کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳۴ راه درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

همان‌طور که برخی مواد خوراکی می‌توانند باعث سردرد شوند، دسته‌ای دیگر از مواد خوراکی نیز هستند که می‌توانند به تسکین سردرد کمک کنند و از ایجاد آن در طولانی مدت پیشگیری کنند. در ادامه به ۳۴ راه درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات اشاره می‌کنیم.

۳۴ راه درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

۱. سرکه سیب

سرکه سیب به تدریج درصد بزرگی از درمان‌های خانگی را به خود اختصاص داده است، زیرا این ماده‌ی خوراکی پر خاصیت دارای خواص ضد التهابی، ضد درد، ضد باکتری، و ضد قارچی است. مصرف روزانه‌ی سرکه سیب تعادل اسیدی و قلیایی بدن را تضمین می‌کند. سرکه سیب هم‌چنین در درمان سردردها نیز تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ بهترین روغن معطر برای رفع سردرد که باید امتحان کنید

مواد مورد نیاز

الف. ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب
ب. یک لیوان آب گرم

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

فقط کافی است روزانه یک لیوان آب گرم را به همراه ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب حداقل سه مرتبه بنوشید.

نکته: هم‌چنین می‌توانید از روش بخور نیز استفاده کنید؛ به این ترتیب که سرکه سیب و آب را به مقدار مساوی در یک ظرف بجوشانید و بخارات آن را استنشاق نمایید.

۲. زنجبیل

ترکیبات موجود در زنجبیل نظیر گینجرول، شوگاول، پارادول، و زینگرون حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی هستند. زنجبیل هم‌چنین باعث تحریک انقباض ماهیچه‌ها می‌شود. تمام این عوامل دست در دست هم می‌دهند تا این خوراکی پر خاصیت را به دارویی سریع و موثر برای خلاصی از شر سردردها تبدیل کنند.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری پودر زنجبیل خشک
ب. آب

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید و از آن‌ها خمیر تهیه نمایید. این خمیر را روی پیشانی‌تان بمالید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید.

نکته: هم‌چنین می‌توانید پودر زنجبیل را داخل آب داغ بریزید و بخارات آن را استنشاق کنید.

مطلب مرتبط: ۷ راه بسیار موثر در جلوگیری از سردرد

۳. بادام

سالیسین موجود در بادام به عنوان آسپیرین طبیعی عمل می‌کند و دردتان را کاهش می‌دهد. بادام هم‌چنین حاوی منیزیوم است که معمولا بیماران مبتلا به میگرن با کمبود آن مواجه هستند. دفعه‌ی بعد که به سردرد دچار شدید، فقط کافی است مقداری بادام بخورید تا به سرعت دردتان کاهش یابد.

مواد مورد نیاز

الف. یک مشت بادام (خام یا بو داده)

دستورالعمل درمان سردرد

الف. هر وقت احساس کردید سرتان درد می‌کند، یک مشت بادام نوش جان کنید.
ب. اگر بادام را در اولین لحظاتی که احساس سردرد به سراغ‌تان می‌آید، میل نمایید، بیش‌ترین تاثیر را خواهد داشت.

احتیاط: اگر مبتلا به میگرن هستید، پیش از مصرف بادام مطمئن شوید خودِ این خوراکی باعث تحریک میگرن‌تان نمی‌شود.

۴. روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا-۳  است که به طور گسترده‌ای به خاطر خواص ضد التهابی‌اش شهرت دارد. مصرف مرتب این روغن پر خاصیت از شدت و دفعات میگرن‌ها می‌کاهد.

مواد مورد نیاز

الف. ۱۰۰۰ میلی‌گرم مکمل روغن ماهی

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. روزانه یک عدد قرص مکمل روغن ماهی مصرف کنید.
ب. مصرف این مکمل را به مدت ۲ هفته ادامه دهید تا برای مدت طولانی از شر میگرن خلاص شوید.

احتیاط: زنان باردار، زنان شیرده، و کودکان قرص‌های مکمل روغن ماهی را فقط باید تحت نظارت پزشک مصرف کنند.

مطلب مرتبط :‌ ۵ نشانه که هشدار می‌دهند سر درد شما خطرناک است

۵. نمک

نمک صورتی هیمالیا کامل‌ترین نوع نمک‌ها و بسیار غنی از مواد معدنی و الکترولیت‌ها است. این نمک باعث ذخیره‌سازی مجدد الکترولیت‌ها در بدن می‌شود و از شدت سردردها می‌کاهد. این نمک هم‌چنین باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن و افزایش سطح انرژی نیز می‌شود.

مواد مورد نیاز

الف. ۱ قاشق چای خوری نمک هیمالیا (که به آن سنگ نمک هم می‌گویند)
ب. ۱ عدد لیمو
پ. یک لیوان آب

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. آب لیمو را به طور کامل در یک لیوان آب بچلانید.
ب. مقداری نمک هیمالیا را به محلول آب و آب لیمو اضافه کنید و خوب به هم بزنید. این محلول را نوش جان کنید.

۶. فلفل هندی

فلفل هندی می‌تواند به درمان التهاب و هم‌چنین درد کمک کند. گفته می‌شود کپسایسین، ماده‌ی اصلی موجود در فلفل،‌ می‌تواند میزان احساس درد را مهار کند.

مواد مورد نیاز

الف. نصف قاشق چای خوری فلفل هندی خرد شده و نرم
ب. حدود ۱۲۰ میلی‌گرم آب
پ. گوش پاک‌کن

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. فلفل هندی را در آب حل کنید.
ب. سر گوش پاک‌کن را به آن آغشته کنید و به آرامی داخل سوراخ‌های بینی‌تان بمالید.
پ. ابتدا داخل بینی‌تان احساس سوزش خواهید کرد، ولی وقتی سوزش فروکش کند، سردردتان نیز از بین خواهد رفت.

۷. لیمو

لیمو نه تنها شادی‌آور و انرژی‌زا است، بلکه هم‌چنین دارای خواص مهم ضد التهابی است. این خواص، لیمو را به یک داروی عالی برای خلاصی از شر سردردها تبدیل کرده‌اند.

مواد مورد نیاز

الف. پوست لیمو
ب. آب

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. پوست لیمو را به خوبی بکوبید و آن را با آب مخلوط کنید تا به خمیر تبدیل شود.
ب. این خمیر را روی پیشانی‌تان بمالید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ به همین صورت بماند.
پ. هم‌چنین می‌توانید یک عدد لیمو را از وسط نصف کنید و روی پیشانی و گیجگاه‌تان بمالید. روش دیگر این‌که می‌توانید آب نصف لیمو را در فنجان دمنوش‌های گیاهی‌تان بچکانید و نوش جان نمایید.

۸. برگ‌های فلفل بتل

ترکیبات موجود در برگ‌های فلفل بتل دارای خواص خنک کنندگی، ضد درد، و ضد التهابی هستند. کافور یکی از محتویات رایج در پمادهای تسکین دهنده‌ی درد است. این ماده ضد درد است و هم‌چنین برای آرامش ذهن نیز بسیار مفید است.

مواد مورد نیاز

الف. ۴ تا ۵ عدد برگ فلفل بتل
ب. چند قطره روغن معطر کافور
پ. آب

دستورالعمل درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات

الف. برگ‌های فلفل بتل را به آرامی بکوبید و آن را به آب و روغن کافور اضافه کنید.
ب. این ترکیب را بر روی گیجگاه و پیشانی‌تان بمالید و اجازه‌ دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
پ. هم‌چنین می‌توانید برگ‌های بتل را مستقیما روی ناحیه‌ی گیجگاه‌تان قرار دهید.

۹. گندم سیاه

گندم سیاه غنی از آنتی‌اکسیدان است، و همین عامل آن را قادر ساخته است که علیه همه‌ی سردردها مبارزه کند. این آنتی‌اکسیدان‌ها قادر هستند از سلول‌ها و بدن‌مان در برابر آسیب‌های ناشی از فلاونوئیدی به نام روتین مبارزه کنند؛ روتین ماده‌ی شیمیایی گیاهی است که به عنوان یکی از علت‌های میگرن به شمار می‌رود. هم‌چنین گندم سیاه دارای طبیعتی ضد التهابی و ضد درد است.

عموما توصیه می‌شود حتی برای درمان سرسخت‌ترین میگرن‌ها نیز گندم سیاه را به طور مرتب مصرف نمایید.

۱۰. سیب زمینی پخته

مصرف سیب زمینی پخته می‌تواند سردردهای ناشی از مصرف الکل را به زانو درآورد.

الکل ماده‌ای ادرارآور است که می‌تواند مقدار زیادی آب و هم‌چنین الکترولیت‌های ضروری نظیر پتاسیم را از بدن خارج کند. همین مسئله تنها دلیل سردردهای شدید بعد از بیدار شدن از حالت مستی است.

برای خلاصی از شر این درد عذاب‌آور می‌توانید رژیم غذایی غنی از پتاسیم را رعایت کنید. سیب زمینی پخته منبع عالی برای پتاسیم است (۷۲۱ میلی‌گرم در ازای هر ۱۰۰ گرم)؛ و همین مسئله آن را به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان سردردهای ناشی از خماری الکل تبدیل کرده است.

۱۱. هندوانه

کم آبی یکی از علت‌های اصلی سردردهای شدید است. این وضعیت را می‌توان با مصرف خوراکی‌های سرشار از آب نظیر هندوانه معالجه کرد.

۸۰ درصد این میوه‌ی زود هضم و خوشمزه از آب تشکیل شده است و منبع خوبی برای مواد معدنی ضروری نظیر منیزیوم است که می‌توانند به تسکین سردرد کمک کنند.

این میوه را می‌توانید به شیوه‌های مختلفی نوش جان کنید – مثلا اسموتی سرد هندوانه یا حتی استفاده از آن در سالاد. افزودن مقدار اندکی زنجبیل می‌تواند تاثیرات شگفت‌انگیز هندوانه را افزایش دهد و از حالت تهوع ناشی از سردرد بکاهد.

۱۲. قهوه

مصرف یک فنجان قهوه می‌تواند در درمان سردردهای شدید کمک کند.

کافئین موجود در قهوه بالا برنده‌ی فشار خون است؛ به این ترتیب که قطر رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد. کافئین از این طریق به تسکین درد کمک می‌کند.

توجه: در مصرف این نوشیدنی نیز زیاده‌روی نکنید، زیرا قهوه نیز ادرارآور است و مصرف بیش از اندازه‌ آن می‌تواند به کم آبی بدن منجر شود.

۱۳. نان با گندم کامل

بدن ما به میزان متعادلی از گلیکوژن نیاز دارد تا بتواند به خوبی کار کند. رژیم غذایی کم کربوهیدرات به کاهش گلیکوژن در بدن منجر می‌شود که باعث تخلیه‌ی انرژی و بروز سردرد می‌شود.

مصرف نان با گندم کامل مطمئنا بدون افزودن چربی اضافه به بدن به درمان سردرد کمک می‌کند. این نوع نان سطح انرژی‌تان را افزایش می‌دهد و شما را از شر درد جانکاه می‌رهاند.

۱۴. ماست

مصرف یک فنجان ماست سالم و بدون چربی راه مناسبی برای مبارزه با هر نوع سردرد است. این اَبَر خوراکی سرشار از کلسیم و پروبیوتیک است که برای کارکرد مناسب مغز ضروری هستند.

به این نکته دقت کنید که هرگز نباید قند یا شکر اضافه به ماست بیفزایید.

۱۵. کنجد

دانه‌های کنجد غنی از ویتامین E و منیزیوم هستند که هر دو در تثبیت سطح استروژن بدن، و درمان موثر سردردهای هورمونی بسیار مفید هستند.

دانه‌های کنجد هم‌چنین گردش خون را در مغز و بدن بهبود می‌بخشند و هر گونه احتمال تنش ماهیچه‌ای را از شما دور می‌کنند. برای مبارزه با سردرد از همان لحظه‌ی شروع، فقط کافی است بر روی سوپ یا سالادتان مقداری کنجد بپاشید.

۱۶. اسفناج

این سبزی پر خاصیت سطح فشار خون بدن را کاهش می‌دهد، و خماری و سردردهای تنشی را آرام می‌کند. اسفناج هم‌چنین غنی از ویتامین B2 است. برای خودتان سالاد اسفناج درست کنید و به سرعت از بدترین سردردها خلاص شود.

درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات ۱۷: موز

موز که سرشار از مواد مغذی ضروری نظیر پتاسیم و منیزیوم است به عنوان یکی از خوراکی‌های درمانی موثر برای سردردهای شدید شناخته می‌شود. منیزیوم ماهیچه‌های دارای تنش‌مان را آرام می‌کند و پتاسیم نیز باعث تعادل الکترولیت‌ها در بدن و کاهش درد می‌شود. مصرف موز گزینه‌ی مناسبی برای درمان خماری است. موز در درمان تهوع و خستگی مفرط ماهیچه‌‌ای ناشی از سردردها بسیار موثر است.

۱۸. قارچ

قارچ منبع خوبی برای ویتامین B2 (ریبوفلاوین) محسوب می‌شود؛ این ویتامین برای تولید انرژی داخل سلول ضروری است. رژیم غذایی سرشار از ویتامین B2 می‌تواند سردرد را تسکین دهد. ریبوفلاوین موجود در قارچ با میزان موجود در بروکلی و اسفناج برابری می‌کند؛ از این رو، مصرف قارچ به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان سردرد به شمار می‌رود.

۱۹. ماهی سالمون

دانشمندان متوجه شده‌اند رژیم‌های غذایی سرشار از چربی‌های سالم می‌توانند سردردهای مزمن را درمان کنند. ماهی سالمون یکی از منابع عمده‌ی اسیدهای چرب امگا-۳  است که می‌تواند التهاب را تسکین و سردرد را کاهش دهد.

این ماهی دارای خواص محافظت از رگ‌های عصبی و ضد التهابی است که به کاهش دفعات و شدت درد میگرن‌ها کمک می‌کنند. همین امروز سالمون را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا از شر این درد خلاص شوید.

۲۰. خیار

خیار جزء سبزیجات پر آبی است که به سرعت به بدن آب‌رسانی می‌کنند. بنابراین، خیار می‌تواند سردردهای ناشی از کم آبی را آرام کند. این سبزی هم‌چنین برای درمان خماری نیز استفاده می‌شود.

می‌توانید خیار را به اشکال مختلف استفاده کنید – آن را در سالاد بریزید و یا از آن اسموتی تهیه نمایید.

درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات ۲۱: جگر

جگر گوساله از دیگر مواد غذایی مفیدی است که می‌توانند به درمان سردرد کمک کنند. این ماده‌ی خوراکی سرشار از ویتامین B3 (نیاسین) است که کمبود این ویتامین به عنوان عامل بروز میگرن شناخته می‌شود. جدا از این مسئله، جگر گوساله منبع خوبی برای ویتامین B6، ویتامین B12‌، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین K، و اسید فولیک است. بنابراین، افزودن جگر گوساله به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به تسکین میگرن‌های مزمن کمک کند.

۲۲. کینوآ

کینوآ بسیار غنی از پروتئین و مواد معدنی ضروری نظری منیزیوم است؛ همین خواص کینوآ را به یکی از داروهای طبیعی موثر برای درمان سردردهای هورمونی و تنشی تبدیل کرده‌اند.

تصمیم بگیرید از این به بعد کینوآ را به اشکال مختلف – مثلا در سالاد یا غذاهای پخته – استفاده کنید تا بتوانید بر سردردهای آزاردهنده غلبه نمایید.

۲۳. آناناس

آناناس از دیگر میوه‌های پر آبی است که می‌توانند به خلاصی سریع از شر سردرد کمک کنند. این میوه حاوی ترکیبی به نام بروملین است که خواص ضد التهابی دارد. همین عامل آناناس را به یکی از داروهای طبیعی برای درمان سردرد تبدیل کرده است. مصرف روزانه‌ی آناناس، چه به صورت اسموتی، چه آب آناناس، و چه استفاده از آن در سالاد می‌تواند فواید زیادی برای‌تان داشته باشد.

توجه: پیش از مصرف آناناس مطمئن شوید به این میوه حساسیت (آلرژی) نداشته باشید. آدم‌های بسیاری به این میوه‌ی گرمسیری حساسیت دارند.

درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات ۲۴: سیب

مصرف روزانه یک عدد سیب می‌تواند سردرد را از شما دور نگه دارد!

این میوه‌ی خوشمزه و سالم به دلیل وجود منیزیوم در آن، برای کاهش درد مرتبط با میگرن‌ها بسیار مفید است. این ماده‌ی معدنی رگ‌های خونی بدن را آرام می‌کند و از این طریق، گردش خون را در بدن بهبود می‌بخشد.

۲۵. آووکادو

این میوه‌ی روغنی نیز سرشار از منیزیوم است؛ از این رو، به عنوان داروی گیاهی مناسبی برای سردرد به شمار می‌رود.

۲۶. طالبی

طالبی نیز می‌تواند برای درمان سردردهای عذاب‌آور ناشی از خماری گزینه‌ی مناسبی باشد، زیرا سرشار از آب و بسیاری دیگر از مواد مغذی ضروری است. این میوه به حفظ آب و سلامتی بدن کمک می‌کند.

۲۷. بروکلی

بروکلی علاوه بر این‌که سرشار از منیزیوم است، غنی از ترکیبی به نام کوآنزیم کیو ۱۰ نیز هست که برای کارکرد مناسب مغز بسیار ضروری است.

۲۸. هویج

گفته می‌شود این اَبَر خوراکی می‌تواند با سم‌زدایی از بدن سردردهای مزمن را آرام کند. این خوراکی خوشرنگ و خوش‌طعم سموم را از بدن خارج می‌کند و بدن‌مان را سالم و بدون درد نگه می‌دارد.

برای رهایی از شر سردرد هویج را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

۲۹. کاهو

گنجاندن کاهو در رژیم غذایی‌تان می‌تواند کمبود مواد مغذی را که ممکن است دلیل میگرن‌های دردناک‌تان باشند، جبران کند. همین امروز ساک خریدتان را پر از کاهو کنید!

درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات ۳۰: میخک

ویژگی‌های تسکین درد و خنک کنندگی میخک، این گیاه دارویی را به یک سلاح مخفی برای مبارزه علیه سردردهای تنشی مجهز کرده‌اند. برای خلاصی سریع و موثر از شر سردرد می‌توانید هر یک از سه راه زیر را امتحان کنید.

الف. دو تا سه عدد میخک خشک را خرد کنید و در یک دستمال تمیز بریزید. هر وقت احساس کردید سردرد به سراغ‌تان آمده‌ است، رایحه‌ی این میخک‌های خرد شده را استشمام کنید.
ب. دو قطره روغن میخک را با یک قاشق غذاخوری روغن حامل ترکیب کنید. این ترکیب را به آرامی بسیار روی گیجگاه و پیشانی‌تان ماساژ دهید.
پ. گزینه‌ی دیگر این‌که دو قاشق چای خوری روغن نارگیل، یک قاشق چای خوری نمک دریایی، و دو قطره روغن میخک را با هم ترکیب کنید و روی پیشانی‌تان بمالید.

۳۱. گیلاس

برای مقابله با سردردهای شدید می‌توانید مقداری گیلاس را با ولع نوش جان کنید یا آب گیلاس بنوشید. گیلاس حاوی ترکیب فعالی به نام کوئرستین است که خواص ضد التهابی دارد و به عنوان آنتی‌اکسیدان بسیار قدرتمندی شناخته می‌شود.

۳۲. شیر گرم

مصرف شیر گرم گاو به همراه دارچین یا میخک راه خوبی برای غلبه بر سردردهای آزاردهنده است. مصرف شیر باعث می‌شود راحت‌تر بخوابید؛ خواب یکی از راه‌حل‌های ضروری برای درمان سردردهای ضربان‌دار است. هم‌چنین گنجاندن روغن حیوانی خانگی در رژیم غذایی‌تان نیز گزینه‌ی مناسبی برای مبارزه با سردرد است.

توجه: اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، توصیه می‌شود از این روش درمانی استفاده نفرمایید.

درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات ۳۳: عسل

عسل گزینه‌ی مطمئنی برای تسکین سردرد به شمار می‌رود، زیرا این ماده‌ی خوراکی سرشار از پتاسیم و منیزیوم است. این مواد معدنی به آرامش عروق سفت شده و افزایش خون‌رسانی به مغز کمک می‌کنند.

برای درمان سردرد می‌توان از این خوراکی شیرین به روش‌هایی مختلفی استفاده نمود. برای دستیابی به بهترین نتیجه می‌توانید پیش از هر وعده‌ی غذایی دو قاشق غذاخوری عسل میل کنید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از دو قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب، بخور بدهید تا سردردتان به سرعت رفع شود.

توجه: اگر دائما از سردرد رنج می‌برید، از همین امروز تصمیم بگیرید هر روز صبح یک قاشق غذاخوری عسل را به همراه آب گرم بنوشید.

۳۴. آب سیر

مصرف یک قاشق چای خوری آب سیر تازه نیز یکی دیگر از درمان‌های موثر برای سردرد به شمار می‌رود. سیر یک داروی مسکن است که به سرعت به محل درد نفوذ می‌کند و از این رو می‌تواند به درمان سردرد کمک کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: stylecraze

۳۴ راه درمان سردرد با میوه ها و سبزیجات


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی