کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درمان استرس: ۱۰ روش موثر که در کمتر از ۱ ساعت بر استرس خود غلبه کنید

استرس بیماری عذاب آور و خطرناک قرن بیست و یکم است که کمتر کسی در دوران زندگیش از ابتلا به آن جان سالم به در برده است. درگیر شدن با استرس و اضطراب های مقطعی و زودگذر به واسطه مشکلات محل کار، مشکلات عاطفی و خانوادگی، مسائل مالی و اتفاقات روز جامعه برای تحریک ما به فعالیت و سازندگی تا اندازه ای مثبت هم هست اما اینکه در برهه ای طولانی از زندگی مان مدام با احساس استرس و اضطراب زندگی کنیم بسیار وحشتناک و خطرناک است. در این مواقع باید به دنبال یک راه حل کارساز و عالی برای درمان استرس و اضطراب خود باشیم و چه بهتر که بتوانیم خودمان درمانگر خود باشیم.

درمان استرس

در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۱۰ روش منحصر به فرد و کاربردی برای درمان استرس و اضطراب خود را یاد بگیرید و بتوانید در منزل و محل کار بر استرس خود غلبه کنید.

این شما و  این ۱۰ روش موثر که در کمتر از ۱ ساعت بر استرس غلبه کنید

۱. منشا و عامل استرس خود را تشخیص دهید

ممکن است عوامل مختلفی در طول زمان باعث استرس شما شوند اما یک عامل موضوع اصلی فشار بر شما و ایجاد استرس برای شما است پس شناسایی عوامل استرس زا گام اول در درمان استرس شما است. عامل استرس زا وضعیتی است که باعث می‌شود شما نیاز به اقدام داشته‌باشید و این وضعیت می‌تواند استرس را در بدن شما فعال کند. نشانه های استرس را شناسایی کنید و با این خودآگاهی فعالیت‌ها و سبک زندگی تان را طوری طراحی کنید که بتوانید مبارزه موثری با استرس داشته‌باشید.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که شما استرس بیش از حد دارید

۲. موضوع استرس زا خود را با یک دوست در میان بگذارید

بسیاری از مواقع ما نیاز به تخلیه‌ی افکارمان و گفتگو درباره آنچه آزارمان می دهد داریم. برای این کار، بهترین راه، پیدا کردن فردی قابل اعتماد است که بتواند چند نصیحت خوب هم ارائه دهد. البته احتمالا حتی به نصیحت هم احتیاج ندارید و فقط می‌خواهید چند داستان وحشتناک از محل کار، خانواده، رابطه عشقی، یا اتفاقات ناراحت کننده در جامعه را با دوست‌تان در میان بگذارید. هر چند وقت یک بار خودتان را از این افکار خالی کنید که حس خیلی خوبی دارد، اما حواستان باشد برای این گفتگو دوست مناسبی را پیدا کنید و صحبت کردن با او تبدیل به عادت شکایت همیشگی شما از زمین و آسمان نشود که برای دوست تان تحمل این شرایط واقعا سخت می شود.

۳. در هر شرایط استرس سه نفس عمیق بکشید

تجربه ثابت کرده است تنفس عمیق سطح کورتیزول را پایین می‌آورد که به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند تنفس عمیق هم‌چنین به صورت موقتی می‌تواند فشار خون را پایین آورد. بنابراین راه حل ساده و دم‌دست شما برای درمان استرس تان در هر شرایطی ۳ بار نفس عمیق کشیدن است. حتی اگر به این کار اعتقادی هم ندارید امتحان کردنش ضرری ندارد. امتحان کنید.

مطلب مرتبط: انواع استرس‌ها : شما چه نوع استرسی دارید؟

۴. ماساژ گردن و کتف بگیرید

این روشی است که روی من به عنوان فردی که شرایط استرس شدید را تجربه می کند واقعا جواب میدهد. برای درمان استرس و اضطراب مقطعی خودم از یک دوست خواهش میکنم اندکی کتف و گردنم یا سرشانه ام را ماساژ دهد. حتی در شرایطی که کسی دور و برم نیست خودم این کار را انجام می دهم. ماساژ درمانی شیوه بسیار خوبی است که در آسیای شرقی رواج زیادی دارد و مزایای سلامتی شناخته شده ای دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ پر استرس ترین شغل جهان در ۲۰۱۷ 

۵. چیزی بخورید که مورد علاقه تان است

خیلی ها در شرایط استرس لب به آب و غذا نمی زنند. این موضوع خودش به تشدید وضعیت استرس زا و اضطراب آور کمک می کند. حتی اگر شما میل به خوردن و آشامیدن ندارید چیزی را بخورید که فکر میکنید در این شرایط مورد علاقه و پسندتان است. بین من و دوستانم یک اصطلاحی است به نام فست‌فود درمانی! این دو کلمه متناقض در بسیاری از مواقع ما را از استرس های ناشی از کار و زندگی نجات می دهد. درت است که فست فود بسیار پرضرر و بیماری‌زا است اما این واقعیت که پیتزا استیک و سیب زمینی سرخ شده و نوشیدنی موهیتو واقعا خوشمزه است انکار نشدنی است! بنابراین برای یک بار در طول هفته ای که با شدید ترین شرایط استرس زا مواجه شده اید اشکالی ندارد که یک گاز بزرگ به یک همبرگر خوشمزه بزنید و استرس تان را خالی کنید.

مطلب مرتبط: ۱۲ نشانه که ممکن است اختلال اضطرابی داشته باشید

خنده درمانی

۶. خنده درمانی را امتحان کنید

به گفته‌ی مجله‌ی علمی ییل، هنگامی که ما لبخند می‌زنیم، مغز یک انتقال‌دهنده عصبی به نام دوپامین (که توانایی تولید احساس شادی را دارد) و اندورفین آزاد می‌کند، که تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن هستند. لبخند زدن یک شکل طبیعی از خنده است، بنابراین هنگامی که دهان به خنده باز می‌شود، مغز با آزاد کردن اکسید نیتریک که یک اثر ضد التهابی ایجاد می‌کند و به این ترتیب سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود، واکنش نشان می‌دهد. هر زمانی که احساس ناراحتی یا استرس و افسردگی دارید، سعی کنید چیزی بیابید که حالت خنده را در مغز شما روشن کند. یکی دو بار خندیدن با صدای بلند خیلی زود اثرات ضد استرس و ضد افسردگی را به بدن و روان شما وارد میکند و کم کم حالت کل بدن‌تان تغییر می‌کند و آرام‌تر و ریلکس‌تر می‌شوید.

مطلب مرتبط:شغل های پراسترس: قید این ۲۹ شغل را بزنید اگر استرس دوست ندارید

۷. شروع کنید به نوشتن درباره هر آنچه دوست دارید

من همواره به نوشتن علاقمند بوده ام و سعی کرده ام در بابا موضوعات مختلف مطالبی را که در حد دانشم بوده است بنویسم. اما هرگز به این موضوع که نوشتندرباره شرایط استرس زا و موضوعات ناراحت کننده می توان درمان استرس باشد فکر نکرده بودم تا اینکه ابتدای امسال در شرایط استرس زای ازدواج خواهرم و دوری از او قرار گرفتم. هرشب استرس تنهایی و جدا شدن از او که سالها همدم من بود تمام وجودم را به لرزهدرمی آورد تا اینکه به طور اتفاقی تصمیم گرفتم از احساساتم بنویسم. هر شب ۲ صفحه! شاید باورتان نشود ولی وضعیتی که فکر میکردم ماه ها به طول می انجامد و احساس استرس و اضطراب ناخوشایند تا ماه ها و شاید یکسال عذابم می دهد در کمتر از دو هفته فرونشست و جای خود را به احساس آرامتر و ملایمتر و به دور از استرسِ قبول کردن شرایط جدید داد.

۸. به یک موسیقی گوش دهید

همانطور که عادت به گوش دادن موسیقی در شرایط شاد و خوشایند می تواند احساسات مثبت ما را افزایش دهد در شرایط استرس زا و ناخوشایند هم میتواند بار فشار شرایط را کاهش دهد. تحقیقات به این نکته اشاره می‌کنند که موسیقی از راه‌های متعددی می‌تواند استرس را از بین ببرد، از کاهنده‌های استرس زیست‌شیمیایی گرفته تا کمک به معالجه‌ی استرسِ ناشی از رویه‌های پزشکی.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار عالی برای مقابله با استرس

درمان استرس

۹. فعالیت های ورزشی یا پیاده روی کنید

پیاده روی صبح و عصر می تواند سطح استرس شما را به پایین ترین حد ممکن بیاورد چرا که باعث تسریع جریان خون در بدن می شود و این تسریع جریان خون هورمون‌های شادی تولید می‌کند و به ما احساس بهتری می‌دهد.. محققان دریافته‌اند که ورزش مخصوصا پیاده روی اثرات ضد اضطراب و استرس دارد. آنها دریافته‌اند که فعالیت بدنی حاصل از پیاده روی سطح سروتونین مغز را افزایش می‌دهد و تا مدت‌ها بعد از آنکه انجام حرکات ورزشی را به پایان برسانید سطوح تریپتوفان را بالا خواهد برد.

در واقع، مؤسسه ملی بهداشت و تعالی بالینی بریتانیا راهنمای درمان اضطراب و استرس یک پزشک را منتشر کرد که او در آن به جای تجویز داروهای ضد استرس و افسردگی به بیمارانش توصیه می‌کند ورزش و پیاده روی کنند.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین خنده درمانی عالی برای رفع استرس

۱۰. رابطه جنسی، بوسیدن و در آغوش گرفتن عاشقانه را امتحان کنید

تحقیقات نشان می‌دهند رابطه جنسی حقیقتاً می‌تواند با پایین آوردن فشار خون باعث کاهش علائم فیزیکی استرس‌ شود. سعی کنید وضعیت عاشقانه ای را هرچند کوتاه تجربه کنید. یک رابطه واقعی، که عاشقانه، پر احساس، و جنسی است می‌تواند استرس را به‌طور چشمگیری کاهش دهد. حتی می توانید یک دوست عزیزی را برای چند لحظه در آغوش بگیرید و از انرژی مثبت محبت کردن و نوازش بهره مند شوید.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع: سایکولوژی تودی

درمان استرس: ۱۰ روش موثر که در کمتر از ۱ ساعت بر استرس خود غلبه کنید


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی