کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان تصلب شرایین: ۲۰ درمان خانگی و پزشکی برای تصلب شرایین

تصلب شرایین یا آرتریوسکلروز به عنوان وضعیتی شناخته می‌شود که در آن، سرخرگ‌هایی که مسئول خروج خون از قلب هستند دچار سفتی می‌شوند. عوامل خطر اصلی ایجاد این وضعیت عبارت هستند از سن، جنسیت، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار و دیابت.

درمان تصلب شرایین

علائم تصلب شرایین

تنگی نفس جزء علائم شایع مربوط به تصلب شرایین به شمار می‌رود. این علامت به علت کاهش کارکرد قلب ناشی از گرفتگی سرخرگ‌ها ایجاد می‌شود. درد قفسه‌ی سینه نیز یکی دیگر از علائم شایع تصلب شرایین است. به گزارش نشریه‌ی مدلاین پلاس، حمله‌ی قلبی نیز می‌تواند به عنوان یکی از علائم این وضعیت به شمار ‌رود. هم‌چنین، درد و کرختی پاها نیز از جمله سایر علائم شایع تصلب شرایین به حساب می‌آیند. به علاوه، وقوع سکته‌ی مغزی نیز ممکن است نشانه‌ای از این حقیقت باشد که این مشکل بر سرخرگ‌های نزدیک مغز نیز تاثیر گذاشته است.

نشانه‌های فراوانی در خصوص وقوع احتمالی سکته‌ی مغزی وجود دارند که برخی از آن‌ها عبارت هستند از تغییر شکل صورت به علت شل شدن ماهیچه‌ها، کاهش قدرت دست‌ها و پاها، و دشواری در حرف زدن. هم‌چنین، به گفته‌ی برخی از پژوهشگران، آمبولی ریه نیز ممکن است در اثر تشکیل لخته‌های خونی ناشی از تصلب شرایین در بیمار ایجاد شود.

علت‌های بروز تصلب شرایین

عوامل متعددی برای ایجاد این وضعیت شناخته شده‌اند. سن و جنسیت نقش مهمی در ایجاد تصلب شرایین ایفا می‌کنند. با افزایش سن، سرخرگ‌ها به تدریج سفت‌تر می‌شوند؛ به این ترتیب، قلب مجبور می‌شود برای به گردش درآوردن خون در سراسر بدن، سخت‌تر از قبل کار کند. متخصصان معتقدند مردان بیش‌تر از زنان در معرض خطر ابتلا به این وضعیت قرار دارند، زیرا استروژن در پیشگیری از سفت شدن سرخرگ‌ها موثر است. وضعیت‌هایی نظیر فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا، چاقی مفرط، و عاداتی نظیر سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی نیز نقش مهمی در ابتلای افراد به تصلب شرایین بازی می‌کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند، فشار خون بالا وضعیت شایعی است که بیش از ۷۳ میلیون نفر را در ایالات متحده گرفتار کرده‌ است؛ این وضعیت می‌تواند به دیواره‌ی داخلی سرخرگ‌ها آسیب برساند.

با گذشت زمان، سرخرگ‌ها به تدریج سفت می‌شوند و انعطاف پذیری‌شان را از دست می‌دهند. آن‌هایی که اضافه وزن دارند یا به چاقی مفرط دچار هستند بیش‌تر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این وضعیت قرار دارند، زیرا قلب این آدم‌ها با سرعت بیش‌تری خون را پمپاژ می‌کند، و همین عامل باعث آسیب دیدن دیواره‌ی سرخرگ‌ها می‌شود. سطوح بالای کلسترول نیز به عنوان عاملی برای انباشته شدن رسوبات (پلاک) و کلسیم (کلسیفیکاسیون) در دیواره‌ی داخلی سرخرگ‌ها شناخته می‌شود. دیابت وضعیتی است که با افزایش سطوح گلوکز در خون ارتباط دارد. این وضعیت، شرایط دیواره‌ی داخلی سرخرگ‌ها را وخیم‌تر می‌کند. مصرف سیگار نیز برای بدن مضر است، زیرا دود سیگار حاوی مونوکسید کربن و هم‌چنین سایر مواد سمی است که می‌توانند به دیواره‌ی داخلی سرخرگ‌ها آسیب برسانند و باعث بروز بیماری قلبی کرونری می‌شود.

درمان‌های خانگی تصلب شرایین

۱. سیر

سیر یکی از گیاهان دارویی است که به نظر می‌رسد برای درمان تصلب شرایین مفید باشد، زیرا می‌تواند باعث گشاد شدن سرخرگ‌ها شود.

دلیل این اثربخشی این است که سیر به انتشار مقادیر بسیار اندکی سولفید هیدروژن در بدن کمک می‌کند. بسیاری از مطالعات پژوهشی نشان داده‌اند، مصرف سیر برای کاهش فشار خون بالا بسیار موثر است. بدین منظور می‌توانید سیر را به صورت خام یا به شکل مکمل مصرف کنید.

۲. چغندر (لبو)

چغندر یا همان لبو حاوی مقدار زیاد نیترات است. نیترات به عنوان عاملی برای انتشار اکسید نیتریک در بدن شناخته می‌شود؛ اکسید نیتریک ماده‌ای است که می‌تواند باعث گشاد شدن عروق شود.

طبق مطالعه‌ای پژوهشی که نتایج آن در مارس ۲۰۰۸ در نشریه‌ی مشهوری به چاپ رسید، آدم‌هایی که هر روز حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ میلی‌ لیتر آب ریشه‌ی چغندر نوشیده بودند، در مقایسه با آن‌هایی که آب ریشه‌ی چغندر مصرف نکرده بودند، شاهد کاهش سطوح فشار خون در بدن‌شان بودند. کاهش سطوح فشار خون برای آن‌هایی که از تصلب شرایین رنج می‌برند بسیار مفید است، زیرا باعث کاهش استرس وارده بر سرخرگ‌ها می‌شود. اثرات آب چغندر بر سطوح فشار خون ظرف سه ساعت بعد از مصرف آن قابل مشاهده هستند.

۳. کرفس

بر اساس نتایج مطالعه‌ای پژوهشی که در ژوئن ۲۰۱۰ در نشریه‌ی نوروساینس به چاپ رسیدند، کرفس حاوی ماده‌ای به نام ال-۳-ان- بوتیلفتالید است. این ماده به عنوان عاملی برای تولید اکسید نیتریک، گشاد کننده‌ی عروق، شناخته می‌شود. این ماده به کاهش سطوح فشار خون کمک می‌کند. از این رو، این ماده که می‌تواند باعث گشاد شدن سرخرگ‌ها شود، به درمان تصلب شرایین نیز کمک خواهد کرد.

۴. ماهی

مصرف ماهی باعث تامین میزان بالایی از پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری از قبیل آهن، روی (زینک)، و ویتامین‌های B در بدن می‌شود. ماهی به عنوان نوعی ماده‌ی غذایی شناخته می‌شود که حاوی مقدار اندکی چربی اشباع شده و کلسترول است؛ از این رو، این ماده‌ی غذایی برای آن‌هایی که از تصلب شرایین رنج می‌برند بسیار مفید است، زیرا می‌تواند از گرفتگی سرخرگ‌ها پیشگیری کند یا آن‌ را کاهش دهد. ماهی‌هایی که حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند شامل ماهی سالمون، ماهی هالیبوت، ماهی خال خالی، کفشک ماهی، ماهی هرینگ، ماهی تن، و قزل آلای دریاچه می‌شوند.

اسیدهای چرب امگا-۳  دارای خواص ضد التهابی هستند و از این رو، به کاهش انباشت پلاک در سرخرگ‌ها کمک می‌کنند. به همین خاطر، طبق شواهد علمی می‌توانند به درمان تصلب شرایین کمک کنند. انجمن قلب آمریکا اکیدا به آدم‌های مبتلا به بیماری قلبی توصیه می‌کند دست‌کم هفته‌ای دو بار به اندازه‌ی حدودا ۱۰۰ گرم ماهی چرب مصرف کنند. توصیه می‌شود برای استفاده از ماهی در غذاها حتما آن را با روش‌های آب‌پزی، تنگاب‌پزی، یا گریل (کباب) با روغن زیتون آماده کنید.

۵. زردچوبه

زردچوبه داروی گیاهی مفیدی است که به کاهش انباشت پلاک‌ در سرخرگ‌ها کمک می‌کند؛ و از این طریق، ثابت کرده است برای درمان تصلب شرایین بسیار موثر است. دلیل این مسئله این است که زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی است که می‌توانند به پیشگیری از تجمع پلاکت خون و کاهش سطوح کلسترول بد در خون کمک کنند. البته، توصیه می‌شود پیش از استفاده از زردچوبه برای مقاصد دارویی حتما با پزشک مشورت کنید، زیرا این داروی گیاهی می‌تواند با برخی انواع داروهای شیمیایی تداخل ایجاد کند و باعث بروز عوارض جانبی و اثرات مخربی بر بدن شود.

زردچوبه

۶. زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از گیاهان دارویی مفید است که به عنوان عاملی موثر برای خلاصی از شر پلاک‌هایی می‌توانند در سرخرگ‌ها جا خوش کنند، شناخته می‌شود.

به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، زنجبیل از آن جمله گیاهان دارویی است که قرن‌ها مورد استفاده‌ی بشر بوده است؛ زیرا می‌تواند به درمان وضعیت‌های مختلفی از قبیل تصلب شرایین که بر اثر انباشت پلاک در سرخرگ‌ها ایجاد می‌شود، کمک کند. زنجبیل به عنوان یک چاشنی تند شناخته می‌شود که طعم فوق‌العاده‌ای به غذاها می‌دهد. از ریشه‌ی زنجبیل به طور گسترده برای مقاصد دارویی استفاده می‌شود. توصیه می‌شود، پیش از مصرف زنجبیل برای درمان تصلب شرایین، جهت آگاهی از میزان مناسب مصرف، عوارض جانبی، و تداخل‌های دارویی احتمالی حتما با پزشک معالج مشورت کنید.

۷. زالزالک

زالزالک نیز یکی دیگر از داروهای طبیعی است که برای درمان وضعیت‌های متعددی نظیر تصلب شرایین به کار می‌رود، زیرا این داروی گیاهی دارای خواص آنتی‌اکسیدان است.

به گزارش مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین ایالات متحده، زالزالک گیاهی است متعلق به خانواده‌ی گلسرخیان، که برای درمان وضعیت‌های قلبی و عروقی مختلفی از جمله آنژین، نارسایی قلبی، و بیماری کرونری سرخرگی کاربرد دارد. زالزالک دارای طعم‌های شیرین و ترش است و می‌تواند به گرم کردن بدن کمک کند. بخش‌هایی از این گیاه که برای مقاصد دارویی از آن‌ها استفاده می‌شوند، شامل برگ‌ها، گل‌ها، و میوه‌ها هستند. به گفته‌ی یک متخصص داروهای گیاهی به نام اد اسمیت، زالزالک نوعی گیاه دارویی است که می‌تواند به گشاد کردن سرخرگ کرونری و بهبود جریان خون در قلب کمک کند. دکتر شارول تیلگنر در کتاب‌اش تحت عنوان “‌طب گیاهی از قلب زمین‌”‌ می‌نویسد، زالزالک یک داروهای گیاهی فوق‌العاده است که به حفظ سلامتی سرخرگ‌ها و تقویت بافت همبند موجود در پوشش داخلی دیواره‌ی سرخرگ‌ها کمک کند.

۸. رزماری و مریم گلی

مطالعات پژوهشی نشان داده‌اند، یک ترکیبات خاص موجود در رزماری و مریم گلی برای درمان تصلب شرایین بسیار مفید است؛ زیرا می‌تواند انباشت پلاک را در سرخرگ‌ها کاهش دهد.

این دو گیاه دارویی حاوی یک آنتی‌اکسیدان فنولیک به نام اسید کارنوسیک هستند که از انباشت پلاک در سرخرگ‌ها پیشگیری می‌کنند. متخصصان در این خصوص معتقدند، این گیاهان دارویی برای پیشگیری از بیماری قلبی و هم‌چنین درمان این وضعیت بسیار مفید هستند.

۹. گرانولا

گرانولا یک غذای عالی برای درمان تصلب شرایین به شمار می‌رود. دلیل این مسئله این است که گرانولا حاوی مقادیر زیادی فیبر، اسید فولیک، و روی (زینک) است.

گرانولا منبع خوبی برای فیبر است؛ در هر یک فنجان از این غذا حدود ۱۱ گرم فیبر وجود دارد. فیبر به عنوان عاملی موثر برای درمان تصلب شرایین شناخته می‌شود، زیرا می‌توان از تشدید این وضعیت پیشگیری کند. طی یک مطالعه‌ی پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بر روی آدم‌هایی با سنین ۴۰ تا ۶۰ سال به عمل آمد، دانشمندان مشاهده کردند سرعت پیشرفت این وضعیت در آن‌هایی که در رژیم غذایی‌شان مقدار زیادی فیبر مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی که در رژیم غذایی خود به اندازه‌ی کافی فیبر مصرف نکرده بودند، آهسته‌تر بود. هم‌چنین، گرانولا منبع خوبی برای اسید فولیک (فولات) نیز به شمار می‌رود، و در هر یک فنجان از این غذا حدود ۱۰۰ میکرو گرم اسید فولیک وجود دارد.

اسید فولیک یکی از اعضای مجموعه‌ی ویتامین B است که برای درمان تصلب شرایین بسیار مفید است. این ویتامین به عنوان عاملی شناخته می‌شود که می‌تواند بر کارکرد لایه درون‌رگی، لایه‌ی سلولی موجود در عروق خونی، تاثیر مثبت بگذارد. اختلال در کارکرد این سلول‌ها به عنوان عامل اصلی بروز تصلب شرایین به شمار می‌رود. طی مطالعه‌ی پژوهشی که در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه ولز به عمل آمد، دانشمندان مشاهده کردند آن‌هایی که مقدار زیادی اسید فولیک را به صورت مکمل مصرف کرده بودند، از نظر کارکرد لایه درون‌رگی به بهبودی دست یافتند. هم‌چنین، گرانولا منبع خوبی برای روی (زینک) نیز هست؛ هر فنجان از این غذا حاوی حدود ۴.۹ میلی گرم روی (زینک) است.

این ماده‌ی معدنی دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که می‌توانند به درمان تصلب شرایین کمک کنند. طی مطالعه‌ای پژوهشی بر روی ۴۰ بیمار ۵۶ تا ۸۳ ساله در دانشگاه ایالتی وین، دانشمندان روزانه به مدت ۶ ماه ۴۵ میلی گرم روی (زینک) به این بیماران دادند؛ طبق نتایج این مطالعه، میزان پروتئین واکنشی C در این بیماران کاهش یافته بود، و در نتیجه، از بروز مجدد التهاب در بیماران مبتلا به تصلب شرایین پیشگیری شده بود.

۱۰. روغن تخم کتان

روغن تخم کتان به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای پاکسازی سرخرگ‌ها شناخته می‌شود. روغن تخم کتان حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا-۳  که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، نقش مهمی در پاک کردن پلاک‌های موجود در سرخرگ‌ها ایفا می‌کند.

باید دست‌کم روزانه دو قاشق غذاخوری روغن تخم کتان مصرف کنید تا از تشکیل پلاک در سرخرگ‌ها پیشگیری کرده باشید و در صورت ابتلا به این وضعیت، آن را درمان کنید.

خواص روغن تخم کتان, درمان خشکی پوست بدن, درمان موهای کم پشت

۱۱. سایر درمان‌های خانگی برای تصلب شرایین

الف. هر روز آب ریشه‌ی چغندر بنوشید؛ زیرا این نوشیدنی به کاهش گرفتگی‌های سرخرگی کمک می‌کند.
ب. هر روز یک لیوان آب هویج بنوشید؛ زیرا این نوشیدنی به خلاصی‌تان از شر پلاک انباشته شده در سرخرگ‌ها کمک می‌کند.
پ. آب اسفناج نیز برای کاهش پلاک در سرخرگ‌ها مفید است. روزانه ۱۵۰ میلی لیتر از این نوشیدنی مصرف کنید.
ت. به اندازه‌ی کافی سیر و پیاز را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید؛‌ زیرا این دو ماده‌ی غذایی برای کاهش انباشت پلاک در سرخرگ‌ها مفید هستند.
ث. سیب را نیز در رژیم غذایی‌تان بگنجانید؛ زیرا این میوه به درمان تصلب شرایین به طور موثر کمک می‌کند.
ج. انگور، آناناس، و آب لیمو را نیز در رژیم غذایی‌تان قرار دهید؛‌ زیرا آن‌ها نیز به کاهش پلاک در سرخرگ‌ها کمک می‌کنند.
چ. دست‌کم روزانه دو فنجان چای سبز بنوشید؛ زیرا چای سبز به دلیل دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی می‌تواند به درمان تصلب شرایین کمک ‌کند.

رژیم غذایی مناسب برای درمان تصلب شرایین

۱۲. مصرف پروتئین کم چربی

آدم‌هایی که از تصلب شرایین رنج می‌برند، باید مقدار زیادی غذاهایی حاوی پروتئین کم چرب در رژیم غذایی‌شان قرار دهند. مواد غذایی حاوی پروتئین کم چربی دارای مقدار اندکی چربی اشباع شده و هم‌چنین کالری هستند.

این مواد غذایی از افزایش سطوح کلسترول بد پیشگیری می‌کند؛ کلسترول بد باعث وخامت تصلب شرایین می‌شود. مواد غذایی که به عنوان منبع پروتئین کم چربی شناخته می‌شوند، عبارت هستند از سینه‌ی مرغ، شیر خشک بدون چربی، ماهی تن، ماهی سالمون، ماهی هرینگ، ماهی قزل‌آلا، حبوبات، آب پنیر (پروتئین وی)، و سفیده‌ی تخم مرغ.

۱۳. اجتناب از چربی‌های ترانس

آدم‌هایی که به تصلب شرایین مبتلا هستند باید از مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های ترانس پرهیز کنند.

به گزارش مایو کلینیک، چربی‌های ترانس در روغن‌های هیدروژنه وجود دارند که به عنوان عاملی برای افزایش سطوح کلسترول بد، و هم زمان، کاهش سطوح کلسترول خوب، شناخته می‌شود. به گفته‌ی این وب‌گاه علمی، چربی‌های ترانس از دو جهت مضر هستند؛ هم باعث کاهش کلسترول خوب می‌شوند، و باعث افزایش کلسترول بد. چربی‌های ترانس عمدتا در مواد غذایی پخته شده و فرآوری شده نظیر کیک، بیسکوییت، مافین، کلوچه، شیرینی‌ها شکلاتی، و مواد غذایی منجمد وجود دارند. غذاهای سرخ شده نیز حاوی مقدار زیاد چربی ترانس هستند.

۱۴. مصرف چربی‌های سالم

وقتی صحبت از درمانی تصلب شرایین به میان می‌آید، گنجاندن مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا-۳  در رژیم غذایی از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود.

این چربی‌ها دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند و به کاهش انباشت پلاک در سرخرگ‌ها کمک می‌کنند. مواد غذایی حاوی مقداری زیادی از اسیدهای چرب امگا-۳  عبارت هستند از بادام، پسته، تخم کتان، گردو، بادام زمینی، و ماهی.

۱۵. گنجاندن فیبر محلول در رژیم غذایی

آدم‌هایی که از تصلب شرایین رنج می‌برند، باید فیبر محلول را در رژیم غذایی‌شان بگنجانند. به گزارش مایو کلینیک، مصرف حدود ۱۰ گرم فیبر محلول در رژیم غذایی روزانه به کاهش سطوح کلسترول بدن کمک می‌کند. فیبر محلول برای خلاصی از شر پلاک‌های چسبیده به دیواره‌های سرخرگ‌ها بسیار مفید است؛ و از این طریق، فیبر محلول می‌تواند سطوح کلسترول بد را در خون کاهش دهد. غلات کامل به عنوان منبعی عالی برای فیبر محلول به شمار می‌روند. غلات کاملی که حاوی مقدار زیادی فیبر محلول هستند، شامل جو، برنج قهوه‌ای، ارزن، کینوآ، گندم کامل، و سبوس گندم می‌شوند. مایو کلینیک اکیدا توصیه می‌کند، برای کاهش سطوح کلسترول بد در بدن بلغور جو دو سر مصرف شود. یک فنجان بلغور جو دو سر حدود ۴ الی ۵ گرم فیبر محلول وارد بدن‌تان می‌کند. هم‌چنین، می‌توانید مقداری موز نیز به بلغور جو دو سر اضافه کنید؛ زیرا این میوه میزان فیبر محلول موجود در بلغور جو دو سر را تا ۳ الی ۴ گرم افزایش می‌دهد. لوبیا قرمز، گلابی، آلو، و سیب از جمله منابع غذایی خوب برای فیبر محلول به شمار می‌روند.

سایر گزینه‌های درمانی برای تصلب شرایین

۱۶. مصرف ویتامین برای درمانی تصلب شرایین

ویتامین C نوعی ویتامین است که بدن برای تولید کلاژن به آن نیاز دارد. کلاژن به عنوان عاملی برای حفظ استحکام سرخرگ‌ها شناخته می‌شود؛ از این رو، این ماده می‌تواند از تشدید تصلب شرایین پیشگیری کند. به علاوه، ویتامین C برای درمان تصلب شرایین مفید است، زیرا به کاهش سطوح تری‌گلیسیرید کمک می‌کند؛ تری‌گلیسیرید باعث انسداد سرخرگ‌ها می‌شود. با مصرف مواد غذایی نظیر اسفناج، توت فرنگی، کلم بروکسل، آووکادو، و پرتقال می‌توانید میزان ویتامین C را در رژیم غذایی‌تان افزایش دهید. ویتامین D برای افزایش توانایی بدن در جذب و هم‌چنین استفاده از کلسیم موجود در مواد غذایی و همین‌طور مکمل‌ها بسیار مفید است. کلسیم به عنوان عاملی برای کمک به افزایش انعطاف پذیری سرخرگ‌ها و عروق خونی شناخته می‌شود. تاثیر کلسیم بر سرخرگ‌ها باعث شده است آن را به عنوان یک داروی موثر برای خنثی کردن اثرات تصلب شرایین بشناسیم.

هم‌چنین، ویتامین C برای حفظ ضربان طبیعی قلب و همین‌طور، پیشگیری از عود بیماری قلب نیز مفید است. مواد غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین D عبارت هستند از تخم مرغ، شیر، پنیر، ماهی تن، و ماهی هرینگ. به گفته‌ی یک متخصص امور تغذیه به نام فیلیس بالچ، مصرف ویتامین E می‌تواند برای افزایش انعطاف پذیری سرخرگ‌ها موثر باشد. به علاوه، ویتامین E دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و از این جهت نیز برای پیشگیری از ورود آسیب به سلول‌های سرخرگ‌ها مفید است. چنین آسیب‌هایی معمولا به وسیله‌ی رادیکال‌های آزاد در بدن ایجاد می‌شوند. مواد غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین E شامل تخم مرغ، لوبیا قرمز، لوبیا گاربانزو، محصولات لبنی، کلم کالی، و بلغور جو دو سر هستند. توصیه می‌شود جهت آگاهی از میزان مناسب مصرف این ویتامین‌ها برای درمان تصلب شرایین با یک پزشک متخصص مشورت کنید؛ در غیر این صورت، مصرف بیش از اندازه‌ی این ویتامین‌ها می‌تواند به عوارض جانبی ناخوشایندی منجر شود.

۱۷. استفاده از داروهای پایین آورنده‌ی کلسترول

مصرف داروهای کنترل کلسترول نظیر استاتین و فیبرات برای درمان تصلب شرایین مفید به نظر میرسد. دلیل این اثربخشی تاثیر این داروها بر پیشگیری از انباشت رسوبات چربی در سرخرگ‌ها است. هم‌چنین، این داروها به عنوان عاملی موثر برای افزایش سطح کلسترول خوب در خون نیز شناخته می‌شوند.

۱۸. آسپیرین

آسپیرین یکی از داروهایی است که بدون نیاز به نسخه می‌توانیم از داروخانه‌ها تهیه کنید؛ این دارو عمدتا برای درمان سردرد کاربرد دارد. با وجود این، آسپیرین به عنوان یک داروی ضد پلاکت شناخته می‌شود که می‌تواند به پیشگیری از تشکیل لخته‌های خونی در سرخرگ‌های باریک،‌ و در نتیجه، پیشگیری از تشدید تصلب شرایین کمک کند.

۱۹. آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی نوعی روش درمانی جراحی است که برای گشاد کردن عروق خونی باریکی که در اثر تجمع پلاک مسدود شده‌اند، به کار می‌رود. این جراحی بر روی سرخرگ‌های محیطی انجام می‌شود و به بازیابی جریان خون به سمت سرخرگ‌ها و هم‌چنین بافت قلب کمک می‌کند. این عمل جراحی برای پیشگیری از بروز حمله‌ی قلبی و آسیب دائمی به بافت قلبی مفید است.

۲۰. اندآرترکتومی

اندآرترکتومی نوع دیگری از جراحی است که در آن، برای درمان تصلب شرایین،‌ پلاک را از سرخرگ‌ها خارج می‌کنند. در این عمل جراحی، برش ظریفی روی سرخرگ ایجاد می‌شود و یک شانت در زیر و بالای بخش مسدود سرخرگ قرار داده می‌شود. این کار باعث می‌شود خون موقتا از راه دیگری به جریان خود ادامه دهد، و در این مدت، پزشک جراح قادر خواهد بود پلاک را از سرخرگ خارج کند. این عمل جراحی به طور کلی بسیار موفق است و تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. به گزارش مایو کلینیک، ریسک‌ موجود در این عمل جراحی در مقایسه با سایر جراحی‌ها بسیار پایین است.

پیشگیری از تصلب شرایین

از راه‌های متعددی می‌توان از بروز تصلب شرایین پیشگیری کرد. جهت پیشگیری از بروز تصلب شرایین، اکیدا توصیه می‌شود از کشیدن سیگار خودداری کنید،‌ و در صورتی که به آن اعتیاد دارید، آن را به طور کامل ترک کنید. سیگار به عنوان عامل خطر اصلی بروز تصلب شرایین به شمار می‌رود. دست‌کم روزی ۳۰ دقیقه، پنج روز در هفته، به طور مرتب ورزش کنید. انجام ورزش‌های ملایم نظیر دویدن آرام،‌ پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری، و تمرین‌های بدنسازی ساده با وزن بدن را در برنامه‌ی ورزشی روزانه‌تان قرار دهید. مواد غذایی سالمی مصرف کنید که غنی از آنتی‌اکسیدان و فیبر باشند. فیبر به پیشگیری از انباشت پلاک در سرخرگ‌ها، و هم‌چنین آنتی‌اکسیدان‌ها به خلاصی از شر پلاک‌های موجود در سرخرگ‌ها کمک می‌کنند. به علاوه، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع:natural-homeremedies

درمان تصلب شرایین: ۲۰ درمان خانگی و پزشکی برای تصلب شرایین


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی