کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ درمان خانگی درد اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) اختلالی است که در اثر آن مفاصل فوقانی و پایینی فک دیگر به درستی کار نمی‌کنند. مفصل فکی گیجگاهی یکی از پیچیده‌ترین مفاصل بدن است و مسئولیت حمل فک را پایین به جلو، عقب و بیرون بر عهده دارد. هر گونه نقصی که این سیستم پیچیده (عضلات، رباط، مفاصل و استخوان‌ها) را غیرقابل استفاده می‌کند، اختلال مفصل فکی گیجگاهی نام دارد. افراد مبتلا به اختلال مفصل گیجگاهی- فکی صداهایی را در مفاصل خود یا حتی حرکت فک را احساس می‌کنند. هنوز مشخص نیست که علت دقیق این ادعا چیست.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی دیگر علائم و نشانه‌های زیادی دارد، بنابراین مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر تشخیص آن دشوار است. این اختلال یک مشکل مرگبار نیست، اما بر بدن تاثیر می‌گذارد، و باعث بروز ناراحتی در فعالیت‌های روزانه هنگام خوردن، جویدن، بلعیدن، حالات صورت و حتی تنفس می‌شود. این بیماری زمانی که مزمن باشد می‌تواند منجر به ناراحتی، درد و سفتی مفاصل شود. با این حال، نگران نباشید، مقاله‌ی حاضر برخی از درمان‌های خانگی این بیماری را به شما ارائه می‌دهد.

این روش‌ها بسیار ساده و موثر هستند. می‌توانید آن‌ها را در خانه انجام بدهید. با این حال، قبل از آن، بیایید اطلاعاتی را در مورد این بیماری به دست بیاوریم تا بتوانیم بهترین دیدگاه را در مورد آن داشته باشیم و همچنین بتوانیم برای تعیین وضعیت اختلال مفصل فکی گیجگاهی شما و انتخاب مناسب‌ترین درمان تصمیم بگیریم.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) چیست؟

اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  به معنای عدم عملکرد درست مفصلی است که در دو طرف سر، در مقابل گوش، جایی که استخوان فک با جمجمه تماس دارد،‌ قرار گرفته‌است . این مفصل به شما اجازه صحبت کردن، جویدن و خمیازه کشیدن را می‌دهد و یکی از پیچیده‌ترین مفاصل بدن است. اختلال مفصل گیجگاهی- فکی اختلالی است که در اثر آن مفاصل فوقانی و پایینی فک دیگر به درستی عمل نمی‌کنند. در اغلب موارد، درد و ناراحتی مرتبط با مفصل گیجگاهی- فکی را می‌توان با مدیریت فردی یا مراقبت‌های پزشکی کاهش داد.

اختلال مفصل فکی گیجگاهی دارای علائم و نشانه‌های بسیاری است، بنابراین تشخیص آن مانند بسیاری از دیگر بیماری‌ها دشوار است. در موارد شدید ممکن است برای درمان مفصل گیجگاهی- فکی مداخله‌ی دندانپزشکی یا جراحی مورد نیاز باشد.

علل شایع اختلال مفصل فکی گیجگاهی چیست؟

قسمت‌هایی از این استخوان که با مفصل تعامل دارد یا با غضروف پوشیده شده‌است و با یک دیسک کوچک جدا می‌شود و از حرکات این ناحیه پشتیبانی می‌کند.

مطلب مرتبط: پوکی استخوان چیست: ۱۶ درمان خانگی بیماری پوکی استخوان

دلیل عمده‌ی بروز اختلال مفصل فکی گیجگاهی عبارتند از:

– دیسک مفصل تحلیل می‌رود یا از جای درست خود حرکت می‌کند.
– غضروف مفاصل در اثر آرتریت آسیب می‌بیند.
– جراحت مفصل در اثر ضربه.
– ماهیچه‌های مفصلی در اثر کار زیاد خسته می‌شوند، که ممکن است در صورتی رخ دهد که بیماران غالبا دندان‌ها را به هم می‌سابند (دندان قروچه).
– اعتقاد بر این است که ساییدن دندان‌ها دلیل اصلی بروز اختلال مفصل گیجگاهی- فکی است. هنگامی ‌که دندان‌های خود را به هم می‌سابید، عضله‌ی فک باید خیلی سریع کار کند و در نتیجه آسیب می‌بیند.

با این حال در بسیاری از موارد علت بروز اختلال مفصل گیجگاهی- فکی نامشخص است.

نشانه‌های شایع اختلال مفصل فکی گیجگاهی چیست؟

این اختلال نشانه‌ها و علائم زیادی دارد از جمله موارد زیر:

۱. احساس درد در گونه

یکی از اولین نشانه‌های اختلال مفصل گیجگاهی- فکی این است که شما احساس درد در گونه‌ها دارید یا گونه‌ها تورم دارند. ممکن است احساس درد عضلانی، یا گرفتگی دردناک در ماهیچه‌های گونه، به خصوص در گوش‌ها داشته باشید.

۲. استرس و سردرد

تجربه‌ی استرس مکرر، ناراحتی و سردرد مکرر، ممکن است با اختلال مفصل گیجگاهی- فکی همراه باشد.

مطلب مرتبط: ۲۴ درمان خانگی التهاب تاندون زانو، مچ و سایر قسمتهای بدن

۳. احساس صدا دادن مفصل فک

زمانی که شما به آرامی فک پایین را از چپ به راست و بالعکس حرکت می‌دهید یا حتی زمانی که مشغول جویدن هستید یا خمیازه می‌کشید… صدای حرکت فک را به طور واضحی احساس می‌کنید. این یکی از نشانه‌های وجود اختلال مفصل گیجگاهی- فکی است.

۴. درد و کشش در عضله‌ی فک

این‌که درد و کشیدگی را هنگام باز کردن دهان در ناحیه‌ی عضله‌ی فک حس کنید، واضح‌ترین نشانه‌ی این بیماری مفصلی است و این علامت در کل شدید است.

علائم دیگر این اختلال عبارتند از سرگیجه، درد صورت، احساس درد در گوش، تورم صورت و درد در اطراف فک، گردن، گوش و شانه.

چه کسی در معرض خطر بالای بروز اختلال مفصل فکی گیجگاهی است؟

همه‌ی افراد مبتلا به بیماری مفصلی فک، کسانی که جراحی فک داشته‌اند و کسانی که دارای استرس هستند، مستعد ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی- فکی هستند. اختلال مفصل گیجگاهی- فکی بیش از همه در زنان بین ۳۰ تا ۵۰ سال رخ می‌دهد. شما می‌توانید شانس خود را با کاهش عوامل خطر محدود کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در مورد مشکل خودتان، لطفا با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد دائمی یا دردناکی در مفصل گیجگاهی- فکی دارید یا اگر نمی‌توانید فک را کاملا باز یا بسته کنید، باید پزشک‌تان را ببینید. پزشکان، دندانپزشکان و متخصصان می‌توانند علل احتمالی را مورد بحث قرار دهند و مشکل را حل کنند.

تا بدین‌جای مطلب اطلاعاتی در مورد اختلال مفصل گیجگاهی- فکی به دست آورده‌اید. برای غلبه بر این اختلال، بسیاری از مردم به پزشک مراجعه می‌کنند. با این حال، اگر می‌خواهید از این بیماری جلوگیری کنید یا اختلال شما خیلی جدی نیست، می‌توانید به طور کامل داروهای خانگی را برای درمان امتحان کنید. شما می‌توانید این داروهای خانگی، را در خانه انجام دهید. این روش‌ها چندان وقت‌گیر نیستند اما تاثیر زیادی دارند. با ما همراه باشید!

مطلب مرتبط: ۲۸ درمان خانگی برای درد آرتریت در انگشتان، کمر و پاها

۱۰ درمان طبیعی برای تسکین درد اختلال مفصل فکی گیجگاهی در خانه

۱. فعالیت فیزیکی

این اولین روش درمانی در فهرست ۱۰ درمان طبیعی خانگی برای اختلال مفصل گیجگاهی- فکی است. ورزش می‌تواند برخی از نشانه‌های اختلال مفصل گیجگاهی- فکی را با کاهش استرس، کمک به کاهش وزن و افزایش جریان خون کاهش دهد. بعضی از روش‌هایی که می‌توانید برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی اعمال کنید،‌ عبارتند از:

روش ۱: تمرین آرامش عضلانی – بالا بردن فک

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– دست خود را بر روی چانه قرار دهید تا نیروی فک پایین را مهار کنید
– به آرامی دهان را به حداکثر میزان ممکن باز کنید (بدون اعمال فشار)
– ۵ ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی دهان‌تان را ببندید
– این عمل را ۵ بار تکرار کنید

شما باید این تمرین را در وقت آزادتان انجام دهید تا نتایج مورد انتظار را به دست آورید.

روش ۲: تمرین آرامش عضلانی – چانه را به طرفین بکشید

برای از بین بردن علائم اختلال مفصل گیجگاهی- فکی، مراحل زیر را دنبال کنید:

– دست چپ خود را در سمت چپ قرار دهید تا فک چپ را مهار کنید.
– تا جایی که می‌توانید فک پایین را به سمت چپ بکشید (بدون اعمال فشار)
–  ۵ ثانیه نگه دارید، سپس فک پایین را به حالت عادی خود برگردانید.
– مراحل بالا را روی سمت راست هم انجام بدهید.
– این روش را ۵ بار تکرار کنید. بین هر بار ۳۰ ثانیه فاصله بیندازید.

شما باید هر زمان که وقت آزاد دارید این روش را انجام دهید.

روش ۳: تمرینات مفاصل فعال

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– دهان‌تان را ببندید.
– زبان‌تان باید دندان‌های پیشین بالا را لمس کند.
– نوک زبان را به نرم‌کام (بالای فک بالا) بچسبانید و آن را در این موقعیت نگه دارید.
– آرام فک پایین را پایین بیاورید در حالی که لب‌های‌تان هنوز همدیگر را لمس می‌کنند، و زبان در تملس با نرم‌کام است.
– ۵ ثانیه در همین حالت بمانید، سپس به آرامی دهان‌تان را ببندید.

این روش را به مدت ۵ دقیقه دوبار در روز (صبح بعد از بیدار شدن و شب قبل از رفتن به رختخواب) تکرار کنید.

روش ۴: درمان‌های خانگی برای اختلال مفصل فکی گیجگاهی – تمرین چین خوردن غبغب

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– شانه‌ها را عقب بدهید و سینه را صاف نگه دارید
– چانه را به سمت بالا و سپس به سمت پایین روی گردن بگیرید، تا غبغب‌تان تا بخورد
– سه ثانیه نگه دارید و ۱۰ بار تکرار کنید

مطلب مرتبط: مقابله با التهاب مفاصل یا آرتریت با این ۱۱ راه عالی

روش ۵: آرام کردن عضلات ترکیبی

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

الف. تنفس عمیق

برای تمرین تنفس عمیق، راحت بنشینید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. از طریق بینی و شکم نفس بکشید و اجازه بدهید دهان در هنگام استنشاق باز شود و سپس از طریق دهان بازدم را انجام بدهید و به آرامی دستان خود را روی شکم فشار بدهید.

ب. آرام کردن عضلات

این مورد شامل آرام کردن انواع عضلات است. ابتدا روی یک گروه عضلانی مانند ساق پا یا دست را با سفت کردن و سپس شل کردن آن‌ها کشش وارد کنید. سپس همین کار را با گروه‌های عضلانی دیگر انجام دهید.

پ. تصور کنید که روی ساحل دراز کشیده‌اید

آسمان آبی زیبا، بوی نمکین دریا، صدای امواج را می‌شنوید و باد گرم را بر روی پوست‌تان احساس می‌کنید. مغز شما هنگامی‌که احساسات را تجربه می‌کند، به شما کمک می‌کند تا آرام باشید.

ت. به آرامی نفس بکشید

ریلکس باشید و آرام دهان‌تان را باز کنید (بدون اعمال فشار) و سپس دستان‌تان را روی فک پایین قرار دهید و با این کار دهان‌تان را ببندید.

روش ۶: درمان‌های خانگی برای اختلال مفصل فکی گیجگاهی با استفاده از تمرینات ماساژ

برای اجرای این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– با استفاده از انگشت اشاره یا انگشت شست از لوب گیجگاهی به سمت بیرون گوش و تا زیر چانه مالش دهید.
– شما می‌توانید این روش را تنها با دست انجام دهید یا می‌توانید در طول ماساژ از برخی داروها نیز استفاده کنید. این روش برای افزایش گردش خون، کاهش تورم و کاهش درد موثر است و آرامش برای‌تان می‌آورد.

مطلب مرتبط: با این روش درد مفاصل و پاها را در ۷ روز از بین ببرید

روش ۷: تمرینات کششی صورت

تمرینات کششی صورت روش بسیار خوبی برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی هستند. این تمرینات کمک می‌کنند تا روی فک کشش اعمال شود و عضله‌ی فک فشار کم‌تری را دریافت کند، و به این ترتیب الاسیتیسیته حفظ می‌شود.

برای انجام این روش، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

– انگشت اشاره را بالای چشم و انگشت شست را روی لبه‌ی دهان قرار دهید.
– به آرامی عضلات صورت (بدون اعمال فشار) را بکشید به طوری که تا جای امکان کش بیایند.
– سپس دهان را به آرامی باز کنید. این حالت را ۳۰ ثانیه نگه دارید و بعد به آرامی دهان‌تان را ببندید.

توجه داشته باشید که شما می‌توانید این روش را زمانی که وقت آزاد دارید انجام دهید. پس از انجام هر متد، باید ۴ تا ۵ دقیقه صبر کنید تا عضلات فک بهبود بیابند. در طول انجام تمرین، باید توجه ویژه‌ای به تنفس و آرامش خود داشته باشید. نفس عمیق و منظم بکشید، و آرام باشید.

۲. بادام هندی

بادام هندی غنی از مواد معدنی مانند مس، منیزیم و حاوی چربی‌های تک‌غیراشباع است، بنابراین برای قلب شما فایده دارد. طبیعت غنی از منیزیم بادام هندی، سبب شده که این ماده‌ی خوراکی برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی بسیار مناسب باشد. منیزیم همراه با کلسیم برای شکل‌گیری عضلات سالم و استخوان‌سازی در بد‌ن‌تان عمل می‌کند. این ماده‌ی معدنی همچنین به جلوگیری از حملات آسم کمک می‌کند و برای خواب آرام در زنان یائسه موثر است. علاوه بر این، مس موجود در بادام هندی نیز برای عملکرد آنزیمی‌ که در اتصالات کلاژن و الاستین وجود دارد، و به سالم و انعطاف‌پذیر بودن استخوان‌ها کمک می‌کند،‌ ضروری است.

برای انجام  این درمان، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید

– بادام هندی شسته شده و خشک شده را آماده کنید
– بادام هندی را روی آتش بگیرید تا مستقیما بپزد
– زمانی که بادام هندی‌ّها سیاه شدند، می‌توانید آن‌ها را از روی آتش بردارید،‌ کمی صبر کنید تا خنک شود. پوسته را فشار بدهید تا بشکند و بادام هندی را از داخل آن بیرون بیاورید.
– اگر عصبانیت یا ناراحتی باعث درد جدی فک شود، ممکن است لازم باشد که در مورد برخورد با علل عاطفی و رفتاری فکر کنید.

از تمرینات مدیریت استرس مانند مدیتیشن یا رژیم ورزشی سخت استفاده کنید. از درمان هایی برای درمان مشکلات مانند اضطراب، خشم، یا استرس استفاده کنید.

دو تا سه بار در هفته و هر بار باید ۵ تا ۶ بادام هندی برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی بخورید. مصرف بادام هندی به زنان باردار زیر ۳ ماه توصیه نمی‌شود.

۳. گردو

گردو هم مانند بادام هندی با مواد مغذی که دارد، برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  بسیار موثر است. گردو سرشار است از اسیدهای چرب امگا ۳، مواد معدنی، ویتامین‌ها، و آنتی‌اکسیدان‌ها. این مواد برای عملکرد مناسب قلب و خون مفید هستند و باعث بهبود گردش خون می‌شوند و در عین حال اثر ضد درد دارند. علاوه بر این، گردو دارای مقدار زیادی منیزیم است که برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  مناسب است. راه استفاده از این درمان بسیار ساده است، فقط باید ۳ تا ۴  گردو در روز بخورید.

۴. درمان گرم و سرد را امتحان کنید

این یکی گزینه‌ی ساده اما موثری در میان درمان‌های خانگی طبیعی برای درمان درد اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  معرفی شده در این نوشتار است. درمان با استفاده از گرما یا سرما یک روش فیزیوتراپی است که به شما کمک می‌کند علائم اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  را کاهش دهید. این روش معمولا با اعمال گرما انجام می‌شود. اگر تاثیر نداشت، از سرما استفاده کنید.

برای انجام این روش، مراحل زیر را دنبال کنید

– یک حوله را در آب گرم یا داغ قرار دهید.
– حوله را برای خالی کردن آب اضافی فشار دهید. صبر کنید تا حوله کمی خنک شود تا دمای آن سبب سوزاندن پوست نشود.
– حوله را در ناحیه‌ی فک قرار بدهید. اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه بماند و بعد آن را بردارید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید.

اگر گرما موثر نبود، با استفاده از کیسه‌ی یخ سرما را در این ناحیه اعمال کنید. شما باید به مدت ۲ دقیقه سرما اعمال کنید، سپس ۲۰ دقیقه صبر کنید. دقت کنید که جهت جلوگیری از آسیب دیدن پوست، یک تی‌شرت نازک یا یک تکه پارچه‌ی نازک برای پوشاندن کیسه‌ی یخ استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای به حداکثر رساندن نتیجه، از روش‌های سرد و گرم به طور متناوب استفاده کنید. ۵ دقیقه گرما و بعد ۵ دقیقه سرما اعمال کنید.

مطلب مرتبط۱۳ نشانه های بیماری ام اس که نمی دانید

۵. درمان اختلال مفصل فکی گیجگاهی ناشی از ساییدن دندان‌ها به هم

اگر علت بروز  اختلال مفصل گیجگاهی- فکی  شما ساییدن دندان‌ها به هم باشد (دندان قروچه کردن) در این‌جا چند راه برای از بین بردن علائم این اختلال وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید:

روش ۱: درمان خانگی برای اختلال مفصل فکی گیجگاهی : درمان دندانی

اگر ساییدن دندان‌ها به هم مدت زیادی طول بکشد و سبب بروز درد جدی در ناحیه‌ی فک شود، می‌توانید از دندانپزشک‌تان در مورد روش‌های پیشگیری از التهاب لثه یا دست کم کاهش دادن آسیب ناشی از ساییدن دندان‌ها مشاوره بگیرید.

برای انجام این روش به عنوان یکی از روش‌های خانگی درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی ، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

– از گارد دهان استفاده کنید. این ابزار به خصوص زمانی خوب است که شب‌ها دندان‌های‌تان را به هم می‌سابید. گارد دندان طراحی شده برای جلوگیری از دندان قروچه کردن، می‌تواند فک بالا و پایین را جدا کند و به کاهش درد و آسیب ناشی از سابیدن دندان‌ها به هم کمک کند.
– ارتودنسی. در موارد دندان قروچه کردن شدید، پزشک ممکن است ارتودنسی را برای شما توصیه کند.

روش ۲: درمان علل اصلی دندان قروچه کردن.

اگر عصبانیت یا ناراحتی باعث درد جدی فک شود، ممکن است لازم باشد که در مورد برخورد با مشکلات عاطفی و رفتاری فکر کنید.

– از تمرینات مدیریت استرس مانند مدیتیشن یا رژیم ورزشی سخت استفاده کنید. از روش‌هایی برای درمان مشکلاتی مانند اضطراب، خشم، یا استرس استفاده کنید.
– در موارد شدید، پزشک‌تان ممکن است داروهایی را برای شما توصیه کند. دندان قروچه کردن معمولا با دارو درمان نمی‌شود، اما برخی از داروهای تجویزی مانند آرامبخش عضلات می‌توانند به کاهش فشار و کاهش درد کمک کنند.

روش ۳: درمان‌های خانگی برای اختلال مفصل فکی گیجگاهی با استفاده از تغییر سبک زندگی

اعمال برخی تغییرات در سبک زندگی می‌تواند به کاهش سابیدن دندان‌ها و جلوگیری از درد فک ناشی از دندان‌ قروچه‌ی مربوط به استرس یا اضطراب کمک کند. بعضی از نکات زیر را انجام دهید:

الف. سعی کنید استرس‌تان را کنترل کنید

ببینید چه چیزی می‌تواند به شما کمک کند که آرامش داشته باشید، خواه موسیقی ملایم، ورزش سنگین و خواه دراز کشیدن در وان حمام. به طور روزانه به خصوص قبل از رفتن به رختخواب، غلبه بر استرس را تمرین کنید.

ب. رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید

از مصرف غذاهای سفت و غذاهای که باید دهان‌تان را زیاد باز کنید، از جمله آجیل، آبنبات سخت، غذاهای پخته‌شده‌ی سخت، میوه‌ها و سبزیجات که به اندازه‌ی یک سیب کامل و هویج خام بزرگ هستند … همچنین باید از مصرف آدامس و آبنبات اجتناب کنید.

پ. سبک خواب‌تان را تغییر دهید

اگر معمولا زمانی که روی پهلو می‌خوابید، درد فک را تجربه می‌کنید، ممکن است مجبور شوید روی پشت‌تان دراز بکشید تا فشار را روی فک کاهش بیابد.

ت. از مصرف کافئین و محرک‌ها پرهیز کنید

برای استراحت در هنگام شب، سعی کنید قهوه یا چای بدون کافئین یا دمنوش گیاهی بنوشید. از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل برای کم شدن میزان دندان قروچه کردن اجتناب کنید.

۶. استئوآرتریت

این نوع آرتریت می‌تواند بسیار دردناک باشد، به ویژه هنگامی ‌که فک شروع به حرکت می‌کند.

برای انجام این درمان، لطفا دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید

– از گارد دهان یا فک استفاده کنید. بیماران التهابی اختلال مفصل گیجگاهی- فکی می‌توانند در طول روز و شب، این ابزار را برای از بین بردن درد و ناراحتی استفاده کنند.
– به مدت ۲۰ دقیقه گاز گرم روی ناحیه بگذارید، سپس گاز را بردارید و فک را با باز کردن و باز نگه داشتن آن، سپس حرکت دادن آن به طرفین، ‌ورزش بدهید.
– از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. غذاهای نرم بخورید.
– برای کاهش درد و التهاب، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه را مانند استامینوفن امتحان کنید.

۷. درمان های خانگی اختلال مفصل فکی گیجگاهی ناشی از آسیب

شما می‌توانید درمان‌های زیر را برای کاهش درد التهابی مرتبط با اختلال مفصل گیجگاهی- فکی امتحان کنید:

– از داروهای ضد التهابی استروئیدی برای درمان علائم اختلال مفصل گیجگاهی- فکی ناشی از جراحت و آسیب استفاده کنید.
– به منظور جلوگیری از حرکت فک غذاهای نرم بخورید.
– از گاز گرم استفاده کنید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه بگذارید. سپس گاز را بردارید و فک را با باز کردن و باز نگه داشتن آن، سپس حرکت دادن آن به طرفین، ‌ورزش بدهید. این روش را ۳ تا ۵ بار به طور روزانه تکرار کنید.
– استفاده از گارد دهان را امتحان کنید. این ابزار می‌تواند به برخی از بیماران در کاهش درد یا کاهش احساس ناراحتی کمک کند.

۸. روماتیسم

درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی که به علت روماتیسم ایجاد شده شبیه به آرتریت در سایر مفاصل است. درمان‌های رایج این مشکل عبارتند از:

– داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی.
– تمرین برای فک برای حفظ محدوده‌ی حرکت با حداقل درد.
– گاز سرد می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. گاز را به مدت ۲۰ دقیقه در ناحیه‌ی فک بگذارید و ۲۰ دقیقه فاصله بیندازید.

۹. استفاده از داروها

درمان خانگی و طبیعی دیگر برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی- فکی دارو است. می‌توانید برای از بین بردن درد و التهاب در تمام انواع اختلال مفصل گیجگاهی- فکی داروی مسکن استفاده کنید.

برای انجام این شیوه به عنوان درمانی برای اختلال مفصل گیجگاهی- فکی، لطفا دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

– مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند به کاهش درد ناشی از آرتریت تمپورال کمک کنند.
–  شما می‌توانید مدت زمان کوتاهی (چند روز) آرامبخش‌های عضلانی را برای کاهش درد و آسان‌تر کردن حرکت فک استفاده کنید.
– اگر درد سبب می‌شود که از خواب بیدار شوید، برای کمک به خواب بهتر در شب،‌ از  مسکن استفاده کنید.

۱۰. سایر درمان های خانگی اختلال مفصل فکی گیجگاهی

علاوه بر تمام موارد قیدشده در این نوشتار، می‌توانید برخی از دیگر روش‌های خانگی را برای اختلال مفصل گیجگاهی- فکی و جهت سرعت بخشیدن به روند بهبود استفاده کنید. این روش‌های بسیار آسان هستند اما انجام آن‌ها در خانه بسیار تاثیرگذار است:

– دندان‌های‌تان را با محلول سالین یا کمی خمیر دندان بشویید.
– تمرین دادن ماهیچه‌های فک به طور منظم می‌تواند به جلوگیری از درد فک کمک کند.
– اعمال فشار آرام روی عضلات فک می‌تواند به طور موثر درد را کاهش دهد.
– آب را با آب لیمو به مدت حدود ۳۰ ثانیه در دهان‌تان نگه دارید. این شیوه نیز به از بین رفتن درد کمک می‌کند.
– سه قسمت آب را با یک قسمت آب شور مخلوط کنید. از این ترکیب برای شستن دهان به مدت ۳۰ تا ۴۵ ثانیه استفاده کنید. در نهایت دهان‌تان را با آب تمیز و سرد شستشو دهید.
– مقدار غذاهای نرم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و همیشه غذا را به آرامی بجوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: trueremedies

۱۰ درمان خانگی درد اختلال مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی