کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

کولیک نوزادان: ۲۶ درمان خانگی موثر برای قولنج نوزادان

اگر نوزادتان بیش از ۳ ساعت در روز گریه می‌کند و این وضعیت بیش از سه روز در هفته ادامه دارد، ممکن است دچار کولیک نوزادان یا قولنج نوزادان شده باشد. این وضعیت ممکن است خیلی خطرناک نباشد، ولی دست‌کم گریه‌های نوزادتان حالت تشویش و اضطراب برای‌تان به همراه خواهند داشت. بهترین کارهای ممکن را که از دست‌تان بر می‌آید، انجام می‌دهید تا طفل‌تان را آرام کنید. کولیک به طور کلی در میان نوزادان با سن دو هفته تا چهار ماهه مشاهده می‌شود، ولی اطفال چهار ماهه تا یک ساله نیز ممکن است در معرض این وضعیت قرار داشته باشند.

کولیک نوزادان: ۲۶ درمان خانگی موثر برای قولنج نوزادان

با این‌که کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت نمی‌شود و غالبا به خودی خود ناپدید می‌شود، ولی باعث ایجاد درد در مجاری گوارشی نوزادان مبتلا می‌شود. علت کولیک هم‌چنان ناشناخته است، ولی ممکن است به سبب تغذیه‌ی نامناسب، آلرژی‌ها (حساسیت‌ها)، گوارش ضعیف، و عادات غذایی نامناسب مادران شیرده ایجاد شود. چند علامت وجود دارد که برای اطمینان از ابتلای نوزادتان به کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) ، می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید.

این علائم عبارت هستند از دوره‌های بی‌وقفه و آرام ناپذیر گریه، جمع کردن پاها به سمت معده (هنگام گریه)، تورم شکم، انگشتان گره کرده، ابروها و پیشانی چروکیده و اخم‌آلود، درد شکمی، و گریه‌هایی با صدای بلند. برای خلاصی از شر کولیک نیازی به استفاده از دارو یا درمان خاصی وجود ندارد. می‌توانید با استفاده از درمان‌های خانگی ساده و موثری که در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم،‌ شادی و آرامش را به طفل‌تان بر گردانید.

مطلب مرتبط: یبوست نوزاد: ۱۴ درمان خانگی یبوست نوزادان

۱. ماساژ

نوزادتان را با حرکات آرام و به جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. مقداری لوسیون نوزاد یا روغن بچه کف دست‌تان بریزید و به آهستگی و نرمی روی نواحی شکم نوزاد بمالید. این کار تاثیر آرام‌بخشی بر نوزاد می‌گذارد و به ماهیچه‌های‌اش آرامش می‌دهد. این کار را هر روز انجام دهید. حتما قبل از ماساژ دادن کوچولوی‌تان، از گرم‌ بودن دست‌های‌تان مطمئن شوید.

الف. به علاوه، چند فن ماساژ ضد کولیک (ضد قولنج نوزادان) وجود دارند؛ برخی از این ماساژها عبارت هستند از دوچرخه‌سواری (پاهای نوزادتان را بگیرید و مانند پاهای یک دوچرخه‌سوار حرکت دهید)، “‌I L U‌”‌ (در ماساژ I Love You، به آرامی با انگشت‌تان روی شکم نوزاد – طبق شکل – سه حرف مذکور را بکشید)، بیلچه و شن (تیغه‌ی دست‌تان را گویی در حالت جمع کردن شن، از بالای شکم نوزاد به پایین بیاورید)، و ببر روی درخت (نوزادتان را مانند شکل روی دست بگیرید).
ب. هم‌چنین، می‌توانید نرمه‌ی گوش نوزاد را به آرامی ماساژ دهید؛ این کار شدت گریه‌ی آن را کم‌تر می‌کند. این روش به عنوان درمان خانگی سریع برای تسکین مشکل دلبندتان به کار می‌رود.

توجه: پیش از انجام هرگونه فن ماساژ، بهتر است در کلاس‌های آموزشی ماساژ نوزادان شرکت کنید.

مطلب مرتبط: ۱۰۰ بیماری رایج و هزاران درمان خانگی آنها

۲. برای‌اش آواز بخوانید

موسیقی می‌تواند درمان تسکین‌دهنده‌ای برای نوزاد مبتلا به کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) باشد. برای نوزادتان لالایی، آواز و آهنگ مورد علاقه‌تان، یا از آن شعرهایی بخوانید که مادر بزرگ‌تان همیشه عادت داشت زیر لب زمزمه کند. این کار مطمئنا معجزه می‌کند و کودکان را آرام می‌نماید.

یا هم‌چنین می‌توانید برای نوزادتان آهنگ پخش کنید تا گریه‌های‌اش آرام گیرند.

۳. به آرامی تکان‌اش دهید

برای آرام کردن نوزادتان، آن را در یک گهواره یا صندلی تابی بخوابانید و اطراف‌اش را بالش بگذارید. می‌توانید خودتان روی صندلی تابی بنشینید و دلبندتان را بغل کنید و به آرامی تاب بخورید.

اگر هم هیچ یک از این وسایل را ندارید، می‌توانید نوزادتان را بغل کنید و آرام تکان‌اش دهید.

توجه:  اگر سن نوزادتان کم‌تر از سه هفته است، این کار را انجام ندهید.

۴. نحوه‌ی بغل کردن نوزاد را تغییر دهید

اگر بغل کردن نوزاد (به حالت شیر دادن) نتواند دردش را آرام کند، باید حالت بغل کردن‌اش را تغییر دهید. این کار حتما روی نوزادان بی‌قرار تاثیر مثبت می‌گذارد. می‌توانید حالت‌های دیگری را از جمله حالت فوتبالی (نوزاد را روی دست‌تان بخوابانید)، حالت نشسته روی دست‌ها (colic curl)، یا نشسته روی دست‌ها به شکلی که گردن‌اش روی شانه‌تان باشد، امتحان کنید تا درد دلبندتان کم‌تر شود.

۵. نوزادتان را سوار خودرو کنید و بگردانید

بیش‌تر مادرها و پدرها در چنین وضعیتی نوزادشان را سوار خودرو می‌کنند و کمی می‌گردانند؛ این کار واقعا جواب می‌دهد. زیرا حرکت و صدای خودرو به نوزاد آرامش می‌دهد و باعث می‌شود لحظه‌ای آرام بگیرد و بخوابد.

هم‌چنین می‌توانید نوزادتان را سوار کالسکه‌اش بکنید و در پارک یا اطراف خانه‌تان بگردانید.

۶. قنداق کردن

نوزادتان را در یک پتوی نرم و تمیز بپیچانید. این ترفند کودکان را آرام می‌کند و گریه‌های‌اش را متوقف می‌نماید. هم‌چنین این کار از رفلکس‌های نوزادی که باعث ایجاد تحرکات منفی و ناراحتی شکم نوزاد می‌شود، پیشگیری می‌نماید.

۷. حمام گرم

حمام با آب ولرم گریه‌های کودک‌تان را آرام خواهد کرد. برای افزایش تاثیرات آن، می‌توانید چند قطره روغن اسطوخودوس یا بابونه نیز در آب تشت بریزید (این کار برای نوزادان کم‌تر از سه ماه توصیه نمی‌شود).

یا این‌که می‌توانید پارچه‌ای را برای چند ثانیه در آب گرم بگذارید. آن را بچلانید تا آب اضافه‌اش خارج شود؛ آن‌گاه آن را روی شکم نوزاد قرار دهید. این ترفند نیز در صورت وجود مشکلات معده، آن را بر طرف می‌کند.

۸. پستانک

به نوزادتان پستانک بهداشتی بدهید. اجازه دهید نوزاد پستانک را بمکد. این کار به آرام شدن ناراحتی معده و طبیعی شدن ضربان قلب کمک می‌کند. بنابراین، این کار نیز جز درمان‌های خانگی محبوب برای توقف بروز مکرر کولیک یا قولنج نوزادان به شمار می‌رود.

۹. بطری شیر ضد کولیک

اگر کودک‌تان با بطری شیر تغذیه می‌کند، می‌توانید از بطری‌های ضد کولیک استفاده کنید. این بطری‌ها به شکل خاصی طراحی می‌شود و دارای منفذ داخلی هستند؛ این منفذ داخلی را به این دلیل در آن تعبیه کرده‌اند که از ایجاد خلاء و حباب‌های هوا در شیر جلوگیری کند. بنابراین،‌ این نوع بطری‌ها به کاهش آروغ زدن‌ها و سوءهاضمه کمک می‌کنند.

۱۰. صدای آرامش‌بخش

با استفاده از جارو برقی، سشوار، و دیگر دستگاه‌ها صدا تولید کنید. صدای ساعت شماته‌دار و پنکه نیز می‌تواند کارساز باشد. این سر و صدا نه تنها حواس بچه را از ناراحتی‌اش پرت می‌کند، بلکه هم‌چنین باعث ایجاد آرامش ذهنی نیز می‌شود. با این کار، کودک‌تان فورا گریه‌اش را متوقف خواهد کرد.

یا این‌که هم‌چنین می‌توانید نوزادتان را نزدیک سینک ظرف‌شویی یا آب جاری ببرید تا بتواند صدای شرشر آب را بشنود. این صدا نوزاد را آرام خواهد کرد، و گریه‌ی آن را متوقف می‌کند.

۱۱. حرکت

مطالعات نشان می‌دهند حرکت می‌تواند به کاهش گریه‌ی کودک کمک کند. نوزاد را در کالسکه بگذارید و آن را حرکت دهید یا بغل‌اش کنید و از پله‌ها بالا روید. کودکان را روی دوش‌تان بگذارید و قدم بزنید.

۱۲. آینه‌ی جادو

وقتی نوزادتان مدام گریه می‌کند، فقط کافی است آن را جلوی یک آینه ببرید. این روش برای آرامش نوزاد مبتلا به کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) تاثیر جادویی خواهد داشت.

۱۳. بستن نوزاد به خود

بستن نوزاد به خود یکی از راه‌حل‌های سریع و آنی برای آرامش نوزاد مبتلا به کولیک است. این کار شدت کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) را کاهش می‌دهد و هم‌چنین،‌ خیال مادرها و پدرها را تا اندازه‌ی زیادی راحت می‌کند. برخی پژوهشگران معتقدند نوزادان مبتلا به کولیک به توجه، تماس، آغوش، و نزدیکی بیش‌تر احتیاج دارند. بنابراین، اگر نوزادتان زیاد گریه می‌کند، این روش را امتحان کنید.

۱۴. مکررا به نوزادتان شیر دهید

برای نوزادتان سخت است که با شکم گرسنه بخوابد. همین مسئله باعث گریه بی‌وقفه‌اش می‌شود. نوزادان زیر ۱۲ هفته در هنگام شیر خوردن به خواب می‌روند. بنابراین، سعی کنید چندین بار در طول روز به آن‌ها شیر دهید. این کار هم‌چنین، چرخه‌ی گوارشی‌شان را نیز تنظیم می‌کند.

۱۵. تمرین زانو

برای تسکین نوزاد و کمک به فرایند گوارش‌اش، چند تمرین آرام را امتحان کنید. اول از همه، دلبندتان را به پشت روی یک مبل یا سطح نرم بخوابانید. به آرامی و آهستگی زانوهای‌اش را خم کنید و به سمت شکم‌اش ببرید و بعد از چند ثانیه به حالت اول بازگردانید. این کار را چندین مرتبه تکرار کنید. این کار مطمئنا باعث آرامش نوزادتان خواهد شد.

درمان‌های خانگی برای خلاصی از شر کولیک نوزادان (قولنج نوزادان)

اگر کودک‌تان بیش از ۶ ماه دارد، برای خلاصی‌اش از شر کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) می‌توانید از درمان‌‌های خانگی زیر استفاده کنید:

۱۶. ریحان

اوژنول موجود در ریحان سرشار از خواص ضد اسپاسم است که می‌تواند به تسکین درد و ایجاد آرامش کمک کند. یک فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق چای خوری برگ‌های خشک ریحان را در آن بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید برگ‌های ریحان به مدت ۱۵ دقیقه در آب جوش دم بکشند. دمنوش‌تان را صاف کنید و آن را داخل یک بطری بریزید. این دمنوش را به نوزادتان بدهید تا مشکل‌اش حل شود. مادر شیرده نیز می‌تواند از این دمنوش استفاده کند.

توجه: حتما دقت کنید دمنوش داغ نباشد.

۱۷. نعناع

یک قاشق چای خوری برگ خشک نعناع را در یک فنجان بریزید و به آن آب داغ اضافه کنید. آن‌ را خوب به هم بزنید. در ظرف را بگذارید، و ۱۰ دقیقه صبر کنید. این دمنوش را صاف نمایید و بعد از آن‌که خنک شد، آن را به نوزادتان بدهید.

۱۸. چای بابونه

یک قاشق چای خوری گل‌ بابونه را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. در فنجان را بگذارید تا گل بابونه در آب داغ دم بکشد. اجازه دهید این دمنوش خنک شود و آن را صاف کنید. اکنون، یک پارچه‌ی تمیز را به این دمنوش آغشته کنید؛ آن را بچلانید تا آب اضافه از آن خارج شود؛ سپس پارچه را روی ناحیه‌ی شکم طفل‌تان قرار دهید. به آرامی پارچه را فشار دهید و این کار را برای چند دقیقه تکرار کنید.

یا این‌که می‌توانید روزی دو بار به طفل‌تان دمنوش (چای) بابونه بدهید.

۱۹. روغن زیتون

روغن زیتون را برای چند ثانیه حرارت دهید. سپس آن را به آرامی روی شکم نوزاد بمالید. این کار درد و هرگونه ناراحتی را که باعث آزار کودک می‌شود، تسکین می‌دهد.

۲۰. گرایپ واتر

گرایپ واتر مکمل مایعی است که از داروهای گیاهی نظیر رازیانه، زنجبیل، شیرین بیان، هل، و غیره ساخته می‌شود. این مایع دارای طعم شیرینی است و برای پیشگیری از سکسکه، نفخ معده، و کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) به کار می‌رود.

توجه: پیش از خریداری هر گونه گرایپ واتر، به فهرست محتویات آن روی برچسب محصول توجه کنید تا حاوی ماده‌ای نباشد که دلبندتان به آن حساسیت (آلرژی) داشته باشد.

۲۱. آنقوزه

استفاده از آنقوزه به عنوان درمان خانگی بسیار عالی برای رفع مشکلات گوارشی به شمار می‌رود. مقدار اندکی پودر آنقوزه و یک قاشق غذاخوری آب را در یک کاسه‌ی کوچک بریزید. آن را به مدت دو دقیقه آهسته بجوشانید. سپس اجازه دهید کمی خنک شود. پارچه‌ی تمیزی را به جوشانده‌ی آنقوزه آغشته کنید و به آرامی اطراف ناف نوزاد بمالید. این کار باعث تسکین فوری ناراحتی نوزاد می‌شود. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

۲۲. تخم زیره‌ی سبز

استفاده از دمنوش زیره‌ی سبز نیز جزء یکی از درمان‌های خانگی موثر برای رفع کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) به شمار می‌رود. این دمنوش هم برای نوزاد و هم برای مادر مفید و مناسب است و مشکلات هاضمه‌ی آن‌ها را تسکین می‌کند. فقط کافی است یک قاشق چای خوری تخم زیره‌ی سبز را به مدت یک شب در یک فنجان آب بخیسانید. صبح فردا این محلول را صاف کنید. روزی سه بار به اندازه‌ی یک قاشق چای خوری از این محلول را به نوزادتان بدهید. مادر نوزاد نیز می‌تواند روزی سه مرتبه به اندازه‌ی یک فنجان از دمنوش زیره‌ی سبز میل کند.

۲۳. تخم زنیان رومی

تخم زنیان رومی باعث تسکین درد معده می‌شود. یک قاشق غذاخوری تخم زنیان رومی به یک فنجان آب بیفزایید. اجازه‌ دهید تخم‌‌های این گیاه دارویی یک شب کامل در آب خیس بخورند؛ صبح فردا آن را صاف کنید. هر وقت نوزادتان گریه می‌کند یک قاشق غذاخوری به آن بدهید.

۲۴. برگ بو

استفاده از جوشانده‌ی برگ بو یکی دیگر از درمان‌های خانگی موثر برای آرام کردن نوزاد مبتلا به کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) است. برای تهیه‌ی این جوشانده، فقط کافی است یک عدد برگ بوی متوسط را در یک فنجان آب بریزید؛ آن‌ها را به یک کاسه منتقل کنید و حرارت دهید تا بجوشد. وقتی آب به رنگ سبز درآمد، حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید این جوشانده خنک شود. یک تا دو قاشق چای خوری از این جوشانده را بسته به سن نوزاد، به آن بدهید؛ ولی میزان مصرف این جوشانده هرگز بیش‌تر از دو بار در روز نشود.

هم‌چنین می‌توانید مقداری برگ نعناع فلفلی نیز به این جوشانده (هنگام جوشیدن آب) اضافه کنید. این جوشانده را نیز به شیوه‌ی بالا به نوزادتان بدهید.

توجه: پیش از دادن این جوشانده به نوزاد، حتما با پزشک مشورت کنید.

۲۵. دمنوش رازیانه

استفاده از دمنوش رازیانه درمان خانگی فوق‌العاده‌ای برای کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) است. این دمنوش را هم مادر و هم نوزاد می‌توانند استفاده کنند. یک فنجان آب را بجوشانید و ۱ قاشق غذاخوری تخم رازیانه (خرد شده) به آن اضافه کنید. اجازه دهید رازیانه مدتی در آب جوش دم بکشد. وقتی دمنوش‌تان خنک شد، نصف قاشق چای خوری از آن را روزی سه مرتبه به نوزادتان بدهید. مادرها نیز می‌توانند روزی دو بار به اندازه‌ی یک فنجان از این دمنوش بنوشند.

۲۶. هل

هل نیز از دیگر مواد طبیعی و موثری است که باعث تسکین گرفتگی معده، نفخ، و کولیک می‌شود. استفاده از هل برای نوزادان مناسب است. برای تهیه‌ی دمنوش، فقط کافی است یک قاشق چای خوری پودر هل را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید هل به مدت چند دقیقه در آب جوش دم بکشد. سپس بگذارید این دمنوش کمی خنک شود. مادران شیرده می‌توانند روزی ۱ تا ۲ قاشق چای خوری از این دمنوش را بین وعده‌های غذایی‌شان میل کنند.

نکته‌ی مهم: هنگام دادن هر گونه دارویی به دلبند کوچک‌تان بسیار محتاط و مراقب باشید. پیش از استفاده از هر کدام از درمان‌های خانگی بالا حتما با پزشک مشورت کنید.

چه بکنید!

الف. اگر نوزادتان گریه می‌کند، این یک اتفاق طبیعی است. مضطرب نشوید.
ب. مرتبا ورزش کنید.
پ. در طول روز اندکی چرت بزنید. این کار استقامت بدنی‌تان را افزایش می‌دهد و میزان شیرتان را بیش‌تر می‌کند.
ت. برای آن‌که پر انرژی و فعال باشید، همیشه رژیم غذایی سالم داشته باشید.
ث. همیشه در طول غذا دادن و بعد از آن، آروغ نوزادتان را بگیرید.
ج. همیشه خونسرد باشید، زیرا عصبانیت و ناراحتی‌تان نوزادتان را بیش‌تر اذیت می‌کند.
چ. مصرف شکلات، محصولات لبنی، کافئین، بادام زمینی، و مرکبات توسط مادران شیرده ممکن است بر مجاری گوارشی نوزاد تاثیر بگذارد. از این رو، مصرف این خوراکی‌ها را محدود کنید.
ح. در رژیم غذایی‌تان فیبر بیش‌تری بگنجانید.
خ. به مدت دو هفته از محصولات سویا استفاده کنید.

چه نکنید!

الف. هرگز صبحانه را از وعده‌های غذایی‌تان حذف نکنید.
ب. بیش از اندازه به نوزادتان شیر ندهید.
پ. از مصرف الکل خودداری کنید.
ت. سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن در کنار نوزاد احتمال ابتلای آن را به کولیک نوزادان (قولنج نوزادان) افزایش می‌دهد؛ از این رو، از هر فرد سیگاری در اطراف‌تان بخواهید دور از نوزادتان سیگار بکشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: homeremedyhacks

کولیک نوزادان: ۲۶ درمان خانگی موثر برای قولنج نوزادان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی