کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان عفونت خونی (سپتیسمی): ۱۴ درمان خانگی مسمومیت و عفونت خون

سپتیسمی واژه پزشکیِ عفونت خونی است. سپتیسمی به عنوان گندخونی یا مسمومیت خونی نیز شناخته می‌شود. این اختلال نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. درمان‌های طبیعی فقط می‌توانند به روند بهبود کمک کنند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا درمان عفونت خونی (سپتیسمی) و ۱۴ درمان خانگی مسمومیت و عفونت خون را بدانید.

درمان عفونت خونی

یک عفونت باکتریایی مهلک به طور کلی باعث آسیب دیدن خون می‌شود و علایم سپتیسمی را ایجاد می‌کند. دریافت مراقبت‌های پزشکی حیاتی برای جلوگیری از مرگ ناشی از این اختلال بسیار مهم هستند. درمان‌های طبیعی می‌توانند به جلوگیری از حمله‌ی باکتری‌ها به بدن کمک کنند، اما مراقبت‌های پزشکی به هر روی ضرورت دارند. این نوشتار برخی از درمان‌های برتر طبیعی را برای سپتیسمی مطرح می‌کند. با ما همراه باشید!

۱. ماست

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, ماست

ماست یا پنیر کورد حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است، نوعی باکتری خوب که باکتری‌های مضر موجود در بدن را از بین می‌برد. سپتیسمی ناشی از تکثیر شدن باکتری‌های خطرناک در بدن است که باعث آسیب رساندن به سیستم‌های بدن می‌شوند و عوارضی ایجاد می‌کنند که می‌توانند منجر به مرگ فرد مبتلا شوند. بنابراین، همراه با مراقبت‌های پزشکی، می‌توانید مقداری ماست بخورید. ماست شیرین‌نشده بهترین گزینه است، زیرا هضم ماست شیرین برای بدن دشوار است و روی بدن که در حال مبارزه با عفونت باکتریایی است فشار زیادی وارد می‌کند. می‌توانید با استفاده از ماست شِیک آماده کنید یا به عنوان مخلفات کنار غذا و حتی دسر آن را مصرف کنید. در بسیاری از کشورها، ماست به عنوان یک سس نیز استفاده می‌شود.

مطلب مرتبط: درمان عفونت دندان: ۲۶ درمان خانگی از بین بردن آبسه یا عفونت دندان

درمان عفونت خونی ۲: لیمو

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, لیمو

لیمو غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. این آنتی‌اکسیدان‌ها نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند و عفونت‌هایی را که به بدن حمله می‌کنند، پس می‌زنند. لیمو غنی از یک ویتامین آنتی‌اکسیدانی است به نام ویتامین C یا اسید اسکوربیک که باعث افزایش توانایی بدن برای دفع عفونت‌ها می‌شود. آب لیمو می‌تواند با علائم مسمومیت خون یا سپتیسمی مقابله کند. البته، درمان پزشکی نیز باید انجام شود. می‌توانید تکه‌های لیمو را در یک تابه بو بدهید و با مقداری نمک و فلفل از آن ترشی تهیه کنید. بهتر است این درمان خانگی را به طور منظم انجام دهید تا از شر پاتوژن‌های باکتریایی که سبب بروز سپتیسمی می‌‌شوند خلاص شوید.

۳. ویتامین C

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, ویتامین C

محققان در تحقیقات علمی منتشر شده در سال ۲۰۱۰ (موسسه‌ی تحقیقات سلامت لاسون در دانشگاه اونتاریو) دریافتند که تزریق ویتامین C در دوز سنگین موجب بهبود قابل‌ملاحظه در نرخ زنده ماندن موش می‌شود. ویتامین C یا اسید اسکوربیک با استرس‌های اکسیداتیو مبارزه می‌کند و اجازه‌ی لخته شدن خون را در مویرگ‌های اندام‌های حیاتی نمی‌دهد. این امر ارگان را نجات می‌دهد و خطر را رفع می‌کند.

بنابراین در حالی که پزشک شما ممکن است شما را با آنتی‌بیوتیک یا هر روش دیگری درمان کند، خوردن مرکباتی از قبیل پرتقال و لیمو نیز قطعا به شما کمک خواهد کرد.

– یک لیوان آب پرتقال تازه را چند بار در روز بنوشید. مکمل‌های ویتامین C را مصرف کنید و سیستم ایمنی بدن‌تان را بهبود ببخشید و به این ترتیب با عفونت خونی مبارزه کنید.

مطلب مرتبط: درمان عفونت گوش: ۳۴ درمان خانگی عفونت گوش کودکان و بزرگسالان

درمان عفونت خونی ۴: زردچوبه

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, زردچوبه

زردچوبه برای مبارزه با عفونت‌ها از زمان باستان مورد استفاده قرار گرفته‌است و به درمان سپتیسمی نیز کمک می‌کند.

زردچوبه سطح پروتئین را درخون افزایش می‌دهد و به این ترتیب به مبارزه با عفونت کمک می‌کند. زردچوبه همچنین ضد التهاب است، بنابراین درد، تورم و قرمزی را نیز می‌تواند کاهش دهد.

– یک قاشق چایخوری زردچوبه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. خوب هم بزنید.
– ترکیب حاصل را هر روز صبح بخورید تا به سرعت از شر سپتیسمی رها شوید.

۵. سیر و عسل

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, سیر و عسل

سیر به شدت ضد التهاب است و همین‌طور خواص ضد باکتری و ضد قارچی دارد. آلیسین که یک ترکیب گوگردی موجود در سیر است، به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند و سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌دهد، بنابراین یک درمان قدرتمند برای سپتیسمی است.

عسل سیستم ایمنی را سر و سامان می‌دهد و این برای درمان عفونت خونی یا سپتیسمی بسیار مفید است.

– یک حبه سیر بزرگ را پوست بکنید و آن را خرد کنید.
– یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید و خوب این دو را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را هر روز صبح بخورید و سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنید. این ترکیب به شما کمک می‌کند تا به سرعت از شر عفونت خونی خلاص شوید.

مطلب مرتبط: عفونت ادراری :۳۰ درمان خانگی عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت خونی ۶: سیب‌زمینی

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, سیب زمینی

آب سیب‌زمینی یک درمان موضعی طبیعی برای التهابات ناشی از سپیتسمی است (در صورتی که التهابی رخ بدهد).

التهاب سپسیس ممکن است روی پوست ظاهر شود.

– آب سیب‌زمینی یا برش‌های سیب‌زمینی را در منطقه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.
– برش‌های نازک سیب‌زمینی را آماده کنید و آن‌ها را در ناحیه‌ی دچار آسیب قرار دهید. به آرامی سیب‌زمینی را روی آن ناحیه مالش بدهید و پس از مدتی یک تکه‌ی دیگر سیب‌زمینی بردارید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام این روش را ادامه دهید.
– شما همچنین می‌توانید آب سیب‌زمینی را بگیرید و آن را با توپ پنبه‌ای روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده استعمال کنید.

مطلب مرتبط: عفونت مثانه: ۲۴ درمان خانگی عفونت مثانه را بشناسید

درد التهابی ناشی از سپتیسمی با این روش‌های درمانی خیلی زود فروکش می‌کند.

۷. اکیناسه

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, اکیناسه

اکیناسه گیاهی دارویی است که می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود ببخشد. این گیاه دارویی همچنین سرخارگل نامیده می‌شود. خواص ضد باکتری آن برای درمان سپتیسمی بسیار مفید است. این گیاه تولید گلبول‌های سفید خون را در بدن افزایش می‌دهد. گلبول‌های سفید یا لکوسیت‌ها با عفونت در بدن مبارزه می‌کنند و پاتوژن‌های باکتریایی را از بین می‌برند. این ویژگی باعث می‌شود که اکیناسه درمان طبیعی خوبی برای عفونت خونی باشد. می‌توانید ریشه‌ی اکیناسه را به چای اضافه کنید و آن را به بیماران سپتیسمی بدهید.

۸. شبدر قرمز

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, شبدر قرمز

شبدر قرمز به دلیل توانایی که در از بین بردن اختلالات مربوط به قاعدگی یا یائسگی دارد، شناخته شده‌است. هرچند این گیاه به عنوان یک درمان طبیعی برای عفونت خونی یا سپتیسمی نیز ارزش بالایی دارد. این گیاه دارویی پاک‌کننده‌ی خون  است، بنابراین بدن را نیز پاکسازی می‌کند و پاتوژن‌های مضر باکتریایی را که سبب بروز بیماری می‌شوند، از بین می‌برد. چای شبدر قرمز باید با استفاده از گل این گیاه آماده شود. این چای می‌تواند برای درمان فرد مبتلا به عفونت خونی استفاده شود. این گیاه دارویی همچنین به شکل کپسول و تنتور در دسترس است.

مطلب مرتبط:۱۳ درمان خانگی عفونت دستگاه ادراری

۹. نیل وحشی

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, نیل وحشی

نیل وحشی عملکرد سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند. این گیاه دارویی توانایی حذف گرما و سموم را از بدن دارد. با توجه به هر دوی این ویژگی‌ها، درمان ایده‌آلی برای سپتیسمی محسوب می‌شود. نام علمی نیل وحشی Baptisia Tinctoria است. این گیاه دارویی چند ساله‌، بومی ساحل شرقی ایالات‌متحده است. نیل وحشی به شکل تنتور موجود است. تنتور تهیه‌شده از ریشه‌ی این گیاه می‌تواند به از بین بردن علائم سپتیسمی کمک کند. افرادی که از مسمومیت خونی رنج می‌برند می‌توانند این گیاه را به صورت عصاره برای بهبود این اختلال در خود مصرف کنند.

۱۰. گون

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, گون

نام علمی این گیاه دارویی Astragalus Membranaceus است. این گیاه به خاطر تاثیری که بر تحریک سیسم ایمنی بدن دارد شناخته شده‌است. ارزش دارویی بسیار بالای این گیاه است که سبب شده یک درمان مفید برای عفونت خونی باشد. سپتیسمی به بدن حمله می‌کند و این وظیفه‌ی سیستم ایمنی بدن است که با این بیماری مبارزه کند. عصاره‌ی ریشه‌ی گون می‌تواند برای از بین بردن ضعف سیستم ایمنی بدن و اطمینان از تخریب به موقع باکتری‌های کشنده در بدن مورد  استفاده قرار بگیرد.

۱۱. لبلیا همراه با نارون قرمز

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, لابلیا و نارون قرمز

هم لبلیا و هم نارون قرمز گیاهان دارویی قدرتمندی جهت استفاده خارجی روی زخم‌های ناشی از سپتیسمی هستند.

اگر زخم همراه با عفونت باکتریایی در اثر سپتیسمی ایجاد شود، باید به درستی زخم را بهبود بدهید.

هر دو گیاه لبلیا و نارون قرمز برای سپتیمسی مفید هستند.

– آن‌ها را در مقادیر مساوی با آب مخلوط کنید تا یک خمیر به دست بیاید. خمیر را روی زخم بمالید و آن را با یک باند ببندید.
–  را باز کنید، منطقه را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کنید، دوباره خمیر را در ناحیه بمالید و آن را با یک باند تمیز دیگر ببندید. این روش درمانی را تکرار کنید تا زمانی که زخم بهبود بیابد.

۱۲. خوراکی‌های سرشار از کلروفیل

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, خوراکی های سرشار از کلروفیل

یکی دیگر از درمان‌های طبیعی برای درمان عفونت خونی یا سپتیسمی خوردن غذاهای غنی از کلروفیل است. کلروفیل یک رنگدانه‌ی سبز تولید شده توسط گیاهان است و به میزان قابل‌توجهی در سبزیجات برگ سبز مانند کرفس، کلم بروکلی، اسفناج، کاهو و کلم وجود دارد. کولارد یکی دیگر از سبزیجاتی است که غنی از این رنگدانه است. این مواد خوراکی سرشار هستند از برخی مواد مغذی مهم مانند اسید فولیک، فولات و ویتامین B کمپلکس که باعث بهبود عملکرد کبد و تولید اریتروسیت‌ها یا گلبول‌های قرمز در بدن می‌شوند. کلروفیل همچنین سموم را از بدن بیرون می‌کند و تضمین می‌کند که باکتری‌هایی که بدن را آلوده می‌کنند از بدن خارج خواهند شد.

۱۳. زغال چوب گیاهی

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, زغال چوب گیاهی

درخت توس درختی مرتفع است که در شمال کشور یافت می‌شود. این درخت اغلب به نام ” درخت مراقب ” نامیده می‌شود، زیرا به نظر می‌رسد که علائمی شبیه به چشم روی پوست آن وجود دارد. درخت توس متعلق به خانواده‌ی توسکایان است. شما می‌توانید زغال چوب توس را را روی آبسه‌ها یا زخم‌های بدن که به علت سپتیسمی ایجاد شده‌اند، بگذارید. این ذغال چوب گیاهی چرک و سم را به میزان نزدیک به ۱۰۰ درصد از وزن خود جذب می‌کند و به این ترتیب می‌تواند به کاهش نشانه های عفونت خونی کمک کند.

درمان عفونت خونی ۱۴: باباآدم

درمان عفونت خونی, سپتیسمی, بابا آدم

باباآدم یک گیاه دارویی برای پاکسازی خون است. نام علمی این گیاه Arctium Lappa است. این گیاهِ دوسالانه معمولا در اروپا و کوه‌های سنگی ایالات متحده یافت می‌شود. ریشه‌ی باباآدم یک درمان گیاهی قدرتمند برای سپتیسمی است. می‌توانید ریشه‌ی این گیاه را پس از جوشاندن آن به یک خمیر تبدیل کنید و سپس خمیر حاصل را برای بهبودی آبسه‌ها و زخم‌ها استفاده کنید. ریشه‌ی باباآدم می‌تواند برای جلوگیری از نشانه‌های سپتیسمی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این گیاه به شکل پودر، تنتور و کپسول برای مصرف در دسترس است. خواص پاکسازی‌کننده‌ی خون این گیاه دارویی سبب شده که درمان مناسبی برای سپتیسمی باشد.

به یاد داشته باشید سپتیسمی یک اختلال تهدیدکننده‌ی زندگی است، بنابراین آن را سرسری نگیرید. ICU جایی است که باید در آن بستری شوید. در آن‌جا، وضعیت شما بهبود خواهد یافت و سپس استفاده از درمان‌های طبیعی را امتحان کنید تا روند بهبودی‌تان تسریع شود.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: searchherbalremedy و homeremediesforall

درمان عفونت خونی (سپتیسمی): ۱۴ درمان خانگی مسمومیت و عفونت خون


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی