کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ بهترین درمان زرد شدن دندان ها+ علت زردی دندانها

دندان هم به عنوان بخش مهمی از ظاهر شما، نیاز به نگهداری روزانه دارد. دندان های جرم گرفته و زرد و سیاه می‌توانند زیبایی لبخند دوست‌داشتنی شما را از بین ببرند. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۹ بهترین درمان زرد شدن دندان ها به علاوه علت زردی دندانها را بدانید.

درمان زرد شدن دندان ها

دندان‌های تمیز و سفید نشان‌دهنده‌ی یک بدن سالم و خوش‌بنیه هستند. متاسفانه بعضی چیزها می‌توانند رنگ سفید شیری دندان‌های‌تان را از بین ببرند؛ برای مثال، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عوامل ارثی، بالا رفتن سن، فلوراید، مصرف بیش از اندازه‌ی قهوه و چای، سیگار کشیدن، شرایط آب و هوایی، متابولیسم نامتعادل و دوز بیش از اندازه‌ی آنتی‌بیوتیک از جمله عواملی هستند که منجر به تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها نیز رنگ دندان را عوض می‌کنند و باعث می‌شوند که ظاهر کلی شما خراب شود.

علت زردی دندانها

بالا رفتن سن فقط یک علت زردی دندانها است.

لایه‌ی داخلی دندان در برخی از افراد نسبت به بسیاری دیگر زرد است. ساییده شدن مینای دندان ممکن است با عدم به کار بردن خمیردندان‌های ساینده به حداقل برسد، اما جلوگیری از بالا رفتن سن به هر روی دشوار است.

مطلب مرتبط: درمان حساسیت دندان:۲۰ درمان طبیعی درد دندانهای حساس

استفاده از غذاهای اسیدی نیز دلیل دیگر زرد شدن دندان‌ها است.

وقتی دندان‌ها با اسید تماس پیدا می‌کنند روزنه‌های بیش‌تری روی مینای دندان ایجاد می‌شود. نوشیدنی‌ها و غذاهای اسیدی در این میان مسئول اصلی بروز این مشکل هستند، به خصوص نوشیدنی‌های غیرالکلی. این مورد در کنار سایر موارد به زرد شدن دندان‌ها کمک می‌کند، اگر چه بسیاری از مردم هیچ علم و دانشی نسبت به این جریان ندارند. ما دائما به دنبال سفید شدن دندان‌ها هستیم در حالی که نمی‌دانیم همین خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی چه آسیبی به دندان‌های‌مان وارد می‌کنند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سبب جمع شدن پلاک و زرد شدن دندان‌ها می‌شود.

دلیلی وجود دارد که توصیه می‌شود پس از هر وعده غذا دندان‌ها را بشویید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، یک لایه جرم روی دندان‌های‌تان می‌نشیند که اصلا هم خوشایند نیست. وقتی حجم جرم روی دندان زیاد و ظاهر دندان‌ها زشت می‌شود،‌ آن وقت است که برای از بین بردن آن‌ها به سحر و جادوی روش‌های درمانی قیدشده در این نوشتار نیاز داریم.

جای هیچ‌گونه شگفتی نیست که جویدن تنباکو و سیگار کشیدن باعث ایجاد لکه های زشتی روی دندان‌ها می‌شود. آن‌ها می‌توانند روی دندان‌ها سایه‌ای از رنگ قهوه‌ای و زرد ایجاد کنند. نیکوتین موجود در تنباکو می‌تواند روی دندان‌ها جرم ایجاد کند و به این ترتیب منجر به تغییر رنگ و همچنین بیماری لثه شود.

مطلب مرتبط:سفید کردن دندان: ۳۴ درمان خانگی برای زردی، سیاهی و جرم دندان

مواد غذایی و نوشیدنی‌ها مجرمین اصلی این مشکل هستند، نوشیدنی‌هایی مثل قهوه، چای و آب انگور قرمز است.

غذاهای رنگی مانند سس سویا و بلوبری نیز می‌توانند دندان‌های‌تان را لک کنند و در تغییر رنگ دندان نقش مهمی ایفا کنند. انتخاب نوشیدنی مناسب به حفظ رنگ دندان کمک خواهد کرد. اگر قصد خوردن آبمیوه، قهوه یا چای دارید استفاده از نی، احتمال رنگ شدن دندان‌ها را کاهش می‌دهد و از تماس مستقیم این نوشیدنی‌ها با دندان جلوگیری می‌کند. ادغام بهداشت دهان و دندان با معاینه‌ی منظم دندان‌ها و اعمال تغییران اندک در مواد غذایی که می‌خورید کمک می‌کند دندان‌ها دور از لکه بمانند.

در حالی که روزی یک سیب ممکن است شما را از مراجعه  به پزشک دور نگه دارد، خوردن غذاهای اسیدی به طور مداوم نیز می‌تواند مینای دندان را تحلیل ببرد و سبب شود که لکه‌ها به وضوح روی دندان مشخص باشند. آن‌ها می‌توانند به دندان‌های شما آسیب برسانند، گرچه غذاهای مورد علاقه شما ممکن است گرسنگی یا ولع غیر منتظره‌تان را نسبت به مواد غذایی ارضاء کنند. به هر حال باید بلافاصله بعد از خوردن غذاهای اسیدی دندان‌ها را مسواک بزنیم.

درمان تغییر رنگ دندان ها

گزینه‌های درمان زرد شدن دندان برای دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند، بر اساس دلیل بروز تغییر رنگ تعیین می‌شود. قبل از این‌که یک برنامه‌ی درمانی برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان انتخاب شود، دهان و دندان باید به طور کامل مورد ارزیابی قرار بگیرد. قبل از این‌که سراغ جنبه‌ی زیبایی دهان و دندان بروید، مشکلات شایع برای مثال بیماری لثه و پوسیدگی دندان باید درمان شوند.

مطلب مرتبط: ۱۲ بهترین درمان خانگی درد دندان عقل

روش‌های درمان زرد شدن دندان

۱. رعایت بهداشت دهان و دندان به طور صحیح و اصولی

برای درمان زرد شدن دندان از یک مسواک اولتراسونیک استفاده کنید که به طور موثر مواد غذایی ایجادکننده‌ی لک را از روی سطوح دندان از بین می‌برد.

درمان زرد شدن دندان ۲: سفید کردن دندان‌ها در مطب

دندانپزشک شما می‌تواند به وسیله‌ی ژل پراکسید سفیدکننده جرم روی مینای دندان، و برخی لکه‌های ناشی از غذاها / نوشیدنی‌ها و سایر علل را از بین ببرد. این روش یک ساعت طول می‌کشد و به طور متوسط هر جلسه ​​۶۵۰ دلار هزینه دارد؛ اگر یکی دیگر از تجهیزات نوری منحصر به فرد مانند ZOO یا نور مشابه آن یا لیزر برای سرعت بخشیدن به روش سفیدسازی استفاده شود، قیمت افزایش می‌یابد. در صورتی که لک روی دندان‌های بیش از حد مقاوم باشد ممکن است فرد مجبور شود برای سفید کردن یا مشاوره جهت ادامه‌ی سفید کردن دندان با استفاده از روش‌های خانگی که توسط دندانپزشک‌تان ارائه می‌شود، یک یا چند جلسه بیش‌تر به مطب مراجعه کند.

۳. کیت سفیدکننده‌ی خانگی ارائه شده توسط دندان‌پزشک

بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که کیت سفید کردن خانگی دندان ممکن است با گذشت زمان بیش‌ترین نتیجه را به شما بدهد. سفیدکننده‌های خانگی که برای تغییر رنگ خارجی دندان مناسب‌تر هستند، معمولا نوارهای سفیدکننده‌ی دندان، ژل یا کیت هستند. به طور معمول، یک کیت مخصوص دندان‌های خودتان و همچنین یک ژل سفید کننده به شما ارائه می‌شود. قیمت کیت‌های سفیدکننده‌ی دندان به طور میانگین بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار است.

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی عالی برای سلامت دندان و پیشگیری از فرسایش مینا

۴. کیت های سفیدکننده بدون نسخه دندان

محصولات سفیدکننده‌ی دندان که بدون نیاز به تجویز پزشک و بدون نسخه عرضه می‌شوند گزینه‌ای راحت و کم هزینه برای سفید کردن دندان‌های رنگ گرفته بدون نظارت دندانپزشک هستند. این محصولات که مواد سفیدکننده را با غلظت کم‌تری دارا هستند، از طریق اینترنت یا در سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها در دسترس هستند و لاک دندان، محلول شستشوی رنگ از روی دندان، خمیر دندان، نوار سفیدکننده، نخ دندان و آدامس را شامل می‌شوند. آدامس، خمیردندان و نخ دندان، لکه‌های سطحی را از بین می‌برند. لاک و محلول‌های شستشو و نوارهای سفیدکننده با درصد پایینی از پراکسید هیدروژن، نتایج زیبایی مشابهی ارائه می‌دهند.

۵. دیگر گزینه‌های سفیدکننده‌ی دندان بدون نیاز به حضور در مطب دندانپزشکی

گرایش نوظهور سفید کردن دندان‌ها سبب شده که در اماکن خرده فروشی، به عنوان مثال، سالن‌های بهداشتی، اسپاها ، مال‌ها، و حتی فرودگاه‌ها و کشتی‌های کروز نیز به کیت‌های سفیدکننده یا درمانی دسترسی داشته باشیم. این کیت‌ها معمولا توسط افراد غیرمتخصص پخش می‌شوند. هزینه‌ها می‌توانند از حدود ۹۹ دلار در فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های حاضر در اسپا، سالن‌های زیبایی و کشتی‌های کروز تا حدود ۲۰۰ دلار متغیر باشند.

درمان زرد شدن دندان ۶: کامپوزیت، ونیر و روکش دندان

دندانپزشک برای درمان دندان‌هایی که در اثر استفاده‌ی بیش از حد از فلوراید، خوردن تتراسایکلین یا داروهای دیگر بیش از حد تغییر رنگ داده‌اند، ممکن است به جای سفید کردن دندان، پوشش دادن سطح خارجی دندان را با استفاده از روکش‌های چینی،‌ ونیر چینی یا مواد کامپوزیت را توصیه کند. ونیرهای رزینی، که در حدود ۲۵۰ دلار برای هر دندان هزینه دارند، فرم و رنگ مطلوبی دارند و روی دندان‌های شما فیت می‌شوند. یک ورنیر چینی ساخته شده از چینی سرینات یا لومینیرز، ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای هر دندان قیمت دارند. روکش‌های چینی دندان، ۶۰۰ دلار تا ۳۱۰۰ دلار به ازای هر دندان قیمت دارند.

به منظور پیدا کردن بهترین درمان تغییر رنگ دندان برای خودتان با دندانپزشک‌تان مشورت کنید.

مطلب مرتبط:۱۰ چیز که دندان هایتان درباره سلامتی شما می‌گویند

روش‌هایی برای بهبود رنگ دندان‌های زردشده

بهبود ظاهر دندان‌های زرد دارای مزایای فراوانی است. مطالعات ثابت کرده‌اند که سفید کردن دندان‌های زرد رنگ باعث افزایش اعتماد به نفس در زندگی اجتماعی و حرفه‌ای فرد می‌شود. آیا شما یک رویداد ویژه را پیش رو دارید؟ با چند محصول سفیدکننده‌ی دندان، می‌توانید انتظار داشته باشید که فقط بعد از چند روز ظاهر دندان‌های زرد شما بهبود بسزایی پیدا خواهد کرد.

 بهترین راه‌ها برای جلوگیری از زرد شدن دندان ها

۷.  سبزیجات بخورید، به ویژه پیش از خوردن وعده غذای اصلی.

ثابت شده‌است که خوردن سبزیجات بخارپز مانند کلم بروکلی یا گل کلم یا پیش‌غذایی تهیه‌شده از سبزیجات مانند سالاد یک لایه‌ی محافظ روی مینای دندان تشکیل می‌دهد و به این ترتیب فرصت رنگ گرفتن آن‌ها کاهش می‌یابد.

درمان زرد شدن دندان ۸: آب بنوشید

پس از آن‌که غذا یا نوشیدنی خود را به پایان رساندید، یک جرعه‌ی بزرگ آب بنوشید و آن را در داخل دهان‌تان بچرخانید تا ترکیبات رنگزا یا هر اسیدی را به این ترتیب پاک کنید.

۹. آب‌ دهان‌تان را افزایش بدهید

بعد از خوردن غذا بکوشید، آب‌ دهان‌تان را افزایش بدهید و بگذارید که در داخل دهان‌تان و روی دندان‌ها حرکت کند. انجام این کار پس از نوشیدن یک جرعه آب ساده است. بزاق در واقع محافظ طبیعی دندان‌ها در برابر کرم‌خوردگی، رنگ گرفتن و فرسایش مینای دندان است.

مطالب مرتبط: ۲۶ ماده غذایی سرشار از کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها

آیا سفید شدن دندان‌ها ماندگاری درازمدت دارد؟

نه، سفید کردن دندان دائمی نیست. و البته مدت زمان سفید ماندن دندان‌ها از فردی به فرد دیگر متغیر است، هر چند می‌تواند از چند ماه تا حداکثر سه سال ماندگار باشد. به طور معمول، اگر شما اهل سیگار کشیدن هستید یا دائما چای، آب انگور قرمز یا قهوه می‌نوشید – چیزهایی که همگی می‌توانند دندان‌های‌تان را لک کنند- سفیدی دندان‌های‌تان چندان ماندگار نخواهد بود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: getridhomeremedies

۹ بهترین درمان زرد شدن دندان ها+ علت زردی دندانها


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی