کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان عفونت واژن: ۳۱ درمان خانگی عفونت واژن یا دستگاه تناسلی زنان

عفونت واژن یا عفونت دستگاه تناسلی زنان که به آن کاندیدا هم می‌گویند، اساسا توسط گروهی از قارچ های میکروسکوپی به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود.عموما ناحیه واژن را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما می‌تواند اطراف دندان‌های مصنوعی، زیر سینه، پایین شکم، ناخن‌ها، و زیر چین خوردگی‌های پوست هم شکل بگیرد. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۳۱ درمان عفونت واژن یا به عبارت دیگر درمان خانگی عفونت دستگاه تناسلی زنان را به شما معرفی کنیم.

درمان عفونت واژن

درمان خانگی عفونت دستگاه تناسلی زنان

عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت قارچی را در زنان افزایش دهند، شامل بارداری، استرس، شرایط بهداشتی مزمن، دیابت، استفاده از قرص‌های ضدبارداری خوراکی، استروئیدها و آنتی‌بیوتیک‌ها است.

هم چنین زنان پس از یائسگی و به خاطر آن که کاهش سطح استروژن دیواره‌های واژن را نازک می‌کند، می‌توانند دچار عفونت قارچی شوند. بیش‌تر زنان و مردان حداقل یک بار عفونت قارچی را تجربه کرده‌اند.

برخی از نشانه‌های عفونت قارچی شامل خارش، سوزش یا تورم ناحیه‌ی مبتلا و اطراف آن است. اگر عفونت قارچی در واژن رخ دهد، هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی در واژن درد یا ناراحتی احساس می‌کنید، هنگام ادرار کردن سوزش احساس می‌کنید، و ترشحات بدون بویی از واژن‌تان خارج می‌شود. درمانهای خانگی ساده‌ای برای رهایی از این عفونت وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را بررسی می‌کنیم.

مطلب مرتبط: ۲۲ درمان خانگی بیماری های مقاربتی

۱: ماست

لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، سویه‌ای از باکتری‌های حاضر در ماست، می­‌توانند رشد عفونت را در بدن کنترل کند. برای درمان عفونت قارچی، فقط از ماست ساده و بدون قند استفاده کنید.

– می‌توانید ماست معمولی را به صورت خارجی روی ناحیه‌ی تحت تاثیر استفاده کنید و بگذارید حداقل ۲۰ الی ۳۰ دقیقه یا ترجیحا در طول شب بماند.
– برای عفونت قارچی واژن، یک تمپون را در ماست بغلتانید و وارد واژن کنید و اجازه دهید دو ساعت بماند. این کار را دوبار در روز انجام دهید.
– هم‌چنین ماست را در برنامه‌ی غذایی‌تان بگنجانید.

۲. روغن نارگیل

روغن نارگیل خواص ضدقارچی موثری دارد که قارچ‌ای مسئول عفونت قارچی را از بین می‌برد.

– سه بار در روز روغن نارگیل را به صورت خارجی روی ناحیه‌ی تحت تاثیر بگذارید.
– هم‌چنین می‌توانید مخلوطی از مقادیر مساوی روغن نارگیل و روغن دارچین تهیه کنید. آن را روی ناحیه‌ی درگیر به کار برید تا رشد عفونت را کنترل کند.
– در صورت ابتلا به برفک دهان، روغن نارگیل را ۱۰ دقیقه در دهانتان نگه دارید. هم چنین می‌توانید چند قطره روغن درخت چای یا روغن دارچین به آن اضافه کرده و استفاده کنید. آن را قورت ندهید. حداقل سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

۳. سرکه سیب

هم سرکه‌ی سیب و هم سرکه‌ی سفید حاوی ترکیبات متمایزی هستند که می‌توانند عفونت قارچی را کنترل کنند و قارچ عامل آن را هم از بین ببرد.

درمان بوتولیسم (مسمومیت غذایی حاد)

– دو قاشق سرکه‌ی سیب (سرکه‌ی سیب ارگانیک باید قهوه‌ای تیره باشد) را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و روزانه دو بار بنوشید.
– یک حمام آب گرم اماده کنید و مقداری سرکه به آن اضافه کنید. حدود یک ساعت بدن‌تان را در این آب غوطه‌ور کنید. ظرف مدت کوتاهی خارش و سوزش آن کاهش می‌یابد.

می‌توانید به جای این کار، سرکه‌ی سفید یا سرکه سیب را با آب رقیق کنید و بعد به صورت خارجی روی ناحیه‌ی آسیب دیده استفاده کنید. بگذارید حدود نیم ساعت بماند و بعد آن را با آب بشویید.

مطلب مرتبط:۷ نشانه و درمان بیماری های مقاربتی

۴. سیر

سیر یک گیاه دارویی شناخته شده است که می‌تواند برای درمان ناخوشی‌های گوناگون مورداستفاده قرار گیرد. ترکیبات ضدقارچ، ضدباکتری و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی آن می‌تواند درمان هر نوع عفونت قارچی، بسیار مفید باشد.

– چند حبه سیر را له کنید و از آن خمیر بسازید. خمیر سیر را مستقیما روی ناحیه‌ی درگیر قرار دهید. اگر سیر تازه ندارید، می‌توانید روغن سیر را با روغن ویتامین‌ای و چند قطره روغن نارگیل رقیق کنید و روی پوست آسیب دیده استفاده کنید.
– می‌توانید روزانه چند قرص سیر یا چند حبه سیر خام بخورید. مصرف سیر تازه می‌تواند تنفس را بدبو کند، اما در درمان خانگی عفونت دستگاه تناسلی زنان یا عفونت واژن بسیار مفید است.

درمان عفونت واژن ۵: کرنبری

کرنبری دارای خواص ضدقارچ و ضدباکتری است و می‌تواند برای مبارزه علیه قارچ عامل عفونت قارچی استفاده شود. هم‌چنین می‌تواند عفونت مجرای ادرار یا هر نوع دیگر عفونت‌های مثانه را درمان کند.

– روزانه چند بار آب کرنبری بدون قند بنوشید. این کار فرآیند درمان را تسریع می‌کند و طی مدت کوتاهی نتایج موثری خواهد داشت.
– اگر آب کرنبری بدون قند در دسترس نبود، می‌توانید دو سه بار در روز از قرص‌های کرنبری استفاده کنید.

مطلب مرتبط: ۷۱ واقعیت جالب درباره ایدز / اچ آی وی

۶. اسید بوریک

اسید بوریک ماده‌ی شیمیایی است که خواص ضدقارچ و ضدعفونی‌کننده دارد. اسید بوریک برای زنان باردار پیشنهاد نمی‌شود.

۱. مقداری اسید بوریک را با آب رقیق کنید.
۲. محلول رقیق شده را روی ناحیه‌ی درگیر استفاده کنید و بگذارید چند دقیقه بماند.
۳. سپس ناحیه‌ی موردنظر را کاملا با آب بشویید.
۴. به مدت دو هفته این کار را روزانه تکرار کنید.

۷. روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضدقارچ طبیعی و موثر است که می‌تواند به درمان عفونت واژن یا عفونت دستگاه تناسلی زنان یا عفونت واژن کمک کند. زنان باردار نباید از این درمان استفاده کنند زیرا برخی از خواص روغن درخت چای می‌تواند برا کودک خطرناک باشد.

روغن درخت چای, درمان خانگی تاول

– روغن درخت چای را با آب یا یک قاشق غذاخوری روغن زیتن یا روغن بادام شیرین رقیق کنید. این روغن رقیق شده را چندین بار در روز روی ناحیه‌ی موردنظر بمالید.
– برای درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان ، چندین قطره روغن درخت چای را روی یک تمپون بریزید و چند ساعت در واژن قرار دهید. این فرآیند را دو بار در روز تکرار کنید.

۸. روغن اورگانو

روغن اورگانو خواص ضدقارچ فراوانی دارد و برای تقویت سیستم ایمنی هم مفید است.

– می‌توانید روغن اورگانو را به صورت موضعی روی ناحیه‌ی موردنظر استفاده کنید. از ان‌جایی که روغن اورگانو می‌تواند باعث احساس سوزش پوست شود، قبل از مصرف ان را با روغن زیتون رقیق کنید.
– هم چنین می‌توانید دو بار در روز یک یا دو کپسول روغن اورگانو مصرف کنید.

یکی از این دو روش را چند هفته استفاده کنید تا عفونت قارچی‌تان درمان شود.

مطلب مرتبط: پاسخ تمام سوالات جنسی زنان

۹. کالاندولا

کالاندولا نوعی گیاه دارویی است که خواص ضدقارچ و ضدالتهابی بالقوه‌ای دارد که می‌تواند به درمان عفونت واژن کمک کند.

– به آرامی دو یا سه برگ کالاندولا را له کنید. برگ‌های له شده را به صورت موضعی روی ناحیه‌ی درگیر استفاده کنید. این کار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.
– چای تهیه شده از عصاره کالاندولا نیز برای درمان عفونت واژن موثر است. در صورت باردار بودن از مصرف چای کالاندولا پرهیز کنید.

اگر کالاندولای تازه در دسترس‌تان نیست، می‌توانید از لوسیون یا پماد کالاندولا استفاه کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰ باور غلط و رایج درباره ایدز که حتما باید بدانید

۱۰. عصاره برگ زیتون

عصاره برگ زیتون به خاطر خواص ضدویروس، ضدقارچ، آنتی‌اکسیدان، و ضدالتهابش در درمان عفونت واژن بسیار موثر است. هم‌چنین می‌تواند باکتری‌های مفید بدن را هم بازگرداند.

۱. برای تهیه‌ی عصاره برگ زیتون در خانه، تعدادی برگ زیتون تازه را خرد کنید و در یک ظرف در دار بگذارید. روی برگ‌ها سرکه بریزید تا کاملا روی آنها را بپوشاند. در آن را ببندید و چهار هفته در کی جای تاریک قرار دهید.

۲. سپس مایع را صاف کنید و در ظرف دیگری بریزید.

۳. این محلول را روی ناحیه موردنظر استفاده کنید.

۴. این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتایج را کسب کنید.

 ۱۱. پیاز

پیاز هم مانند سیر دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی و ضد باکتری است. این خواص عفونت و ناراحتی را کاهش می‌دهند. پیاز را در رژیم غذایی خود قرار دهید. شما همچنین می‌توانید خمیر پیاز را در مناطق آلوده‌ی پوست استعمال کنید.

سیر و پیاز

– روش دیگر این است که می‌توانید پیاز را حرارت بدهید و آن را در مناطق آسیب‌دیده قرار دهید. گاز پیاز به پوست می‌رسد و در نهایت با قارچ مبارزه می‌کند.

۱۲. جوش شیرین

جوش شیرین باکتری‌ها و قارچ‌هایی را که باعث عفونت می‌شوند، از بین می‌برد. ۲/۱ تا ۴/۳ قاشق چایخوری از آن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و بلافاصله آن را بنوشید. این ترکیب را هر روز با معده‌ی خالی بخورید.

۱۳.  عسل

عسل عفونت واژن و دیگر عفونت‌های قارچی را تسکین می‌دهد. دست کم به مدت ۲۰ دقیقه عسل را در ناحیه‌ی آلوده استعمال کنید و سپس آن را بشویید. این کار باعث کاهش راش و خارش ناشی از عفونت می‌شود.

۱۴. دارچین

خواص دارچین

دارچین دارای خواص ضد قارچی است که به طور موثری به درمان عفونت کمک می‌کنند. برای درمان عفونت دستگاه تناسلی زنان یا درمان عفونت واژن ، پودر دارچین را با عسل مخلوط کنید و یک خمیر آماده کنید. این خمیر را روی واژن قرار دهید.

۱۵. سیاه‌دانه

سیاه‌دانه نیز یک درمان موثر برای درمان عفونت قارچی است. این دانه‌های کوچک سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. برای درمان عفونت و خلاص شدن از شر آن، دست کم ۲ قاشق چایخوری روغن سیاه‌دانه را باید به طور روزانه مصرف کنید.

۱۶. آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا می‌تواند به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. این گیاه کمک می‌کند تا علائم عفونت قارچی کاهش بیابد. آلوئه‌ورا را می‌توانید به صورت نوشیدنی دو بار در روز مصرف کنید. این نوشیدنی سموم مضر را از بدن حذف می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

۱۷. کالاندولا

کالاندولا یکی از بهترین داروها برای درمان عفونت خارجی است. این گیاه را می‌توانید هم به صورت داخلی و هم به صورت خارجی استفاده کنید. برای استفاده از آن به صورت خارجی، کمی از برگ‌های آن را له کنید و خمیر نرمی را آماده کنید. این خمیر را روی پوست آلوده استعمال کنید و آن را با یک پارچه بپوشانید.

۱۸. دمنوش ریحان

یکی دیگر از درمان‌های شگفت‌انگیز خانگی برای مبارزه با عفونت دستگاه تناسلی زنان و عفونت واژن  دمنوش ریحان است. ۲ تا ۳ لیوان آب را بجوشانید. یک و ۴/۱ قاشق چایخوری برگ ریحان خرد شده را به آن اضافه کنید (همچنین می‌توانید خمیر تهیه شده توسط ترکیبی از چند برگ ریحان تازه را به آب اضافه کنید) و مدتی آن را پوشش دهید. این دمنوش را پس از آن‌که صاف کردید دو بار در روز بنوشید. همچنین اگر دچار عفونت دهان یا برفک هستید، می‌توانید از آن برای غرغره کردن استفاده کنید.

۱۹. گردوی سیاه

گردوی سیاه یک منبع غنی از تانن است که به طور موثر باعث کشتن باکتری‌ها می‌شود. برای درمان عفونت قارچی ، پوسته‌ی گردوی سیاه باید مورد استفاده قرار بگیرد. برای به دست آوردن پوسته، فقط گردو را به مدت چند ساعت خیس بگذارید.

درمان عفونت واژن ۲۰:  عصاره تخم گریپ فروت

گریپ فروت

خواص ضد قارچ عصاره‌ی تخم گریپ‌فروت رشد پاتوژن‌ها (بیماری‌زا) را مانند باکتری‌ها، مخمرها و قارچ‌ها کنترل می‌کند. این عصاره حاوی ویتامین C و E است. یک لیوان آب را آماده کنید و ۵ تا ۱۰ قطره عصاره را به آن اضافه کنید. از این مخلوط برای تمیز کردن منطقه آسیب‌دیده استفاده کنید. برای قسمت های حساس بدن مثل واژن، از یک توپ پنبه برای استفاده از این محلول استفاده کنید.

۲۱. روغن‌های معطر

شما می‌توانید روغن معطر اسطوخدوس، روغن درخت چای، روغن لیمو و غیره را برای از بین بردن عفونت دستگاه تناسلی زنان و عفونت واژن  استفاده کنید. ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل ذوب شده را در یک ظرف کوچک بریزید و از هر کدام از این روغن‌های معطر درخت چای و اسطوخدوس ۴ قطره اضافه کنید. مخلوط آماده شده را در مناطق آلوده استعمال کنید.

درمان عفونت واژن  ۲۲: روغن پونه‌ی کوهی

روغن پونه‌ی کوهی حاوی کارواکرول و تیمول است که عفونت قارچی را درمان می‌کنند. خیلی راحت، این روغن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده دو بار در روز، استعمال کنید.روش دیگر این است که می‌توانید ۳ قطره روغن را با یک لیوان آب مخلوط کنید و این آب را دو بار در روز بخورید.

۲۳. روغن چای درخت

این روغن دارای خواص درمانی و ضد قارچی است. ترپینن موجود در آن کمک می‌کند تا عفونت قارچی و عفونت دستگاه تناسلی زنان کاهش بیابد. روغن درخت چای نه تنها عفونت را درمان می‌کند، بلکه علائم آن را نیز کاهش می‌دهد. برای درمان عفونت واژن، چند قطره روغن را در یک تامپون قرار داده و آن را درون واژن قرار دهید.

۲۴. اکیناسه

خواص اکیناسه (سرخارگل)

قرن‌هاست که این گیاه برای درمان عفونت‌های باکتریایی و قارچی، عفونت دستگاه تناسلی زنان و عفونت واژن استفاده می‌شود. این گیاه همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. نصف قاشق چایخوری از تنتور اکیناسه را به نصف لیوان آب اضافه کنید. مواد را هم بزنید و ترکیب حاصل را هر روز دو یا سه بار بخورید.

۲۵. روغن پالماروسا

روغن پالماروسا نیز می‌تواند برای عفونت قارچی استفاده شود. ۴ قطره روغن پالماروسا را با ۲ قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را در مناطق آسیب‌دیده استعمال کنید.

۲۶. دمنوش آویشن

آویشن یک منبع غنی از ویتامین C است و مانع از رشد غیرقابل کنترل قارچ‌ها می‌شود. شما می‌توانید آن را به شکل دمنوش مصرف کنید. یک فنجان آب بجوشانید. ۱ قاشق چایخوری آویشن خشک به آن اضافه کنید. اجازه دهید مدتی دم بکشد و زمانی که خنک شد. ۲ تا ۳  فنجان دمنوش در روز بنوشید.

درمان عفونت واژن ۲۷: دمنوش رزماری

این گیاه دارویی به علت خواص ضد التهابی و ضد قارچی که دارد،‌ قارچ‌ها را از بین می‌برد و برای درمان عفونت واژن عالی است. دمنوش رزماری را با افزودن برگ رزماری به آب گرم آماده کنید. بگذارید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. سپس اجازه بدهید خنک شود و آن را صاف کنید. از توپ پنبه‌ای برای استعمال آن در مناطق آسیب‌دیده استفاده کنید. این روش درمانی را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

۲۸. نارون قرمز

نارون قرمز التهاب را کاهش می دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و بدن را سم‌زدایی می‌کند. خمیر این گیاه دارویی را می‌توان با افزودن آب به پودر آن تهیه کرد. خمیر باید دارای قوام متوسط باشد، یعنی نه بیش از حد رقیق و نه خیلی سفت. این خمیر را در مناطق آلوده دو بار در روز استعمال کنید تا زمانی که نتیجه بگیرید.

 ۲۹. سدر

۱ قاشق غذاخوری سدر بردارید و آن را به یک فنجان آب اضافه کنید. چند دقیقه آن را بجوشانید و سپس کمی صبر کنید تا خنک شود. یک تکه پارچه‌ی تمیز در آن فرو کنید و آن را در منطقه‌ی آسیب‌دیده قرار دهید. شما همچنین می‌توانید سدر را به شکل دمنوش دو بار در روز استفاده کنید. این درمان به شما کمک می‌کند که از احساس سوزش و خارش رها شوید.

خواص فندق افسونگر, درمان خانگی تاول

۳۰. هلیله‌ی سیاه

برای درمان عفونت واژن این گیاه را می‌توان به شکل دمنوش مصرف کرد. برای تهیه این دمنوش، ۱ قاشق چایخوری پودر هلیله‌ی سیاه را با یک لیوان آب داغ مخلوط کنید. ترکیب حاصل را هر روز قبل از رفتن به رختخواب بخورید. هلیله‌ی سیاه را بیش‌تر از این مقدار مصرف نکنید.

۳۱. فندق افسونگر

این گیاه عفونت دستگاه تناسلی زنان یا عفونت واژن را کاهش می‌دهد و در نهایت آن را از بین می‌برد. فندق افسونگر همچنین سطح pH بدن را متعادل می‌کند. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که برگ فندوق افسونگر را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بجوشانید. اجازه بدهید خنک شود و بعد منطقه‌ی آسیب‌دیده را با این محلول دست کم سه بار در روز شستشو بدهید. این روش درمانی را به صورت روزانه و دست کم به مدت یک هفته یا بیش‌تر تکرار کنید.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: top10homeremedies

عفونت دستگاه تناسلی زنان: ۳۱ درمان خانگی عفونت واژن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی