کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ درمان خشکی پوست بدن و صورت + انواع، علت ها و علائم

خشکی پوست مشکل شایعی است که در هر سنی، و به علت‌های بسیاری بروز می‌کند. جهت کمک به ترمیم خشکی پوست و درمان خشکی پوست بدن معمولا می‌توانید از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. در اصطلاح پزشکی به خشکی پوست زروسیس می‌گویند؛ این وضعیت معمولا آن‌چنان جدی نیست، ولی ناخوشایند و ناراحت کننده است. خشکی پوست می‌تواند وضعیتی دائمی باشد که در تمام طول عمر همراه فرد است. نشانه‌ها و علائم خشکی پوست بدن به وضعیت سلامتی، سن، محل زندگی، میزان زمان سپری شده در فضای آزاد، و علت بروز این مشکل بستگی دارند.

درمان خشکی پوست بدن

البته، داشتن پوست خشک به طور کلی وضعیتی ناراحت کننده نیست، به همین دلیل نیز آن را می‌توان با مطالعه‌ی این مقاله درباره‌ي “‌درمان‌های خانگی برای خشکی پوست بدن‌”‌ و انجام دستورالعمل‌های مذکور در این مقاله بر طرف کرد. با وجود این، پیش از آن‌که از این راه‌حل‌ها آگاه شوید، لازم است درک کلی درباره‌ي این مشکل پوستی پیدا کنید. پس لطفا تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید!

منظور از خشکی پوست بدن چیست؟

گاهی اوقات خشکی پوست بدن، نشان دهنده‌ی مشکل جدی نیست، ولی گاهی اوقات درمان آن دشوار می‌شود. به علاوه، این وضعیت ممکن است با سایر مشکلات پوستی در ارتباط باشد یا همراه با برخی وضعیت‌های آسیب شناختی نظیر کم کاری تیروئید، دیابت، سوء تغذیه، و سندرم شوگرن بروز کند.

انواع خشکی پوست بدن

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک، برخی مواد شیمیایی خاص، و آب داغ می‌تواند باعث بروز خشکی پوست بدن شود. به علاوه، خشکی پوست بدن می‌تواند ناشی از مشکلات اساسی پزشکی نیز باشد. درماتیت اصطلاحی پزشکی برای خشکی شدید پوست است.

برخی انواع درماتیت عبارت هستند از:

الف. درماتیت تماسی آلرژیک (حساسیتی)
ب. درماتیت تماسی تحریکی
پ. درماتیت آتوپیک
ت. درماتیت سبوره‌ای

درماتیت تماسی غالبا هنگامی ایجاد می‌شود که پوست بدن در اثر تماس با چیزی واکنش نشان می‌دهد، و دچار التهاب موضعی می‌شود. درماتیت تماسی تحریکی هنگامی بروز می‌کند که پوست بدن در معرض سفید کننده‌ها یا سایر عوامل شیمیایی تحریک کننده قرار می‌گیرد. هم‌چنین، این وضعیت می‌تواند در اثر قرار گرفتن پوست بدن در برابر ماده‌ای ایجاد شود که به آن حساسیت (یا آلرژی) دارد؛ از جمله‌ی این مواد می‌توان به نیکل اشاره کرد.

از سویی دیگر، درماتیت سبوره‌ای هنگامی رخ می‌دهد که پوست بدن مقدار زیادی روغن تولید کند. این وضعیت باعث ایجاد بثورات پوستی فلسی شکل و قرمز می‌شود. این نوع از درماتیت در میان نوزادان بسیار شایع است.

نوع دیگر درماتیت، درماتیت آتوپیک است که به آن اگزما نیز می‌گویند. این مشکل پوستی مزمن باعث ایجاد لکه‌های فلسی شکل و خشک روی پوست می‌شود و در میان کودکان شایع است.

علاوه بر این‌ها، سایر بیماری‌ها نظیر دیابت نوع ۲ و پسوریازیس نیز می‌توانند باعث خشکی پوست بدن شوند.

علائم خشکی پوست بدن کدام‌اند؟

خشکی پوست بدن باعث می‌شود بخش‌هایی از پوست به صورت پوسته پوسته، خشک، ملتهب، و تحریک پذیر در بیایند. این وضعیت باعث می‌شوند این نواحی فلسی شکل، زبر، و گاهی اوقات خارش‌دار و دردناک شوند. موارد شدید خشکی پوست بدن ممکن است با خارش و قرمزی شدید همراه باشد. در این نواحی، ظاهر پوست به شکلی در می‌آید که گویی در حال از هم گسستن یا ترک خوردن است، و ممکن است این وضعیت به ایجاد شکاف‌های عمیق و خونریزی منجر شود. این علائم نشانه‌ای از بروز خشکی شدید پوست هستند.

وقتی پوست خشک دچار ترک شود، ممکن است جرم‌ها وارد پوست شوند. ورود این جرم‌ها به داخل پوست می‌تواند به ایجاد عفونت منجر شود. ایجاد نقاط قرمز رنگ و دردناک روی پوست ممکن است نخستین نشانه‌ی بروز عفونت باشد.

علت‌های خشکی پوست بدن کدام‌اند؟

خشکی پوست ممکن است به دلایل گوناگونی اتفاق بیفتد. برخی افراد ممکن است به طور طبیعی دارای پوستی خشک باشند، ولی حتی سایر افرادی که پوست چرب دارند نیز ممکن است هر از گاهی دچار این مشکل شوند.

به طور کلی، همه‌ی آدم‌ها ممکن است دچار خشکی پوست بدن شوند. وقتی پوست بدن مقدار زیاد روغن یا آب از دست می‌دهد، خشک می‌شود. ولی به نظر می‌رسد، برخی آدم‌ها بیش‌تر از سایرین در معرض خشکی پوست بدن قرار داشته باشند.

علت‌های شایع خشکی پوست بدن عبارت هستند از:

الف. آب و هوا:

زندگی در آب و هوای خشک نظیر بیابان و صحرا

ب. سن:

افراد سالمند در معرض ابتلا به خشکی پوست بدن قرار دارند. وقتی سن افراد بالا می‌رود، منافذ پوست روغن طبیعی کم‌تری تولید می‌کنند، و این عامل خطر ابتلا به خشکی پوست بدن را افزایش می‌دهد.

پ. سابقه‌ی پزشکی:

اگر در سابقه‌ي پزشکی فرد ابتلا به درماتیت تماسی آلرژیک یا اگزما، یا سایر بیماری‌های آلرژیک (حساسیتی) وجود داشته باشد، احتمال ابتلای این فرد به این بیماری‌ها بیش‌تر است.

ت. فصل:

خشکی پوست بدن معمولا در ماه‌های پاییزی و زمستانی شایع‌تر است، زیرا در این فصول سطح رطوبت هوا کاهش می‌یابد. در ماه‌های تابستانی، سطح بالای رطوبت می‌تواند از بروز خشکی پوست بدن پیشگیری کند.

ث. عادات حمام رفتن:

حمام رفتن مکرر یا استفاده از آب خیلی داغ برای شستشو نیز خطر ابتلا به خشکی پوست بدن را افزایش می‌دهند.

عوامل خطر خشکی پوست بدن کدام‌اند؟

هر فردی ممکن است دچار خشکی پوست بدن شود. با وجود این، اگر وضعیت‌‌های زیر را داشته باشید، بیش‌تر از سایرین در معرض این مشکل قرار خواهید گرفت:

الف. بیش‌تر از ۴۰ سال دارید. خطر ابتلا به خشکی پوست بدن با افزایش سن زیاد می‌شود – بیش از ۵۰ درصد از سالمندان به خشکی پوست بدن دچار هستند.
ب. در مناطق آب و هوایی سرد، خشک، یا کم رطوبت زندگی می‌کنید.
پ. دارای شغلی هستید که مستلزم تماس زیاد با آب است؛ شغل‌های نظیر آرایشگری و پرستاری.
ت. به طور مکرر در استخرهای حاوی کلر شنا می‌کنید.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر موارد خشکی پوست بدن به درمان‌های خانگی و اصلاح سبک زندگی واکنش مثبت نشان می‌دهند. با وجود این، اگر دچار وضعیت‌های زیر هستید، باید به پزشک مراجعه کنید:

الف. علی‌رغم تلاش زیاد، وضعیت پوست‌تان بهبود نیافته است.
ب. خشکی پوست بدن‌تان با قرمزی همراه است.
پ. خارش و خشکی شدید پوست باعث ایجاد اختلال در خواب شده است.
ت. نواحی بزرگی از پوست بدن‌تان پوسته پوسته یا فلسی شکل شده‌اند.
ث. دچار عفونت شده‌اید یا در اثر خارش، شکاف‌های پوست‌تان باز شده‌اند.

۲۵ برترین درمان خشکی پوست بدن که طبیعی و ساده هستند

۱. درمان خشکی پوست بدن با روغن نارگیل

خواص روغن نارگیل, درمان عفونت دندان, درمان خشکی پوست بدن

روغن نارگیل با خواص نرم کنندگی‌اش می‌تواند فضاهای میان سلول‌های پوستی را پر کند، و از این طریق، سطح پوست را نرم و صاف کند. به همین دلیل است که اسیدهای چرب اشباع شده‌ای که به طور طبیعی در نارگیل وجود دارند می‌توانند پوست‌تان را مرطوب و نرم کنند.

این روغن را می‌توانید هر روز به هر ناحیه‌ای از بدن‌تان بمالید؛ از جمله نواحی اطراف دهان و زیر چشم‌های‌تان. برای استفاده از روغن نارگیل برای تسکین خشکی پوست بدن به انجام آماده‌سازی‌های پیچیده نیاز نیست، یعنی لازم نیست این روغن را با مواد دیگر ترکیب کنید. روغن نارگیل برای استفاده‌ی روزمره به میزان زیاد نیز به اندازه‌ی کافی ملایم و بی‌خطر است.

هنگام مالیدن روغن نارگیل به پوست، این روغن به آهستگی در پوست‌تان جذب می‌شود. به علاوه، در صورت ابتلا به پسوریازیس یا اگزما، استفاده از این روغن می‌تواند این وضعیت‌ها را نیز تسکین دهد. به هر صورت، استفاده از روغن نارگیل یک بازی برد برد است.

۲. درمان خشکی پوست بدن با روغن زیتون

خواص روغن زیتون, درمان خشکی پوست بدن

روغن زیتون، یکی از موثرترین داروهای خانگی برای خشکی پوست بدن، دارای ویتامین E است. این ویتامین آنتی‌اکسیدان قدرتمندی است که از پوست بدن در برابر عوامل محیطی نظیر باد و اشعه‌های آفتاب محافظت می‌کند.

هم‌چنین چربی‌های سالم موجود در روغن زیتون می‌توانند پوست‌تان را مرطوب کنند و از خشک شدن آن پیشگیری کنند. به علاوه، این روغن با ایجاد لایه‌ی محافظتی روی پوست، به حفظ رطوبت در سلول‌های پوستی کمک می‌کند. روغن زیتون به خاطر دارا بودن خواص ضد پیری، چین و چروک‌ها و خطوط ظریف روی پوست – یکی از مشکلات رایج در میان افراد مبتلا به خشکی پوست بدن – را کاهش می‌دهد. هم‌چنین جهت ایجاد سلول‌های پوستی جدید، رفع آسیب‌های پوستی، از بین بردن سلول‌های پوستی خشک و مرده، و به علاوه، نرمی بافت زبر و خشن پوست‌های خشک می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

برای ماساژ می‌توانید به تنهایی از روغن زیتون استفاده کنید یا آن را با سایر مواد از جمله عسل، شکر، نمک، آب لیمو، یا کره‌ی شی ترکیب کنید. برخی از روش‌های ساده‌ی استفاده‌ از روغن زیتون برای رفع خشکی پوست بدن عبارت هستند از:

روش اول: روغن زیتون و شکر

الف. ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط کنید.
ب. این ترکیب را روی پوست‌تان بمالید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.
پ. بعد از ماساژ، ۱۵ دقیقه صبر کنید و در نهایت پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.|
ت. این کار را ۲ الی ۳ بار در هفته انجام دهید.

روش دوم: روغن زیتون و آب لیمو

آب لیمو حاوی ویتامین C است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان طبیعی از پوست‌تان در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. به علاوه، ویتامین C می‌تواند کلاژن و الاستین را که می‌توانند سلول‌های پوستی را کنار هم نگه دارند، افزایش دهد. استفاده از آب لیمو نیز از طریق دفع سلول‌های مرده و خشک پوست، به آن نرمی می‌بخشد.

الف. آب لیموی تازه و روغن زیتون را به نسبت ۱ به ۲ با هم ترکیب کنید.
ب. این ترکیب را روی پوست خشک بدن‌تان بمالید.
ت. به مدت ۵ الی ۸ دقیقه پوست‌تان را ماساژ دهید، و ۱۰ دقیقه به پوست‌تان استراحت دهید.
ث. در نهایت، پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.

نکته: بعد از استفاده از این روش، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید؛ زیرا این ترکیب پوست‌تان را به نور حساس می‌کند.

روش سوم: روغن زیتون و کره‌ی شی

ویتامین‌ها و اسیدهای چربی در کره‌ی شی وجود دارند که به تغذیه و مرطوب سازی پوست خشک‌ کمک می‌کنند. به علاوه، اسید پالمیتیک،‌ اسید اولئیک، اسید استئاریک، و اسید لینولئیک موجود در این ترکیب می‌تواند روغن‌های طبیعی پوست‌تان را حفظ کنند، و تشکیل چین و چروک‌ها را به تاخیر بیندازد.

الف. کره‌ی شی تصفیه نشده و خام را با روغن زیتون به نسبت ۲ به ۱ مخلوط کنید.
ب. این ترکیب را روی پوست‌تان بمالید، و ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس، آن را با آب بشویید.
پ. این کار را هفته‌ای ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید.

۳. درمان خشکی پوست بدن با روغن تخم کتان

خواص روغن تخم کتان, درمان خشکی پوست بدن, درمان موهای کم پشت

روغن تخم کتان غنی از اسیدهای چرب امگا-۳  است و می‌تواند به پوست‌تان آبرسانی کند، و پوست خشک‌ و فلسی شکل‌تان را از داخل مرطوب کند. بنابراین، اگر می‌خواهید پوست‌تان از داخل نرم و مرطوب شود، باید هر روز یک قاشق چای خوری روغن تخم کتان یا کپسول روغن تخم کتان مصرف کنید. با وجود این، به خاطر بسپارید، بدن می‌تواند روغن خالص را آسان‌تر از سایر اشکال آن، ‌جذب کند.

۴. درمان خشکی پوست بدن با خامه‌ی تازه

اسید لاکتیک موجود در خامه‌ی تازه، برای پوست‌های خشک، به عنوان ماده‌ی لایه‌بردار عمل می‌کند. هم‌چنین طبیعت نرم کنندگی خامه‌ی تازه می‌تواند سطح pH پوست‌تان را متعادل نگه دارد و به طور طبیعی آن را مرطوب کند. تمام این فواید در خامه‌ی تازه به دلیل وجود آنزیم قابل حل در چربی لیپاز و هم‌چنین اسید لاکتیک ایجاد شده‌اند.

چند راه برای بهره‌مندی از فواید خامه‌ی تازه برای خشکی پوست بدن وجود دارد. می‌توانید از برخی روش‌های زیر استفاده کنید؛

روش اول:

الف. به منظور استفاده از خامه‌ی تازه برای درمان خشکی پوست بدن، بعد از شستشوی نواحی غیر آسیب پذیر پوست در برابر آکنه، آن نواحی را با خامه‌ی تازه ماساژ دهید.
ب. برای پاک کردن خامه از سطح پوست، از تکه‌ پنبه‌ی مرطوب استفاده کنید، و سپس پوست‌تان را با دستمال خشک کنید.

روش دوم:

الف. ۴ قاشق غذاخوری آرد نخود را با مقداری خامه‌ی تازه ترکیب کنید.
ب. این خمیر را روی پوست صورت، دست‌ها، و پاهای‌تان بمالید.
پ. ۱۵ دقیقه صبر کنید، و سپس بدن‌تان را به طور کامل را آب ولرم بشویید.
ت. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

هم‌چنین می‌توانید به جای خامه‌ از شیر تازه نیز استفاده کنید و از فواید مشابه‌ی آن بهره‌مند شوید. شیر نه فقط پوست‌تان را مرطوب می‌کند، بلکه آن را روشن‌تر نیز می‌کند.

۵. درمان خشکی پوست بدن با عسل

از بین بردن آکنه با عسل, درمان خشکی پوست بدن

اگر به دنبال مؤثرترین درمان خشکی پوست بدن هستید، امتحان عسل واقعا ارزشمند است. عسل دارای خواص عالی ضد باکتری، التیام بخشی، و پروبیوتیک است؛ و لازم به توضیح نیست که این ماده‌ی خوراکی اثرات تغذیه کنندگی و آبرسانی نیز دارد. عسل برای آن‌هایی که به امراض پوستی نظیر اگزما دچار هستند، بسیار مفید است. با وجود این، توصیه می‌شود برای بهره‌مندی از حداکثر فواید آن، از عسل خام و تصفیه نشده استفاده کنید. بهتر است از عسل مانوکا استفاده کنید، زیرا این نوع عسل دارای بیش‌ترین اثرات ضد باکتری است.

برای تهیه‌ی ماده‌ی لایه‌بردار پوست صورت و از بین بردن سلول‌های مرده‌ و لایه‌ی زبر پوست می‌توانید عسل را با سایر مواد نیز ترکیب کند. بیش‌تر مواد شستشوی صورت، که امروزه در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند، از عسل به عنوان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده استفاده می‌کنند.

می‌توانید با پیروی از دستورالعمل زیر ماده‌ی لایه‌بردار پوست را در خانه بسازید:

الف. روغن زیتون، شکر قهوه‌ای، عسل، و آب لیموی تازه را با هم ترکیب کنید.
ب. این ترکیب را آن‌قدر به هم بزنید تا به ماسک صورت غلیظی تبدیل شود، و سپس لایه‌ی نازکی از آن را روی صورت‌تان بمالید.
پ. جهت از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست و آشکار شدن لایه‌ای روشن، این ماست صورت را به آهستگی ۲ الی ۳ دقیقه روی پوست‌‌تان ماساژ دهید.
ت. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه، پوست‌تان را با آب گرم بشویید.

یا این‌که، به آسانی می‌توانید عسل را به کل پوست بدن‌تان بمالید، ۱۰ دقیقه صبر کنید، و سپس بدن‌تان را بشویید. با این کار،‌ پوستی عالی و مرطوب خواهید داشت.

۶. درمان خشکی پوست بدن با ماست

درمان سردرد با ماست, درمان خشکی پوست بدن

ماست به عنوان ماده‌ای خوراکی، به طور گسترده‌ای به کار می‌رود، ولی از همین ماده‌ی خوراکی به عنوان ماده‌ی مراقبت از پوست نیز استفاده می‌شود. ماست که عامل آبرسانی بسیار خوبی برای پوست است، دارای اثرات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است که می‌‌تواند پوست خشک و خارش‌دارتان را نرم و آرام کند.

به علاوه، اسید لاکتیک موجود در ماست هر گونه جرم و باکتری عامل خارش و خشکی پوست را از سطح آن می‌زداید. به منظور استفاده از ماست برای درمان خشکی پوست بدن، دستورالعمل‌های زیر را به کار ببندید:

روش اول:

الف. مقداری ماست تازه را روی دست‌ها، پاها، و صورت‌تان بمالید و به مدت ۲ الی ۳ دقیقه ماساژ دهید.
ب. ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس به حمام بروید.
پ. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

روش دوم:

الف. ۳ قاشق غذاخوری میوه‌ی پاپایای له شده یا پخته شده را با نصف فنجان ماست مخلوط کنید.
ب. این ترکیب را خوب به هم بزنید و سپس، چندین قطره آب لیمو و مقداری عسل نیز به آن بیفزایید.
پ. این ترکیب را روی پوست‌تان بمالید، و بعد از ۱۰ دقیقه، پوست‌تان را با آب سرد بشویید.
ت. این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید.

۷. درمان خشکی پوست بدن با آووکادو

خواص روغن آووکادو, درمان خشکی پوست بدن

در میان چندین درمان خشکی پوست بدن، شاید این مورد، خوشمزه‌ترین و رایج‌ترین درمان‌های خانگی به شمار ‌رود. آووکادو به خاطر دارا بودن مقدار زیادی ویتامین A، گلوتامین (نوعی آنتی‌اکسیدان)، مس، و ویتامین C می‌تواند به اندازه‌ي کافی به تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) کمک کند، باعث تحریک تولید کلاژن شود، قابلیت انعطاف پذیری پوست‌تان را حفظ کند، و هم‌زمان جنس و رنگ پوست‌تان را بهبود ببخشد.

به علاوه، آووکادو حاوی اسید اولئیک – اسید چرب تک اشباع شده‌ای که دارای خواص مرطوب کنندگی است، آلفا کاروتن، بتا کاروتن، و لوتئین است که به بهبود رنگ و جنس پوست، و هم‌چنین محافظت از پوست در برابر پیری زودرس کمک می‌کند. علاوه بر این‌ها، آووکادو دارای خواص قدرتمند ضد التهابی، و هم‌چنین مواد معدنی نظیر منیزیوم، آهن، فسفر، و روی (زینک) است که همه‌ی این مواد به تسکین خارش ناشی از خشکی پوست بدن، و هم‌چنین محافظت از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید کمک می‌کنند.

می‌توانید از آووکادو مستقیما و به تنهایی استفاده کنید، یا آن را با سایر مواد طبیعی نظیر روغن زیتون، عسل، یا ماست ترکیب کنید.

این نکته را به خاطر بسپارید، پیش از استفاده از هر گونه ماسک طبیعی حاوی آووکادو پوست‌تان را با دقت با استفاده از ماده‌ی شستشوی ملایم و آب ولرم بشویید.

روش اول:

الف. گوشته‌ی آووکادو را له کنید و خمیر نرمی از آن تهیه کنید.
ب. این خمیر را روی پوست‌تان بمالید، ۱۵ دقیقه صبر کنید، و سپس پوست‌تان را با آب سرد بشویید.
پ. این کار را هر روز تکرار کنید.

روش دوم:

الف. نصف یک عدد آووکادو رسیده و نصف فنجان عسل را با هم مخلوط کنید.
ب. این ترکیب را روی پوست خشک بدن‌تان بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس پوست‌تان را بشویید.
پ. این کار را هفته‌ای دو بار تکرار کنید.

علاوه بر روش‌های بالا که شامل استعمال خارجی آووکادو می‌شوند، باید هر روز یک لیوان اسموتی آووکادو را نیز بنوشید تا میزان چربی‌های سالم مصرفی‌تان افزایش یابد و پوست‌تان مرطوب و آبرسانی شده بماند.

۸. درمان خشکی پوست بدن با بلغور جو دو سر

ماسک صورت بلغور جو دو سر, درمان خشکی پوست صورت, درمان خشکی پوست بدن

بلغور جو دو سر به دلایل متعددی برای پوست بدن انسان مفید است؛ خواه آن را به صورت آماده استفاده کنید یا به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده‌ی محصولات آرایشی. این ماده‌ی هایپوآلرژنیک (اندکی حساسیت‌زا) حتی برای حساس‌ترین پوست‌ها نیز مناسب است و واکنش‌های حساسیتی اندکی ایجاد می‌کند.

استفاده از بلغور جو دو سر لایه‌ی محافظتی قدرتمندی روی پوست‌تان ایجاد می‌کند، و به خاطر اثرات ضد التهابی، و هم‌چنین خواص مرطوب کنندگی و اسیدهای سالم موجود در آن، پوست‌تان را به طور طبیعی نرم و مرطوب می‌کند. به علاوه، بافت بلغور جو دو سر تا حدودی زبر است، از این رو، برای لایه‌برداری طبیعی از پوست بسیار مناسب خواهد بود.

برای خلاصی از شر پوست خشک و زبرتان می‌توانید از روش‌های درمانی زیر استفاده کنید:

روش اول: حمام با بلغور جو دو سر

الف. یک فنجان جو را آسیاب کنید و پودر یک دستی از آن تهیه کنید تا به بلغور جو دو سر کلوئیدی تبدیل شود.
ب. بلغور جو دو سر حاصل را در آب وان بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه یا بیش‌تر در آن بمانید.

روش دوم: درمان خشکی پوست بدن با استفاده از ماسک بلغور جو دو سر

این ماسک پوست‌تان را نرم می‌کند و به آن رطوبت می‌بخشد، و هم‌زمان مانند یک لایه‌بردار عمل می‌کند. با این‌که این روش درمانی برای همه‌ی انواع پوست‌ها مناسب است، به نظر می‌رسد افراد دارای پوست خشک بیش از همه از فواید آن بهره‌مند شوند.

الف. ۲ قاشق غذاخوری جو را در دستگاه آسیاب بریزید و پودر کنید.
ب. پودر حاصل را با ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری آب داغ ترکیب کنید.
پ. ۵ دقیقه صبر کنید تا دمای این ترکیب کم شود (ولرم شود).
ت. پوست‌تان را بشویید، این ترکیب را به پوست‌تان بمالید و ۵ دقیقه با حرکات دورانی ماساژ دهید.
ث. پوست‌تان را با آب سرد بشویید و با استفاده از حوله‌ای نرم خشک کنید.
ج. در نهایت، به پوست‌تان مرطوب کننده بزنید.

روش سوم: بلغور جو دو سر و موز

هم‌چنین می‌توانید بلغور جو دو سر را با موز مخلوط کنید و ماسکی بسازید که نه فقط پوست‌تان را مرطوب و آبرسانی کند، بلکه از خشکی آن نیز پیشگیری کند؛ زیرا موز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم، مجموعه‌ی ویتامین B و ویتامین E است.

الف. ۲ قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر را با مقدار مناسبی آب ترکیب کنید تا خمیر نرمی به دست بیاید.
ب. یک عدد موز رسیده را با استفاده از چنگال له کنید و به خمیر بالا اضافه کنید.
پ. این خمیر را روی پوست تمیز بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.
ت. پوست‌تان را با آب سرد بشویید؛ این کار را به طور مرتب هفته‌ای ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید.

به علاوه، می‌توانید بلغور جو دو سر را پاپایا، عسل، لیمو، آلوئه‌ورا، شکر، یا آووکادو نیز ترکیب کنید تا به طور موثر سلول‌های پوستی خشک را از بین ببرد.

نکات:

الف. بلغور جو دو سر ممکن است به سرعت روی پوست‌تان خشک شود و به آن بچسبد؛ بنابراین، برای پاک کردن آن از سطح پوست، می‌توانید مقداری آب را به آن نواحی اسپری کنید و با انگشتان‌تان آن را ماساژ دهید تا به تدریج از سطح پوست‌‌تان پاک شود.
ب. از مالیدن ترکیبات بلغور جو دو سر به پلک‌های چشم یا نواحی اطراف چشم‌تان خودداری کنید، زیرا ممکن است پوست نرم و حساس آن نواحی را خشک کند.
پ. افراد مبتلا به اگزما باید از استفاده از این روش درمانی خودداری کنند.
ت. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نیز ممکن است به بلغور جو دو سر حساسیت داشته باشند، از این رو، پیش از مصرف، ‌مقداری از آن را به بخش کوچکی از پوست‌تان بمالید.

۹. درمان خشکی پوست بدن با روغن بادام

خواص روغن بادام, درمان خشکی پوست بدن

در میان درمان‌های خانگی برای خشکی پوست بدن، استفاده از روغن بادام نیز گزینه‌ای است که امتحان‌اش ارزشمند است؛ زیرا این روغن منبعی عالی برای ویتامین E به شمار می‌رود. روغن بادام به عنوان روان کننده و نرم کننده‌ی عالی برای پوست خشک و زبر به حساب می‌آید. به علاوه، این روغن به خاطر اثر آنتی‌اکسیدانی‌اش، به طور کلی برای پوست مفید است. روغن بادام آن‌چنان چرب نیست، از این رو، به آسانی جذب پوست می‌شود.

روش استفاده

الف. مقداری روغن بادام خالص را گرم کنید.
ب. سپس، پوست‌تان را با استفاده از آن، ماساژ دهید، ۳۰ دقیقه صبر کنید، و در نهایت به حمام بروید.
پ. بعد از حمام، مقداری مرطوب کننده‌ی سبک به پوست‌ بدن‌تان بمالید. این کار را روزی یک بار انجام دهید.

جهت کسب بهترین نتایج از روغن بادام، می‌توانید پیش از خواب، یک لیوان محلول شیر گرم و یک قاشق چای خوری روغن بادام نوش جان کنید. این کار را به یک عادت شبانه تبدیل کنید تا پوست سالم و هم‌چنین خواب راحتی داشته باشید.

نکته: در صورت حساسیت به بادام، نباید از این درمان خانگی استفاده کنید.

۱۰. درمان خشکی پوست بدن با آلوئه‌ورا

عصاره آلوورا, درمان خشکی پوست بدن

سال‌های سال است، از ژل شفافی که از برگ‌های آلوئه‌ورا استخراج می‌شود، جهت درمان امراض مختلف و زخم‌های پوستی استفاده می‌شود. آلوئه‌ورا با خواص ضد عفونی کنندگی، نرم کنندگی، و ضد قارچی‌اش می‌تواند با خشکی و حساسیت پوست مبارزه کند، پوست را نرم کند، درد و هم‌چنین ناراحتی پوست را کاهش دهد، و هم‌زمان از بروز بخش‌‌های فلس مانند روی پوست پیشگیری کند. این روش درمانی می‌تواند پوست صورت‌تان را مرطوب کند و از آن در برابر هر گونه آلودگی محافظت کند. هم‌چنین می‌توانید از آلوئه‌ورا به عنوان مرطوب کننده‌ی طبیعی، روشن کننده‌ی پوست، پاک کننده‌ی طبیعی، یا لایه‌بردار روزانه استفاده کنید. جهت استفاده از آلوئه‌ورا به عنوان یکی از آسان‌ترین درمان‌های خانگی برای خشکی پوست بدن، می‌توانید از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. یک تکه برگ تازه‌ی آلوئه‌ورا را ببرید و ژل درون‌اش را خارج کنید.
ب. این ژل را روی پوست‌تان بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.
پ. پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.
ت. این کار را روزی دو بار انجام دهید.

نکته: استعمال خارجی ژل آلوئه‌ورا برای مشکلات پوستی تاکنون با هیچ عارضه‌ی جانبی یا موارد منع مصرف در ارتباط نبوده است. با وجود این، پیش از مصرف آلوئه‌ورا بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۱۱. درمان خشکی پوست بدن با آرد نخود

آرد نخود, درمان خشکی پوست بدن

به نظر می‌رسد در میان درمان‌های خانگی برای خشکی پوست بدن، استفاده از آرد نخود کمی ناشناخته باشد. آرد نخود می‌تواند پوست زبر و خشک‌تان را آبرسانی کند، زیرا دارای خاصیت مرطوب کنندگی است که می‌تواند از کم آبی پوست بدن پیشگیری کند. ترکیب آرد نخود با آب لیمو ترش، شیر، و عسل محلولی قوی ایجاد می‌کند که نه فقط باعث نرمی پوست می‌شود، بلکه هم‌چنین هم‌زمان پوست‌ را روشن می‌کند. لیمو ترش دارای ویتامین C است که می‌تواند با لکه‌های پوستی مبارزه کند. شیر و عسل نیز دارای اثرات تغذیه کنندگی پوست هستند؛ به همین دلایل نیز، این روش درمانی برای نرم و آبرسانی به پوست بسیار عالی عمل می‌کند.

روش استفاده

الف. ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود را با ۱ قاشق چای خوری زردچوبه، و ۱ قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید.
ب. سپس این ترکیب را به نصف فنجان شیر اضافه کنید، و هم‌چنین ۱ قاشق چای خوری آب لیمو ترش را نیز به آن‌ها بیفزایید.
پ. این ترکیب را به پوست‌تان بمالید و صبر کنید تا خشک شود.
ت. پوست‌تان را با آب ولرم بشویید.
ث. این کار را به طور مرتب، هر روز انجام دهید تا به بهترین نتایج برسید.

۱۲. درمان خشکی پوست بدن با انبه

خوراکی های مضر برای دیابتی ها, خاصیت انبه, درمان خشکی پوست بدن

انبه، به خاطر دارا بودن مقدار زیادی ویتامین A با قابلیت آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست، می‌تواند پوست‌ خشک و فلسی شکل‌تان را درمان، و هم‌زمان به صورت طبیعی جوان کند. برای استفاده از انبه جهت درمان خشکی پوست بدن، و کسب بهترین نتایج می‌توانید مقداری عسل و روغن زیتون را نیز به آن بیفزایید. عسل به خاطر خواص تغذیه کنندگی‌اش شهرت دارد، و روغن زیتون نیز دارای فواید مرطوب کنندگی است که همه‌ی این‌ها برای درمان خشکی پوست بدن مفید هستند. از این رو، این ترکیب برای درمان پوست‌های خشک و فلسی شکل ایده‌آل است.

روش استفاده

الف. گوشته‌ی یک عدد انبه‌ی رسیده را از هسته و پوست آن جدا کنید، و با استفاده از مخلوط‌کن، آن به خمیر تبدیل کنید.
ب. یک قاشق غذاخوری عسل به این خمیر اضافه کنید، و سپس ۳ قاشق چای خوری روغن زیتون به آن بیفزایید.
پ. این ترکیب را به پوست‌تان بمالید و ۳۰ دقیقه صبر کنید، و در نهایت آن را بشویید.
ت. این روش را هفته‌ای ۳ الی ۴ دفعه انجام دهید، تا پوست‌تان درخشان و مرطوب شود.

۱۳. درمان خشکی پوست بدن با روغن حیوانی

اگر به دنبال درمان خانگی آسان و در عین حال، موثر برای خشکی پوست بدن‌تان هستید، استفاده از روغن حیوانی را نادیده نگیرید. این ماده‌ی غذایی را می‌توانید به صورت خالص خریداری کنید یا آن را از کره به دست آورید. روغن حیوانی می‌تواند ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) را فعال، و به این ترتیب، خشکی پوست را درمان کند.

روش استفاده

الف. مقداری روغن حیوانی خالص را با حرکات آرام و دورانی روی نواحی آسیب دیده‌ی پوست‌تان بمالید و اجازه دهید این روغن به پوست‌تان جذب شود.
ب. چند ساعت صبر کنید و در نهایت، به حمام بروید.
پ. این کار را هر روز انجام دهید تا به بهترین نتایج دست یابید.

۱۴. درمان خشکی پوست بدن با پاپایا

۳۹ فایده شگفت‌انگیز پاپایا برای سلامتی، پوست و مو, زیبایی پوست صورت و بدن, درمان خشکی پوست بدن

میوه‌ی پاپایا برای درمان تیرگی و خشکی پوست بسیار عالی است. این میوه نه فقط به پوست‌تان درخشندگی و شفافیت می‌بخشد، بلکه هم‌چنین پوست‌های خشک را ترمیم و مرطوب می‌کند.

فقط دو قاشق غذاخوری پاپایای له شده را با یک قاشق چای خوری خامه‌ی تازه و یک قاشق چای خوری نوعی خاک رس تمیز ترکیب کنید. سپس، این ماسک را روی پوست خشک و آسیب دیده بمالید. بعد از حدود ۱۵ دقیقه، پوست‌تان را بشویید.

۱۵. درمان خشکی پوست بدن با گلیسیرین

 

گلیسیرین می‌تواند برای درمان خشکی پوست بدن و ترک لب عالی عمل کند، زیرا این ماده‌ بسیار نرم کننده و مرطوب کننده است.

برای بهره‌گیری از فواید گلیسیرین فقط کافی است کارهای زیر را انجام دهید:

الف. یک قاشق چای خوری گلیسیرین را با یک قاشق چای خوری گلاب (عصاره‌ی گل سرخ) ترکیب کنید.
ب. این ترکیب را روی نواحی خشک پوست‌تان بمالید.
پ. اجازه دهید این ترکیب چندین ساعت روی پوست‌تان بماند، سپس آن را بشویید.

چنان‌چه احساس می‌کنید پوست‌تان بیش از اندازه‌ چسبناک شده‌ است، بعد از حدود یک ساعت، پوست‌تان را بشویید.

درمان خشکی پوست بدن با اعمال تغییراتی در سبک زندگی

اگر از پوست خشک و فلس مانند رنج می‌برید، انجام کارهای مراقبت از پوست، به طور یکسان در سراسر سال، ممکن است به نتیجه‌ی خوبی منجر نشود؛ زیرا در برخی از فصول سال رطوبت هوا کم یا زیاد می‌شود. بدون ایجاد تغییر و تعدیل در کارهای مراقبت از پوست، هوای خشک ممکن است باعث ایجاد چین و چروک و خطوط ظریف روی سطح پوست شود، یا آن‌ها را مشهود کند. خشکی پوست بدن باعث ایجاد ترک، خارش، و حتی خونریزی می‌شود.

جهت خلاصی از شر خشکی پوست، علاوه بر درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله، باید نکات زیر را نیز رعایت کنید:

۱۶. اصلاح روش حمام کردن

اجازه ندهید دوش گرفتن یا حمام کردن باعث وخیم‌تر شدن خشکی پوست بدن‌تان شود. اگر دچار خشکی پوست هستید، در حمام را نبندید، مدت حمام کردن را به ۵ الی ۱۰ دقیقه کاهش دهید، به جای آب داغ از آب گرم استفاده کنید، از مواد شوینده ملایم و غیر معطر استفاده کنید، به اندازه‌ای مواد شوینده به کار ببرید که چربی و آلودگی‌ها را از بین ببرد، دقیقا بعد از خشک کردن پوست به مقدار کافی از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.

۱۷. استفاده از مرطوب‌کننده‌ها

از مرطوب کننده‌های خوب استفاده کنید. کرم‌ها، پمادها، و لوسیون‌ها از طریق گیر انداختن رطوبت موجود روی پوست از بروز خشکی جلوگیری می‌کنند، بنابراین، ظرف چند دقیقه بعد از شستشوی دست‌‌ها و صورت، یا خشک کردن بدن بعد از حمام رفتن یا دوش گرفتن، باید از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.

۱۸. جایگزینی کرم و پماد به جای لوسیون

به جای لوسیون از کرم یا پماد استفاده کنید. کرم‌ها و پمادها نسبت به لوسیون‌ها موثرتر و بی ضررتر به شمار می‌روند. محصولی را انتخاب کنید که دارای روغن جوجوبا یا روغن زیتون باشد. هم‌چنین می‌توانید از کره‌ی شی استفاده کنید. از دیگر موادی که می‌توانند به تسکین خشکی پوست بدن کمک کنند، می‌توان به اوره، اسید لاکتیک، اسید هیالورونیک، گلیسیرین، دایمتیکون، روغن معدنی، وازلین، و لانولین اشاره کرد.

۱۹. استفاده از محصولات بهداشتی بدون بو و ملایم

فقط از محصولات مراقبت از پوستی استفاده کنید که ملایم و غیر معطر باشند. برخی از محصولات خاص مراقبت از پوست ممکن است برای پوست‌های حساس و خشک بسیار آزاردهنده باشند. اگر دچار خشکی پوست بدن هستید، از صابون‌های معطر یا محصولات مراقبت از پوست حاوی الکل، رتینوئید، رایحه‌های شیمیایی، و اسید آلفا هیدروکسی (AHA) استفاده نکنید. رعایت این نکته به پوست‌تان کمک می‌کند چربی طبیعی‌اش را حفظ کند.

۲۰. استفاده از دستکش

دستکش دست کنید. دست‌ها معمولا اولین بخش‌هایی از بدن هستند که خشکی و زبری پوست‌ در آن‌ها قابل مشاهده است. می‌توانید با پوشیدن دستکش احتمال خشکی و سوزش پوست‌تان را کاهش دهید؛‌ به ویژه قبل از خروج از منزل در فصول سرد سال، هنگام انجام کارهایی که مستلزم تماس آب به دست‌های‌تان باشد، یا هنگام کار کردن با روغن‌ها، مواد شیمیایی، یا سایر مواد از دستکش استفاده کنید.

۲۱. مرطوب نگه‌داشتن خانه

به منظور پیشگیری یا درمان خشکی پوست بدن با استفاده از رطوبت ساز، هوای خانه‌تان را مرطوب نگه دارید.

۲۲. دقت در اصلاح موهای زائد

با احتیاط و ملاحظه اصلاح کنید. اصلاح موهای زائد می‌تواند پوست‌تان را تحریک کند. هنگامی که موهای زائد را اصلاح می‌کنید، روغن‌های طبیعی پوست‌تان را از سطح پوست بر می‌دارید. به گفته‌ی انجمن پوست آمریکا، بهترین زمان برای اصلاح موهای زائد پوست، بعد از حمام است. بعد از حمام، موها نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شود، و بنابراین، اصلاح‌شان راحت‌تر خواهد شد.

از ژل یا کرم اصلاح استفاده کنید، و تیغ را در مسیر رشد موها حرکت دهید تا از پوست‌تان به خوبی محافظت شود.

مطمئن شوید تیغ اصلاح‌تان تیز باشد. تیغ کند می‌تواند باعث تحریک بیش‌تر پوست شود. از این رو، همیشه به یاد داشته باشید که تیغ‌ اصلاح را مرتبا عوض کنید. اگر از تیغ کار کرده استفاده می‌کنید، پیش از اصلاح، آن را در الکل قرار دهید تا به خوبی ضد عفونی شود.

۲۳. محافظت از پوست در برابر اشعه‌ی خورشید

از پوست‌تان در برابر اشعه‌های نور خورشید محافظت کنید. نور خورشید به عنوان یکی از علت‌های اصلی بروز چین و چروک، خشکی و زبری پوست شناخته می‌شود. با استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 در تمام طول سال که در مقابل طیف گسترده ای از اشعه‌های UVA و UVB از پوست‌تان محافظت می‌کند، و هم‌چنین پوشیدن لباس‌های مناسب، از آسیب‌های ناشی از نور خورشید بر پوست‌تان پیشگیری کنید.

۲۴. پوشش مناسب

در آب و هوای سرد، باید به گونه‌ای لباس بپوشید که از سوختن پوست‌تان در اثر سرما، و هم‌چنین تعریق بیش از حد پیشگیری کنید. هر دوی این عوامل باعث آسیب دیدن پوست بدن می‌شوند.

در تابستان، هنگام خروج از خانه یا محل کار باید لباس‌های گشاد، روشن، و آستین بلند به تن داشته باشید. هم‌چنین، به منظور محافظت از گوش‌ها، گردن، و چشم‌ها در برابر نور آفتاب کلاه لبه ‌دار به سر کنید.

۲۵. استفاده از کرم لب

به منظور پیشگیری از ترک خوردگی، تورم، و خشکی لب‌ها در زمستان، باید از کرم‌های مخصوص لب با SPF 15 استفاده کنید.

کلام آخر

در واقع، خشکی پوست بدن به خودی خود یک مشکل خطرناک به شمار نمی‌رود، با این حال، می‌تواند باعث بروز وضعیت‌های جدی نظیر اگزمای مزمن (لکه‌های قرمز روی پوست)، یا خونریزی از ترک‌هایی شود که به اندازه‌ای عمیق شده‌اند که به مویرگ‌های پوست آسیب رسانده‌اند. به علاوه، از دیگر وضعیت‌های احتمالی ناشی از خشکی پوست بدن می‌توان به عفونت ثانویه باکتریایی (چرک، تورم، و قرمزی) اشاره کرد که برای درمان‌ آن باید از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده کنید.

آن‌چه در این مقاله گفته شد، راه‌های درمان خشکی پوست بدن بود که بدون استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی شیمیایی و مضر می‌توانند به نرمی پوست‌تان کمک کنند. با وجود این، اگر این درمان‌های خانگی برای خشکی پوست‌ بدن‌تان اثربخش نبودند، یا اگر خشکی پوست‌تان به ایجاد لکه‌های فلسی شکل یا خونریزی منجر شد، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: trueremedies

درمان خشکی پوست بدن: ۲۵ درمان خانگی طبیعی برای خشکی پوست بدن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی