‌شود حفظ کنید.

۱۱. کمپرس سرد

علاوه بر کمپرس گرم که پیشتر اشاره شد، می‌توانید بعد از درمان اولیه یا بعد از کاهش درد پا به منظور تسکین بیشتر ناحیه‌ی دچار گرفتگی از کمپرس سرد استفاده کنید. دلیل آن می‌تواند این باشد که دمای سرد به بی‌حس شدن بدن در مقابل درد، تسکین التهاب و آرامسازی گرفتگی پا کمک می‌کند. به علاوه، وقتی گرفتگی از بین می‌رود، دمای سرد در کاهش درد موثر است چون توانایی منقبض کردن رگ‌های خونی را دارد. به منظور انجام این تمرین، به یک حوله‌ی نازک و مقداری یخ نیاز دارید.

قالب‌های کوچک یخ را داخل حوله بپیچید و آن را روی ناحیه‌ای قرار دهید که دچار گرفتگی شده است. باید بگذارید ۱۵ دقیقه روی آن بماند. اگر می‌خواهید گرفتگی‌ عضله‌ی پایتان به طور کامل برطرف شود، باید درمان کمپرس سرد را هر دو ساعت به مدت یک تا دو روز تکرار کنید. گزینه‌ی دیگر درمان‌های خانگی طبیعی برای گرفتگی پا دوش آب سرد گرفتن است که به آرامسازی عضلات آسیب دیده‌ی پا کمک می‌کند.

۱۲. نمک اپسوم

نمک اپسوم حاوی ترکیب معدنی خالصی از سولفات و منیزیم است. نمک اپسوم مدت‌ها به عنوان درمانی مطرح برای بسیاری از بیماری‌ها و ناراحتی‌ها استفاده می‌شده است. نمک اپسوم مدت‌های زیادی به عنوان یکی از درمان‌های خانگی مطرح برای رفع بیماری‌ها و مشکلات استفاده می‌شده است. نمک اپسوم همچین فایده‌های زیادی برای زیبایی دارد که شما را حیرت زده خواهد کرد. در بسیاری از مطالعات دریافته‌اند که سولفات و منیزیم می‌توانند به راحتی در پوست جذب شوند و به عنوان درمانی عالی برای بسیاری از مشکلات و ناراحتی‌ها عمل کنند. منیزیم در تنظیم آنزیم‌ها، تسکین التهاب، کمک به عملکرد عصب‌ها و عضلات، و پیشگیری از تصلب شرایین نقش مهمی را ایفا می‌کند.

برای استفاده از این درمان، فقط کافی است وان حمام را از آب گرم پر کنید. بعد دو فنجان نمک اپسوم را داخل وان بریزید و خوب هم بزنید. یادتان باشد حتما تمام نمک اپسوم باید در آب حل شود. برای تسکین پیدا کردن باید به مدت ۲۰ دقیقه در آب دراز بکشید. اما، این درمان را باید در روز بعد نیز تکرار کنید تا نتایج بهتری بگیرید. قبل از استفاده‌ی نمک اپسوم، باید مطمئن شوید که به فشار خون بالا، ناراحتی قلبی، یا دیابت مبتلا نیستید. بنابراین، مهم است که قبل از امتحان کردن این راه درمانی، با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱۳. سرکه سیب

درمان خانگی دیگر برای گرفتگی عضلات پا که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم سرکه‌ی سیب است. چون سرکه‌ی سیب غنی از پتاسیم است، می‌تواند به تسکین گرفتگی عضلات کمک کند. اما، توصیه می‌شود سرکه‌ی سیب خام و تصفیه نشده را انتخاب کنید. گفته می‌شود کمبود پتاسیم یکی از علل رایج گرفتگی پا است؛ بنابراین، لازم است که حتما پتاسیم کافی مصرف کنید. به علاوه، مواد مغذی بسیاری در سرکه‌ی سیب وجود دارند که می‌توانند به حفظ مایعات بدن و ممانعت از دهیدراته شدن آن کمک کنند. برای انجام این درمان، فقط کافی است یک قاشق غذاخوری سرکه‌ی خام و تصفیه نشده را داخل یک لیوان آب گرم بریزید. باید روزی یک بار از این محلول بنوشید تا دردتان کاملا تسکین پیدا کند.

به علاوه، اگر می‌خواهید از گرفتگی‌های شبانه پیشگیری کنید، باید یک قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب، یک قاشق غذاخوری لاکتات کلسیم و مقدار کافی عسل را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. آن را خوب هم بزنید تا تمام مواد تشکیل دهنده‌اش کاملا حل بشوند. توصیه می‌شود هر شب، حدودا ۳۰ دقیقه قبل از خواب، از این محلول بنوشید. اگر می‌خواهید گرفتگی عضله‌ی پای شما به طور کامل رفع شود، باید این درمان را تا زمانی که علائم گرفتگی پا ناپدید می‌شوند ادامه بدهید.

۱۴. خردل زرد

اگر از ما درباره‌ی درمان خانگی موثر برای گرفتگی عضلات پا سوال کنید، به شما می‌گوییم که نباید از خردل زرد غفلت کنید. این درمان به شما کمک خواهد کرد ظرف یکی دو دقیقه معضل گرفتگی عضلات پا را حل کنید. دلیل آن ممکن است این باشد که خردل زرد منبع بی‌نظیر استیک اسید است، که می‌تواند به شما کمک کند تولید استیل کولین  را در بدن‌تان تحریک کنید. استیل کولین به عنوان یک انتقال دهنده‌ی عصبی شناخته می‌شود که می‌تواند به عملکرد عضلات کمک کند.

بنابراین، استفاده از درمان خردل زرد به شما کمک خواهد کرد درد و ناراحتی عضلات را کاهش دهید. به منظور رها شدن کامل از دست معضل گرفتگی عضلات پا، ساده‌ترین راه آن است که یک قاشق چایخوری خردل زرد بخورید. بعد، باید یک لیوان شیر بنوشید. هرچند مزه‌ی خیلی خوبی ندارد، اما در درمان گرفتگی پا بسیار موثر است. بنابراین، علارقم مزه‌ای که دارد، پیشنهاد می‌کنم این خوراکی را حتما امتحان کنید.

 

۱۵. روغن گل میخک

روغن گل میخک، به لطف خواص ضد التهابی، می‌تواند به درمان گرفتگی پا و همچنین از بین بردن ورم و التهاب کمک کند. به علاوه، روغن گل میخک حاوی خواص بی حس کننده نیز هست، که می‌تواند به تسکین درد شما کمک کند. به منظور درمان گرفتگی عضلات پا، ابتدا باید روغن گل میخک را کمی گرم کنید. بعد، این روغن را روی ناحیه‌ی آسیب دیده که دچار گرفتگی شده است بمالید. هنگام مالیدن، بهتر است آن ناحیه را به مدت حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساژ بدهید و بعد با آب ولرم بشویید. اگر می‌خواهید نتیجه‌ی بهتری بگیرید، باید این درمان را چندین بار تکرار کنید تا از درد و ناراحتی به طور کامل رها شوید.

۱۶. ملاس سیاه چغندر قند

اگر به خاطر کمبود پتاسیم و کلسیم از گرفتگی عضلات پا رنج می‌برید، ملاس سیاه چغندر در بین درمان‌های خانگی راه حل بی‌نظیری است. ملاس عصاره ای غلیظ، تیره و چسبناک، و یک محصول جانبی در روند تهیه شکر از چغندر قند یا نیشکر است. خوشبختانه، ارزش غذایی بالای ملاس بر همگان واضح و آشکار شده است و مردم از آن جهت اهداف و کارکردهای مخلتف و متفاوتی استفاده کرده‌اند.

به منظور استفاده از ملاس سیاه چغندر قند برای درمان گرفتگی عضلات پا، باید یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه را در یک لیوان آب یا شیر مخلوط کنید. بعد، می‌توانید از این محلول بنوشید و ظرف چند دقیقه شاهد راحتی و تسکین درد خود باشید. اگر می‌خواهید این ناراحتی به طور کامل رفع شود، باید یک بار دیگر این درمان را انجام دهید. به علاوه، بهتر است محلول ملاس سیاه چغندر قند را سر ساعت و منظم مصرف کنید تا از کمبود پتاسیم و کلسیم پیشگیری کنید.

۱۷. رزماری

گیاه رزماری درمانی ایده‌آل است که می‌توانید آن را در باغچه‌تان نگهداری کنید. این گیاه رایحه‌ای سحرانگیز دارد. رزماری خواص و مواد پر خاصیت بسیاری دارد مانند آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد مغذی گیاهی، و اسیدهای ضروری. این گیاه ارزش غذایی بالایی دارد و حاوی ویتامین A، آهن و ویتامین‌های B مانند اسید پانتوتنیک، فولیک اسید، ریبوفلاوین و پیریدوکسین است؛ و در عین حال در هر ۱۰۰ گرم آن ۱۳۱ کالری وجود دارد و فاقد کلسترول است. به علاوه، رزماری غنی از کلسیم، آهن، پتاسیم، مس، منگنز، و منیزیم است.

بنابراین، رزماری به درمانی موثر برای معالجه و جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها و ناراحتی‌ها تبدیل می‌شود. جای تعجب ندارد که رزماری یکی از موثرترین درمان‌های خانگی گرفتگی عضلات پا نیز به حساب می‌آید. ۲۸ گرم برگ رزماری را در یک پارچ بریزید. بعد، پارچ حاوی رزماری را از آب جوش پر کنید. روی آن را بپوشانید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد. یک تکه پارچه را در این محلول خیس کنید و روی ناحیه‌ی آسیب دیده بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. وقتی احساس بهتری پیدا کردید و دردتان کمتر شد، می‌توانید کمپرس سرد را روی آن ناحیه بگذارید تا دردتان به حداقل برسد.

۱۸. ماساژ دادن

اگر درباره‌ی درمان خانگی موثر برای گرفتگی عضلات پا بدون مصرف دارو، سوال کنید روش ماساژ دادن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. ماساژ روش موثری است که به رفع سفتی و درد عضلات کمک می‌کند. توصیه می‌شود ناحیه‌ی آسیب دیده را تا زمانی که درد از بین برود و احساس راحتی بیشتری پپدا کنید ادامه بدهید. بعد از ماساژ، اگر ناحیه‌ی آسیب دیده را در یک حوله‌ی گرم بپیچید بسیار خوب است. برای بهره‌مندی بیشتر از فایده‌های ماساژ، بهتر است چهار قاشق روغن سبزیجات و یک قاشق روغن گالتریا مخلوط کنید تا یک روغن ماساژ عالی به دست بیاید. گالتریا منبع بی‌نظیر متیل سالیسیلات است که می‌تواند به تسکین درد و بهبود جریان خون کمک کند.

۱۹. خوردن موز

گرفتگی عضلات پا می‌تواند ناشی از کمبود پتاسیم باشد؛ بنابراین، به منظور درمان آن، فقط کافی است موز بخورید چون موز منبع پتاسیم است. سایر خوراکی‌هایی که پتاسیم پالایی دارند عبارتند از سبزی‌های تیره برگ، لوبیا، اسکواش، سیب زمینی، ماهی، ماست، قارچ، و آووکادو. اما، اگر نمی‌توانید از طریق رژیم غذایی که دارید پتاسیم کافی و لازم را به دست آورید، می‌توانید از مکمل‌های موجود در بازار استفاده کنید. اما، مصرف بیش از حد پتاسیم عوارضی به همراه دارد. حتما قبل از مصرف کردن آن‌ها با پزشک درباره‌ی مضرات و عوارض استفاده‌ی مکمل‌ها صحبت کنید. مکمل‌های پتاسیم را فقط از داروخانه‌های معتبر خریداری کنید.

۲۰. خوراک درمانی

گرفتگی‌های مکرر عضلات پا ممکن است به خاطر عدم تعادل الکترولیت باشد. بالاخص، کمبود پتاسیم می‌تواند خطر گرفتگی عضلات پا را افزایش دهد. بنابراین، مهم است که افراد مبتلا به گرفتگی عضله‌ی پا سطح پتاسیم بدن خود را تقویت کنند و این کار از طریق خوردن خوراکی‌های سرشار از پتاسیم میسر می‌شود؛ خوراکی‌هایی مثل: قارچ، میوه‌های خشک شده، سیب، آووکادو، ماست، اسفناج، کفیر، سیب زمینی پخته، گوجه فرنگی، و طالبی. پتاسیم و سدیم می‌توانند مایع موجود در بدن را در حالت تعادل نگه دارند.

اما برای اثربخش بودن باید پتاسیم و سدیم را به اندازه‌ی مناسب مصرف کرد. بنابراین، اگر رژیم غذایی‌تان سرشار از سدیم است، باید مصرف سدیم را محدود کنید. در عین حال، باید مصرف پتاسیم را افزایش دهید. به علاوه، برای هیدراته نگه داشتن بدن حتما آب کافی بنوشید.

یکی از ابرخوراکی‌هایی که میزان قابل توجهی از این مواد معدنی را در خود دارد شکلات خام است. همچنین، کالی، بروکلی، بادام و شکلات تلخ مصرف کنید چون سرشار از سدیم وپتاسیم هستند.

سایر منابع کلسیم شامل ساردین، سالمون، و لوبیا سبز هستند. علاوه بر شکلات خام، سایر خوراکی‌های حاوی منیزیم بالا عبارتند از تخمه کدو، آجیل، ملاس، سیب‌زمینی پخته، اسفناج، جوانه‌ی گندم، موز، و غذاهای دریایی.

۲۱. نیشگون گرفتن

این توصیه برای رهایی از درد گرفتگی عضلات بدون دارو عجیب به نظر می‌رسد اما کارساز است. نیشگون گرفتن لب بالایی به شخص دچار گرفتگی پا این امکان را می‌دهد که موقتا از درد خلاص شود. انجام این کار بسیار ساده است. فقط کافی است لب بالایی‌تان را نیشگون بگیرید. محکم فشار دهید و این وضعیت را برای مدت ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه حفظ کنید تا احساس راحتی به شما دست بدهد.

به علاوه، توصیه‌ی دیگر برای درمان خانگی گرفتگی عضله پا با استفاده از لب‌ها آن است که انگشت شست‌تان را داخل دهانتان پشت لب بالایی بگذارید، و انگشت اشاره‌ی تان را از بیرون روی لب خود بگذارید و فشار دهید. بنابراین، اگر دچار حمله‌ی گرفتگی پا در خواب (شب)‌ شدید، و نتوانستید هیچ یک از درمان‌های دیگری را که برای‌تان ذکر کردیم انجام بدهید، می‌توانید از این توصیه‌ی ساده استفاده کنید تا خیلی زود از درد و ناراحتی خلاص شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: allremedies

درمان گرفتگی عضلات پا: ۲۱ درمان خانگی رفع گرفتگی پا در خواب


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی