کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ریش بلند: ۱۳ روش فوق العاده برای درمان خارش، شوره و کچلی ریش های بلند

چیزی به اسم «ریش بی‌عیب» وجود ندارد. ما بدترین منتقد خودمان هستیم، در نتیجه همیشه از ریش‌تان عیب و «ایرادی» خواهید گرفت. اما این اشکالی ندارد. این کار شما را فروتن نگه می‌دارد، و شما را تشویق می‌کند به اطرافیان‌تان دلگرمی بدهید که آن‌ها هم ریش بلند داشته باشند. ممکن است شما قادر نباشید مشکلی را که پیش می‌آید حل کنید، اما ما قطعا می‌توانیم در حل بعضی از آن‌ها به شما کمک کنیم. با ما همراه باشید، چون قرار است به ۱۳ روش فوق العاده برای درمان خارش، شوره و کچلی ریش بلند بپردازیم. بخش اعظم ماجرا به نحوه‌ی مراقبت شما از ریش بلند تان و محصولاتی که استفاده می‌کنید بر می‌گردد.

ریش بلند

اگر در مورد ظاهر فیزیکی‌تان شک دارید، و می‌خواهید در این زمینه کاری انجام بدهید، پس شاید بتوانید سبک‌هایی را پیدا کنید که مناسب ریش به درد نخور تان باشد. مسئله‌ای وجود دارد، مشکل یک ریش دچار کچلی یا ریشی که فقط در بعضی جاها پر و انبوه می‌روید، را در کوتاه مدت، می‌توانید حل کنید. شما می‌توانید با استفاده از قسمت‌هایی که پرپشت هستند سایر قسمت‌ها را بپوشانید. اگر سبیل پری دارید، آن را بلند نگه دارید و ریش‌تان را کوتاه کنید. قسمت‌هایی از ریش‌تان را بلند کنید که نقاط پرپشت محسوب می‌شوند، و از بلند کردن قسمت‌هایی که کم پشت است پرهیز کنید.

درمان خارش و حساسیت ریش بلند

ابتدا باور آن سخت است، اما در نهایت متوقف خواهد شد. بعضی‌ها هیچ وقت موفق نمی‌شوند مرحله‌ی خارش ریش بلند را پشت سر بگذارند چون «نمی‌توانند از عهده‌ی آن برآیند». ناراحت کننده است اما واقعیت دارد. ولی باور کنید، بعد از یکی یا دو ماه، خارش کاملا از بین می‌رود.

۱. روغن ریش

یکی از چیزهایی که به حفظ ظاهر و نمای صورت‌تان کمک می‌کند روغن ریش است. کار اصلی که روغن ریش انجام می‌دهد نرم کردن موی ریش بلند است. در نتیجه، ریش‌تان سالم‌تر، نرم‌تر، و پوست‌تان کمتر خشک خواهد بود. فرایند استفاده از آن نیز حائز اهمیت است. رساندن روغن ریش به سطح پوست بهترین نتایج را برای شما به همراه خواهد داشت. برای دستیابی به توضیحات کامل درباره‌ی استفاده از روغن ریش به شدت تماشای این ویدیو را به شما پیشنهاد می‌کنم.

Image result for ‫روغن ریش‬‎

۲. هیدراته کردن ریش بلند

برنامه‌ی روتین هیدراته کردن شما معمولا با استفاده از محصولات مخصوص صورت و ریش آغاز می‌شود و نه محصولات طراحی شده برای پوست سر. پوست سر حدودا ۱۰۰ هزار فولیکول مو دارد و پوست صورت فقط حدود ۳۰ هزار. عمل شستن ریش ملایم‌تر خواهد بود و کمتر احتمال دارد باعث خشکی پوست صورت‌تان بشود.

مطلب مرتبط: رشد سریع ریش: ۱۹ توصیه برای افزایش سرعت رشد موی صورت

۳. نرم کننده ریش

علاوه بر آن، با استفاده از نرم کننده‌ی ریش به جای نرم کننده‌ی مو از محصولی استفاده خواهید کرد که عاری از سیلیکون است و در گذر زمان رسوب نخواهد کرد. رسوب و انباشته شدن سیلیکون روی ریش‌تان می‌تواند باعث کندی رشد ریش شما و همچنین پوسته پوسته شدن سیلیکون شود.

وقتی از زیر دوش حمام بیرون می‌آیید حتما دلتان می‌خواهد برنامه‌ی روتین مراقبتی معمول ریش‌تان را انجام بدهید که باید شامل استفاده از روغن ریش باشد. این کار باعث مرطوب ماندن ریش و پوست شما می‌شود، در نتیجه موهای جدیدی روی صورت‌تان می‌روید و موها برای شکافتن پوست‌تان و جوانه زدن به تلاش و تقلا نیازی نخواهند داشت. هرچه کار آن‌ها برای بیرون زدن از پوست سخت‌تر باشد خارش و اذیت شدن شما بیشتر خواهد بود. استفاده‌ از آن یکی دو بار در روز مناسب و خوب است.

۴. استفاده از تیغ و ریش تراش معمولی به جای ریش تراش برقی

فقط به خاطر این که ریش گذاشته‌اید به معنی آن نیست که باید چیزهای تیز را دور بیندازید. اول از همه اینکه ممکن است با پرت کردن و دور انداختن آن‌ها بزنید چشم کسی را در بیاورید! تیغ‌ها یا وسایل اصلاح حتی بعد از آنکه به هدف ریش گذاشتن‌تان دست پیدا کرده باشید نیز مفید هستند. از آن‌ها می‌توان برای اصلاح خط گونه‌ها، زدن موی گردن، یا باریک کردن کناره‌های ریش‌تان در صورتی که به کنترل کار با دست خود اطمینان دارید استفاده کرد. ابزاری که استفاده می‌کنید می‌تواند بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید مهم باشد.

Image result for ‫ریش‬‎

فرق ماجرا ممکن است در حد میکروسکوپی باشد اما ریش‌تراش‌های برقی و تیغ‌ها موهای شما را به شیوه‌های کاملا متفاوتی می‌تراشند. یک ریش‌تراش برقی در نهایت موهایی روی صورت شما باقی می‌گذارد که انتهایی تیز دارند، که همین می‌تواند به حساسیت و خارش زیادی منجر شود. همچنین می‌تواند باعث موخوره شود. چون جدا شدن مو خیلی تیز اتفاق می‌افتد، موهای شما را از هم می‌شکافت و همین امر به موخوره‌ی بیشتر منجر می‌شود. در صورتی که وقتی با تیغ ریش خود را اصلاح می‌کنید، انتهای موها را به صورت ناهموار و غیر تیز در می‌آورد که می‌تواند رشد طبیعی‌تر فولیکول‌های موی‌تان را تقویت کند.

مطلب مرتبط: ۱۵ راه جادویی برای پرپشت شدن و تقویت رشد ریش و سبیل

درمان شوره ریش بلند

شوره‌ی ریش به خاطر ریزجاندارانی به نام قارچ مالاسزیای به وجود می‌آید و از چربی طبیعی که پوست‌تان تولید می‌کند تغذیه می‌کند. به آن چربی‌ها سبوم می‌گویند. مالاسزیا چربی را به اسید اولئیک تجزیه می‌کند و بعضی از آدم‌ها نسبت به این اسید حساسیت دارند. این آدم‌ها حساسیتی دارند که باعث تولید سلول‌های پوستی با سرعت بیشتری می‌شوند و این تولید بیش از حد سلول‌های پوستی همان چیزی است که باعث شوره می‌شود. بله، شوره داشتن ریش عذاب آور است، اما این مشکلی کاملا رایج است.

برای کمک به پاکسازی این پوسته‌های اضافی و کثیفی‌ها باید لایه برداری کنید. چند راه متفاوت برای لایه برداری وجود دارد – از روش‌های فیزیکی گرفته تا روش‌های شیمیایی.

۱. لایه برداری فیزیکی

لایه بردار فیزیکی چیزی شبیه  Alpha Fit [نام یک برند برس مو] است، یک برس مو، یا یک برس موی گراز.

۲. لایه برداری شیمیایی

لایه بردار شیمیایی از موادی مانند اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک برای شل کردن چسبندگی پوست‌ مرده استفاده می‌کند. می‌توانید قبلا از دوش گرفتن (یا وقتی در زیر دوش هستید) لایه برداری کنید.

نکته‌ی کلیدی در مورد لایه‌برداری آن است که باید با پوست‌تان ملایم برخورد کنید. قرار نیست آنقدر پوست‌تان را بسابید که قرمز شود. اجازه بدهید محصولات بهداشتی این کار را با ملایمت برای شما انجام بدهند.

مطلب مرتبط: درمان سفیدی ریش :۱۲ درمان خانگی سفید شدن ریش را بدانید

درمان کچلی ریش بلند

برای بعضی‌ها، روزی که تصمیم می‌گیرند ریش بگذارند، با شروع رویش یک موی پر و انبوه مردانه روی صورت‌شان مواجه می‌شوند. و برای بعضی دیگر، این فرایند تا حدودی دلسرد کننده است. موهای کم پشت و سفت، و مناطق کچل بدون مو می‌توانند مثل پتک توی سر یک مرد ریشو کوبیده شوند، اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که داشتن یک ریش مبتلا به کچلی به معنی آن نیست که راهی برای آن وجود ندارد که بتوانید کاری کنید که پرتر، پر پشت‌تر، و خفن‌تر به نظر برسد.

۱.  شانه کردن مداوم ریش

اول از همه، کمی روی آن وقت بگذارید. بعضی از آقایان یک ماه از با تیغ زدن موهای صورت‌شان اجتناب می‌کنند و اجازه می‌دهند ریش‌شان بلند شود اما وقتی به کم پشتی و پراکندگی موهای آن پی می‌برند، این موضوع به از دست دادن امیدشان و نهایتا تراشیدن ریش منجر می‌شود. اما واقعیت آن است که زمان بهترین درمان است. اگر بتوانید با آن ادامه بدهید، بعد از چهار تا پنج ماه، بارها شاهد آن خواهید بود که ریش‌تان شروع می‌کند به پرتر و پر پشت‌تر به نظر رسیدن. شما حتی می‌توانید از موهای بلندتر برای پوشاندن نواحی خالی استفاده کنید فقط کافی است آن را به سمت قسمتی که دچار کم پشتی مو است شانه کنید.

شانه کردن ریش بلند

۲. بلند کردن و کنترل مدت زمان روی ریش

معمولا بعد از تنها یک ماه از ریش گذاشتن، آه و ناله‌ی شکایت بسیاری از مردهایی که کچلی ریش دارند بلند می‌شود. خب، همه‌ی ما دید اشتباه را نسبت به شکوه و جبروت ظاهر ریش خود بعد از ۴ هفته استفاده نکردن از تیغ داریم، اما در واقعیت، ریش از آنچه شما فکر می‌کنید مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا پر و کامل شود. فقط به خاطر اینکه ریش‌تان بعد از چند هفته هنوز کامل نشده است به معنی آن نیست که دو ماه بعد هم وضع به همین منوال باشد و همه متوجه آن بشوند.

خاصیت ریش این است: هرچه بلندتر می‌شود، پرتر و مرتب‌تر به نظر می‌رسد. قصدمان این نیست بگوییم فرایند ریش گذاشتن گاهی با لحظات ناخوشایند همراه نخواهد بود، اما اگر بتوانید آن لحظات را تحت کنترل خود در آورید و بگذارید ریش‌تان کار خودش را بکند، بعد از مدت زمانی کمتر از آنچه انتظارش را دارید – فقط طی چند هفته – موی صورت‌تان پرتر و پر پشت‌تر به نظر خواهد رسید، البته بسته به این که ریش‌تان چقدر کچلی دارد.

مطلب مرتبط: چرا زنان مردانی را که ریش دارند ترجیح می‌دهند؟

۳. گذاشتن ته ریش

ما به این مسئله واقف هستیم که مواردی وجود دارد که در آن کچلی هرگز جبران نخواهد شد. اما، این به معنی آن نیست که شما باید به تراشیدن کامل موهای صورت‌تان تن در بدهید. هرچند ما این را به همه توصیه نمی‌کنیم، اما بهترین راه مبارزه با کچلی ریش همیشگی این است که موی صورت‌تان را کوتاه‌تر نگه دارید، در حد چیزی شبیه ته‌ریش. درست مثل طاسی، این کچلی ریش هم وقتی که موهای صورت‌تان را کوتاه نگه دارید کم‌تر به چشم خواهد آمد.

درمان موخوره ریش بلند

موخوره زمانی به وجود می‌آید که فولیکول‌های مو بیش از حد زبر یا شکننده می‌شوند، و انتهای آن‌ها ساییده و در نتیجه شکافته خواهد شد. هزار و یک دلیل برای رخداد این اتفاق وجود دارد. خوشبختانه ما یک ویدیو عالی برای شما تهیه کرده‌ایم که نحوه‌ی درمان این مشکل را توضیح می‌دهد! اساسا، علت اصلی کمبود رطوبت در فولیکول‌های ریش‌تان است!

یکی از دلایل اصلی موخوره‌ی ریش کمبود چربی سبوم است، که چربی طبیعی تولید شده توسط غدد موجود در بدن است. این غدد می‌توانند بسیار بزرگ باشند و هر روز مقدار یکسانی تولید کنند. هر فردی متفاوت است، اما در بعضی اوقات، ریش‌تان آنقدر بلند می‌شود که سبوم کافی برای پوشش همه‌ی آن وجود نخواهد داشت. این باعث می‌شود آن ماده‌های مغذی شیرین به نوک موهای شما نخواهد رسید.

مطلب مرتبط : ۱۹ حقیقت از ریش که هرگز نمی‌دانستید

۱. رساندن چربی و رطوبت به ریش

برای کمک به حل این مشکل، می‌توانید از روغن ریش استفاده کنید تا تمام ریش‌تان را مرطوب نگه دارید و در واقع آن کاری را که بدن‌تان قصد داشته است انجام دهد تکمیل کنید.

۲. استفاده از شامپو مخصوص ریش

دلیل دیگر می‌تواند آن باشد که سعی می‌کنید ریش‌تان را رنگ کنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ موها فولیکول‌ها و پوست‌تان را خشک می‌کنند. استفاده‌ی مکرر از آن می‌تواند آسیب بسیار زیادی به ریش‌تان بزند. اما این به معنی آن نیست که نمی‌توانید ریش‌تان را رنگ کنید. این فقط به معنی آن است که هر بار این کار را انجام می‌دهید حسابی دقت کنید، و بر اساس یک برنامه‌ی منظم آن را انجام دهید. همچنین نباید از شامپویی که مخصوص موی سر است برای ریش‌تان نیز استفاده کنید. آن‌ها مواد تشکیل دهنده‌ی یکسانی ندارند و این می‌تواند به ریش‌تان نیز آسیب بزند.

ریزش ریش بلند

بگذارید تا اینجا هستید خیالتان را راحت کنم، ریزش موی ریش مسئله‌ای کاملا عادی است. هر روز و در تمام طول سال موهای ما از فرق سر تا نوک انگشتان پا می‌ریزد. موی ریش بسیار زبرتر و ضخیم‌تر است، در نتیجه‌ راحت‌تر آن را روی بالش یا متکای خود مشاهده خواهید کرد. نیازی نیست ریشتان را از ته بزنید. آنچه می‌توانید برای جلوگیری از تسریع آن انجام دهید کاهش میزان زمانی است که صرف شانه کردن یا برس کشیدن ریش‌تان می‌کنید. حتما از شانه یا برس باکیفیتی استفاده کنید که به موهای‌تان گیر نکند و آن‌ها را از جا نکند!

در مورد ریش‌تان زیاد سخت نگیرید. همیشه نباید به آن دست بزنید، آن را بگیرید و بکشید، برس بکشید یا شانه‌اش کنید. بگذارید نفس بکشد. ملحفه‌ها و روبالشتی‌های کتان نیز می‌توانند یکی از دلایل حساسیت و سایش و کشیده شدن ریش‌تان باشد، پس شاید بهتر باشد به داشتن ملحفه‌هایی از جنس ساتن فکر کنید. آن‌ها بسیار نرم‌تر هستند و کمتر احتمال دارد باعث ریزش موی ریش‌تان بشوند.

با ریش چگونه زندگی کنیم

همه چیز فقط به پروسه‌ی رشد مربوط نمی‌شود. شما باید بعد از آن که ریش‌تان رشد کرد از آن مراقبت کنید. بنابراین، حالا به اندازه‌ی دلخواه‌تان بلند شده است یا به آن نزدیک شده است، یا ممکن است کمی کنترل کردن آن سخت شده باشد و دست و پاگیر شده باشد. نترسید، کمک‌ها و توصیه‌های فراوانی وجود دارند که زندگی را برای شما که ریش گذاشته‌اید آسان می‌کنند. به هر حال، هیچ کس دلش نمی‌خواهد ریش بگذارد و بعد برای این که مثلا موقع غذا خوردن جلوی دهانش را گرفته است آن را از ته بتراشد.

رسیدن به رشد نهایی و ریش بلند

به موی دست یا پای‌تان فکر کنید. اگر قرار باشد آن‌ها را بتراشید، دوباره در می‌آیند، اما بعد از مدت مشخصی رشدشان متوقف می‌شود. این زمانی است که شما به رشد نهایی رسیده‌اید. در مورد ریش، بخش‌های مختلف صورت در مراحل مختلفی از رشد به حد نهایی می‌رسند. به عنوان مثال خط ریش‌ها معمولا سریع‌تر از نواحی اطراف و پایین چانه به حد نهایی رشد می‌رسند. به همین دلیل است که وقتی به ریش‌تان دست نزنید و بگذارید بلند شود شکل بیضی مانندی به خود می‌گیرد. سبیل‌تان هم زودتر از ریش‌تان به حد نهایی رشد خواهد رسید. این بالاخص در مورد بخش میانی سبیل صدق می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: beardbrand

ریش بلند: ۱۳ روش فوق العاده برای درمان خارش، شوره و کچلی ریش های بلند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی