کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان روماتیسم مفصلی: ۲۰ موثرترین و بهترین درمان خانگی روماتیسم

آیا از روش های درمان خانگی روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) اطلاع دارید؟ واضح است که شما باید برای درمان روماتیسم مفصلی خود به دریافت مراقبت‌های معمول پزشکی خود ادامه بدهید، اما بعضی از درمان‌های طبیعی دیگر نیز ممکن است کمک‌کننده باشند. در ادامه این نوشتار با ۲۰ موثرترین و بهترین درمان خانگی روماتیسم و نیز  ۴ مرحله روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئيد)‌ آشنا می شوید.

درمان روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) یک بیماری خود ایمن است که در درجه‌ی اول به بافت‌های زُلاله‌ای اطراف مفاصل حمله می‌کند. بیماری‌های خود ایمن باعث می‌شوند سیستم ایمنی بدن بافت‌های خودش را با مهاجمان بیگانه، مانند باکتری‌ها یا ویروس‌ها اشتباه بگیرد. سیستم ایمنی دچار اشتباه شده پادتن‌هایی تولید می‌کند که «مهاجمان» را در غشای زلالیه تعقیب و نابود می‌کنند.

روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک است، که توانایی تاثیر گذاشتن بر کل بدن را دارد. این بیماری می‌تواند به ارگان‌های مختلفی مانند قلب، ریه‌، یا سایر بافت‌ها مانند عضلات، غضروف‌ها و رباط‌ها حمله کند. آرتریت روماتوئید باعث ورم و دردی می‌شود که گاهی بسیار شدید است، و می‌تواند باعث معلولیت دائمی شود.

جمعیت شناسی روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی بیماری مزمن رایجی است که بر حدود یک ۱٪ از جمعیت جهان تاثیر می‌گذارد. آرتریت روماتوئيد در زنان در مقایسه با مردان دو برابر است، که شیوع آن در بین زنان 1.06٪ (درصد از جمعیت کل) در مقایسه با شیوع بین مردان که ۰.۶۱٪ است.

در اکثر جوامع و جمعیت‌های جهان رخداد (موارد جدیدی که هر سال اضافه می‌شوند) روماتیسم مفصلی با افزایش سن فزونی می‌یابد و تا حدود دهه‌ی هشتم زندگی ادامه پیدا می‌کند، یعنی زمانی که دیگر کاهش می‌یابد. رواج روماتیسم مفصلی از جمعیتی به جمعیتی دیگر متفاوت است که کمترین میزان آن در کشورهای آسیایی و بیشترین میزان در بین جمعیت بومیان آمریکا گزارش شده است.

مطلب مرتبط: آرتریت پسوریاتیک : ۹ درمان خانگی ورم مفاصل پسوریاتیک

۴ مرحله روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئيد)‌

مرحله‌ی ۱

مشخصه‌ی مرحله‌ی زودهنگام (مرحله‌ی ۱) زلالیه، یا التهاب غشاء زلالیه است که باعث ورم مفاصل درگیر و درد حین حرکت می‌شود. در طول این مرحله‌، افزایش تعداد سلول‌ها در مایع زلالیه وجود دارد چون سلول‌های ایمنی به محل التهاب حرکت می‌کنند. اما، عموما هیچ شواهد مبتنی بر اشعه‌ی ایکسی از نابودی مفاصل وجود ندارد، به استثنای ورم بافت‌های نرم و مدارک محتمل بعضی از فرسایش‌های استخوانی.

مرحله‌ی ۲

در مرحله‌ی میانی، یا مرحله‌ی ۲، گسترش التهاب در بافت‌های زلالیه وجود دارد، که بر فضای خالی مفصل در غضروف مفصلی تاثیر می‌گذارد. این التهاب به تدریج به نابودی غضروف و همچنین تحلیل رفتن مفصل منجر خواهد شد.

مرحله‌ی ۳

از نشانه‌های مرحله‌ی شدید، یا مرحله‌ی ۳، تشکیل پانوس (بافت زخمی عروقی که در سطح یک اندام یا مفصل گسترش می‌یابد) در زلالیه است. کمبود غضروف مفصلی استخوان را زیر غضروف قرار می‌دهد. این تغییرات با عکسبرداری اشعه‌ی ایکس مشخص خواهد شد، و با فرسودگی‌های اطراف مفصل همراه است. تغییر شکل مفصل ممکن است بسیار مشهود و آشکار نیز بشود.

مرحله‌ی ۴

به مرحله‌ی چهار مرحله‌ی نهایی یا پایانی می‌گویند. فرایند التهابی فروکش کرده است و تشکیل بافت فیبری و/یا سوختن استخوان به توقف عملکرد مفصل منجر می‌شود. این مرحله ممکن است با تشکیل گره‌های زیر جلدی همراه باشد.

درمان خانگی روماتیسم مفصلی

۱. گرما و سرما

۵ عامل بروز درد در انگشتان پا

بسیاری از پزشکان برای کاهش علائم آرتریت روماتوئید، استفاده از گرما و سرما را توصیه می‌کنند.

سرما باعث کاهش تورم و التهاب مفصل می‌شود. برای مثال، شما می‌توانید در زمان عود روماتیسم، یک کیسه‌ی یخ را روی مفصل آسیب‌دیده قرار دهید.

البته فراموش نکنید که قرار نیست سرما را بیش از اندازه روی مفصل اعمال کنید. کمپرس سرد را به مدت ۱۵ دقیقه روی مفصل قرار بدهید و تا زمان استفاده برای بار دوم، دست کم ۳۰ دقیقه فاصله بدهید.

گرما عضلات شما را شل کرده و جریان خون را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید از یک پد مرطوب گرم یا یک حوله‌ی گرم و مرطوب استفاده کنید. بسیاری از آدم‌ها طرفدار استفاده از کیسه‌های گرمایی هستند که قابلیت گرم شدن در مایکروفر را دارند.

بیش از حد آن را گرم نکنید چرا که ممکن است پوست را بسوزاند.

شما همچنین می‌توانید از درمان گرمایی در حمام‌تان استفاده کنید. اجازه بدهید که آب گرم روی ناحیه‌ی دردناک در بدن‌تان جریان داشته باشد.

استفاده از وان حمام راه خوبی برای ریالکس کردن عضلات است. فقط اگر از فشار خون بالا یا بیماری قلبی رنج می‌برید، یا حامله هستید از وان یا اسپا استفاده نکنید.

مطلب مرتبط: مقابله با التهاب مفاصل یا آرتریت با این ۱۱ راه عالی

۲. آهن‌ربادرمانی یا مغناطیس درمانی

آهن‌ربا‌درمانی در فرم‌های مختلف مانند دستبند، گردنبند، پلاک، پد یا دیسک وجود دارد. شما می‌توانید آن‌ها را در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی طبیعی پیدا کنید.

بیش‌تر تحقیقات صورت گرفته در مورد آهن‌ربادرمانی روی افراد مبتلا به آرتروز بوده‌است، نوعی از بیماری التهاب مفاصل که در اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد.

در افراد مبتلا به آرترو زانو و لگن، برخی مطالعات اولیه نشان داده‌اند که آهن‌ربا در تسکین درد مفاصل، در مقایسه با دارونما بسیار بهتر عمل کرده‌است. پزشکان دقیقا نمی‌دانند که آهن‌ربا چگونه می‌تواند درد را کاهش دهد، و معلوم نیست که آیا می‌تواند روی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید نیز موثر باشد یا خیر.

درمان‌های ذهنی بدنی

این روش‌های درمانی می‌توانند به شما کمک کنند که استرس را در خودتان کنترل کنید. همچنین برای مدیریت اوضاع خواب و درد نیز می‌توان از این روش‌های درمان سود جست.

درمان روماتیسم مفصلی ۳: تنفس عمیق

نفس عمیق و آرامی را از شکم‌تان بکشید. این کار می‌تواند شما را آرام کند و استرس‌تان را از بین ببرد.

مطلب مرتبط: با این روش درد مفاصل و پاها را در ۷ روز از بین ببرید

۴. آرام‌سازی عضلانی پیش‌رونده

برای انجام این روش درمانی، عضلات‌تان را در قسمت‌های مختلف بدن سفت و سپس شل کنید. شما می‌توانید این روش را به صورت بالا به پایین انجام بدهید، به این ترتیب که با ماهیچه‌های صورت‌تان شورع کنید، و سپس با گردن، بازو، قفسه‌ی سینه، پشت، شکم، ساق پا و پاها ادامه بدهید. یا کارتان را از پاها شروع کنید و کم‌کم به سمت بالای بدن پیش بروید. زمانی که عضلات‌تان را منقبض می‌کنید، عمل دم را انجام بدهید و زمانی که عضلات را شل می‌کنید، عمل بازدم را انجام بدهید.

درمان روماتیسم مفصلی ۵: تجسم

این روش می‌تواند به کاهش استرس و درد کمک کند. برای انجام این روش درمانی، چشمان‌تان را ببندید، نفس عمیق بکشید و خود را در یک مکان ساکت و پر از صلح و آرامش تصور کنید.

۶. مراقبه

این تکنیک می‌تواند به سادگیِ تمرکز بر تنفس‌تان و توجه صرف بر دم و بازدم باشد. مراقبه یا مدیتیشن به هیچ گونه اعتقادی معنوی نیاز ندارد و برای انجام آن قرار نیست بیش از اندازه آرامش داشته باشید. هر کسی می‌تواند این کار را انجام بدهد و تنها چند دقیقه مراقبه، می‌تواند تفاوت زیادی روی سلامت شما ایجاد کند. ذهن شما قطعا مدام به این سو و آن سو خواهد رفت. اما مشکلی نیست! فقط تمرکز خود را بگذارید روی د و بازدم‌تان یا هر چیز دیگری که خودتان دوست دارید.

حرکات یوگا برای درمان کمر درد معجزه می‌کنند

مطلب مرتبط: ۷درمان‌ عجیب و غریب برای درد مفاصل

درمان روماتیسم مفصلی ۷: تای چی

این هنر رزمی آهسته و آرام برای مفاصل شما بسیار مفید است. تای چی می‌تواند به انعطاف پذیری و قدرت مفاصل نیز کمک کند.

۸. طب سوزنی

این روش سنتی طب چینی از سوزن‌های فوق‌العاده ریز برای تحریک مسیرهای انرژی که “مریدین” نام دارند، استفاده می‌کند تا عدم تعادل انرژی یا “چی” را در بدن اصلاح کند.

تحقیقات زیادی در زمینه ی تاثیر طب سوزنی روی روماتیسم مفصلی (آرتریت رواتوئید) صورت نگرفته‌است اما مطالعات نشان می‌دهند که طب سوزنی در کاهش میزان درد، به ویژه درد کمر کمک می‌کند. این روش درمانی می‌تواند به بهبود علائم آرتروز نیز کمک کند.

فواید طب سوزنی

۹. بیوفیدبک یا پس‌خوراند زیستی

تکنیک بیوفیدبک به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید واکنش‌های اتوماتیک را مانند ضربان قلب و فشار خون کنترل کنید. شما این کار را با سنسورهای روی بدن‌تان انجام می‌دهید که اطلاعاتی را به یک مانیتور می‌فرستد. یک درمانگر به شما می‌آموزد که چگونه نسبت به استرس‌ها واکنش نشان دهید. البته تحقیقات کافی وجود ندارد برای دانستن این‌که آیا بیوفیدبک درد رواتیسم مفصلی را کاهش می‌دهد یا خیر،  اما به هر حال این تکنیک هم ارزش امتحان کردن را دارد.

مطلب مرتبط: ۱۳ نشانه های بیماری ام اس که نمی دانید

استفاده از مکمل ها برای درمان روماتیسم مفصلی 

چند مطالعه که روی روماتیسم مفصلی صورت گرفته‌اند، مزایای مکمل‌های خاص و داروهای طبیعی را نشان می‌دهند. اما تحقیق در این زمینه هنوز در مراحل اولیه‌ی خود قرار دارد.

به یاد داشته باشید که مکمل‌ها می‌توانند داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند. هر چه مصرف می‌کنید را به اطلاع پزشک‌تان برسانید حتی اگر طبیعی باشد. به این ترتیب او تشخیص خواهد داد که آیا مکملی که مصرف می‌کنید برای شما بی‌خطر است یا خیر.

۱۰. روغن ماهی

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مکمل‌های روغن ماهی می‌توانند به کاهش سفتی مفاصل ناشی از روماتیسم مفصلی کمک کنند. امگا ۳ باعث کاهش التهاب می‌شود و از شما در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌‌کند. این مکمل برای افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی که بیش از سایرین در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند، مفید است. به نظر می‌رسد که روغن ماهی خطری ندارد، البته در صورتی که به درستی مصرف شود. بیش از ۳ گرم در روز روغن ماهی مصرف نکنید زیرا خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۶ راه کنترل آرتریت روماتوئید در محل کار

۱۱. تریپتریگیوم ویلفردی

چند مطالعه تاثیر این مکمل را در کاهش التهاب مفاصل در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی نشان داده‌اند. یک مطالعه‌ی بزرگ که از سوی دولت تامین بودجه شده بود، و تریپتریگیوم ویلفردی را با ریشه‌ی سولفاسالازین (دارویی که از قدیم‌الایام برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود) مقایسه کرد، نشان داد که این مکمل علائم رواتیسم را بهبود می‌دهد. عوارض جانبی این مکمل ممکن است شامل ناراحتی معده، سردرد، ریزش مو، عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و ناباروری در مردان باشد. زنان باردار و زنانی که در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند نیز نباید این مکمل را مصرف کنند.

به یاد داشته باشید که پیدا کردن مکمل بدون خطر و با کیفیت تریپتریگیوم ویلفردیِ تولید ایالات متحده دشوار است. بدون خطر بودن و اثربخشی این مکمل اگر در خارج از ایالات متحده تولید شده باشد (به عنوان مثال در چین) توسط مرکز ملی طب مکمل و جایگزین تایید نمی‌شود.

سایر روش های درمان روماتیسم مفصلی

۱۲. رژیم غذایی‌تان را تغییر بدهید

سعی کنید یک طرح تغذیه‌ای ضد التهابی را پیش بگیرید و به فکر استفاده از رژیم خود ایمن و/یا رژیم کم اگزالات نیز باشید.

۱۳. آزمایش حساسیت به غذا را انجام بدهید

شما می‌توانید یک تست بیوبازخوردی انجام بدهید تا تعیین کنید چه خوراکی‌هایی در سیستم بدن شما استرس ایجاد می‌کنند و یک رژیم حذفی برای آزمایش این که نسبت به حذف کردن یک سری خوراکی خاص در طول یک دوره‌ی زمانی چه واکنشی نشان می‌دهید دنبال کنید.

۱۴. اوضاع خوابتان را بهتر کنید

خواب با کیفیت ۸-۹ ساعته در هر شب کلید درمان و بهبود عملکرد مغز است.

۱۵. خوراکی‌های سرشار از منیزیم و ویتامین ب را در برنامه‌ی خود بگنجانید

منیزیم به بهبود الگوهای سیگنال دهنده‌ی قند خون کمک می‌کند و از مغز در برابر موانع احتمالی بر سر جریان خون ورودی محافظت می‌کند. بهترین خوراکی‌های سرشار از منیزیم شامل سبزیجات برگ‌دار سبز تیره، لبنیات حیواناتی که از علف تازه تغذیه کرده‌اند، کاکائوی خام و تخمه‌ی کدو هستند.

۱۶. از گیاهان دارویی سرشار از آنتی اکسیدان استفاده کنید

زردچوبه، زنجبیل، پونه‌ی کوهی، سیر، ریحان، آویش و رزماری را به اکثر خوراکی‌ها بیفزایید و دمنوش‌های گیاهان ارگانیک را به طور منظم بنوشید.

۱۷. مکمل‌های امگا ۳ مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا ۳ برای تثبیت قند خون، کاهش التهاب و درد ضروری هستند. گوشت حیوانات علف خوار، کره‌ی حاصل از حیوانات علف خوار، ماهی‌های آزاد و اسپیرولینا مصرف کنید تا از وجود این ماده‌ی ارزشمند در بدن خود بهره‌مند شوید.

۱۸. به یک متخصص کایروپرکتیک مراجعه کنید

یک آزمایش عصب شناسی کامل بدهید و به یک متخصص کایروپرکتیک بسیار با تجربه و کاربلد مراجعه کنید تا به کاهش استرس موجود در سیتسم عصبی شما و بهبود سلامت کلی‌تان کمک کند.

۱۹. آب سبزیجات را بگیرید و بنوشید

آب میوه و سبزیجات یکی از بهترین راه‌های دریافت آنتی‌اکسیدان‌های با کیفیت و مواد شیمیایی گیاهی قدرتمند در سیستم بدن‌تان است. پس از این به بعد آب سبزیجات را بگیرید و از آن بنوشید تا از خواص خارق العاده اش در تسکین روماتیسم مفصلی بهره‌مند شوید.

۲۰. از روغن‌های معطر استفاده کنید

محتوای آنتی اکسیدان و فواید رایحه درمانی روغن های معطر به بهبود اکسیژناسیون و کاهش اثرات مضر استرس اکسیداتیو در بدن کمک می‌کند. بعضی از روغن‌های معطر محبوب عبارتند از روغن اسطوخودوس، نعناع فلفلی، بابونه، و پرتقال شیرین.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی و کامروا ابراهیمی

منبع: webmd و drjockers

درمان روماتیسم مفصلی: ۲۰ موثرترین و بهترین درمان خانگی روماتیسم


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی