کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

عدم تحمل لاکتوز: ۲۱ درمان خانگی حساسیت به لاکتوز

امروزه بسیاری از آدم‌ها در اثر خوردن غذاهای نامناسب و داشتن رژیم غذایی غلط روزانه، با مشکلات گوارشی مواجه می‌شوند. افرادی نیز وجود دارند که از عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به لاکتوز رنج می‌برند که به عنوان مشکلی که دستگاه گوارش برای هضم”لاکتوز” دارد توصیف می‌شود. افراد مبتلا به این عدم تحمل لاکتوز باید از اطلاعات اولیه‌ی مربوط به این اختلال، علل بروز آن، علائمی‌ که دارد، درمان‌ها و همچنین درمان‌های خانگی طبیعی برای رفع آن اطلاع داشته باشند.

درمان خانگی عدم تحمل لاکتوز

ما در این مقاله ۲۱ درمان خانگی طبیعی را برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز گردآوری کرده‌ایم. راه‌حل‌های پیشنهاد شده در این مقاله ساده‌ترین و موثرترین روش‌ها را برای مقابله با این بیماری گوارشی در اختیار شما می‌گذارند. کسانی که درباره‌ی عدم تحمل لاکتوز و نحوه‌ی درمان آن چیزی نمی‌دانند، کمی وقت صرف کنند و این مقاله را بخوانند تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند.

عدم تحمل لاکتوز چیست؟

عدم تحمل لاکتوز اختلالی است که در اثر آن بدن نمی‌تواند به طور مؤثری لاکتوز را که در شیر و بسیاری از محصولات لبنی به عنوان یک نوع نوع قند یافت می‌شود، هضم کند. عدم تحمل لاکتوز با آلرژی غذایی به شیر متفاوت است.

عدم تحمل لاکتوز به طور بالقوه برای بزرگسالان رخ می‌دهد، و مشخص شده‌است که این اختلال در میان بومیان امریکا، امریکای جنوبی، آسیا و افریقا بیش‌تر از مردم اروپا است. برخی از بیماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز قادر به هضم هر محصول لبنی هستند در حالی که سایرین فقط می‌توانند چند مورد از محصولات لبنی یا انواع خاصی از آنها را بدون بروز مشکلات غیرمنتظره‌ای مصرف کنند.

اگر لاکتوز در هنگام حرکت از طریق روده‌ی بزرگ و کولون به خوبی هضم نشود، مردم از برخی نشانه‌های ناراحت‌کننده مانند گاز، نفخ و درد شکم رنج می‌برند. مهم‌ترین چالش برای افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز این است که آنها باید یک رژیم غذایی مناسب را برای جلوگیری از بروز ناراحتی دنبال کنند و کلسیم کافی برای داشتن استخوان‌های سالم مصرف کنند.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی حساسیت به شیر که بسیار موثر هستند

علت بروز عدم تحمل لاکتوز چیست؟

علت اصلی عدم تحمل لاکتوز، کمبود آنزیمی ‌به نام لاکتاز در روده‌ی کوچک است که در تجزیه و هضم لاکتوز نقش مهمی‌دارد. ترشح نشدن این آنزیم توسط روده‌ی کوچک، می‌تواند پس از یک بیماری کوتاه مدت مانند آنفلوآنزای معده یا در طی یک بیماری طولانی مانند فیبروز کیستیک رخ بدهد. علاوه بر این، ترشح لاکتاز همچنین می‌تواند پس از جراحی صورت گرفته بر روی روده‌ی کوچک محدود شود. عدم تحمل لاکتوزی که در این موارد ایجاد می‌شود می‌تواند به طور موقت یا حتی دائمی ‌باشد.

یکی دیگر از علل عدم تحمل لاکتوز، اختلال ژنتیکی است به این معنی که عدم تحمل لاکتوز ممکن است در خانواده‌ها رخ بدهد و علائم و نشانه‌های آن در طول دوره‌ی نوجوانی یا بزرگسالی پدیدار می‌شوند. با این حال، بیشتر آنها می‌توانند مقداری شیر و سایر محصولات لبنی را بدون بروز مشکل غیرمنتظره‌ای مصرف کنند. با توجه به مطالعه‌ی دیگری که NCBI در سال ۲۰۱۴ برای بررسی اثرات شیر خام بر روی عدم تحمل لاکتوز انجام داد، مصرف دوزهای بالای شیر می‌تواند منجر به علائم شدیدتری از این بیماری شود.

در موارد نادر، عدم تحمل لاکتوز در نوزادان نیز رخ می‌دهد، بدان معنی که فرد درست از زمانی که متولد شده، نمی‌تواند از لاکتوز استفاده کند. همچنین، برخی از نوزادان نارس می‌توانند از عدم تحمل لاکتوز موقت رنج ببرند زیرا هنوز لاکتاز در آنها تشکیل نشده‌است. و بعد از آنکه ساخت لاکتاز در آنها شروع شد، این اختلال به‌تدریج از بین می‌رود.

نشانه‌های عدم تحمل لاکتوز چیست؟

علائم عدم تحمل لاکتوز از خفیف تا شدید متغیر است که بستگی به میزان چربی بدن انسان دارد. برای کسانی که به این اختلال مبتلا هستند، علائم اغلب به مدت نیم ساعت تا ۲ ساعت پس از مصرف شیر و محصولات آنها رخ می‌دهد. نشانه‌های عدم تحمل لاکتوز عبارتند از:

– درد یا گرفتگی
– نفخ کردن
– گاز
– استفراغ
– شل شدن مدفوع یا اسهال
– صدای قل‌قل و شرشر در شکم

یک مقاله که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوفناوری (NCBI) در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، نشان داد که عدم تحمل لاکتوز با پوکی استخوان همراه است، اختلالی که در اثر آن تراکم استخوان‌ها کم می‌شود و احتمال رخ دادن شکستگی در آنها بیش‌تر می‌شود.

مطلب مرتبط: سیر و عسل را ۷ روز ناشتا بخورید و اثرات شگفت‌اش را ببینید

در ادامه ۲۱ درمان خانگی عدم تحمل لاکتوز آمده است

۱. زنجبیل

زنجبیل برای مقابله با مشکلات گوارشی معروف است و همچنین در کاهش علائم عدم تحمل لاکتوز تاثیر مثبت دارد. به طور واضح‌تر، زنجبیل به عنوان یکی از داروهای خانگی بسیار مناسب برای عدم تحمل لاکتوز به شمار می‌رود زیرا به کاهش گاز در شکم کمک می‌کند و سبب می‌شود که بدن از شر مشکلات دستگاه گوارش ناشی از این اختلال یا سوء هاضمه نیز رهایی بیابد.

برای استفاده از زنجبیل جهت درمان مشکل عدم تحمل لاکتوز، می‌توانید دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

– یک قاشق چایخوری زنجبیل رنده‌شده را آماده کنید و آن را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند.
– مقداری عسل و لیمو را به این محلول اضافه کنید.
– روزانه سه فنجان چای زنجبیل مصرف کنید تا مشکل عدم تحمل لاکتوز در شما به سرعت بهبود بیابد.

۲. زعفران

زعفران یکی دیگر از داروهای خانگی عدم تحمل لاکتوز است به این دلیل که این ماده می‌تواند غشای معده، روده‌ی کوچک و روده‌ی بزرگ را پوشانده و از سلامت سیستم گوارش نیز پشتیبانی کند. علاوه بر این، زعفران در رفع تشکیل گاز در روده و رفع درد معده که به عنوان نشانه‌های عدم تحمل لاکتوز شناخته می‌شوند، موثر است. این ماده همچنین سرشار است از روغن‌های ضروری از جمله پینن، سینوئل، بورنئول، گرانیول، روغم ترپینن ۴ و معمولا به عنوان یک ضد تشنج و یک تصفیه‌کننده‌ی خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زعفران، علاوه بر این، حاوی کاروتنوئیدهای ضروری از جمله بتا کاروتن‌ها، زآگزانتین و لیکوپن است که به شما کمک می‌کنند از بدن‌تان در برابر عفونت، سرطان و استرس مراقبت کنید. پس از مرور مطالعه‌ی NCBI، می‌توانید ببینید که چگونه زعفران بر اختلال افسردگی تاثیر می‌گذارد.

برای استفاده از زعفران به عنوان یکی از داروهای خانگی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز، باید ۱ فنجان چای زعفران در روز بخورید تا سریع‌ترین و بهترین نتیجه را به‌دست آورید.

* توجه:

– از مصرف زعفران بیش از حد پرهیز کنید، زیرا ممکن است سبب بروز برخی عوارض جانبی غیرمنتظره مانند خونریزی بینی، بی‌حسی یا استفراغ و غیره شود.
– مصرف زعفران برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است به علت انقباضاتی که احتمالا در رحم رخ می‌دهند، منجر به سقط جنین شود.

مطلب مرتبط: ۶ خوراکی عالی برای درمان حساسیت بینی

۳. نعناع فلفلی

نعناع فلفلی یکی دیگر از داروهای خانگی طبیعی برای مشکل عدم تحمل لاکتوز است. چنان‌چه در بالا ذکر شد، عدم تحمل لاکتوز می‌تواند علایم بیش‌تری از جمله اسهال ایجاد کند که به طور موثر با مداخله‌ی نعناع فلفلی درمان می‌شوند. نعناع فلفلی به لطف خواص آرامش‌بخشی که دارد، می‌تواند به کاهش درد ناشی از عدم تحمل لاکتوز کمک کند. به علاوه این گیاه دارویی همچنین تاثیر مثبتی بر روی کیسه صفرا و دستگاه گوارش دارد به این معنا که فرآیند هضم را بهبود می‌دهد.

توصیه می‌شود که ۲ تا ۳ بار در روز چای نعناع فلفلی در ترکیب با عسل مصرف کنید.

۴. بروکلی

کلم بروکلی به عنوان یک بمب مواد مغذی شناخته شده‌است و همین باعث می‌شود به طور گسترده‌ای در رسپی‌های سالم استفاده شود. در واقع، کلم بروکلی در زمستان شکوفا می‌شود به این معنی که می‌توانید این گیاه خوراکی را در این مدت مصرف کنید. به طور معمول، کلم بروکلی حاوی مواد مغذی است که به جلوگیری از ریسک وقوع بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات از جمله عدم تحمل لاکتوز کمک می‌کنند. به علاوه اعتقاد بر این است که کلم بروکلی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و رادیکال‌های آزاد را در بدن به دلیل حضور ویتامین C از بین می‌برد.

برای مصرف بروکلی به عنوان یکی از داروهای خانگی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز، باید آن را به سالادها اضافه کنید یا در ترکیب با برخی دیگر از سبزیجات آن را مصرف کنید.

۵. تخم رازیانه

تخم رازیانه نیز داروی طبیعی خانگی برای عدم تحمل لاکتوز است که می‌توانید امتحان کنید. این دانه‌های کوچک و قدرتمند قطعا به کاهش درد ناشی از این اختلال کمک می‌کنند. برای این منظور می‌توانید یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید:

– یک قاشق چایخوری تخم رازیانه را بعد از هر وعده غذا بجوید.
– روش دیگر این است که می‌توانید چای رازیانه مصرف کنید. برای آماده کردن این چای یک قاشق چایخوری تخم رازیانه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس ترکیب را صاف کنید و چای حاصل را سه بار در روز بنوشید.
– علاوه بر این، تخم رازیانه همچنین برای کسانی که از علائم سوزش معدع رنج می‌برند، مفید است.

۶. پرتقال

یکی دیگر از داروهای خانگی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز، پرتقال است، یکی از میوه‌های معروف خانواده‌ی مرکبات که به طور گسترده‌ای در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. در واقع، پرتقال دارای طیف گسترده‌ای از مزایا برای سلامتی است و مزایای آن ممکن است بیش‌تر از میوه‌های مشابه مانند لیمو و نارنگی باشد. پرتقال با توجه به ویتامین C فراوانی که دارد، واقعا برای مشکل عدم تحمل لاکتوز مناسب است. تمام کاری که باید انجام دهید این است که این میوه را به طور روزانه همراه با یک رژیم غذایی مناسب مصرف کنید تا این اختلال را در حالت خاموش نگه دارید و همچنین سلامتی خود را حفظ کنید.

علاوه بر این، پرتقال حاوی فیبر است که نقش مهمی‌در بهبود فرآیند گوارش و جلوگیری از سرطان روده‌ی بزرگ دارد. به طور واضح‌تر این میوه می‌تواند به جلوگیری از یبوست و سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر کمک کند، مشکلاتی که به عنوان علائم رایج عدم تحمل لاکتوز شناخته می‌شوند.

۷. ساردین

ساردین‌ها نیز در میان داروهای خانگی برای مشکل عدم تحمل لاکتوز قرار می‌گیرند، چرا که ساردین منبع خوبی از کلسیم است که معمولا در رژیم غذایی افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد. از آن‌جایی که بیماران مبتلا به این اختلال نمی‌توانند شیر و برخی از محصولات تهیه‌شده از شیر را بخورند، می‌توانند از طریق ساردین کلسیم خود را دریافت کنند. علاوه بر این، ساردین دارای سطح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای کاهش فشار خون، حمایت از سلامت قلب و عروق و جلوگیری از التهاب ضروری هستند.

به غیر از ساردین، به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی برای مشکل عدم تحمل لاکتوز، می‌توانید توفو، آجیل، لوبیا، سبزیجات سبز و زردآلوی خشک را به عنوان منابع غنی از کلسیم مصرف کنید.

۸. آب لیمو

آب لیمو یکی دیگر از داروهای خانگی مناسب برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز است. این ماده‌ی خوراکی ممکن است به دلیل خواصی که به لطف آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدها یا خواص شفابخش‌اش برای سلامتی دارد، معروف باشد. در واقع، آب لیمو برای مقابله با درد معده‌ی ناشی از عدم تحمل لاکتوز مفید است.

شما می‌توانید برای استفاده از آب لیمو جهت درمان این اختلال مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

– آب لیمو را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.
– برای بهبود طعم و مزه‌ کمی عسل به محلول اضافه کنید.
– قبل از هر وعده غذایی که می‌خورید این محلول را بنوشید.

۹. چای بابونه

به غیر از چای برنج، چای بابونه نیز یکی از داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز است. در واقع، چای بابونه به دلیل قدرتی که برای از بین بردن مشکلات گوارشی مانند نفخ (یکی از نشانه‌های عدم تحمل لاکتوز) دارد، مشهور است. علاوه بر این، بابونه همچنین برای خنثی کردن اسید معده مفید است در حالی که تانن‌های موجود در این چای در مقابله با درد معده یا اسپاسم موثر هستند. در میان مواد مغذی موجود در بابونه، دانشمندان توجه خاصی به بیسابولول داشته‌اند که به آرام شدن عضلات و بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. برای این‌که به سرعت بهبود بیابید چندین بار در روز چای بابونه را به عنوان یکی از داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز بنوشید.

۱۰. شیر شکلات

شیر شکلات نیز یکی از داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز است. افراد مبتلا به این مشکل، بهتر است به جای شیر ساده، شیر شکلات بنوشند، زیرا حاوی کلسیم بسیار بیش‌تری در مقایسه با شیر ساده است. این کار برای کسانی که عطر و طعم شکلات را دوست دارند آسان‌تر است.

علاوه بر این، شیر شکلات همچنین به عنوان یک نوشیدنی مناسب پس از تمرین محسوب می‌شود. این نوشیدنی به دلیل پروتئین، کربوهیدرات و کلسیم فراوانی که دارد، می‌تواند سلامت کلی بدن را بهبود بخشد.

۱۱. کِفیر

یکی دیگر از داروهای خانگی طبیعی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز، کفیر است که مانند ماست به عنوان پروبیوتیک برای بهبود فرآیند هضم استفاده می‌شود. مطابق با یک مطالعه که از سوی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری (NCBI) در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، کفیر دارای خواص میکروبیولوژیکی و درمانی است که باعث می‌شوند یک نوشیدنی پروبیوتیک مناسب برای کسانی باشد که با مشکلات گوارشی درگیر هستند.

در مطالعه‌ی دیگری که در سال ۲۰۰۳، NCBI در مورد کفیر انجام داد تا اثرات آن را بر روی مشکل عدم تحمل لاکتوز نشان دهد، مشخص شد که بین مصرف این نوشیدنی پروبیوتیک و رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز رابطه‌ای نزدیک وجود دارد. از این رو، هر کسی باید کفیر را به دلیل مزایایی که برای فرآیند هضم دارد در رژیم غذایی روزانه‌ی خود مصرف کند.

کفیر نه تنها حاوی طیف گسترده‌ای از باکتری‌های زنده و فعال است، بلکه همچنین منبع غنی پروتئین، کلسیم و پتاسیم است، به این معنی است که این نوشیدنی می‌تواند به تجزیه‌ی لاکتوزی که در دستگاه گوارش وارد شده کمک کند و همچنین سلامت کلی بدن را حفظ کنند. توصیه می‌شود به عنوان یکی از داروهای خانگی برای رفع عدم تحمل لاکتوز نصف فنجان کفیر در روز مصرف کنید. می‌توانید مقدار مصرف آن را به‌تدریج بسته به شدت این اختلال که دچارش شده‌اید، افزایش دهید.

۱۲. چای برنج

چای برنج نیز یکی از داروهای خانگی برای تحمل لاکتوز است که باید بدانید. آماده کردن این چای بسیار ساده است و شما باید مراحل زیر را دنبال کنید تا بهترین مزایای این چای را به‌دست آورید.

– نصف فنجان برنج را به آب جوش اضافه کنید و اجازه بدهید ۱۰ دقیقه‌ی دیگر ترکیب روی حرارت بماند.
– اجازه بدهید برنج له شود و آن را هم بزنید.
– سپس ترکیب را صاف کنید تا چای آمده شود.
– کمی صبر کنید تا چای خنک شود و بعد کمی عسل به آن اضافه کنید.
– چای برنج را دو بار در روز بخورید تا سریع بهبود بیابید.

۱۳. غلات کامل

غلات کامل نیز به عنوان یکی از داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز استفاده می‌شود. دلیل چنین تاثیری این است که غلات کامل می‌توانند مواد مغذی و مواد معدنی ضروری را به بدن برسانند و به این ترتیب کمک می‌کنند این اختلال بهبود بیاید و در عین حال از سلامت کلی بدن نیز حمایت می‌کنند.

اگر شما نمی‌توانید مواد مغذی را از شیر یا محصولات آن جذب کنید، می‌توانید آنها را از غلات کامل با طیف وسیعی از ویتامین و مواد معدنی دریافت کنید که نه تنها می‌توانند به بهبود فرآیند گوارش کمک کنند، بلکه علائم عدم تحمل لاکتوز را نیز کاهش می‌دهند. از این رو، شما باید غلات کامل و انواع سبزیجات برگ سبز را برای بهبود اختلال عدم تحمل لاکتوز تضمین کنید.

۱۴. اسفناج

اسفناج یکی دیگر از داروهای خانگی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز است که باید بدانید. در واقع، این گیاه خوراکی به دلیل خواص زیادی که دارد به شدت تحسین می‌شود و در نتیجه معمولا به عنوان یک گزینه‌ی سالم مورد مصرف قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین دلیل این که اسفناج برای کسانی که مبتلا به اختلال عدم تحمل لاکتوز هستند، فایده دارد این است که می‌تواند به طور قابل‌ملاحظه‌ای هضم را از جمله هضم لاکتوز را افزایش دهد.

علاوه بر این، اسفناج همچنین حاوی طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به خصوص در کنار تغذیه‌ی مناسب، سبب بهبود اوضاع سلامتی بدن می‌شود. برای اضافه کردن اسفناج به رژیم غذایی خود، سعی کنید آن را به سوپ، سالاد و انواع ساندویچ‌ها اضافه کنید.

همچنین افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند می‌توانند اسفناج مصرف کنند، زیرا این گیاه خوراکی اصلا چربی ندارد اما حاوی مواد معدنی ضروری برای بدن است، از جمله کلسیم، آهن، لوتئین و فیبر.

۱۵. دانه‌های زیره‌ی سبز

در کنار دانه‌های رازیانه، دانه‌های زیره‌ی سبز نیز یکی دیگر از داروهای خانگی برای رفع مشکل عدم تحمل لاکتوز هستند. هنگامی‌ که این اختلال باعث بروز ناراحتی در معده می‌شود، دانه‌های زیره‌ی سبز می‌توانند به شما کمک کنند. به طور واضح‌تر، دانه‌های زیره‌ی سبز حاوی آلدئید هستند که می‌توانند فعالیت غدد بزاقی را تحریک کنند و فرآیند هضم را بهبود ببخشند.

به علاوه این دانه‌های کوچک حاوی مقدار زیادی آهن هستند که نقش مهمی ‌در هموگلوبین و کل بدن ایفا می‌کنند. با حضور آهن، جریان خون قوی‌تر خواهد بود؛ به این معنی که اکسیژن بیش‌تری به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌شود. همچنین ثابت شده‌است که این دانه‌ها دارای مواد مغذی فراوان دیگری نیز هستند از جمله تیمول و منیزیم که به سلامت سیستم گوارشی شما کمک می‌کنند. دانه‌ّای زیره نه تنها به درمان عدم تحمل لاکتوز کمک می‌کنند بلکه می‌توانند توسط افراد مبتلا به دیابت یا مشکلات لخته شدن خون نیز مصرف شوند.

۱۶. سرکه سیب

یکی از داروهای خانگی برای درمان عدم تحمل لاکتوز سرکه سیب است. در واقع سرکه سیب به خاطر قدرتی که برای مقابله با مشکلات گوارشی از جمله عدم تحمل لاکتوز به ویژه در مراحل اولیه دارد، شناخته شده‌است. به طور واضح‌تر، این ماده‌ی خوراکی به خنثی کردن اسید معده‌ی ناشی از عدم تحمل لاکتوز کمک می‌کند.

برای استفاده از سرکه سیب به عنوان یکی از داروهای خانگی برای درمان عدم تحمل لاکتوز، فقط باید یک قاشق غذاخوری سرکه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و به مدت چند هفته هر روز آن را بخورید.

۱۷. مکمل لاکتاز

همان‌طور که در بالا ذکر شد، کمبود آنزیم لاکتاز علت اصلی بروز اختلال عدم تحمل لاکتوز است، و این بدان معناست که اگر لاکتاز به رژیم غذایی شما اضافه شود، این اختلال بهبود می‌یابد. هنگامی‌که لاکتاز به طور طبیعی ساخته نمی‌شود، می‌توانید از مکمل‌های لاکتاز برای دریافت این آنزیم به میزان کافی استفاده کنید. علاوه بر این، مکمل‌های لاکتاز همچنین ریسک بروز مشکلات دستگاه گوارش را که ناشی از عدم تحمل لاکتوز هستند، کاهش می‌دهند.

نحوه‌ی استفاده از مکمل‌های لاکتوز به صورت زیر است:

– قبل از خوردن غذاهایی که حاوی لاکتور هستند، سه قرص لاکتوز مصرف کنید.
– قبل از نوشیدن شیر یک مکمل لاکتاز به آن اضافه کنید.

۱۸. ماست و پنیر

ماست و پنیر دیگر داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز هستند که شما به راحتی می‌توانید آنها را مصرف کنید. توصیه می‌شود افرادی که مبتلا به اختلال عدم تحمل لاکتوز هستند ماست و پنیر را در حد اعتدال مصرف کنند تا بتوانند سطح لاکتوز را کاهش دهند. در واقع غذاهای دارای چربی زیاد مانند ماست و پنیر می‌توانند میزان پایین‌تری از لاکتوز در مقایسه با مواد خوراکی کم‌چرب داشته باشند، زیرا چربی می‌تواند فرآیندی را که در آن لاکتوز در دستگاه گوارش پدیدار می‌شود، کند کنَد.

داروهای خانگی برای درمان عدم تحمل لاکتوز ممکن است ساده باشند:

– ماست دارای باکتری‌های زنده بخورید که مطمئنا به تجزیه‌ی لاکتوز و جلوگیری از ریسک بروز مشکلات دستگاه گوارش کمک می‌کند. ماست یونانی به دلیل سطح پایین لاکتوزی که دارد توصیه می‌شود، در حالی که ماست یخ‌زده اصلا مفید نیست.
– پنیر کوتاژ پر چربی و پنیر سفت مانند پنیر سوئیسی و چدار را مصرف کنید.

۱۹. پودر کاکائو

یکی دیگر از داروهای خانگی برای عدم تحمل لاکتوز پودر کاکائو است که می‌تواند برای کسانی که به کیک پختن علاقه دارند آشنا باشد. پودر کاکائو نه تنها به عنوان یک ماده‌ی تشکیل‌دهنده در بسیاری از رسپی‌های غذایی استفاده می‌شود، بلکه یک درمان طبیعی هم برای کسانی است که از اختلال عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند.

دلیل چنین تاثیری این است که پور کاکائو فعالیت آنزیم لاکتاز را افزایش می‌دهد و به این ترتیب تاثیر مثبتی بر هضم لاکتوز دارد و بنابراین از شما برای غلبه بر علائم این اختلال حمایت می‌کند. از این رو، توصیه می‌شود که قبل از هر وعده‌ی غذایی پودر کاکائوی مخلوط شده با مقدار کمی شکر را مصرف کنید و به این ترتیب کم‌کم با این اختلال مقابله کنید.

براساس مطالعه‌ی صورت گرفته توسط NCBI در سال ۱۹۸۹، کاکائو می‌تواند اثرات مثبتی روی افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز داشته باشد، که به همین دلیل به عنوان طعم‌دهنده‌ای برای شیر و محصولات آن به کار می‌رود.

۲۰. جایگزین‌های شیر

زمانی که بیماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز با شیر و لبنیات مشکل دارند، طبیعی است جایگزین‌های شیر را مصرف کنند. به همین دلیل است که جایگزین‌های شیر هم یکی از راه‌حل‌های مبارزه با اختلال عدم تحمل لاکتوز محسوب می‌شوند. برخی از جایگزین‌های سالم برای شیر وجود دارد که پیدا کردن آنها آسان است مانند شیر نارگیل، شیر جوی دوسر، شیر بادام، شیر سویا و شیر برنج، بنابراین شما می‌توانید نوشیدنی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید.

توصیه می‌شود که همه‌ی افراد مصرف جایگزین‌های شیر را به مقدار کم شروع کنند، به‌ویژه آن‌هایی که بر پایه‌ی ویتامین D هستند (با ویتامین دی غنی شده‌اند)، با گیاهانی که کلسیم نیز به آنها اضافه شده‌است. علاوه بر این، شما همچنین می‌توانید به جای کره روغن نارگیل یا پوره‌ی میوه‌هایی مانند موز، آلو یا سس سیب مصرف کنید.

۲۱. برچسب روی محصولات را بررسی کنید.

بررسی برچسب‌های روی محصولات ساده به نظر می‌رسد، اما واقعا یک راه هوشمندانه برای محافظت از بدن انسان در برابر بیماری‌های غیرمنتظره یا اختلال عدم تحمل لاکتوز است. با بررسی برچسب روی محصول، می‌توانید بدانید که آیا آنها مواد خوراکی پردازش‌شده هستند یا غذاهای بسته‌بندی شده، و ببینید که آیا آنها حاوی منابع پنهانی لاکتوز هستند یا خیر.

به طور واضح‌تر، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید اطلاعات غذایی درج شده روی بسته را بخوانند تا محصولاتی را که حاوی شیر یا پودر شیر خشک بدون چربی هستند، مصرف نکنند. به عنوان مثال، غذاهای حاوی شیر و لاکتوز معمولا غلات صبحانه، نان، آب نبات، خامه‌ّهای غیر لبنی، سس سالاد، گوشت‌های فرآوری‌شده و غیره هستند.

نکاتی برای درمان عدم تحمل لاکتوز

به غیر از داروهای خانگی مختلفی که برای مشکل عدم تحمل لاکتوز می‌توانید مصرف کنید، باید درمان‌های پزشکی را نیز دنبال کنید تا سریع‌تر بهبودی بیابید. راه‌هایی برای رفع نشانه‌های این اختلال وجود دارد که می‌توانید در ادامه ببینید:

– از نوشیدن شیر و مصرف سایر محصولات لبنی اجتناب کنید یا مقداری کم‌تری از این محصولات را در وعده‌های غذایی همیشگی‌تان بخورید.
– بستنی یا شیری مصرف کنید که باعث کاهش لاکتوز می‌شوند.
– قبل از مصرف شیر، پودر یا مایعی را به آن اضافه کنید تا لاکتوز آن را از بین ببرد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: vkool

عدم تحمل لاکتوز: ۲۱ درمان خانگی حساسیت به لاکتوز


 

برچسب ها

بازده

  1. آتنا گفت:

    نعناع فلفلی عالیه و تاثیر شگفت آوری داره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی