کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سردرد خوشه ای: ۲۴ مهمترین علائم، علتها و درمان سردرد خوشه ای

اصطلاح “سردرد خوشه ای” به وضعیتی اشاره می کند که در آن سردردهای دردناک و متعدد به شکل الگویی در طی یک دوره ۲۴ ساعته رخ می دهد. این سردردها معمولا در شب آغاز می شوند و به دنبال آن شما با دردی که در پشت چشم ها یا یک طرف سر خود احساس می کنید از خواب بیدار می شوید. سردردهای خوشه ای کاملا با انواع دیگر سردرد متفاوت هستند. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا مهمترین علائم، علتها و درمان سردرد خوشه ای را بشناسید.

مهمترین علائم، علتها و درمان سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای بیشتر در میان مردهای ۲۰ تا ۵۰ ساله رواج دارد. با این وجود هر فردی می تواند به این سردردها مبتلا شود. سردردهای خوشه ای خطرناک نیستند. فرد مبتلا می تواند با مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک یا با استفاده از روش های درمانی خانگی آن ها را درمان کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این نوع از سردرد و شیوه درمان آن را در اختیار شما قرار بدهیم.

علائم سردرد خوشه ای

۱. سردردی که از ناحیه پشت چشم یا در یک طرف از صورت شما آغاز می شود.

۲. سردردی که بدون هیچ هشداری شروع می شود.

۳. سردردی که هر روز در همان ساعت مشخص شروع می شود.

۴. سردردهای متعددی که در طول 24 ساعت بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشند.

۵. سردردی که هر روز صبح زود شما را از خواب بیدار می کند.

۶. قرمزی و خارش چشم در همان سمت از صورت که سردرد از آنجا شروع می شود.

۷. بی حسی یا مور مور شدن یک طرف صورت یا دست ها یا انگشتان

۸. تهوع و حالتی شبیه به میگرن

۹. سردردهایی که هر سال در زمان های مشخص و تکراری اتفاق می افتند.

علت سردرد خوشه ای

دانشمندان همچنان در حال مطالعه و بررسی علت های به وجود آورنده سردردهای خوشه ای هستند. به احتمال بسیار زیاد، سردردهای خوشه ای با فعالیت هیپوتالاموس(غده ای در مغز که دستگاه عصبی را با کمک غده زیر مغزی به دستگاه غدد درون‌ریز متصل می‌کند) در ارتباط هستند. هیپوتالاموس که در منطقه پایینی و تحتانی مغز قرار گرفته است، دربردارنده گروهی از  مسیرهای عصبی است که درد موجود در صورت و پشت چشم های شما را کنترل می کنند. با فعال شدن این مسیر عصبی، احساساتی مثل مور مور شدن، تپش، بی حسی و درد شدید در فرد تحریک می شوند. آبریزش چشم و قرمزی چشم نیز می توانند توسط همین گروه از عصب ها تحریک شوند.

اگر شما هم مستعد این نشانه ها و علائم هستید، بهتر است بدانید که موارد زیر می توانند سردردهای خوشه ای را در شما تحریک کنند:

۱. تغییرات سطح هورمونی از جمله هورمون های ملاتونین و کورتیزول

۲. تغییرات سطح نوروترانسمیترهای مغزی از جمله سروتونین

۳. اختلال در روند عادات روزانه مثل نداشتن خواب کافی یا پشت سر گذاشتن پروازهای طولانی

درمان های پیشگیرانه از سردرد خوشه ای

برخی اقدام ها در پیشگیری از بروز سردردهای خوشه ای موثر هستند. اگرچه هیچ درمان قطعی برای این نوع از سردردها وجود ندارد اما تغییر سبک زندگی می تواند به شما در بیشتر کردن فواصل میان سردردهای خوشه ای کمک کند یا بطور کلی در از بین رفتن علائم سردردهای خوشه ای در طولانی مدت موثر خواهد بود.

۱.ورزش روزانه

تمرینات قلبی عروقی روزانه گردش خون و جریان یافتن آن به مغز را بهبود می دهند، در کاهش استرس موثر هستند و به شما در داشتن خوابی بهتر کمک می کنند. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می دهند که وارد کردن ورزش روزانه و منظم به کارها و اعمال روزانه تان در کاهش خطر ناشی از سردردهای  خوشه ای فعلی موثر خواهد بود.

۲. یوگا

تمرینات مداوم یوگا می توانند در از بین بردن و پیشگیری از سردردهای مداوم موثر باشند. پنج جلسه یوگا به مدت هر جلسه 1 ساعت در طول هفته بهترین و موثرترین راه استفاده از یوگا برای پیشگیری از سردرد است. شما می توانید تمرینات یوگا را با تمرین کردن حالت ها و تنفس های آن به مدت 20 دقیقه و 2 تا 3 بار در هفته شروع کنید.

۳. خواب دائمی منظم

داشتن یک ساعت مشخص برای خواب می تواند روند شبانه روزی شما را تنظیم کند و به این ترتیب تعداد سردردهای خوشه ای را کاهش می دهد.

۴. عدم استعمال دخانیات

سردردهای خوشه ای معمولا در بین افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری مشاهده می شود. اگرچه ترک سیگار هرگز به این معنی نخواهد بود که سردردهای خوشه ای دیگر به سراغ شما نخواهند آمد اما حذف نیکوتین و دیگر محرک ها می تواند در بهتر شدن الگوهای خواب شما و پاسخ های عصبی تاثیری مثبت داشته باشد.

ترک سیگار اگرچه کاری سخت است اما غیرممکن نیست. با پزشک خود مشورت کنید و روشی کاملا شخصی برای ترک سیگار خودتان پیدا کنید.

درمان های خانگی سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای با توجه به علت بروز و تناوب تکرار به روش های متفاوتی قابل درمان هستند. برخی اوقات می توانید آن ها را با استفاده از روش هایی درمان کنید که برای درمان سردردهای معمولی به کار می برید.

به یاد داشته باشید که داروهای گیاهی و مکمل ها مورد تایید سازمان غذا و دارو نیستند. بنابراین بهتر است که خودتان تحقیقات اولیه را انجام دهید و محصولاتی را انتخاب کنید که با استانداردهای کیفی و کمی بسیار بالایی تولید می شوند.

۱.منیزیم

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که معمولا به سردردهای خوشه ای دچار می شوید، احتمالا میزان منیزیم در بدن شما پایین تر از حد معمول است. شما می توانید روزانه از 400 تا 500 میلی گرم مکمل منیزیم استفاده کنید.

علاوه بر این بهتر است از مواد غذایی سرشار از منیزیم مثل دانه ها، انواع بادام، انجیرها و آواکادو در رژیم غذایی خود استفاده کنید. اگر شما هم به حملات سردردهای خوشه ای مبتلا می شوید، تزریق آمپول منیزیم سولفات می تواند در شرایط اضطراری برای شما مفید باشد.

۲. ویتامین ب-2

ویتامین ب-2 یا همان ریبوفلاوین مکملی موثر برای پیشگیری از علائم و نشانه های سردرد و میگرن به شمار می رود. شما می توانید روزانه از مکمل های 400 گرمی ریبوفلاوین استفاده کنید. علاوه بر این می توانید با مصرف برخی مواد غذایی مثل بادام، اسفناج، قارچ و ماست ریبوفلاوین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.

۳. عصاره گیاه کودزو

عصاره گیاه کودزو یک نوع مکمل گیاهی است که از گیاه بالارونده کودزو به دست می آید. تجربه نشان داده است که کودزو می تواند به گونه ای موثر در درمان سردرد مورد استفاده قرار بگیرد. آزمایش های پزشکی بیشتری برای تعیین میزان مصرفی دقیق عصاره گیاه کودزو در درمان سردرد خوشه ای مورد نیاز است. درواقع هنوز بی خطر بودن مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی به تایید نرسیده است و بهتر است زنان باردار و شیرده از مصرف این گیاه خودداری کنند. علاوه بر این، مصرف این دارو همراه با داروهای رقیق کننده خون می تواند تداخل دارویی را به همراه داشته باشد.

۴. ملاتونین

ملاتونین هورمونی است که بدن شما از آن برای تنظیم الگوی خواب استفاده می کند. معمولا سطوح ملاتونین در افرادی که به سردردهای خوشه ای مبتلا می شوند پایین است. مصرف روزانه مکمل های ملاتونین حدود 2 ساعت قبل از خواب می تواند تاثیری مثبت در پیشگیری و درمان سردرد خوشه ای داشته باشد.

به یاد داشته باشید که میزان ملاتونین مصرفی با توجه به وزن، جنسیت و دیگر عوامل در میان افراد مختلف کاملا متفاوت است. بنابراین، همیشه برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید، ابتدا با دوزهای کمتر شروع کنید و به تدریج دوز مصرفی را افزایش دهید.

۵. کرم کپسایسین

شما می توانید کرم موضعی کپسایسین را بدون نیاز به تجویز پزشک خریداری کنید و از آن برای درمان سردرد خوشه ای استفاده کنید. می توانید از این کرم ضد درد در محل سردرد خود استفاده کنید. از تماس این کرم با چشم ها خودداری کنید.

۶. تمرینات تنفس عمیق

وارد کردن اکسیژن فراوان در جریان خون می تواند بدن شما را آرام کرده و به شما در مدیریت درد کمک می کند. تمرینات تنفس عمیق را می توانید در خانه به هنگام بروز سردرد خوشه ای انجام دهید. تنفس ضربه ای و تنفس با لب های به هم فشرده روش هایی قدرتمند و موثر برای کاهش استرس به شمار می روند.

۷. اسانس ها

ثابت شده است که استفاده از اسانس های برخی گیاهان در کاهش نشانه های سردرد موثر است و به شما کمک می کند تا از شر سردردهای خوشه ای رها شوید. به این منظور می توانید اسانس اکالیپتوس یا نعناع را با نوعی روغن پایه مثل روغن جوجوبا یا روغن نارگیل ترکیب کنید و این ترکیب را با استفاده از یک گوش پاک کن یا اسفنج روی پیشانی و شقیقه های خود بمالید. اسانس نعناع تاثیری ویژه و شگفت انگیز در کاهش سردرد دارد و علائم سردرد را در شما کاهش می دهد.

۸. چای زنجبیل

مشاهده شده است که زنجبیل به اندازه داروی سوماتریپتان( داروی ضد میگرن) در درمان علائم میگرن موثر است و این مزیت را دارد که تاثیرات جانبی بسیار کمی داشته و مصرف آن برای بسیاری از افراد هیچ خطری به همراه ندارد. شما می توانید ریشه زنجبیل را خریداری کرده و به هنگام مشاهده دردهای مرتبط با سردرد خوشه ای دمنوش آن را تهیه و نوش جان کنید.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما هم به سردردهای خوشه ای مبتلا هستید، درد خود دلیلی کافی برای دریافت کمک های پزشکی است. در صورتیکه درمان های خانگی در کاهش درد شما موثر نیست، پزشک شما طرحی درمانی برای کاهش دردتان طراحی خواهد کرد. با پزشک خود در مورد روش های خوددرمانی که به کار برده اید گفتگو کنید تا مطمئن شوید که این روش ها تاثیری جانبی نداشته یا تداخلی با درمان های دارویی به وجود نمی آورند.

درمان های پزشکی رایجی که برای درمان سردردهای خوشه ای تجویز می شوند عبارتند از:

  • استفاده از ماسک اکسیژن
  • تزریق سوماتریپتان(ایمیترکس، آلسوما، ساماول دوزپرو)
  • استعمال لیدوکائین داخل بینی
  • تزریق درون وریدی منیزیم سولفات
  • استروئیدها

رهایی از سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای بسیار آزاردهنده هستند که معمولا هم اتفاق می افتند. این نوع از سردردها تا ابد ماندگار نیستند و همه علائم آن ها پس از چند روز ناپدید می شوند.

خبر خوب آنکه اقدامات مربوط به پیشگیری و درمان سردردهای خوشه ای درواقع کارهایی نسبتا ساده و آسان هستند. شما با شناسایی محرک ها و انجام اقدامات لازم برای کاهش خطر سردردهای خوشه ای قادر خواهید بود فاصله زمانی بین تکرار این نوع سردردها را به چندین ماه یا حتی چندین سال برسانید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- فاطمه یحیی

منبع:healthline

سردرد خوشه ای: ۲۴ مهمترین علائم، علتها و درمان سردرد خوشه ای


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی