کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ روش خانگی درمان اعتیاد جنسی + علائم و علل بروز

بسیاری از افراد در مورد اعتیاد جنسی دچار توهم و خیالبافی می‌شوند یا تصور می‌کنند که اعتیاد جنسی چیزی است که باید به آن حسادت کنند. تصویر ذهنی شما از اعتیاد جنسی می‌تواند هرچیزی باشد مگر رفتاری مفرح و لذت بخش. در این مقاله اطلاعات مفیدی را در مورد درمان اعتیاد جنسی با شما در میان می‌گذاریم. این اطلاعات عبارتند از تعریف اعتیاد جنسی ، علت‌ها و دلایل آن، علائم و نشانه های اعتیاد جنسی و روش های درمان اعتیاد جنسی در خانه.

درمان اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی چیست؟

بهترین تعریف اعتیاد جنسی عبارت است از نوعی اختلال وابستگی پیش رونده که ویژگی‌های اصلی آن رفتارها و افکار جنسی غیر قابل کنترل است. مثل دیگر انواع اعتیاد، تاثیرات منفی اعتیاد جنسی بر فرد معتاد و افراد خانواده او با پیش روی این اعتیاد افزایش خواهد یافت. فرد معتاد باید در طول زمان شدت رفتار اعتیادگونه خود را افزایش دهد تا نتایجی مشابه به‌دست آورد.

درحقیقت رفتار جنسی برخی از معتادان جنسی فراتر از استمناء غیرقابل کنترل، استفاده بیش از حد از تصاویر یا ویدیوهای تحریک‌کننده احساسات جنسی یا دریافت خدمات تلفنی یا اینترنتی نمی‌رود. اما در برخی دیگر از معتادان جنسی اعتیاد می‌تواند دربردارنده کارهای غیرقانونی بسیار زیادی از جمله تماشاگری جنسی، بدن ‌نمایی، تماس‌های تلفنی ناخوشایند و غیراخلاقی، سوءاستفاده جنسی از کودکان یا حتی تجاوز جنسی باشد.

به طور طبیعی افراد معتاد به رابطه جنسی لزوما مجرمین یا متجاوزان جنسی نیستند. به علاوه، همه مجرمان و متجاوزان جنسی نیز معتاد جنسی نیستند. تقریبا ۵۵ درصد از مجرمان جنسیِ محکوم به جنایت‌های جنسی دارای اعتیاد جنسی نیز هستند.

معمولا فرد مبتلا به اعتیاد جنسی بیش از یک شریک جنسی دارد یا ممکن است با کودکان و حتی حیوانات و اشیاء نیز رابطه جنسی برقرار کند.

مطلب مرتبط:۱۵ نکته برای بهتر شدن رابطه جنسی تان که حتما باید بدانید

علل به‌وجود آمدن اعتیاد جنسی

فاکتورهای متعددی در شکل گیری اعتیاد جنسی دخیل هستند. سوال این است که چرا درک و شناسایی شکل گیری اعتیاد جنسی در برخی افراد – و نه در همه افراد- کار آسانی نیست؟ نه تنها عاملی وجود دارد که منجر به اعتیاد جنسی می‌شود بلکه فاکتورهای بیولوژیکی، روانی و اجتماعی متعددی در رشد این اختلالات سهیم هستند.

عوامل روانی مرتبط با اعتیاد جنسی عبارتند از اضطراب و نگرانی، افسردگی و گرایشات وسواس فکری- عملی. همچنین، وجود نوعی ناتوانی در یادگیری نیز می‌تواند خطر پیشرفت اختلال اعتیاد جنسی را افزایش دهد. با این وجود، در برخی موارد، سوء استفاده جنسی نیز می‌تواند علت به‌وجود آمدن این اعتیاد باشد. در بیشتر موارد، فرد معتاد به رابطه جنسی با وارد شدن در رابطه جنسی یا فعالیت‌های مرتبط با آن دریافت محرک‌های مغزی را تجربه می‌کند و این احتمال وجود دارد که با گذشت زمان فرد به این احساسات وابسته و معتاد شود.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که معتادان جنسی معمولا به خانواده هایی ناکارآمد تعلق دارند و احتمال اذیت، آزار و تجاوز در خانواده‌های آنها بیشتر از خانواده هایی است که در آنها افراد به رابطه جنسی اعتیاد ندارند. در این تحقیقات نشان داده می‌شود که برخی از افراد معتاد به رابطه جنسی معمولا والدین خود را با صفت هایی مثل سرد، غیرصمیمی، بی‌ملاحظه، خشک و جدی توصیف می‌کنند. همچنین احتمال مصرف مواد مخدر در معتادان جنسی و خانواده‌های آنها بیشتر از سایرین است.

نشانه‌ها و علائم اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی دارای نشانه‌ها و علائم بسیار زیادی است و شناسایی آن بر اساس ویژگی‌های ظاهری کار سخت و پیچیده‌ای است. بیشتر افراد معتاد به رابطه جنسی مهارت بسیار زیادی در پنهان کردن رفتارهای خود دارند و می‌توانند این اعتیاد خود را از والدین، همسر و افراد خانواده خود مخفی نگه دارند. درواقع، آنها با دروغ گفتن در مورد کارهایی که انجام می‌دهند یا از طریق قرار دادن خودشان در مکان‌ها یا زمان هایی که قابل رویت و پیدا کردن نباشند این کار را انجام می‌دهند.

اگرچه هیچ روش عملی و کاربردی و قطعی برای تشخیص اعتیاد جنسی وجود ندارد اما متخصصان بالینی و پژوهشگران تلاش کرده‌اند تا نشانه هایی را با استفاده از معیارهایی مبتنی بر تحقیقات انجام شده در زمینه وابستگی و اعتیاد به مواد شیمیایی تعریف کنند.

مطلب مرتبط: فواید رابطه‌ی جنسی: ۲۷ فایده رابطه‌ی جنسی برای زنان و مردان

در اینجا برخی از نشانه های اعتیاد جنسی را با هم می‌خوانیم

– قرار گرفتن مداوم در رابطه جنسی و داشتن شرکای جنسی متعدد
– نیاز به شدت یافتن دفعات و رفتار جنسی برای به‌دست آوردن نتیجه مطلوب
– احساس طردشدگی روانی و جسمی به دلیل ناتوانی در رفتار جنسی اعتیادگونه خود؛ برنامه‌ریزی کردن برای انجام رابطه جنسی یا برنامه‌ریزی برای بهبودی بیشتر یا طولانی تر در نتیجه اختلال به‌وجود آمده
– تلاش‌های ناموفق برای کاهش و متوقف کردن رفتار جنسی اعتیادگونه
– فراموش کردن وظایف کاری یا فعالیت‌های آموزشی یا تکالیف درسی مهم به دلیل داشتن چنین رفتاری
– استمرار بر این اعتیاد علی رغم رنج بردن از مشکلات روانی یا جسمی تشدید شده یا به‌وجود آمده در نتیجه رفتار جنسی

حتی اگر شما هم سه مورد یا بیشتر از موارد بالا را در خود مشاهده می‌کنید پس احتمالا شما نیز از اعتیاد جنسی رنج می‌برید. بطورکلی، افراد معتاد به رابطه جنسی تمایل دارند که رابطه جنسی را محوریت جهان خود قرار دهند؛ درست مثل افراد معتاد به کوکائین که کوکائین را به عنوان محور اصلی زندگی خود انتخاب می‌کنند. هدف افراد معتاد به رابطه جنسی از تعامل با دیگران و قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی نیز کسب رضایت جنسی است.

۷ راهکار مفید خانگی برای درمان اعتیاد جنسی

۱. تاثیرات زیان بار اعتیاد جسمی در خودتان را روی کاغذ بنویسید

روبه‌رو شدن و مدیریت این حقیقت که شما مبتلا به اعتیاد جنسی هستید کار آسانی نخواهد بود و زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است. با اینهمه، شما باید تمامی تاثیرات مضر و زیان بار این اختلال و اعتیاد بر زندگی خود را روی کاغذ بنویسید. به این ترتیب، شما بطور شفاف تری این مشکل را در خود می‌پذیرید و روشی برای غلبه و پیروز شدن بر آن پیدا خواهید کرد. به این فکر کنید که اعتیاد جنسی چگونه روابط شخصی، خانواده و بسیاری دیگر از حوزه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است.

۲.برای درمان اعتیاد جنسی تغییرات مثبتی که علاقمند به مشاهده آنها هستید را روی کاغذ بنویسید

حالا پس از اینکه همه مشکلاتی که در نتیجه اعتیاد جنسی برایتان به‌وجود آمده است را بطور دقیق و با تمام جزییات یادداشت کردید، به این فکر کنید که می‌خواهید وقتی بر این اعتیاد فائق آمدید، شاهد چه چیزهایی باشید. تغییرات مثبت حاصل از کنترل شما بر این اختلال چه خواهد بود؟

شاید تجربه احساس عالی و جدید رهایی که سال‌ها از آن محروم مانده‌اید یکی از این تغییرات باشد. یا شاید اکنون قادر هستید به چیزهایی توجه کنید که به دلیل اعتیاد جنسی از آنها غافل شده بودید.

شما می‌توانید بر تشکیل پیوندهایی عمیق تر با خانواده و دوستانتان و همچنین بهبود روابط خود متمرکز شوید.

همچنین خواهید دید که در نتیجه پیروزی بر اعتیاد جنسی احساس غرور را تجربه خواهید کرد و سلامت ذهنی و روانی شما بهبود خواهد یافت.

مطلب مرتبط: شخصیت و رابطه‌ی جنسی :۱۶نوع شخصیت جنسی که شما یکی از آن ها هستید

۳. رها شدن از هرچیزی که با اعتیاد جنسی در ارتباط بوده است

هنگامی که محیط شما با چیزهایی احاطه شده است که لذت رابطه جنسی را به شما یادآوری می‌کند، ترک آن و رها شدن از آن برای شما سخت تر خواهد بود. بنابراین، بهتر است لطفی در حق خودتان بکنید و تمامی تصاویر، مجلات، ویدیوها یا هرچیز دیگری که شما را در معرض خطر ترغیب و بازگشت به سمت عادات بدتان قرار می‌دهد را از بین ببرید.

تمامی چیزهایی که در لپ تاپ خودتان دارید و احساسات شما را تحریک می‌کنند پاک کنید. همچنین تمامی سایت هایی که قبلا به آنها سر می‌زدید را از حافظه موبایل و لپ تاپ خود پاک کنید.

بعلاوه، می‌توانید تمامی مجلات و ویدیوها و سی دی‌های مرتبط با این اختلال مخرب را دور بریزید.

۴.برای درمان اعتیاد جنسی شماره‌ها و اسامی را از فهرست مخاطبان خود پاک کنید

اگر می‌خواهید بدانید که چطور اعتیاد جنسی خود را درمان کنید و اگر فهرستی از اسامی افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید را در تلفن همراه خودتان ذخیره کرده‌اید پس باید همین حالا همه آنها را پاک کنید. به سراغ فهرستان مخاطبان خود در موبایل و آدرس ایمیلتان بروید و افرادی را که با آنها در مورد رابطه جنسی گفت‌وگو می‌کردید را از لیست مخاطبان خود حذف کنید.

۵. خود را از مکان‌ها و افرادی که این عادت بد را در شما تحریک می‌کنند دور نگه دارید

شما دقیقا همان فردی هستید که مکان ها، رستوران ها، باشگاه ها، پارک‌ها و دیگر جاهای مورد علاقه خود که در گذشته در آنها به دنبال شریک جنسی بودید را می‌شناسید. بنابراین باید خود را از حضور در این اماکن دور نگه دارید زیرا هنگامی که به آنها وارد می‌شوید، مرکز لذت در مغز شما زودتر روشن خواهد شد و اجتناب از کنار گذاشتن رفتار اعتیادگونه شما برایتان سخت تر خواهد شد. بعلاوه، برخی موقعیت‌های خاص وجود دارند که رفتار اعتیادگونه را در شما تحریک می‌کنند.

برای مثال، شاید به دلیل ماموریت کاری در مکانی شب را پشت سر گذاشته‌اید و چنین رفتاری در آنجا داشته اید. اکنون باید روشی را پیدا کنید تا با استفاده از آن مانع از انجام چنین رفتاری شوید. می‌توانید با همکاران خود به سفر کاری بروید یا بجای اینکه شب را در هتل بگذرانید، در کنار یکی از دوستان خود به سر ببرید.

۶. برای درمان اعتیاد جنسی از عزیزان خود کمک بخواهید

درمان اعتیاد جنسی می‌تواند اقدامی انفرادی باشد. اگرچه کنار گذاشتن قرارهای جنسی هیچ ارتباطی با رابطه عاطفی ندارد اما همچنان نوعی احساس از دست دادن نزدیکی و تماس فیزیکی تجربه می‌شود. بنابراین، می‌توانید با عزیزان خود وقت بیشتری بگذرانید تا به این ترتیب بر این سختی غلبه و آن را آسان تر کنید. عزیزان شما می‌توانند به شما کمک کنند تا به تعهد خود پایبند بمانید و این اعتیاد را متوقف کنید.

اگرچه ممکن است افرادی در زندگی شما وجود داشته باشند که اعتیاد جنسی را درک نمی‌کنند و نمی‌توانند با شما همدلی کنند یا ممکن است این افراد به دلیل رفتار بد و اعتیاد گونه شما از شما خشمگین و عصبانی باشند. به همین دلیل پیدا کردن فردی که آنچه شما تجربه می‌کنید را درک می‌کند و می‌خواهد به شما کمک کند کار سخت و پیچیده‌ای خواهد بود.

به یاد داشته باشید که نباید زمان زیادی را با افرادی بگذرانید که شما را سرزنش یا نقد می‌کنند و حتی موجب می‌شوند که احساس ناخوشایندی را تجربه کنید. به هر قیمتی که شده از منفی بافی‌ها دوری کنید.

مطلب مرتبط: دلایل رابطه‌ی جنسی : ۱۳ دلیل که چرا آدم ‌ها رابطه‌ی جنسی دارند

۷. رابطه جنسی را با هرچیز دیگری جایگزین کنید که می‌تواند شما را تحریک کند

هنگامی که شما اعتیاد جنسی را برای کمک به خودتان متوقف می‌کنید، احتمالا خلایی بزرگ را در زندگی خود احساس خواهید کرد و نیاز دارید که آن را پر کنید. بنابراین، بهتر است که فعالیت‌ها یا سرگرمی هایی را پیدا کنید که می‌توانند تحریک‌کننده ترشح اندورفین در شما باشند و احساس انرژی و سرزندگی بیشتری را به زندگی شما وارد می‌کنند. اگر یک فعالیت خاص برای شما کافی نیست می‌توانید چندین فعالیت را در کنار هم انجام دهید. راه هایی را برای مشغول نگه داشتن خودتان پیدا کنید تا نیازی به بازگشت به سمت عادت‌های اعتیادگونه گذشته خود نداشته باشید. ما برای شما چند پیشنهاد داریم:

– تمرینات ورزشی یا رشته ورزشی جدیدی را انتخاب کنید تا هر روز به بدن شما تحرک بدهد
– در یک کلاس رقص، هنری یا هرچیزی که می‌خواهید یاد بگیرید ثبت نام کنید
– سرگرمی جدیدی برای خود انتخاب کنید که نیازمند تلاش فیزیکی بیشتر است، مثلا هدایت یک تیم، مربی گری یا نجاری
– کارهایی را انجام دهید که ضربان قلب شما را سریع تر می‌کند مثل چتربازی یا غارنوردی

در این ۷ روش برای درمان اعتیاد جنسی را به شما نشان دادیم. شما می‌توانید همین حالا آنها را به کار ببرید و به زندگی سالم گذشته خود برگردید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: vkool

۷ روش خانگی درمان اعتیاد جنسی + علائم و علل بروز


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی