کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اسکلرودرمی چیست: ۱۵ درمان خانگی بیماری اسکلرودرمی

آیا شما لکه‌های سخت تقریبا سفید بر روی دست‌ها و پاهای‌تان دارید؟ آیا گاهی نفس کم می‌آورید یا از خشکی بیش از حد چشم‌ها رنج می‌برید؟ پس این احتمال وجود دارد که به اختلالی به نام اسکلرودرمی مبتلا باشید. بیماری اسکلرودرمی اختلالی است که ممکن است به شکل‌های مختلفی ظاهر شود و علل شناخته‌شده‌ای ندارد. اما می‌تواند کاملا عذاب‌آور و آزاردهنده باشد.

روش‌های درمانی ساده‌ای وجود دارد که در خانه قابل انجام هستند و می‌توانند کمک‌تان کنند که از شر این اختلال خلاص شوید. برای آشنا شدن با این روش‌های درمانی به خواندن این مقاله ادامه بدهید.

اسکلرودرمی چیست؟

اسکلرودرمی یک بیماری خود ایمنی سیستمیک است که معمولا باعث سخت شدن (اسکلرو) پوست (درم) می‌شود. برای درمان اسکلرودرمی باید بکوشید که علائم آن را کاهش بدهید.

کلاژن یک بافت فیبری است که معمولا بیش‌ترین بافت‌های متصل به بدن، از جمله پوست را تشکیل می‌دهد. اسکلرودرمی معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که بدن کلاژن را بیش از حد تولید کند. کلاژن بیش از حد پوست را ضخیم کرده و سفت می‌کند و ریه‌ها و کلیه‌ها را زخم می‌کند. این اختلال حتی می‌تواند منجر به ضخیم شدن و عملکرد نامناسب رگ‌های خونی شود و همین به نوبه‌ی خود موجب بالا رفتن فشار خون و آسیب بافتی می‌شود.

مطلب مرتبط: درمان سلولیت: ۲۵ درمان خانگی سلولیت یا عفونت بافت

انواع اسکلرودرمی:

اسکلرودرمی اساسا یک اختلال خودایمنی است که به در چندین شکل ظاهر می‌شود. اساسا، دو نوع اسکلرودرمی وجود دارد:

۱. اسکلرودرمی موضعی:

اسکلرودرمی موضعی معمولا روی پوست تاثیر می‌گذارد. این نوع اسکلرودرمی ممکن است به شکل‌های زیر ظاهر شود:

– مورفه‌آ: این مورد باعث می‌شود که لکه‌های سخت و بیضی شکل روی پوست شما ایجاد شود. این لکه‌ها معمولا قرمز یا بنفش هستند و خیلی زود قسمت وسط آنها سفید می‌شود. در موارد نادر، این نوع اسکلرودرمی می‌تواند بر رگ‌های خونی یا اندام‌های داخلی تاثیر بگذارد.

– خطی: ویژگی این نوع اسکلرودرمی موضعی، پدیدار شدن خطوط بلند یا رگه‌هایی از پوست سخت یا ضخیم‌شده، بر روی دست، صورت یا پاها است.

۲. اسکلرودرمی سیستمیک:

اسکلرودرمی سیستمیک یا اسکلرودرمی تعمیم‌یافته بر سایر قسمت‌های بدن به غیر از پوست تاثیر می‌گذارد. دو نوع اسکلرودرمی سیستمیک وجود دارد:

– اسکلرودرمی محدود: این نوع اسکرودرمی شروعی آرام دارد و در ابتدا روی صورت، دست‌ها، پاها و پوست تاثیر می‌گذارد. در عین حال به اندام‌های داخلی مانند مری، روده و ریه نیز آسیب می‌رساند. در واقع، پزشکان پدیدار شدن اسکلرودرمی محدود را سندرم کرست (CREST) می‌نامند. این اختلال همچنین روی فشار خون تاثیر می‌گذارد و منجر به نامنظم شدن ضربان قلب می‌شود. این نوع اسکلرودرمی، یک اختلال خودایمنی مزمن است، اما برخی داروها می‌تواند درد و التهاب ناشی از آن را تسکین دهد.

– اسکلرودرمی پراکنده: اسکلرودرمی پراکنده شکل دیگری از اسکلرودرمی سیستمیک است. این نوع اختلال باعث سخت شدن و ضخیم شدن پوست در وسط بدن می‌شود. بنابراین، اسکلرودرمی پراکنده قسمت بالای بازوها، دست‌ها، ریه، کلیه و حتی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علل بروز اسکلرودرمی:

اسکلرودرمی یک اختلال خودایمنی است، و هنوز هم لازم است برای تعیین علت بروز آن، تحقیقات پزشکی باید صورت پذیرد. سیستم ایمنی بدن شما علیه شما عمل می‌کند، باعث التهاب و تولید کلاژن بیش از حد می‌شود. اسکلرودرمی همچنین ممکن است یک بیماری ژنتیکی باشد. قرار گرفتن در معرض مواد ساختمانی، سیلیکا، شن و ماسه، سیمان یا گازهای جوشکاری نیز می‌توانند سبب بروز این بیماری شود.

مطلب مرتبط: مگس پران: ۱۵ درمان خانگی مگس پران چشم

علائم اسکلرودرمی:

لکه‌های پوستی سخت، مشخصه‌ی این بیماری هستند. در این‌جا برخی از نشانه‌های دیگر مرتبط با اسکلرودرمی را می‌بینید:

– پوست ضخیم که صاف و براق به نظر می‌رسد. این لکه‌های پوستی سخت معمولا در دست و صورت پدیدار می‌شوند.
– زخم و کورک در نوک انگشتان
نشانگان رینود به سرد یا قرمز شدن انگشتان دست، و سفید یا آبی شدن انگشتان پا منجر می‌شود.
گشادشدگی مویرگ‌ها یا تلانژکتازی ظاهر شدن لکه‌های قرمز بر روی صورت و قفسه‌ی سینه است. در واقع، این نقاط عروق خونی باز هستند.
سندرم شوگرن سبب خشکی بیش از حد دهان و چشم می‌شود.
– التهاب و تورم در دست، انگشتان دست و انگشتان پا.
– اسهال
– دردناک شدن و تورم مفاصل
– عضلات ضعیف
– کم آوردن نفس
– اسیدیته و سوزش سر دل
– کاهش وزن

درمان‌های خانگی اسکلرودرمی:

بیایید با هم نگاهی داشته باشیم به برخی از داروهای خانگی ساده که می‌توانند علائم این بیماری مزمن را کاهش دهند.

۱. سیر:

یکی از بهترین داروهای طبیعی برای کاهش اسکلرودرمی، سیر است. اگر مبتلا به اسکلرودرمی هستید، باید از مصرف سیر پرهیز کنید. درواقع فقط کاربرد موضعی سیر توصیه می‌شود. این روش درمانی به نرم شدن پوست کمک می‌کند.

یک حبه سیر را به سه قطعه‌ی متوسط ​​برش بزنید. هر یک از سه قطعه را در مناطق آسیب‌دیده بر روی پوست استعمال کنید. تکه‌های سیر را به مدت نیم ساعت روی لکه‌ها مالش دهید. روش دیگر این است که می‌توانید یک تکه پنبه بردارید، آن را در روغن سیر فرو کنید و بعد روی منطقه‌ی آسیب‌دیده بمالید. شما همچنین می‌توانید چای سیر تهیه کنید و با استفاده از یک تکه پارچه آن را روی نواحی آسیب‌دیده‌ی پوست بمالید. برای تهیه چای سیر، چند حبه سیر را در آب بجوشانید و بعد ترکیب را صاف کنید.

۲. پیاز:

برای درمان اسکلرودرمی، از پیاز فقط به صورت موضعی استفاده کنید. اگر شما از این اختلال رنج می‌برید، ممکن است پزشک‌تان از شما بخواهد که از خوردن پیاز اجتناب کنید.

برای استفاده از پیاز جهت نرم کردن تکه‌های سخت و سفت‌شده‌ی پوست، آن را نصف کنید و به طور مستقیم بر روی پوست آسیب‌دیده بمالید. هر روز به مدت ۳۰ دقیقه پیاز را بر روی تکه‌های خشک‌شده‌ی پوست ماساژ بدهید. روش دیگر این است که می‌توانید مقداری پیاز را له کنید، آب آنها را استخراج کنید و بعد از آن استفاده کنید.

۳. آرد نخودچی:

یکی دیگر از داروهای موثر برای رفع علائم اسکلرودرمی، آرد نخودچی است. این پودر زرد ممکن است ماده‌ای معمولی به نظر برسد، اما می‌تواند روی پوست شما شگفتی بیافریند. آرد نخودچی دارای آنتی‌اکسیدان‌های زیادی است و می‌تواند پوست سخت و خشک را دوباره نرم کند. یک فنجان آرد نخودچی را به یک کاسه آب اضافه کنید. این دو ماده را خوب با هم مخلوط کنید تا خمیر صاف و یکدستی حاصل شود. حالا، یک تکه پنبه یا پارچه را بردارید، آن را در کاسه قرار دهید.

هنگامی‌که پنبه کمی از خمیر را جذب کرد، خمیر باقیمانده را برداشته و آن را در مناطق آسیب‌دیده استعمال کنید. حالا پنبه را بردارید و با آن روی لکه‌های سخت پوست را مدتی ماساژ دهید. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، به یاد داشته باشید که این روش درمانی را دو بار در روز انجام بدهید. شما همچنین می‌توانید به طور مستقیم از آرد نخودچی بر روی پوست آسیب‌دیده استفاده کنید. یادتان باشد که آن را به آرامی با نوک انگشتان‌تان روی پوست ماساژ دهید.

۴. لیمو:

یکی دیگر از داروهلی خانگی عالی برای درمان اسکلرودرمی لیمو است. شما می‌توانید با خیال راحت لیمو را به طور مستقیم در محل آسیب‌دیده استعمال کنید. بهتر است لیمو را سه بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید مقداری آب لیمو را در یک کاسه بریزید. کمی عسل به آن اضافه کنید و خوب آنها را مخلوط کنید. یک تکه پنبه را در این ترکیب خیس کنید و آن را روی پوست آسیب‌دیده بگذارید. لیمو به حذف رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند در حالی که عسل یک نرم‌کننده‌ی طبیعی است. استفاده از این ترکیب، قسمت‌های خشک و سخت‌شده را نرم می‌کند.

۵. زردچوبه:

زردچوبه یکی از بهترین داروهای طبیعی برای رفع علائم اسکلرودرمی است. دو قاشق چایخوری زردچوبه را به یک فنجان آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیری حاصل شود. یک تکه پنبه را به این خمیر بزنید و آن را به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده در اثر اسکلرودرمی بگذارید. این روش درمانی را هر روز باید تکرار کنید. از آن‌جایی که ریشه‌ی زردچوبه می‌تواند سبب ایجاد لکه شود، شما می‌توانید به طور مستقیم از پودر زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه به حذف رادیکال‌های آزاد از بدن کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید زردچوبه را برای درمان اسکلرودرمی به طور خوراکی استفاده کنید. زردچوبه را با یک لیوان شیر یا آب مخلوط کنید و ترکیب حاصل را دو بار در روز بنوشید.

۶. اسفناج

اسفناج یکی از غنی‌ترین منابع آهن، فولات، فسفر و ویتامین E است. این ماده‌ی خوراکی همچنین پر است از مواد مغذی گیاه که انرژی را به سلول‌ها منتقل می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌دهند. یادتان باشد که هر روز دو فنجان اسفناج به صورت خام یا پخته بخورید. اگر عطر و طعم تند اسفناج را دوست ندارید، می‌توانید سبزیجاتی مانند هویج یا گوجه‌فرنگی را به آن اضافه کنید تا طعم آن را بهبود دهید و از فواید آن نیز برخوردار شوید.

۷. پنیر کوتاژ:

پنیر کوتاژ یا پنیر کلبه منبعی غنی از پروتئین گوگرد است. این ماده‌ی خوراکی یک واکنش شیمیایی را ایجاد می‌کند که سبب می‌شود روغن محلول در آب شود. به این ترتیب به فرآیند هضم کمک می‌کند و سرعت جذب را توسط غشای سلولی افزایش می‌دهد. پنیر کوتاژ به افزایش سطح انرژی در سلول‌ها کمک می‌کند. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، دو وعده از این پنیر را هر روز بخورید. با این حال، از رسپی‌های چرب دوری کنید و به مصرف انواع سالادهای پنیری بپردازید.

۸. روغن ماهی:

روغن ماهی غنی‌ترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ است. اسیدهای چرب امگا ۳ دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قدرتمندی هستند که رادیکال‌های آزاد را از سیستم بدن خارج می‌کنند و به سم‌زدایی بدن کمک می‌کنند. این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین با میکروب‌ها مبارزه می‌کنند و عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن را تضمین می‌کنند. شما می‌توانید هر روز یک کپسول روغن ماهی بخورید تا از شر تکه‌های خشک و سخت پوست خلاص شوید. ماهی سالمون، ماهی خال‌مخالی، ساردین و ماهی تن را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید، چرا که آنها به خصوص غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

۹. زنجبیل:

اسکلرودرمی منجر به مشکلات گوارشی می‌شود. یبوست، اسهال، نفخ، مشکل در بلع و سوزش سر دل فقط چند مورد از علائم اسکلرودرمی هستند. زنجبیل یک عامل آنتی‌بیوتیک، آنتی‌اکسیدانی و ضد میکروبی است که با چربی‌های بد مبارزه می‌کند. این ریشه‌ی خوراکی همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. زنجبیل را خوب خرد کنید و آن را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. به مدت چند دقیقه هم بزنید و بعد شعله را خاموش کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید. چای را صاف کنید و در یک فنجان بریزید و بعد، از یک فنجان چای گرم زنجبیل لذت ببرید. هر روز ۴ تا ۵ فنجان چای زنجبیل بنوشید.

۱۰. فعالیت فیزیکی:

فعالیت بدنی چیزی است که شما را سالم، پر انرژی و سرشار از اعتماد به نفس می‌کند. ورزش کردن به افزایش گردش خون نیز کمک می‌کند و خشکی و سفتی اندام‌ها را کاهش می‌دهد. یکی از بهترین راه‌های دور نگه داشتن بیماری اسکلرودرمی انجام تمرینات ورزشی است.

۱۱. سیگار را ترک کنید:

کسانی که سیگار نمی‌کشند، باید از افرادی که سیگاری هستند دوری کنند. سیگار کشیدن باعث می‌شود رگ‌های خونی به طور دائم جمع شوند و خطر بروز اسکلرودرمی افزایش بیابد. حتی اگر خودتان سیگاری نباشید، قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز منجر به بروز این اختلال می‌شود.

۱۲. از مصرف مواد غذایی سنگین پرهیز کنید:

اسکلرودرمی باعث آسیب شدید در دستگاه گوارش می‌شود. بهترین روش برای این‌که علائم این اختلال را تحت کنترل نگه دارید این است که مراقب رژیم غذایی‌تان باشید. از دیروقت خوردن شام و مصرف غذاهای سنگین که گاز یا اسیدیته ایجاد می‌کنند، پرهیز کنید. برای جلوگیری از رفلاکس اسید، بالش اضافی زیر سرتان بگذارید. شما همچنین می‌توانید از آنتی‌اسیدها استفاده کنید.

۱۳. خودتان را گرم نگه دارید:

سرما اغلب می‌تواند اثرات اسکلرودرمی را بدتر کند. باید یادتان باشد که همیشه خودتان را گرم نگه دارید. وقتی بیرون از خانه هستید دستکش بپوشید و دست و پاها، سر و بازوهای‌تان را بپوشانید.

۱۴. محافظت از پوست:

اسکلرودرمی اساسا اختلالی است که عمدتا روی پوست تاثیر می‌گذارد. بنابراین، یادتان باشد که از پوست‌تان محافظت کنید. کلاژن بیش از حد می‌تواند غدد تعریق و چربی را از بین ببرد و تعادل پوست را با اشکال مواجه کند. از صابون‌ها و مواد شوینده‌ی قوی استفاده نکنید.

۱۵. بهداشت دهان و دندان:

یکی از علائم اصلی اسکلرودرمی خشک شدن دهان است. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب می‌نوشید. اگر دهان شما همچنان خشک باقی ماند، به یک دندانپزشک مراجعه کنید. برای پیشگیری از این بیماری، به طور منظم تحت کنترل دندانپزشک باشید.

ما می‌دانیم که اسکلرودرمی درمان شناخته‌شده‌ای ندارد. پزشکان برای درمان این اختلال، بر روی از بین بردن علائم دردناک بیماران تمرکز می‌کنند.

اگر فردی را می‌شناسید که از اسکلرودرمی رنج می‌برد، او را در رابطه با این روش‌های درمانی خانگی مطلع کنید. اگر این درمان‌های خانگی اسکلرودرمی به شما در درمان علائم‌تان کمک کرد، حتما به ما اطلاع دهید. ما منتظر شنیدن نظرات شما هستیم!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: stylecraze

اسکلرودرمی چیست: ۱۵ درمان خانگی بیماری اسکلرودرمی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی