کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

الکترولیز: ۲۸ نکته مهم درباره درمان موهای زائد با الکترولیز

الکترولیز به روشی متفاوت با لیزر عمل می‌کند و به عنوان یک درمان موثر برای از بین بردن دائمی موهای زائد نیز به حساب می‌آید. این شیوه می‌تواند بر روی تمام انواع پوست‌ها و موها نتیجه‌بخش باشد و بیش از ۱۰۰ سال است که مورد استفاده بوده است. یک روند الکترولیز موفق به طور کامل مو را ریشه‌کن می‌کند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا ۲۸ نکته مهم درباره درمان موهای زائد با الکترولیز را بدانید.

درمان موهای زائد با الکترولیز

الکترولیز چیست

۱. روش کار الکترولیز

طریقی که الکترولیز به واسطه‌ی آن به این موفقیت درست می‌یابد استفاده از یک میله است که درون خود فولیکول مو وارد می‌شود و یک جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که مو را از بین می‌برد. بنابراین بر خلاف موم انداختن، مو پس از از بین رفتن (کشته شدن) به راحتی با موچین از ریشه کنده می‌شود و هیچ مقاومتی از سوی فولیکول مو وجود نخواهد داشت.

جریان الکتریکی تولید شده توسط این میله سلول‌هایی را که به رشد موها کمک می‌کنند نیز از بین می‌برد که همین دلیل جلوگیری آن از رویش مجدد مو است. نواحی زیادی از بدن را می‌توان با الکترولیز درمان کرد مانند صورت، شکم، ران‌ها، قفسه‌ی سینه، قسمت بیکینی، انگشتان دست، انگشتان پا، و پشت.

۲. دستگاه الکترولیز

شایان ذکر است ماشین‌آلاتی که پزشکان (یا متخصصان زیبایی) استفاده می‌کنند با ماشین‌های الکترولیز قابل حملی که برای مصارف خانگی استفاده می‌شود کاملا متفاوت است. در کلینیک یا سالن زیبایی، ماشین آلاتی که استفاده می‌شوند جریان بیشتری تولید می‌کنند و بنابراین گزینه‌ی موثرتری برای کاهش موی دائم هستند.

اما، حتی با استفاده از یک ماشین حرفه‌ای و نیرومند ممکن است همچنان برای از بین بردن موهای زائد در دراز مدت به چند درمان نیاز داشته باشید. این به خاطر چرخه‌های رشد موی متفاوت است.

مطلب مرتبط: ۹ خطرناک ترین عوارض لیزر موهای زائد که حتما باید بدانید

درمان موهای زائد با الکترولیز

۱. درمان اولیه

هرچند بعد از درمان اولیه ممکن است کمی رویش موی مجدد وجود داشته باشد، اما این روش معمولا بهتر و همچنین ملایم‌تر است.

۲. تعداد جلسات درمان

اما اگر، مویی که مورد مداوا قرار می‌گیرد در اولین مرحله‌ی فعال چرخه‌ی رشد خود باشد، این احتمال وجود دارد که حتی بعد از فقط یک جلسه درمان دیگر رشد نکند. اگر درمان در قسمتی از بدن که مو بسیار پرتراکم روییده است انجام شود، معمولا برای پیشگیری از حساسیت بیش از حد پوست که در صورتی رخ می‌دهد که هر فولیکول مو در یک جلسه تحت جریان الکتریکی قرار بگیرد، به جلسات درمانی متعددی نیاز باشد.

۳. حصول نتیجه بهتر

برای حصول بهترین نتایج از درمان الکترولیز، انجام یک سری فعالیت‌های آماده سازی در هفته‌های منتهی به زمان ویزیت‌تان می‌تواند به رویش مجدد کمتر مو و در نتیجه جلسات درمانی کمتر منجر شود. این شامل خودداری از استفاده‌ی موم، موچین، کرم مو بر، یا سایر وسایل مو بر ۲ تا ۴ هفته قبل از درمان‌تان می‌شود.

مطلب مرتبط : موهای زائد صورت: ۲۵ درمان خانگی از بین بردن موهای زائد صورت زنان

نکات بهداشتی مهم درباره الکترولیز

۱. در زمان وقت ویزیت، باید آگاه باشید که لازم است ناحیه‌ای که قرار است مورد درمان قرار بگیرد کاملا تمیز باشد. این یعنی، نباید آرایش، مرطوب کننده، کرم یا لوسیون روی پوست‌تان داشته باشید.

۲. بسته به آستانه‌ی تحمل‌تان، الکترولیز ممکن است برای‌تان معذب کننده نیز باشد، به خصوص اگر در زمان انجام جلسات درمانی پوست‌تان حساس شده باشد. عموما، افراد احساسی را که حین درمان الکترولیز دارند به صورت حس مورمور شدنی که شدت‌های متفاوتی دارد یعنی از احساس ملایم تا متوسط تعریف می‌کنند. اما، ممکن است اصلا احساس ناراحتی نکنید، بنابراین تجربه‌ی فردی افراد از این نوع درمان متفاوت خواهد بود.

۳. اگر پزشک یا متخصص در قسمت کوچکتری از پوست‌تان یک آزمایش اولیه انجام بدهد خوب است چون می‌توانید قبل از انجام درمان کامل احساسی را که حین درمان خواهید داشت از قبل تجربه کنید. از این طریق همچنین می‌توانید بفهمید که آیا پوست‌تان نسبت به الکترولیز واکنشی نشان خواهد داد یا خیر.

احساس درد یا بی حسی در زمان الکترولیز

۱. خبر خوش آنکه با پیشرفت فناوری، ماشین‌آلات کارآمدتر و کمتر دردناک می‌شوند، یعنی اینکه زمان کمتری را به درمان خواهید گذراند و در کل تجربه‌ی خوشایندتری خواهید داشت.

۲. بعضی از کلنیک‌ها و سالن‌های زیبایی استفاده از بی‌حسی موضعی را پیشنهاد می‌دهند که می‌تواند از بعضی ناراحتی‌هایی که ممکن است در هنگام انجام درمان الکترولیز تجربه کنید پیشگیری کند.

۳. بعد از آنکه درمان الکترولیت را تمام می‌کنید مراقبت‌های بعدی از پوست نیز برای به حداقل رساندن عوارض جانبی حائز اهمیت است. ژل‌های تسکین دهنده مانند آلوئه ورا را می‌توان برای تسکین سطح پوستی که ممکن است دچار حساسیت شده باشد استفاده کرد.

۴. ورم و سرخ شدگی نیز ممکن است پس از انجام درمان اتفاق بیفتد که ممکن است تا ۳ روز بعد یا فقط چند ساعت طول بکشد.

۵. علاوه بر لوسیون‌های خنک کننده، ممکن است بخواهید از یک مسکن ملایم یا کمپرس سرد نیز برای تسکین حساسیت ایجاد شده استفاده کنید. اگر احساس می‌کنید که پوستتان خوب از عهده‌‌ی درمان بر نمی‌آید یا احساس درد دارید، توصیه‌ می‌شود به پزشک یا متخصص مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید پوستتان را معاینه کنند.

مطلب مرتبط: لیزر موهای زائد: ۱۷ نکته مهم درباره انواع، مزایا و هزینه لیزر مو

ملاحظات پس از الکترولیز

۱. سایر ملاحظات بعد از الکترولیز شامل حصول اطمینان از تمیز ماندن ناحیه‌ی درمان شده می‌شود، از این رو تعریق بیش از حد تا ۲۴ ساعت پس از درمان توصیه نمی‌شود چون ممکن است فولیکول‌های مو به خاطر قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها عفونی شوند.

۲. اگر فولیکول‌های مو در اثر تماس پوست با گرد و خاک آلوده شوند نیز احتمال ابتلای به عفونت می‌رود.

۳. به همین طریق، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب را برای حفاظت از پوست باید محدود کرد.

۴. همچنین در فاصله‌ی بین درمان‌ها از موم انداختن یا استفاده از موچین پرهیز کنید.

سطح تجربه و مهارت شخص انجام دهنده‌ی درمان بر درمان الکترولیز تاثیرگذار است. عواملی مانند انتخاب اندازه‌ی میله و شدت جریان یا پالس الکتریکی می‌تواند بر نتایجی که عایدتان می‌شود تاثیر بگذارد. بنابراین، به دنبال یافتن درمانگرانی با تجربه و خوش‌نام باشید تا درمانی موثرتر نصیب‌تان شود که هم در پول‌تان صرفه‌جویی شود و هم مدت بیشتری دوام بیاورد.

نکات مثبت استفاده از الکترولیز

۱- برای موهای روشن‌تر بر روی پوست‌های روشن که سایر درمان‌های حذف موهای زائد عموما از عهده‌اش بر نمی‌آیند خوب است.

۲- در مقایسه با سایر روش‌های از بین بردن موهای زائد عوارض جانبی نسبتا کمتری دارد.

۳- برای اکثر قسمت‌های بدن مناسب است.

۴- یک گزینه‌ی موزدایی بلند مدت است به خصوص اگر درمان‌های تکمیلی طبق روال تجویزی انجام شوند.

۵- برای درمان قسمت‌هایی که رشد موی پراکنده دارند مفید است.

مطلب مرتبط: ۱۱ روش از بین بردن موهای زائد مردان که سریع و موثر است

نکات منفی استفاده از الکترولیز

۱- درمان سطح بزرگی از پوست با الکترولیز می‌تواند وقت‌گیر باشد چون باید هر مو را جداگانه مورد پردازش قرار داد. به همین دلیل ممکن است احساس کنید که درمان پاها یا دستان‌تان با این روش بسیار طولانی و در نتیجه پروسه‌ای پر هزینه است.

۲- ممکن است برای برداشتن کامل موهای زائد به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشید، و با افزایش سن فولیکول‌های جدید مو می‌تواند در ناحیه‌ای که قبلا پاکسازی شده است دوباره رشد کند.

۳- ممکن است درمان ناراحت کننده و با احساسی شبیه گزش روی پوست همراه باشد، حتی با استفاده از کرم‌های بی‌حس کننده نیز ممکن است به طور میانگین درد متوسطی برای کسانی که این ناراحتی را تجربه می‌کنند وجود داشته باشد.

۴- ورم و سرخ شدگی ممکن است بعد از چند روز از درمان‌تان اتفاق بیفتد.

۵- نتایج بسته به پزشک یا متخصص انجام دهنده‌ی درمان متفاوت است.

۶- عوارض جانبی غیرمعمول ممکن است اساسا شامل ایجاد زخم و تغییراتی در رنگ پوست بشود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: well-beingsecrets

الکترولیز: ۲۸ نکته مهم درباره درمان موهای زائد با الکترولیز


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی