کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

اضطراب و استرس: ۵ درمان خانگی اضطراب و استرس

بسیاری از مردم جهان درگیر اضطراب و استرس هستند و اگر جنس مونث باشید، ۶۰% بیشتر احتمال دارد دچار اختلال اضطراب و استرس شوید. هرچند جوانترها به خاطر آنکه تحت فشار عملکرد خوب در مدرسه و سازگار شدن با شغل‌شان قرار دارند بیشتر دچار استرس هستند اما محدوده‌ی ابتلا به اضطراب بالینی بین ۳۰ تا ۴۴ سال است.

درمان خانگی برای اضطراب و استرس

داروهای ضد اضطراب و استرس می‌توانند عوارض جانبی مضری داشته باشند، اما درمان‌های طبیعی ضد اضطراب می‌توانند در عین اینکه سلامت کلی‌تان را تامین می‌کنند در درمان شما بسیار موثر باشند.

داروهای مرسوم و مشکلات ناشی از آنها

درصورتی که هر یک از علائم زیر را به مدت بیشتر از یک ماه داشته باشید، پزشک‌تان ممکن است تشخیص بدهد که شما دچار اختلال اضطراب و استرس هستید:

– احساس بی‌قراری مداوم

– زود خسته شدن

– اختلال تمرکز

– زود عصبانی شدن

– تنش عضلانی

– اختلال در خوابیدن

– دچار ترس ناگهانی شدن بدون آن که دلیل موجهی وجود داشته باشد

– احساس استرس کردن در کنار دیگران به حدی که از رفتن به مکان‌های شلوغ خودداری کنید

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که شما استرس بیش از حد دارید

بر اساس گزارش موسسه‌ی ملی سلامت روان، داروهای مرسوم برای اختلال اضطرابی از خانواده‌ی بنزودیازپین‌ها هستند مثل کلونازپام، لورازپام، و آلپرازولام، که همه‌ی آنها مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا هستند.

آلپرازولام، که ممکن است آن را با نام زاناکس بشناسید، به گیرنده‌های مغزی شما متصل می‌شود که بر خواب و انعطاف عضلانی تاثیر می‌گذارد و از شما در برابر تشنج عضلات محافظت می‌کند.

آلپرازولام، به رغم کارآمد بودن، خطرات قابل ملاحظه‌ای نیز دارد. بعضی از رایج‌ترین عوارض جانبی آن عبارتند از منگی، افسردگی، بی‌حالی، اشکال در تمرکز، و از دست دادن هماهنگی عضلات. عوارض جانبی غیرمعمول و بدتر آن شامل سرفه، فلج چشمی، مشکلات حافظه، دفع دردناک ادرار و تشنج می‌شود! اگر این دارو را در درازمدت مصرف کنید، کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ(در مردان)، یبوست، و کاهش وزن را نیز تجربه خواهید کرد. در واقع، سال گذشته محققان دریافتند که بین مصرف طولانی مدت آلپرازولام و زوال عقل(جنون) رابطه وجود دارد.

ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود- خوردن آلپرازولام در هنگام بارداری می‌تواند به نوزادتان آسیب بزند چون این دارو می‌تواند از جفت جنین عبور و برای همیشه رشد عضلانی نوزادتان را تضعیف کند. وقتی نوزادتان به دنیا بیاید، آلپرازولام به داخل شیرتان نیز وارد می‌شود و هنگام شیردهی توسط طفل تازه متولد شده خورده می‌شود، که این می‌تواند به رشد سیستم تنفسی نوزادتان آسیب بزند.

۵ جایگزین طبیعی برای این دارو

اگر می‌خواهید از عوارض جانبی مخرب بالقوه‌ی داروهای ضد اضطراب مرسوم جلوگیری کنید، می‌توانید این درمان‌های طبیعی را امتحان کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده‌ی هر دارویی تحقیقات بیشتری انجام دهید و با پزشک‌تان مشورت کنید.

۱. گارسینیا کامبوجیا (تمبر هندی)

احتمالا شنیده‌اید که دکتر آز از گارسینیا کامبوجیا به عنوان یک چربی‌سوز یاد می‌کند. محققان دریافته‌اند که این ماده خوراکی می‌تواند به رهایی از اضطراب نیز کمک کند. دریافته‌اند که اسید هیدروکسی سیتریک (HCA) موجود در آن به افزایش سطوح سروتونین نیز کمک می‌کند. از آنجایی که سطح پایین سروتونین می‌تواند باعث اضطراب شود، خوردن گارسینیا کامبوجیا ممکن است به درمان اضطراب کمک کند.

بهترین کار آن است که این میوه را به صورت طبیعی مصرف کنید تا اینکه از مکمل‌های HCA استفاده کنید. مکمل‌های گارسینیا کامبوجیا می‌تواند باعث مسمومیت سروتونین شود، که ممکن است به تپش قلب و فشار خون بالا منجر شود، چون میزان تراکم HCA موجود در آن از میزان موجود در خود میوه بیشتر است.

عوارض جانبی به خوبی اثبات شده‌ی خوردن مکمل‌های گارسینیا کامبوجیا سردردهای ملایم، گیجی، و اسهال هستند. اما این‌ها مربوط به مکمل‌ها می‌شوند نه خود میوه. اگر فقط خود میوه را مصرف کنید، با عوارض جانبی اندکی مواجه خواهید بود یا هیچ عارضه‌ی جانبی را تجربه نخواهید کرد.

تقریبا تمام میوه‌ها مملو از آنتی‌اکسیدان هستند، و گارسینیا کامبوجیا نیز از این قاعده مستثنا نیست. زانتون، بنزوفنون و فلاونوئیدهای موجود آن دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که التهاب کلی شما را کاهش می‌دهد. دریافته‌اند که پایین بودن غیرعادی سطوح آنتی‌اکسیدان باعث زوال عقل می‌شود، بنابراین خوردن منظم خوراکی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان ممکن است به حفاظت از مغز شما کمک کند. همچنین دریافته‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های گارسینیا کامبوجیا از شما در برابر سرطان حفاظت می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

۲. قیطانی (شاهدانه‌ی کانادایی)

قیطانی(که با نام رسمی شاهدانه‌ی کانادایی به ثبت رسیده است) گیاهی است که در طب سنتی چینی و درمان‌های سنتی بومیان امریکایی استفاده می‌شود. در واقع این گیاه یک نوع سم است که بر قلب تاثیر می‌گذارد و البته برای احشام هنگام چرا بسیار کشنده و مهلک است. در واقع این گیاه در بین آدم‌ها، به عنوان یک محرک قلب استفاده می‌شده است.

از آن برای کاهش تب، روماتیسم، آسم، و بسیاری از بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود. همچنین محققان دریافته‌اند که قیطانی خاصیت پیشگیری از جنون‌های خفیف را دارد. همچنین دارای خواص ضد اضطرابی است چون میزان کمی مورفین تولید می‌کند و یک ماده‌ی مخدر خفیف است.

قیطانی‌ را به طور منظم و همیشگی مصرف نکنید مگر آن‌که پزشکتان یا یک متخصص خبره‌ی بهداشت و درمان دستور داده باشد. اگر بدون راهنمایی و تجویز یک متخصص مصرف شود خواص سمی آن می‌تواند به شما آسیب بزند.

۳. خوراکی‌های غنی از پروبیوتیک

دانشمندان کشف کرده‌اند که پروبیوتیک‌ها برای چیزهای دیگری بجز معده و شکم مفید هستند. پزشکان دریافته‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تسکین اضطراب نیز کمک کنند. در یک نظرسنجی صورت گرفته از دانشجویان روانشناسی دانشگاه، دریافتند که دانشجویان مستعد اضطراب بالا که خوراکی‌های غنی از پروبیوتیک بیشتری مصرف می‌کنند علائم اضطراب اجتماعی کمتری را تجربه می‌کنند.

آیا به یاد می‌آورید که مزیت شناخته‌ شده‌ی پروبیوتیک‌ها برای سلامتی تسکین علائم مربوط به معده و روده، مانند ناراحتی معده و اسهال، است؟ استاد روانشناسی، پروفسور متیو هیل‌مایر، می‌گوید چون اضطراب اغلب با علائم مربوط به معده و روده(مثل دلشوره داشتن قبل از ارائه‌ی سخنرانی) همراه است، پروبیوتیک‌ها به تسکین مستقیم بعضی از نشانه‌های فیزیکی اضطراب کمک می‌کنند.

او همچنین می‌گوید پی برده‌اند که پروبیوتیک‌ها به پاسخ‌دهی بهتر بدن نسبت به استرس کمک می‌کند، که به رهایی از اضطراب نیز کمک می‌کند. این که بدن‌تان چطور به استرس پاسخ می‌دهد بر میزان آسیب‌پذیری شما نسبت به اضطراب و اختلالات ذهنی دیگر تاثیر می‌گذارد.

شما می‌توانید مکمل‌های پروبیوتیک یا خوراکی‌های غنی از پروبیوتیک، مثل ماست و دوغ، مصرف کنید.

مطلب مرتبط: ۱۲ نشانه که ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید

۴. خوراکی‌های غنی از تریپتوفان

درست مثل HCA گارسینیا کامبوجیا، تریپتوفان سطوح سروتونین بدن‌تان را بالا می‌برد، که این یکی از راه‌هایی است که این ماده از شما در برابر اضطراب و استرس حفاظت می‌کند. همچنین مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مستقیم تریپتوفان سوء رفتارهای افراد را کاهش می‌دهد و اخلاق‌شان را بهتر می‌کند. آنها همچنین دریافته‌اند که تریپتوفان یک “ضد افسردگی کارآمد” است.

از کجا می‌توانید تریپتوفان بدن‌تان را تامین کنید؟ ممکن است به طور خودکار فکرتان به بوقلمون معطوف شود، اما بسیاری از خوراکی‌های مرسوم دوبرابر بوقلمون یا بیشتر تریپتوفان دارند. یک وعده گوشت بوقلمون بین ۲۵۰ تا ۲۷۰ میلی‌گرم تریپتوفان دارد، اما یک وعده اسفناج یا تخم‌مرغ حاوی ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌گرم تریپتوفان است.

۵. ورزش کردن

آیا ترجیح می‌دهید قرصی مصرف کنید که باعث زوال عقل می‌شود یا به قدم زدنی آرامش‌بخش و مفرح بپردازید؟ محققان دریافته‌اند که ورزش اثرات ضد اضطراب و استرس و ضد اضطرابی دارد. آنها همچنین دریافته‌اند که ورزش کردن سطوح سروتونین مغز را افزایش می‌دهد و تا مدت‌ها بعد از آنکه انجام حرکات ورزشی را به پایان برسانید سطوح تریپتوفان را بالا خواهد برد.

در واقع، مؤسسه ملی بهداشت و تعالی بالینی بریتانیا راهنمای درمان اضطراب و استرس یک پزشک را منتشر کرد که او در آن به جای تجویز داروهای ضد افسردگی به بیمارانش توصیه می‌کند ورزش کنند.

اگر از اضطراب یا افسردگی رنج می‌برید، باید بدانید که داروهای ضد اضطراب مرسوم گران هستند و در صورت مصرف درازمدت می‌توانند عوارض جانبی وخیمی، مثل زوال عقل، داشته باشند. بعضی از این درمان‌های طبیعی کمتر از سه چهار هزار تومن در روز هزینه دارند و نه تنها به درمان اضطراب و افسردگی کمک می‌کنند بلکه بعضی از آنها به پیشگیری از زوال عقل و سرطان نیز کمک می‌کنند! به علاوه، آنها برای سلامت کلی نیز مفید هستند. اگر آنها را امتحان کردید و به نتیجه نرسیدید، خیلی راحت می‌توانید به روال مصرف همان داروهای سابق خود بر شد!

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: lifehack

۵ درمان طبیعی برای اضطراب و استرس

درمان خانگی اضطراب

درمان خانگی استرس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی