کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ روش خانگی برای درمان عصبانیت و تحریک پذیری شدید

وقتی شما احساس می‌کنید که عصبانی هستید یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید، بجای اینکه همه چیز را به هم بریزید بهتر است ذهن و جسم خودتان را مشغول کنید تا مانع از فکر کردن در مورد چیزهای ناخوشایندی شوید که آنها را تجربه کرده اید. بعلاوه، روش‌های طبیعی و خانگی بسیار زیادی برای درمان عصبانیت و تحریک پذیری شدید و مدیریت خشم وجود دارد که بسیار موثر هستند و همه می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

در ادامه ۸ روش خانگی برای درمان عصبانیت و تحریک پذیری شدید آمده است

عصبانیت تاثیرات بسیار زیادی بر رابطه ها، کار و تعاملات ما در زندگی وارد می‌کند. بنابراین، برای جلوگیری از عواقب ناخوشایند ناشی از یک لحظه ی تکان دهنده که در نتیجه عصبانیت شما به‌وجود آمده است، بهتر است بدانید که در این موارد چطور خودتان را عقب بکشید و به احساسات ناخوشایند خود اجازه ندهید تا سطح فشار خون شما را تحت تاثیر قرار بدهند.

خشم وعصبانیت جزء ویژگی‌های درونی انسان نیست. این احساس به‌تدریج هنگامی شکل گرفته است که شما از تاثیرات و فشارهای خارجی نهی شده اید. درصورتیکه خشم و عصبانیت شما در زمان مناسب کنترل و درمان نشود، میتواند به یکی از ویژگی‌های شما تبدیل شود و خشم کنترل نشده می‌تواند در محیط کار و روابط اجتماعی شما مشکلات و خسارات فراوانی به همراه داشته باشد. بنابراین، آنچه که باید برای مهار کردن خشم خود در محیط کارتان و محدود کردن عواقب ناخوشایند آن انجام بدهید این است که این روش‌های درمانی خانگی و طبیعی برای مدیریت خشم و تحریک‌پذیری را به کار ببرید. این روش‌ها عبارتند از:

مطلب مرتبط: خشم و عصبانیت: دلایل، نشانه ها و درمان‌عصبانیت

۱. قبل از اینکه چیزی بگویید به دقت فکر کنید

درمان عصبانیت

این نخستین روش خانگی برای مدیریت خشم و تحریک‌پذیری است که می‌خواهیم در این مقاله در مورد آن صحبت کنیم.

برای اینکه شکل موقعیت خود را تغییر دهید تنها به ۳ ثانیه زمان نیاز دارید. اگر فکر می‌کنید که اتفاق نادرستی در حال وقوع است، به خودتان یادآوری کنید که ” زیادی عصبانی نشو و عقلت را از دست نده”. هر کلمه‌ای که بدون فکر بگویید می‌تواند تصویر ذهنی دیگران از شما را ” خراب کند”. قبل از صحبت کردن فکر کنید. مهم نیست که چه جایگاهی در آن شرکت دارید: رهبر مجموعه هستد یا کارمندی معمولی- مهم این است که اول فکر کنید و بعد صحبت کنید.

۲. برای درمان عصبانیت با آرامش حرف بزنید

درمان عصبانیت

آهنگ صدای شما، لحن شما و ارتعاش کلماتی که استفاده می‌کنید نیز می‌تواند نشان دهنده عدم کنترل شما بر ذهنتان باشد. بجای آنکه فریاد بزنید، با سرعت زیاد صحبت کنید و پشت سرهم از کلماتی استفاده کنید که شنیدن آنها کار آسانی هم نیست، بهتر است که لحن خود را ملایم تر کنید و با آرامش صحبت کنید. در حقیقت، وقتی آرام صحبت می‌کنید، کلمات شما تاثیری مثبت تر در مقایسه با زمانی دارند که با صدایی بلند و با بی‌ادبی حرف می‌زنید.

به همین دلیل است که لالایی‌های ملایم موجب می‌شوند که کودک سریع تر به خواب برود و به همین دلیل است که هیپنوتیزم چیزی نیست مگر تنظیم به اندازه ی زیر و بم صدا برای تاثیر گذاشتن بر مغز فردی که تحت درمان هیپنوتیزم قرار می‌گیرد.

مطلب مرتبط: ۵ ترفند مدیریت خشم

۳. بجای حرف زدن و بدگمانی کردن کاری انجام دهید

درمان عصبانیت

عصبانیت باعث می‌شود که شما منطق و خوش بینی خود را از دست بدهید و بجای آن کلماتی شتاب زده و نگرشی منفی مثل بی‌اعتمادی و خرابکاری(وندالیسم) را در ذهن خود پرورش دهید. بهتر این است که برای کنترل کردن خود و رها شدن از حالت عصبانیت، کاری انجام بدهید. برای مثال، می‌توانید یک لیوان بزرگ آب بنوشید، به دستشویی بروید و صورتتان را بشویید یا از پله‌ها بالا بروید. این یکی از بهترین روش‌های خانگی برای مهار کردن خشم است که نباید آن را نادیده بگیرید.

۴. برای درمان عصبانیت هیچ کاری انجام ندهید

درمان عصبانیت

بدون شک عصبانیت باعث می‌شود که احساس ناراحتی و ناخوشایندی را تجربه کنید و تمرکز بر کارتان را از دست بدهید. بنابراین، چرا خودتان را مجبور کنید که به صفحه کامپیوتر یا کاتالوگی که روی میزتان است بچسبید؟ باید به خودتان اجازه بدهید که برای چند دقیقه هیچ کاری انجام ندهید. با یکی از دوستانتان صحبت کنید. روی مبل دراز بکشید، چشمانتان را ببندید و بدن خود را آرام کنید. یک دقیقه بعد احساس بهتری خواهید داشت.

مطلب مرتبط:کنترل خشم: ۱۰ روش ساده برای مدیریت خشم

۵. طراحی برنامه کاهش استرس برای درمان عصبانیت عالی است

درمان عصبانیت

شاید چیزی که خشم و عصبانیت شما را تحریک کرده موضوعی چندان کوچک و جزئی نیست و شما نمی‌توانید آن را بلافاصله ” هضم” کنید. برنامه‌ای طراحی کنید تا در همان روز غروب یا در آخر هفته استرس خود را کاهش دهید. اختصاص دادن زمانی برای استراحت و کاهش استرس(تمدد اعصاب) به شما کمک می‌کند تا تعادل خود را دوباره به‌دست آورید و به همه چیز با نگرش مثبت تری نگاه کنید. هر آسیب یا موقعیت سخت و دشوار همیشه درسی ارزشمند در ذهن شما باقی می‌گذارد.

مطلب مرتبط۹ بهترین راه کنترل‌خشم و عصبانیت

اگر شما زمانی را برای اندیشیدن به آن اختصاص بدهید، خود را بالغ تر از قبل خواهید دید. و حداقل در شرایط مدیریت خشم و عصبانیت در محل کار- در کنار مسائل و مشکلات متعدد و بسیار زیاد دیگر- یاد می‌گیرید که هرچه بهتر فضای ذهنی خود را محکم و منسجم حفظ کنید. این هم یکی دیگر از موثرترین و ارزشمندترین روش‌های خانگی برای درمان و مدیریت خشم و تحریک‌پذیری است که نباید از اهمیت آن غافل شوید. درحقیقت، طراحی یک برنامه کاهش استرس به شما کمک می‌کند تا از شر سایر حالت‌ها و نگرش‌های ناخوشایند خود رها شوید و همچنین خطر گرفتار شدن به این مشکلات ذهنی را در شما کاهش می‌دهد.

۶. در برابر مخاطب خود مودب باشید و به او احترام بگذارید

درمان عصبانیت

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که مثلا امروز شما از دست کسی خشمگین و عصبانی می‌شوید و رابطه شما همچنان تا فردا ادامه خواهد داشت؟ درحقیقت، رابطه شما بطور منفی تحت تاثیر قرار گرفته است. قانون اصلی و مهم برای حفظ یک رابطه احترام متقابل است. حتی اگر شما کلمات زشت و زننده‌ای را شنیده اید، اجازه دهید طرف مقابل حرف خود را تمام کند و سپس پاسخ بدهید.

اگر شما و طرف مقابلتان هردو خشمگین و عصبانی هستید، در این حالت چیزی نیستید مگر دو بز سیاه( black goats) که روی یک پل مقابل هم قرار گرفته‌اند. نتیجه این است که هردو به یکدیگر صدمه می‌زنید و هردو از آن صخره به دره پرتاب می‌شوید. درصورتیکه شما از مدیر خود عصبانی هستید، باید سکوت کنید و حرفی نزنید.

فقط با حفظ احترام یک کارمند به مدیر ارشد خود به صحبت‌های رییستان گوش دهید. شما باید خشم و رنجش خود را درون خودتان فرونشانید و حالت عصبانی خود را در برابر رییستان نشان ندهید. اگر نیاز دارید که توضیحی بدهید، باید با حالت احترام صحبت کنید و به رییس خود نشان دهید که وقتی حرف‌های شما را می‌شنود از او انتظار دارید که به شما احترام بگذارد. این هم یکی دیگر از بهترین روش‌های طبیعی برای مدیریت خشم است که بهتر است آن را به یاد بسپارید و در مواقع بروز خشم و عصبانیت آن را به کار ببندید.

۷. خشونت و دشمنی را درون خود نگه ندارید

درمان عصبانیت

نفرت، خشونت و دشمنی افکاری منفی هستند که نباید در محل کار شما حضور داشته باشند. وجود چنین افکاری هنگام حضور در محل کارتان موجب می‌شود که شما روحیه و اخلاقیات خود را از دست بدهید و احساس خستگی بیشتری را تجربه کنید. به‌ویژه هنگامی که عصبانی هستید، این افکار مثل هیزم هایی هستند که به آتش خشم شما اضافه می‌کنند و باعث می‌شوند شما کنترل خود را به هنگام صحبت کردن از دست بدهید و رفتارهایی ناخودآگاه داشته باشید. بنابراین، باید تمامی این افکار را هرچه سریع تر از ذهن خود پاک کنید.

۸. برای درمان عصبانیت از دیگران کمک و حمایت بخواهید

درمان عصبانیت

این آخرین راهکار و درعین حال یکی از روش‌های طبیعی و خانگی بسیار مهم و موثر برای درمان خشم و تحریک‌پذیری است. در شرایط خشم و عصبانیت می‌توانید به این فکر کنید که از کسی کمک بگیرید تا شما را در رها شدن از این حالت ناخوشایند درون بدن و ذهنتان همراهی کند. بهتر است که تجربه عصبانیت خود را با یکی از دوستان صمیمی خود در میان بگذارید. اگر دوستان شما احساساتی که گرفتار آنها هستید را تجربه کرده باشند، می‌توانند تجربه‌های خود را با شما مطرح کنند و به شما کمک کنند تا

سریع تر از شر این احساسات تحریک‌کننده راحت شوید. علاوه بر دوستانتان شما می‌توانید از افراد خانواده خود یا همسرتان نیز کمک بگیرید. زمانی که احساس خشم خود را با دیگران مطرح می‌کنید، قادر خواهید بود که به سرعت آن را رها کنید. حتی حیوانات خانگی مثل سگ و گربه هم می‌توانند به شما احساس بهتری بدهند و هنگامی که با آنها بازی می‌کنید خواهید دید که آرامش بیشتری را نسبت به قبل تجربه می‌کنید.

در این مقاله فهرستی از روش‌های خانگی و طبیعی مدیریت و درمان عصبانیت را با هم خواندیم. این روش‌ها ۱۰۰% بی‌خطر هستند و می‌توانید آنها را با اطمینان خاطر به کار ببرید و نتایج شگفت‌انگیز حاصل از آن را تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید که دانستن روش‌های طبیعی مدیریت خشم و عصبانیت برای شما و دیگر افرادی که می‌دانید هرروز با مشکلات ناشی از خشم و عصبانیت روبه‌رو می‌شوند روش هایی کاربردی هستند، می‌توانید آنها را با دوستان و آشنایان خود نیز در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: vkool

۸ روش خانگی برای درمان عصبانیت و تحریک پذیری شدید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی