کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دمانس: ۲۷ درمان خانگی دمانس یا زوال عقل که همه طبیعی و آسان هستند

دمانس یا زوال عقل چیست؟ با شیوع بیش از پیش این سندرم، این پرسش در ذهن آدم‌های بسیاری ایجاد شده است. این مسئله حقیقتا یک دغدغه اجتماعی است. این سندرم برای بیماران مبتلا به آن، دردسرهای زیادی ایجاد می‌کند. حتی اطرافیان و وابستگان به این افراد نیز به شدت تحت تاثیر این وضعیت قرار می‌گیرند. از این رو، این بیماری باید به سریع‌ترین شکل ممکن تحت درمان قرار بگیرد. در این نوشتار ما به شما  ۲۷ درمان خانگی دمانس یا زوال عقل که همه طبیعی و آسان هستند را آموزش می‌دهیم.

دمانس

عزیزانی که قصد دارند این مقاله را که حاوی ۲۷ درمان خانگی طبیعی برای بهبود علائم دمانس یا زوال عقل است، تا انتها مطالعه کنند، ‌به دنبال آگاهی از راه‌هایی برای درمان این مشکل در خانه هستند، ولی پیش از آن، بهتر است برخی اطلاعات پایه را درباره‌ی این بیماری فرا گیرند. به این ترتیب، می‌توانند به شکل صحیح‌تری با این مشکل مقابله کنند.

دمانس یا زوال عقل چیست؟

ذهن انسان توسط مغز کنترل و هدایت می‌شود. وزن مغز تنها یک و نیم کیلوگرم است. مغز حاوی حدود ۳۰ میلیارد سلول عصبی، و مهم‌ترین اندام بدن است. مغز از طریق حس‌های مختلف، حافظه‌ی کوتاه مدت و بلند مدت در اختیارتان می‌گذارد؛ این حس‌ها که شامل بینایی، چشایی، شنوایی، بویایی، و بساوایی (لامسه) هستند، کمک‌تان می‌کنند تمام پدیده‌ها، اشیا، و محیط اطراف‌تان را شناسایی کنید.

انسان‌ها از مغز برای بیان کلمه‌ها و برقراری ارتباط، انجام حرکات پیچیده، کنترل حرکات بدن، تحلیل، قضاوت درباره‌ی شرایط، و حفظ مهارت‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. از این رو، مغز انسان سطح بالایی از علوم اعصاب را به خود اختصاص می‌دهد. تباهی یا دژنراسیون مغزیِ منتهی به زوال عقل (دمانس) وضعیت شایعی در میان افراد سالمند به حساب می‌آید.

مطلب مرتبط: آلزایمر: ۱۰ حقیقت شگفت انگیز در مورد بیماری آلزایمر

زوال عقل با مجموعه‌ای از علائم در ارتباط است که بر حافظه، تفکر، و توانایی زبانی تاثیر می‌گذارند.

به عبارت دیگر، زوال عقل یا دمانس نوعی سندرم به شمار می‌رود که دارای ویژگی‌های ذیل است: کاهش حافظه، کاهش توانایی تفکر نظیر قضاوت و استدلال، و استفاده از زبان. این اختلالات زندگی روزمره را مختل می‌کنند. شایع‌ترین نوع زوال عقل، بیماری آلزایمر است. هر چند آلزایمر دقیقا به معنی زوال عقل یا دمانس نیست، زیرا زوال عقل علت‌های متعدد دیگری دارد.

این بیماری شدیدتر از کاهش توانایی ذهنی معمولِ ناشی از فرایند افزایش سن است. این بیماری هم‌زمان با افزایش سن آدم‌ها رشد می‌کند، به خصوص از سن ۷۰ سالگی به بعد. حدود ۵۰ درصد از آدم‌های ۸۵ ساله به بالا از این بیماری رنج می‌برند. افراد مبتلا به فشار خون بالا، چربی خون بالا، دیابت، و بیماری سرخرگ کرونری در معرض خطر بالای ابتلا به این مشکل قرار دارند.

آلزایمر نوعی بیماری مغزی است که در اثر افزایش مرگ سلول‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. علت مرگ سلول‌های عصبی افزایش تولید یا افزایش تجمع پروتئین آمولوئید بتا در مغز است. فرایند مرگ سلول‌های عصبی در افراد مختلف به طرق مختلفی است. این فرایند می‌تواند ۸ الی ۲۰ سال به طور بینجامد.

دمانس

علت‌های شایع زوال عقل (دمانس) چه هستند؟

زوال عقل به علت آسیب مغزی ایجاد می‌شود. این مسئله در انتقال اطلاعات میان سلول‌ها اختلال ایجاد می‌کند، و از این طریق، بر رفتار و هیجان‌ها تاثیر می‌گذارد. درصد زیادی از آسیب مغزی در افراد مبتلا به زوال عقل دائمی است و به مرور زمان وخیم‌تر می‌شود. هرچند، بعضی از متخصصان معتقدند برخی از وضعیت‌های ذیل بر حافظه و هیجان‌ها تاثیر می‌گذارند:‌

الف. بیماری آلزایمر: بیش از ۵۰ الی ۶۰ درصد از بیماران مبتلا به زوال عقل به آلزایمر مبتلا بوده‌اند.
ب. بیماری‌های مرتبط با عروق خونی، نظیر انفارکتوس و بیماری بینزوانگر، علتی برای ابتلا به زوال عقل در ۱۰ الی ۲۰ درصد از بیماران به حساب می‌آیند.
پ. تومورهای مغزی و آبسه‌ی مغزی ۱ الی ۵ درصد.
ت. هم‌چنین، ضربه‌ی مغزی نیز تنها ۱ الی ۵ درصد.

مطلب مرتبط: ۱۰ خوراکی که شما را از آلزایمر‌ و بیماری‌های قلبی تا ۵۰ درصد دور می‌کنند

به علاوه، برخی از علت‌های زوال عقل یا دمانس از قرار زیر هستند:

۱. افسردگی

وقتی فردی افسرده می‌شود، به سختی می‌تواند تمرکز کند و خیلی چیزها را به خاطر بیاورد، زیرا دغدغه و مشغله‌ی ذهنی‌اش از هیجان‌های منفی تشکیل یافته‌اند. در حقیقت، هیچ کس در برابر افسردگی مصون نیست. حتی اگر کودکان نیز در معرض وضعیت‌های پر استرس قرار بگیرند، ممکن است دچار افسردگی شوند. هیجان‌های منفی از قبیل خشم، ترس، و اضطراب نیز می‌توانند باعث ابتلای افراد به زوال عقل شوند.

۲. انجام کارهای متعدد به صورت هم‌زمان

بیش‌تر آدم‌ها عادت دارند جهت انجام امور کاری و زندگی‌شان، به سریع‌ترین شکل ممکن، چندین کار را به صورت هم‌زمان انجام دهند. بیش‌تر آدم‌ها فکر می‌کنند این کار مثبت و خوبی است، ولی این عادت در طولانی مدت می‌تواند به اختلالات روانی، استرس، و از دست دادن حافظه منجر شود. حتی زمانی هم که ذهن‌تان بیش از اندازه‌ درگیر انجام کارها است، ممکن است در معرض ابتلا به اختلالات روانی و زوال عقل قرار بگیرد.

۳. پنهان کردن احساسات واقعی

برخی آدم‌ها خود را به گونه‌ای پرورش داده‌اند که دائما احساسات‌شان را در برابر ترس، خجالت، یا افتخار پنهان کنند. این افراد معمولا جنبه‌های هیجانی زندگی را نادیده می‌گیرند، و بنابراین دیگر احساسات‌شان را با افکارشان پیوند نمی‌زنند. این رفتار می‌تواند آن‌ها را علی‌رغم شلوغی‌ها و به هم‌ریختگی‌های زندگی در انجام کارها یا تحصیلات موفق کند. با وجود این، این وضعیت می‌تواند از لحاظ قدرت حافظه، برای این افراد پیامدهای وخیمی داشته باشد.

مطلب مرتبط: درمان آلزایمر :۲۱ درمان خانگی بیماری آلزایمر که واقعا موثر است

۴. سوء مصرف مواد یا دارو

مصرف برخی داروها ممنوع هستند؛ دلیل این امر روشن است؛ این قبیل داروها هیچ‌گونه فایده‌ای برای آدم ندارند و به سلامت افراد آسیب می‌زنند. برخی آدم‌ها پس از مصرف امتحانیِ داروهای مختلف به این داروها معتاد می‌شوند. وقتی بدن به این قبیل مواد عادت کرد، این مواد به تدریج تاثیرات خوب‌شان را از دست می‌دهند. سوء مصرف مواد یا دارو، علاوه بر ایجاد مشکلات جسمی و روانی، می‌تواند به ایجاد اختلالات حافظه نیز منجر شود؛ زیرا این مواد بر هیپوکامپ و بخشی از مغز که مسئول کارکردهای شناختی است، تاثیر می‌گذارند.

۵. مصرف بیش از اندازه‌ی الکل

آمار مصرف الکل

بسیاری از مطالعات علمی نشان داده‌اند، سوء مصرف الکل می‌تواند به ایجاد بسیاری از مشکلات سلامتی و روانی نظیر زوال عقل منجر شود. سوء مصرف الکل می‌تواند به ضعف حافظه یا یادزدودگی موقت منجر شود،‌ زیرا الکل جذب بدن می‌شود و از رسیدن جریان اکسیژن به مغز جلوگیری می‌کند. این وضعیت، به مرور زمان، می‌تواند بر کل دستگاه عصبی مرکزی تاثیر منفی داشته باشد.

۶. کمبود تیامین (ویتامین B1)

تیامین یکی از ویتامین‌های ضروری است که مواد غذایی را در بدن به انرژی تبدیل می‌کند. به علاوه، تیامین (ویتامین B1) مسئول تضمین کارکرد طبیعی دستگاه عصبی در بدن است. به گفته‌ی متخصصان، مغز جهت حفظ تولید پیام‌رسان‌های عصبی موثر بر خلق و خو، حافظه، تحرک، و تفکر به مقداری زیادی از این ویتامین نیاز دارد. افرادی که به مقدار کافی از این ویتامین در رژیم غذایی‌شان استفاده نمی‌کنند، ممکن است دچار سندرم ورنیکه–کورساکوف شوند؛ این سندرم نوعی اختلال عصبی است که می‌تواند به از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت و بلند مدت منجر شود.

۷. کمبود خواب

خواب به تجدید نیروی بدن و ذهن کمک می‌کند. هنگام خواب، سلول‌ها و بافت‌ها بازیابی می‌شوند، و مغز به تولید امواج می‌پردازد. وقتی به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید (دچار کمبود خواب هستید)، احتمال ابتلای‌تان به زوال عقل یا دمانس بیش‌تر خواهد شد.

علائم رایج زوال عقل (دمانس) چیست؟

علائم رایج مربوط به این مشکل عبارت هستند از:

الف. فراموش کردن چیزهایی که مدت‌ها است آن‌ها را به کار می‌برید.
ب. احساس دشواری در دریافت اطلاعات جدید
پ. کند شدن روند تفکر، کاهش قدرت منطق و استدلال
ت. تکرار مرتب یک جمله یا حتی یک داستان در طول یک مکالمه
ث. احساس دشواری در جمع‌آوری و نگهداری پول
ج. عدم یادآوری عادات روزانه‌ی زندگی
چ. یادآوری خاطرات گذشته با جزییاتی کم‌اهمیت که یادآوری‌شان برای سایرین غیر ممکن به نظر می‌رسد.

مطلب مرتبط:۸ نشانه هشدار دهنده آلزایمر که نباید نادیده بگیرید

چه کسانی در معرض بالاترین خطر ابتلا به این مشکل قرار دارند؟

آدم‌ها معمولا فکر می‌کنند زوال عقل (دمانس) بیش‌تر در میان افراد سالخورده شایع است، ولی حقیقت این است که بسیاری از افراد جوان نیز به این وضعیت مبتلا می‌شوند. آدم‌هایی که دچار آسیب مغزی می‌شوند یا مبتلا به سوء مصرف الکل و دارو هستند بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. با به حداقل رساندن این عوامل خطر در زندگی‌تان می‌توانید این بیماری را کنترل کنید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنان‌چه با هر یک از علائم زیر مواجه شدید، باید نزد پزشک بروید:

الف. از دست دادن حافظه به صورت غیر قابل توجیح
ب. عدم توانایی بازشناسایی مکان‌ها

چنان‌چه با هر یک از این نشانه‌ها، علائم، یا پرسش‌ها مواجه شدید، حتما با یک پزشک مشورت کنید. زوال عقل یا دمانس می‌تواند به خودی خود نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد، بنابراین انجام اقدامات درمانی صحیح و فوری بسیار حائز اهمیت است.

اکنون که از برخی اطلاعات در مورد زوال عقل آگاهی یافتید، نوبت به معرفی بهترین درمان‌های خانگی طبیعی برای زوال عقل یا دمانس می‌رسد. تا پایان این مقاله با بازده همراه باشید.

۲۷ برترین درمان خانگی طبیعی برای زوال عقل (دمانس)

۱. آب

افراد بزرگسال باید در طول روز ۲ الی ۳ لیتر (حدود ۸ لیوان) آب بنوشند. آب به تعادل دمای بدن و دفع سموم ناشی از متابولیسم (سوخت و ساز) و زندگی صنعتی امروزی کمک می‌کند. با مصرف آب به اندازه‌ی کافی، مغزتان به طور طبیعی قوی‌تر می‌شود. آب باعث پاکسازی پوست، پالایش کلیه‌ها، و تحریک اشتها می‌شود، و از این طریق، باعث افزایش انرژی بدن و کمک به حفظ سلامتی و افزایش هوشیاری می‌شود. این در واقع همان چیزی است که بیماران مبتلا به زوال عقل به آن نیاز دارند.

هم‌چنین، مصرف زیاد آب کمک‌تان می‌کند از مصرف نوشیدنی‌های ناسالم نظیر نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های پر کالری دوری کنید. برای خوش طعم کردن آب می‌توانید چند قطره آب لیمو تازه یا آب خالص میوه‌ها را به آب اضافه کنید. البته در کنار این، باید جهت حفظ سلامتی استخوان‌های‌تان از مواد غذایی سرشار از کلسیم نظیر گل کلم در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید. رعایت این مسئله، به خصوص هم‌زمان با افزایش سن، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. همیشه و همه جا یک بطری آب همراه‌تان داشته باشید.

به این ترتیب، خواهید دید نوشیدن روزی ۱.۵ تا ۲ لیتر آب چه‌قدر آسان خواهد بود. به علاوه، وقتی احساس تشنگی می‌کنید، نوشیدن آب بسیار ارزان‌قیمت‌تر از خرید سایر نوشیدنی‌ها است؛ و البته، این کار برای محیط زیست هم سودمند است.

مطلب مرتبط: ۵ علت بیماری آلزایمر که باورتان نمی‌شود

هم‌چنین، جهت تامین پلی‌فنل‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز بدن‌تان باید مرتبا چای سبز بنوشید. چای سبز به بهبود حافظه کمک می‌کند و باعث حفظ هوشیاری‌مان می‌شود. گروه پژوهشی متعلق به دانشمندی به نام کریستوفر بگلینجر در دانشگاه و بیمارستان شهر بازل به همراه پروفسور استفان بورگوارت از کالج و کلینیک سلامت روان، طی مطالعه‌ای دریافتند، چای سبز کارایی ارتباطی مغز را افزایش می‌دهد. به این ترتیب، چای سبز باعث تقویت ارتباط میان یک ناحیه‌ی مغز با ناحیه‌ی دیگر می‌شود.

تاثیر این ارتباط به بهبود توانایی‌های شناختی منجر می‌شود، یعنی این‌که بعد از نوشیدن چای سبز حافظه‌تان بهبود می‌یابد. دانشمندان هم‌چنین نشان داده‌اند چای سبز برای مغز مفید است. آن‌ها به تاثیرات سودمند موثر چای سبز برای کارکرد شناختی انسان پی برده‌اند.  هرچند، هنوز مواد تشکیل دهنده‌ی فعالی که بتوانند در قابلیت افزایش توانایی شناختی در چای سبز تاثیرگذار باشند، یافته نشده‌اند.

خبر خوب برای افراد معتاد به قهوه:

مصرف قهوه می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. پژوهش‌ها بعد از سال‌ها نشان داده‌اند، قهوه سرشار از کافئینی است که باعث تحریک دستگاه عصبی مرکزی و افزایش میزان حافظه می‌شود. آن‌هایی که روزانه ۲ تا ۳ فنجان قهوه می‌نوشند، نسبت به آن‌هایی که روزانه فقط یک فنجان قهوه می‌نوشند، تا ۴۵ درصد روند ابتلای‌شان را به زوال عقل کندتر می‌کنند.

آب پرتقال نیز برای جوانانی که می‌خواهند وزن‌شان را کاهش دهند و جوانی‌شان را حفظ کنند، نوشیدنی مفیدی به شمار می‌رود.

به علاوه، آب پرتقال برای افراد سالخورده نیز مفید است. این نوشیدنی به افزایش توانایی مقاومت و بهبود حافظه‌ی آن‌ها کمک می‌کند. این فواید آب پرتقال طی مطالعه‌ای به دست آمده‌اند که نتایج آن در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده‌اند. در نتیجه، دانشمندان توصیه می‌کنند افراد سالخورده جهت کمک به بهبود کارکرد شناختی‌شان به طور مرتب آب پرتقال بنوشند.

طبق توضیح این دانشمندان، آب پرتقال منبع خوبی برای آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئید به شمار می‌رود. آب پرتقال با فعال‌سازی پیام‌های هیپوکامپ –  بخشی از مغز که با توانایی‌های یادگیری و حافظه در ارتباط است – باعث بهبود قدرت حافظه می‌شود.

جمعیت جهان به سرعت در حال پیر شدن است. تخمین می‌زنند شمار آدم‌های ۶۰ سال به بالا تا سال ۲۱۰۰ سه برابر افزایش پیدا کند. این خود دلیل عمده‌ای است که وادارمان می‌کند جهت بهبود کارکرد شناختی در افراد سالخورده به تحقیق و یافتن روش‌های ساده و موثری دست بزنیم.

مطلب مرتبط: ۳۶ عادت روزانه برای پیشگیری از آلزایمر را بشناسید

۲. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – پیاده‌روی

پیاده‌روی، در میان درمان‌های خانگی برای زوال عقل، یکی از موثرترین‌ها شناخته می‌شود. باید حداقل هفته‌ای سه روز، و روزی یک ساعت به پیاده‌روی سریع بپردازید. علم ثابت کرده است، فعالیت سلول‌های حافظه‌ی آن‌هایی که مرتبا ورزش می‌کنند، فقط بعد از سه ماه با فعالیت سلول‌های حافظه‌ی افراد جوان‌تر از آن‌ها برابر می‌شود. پیاده‌روی به تقویت دستگاه ماهیچه‌ای ‌اسکلتی، به خصوص مهره‌های گردنی کمک می‌کند، و متعاقب آن، خون به طور فعال به حرکت در می‌آید، گردش خون در مغز افزایش می‌یابد، و همین عامل باعث تحریک ترشح پیام‌رسان‌های عصبی می‌شود.

فواید پیاده روی

این عامل مهم به تسریع دریافت و پردازش اطلاعات در مغز کمک می‌کند، و از این طریق، در طولانی مدت باعث بهبود حافظه می‌شود. فقط هنگامی قادر خواهید بود اطلاعات را جذب و پردازش کنید که بدن سالمی داشته باشید. فعالیت‌ بدنی مرتب گردش خون و اکسیژن‌رسانی را به مغز افزایش می‌دهد؛ و به این ترتیب، به پیشگیری از ابتلا به زوال عقل یا دمانس کمک می‌کند.

۳. تغییرات رژیم غذایی

این مورد یکی از ضروری‌ترین درمان‌های خانگی برای زوال عقل است که در این مقاله برای‌تان فهرست کرده‌ایم. به منظور کارکرد هر چه بهتر مغز، باید مواد غذایی مفید را به رژیم غذایی‌تان اضافه، و برخی خوراکی‌های بد را از آن حذف کنید. همه‌ی خوراکی‌ها مناسب شما نیستند. شما به مصرف مواد غذایی سالم و پر انرژی نیاز دارید تا بتوانید بدون خستگی و بی‌حالی روزی جدیدی را آغاز کنید. به مصرف خوراکی‌های سالم و نوشیدن آب بیش‌تر عادت کنید. از برخی از دستورالعمل‌های غذایی زیر پیروی کنید:

خوراکی‌های مناسب و سالم

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای به عنوان یکی از بهترین درمانی‌های خانگی برای زوال عقل یا دمانس به شمار می‌رود که می‌توانید در خانه‌تان آن را انجام دهید. این نوع رژیم غذایی بر مصرف متعادل میوه‌ها و سبزی‌های تازه، غذاهای دریایی طبیعی و غیر پرورشی، آجیل، گوشت پرندگان، لبنیات، و روغن زیتون تاکید می‌کند. طبق این رژیم غذایی، گوشت قرمز باید به صورت گاه و بیگاه یا هفته‌ای یک وعده مصرف شود. این نوع رژیم غذایی را به عنوان راه مناسبی جهت کاهش احتمال پیشرفت بیماری آلزایمر و زوال عقل از طریق مواد غذایی معرفی می‌کنند.

از آن‌جا که رژیم غذایی مدیترانه‌ای مملو از مواد غذایی مفید برای مغز، از قبیل آووکادو، روغن زیتون، و سبزی‌های برگدار است، پیروی از این رژیم غذایی برای حفظ سلامت مغزتان مفید است.

الف. غلات کامل مصرف کنید.

غلات کامل از سایر اشکال غله سالم‌تر و خوشمزه‌تر هستند. شاید در ابتدا، شبیه آن چیزی نباشند که به خوردن‌شان عادت دارید، ولی در ادامه حتما از طعم‌شان خوش‌تان خواهد آمد. اگر نمی‌تواند غلات کامل بخورید، سعی کنید لااقل نیمی از غله‌ی مصرفی‌تان را به آن‌ها اختصاص دهید. کسی چه می‌داند – شاید شما هم عاقبت عاشق غلات کامل شدید.

ب. تنقلات ناسالم را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید، و در عوض، میوه و سبزی بخورید.

وجود مقدار زیادی آب و فیبر در این مواد غذایی باعث می‌شوند به سرعت سیر شوید؛ به علاوه، ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوان موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها به تغذیه‌ی طبیعی بدن کمک می‌کنند. سعی کنید وعده‌های غذایی‌تان را به گونه‌ای طراحی کنید که نیمی از آن را میوه و نیم دیگرش را سبزی تشکیل دهد. وقتی به فروشگاه می‌روید، فقط میوه، سبزی، غلات کامل، و مواد لازم برای تهیه‌ی سوپ‌های سالم را تهیه کنید؛ برای پیشگیری از هوس خوردن تنقلات ناسالم، از خریدشان خودداری کنید.

گاهی اوقات، ناپرهیزی و خوردن برخی تنقلات آن چنان بد نیست، ولی اگر همیشه خانه‌تان پر از این قبیل خوراکی‌ها باشد، خودداری از مصرف‌شان کار سختی خواهد بود. همیشه قبل از این‌که بخواهید کمی ناپرهیزی کنید، حدود ۲ لیوان آب بنوشید (۲ لیوان ۲۵۰ میلی لیتری). گاهی اوقات، مغز احساس تشنگی را با اشتها به خوردن غذا اشتباه می‌گیرد. نوشیدن آب یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش اشتها است.

پ. مواد غذایی حاوی پروتئین کم چرب مصرف کنید.

سعی کنید در رژیم غذایی‌تان از گوشت کم چرب استفاده کنید. برای افزایش میزان پروتئین مصرفی‌تان لوبیا، تخم مرغ، و آجیل میل کنید. دست‌کم هفته‌ای یک وعده غذاهای دریایی بخورید. غذاهای دریایی حاوی سطوح بالایی پروتئین و اسیدهای چرب امگا-۳  هستند که برای سلامتی قلب بسیار مفیدند.

مطلب مرتبط : فراموش کردن چه زمانی نشانه آلزایمر است؟

ت. مواد غذایی کم چرب میل کنید.

این مواد غذایی معمولا از کره یا چربی‌های جامد ساخته می‌شوند؛ از جمله‌ي این مواد غذایی می‌توان به بیسکوییت‌ها، شیرینی‌ها، و سایر دسرها اشاره کرد. هم‌چنین چربی‌ها در گوشت‌های فرآوری شده نظیر سوسیس و کالباس، و هم‌چنین بستنی‌ها و پیتزاها یافت می‌شوند. برای سوزاندن چربی‌ها لازم است فعالیت بدنی زیادی داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید، همه‌ي انواع چربی‌ها نیز مضر نیستند. چربی‌های مفید در ماهی‌های روغنی نظیر سالمون و ماهی تن، آووکادو، بادام زمینی، و روغن زیتون وجود دارند. این نوع از چربی‌ها جهت متعادل شدن منوی غذایی‌تان ضروری هستند.

ث. خوراکی‌هایی مصرف کنید که شاخص گلوکز پایینی داشته باشند.

بدن برای گوارش و تبدیل این مواد غذایی به انرژی به زمان بیش‌تری نیاز دارد، بنابراین به آسانی می‌توانید کالری‌های مصرفی‌تان را در سراسر روز به خوبی کاهش دهید. به علاوه، برای اجتناب از هایپرگلیسمی لازم است خوراکی‌هایی با شاخص گلوکز پایین‌تر مصرف کنید. با مصرف خوراکی‌هایی با شاخص گلوکز پایین در تمام طول روز میزان انرژی یکسانی را برای بدن‌تان فراهم کنید. این رژیم غذایی به آرامش بدن‌تان کمک می‌کند.

خوراکی‌های ناسالمی که باید از رژیم غذایی‌تان حذف شوند

الف. مصرف گوشت قرمز را محدود کنید.

مصرف گوشت هر انسان در هفته چقدر باید باشد؟

شاید این کار برای برخی‌ها خیلی سخت باشد، ولی اگر بدانید مصرف بیش از اندازه‌ی گوشت قرمز می‌تواند احتمال ابتلای‌تان را به بیماری آلزایمر بیش‌تر کند، آن‌گاه سختی‌اش برای‌تان آسان می‌شود. گوشت قرمز غنی از آهن است. اگرچه مصرف آهن برای اجتناب از خستگی مفرط، کم‌خونی، و ضعف ماهیچه بسیار مهم است، ولی مصرف بیش از اندازه‌ی آهن می‌تواند روند آسیب ناشی از انتشار بیش از اندازه‌ی رادیکال‌های آزاد را در بدن تسریع کند. با وجود این، منظورمان این نیست که به طور کلی با استیک و همبرگر خداحافظی کنید، بلکه فقط لازم است به میزان گوشت‌ مصرفی‌تان توجه بیش‌تری داشته باشید.

ب. از مصرف الکل خودداری کنید.

الکل یک سم است و می‌تواند سرعت مرگ سلول‌های مغزی را نسبت به حالت طبیعی سریع‌تر کند. در واقع، در پزشکی اصطلاحی تحت عنوان “‌زوال عقل (دمانس) ناشی از مصرف الکل‌”‌ وجود دارد.

پ. از مصرف قند و غلات تصفیه شده اجتناب کنید.

جهت حفظ سلامتی مغزتان بهتر است قند و هم‌چنین غلات تصفیه شده را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید، و سطح انسولین بدن‌تان را پایین نگه دارید.

ت. از مصرف خوراکی‌های بسته‌بندی شده در ظرف‌های آلومینیومی خودداری کنید.

آلومینیوم در مقادیر بالا به ماده‌ای سمی برای دستگاه عصبی تبدیل می‌شود، بنابراین لازم است از آن اجتناب کنید. طبق شواهد علمی، انباشت آلومینیوم در بدن با ابتلا به بیماری آلزایمر و پیشرفت زوال عقل یا دمانس در ارتباط است. هم‌چنین باید از گرم کردن مواد غذایی در ظروف آلومینیومی نیز خودداری کنید، زیرا گرما ممکن است باعث افزایش انتشار ترکیبات سمی شود.

۴. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – خواب کافی

شاید کم‌تر کسی از این راه درمانی برای زوال عقل باخبر باشد. خواب کافی و عمیق با در اختیار گذاشتن زمان لازم برای مغز جهت یادآوری کارهای روز گذشته، به مبارزه علیه زوال عقل کمک می‌کند. در بیست و چهار ساعت باید دست‌کم ۷ ساعت خواب کامل داشته باشید. خواب مناسب برای بازیابی مغز بسیار مهم است، بنابراین اگر به اندازه‌ی کافی نخوابید، ذهن‌تان کارکرد خوبی نخواهد داشت و به راحتی ممکن است مسائل مهم را فراموش کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند فعالیت‌های حافظه‌ی مغز با خواب کامل و عمیق تقویت می‌شوند.

اطلاعات جمع‌آوری شده در طول روز در لوب گیجگاهی ذخیره می‌شوند – لوب گیجگاهی فعال‌ترین ناحیه‌ی مغز هنگام خواب است. میزان ساعات مورد نیازتان را برای خوابیدن محاسبه کنید – یعنی حساب کنید برای آن‌که هنگام بیدار شدن احساس شادابی داشته باشید، باید چند ساعت بخوابید؛ آن‌گاه خودتان را مجبور کنید به موقع به تخت‌خواب بروید و فردا صبح در همان ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. هم‌چنین عدم خواب کافی به دستگاه ایمنی بدن‌تان نیز آسیب می‌رساند.

این وضعیت برای افراد مبتلا به زوال عقل یا دمانس به هیچ وجه خوب نیست. اگر بدن‌تان انرژی و زمان لازم را برای مبارزه علیه باکتری‌ها و ویروس‌ها نداشته باشد، به راحتی بیماری می‌شوید، و هنگامی که به سرماخوردگی مبتلا شوید، زمان بیش‌تری برای بهبود نیاز خواهید داشت.

۵. یادداشت برداری

روش بعدی که قصد داریم در فهرست درمان‌های خانگی برای زوال عقل به آن اشاره کنیم، یادداشت برداری است. حافظه‌ي طولانی مدت انسان نامحدود است، با وجود این، مغز جهت یادآوری موارد ذخیره شده در حافظه‌ی کوتاه مدت، نظیر شماره‌ی تلفن، نام، و سن افراد با مشکل مواجه می‌شود. لازم نیست جهت یادآوری جزییات کوتاه مدت به مغزتان بیش از اندازه‌ فشار وارد کنید؛ این نکته، به خصوص برای آدم‌های سالخورده‌ای که دارای سلول‌های حافظه‌ي کم‌تر هستند، حائز اهمیت است.

دفترچه یادداشتی را به عنوان دستیار، جهت ثبت اطلاعات کوتاه مدت همراه‌تان داشته باشید. هجوم اطلاعات بیش از اندازه به مغز ممکن است باعث وخیم شدن بیماری زوال عقل یا دمانس شود.

۶. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – خواندن کتاب به طور مرتب

۱۰ پرفروش ترین کتاب جهان

شاید این روش جهت درمان زوال عقل در خانه کمی عجیب به نظر برسد، ولی واقعا موثر خواهد بود. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای بهبود حافظه است. تمام کتاب‌ها دارای محتوا یا موضوع هستند. به خصوص، رمان‌های بلند دارای زنجیره‌ای از ارتباطات هستند که خواننده را مجبور می‌کنند جهت درک مطالب پیش رو، مطالب موجود در بخش‌های گذشته را به یاد بیاورند. این کتاب‌ها اعصاب مغزی‌تان را تحریک می‌کنند و به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می‌کنند.

۷. اجتناب از استرس روانی

استرس باعث افزایش بیش از اندازه‌ي هورمون کورتیزول در هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ در لوب گیجگاهی مغز قرار دارد.  این بخش از مغز یادگیری و توانایی حافظه را کنترل می‌کند. استرس باعث می‌شود در فرایند رمزگذاری اطلاعات و یادآوری‌شان با مشکل مواجه شوید. بنابراین، برای داشتن حافظه‌ی خوب، باید استرس طولانی مدت را محدود کنید و ذهن‌تان را در وضعیت آرام قرار دهید. برای این کار می‌توانید در کلاس‌های رقص شرکت کنید، موسیقی گوش دهید، یا این‌که به آسانی با دیگران ارتباط برقرار کنید. داشتن سرگرمی و مشغول بودن به کارهای مورد علاقه از ایجاد استرس پیشگیری می‌کند. به این ترتیب، وضعیت زوال عقل می‌تواند به تدریج بهبود یابد.

۸. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – یادگیری چیزهای جدید

این روش نیز جزء یکی از درمان‌های خانگی کم‌تر شناخته شده‌ای برای زوال عقل است که باید امتحان‌اش کنید. هر چیزی را که مورد علاقه‌تان باشد، از زبان جدید گرفته تا مهارت جدید، بیاموزید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند، یادگیری یکی از سازهای موسیقی نه فقط به آگاهی‌تان از چگونگی نواختن و لذت بردن از آن ساز کمک می‌کند، بلکه به شما این توانایی را می‌آموزد که نوت‌ها را از روی کاغذ به ساز و نوای واقعی تبدیل کنید. یادگیری زبان نیز کمک‌تان می‌کند خودتان را، و هم‌چنین مسائل مختلف را به شیوه‌ی متفاوتی بیان کنید که گاهی اوقات گفتن‌شان به زبان مادری کمی دشوار هستند. یادگیری رقص نیز به افراد سالخورده کمک می‌کند بتوانند با زوال عقل یا دمانس مبارزه کنند. حتی تایپ کردن چند کلیدواژه در کادر سرچ (جستجو) در اینترنت و مطالعه‌ی نتایج جستجوی‌تان نیز روش خوبی برای ‌”‌تمیز‌”‌ دادن موثر اطلاعات و تحریک این توانایی در مغز است.

۹. انجام بازی

بازی کردن نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای زوال عقل است که باید در این فهرست بیان می‌کردیم. بازی کردن یکی از روش‌های مناسب برای “‌تمرین‌”‌ دادن مغز است. جهت فعال نگه داشتن همیشگی مغزتان به طور مرتب به انجام بازی‌های محرک مغز بپردازید؛ از جمله حل جدول، سودوکو، بازی ریاضی، معماهای استدلالی یا شطرنج. اگر گوشی هوشمند دارید، همین الان می‌توانید یکی از اپلیکیشن‌های حاوی بازی‌های ساده‌ای دانلود کنید که اساسا برای پرورش مغز طراحی شده‌اند. این کار را هر روز انجام دهید تا به نتایج خوبی برسید.

دانشمندان دریافته‌اند، ماده‌ی خاکستری مغز افرادی که مرتبا بازی می‌کنند در مقایسه با آن‌هایی که اصلا چنین کاری را انجام نمی‌دهند، افزایش می‌یابد؛ ماده‌ی خاکستری محل قرارگیری سلول‌های عصبی است. رشد ماده‌ی خاکستری در هیپوکامپ رخ می‌دهد. و همان‌طور که می‌دانید، این مسئله برای بیماران مبتلا به زوال عقل یا دمانس مفید است.

یکی از بهترین روش‌ها برای ‌”‌فعالیت‌”‌ مغز، و به اصطلاح “‌عرق ریختن‌”‌ مغز، انجام برخی فعالیت‌های خاص مغزی است؛ اپلیکیشنی به نام لوموسیتی (Lumosity) برای همین کار طراحی شده است. این فعالیت مغزی توسط عصب‌شناسان و روانشناسان دانشگاه‌ استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا ابداع شده است. این برنامه جهت بهبود حافظه و تمرکز، و هم‌چنین حفظ هوشیاری مغز و بهبود خلق و خو به آدم‌های سالخورده کمک می‌کند. این برنامه‌ که دارای ثبت نام آنلاین کاملا رایگان است، بیش از ۳۰ بازی مختلف را به کاربران ارائه می‌دهد.

۱۰. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – جویدن آدامس

در ۲۰۰۲، دانشمندان بریتانیایی طی مطالعه‌ای دریافتند، جویدن آدامس برای مغز مفید است. این یافته دانشمندان را بسیار شگفت‌زده کرد. اثربخشی این درمان خانگی اندک، و در عین حال قابل توجه است. جویدن آدامس باعث افزایش میزان تولید بزاق در بدن، افزایش ضربان قلب، تاثیرگذاری بر کارکرد هیپوکامپ، و کمک به بدن در ترشح انسولین جهت آماده‌سازی برای پردازش مواد غذایی می‌شود. فارغ از این‌که دلیل اصلی این مسئله چیست، جویدن آدامس تاثیر مثبتی بر سلامت روانی‌مان دارد. آدامس بر مغز تاثیر می‌گذارد، و به این ترتیب سلامت مغز و خلق و خوی افراد را بهبود می‌بخشد. همه‌ی این‌ها برای بیماران مبتلا به زوال عقل بسیار مفید هستند.

۱۱. زردچوبه

شاید تاکنون از فواید زردچوبه برای سلامتی چیزهای زیادی شنیده باشید؛ فواید موجود در زردچوبه به خاطر ماده‌ی کلیدی تشکیل‌دهنده‌ی آن به نام کورکومین است. این ماده از ایجاد زوال عقل پیشگیری، و به مبتلایان این بیماری کمک می‌کند.

افراد سالخورده‌ی هندی نسبت به همتایان آمریکایی‌شان کم‌تر به زوال عقل (دمانس) و آلزایمر مبتلا می‌شوند. جهت آزمایش فواید زردچوبه و آنتی‌اکسیدان کورکومین موجود در آن، بیش از ۱۰۰۰ مطالعه‌ بر روی انسان‌ها و حیوان‌ها به عمل آمده‌اند و نتایج‌شان نیز منتشر شده‌اند.

خواص کورکومین

به گفته‌ی پژوهشگران دانشگاه دوک، عصاره‌های زردچوبه می‌توانند از تجمع آمولوئید بتا جلوگیری کنند – آمولوئید بتا مسئول اصلی تشکیل پلاک‌هایی است که در بیماری‌های زوال عقل (دمانس) و آلزایمر باعث اختلال در کارکرد مغز می‌شوند.

جهت بهره‌مندی از فواید قدرتمند زردچوبه برای سلامت مغزتان،‌ فقط کافی زردچوبه‌ی بیش‌تری را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید.

۱۲. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – کهن‌دار (جینکو)

در میان تمام داروهای گیاهی برای درمان زوال عقل، جینکو (یا درخت کهن‌دار) قدیمی‌ترین گونه‌ی گیاهی زنده در جهان است که به رغم برخی شک و تردیدها، برای درمان بیماری‌های مختلفی موثر است. طبق شواهد علمی، برگ درخت کهن‌دار یا جینکو برای آدم‌های مبتلا به نارسایی عروق مغزی که دارای نشانه‌ها و علائمی نظیر از دست دادن حافظه‌ی کوتاه مدت هستند، بسیار مفید است.

از آن جا که جینکو گردش خون را در مغز افزایش می‌دهد و غنی از آنتی‌اکسیدان است، شمار زیادی از متخصصان طب جایگزین از این داروی گیاهی پر خاصیت در مراحل اولیه‌ی بیماری آلزایمر، و هم‌چنین جهت پیشگیری از ایجاد زوال عقل استفاده می‌کنند.

۱۳. جینسینگ

این گیاه دارویی ارزشمند قرن‌ها است جهت کمک به پیشگیری از بیماری‌ها و پیری زودرس توسط چینی‌ها به کار می‌رود. طبق شواهد علمی، جینسینگ می‌تواند از انسان در برابر اختلالات عصبی و شناختی ناشی از ایسکمی محافظت کند.

۱۴. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – سالویا (مریم گلی)

سالویا یکی از گیاهان دارویی است که به خاطر توانایی‌اش در بهبود انتقال خون بین مویرگ‌ها و بافت‌ها، کاهش سرعت لخته شدن خون، و اتساع عروقی خونی به طور گسترده‌ای در کشور چین به کار می‌رود. بسیاری از داروهای آلوپاتی که بدین منظور استفاده می‌شوند، دارای اثرات نامطلوبی از قبیل بی قراری و افسردگی هستند، ولی سالویا واقعا دارای اثرات آرامش‌بخش است.

۱۵. کلم کالی

کلم کالی یکی از اعضای خانواده‌ی کلم است که این روزها توجهات بسیاری را به خود معطوف کرده است؛ و البته، دلایل خوبی نیز برای این مسئله وجود دارد. کلم کالی که منبع غنی از کاروتنوئید و فولیک اسید به شمار می‌رود، سطوح هوموسیستئین را کاهش می‌دهد. هوموسیستئین مستقیما با بروز اختلالات شناختی در ارتباط است، بنابراین اگر ماده‌ای وجود داشته باشد که بتواند با آن مبارزه کند، قطعا یکی از بهترین داروهای خانگی برای بیماران مبتلا به زوال عقل خواهد بود.

۱۶. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – کدو تنبل

کدو تنبل در کنار سایر گونه‌های کدو حاوی فولیک اسید و آهن است، که برای سلامت گردش خون و هم‌چنین کارکرد شناختی بسیار ضروری هستند.

۱۷. اسفناج

سبزیجات پهن برگ نظیر اسفناج حاوی ویتامین B9 و فولیک اسید هستند که می‌توانند به بهبود کارکرد شناختی و کاهش سطوح استرس و افسردگی کمک کنند؛ کمک به بهبود این وضعیت‌ها، که جزء اثرات جانبی زوال عقل یا دمانس هستند، می‌تواند بخشی از مشکلات مبتلایان به این بیماری را حل کند.

۱۸. درمان خانگی زوال عقل – رایحه درمانی

با این‌که هم‌چنان پژوهش‌های محدودی درباره‌ی اثرات رایحه درمانی بر بیماری زوال عقل یا دمانس صورت گرفته، طب سنتی فواید زیادی برای آن برشمرده است. رایحه درمانی با کاهش سطوح هورمون استرس، افسردگی، و اضطراب در ارتباط است و هم‌چنین می‌تواند عملکرد شناختی و حافظه را بهبود ببخشد.

۱۹. موز

همه‌ می‌دانیم موز منبع غنی از پتاسیم است ولی کم‌تر کسی می‌داند این ماده‌ی معدنی می‌تواند جریان خون و اکسیژن بیش‌تری به مغز انسان برساند، و از این طریق، به بهبود حافظه، قدرت شناختی، و تمرکز کمک کند.

خواص میوه ها: ۳۴ میوه خوشمزه و فواید آن ها برای سلامتی، پوست و مو

۲۰. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – عصاره‌ی دارچین

تجمع پلاک‌ها در مغز انسان علت عمده‌ی بروز زوال عقل یا دمانس به شمار می‌رود. با وجود این، اکنون با استفاده از عصاره‌ی دارچین می‌توانید کاملا با تجمع پلا‌ک‌ها مقابله کرد؛ و به این ترتیب، به بهبود قدرت شناختی و حافظه کمک کرد.

۲۱. بادام

به طور کلی،‌ آجیل یکی از غنی‌ترین منابع برای آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی از جمله فولیک اسید، منیزیوم، اسیدهای چرب امگا-۳، و ویتامین B6 به شمار می‌رود. با مصرف گردو، بادام زمینی، و بادام از خواص بی‌نظیر این دانه‌ها بهره‌مند شوید و به بهبود قدرت شناختی‌تان نیز کمک کنید.

۲۲. درمان‌های خانگی زوال عقل – مراقبه

با این‌که هنوز اثرات مراقبه بر زوال عقل (دمانس) در حال بررسی هستند، مدت‌ها است از این روش جهت کاهش اضطراب، و بهبود گردش خون، حافظه، و متابولیسم (سوخت و ساز) سالم در بدن به کار می‌رود. مسلما آرامش بخشیدن به بدن و پاکسازی ذهن دست‌کم ضرری به همراه ندارد.

۲۳. ویتامین‌ها

الف. ویتامین D.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند، میان کمبود ویتامین D و خطر ابتلا به زوال عقل یا دمانس رابطه‌ی مستقیم وجود دارد. توصیه می‌شود جهت بهبود وضعیت شناختی، روزی ۱۰۰۰ الی ۵۰۰۰ واحد ویتامین D مصرف کنید.

ب. ویتامین E.

طبق شواهد علمی، کمبود سطوح ویتامین E در بدن با مشکلات حافظه در ارتباط است. از این رو، مصرف روزانه ۴۰۰ الی ۷۰۰ واحد از این ویتامین ممکن است نتایج مثبتی برای بهبود حافظه به همراه داشته باشد. به منظور رسیدن به بهترین نتایج، باید از مکمل‌هایی استفاده کنید که حاوی آلفا-توکوفرول، شکل طبیعی و اصلی ویتامین E، باشند.

پ. روی.

طبق شواهد، سطوح پایین روی در بدن ممکن است به بالا رفتن خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل منجر شود. از این رو، جهت بهبود قدرت شناختی باید روزانه ۲۵ الی ۳۰ میلی گرم روی مصرف کنید.

ت. ویتامین B12.

کمبود ویتامین B12 با کاهش قدرت شناختی در ارتباط است. توصیه می‌شود روزانه ۱۰۰ میکرو گرم از این ویتامین را به تنهایی، با عنوان بخشی از مجموعه‌ی ویتامین B مصرف کنید. این کار به کاهش سطوح هوموسیستئین و بهبود علائم زوال عقل یا دمانس کمک می‌کند.

ث. اسیدهای چرب امگا-۳ .

طبق شواهد علمی، اسیدهای چرب امگا-۳  که به چربی‌های سالم مشهور هستند به بهبود قدرت شناختی و سلامت مغز کمک می‌کنند. جهت تسکین التهاب مغز و هم‌چنین کمک به کاهش سرعت پیشرفت زوال عقل باید ۱،۷۰۰ میلی گرم اسید دوکوزاهگزانوئیک به همراه ۶۰۰ میلی گرم اسید ایکوزاپنتانوییک مصرف کنید. استفاده از اسیدهای چرب امگا-۳  مسلما یکی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی برای زوال عقل به شمار می‌رود.

۲۴. درمان‌های خانگی برای زوال عقل – رعایت مراقبت‌های بهداشتی از دهان و دندان

مراقبت از سلامت دهان و دندان‌تان می‌تواند به حفظ سلامتی مغز کمک کند. شاید در ظاهر بی‌ربط به نظر برسد، ولی حقیقت دارد. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند عادات مربوط به دهان و دندان ارتباط تنگاتنگی با بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل (دمانس) دارد. عدم رعایت مسائل بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود باکتری‌های مربوط به بیماری‌های لثه به مغز راه پیدا می‌کنند، به این ترتیب باعث ایجاد یک فرایند التهابی می‌شوند که به آسیب مغزی منجر می‌شود.

این روش سفید شدن دندان در خانه را حتما باید بدانید

لازم به ذکر نیست مسواک، گرداندن روغن نارگیل در محفظه‌ی دهان – بنابر آموزه‌های آیورودا – می‌توانند به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کنند. شاید برای‌تان باورکردنی نباشد، ولی می‌توانید به طور کاملا طبیعی، و فقط از طریق رژیم غذایی پوسیدگی‌های دندان‌ را درمان کنید. فقط کافی است به همراه هر وعده‌ی غذایی‌ یک قاشق چای خوری روغن نارگیل میل کنید.

۲۵. سه بار پیاده‌روی در هر هفته

مطالعه‌ای در ۲۰۱۷ اختلال شناختی ناشی از مشکلات عروقی و چگونگی تاثیر فعالیت بدنی بر این بیماران را مورد تحلیل قرار دارد؛ اختلال شناختی ناشی از مشکلات عروق مغز دومین شکل شایع دمانس یا زوال عقل در دنیا به شمار می‌رود. فعالیت عصبی بخشی از مغز که درگیر تصمیم گیری، حافظه و توجه است، به طور کلی با فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان در این مطالعه بهبود یافت. این مسئله نشان می‌دهد مغز این افراد باید در مقایسه با مغز افراد سالم بسیار سخت‌تر کار کند.

از این رو، می‌توان نتیجه گرفت پیاده‌روی یا فعالیت بدنی به طور کلی می‌تواند به بهبود کارکرد مغز و هم‌چنین مهارت‌های فکری کمک کند.

۲۶. درمان‌های خانگی زوال عقل – کاکائو و اسپیرولینا

در این بخش به دو داروی طبیعی دیگر برای زوال عقل یا دمانس اشاره می‌کنیم. برخی شواهد نشان می‌دهند در صورت استفاده‌ی هم‌زمان، این دو ماده می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.

اسپیرولینا که غالبا به آن جلبک سبز – آبی نیز گفته می‌شود، به عنوان یکی از غنی‌ترین منابع پروتئین در جهان به شمار می‌رود. تخمین زده می‌شود بیش از ۶۰ درصد از وزن خشک این گیاه دارویی از پروتئین تشکیل شده باشد. این جلبک هم‌چنین منبع مناسبی برای ویتامین‌ها و مواد معدنی، کاروتنوئیدها و هم‌چنین اسیدهای چرب ضروری است که همگی برای کمک به بهبود زوال عقل و بیماری آلزایمر مفید هستند.

کاکائوی خام نیز عمدتا به خاطر آنتی‌اکسیدان‌های فراوان‌اش تحت مطالعات زیادی قرار گرفته است. کاکائو و شکلات تلخ می‌توانند فشار خون را متعادل نگه دارند و میزان لخته شدن خون را کاهش دهند؛ از این رو، ممکن است خطر سکته‌های قلبی و مغزی را پایین بیاورند. بدین منظور بهتر است از شکلات تلخ با بالاترین درصد کاکائو استفاده شود، زیرا این نوع از شکلات نسبت به سایر انواع آن مفیدتر است.

بنابراین، مصرف اسپیرولینا و پودر کاکائو می‌تواند، هم زمان با ورود به سنین پیری، از شما در برابر ضعف قدرت شناختی، کاهش حافظه، و سایر اشکال زوال عقل نظیر آلزایمر محافظت کند.

مریم گلی

۲۷. مریم گلی

مریم گلی به عنوان یک گیاه افسانه‌ای، یکی از ارزشمندترین داروهای خانگی برای زوال عقل است. این گیاه دارویی عمدتا به خاطر خواص پیشگیری کننده از بیماری‌ها و بهبود سلامت انسان شهرت دارد. مریم گلی به عنوان یکی از گیاهان دارویی شناخته می‌شود که حاوی بیش‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است و می‌تواند با قدرت از انسان در برابر امراض دژنراتیو (یا تباه کننده و پس‌رونده) نظیر آرتروز، دیابت، سرطان، تباهی لکه‌ی زرد چشم، بیماری قلبی، بیماری التهابی روده، پروستاتیت، بیماری آلزایمر، و بیماری پارکینسون محافظت کند.

مریم گلی حاوی اسید رزمارینیک است – این اسید، ترکیب قدرتمند ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش التهاب و تورم کمک کند. گفته می‌شود این ترکیب برای کمک به بهبودی وضعیت‌هایی نظیر روماتیسم مفصلی، آسم، بورسیت، تصلب شرایین، و فیبرومیالژیا بسیار مفید است.

به مریم گلی “‌گیاه متفکران‌”‌ نیز گفته می‌شود، زیرا دارای قابلیت قدرتمندی جهت تقویت گستره‌ی توجه، بهبود حس‌های پنج گانه، افزایش تمرکز، و کمک به مقابله با افسردگی و اندوه است.

هم‌چنین این گیاه می‌تواند دوره‌ی قاعدگی را تنظیم کند و از تعریق بیش از اندازه‌ی زنان بعد از آغاز یائسگی پیشگیری کند. به این ترتیب،‌ مریم گلی دارای فواید بسیاری برای سلامتی انسان، به طور کل، و بهبود سلامت مغز، به طور خاص است.

در این مقاله‌ی جامع، به درمان‌های خانگی زوال عقل یا دمانس اشاره کردیم؛ این درمان‌های خانگی از لحاظ ایمنی و اثربخشی توسط آدم‌های بسیاری امتحان شده‌اند. بنابراین توصیه می‌کنیم جهت خلاصی از شر این وضعیت حتما شما نیز امتحان‌شان کنید. چنان‌چه شما نیز ایده یا هرگونه پرسشی درباره‌ی “‌۲۷ درمان خانگی طبیعی برای درمان علائم زوال عقل (دمانس)‌”‌ دارید، حتما در بخش ارسال دیدگاه در پایین این صفحه با ما و سایر خوانندگان عزیز در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: trueremedies

دمانس: ۲۷ درمان خانگی دمانس یا زوال عقل که همه طبیعی و آسان هستند


 

برچسب ها

بازده

  1. پرهام گفت:

    غم از شما دور باد.. بسیار بسیار سودمند..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی