کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان پوست چرب: ۳۳ درمان خانگی ساده برای خلاصی از چربی پوست

معمولا افرادی که پوست چرب دارند از مشکلات منافذ بسیار بزرگ روی پوست، جوش، و جوش های سر سیاه رنج می‌برندکه مکررا باعث ایجاد رسوب بر سطح پوست شان می‌شود، یا شاید دارای نوعی پوست ترکیبی هستند که بخشی از آن خشک یا معمولی است و بخش‌های دیگر آن نظیر نواحی پیشانی، بینی، و چانه (که به آن ناحیه‌ی T می‌گویند) چرب است.

درمان پوست چرب

با این‌که تولید چربی توسط پوست مسئله‌ای طبیعی به شمار می‌آید، ولی ترشح بیش از اندازه‌ی سبوم (یا همان چربی) از غدد چربی پوست یا غدد سباسه به ایجاد جوش (یا آکنه) منجر می‌شود.

این مسئله ممکن است به دلایل ذیل اتفاق بیفتد: عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی، استرس، بلوغ، تاثیر اشعه‌ی فرابنفش، قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض حرارت، حمام طولانی و داغ، تغییرات فصلی، استفاده‌ی طولانی مدت از داروها (نظیر داروهای پیشگیری از بارداری، داروهای هنگام بارداری، یا قرص‌های کنترل هورمون)، برخی مواد تشکیل دهنده‌ی صابون، و استفاده‌ی بیش از حد از محصولات مراقبت از پوست.

مطلب مرتبط: ۳۶ راه ساده و سریع برای سفید کردن پوست

لطفا ادامه‌ی این مقاله را مطالعه فرمایید تا از چندین درمان پوست چرب که همه درمان های خانگی و طبیعی هستند آگاه شوید.

۱. سفیده‌ی تخم مرغ

سفیده‌ی یک تخم مرغ را خوب بزنید و آن را به تمام صورت‌تان بمالید. اجازه‌ی دهید سفیده‌ی تخم مرغ ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و سپس، آن را با آب گرم بشویید.

به علاوه، می‌توانید آب نصف لیمو را با سفیده‌ی یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید و کاملا به هم بزنید. آن را به صورت‌تان بمالید و ۱۵ تا ۲۹ دقیقه صبر کنید و آن‌گاه، صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

هم‌چنین می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر را با سفیده‌ی یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید و از آن خمیر نرمی تهیه نمایید. این خمیر را به صورت‌تان بمالید. به علاوه، به جای بلغور جو دو سر می‌توانید از آرد نخودچی نیز استفاده کنید.

علاوه بر این‌ها، می‌توانید سفیده‌ی تخم‌ مرغ، آب لیمو، و عصاره‌ی آب انگور را با هم مخلوط کنید و به تمام نقاط صورت و گردن‌تان بمالید. این ماسک پوست صورت را سفت می‌کند و مانند یک پاک کننده‌ی طبیعی کمک‌تان می‌کند از شر چربی بیش از حد پوست خلاص شوید.

توجه: خوردن مرتب سفیده‌ی خام تخم مرغ می‌تواند مشکل چربی پوست را تشدید کند، زیرا بیوتین را به شدت گیر می‌اندازد. بنابراین، استفاده‌ی خارجی از سفیده‌ی تخم مرغ بسیار سودمندتر است.

۲. آب لیمو

۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و ۲ قاشق غذاخوری آب مقطر را با هم مخلوط کنید و به تمام صورت‌تان بمالید. اجازه‌ دهید آب لیمو ۱۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند و سپس، آن را با آب گرم بشویید.

به علاوه، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو، نصف قاشق غذاخوری عسل،‌ و ۱ قاشق غذاخوری شیر را با یکدیگر مخلوط کنید. این خمیر را روی صورت‌تان بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و سپس، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این کار را برای یک هفته تکرار کنید تا شاهد نتایج مثبتی باشید.

مطلب مرتبط:پاکسازی پوست :۲۷ روش سریع و آسان پاکسازی پوست در خانه

درمان پوست چرب ۳. ماست

اسید لاکتیک موجود در ماست به لایه‌برداری از پوست کمک می‌کند، و بنابراین می‌تواند چربی اضافی را از روی صورت‌تان پاک کند. ۱ قاشق غذاخوری ماست را روی صورت‌تان بمالید و مقداری صبر کنید تا کاملا روی پوست‌تان خشک شود، آن‌گاه صورت‌تان را با آب سرد بشویید. این کار را باید روزی یک مرتبه انجام دهید تا پوستی بی عیب و نقص داشته باشید.

هم‌چنین،‌ می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری ماست و ۱ قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کنید؛ مقداری بلغور جو دو سر خرد شده راه نیز به آن اضافه کنید. این خمیر را روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ روی پوست‌تان بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید.

به علاوه،‌ می‌توانید از دوغ تازه نیز استفاده کنید تا چربی بیش از حد صورت‌تان درمان شود.

۴. گوجه فرنگی

یک گوجه فرنگی را از وسط نصف کنید و آن را با حرکات دایره‌ای شکل و با فشار ملایم روی پوست‌ صورت‌تان بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب سرد بشویید. این کار را روزی یک مرتبه، به مدت چند روز ادامه دهید تا ‌کم‌کم شاهد نتیجه‌ی کارتان باشید.

به علاوه، می‌توانید مقداری گوجه فرنگی و آووکادو را نیز له کنید و با هم مخلوط نمایید؛ این مخلوط را روی صورت‌تان بمالید. اجازه دهید مخلوط گوجه فرنگی و آووکادو روی صورت‌تان خشک شود و آن‌گاه، صورت‌تان را بشویید. این کار کمک می‌کند منافذ پوست‌تان بسته شوند و به صورت‌تان ظاهری نرم و شفاف می بخشد.

درمان پوست چرب ۵. سیب

ذرات سیب رنده شده را روی صورت‌تان بمالید. اجازه دهید ذرات سیب به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بمانند و سپس، آن را با آب نیمه گرم بشویید.

هم‌چنین،‌ می‌توانید سیب رنده شده (یا آب سیب) را با مقداری ماست و آب لیمو مخلوط کنید. این مخلوط را روی صورت‌تان بمالید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان بماند و آن‌گاه، پوست‌تان را با آب خنک بشویید.

از طرفی دیگر، می‌توانید یک عدد سیب را خوب خرد کنید و آن را با نصف فنجان بلغور جو دو سر پخته شده و سفیده‌ی زده‌ شده‌ی یک عدد تخم مرغ مخلوط نمایید. این مخلوط را خوب به هم بزنید و روی صورت‌تان بمالید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس صورت‌تان را بشویید. اسید آلفا هیدروکسی موجود در سیب پوست‌تان را تقویت می‌کند.

۶. خیار

خیار را قطعه قطعه کنید و پیش از خواب روی صورت‌تان بمالید. صورت‌تان را نشویید و با همان حالت بخوابید. صبح فردا، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. استفاده از خیار به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای چربی پوست به شمار می‌رود.

هم‌چنین، می‌توانید آب نصف خیار و نصف لیمو را با هم ترکیب کنید و به صورت‌تان بمالید. این کار را چند روز تکرار نمایید. این روش نیز یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای بر طرف کردن چربی بیش از حد پوست است. این کار حتی به رفع کک و مک، و لک‌های سیاه روی پوست نیز کمک می‌کند.

۷. سرکه سیب

یک چهارم فنجان سرکه سیب را در سه چهارم فنجان آب حل کنید؛ این محلول را روی صورت‌تان بمالید. اسید آلفا هیدروکسی موجود در سرکه سیب به مرطوب شدن پوست کمک می‌کند؛ از این رو، استفاده از سرکه سیب به عنوان یکی از بهترین درمان‌‌های خانگی برای چربی پوست شناخته می‌شود.

علاوه بر این، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب حل کنید و هر شب قبل از خواب بنوشید. این درمان خانگی به تعادل هورمون‌ها در بدن کمک می‌کند و چربی پوست را نیز کاهش می‌دهد.

درمان پوست چرب ۸. شیر

۲ تا ۳ قطره روغن اسطوخودوس یا چوب صندل را در نصف فنجان شیر بچکانید و این ترکیب را روی صورت‌تان بمالید. این ترکیب را برای ۲ الی ۳ دقیقه روی پوست‌تان ماساژ دهید و سپس، به رخت‌خواب بروید. صبح فردا، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این کار را باید هر شب انجام دهید تا از شر چربی پوست خلاص شوید.

هم‌چنین، می‌‌توانید حتی شیر خام را روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید خشک شود؛ سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این کار نیز یکی از درمان‌های خانگی بسیار موثر برای درمان پوست چرب به شمار می‌رود.

درمان پوست چرب ۹. عسل

مقداری عسل را روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند. صورت‌تان را با آب سرد بشویید. طبیعت لایه‌بردار عسل چربی پوست‌ صورت‌تان را کاهش می‌دهد. به علاوه، عسل منافذ پوست‌تان را باز می‌کند و از ایجاد چین و چروک بر روی آن پیشگیری می‌نماید.

هم‌چنین، می‌توانید مقداری بادام خرد شده را با عسل مخلوط کنید، و این خمیر را به آرامی روی پوست‌ چرب‌تان ماساژ دهید. ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید و آن‌گاه، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این نیز جزء یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای پوست‌های چرب محسوب می‌شود؛ برای رسیدن به بهترین نتیجه، این کار را باید دست‌کم هفته‌ای یک بار انجام دهید.

مطلب مرتبط:۱۱ فایده شیر وعسل برای زیبایی و سلامتی که شگفت‌انگیز است

۱۰. ماسک خاک رس

۱ قاشق غذاخوری خاک رس مخصوص صورت (بنتونیت) را با ۲ قاشق غذاخوری فندق افسونگر مخلوط کنید؛ برای خوشبو کردن این ماسک ۲ قطره روغن سرو و روغن لیمو نیز به آن اضافه کنید. تمام این مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید. این ماسک را به صورت‌تان بمالید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس، صورت‌تان را با آب سرد بشویید. این درمان خانگی برای پاک کردن چربی از صورت‌تان بسیار مفید است.

۱۱. ماسک انبه

انبه را خوب له کنید و روی صورت‌تان بمالید؛ سپس به مدت ۵ دقیقه صورت‌تان را ماساژ دهید. بعد از آن‌که انبه روی پوست‌تان خشک شد، آن را با آب گرم بشویید. این کار روی پوست‌ چرب‌تان تاثیر خنک کنندگی دارد .

۱۲. رژیم غذایی سالم

مصرف سبزیجات نیم‌پز، و با چربی و ادویه‌ی اندک تاثیر مثبتی بر حفظ سلامت پوست‌تان خواهد داشت.

درمان پوست چرب ۱۳. پوست پرتقال

مقداری پوست خشک شده‌ی پرتقال تهیه کنید و مقداری شیر خام به آن اضافه کنید. از ترکیب این دو ماده خمیر نرمی بسازید و آن ‌را روی تمام صورت و گردن‌تان بمالید. اجازه‌ی دهید این ماسک ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان بماند و سپس، آن را با آب سرد بشویید. این کار نیز یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی برای چربی پوست به شمار می‌رود.

درمان پوست چرب ۱۴. ورزش

فعالیت بدنی را در برنامه‌ی روزانه‌تان قرار دهید زیرا این کار به افزایش گردش خون کمک می‌کند؛ ورزش از این طریق باعث می‌شود عرق کنید و باعث باز شدن منافذ بسته‌ی پوست‌تان می‌شود. حتما بعد از ورزش، حمام کنید تا عرق از پوست‌تان پاک شود. به علاوه، عرق باعث می‌شود تمام آلودگی‌ها نیز از بدن‌تان پاک شوند.

هم‌چنین، برای بهبود گردش خون روزانه ۳۰ دقیقه با انرژی ورزش کنید.

۱۵. نمک دریایی

یک قاشق چای خوری نمک دریایی را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی از آن به وجود بیاید؛ این خمیر را روی صورت و گردن‌تان بمالید. بعد از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه، صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

توجه: این درمان خانگی را تنها باید هفته‌ای یک بار انجام دهید، زیرا باعث خشکی بیش از حد پوست‌تان می‌شود.

۱۶. جوش شیرین

۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را در ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آب بریزید و از آن خمیر یک دستی تهیه نمایید. این خمیر را روی پوست صورت‌تان بمالید و بعد از خشک شدن کامل، آن را کاملا بشویید. خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده‌ی جوش شیرین به درمان چربی بیش از اندازه‌ی پوست کمک می‌کنند.

درمان پوست چرب ۱۷. قهوه

قهوه‌ی خرد شده را با مقداری عسل مخلوط کنید و از این ترکیب برای لایه‌برداری از سطح پوست‌تان استفاده نمایید. بعد از آن‌که این ترکیب روی پوست‌تان خشک شد، آن را با آب گرم بشویید. این لایه‌بردار بسیار خوشبو و هوس انگیز برای لایه‌برداری از پوست چرب بسیار عالی است.

۱۸. شیر نارگیل

شیر نارگیل را مستقیما روی پوست صورت و گردن‌تان بمالید. شیر نارگیل نیز درست مانند شیر آلودگی، و چرک و دوده را از سطح پوست می‌زداید، و به پوست‌تان نرمی می‌بخشد.

درمان پوست چرب ۱۹. بخار

مقداری آب را در یک ظرف بریزید و بگذارید جوش بیاید؛ بعد از دو دقیقه آن را از روی حرارت بردارید. برای آن‌که بخار این آب فقط به سطح پوست صورت و گردن‌تان برخورد کند، یک حوله روی سرتان بکشید. بعد از انجام بخور، آلودگی‌ها را از سطح پوست‌تان پاک کنید. این درمان خانگی باعث شفافیت و نرمی پوست می‌شود.

۲۰. آرد نخودچی

مقداری گلاب (عصاره‌ی گل رز) را با آرد نخودچی مخلوط کنید و خمیر حاصل را روی پوست‌تان بمالید. بعد از آن‌که این خمیر روی پوست‌تان خشک شد، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این کار نیز به عنوان یکی از موثرترین درمان‌های خانگی برای خلاصی از شر چربی پوست به شمار می‌رود.

توجه: بعد از استفاده از این درمان خانگی حتما از مرطوب کننده استفاده کنید.

درمان پوست چرب ۲۱. پاپایا

پاپایا را له کنید و برای لایه‌برداری از پوست از آن استفاده نمایید.

هم‌چنین می‌توانید مقداری بلغور جو دو سر خرد شده را با پاپایای له شده مخلوط کنید و برای ۲ تا ۳ دقیقه از آن برای لایه‌برداری از پوست‌ استفاده کنید. این ترکیب مانند یک لایه‌بردار طبیعی آلودگی‌های اضافه را از سطح پوست صورت‌تان می‌زداید؛ و بنابراین، پوست‌تان را سالم و درخشان می‌کند.

۲۲. تکه‌های یخ

مقداری یخ تهیه کنید و آن را در یک پارچه‌ی نخی نازک قرار دهید؛ پارچه را گره بزنید و آن را با فشار ملایم روی پوست صورت‌تان بمالید تا از شر چربی‌های اضافه‌ی پوست خلاص شوید. این درمان خانگی را پیش از آرایش انجام دهید تا تاثیرش طولانی‌تر شود.

۲۳. خاک رس فولر

با ترکیب خاک رس فولر و مقداری گلاب خمیر نرم و یکدستی تهیه کنید. این خمیر را روی صورت‌تان بمالید. اگر گلاب در اختیار ندارید، می‌توانید از آب معمولی نیز استفاده کنید.

به علاوه، می‌توانید سفیده‌ی تخم مرغ، خاک رس فولر و ماست را با یکدیگر مخلوط کنید. ترکیب این مواد را به عنوان ماسک صورت استفاده کنید و ۲۰ دقیقه صبر کنید. صورت‌تان را با آب سرد بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. این درمان خانگی به شکلی موثر باعث کاهش چربی پوست می‌شود.

۲۴. نشاسته‌ی ذرت

مقداری نشاسته‌ی ذرت تهیه کنید؛ آن را با مقداری آب مخلوط کنید تا به خمیر یکدستی تبدیل شود. این خمیر را با فشار ملایم روی پوست صورت‌تان بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید. این درمان خانگی کمک می‌کند از شر جوش‌های چربی روی پوست خلاص شوید؛ و بنابراین به پوست‌تان درخشندگی می‌بخشد.

درمان پوست چرب ۲۵. موز

نصف یک موز را له کنید و مقداری عسل به آن بیفزایید تا به خمیر یکدستی تبدیل شود. این خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان نگه دارید و سپس آن را بشویید. این خمیر مانند یک مرطوب کننده‌ی طبیعی عمل می‌کند و درمان خانگی کاملی برای پوست‌های چرب محسوب می‌شود.

درمان‌های خانگی برای چربی پوست با گیاهان دارویی

درمان پوست چرب ۲۶. چای سبز

یک فنجان چای سبز بسیار غلیظ دم کنید و اجازه دهید خنک شود. تکه پنبه‌ای را به آن آغشته کنید و روی پوست‌تان بمالید. اجازه دهید چای سبز ۵ الی ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند، و آن‌گاه صورت‌تان را با آب سرد بشویید. آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی تمیز کننده‌ی پوست موجود در چای سبز باعث از بین رفتن چربی‌های اضافه از روی پوست می‌شوند.

۲۷. آلوئه‌ورا

مقداری ژل تازه‌ی برگ آلوئه‌ورا را خارج کنید و روی سطح صورت و گردن‌تان بمالید. اجازه‌ی دهید ژل آلوئه‌ورا روی پوست‌تان خشک شود و آن‌گاه صورت‌تان را با آب بشویید. این روش نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی بسیار موثر برای درمان چربی پوست به شمار می‌رود.

به علاوه، می‌توانید مقداری برگ آلوئه‌ورا را در آب بجوشانید، سپس آن را له کنید و یک قاشق غذاخوری عسل نیز به آن اضافه کنید. این ترکیب را به یک اندازه در تمام سطح صورت و گردن‌تان بمالید. وقتی این ترکیب روی صورت‌تان خشک شد، آن را با آب سرد بشویید. اگر این درمان خانگی را مرتبا انجام دهید، چربی پوست‌تان کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این‌ها، می‌توانید ۲ قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر را با ۴ قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید. این دو ماده را خوب با هم ترکیب کنید تا خمیر نرمی از آن درست شود. این خمیر را روی پوست‌ صورت‌تان بمالید و به خوبی از سطح پوست‌تان لایه‌برداری کنید. این درمان خانگی نیز به دفع چربی، آلودگی، و دوده‌ از سطح پوست‌تان کمک می‌کند؛ از این رو، با این کار پوست صورت نرمی خواهید داشت.

۲۸. بومادران، مریم گلی، و نعناع فلفلی

پنبه‌ای را به عرق یا عصاره‌ی بومادران، مریم گلی، و نعناع فلفلی آغشته کنید و به سرتاسر صورت‌تان بمالید تا پوست‌تان را تقویت کنند. در صورت لزوم، بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب بشویید.

درمان پوست چرب ۲۹. فندق افسونگر

پنبه‌ای را به عرق فندق افسونگر آغشته کنید، و آن را روزی دو بار به مدت ۲ الی ۳ هفته به سراسر صورت و گردن‌تان بمالید. بعد از گذشت ۳ هفته، این کار را فقط روزی یک بار انجام دهید. تانین موجود در فندق افسونگر خاصیت قبض دارد که می‌تواند منافذ پوست را سفت و محکم کند.

هم‌چنین، می‌توانید یک قاشق غذاخوری جوی خشک شده را خرد کنید و با ۳ قاشق غذاخوری عصاره‌ی فندق افسونگر مخلوط کنید تا خمیر نرمی از آن‌ها ساخته شود. این خمیر را با حرکات دایره‌ای شکل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان ماساژ دهید. سپس پوست‌تان را با آب گرم بشویید. این کار کمک می‌کند منافذ بسته‌ شده‌ی پوست توسط آلودگی‌ها، باز شود.

درمان پوست چرب ۳۰. زوفا

۱ قاشق غذاخوری زوفا را با همراه یک فنجان آب به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود و سپس، با کمک تکه‌ای پنبه آن را روی صورت‌تان بمالید. در صورت لزوم، بعد از گذشت ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

۳۱. ماسک گیاهی

یک عدد سیب را بجوشانید؛ آن را له کنید و به خمیر تبدیل نمایید. ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو، و ۱ قاشق غذاخوری روغن اسطوخودوس، مریم گلی، یا نعناع فلفلی به آن اضافه کنید. این ترکیب را خوب به هم بزنید و آن‌گاه به سراسر صورت‌تان بمالید. بعد از گذشت ۵ دقیقه، صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این روش نیز یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی برای پیشگیری از تولید بیش از حد چربی در سطح پوست است.

۳۲. روغن درخت چای

۲ قاشق غذاخوری روغن درخت چای را با ۲ قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید و روی پوست‌تان بمالید.

هم‌چنین، می‌توانید این روغن گیاهی را با هر ماده‌ی تقویت‌ کننده‌ی مورد علاقه‌تان ترکیب کنید و به صورت‌تان بمالید. در صورت لزوم، بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صورت‌تان را بشویید. این یکی از موثرترین درمان‌‌های خانگی برای پوست‌های چرب است.

۳۳. روغن هسته‌ی سنجد تلخ

روغن هسته‌ی سنجد تلخ را می‌توانید مستقیما روی صورت بمالید. هم‌چنین، می‌توانید به مقدار مساوی از این روغن و آب را با یکدیگر مخلوط کنید و به صورت‌تان بمالید.

چه کنید!

الف. پیش از رفتن به تخت‌خواب صورت‌تان را با آب ولرم بشویید.

ب. اگر علاوه بر این‌که پوست‌تان چرب است، از آکنه هم رنج می‌برید، صابونی را انتخاب کنید که حاوی  بنزوئیل پروکساید، اسید سالیسیلیک، یا تری‌کلوسان باشد.

پ. از شوینده‌های صورت مایعی استفاده کنید که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی نظیر اسید گلیکولیک، اسید سیتریک، و اسید لاکتیک باشند. این مواد به مبارزه علیه عفونت‌های پوستی، دفع سلول‌های مرده‌ی پوست،‌ و کاهش چربی در منافذ پوست کمک می‌کنند.

ت. از صابون‌ها و شوینده‌های ملایم استفاده می‌کنید.

ث. بعد از حمام، از مرطوب کننده‌های مبتنی بر آب استفاده کنید.

ج. همیشه به بدن‌تان آب رسانی کنید؛ دست‌کم روزی ۱۰ لیوان آب بنوشید؛ و در هوای گرم و خشک از دستگاه‌های رطوبت‌ساز یا تهویه‌ی هوا استفاده کنید.

چ. هنگام کار با مواد شوینده از دستکش استفاده کنید.

ح. هر وقت به شدت عرق می‌کنید، به سرعت به حمام بروید.

خ. همیشه برچسب محصولات آرایشی یا پمادهای دارویی را چک کنید؛ فقط در صورتی از آن‌ها استفاده کنید که روی برچسب این محصولات عبارت “‌ non-comedogenic یا غیر جوش زا‌”‌ نوشته شده باشد.

د. برای درمان پوست چرب وقتی هنگام ظهر به فضای باز می‌روید، از لوسیون‌های ضد آفتاب بدون چربی استفاده کنید.

ذ. قبل از رفتن به تخت‌خواب آرایش‌تان را پاک کنید. از مواد آرایش بدون چربی و مبتنی بر آب استفاده کنید؛ یا این‌که اصلا به مدت چند روز آرایش نکنید.

ر. هرگز پوست‌تان را خشک رها نکنید؛ همیشه بعد از شستشو از مرطوب کننده استفاده کنید.

ز. غذاهایی را انتخاب کنید که سرشار از فیبر باشند، زیرا آن‌ها به حفظ آب بیش‌تر در بدن کمک می‌کنند؛ و بنابراین، رطوبت لازم را به پوست می‌رسانند.

ژ. در صورتی که پوست‌تان بسیار چرب شده است، آن را با دستمال کاغذی پاک کنید.

س. به جای استفاده از کرم‌ پودرهای فشرده که حاوی روغن هستند از کرم پودرهای شل و شفاف استفاده کنید.

ش. موهای‌تان را با گیره ببندید و از ریختن آن‌ها روی صورت خودداری کنید، زیرا موها باعث افزایش چربی پوست صورت می‌شوند.

ص. مرتبا پوشش بالش‌تان را بشویید تا از بروز هرگونه عفونت پیشگیری کنید.

ض. از پوست صورت‌تان در برابر اشعه‌ی فرابنفش خورشید محافظت کنید.

ط. مصرف ویتامین B (بیوتین) را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید.

چه نکنید!

الف. بعد و در حین حمام از لایه‌برداری پوست خودداری کنید. این کار باعث تحریک غدد چربی پوست می‌شود.

ب. از مصرف بیش از اندازه‌ی محصولات مراقبت از پوست اجتناب کنید. از پاکسازی، لایه‌برداری، یا ساییدن بیش از حد پوست خودداری کنید، زیرا این کار باعث آسیب رساندن به سلول‌های پوستی می‌شود؛ پوست نیز برای جبران این مسئله ترشح چربی را افزایش می‌دهد

پ. جوش‌های صورت‌تان را فشار ندهید یا دستکاری نکنید.

ت. برای درمان پوست چرب از مواد غذایی سرخ شده، پر چرب، روغنی، یا پر از کربوهیدرات دوری کنید.

ث. از مصرف چای یا قهوه خودداری کنید یا مصرف آن را به حداقل برسانید، زیرا آن‌ها باعث کم آبی بدن می‌شوند؛ به این ترتیب، بدن برای حفظ تعادل خود، فرایند بدن را معکوس می‌کند و چربی بیش‌تری ترشح می‌نماید.

ج. از مصرف نوشیدنی‌های گازدار که مملو از قند هستند، پرهیز کنید.

چ. از استرس دوری کنید و به اندازه‌ی کافی استراحت کنید، زیرا افزایش سطح استرس به ایجاد چربی بیش‌تر و بسته شدن منافذ پوست منجر می‌شود.

ح. باید از مصرف محصولات آرایشی الکلی خودداری کنید، زیرا این محصولات باعث خشکی شدید پوست می‌شوند.

خ. هرگز یک محصول مراقبت از پوست جدید را که به تاثیرات آن آگاه نیستید، برای کل پوست‌ بدن‌تان استفاده نکنید.

د. از مصرف بیش از اندازه‌ی لایه‌بردارها و تقویت ‌کننده‌ها بر روی پوست‌تان اجتناب کنید.

ذ. اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: homeremedyhacks

درمان پوست چرب:۳۳ درمان خانگی ساده برای خلاصی از چربی پوست


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی