کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راه درمان اختلال خوابگردی در کودکان و بزرگسالان+ علت و عوامل

اختلال خوابگردی در کودکان و بزرگسالان به خودی خود موضوعی خطرناک به شمار نمی‌رود اما خطرات نهفته‌ای دارد که ممکن است آسیبی جدی به فرد وارد کرده یا به دلیل اقدامات غیرقابل کنترل موجود در آنها منجر به کشتن فردی که در خواب راه می‌رود یا سایر افراد خواهد شد. در این مقاله راهکارهایی را به شما آموزش می‌دهیم که با استفاده از آنها قادر خواهید بود راه رفتن در خواب را در کودکان و بزرگسالان متوقف کنید.

درمان اختلال خوابگردی در کودکان و بزرگسالان

بهترین درمان‌های خانگی برای متوقف کردن خوابگردی در میان کودکان و بزرگسالان

خوابگردی رفتاری است که در آن فرد شب هنگام از خواب بیدار می‌شود و به راه رفتن یا انجام کارهای دیگری می‌پردازد. این فعالیت‌ها از فعالیت‌های بی‌ضرر ( نشستن یا صحبت کردن در خواب) تا انجام کارهای خطرناک ( پرسه زدن بیرون از خانه، برداشتن کلید ماشین و رانندگی کردن) متغیر خواهند بود. فرقی نمی‌کند که شما در هنگام خوابگردی چه کاری انجام می‌دهید اما به احتمال بسیار زیاد هیچ یک از کارهایی که قبلا انجام داده‌اید را به یاد نمی‌آورید.

این وضعیت در هر سنی قابل مشاهده است اما بیشتر در سنین کودکی و قبل از نوجوانی دیده می‌شود. خوشبختانه خوابگردی فاقد هرگونه تاثیر طولانی مدت است. در بیشتر کودکان خوابگردی تا سن بلوغ ادامه یافته و پس از آن متوقف می‌شود. به هنگام خواب، مغز ما پنج مرحله را پشت سر می‌گذارد که دربردارنده مرحله‌های ۱، ۲، ۳، ۴ و خواب همراه با حرکات سریع چشم ( یا خواب آر یی ام) است. چرخه خواب از این مراحل تشکیل می‌شود و حدود ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه به طول می‌انجامد. بنابراین، هر فرد در طول خواب شبانه تقریبا ۴ یا ۵ چرخه خواب را تجربه می‌کند. خوابگردی اغلب در مرحله ۳ یا ۴ در نخستین یا دومین چرخه از خواب شبانه رخ می‌دهد و برای مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه ادامه می‌یابد.

مطلب مرتبط: خواب کافی: ۱۵ فایده چشمگیر هشت ساعت خواب شب

برخی از عوامل به‌وجود آورنده خوابگردی را می‌توان به ۴ گروه عمده تقسیم کرد

عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، عوامل فیزیولوژیک و عوامل مرتبط با شرایط پزشکی. با این وجود، به ندرت دیده شده است که خوابگردی تحت تاثیر مسائل پزشکی، محیطی و عاطفی احساسی رخ دهد و بیشتر در نتیجه وراثت واقع می‌شود.

۱. عوامل ژنتیکی

خوابگردی پدیده‌ای درون خانواده‌ای است. برای مثال، اگر پدر، مادر، خواهر یا برادر کودکی در خواب راه می‌رود، احتمال خوابگردی در کودک ۱۰ برابر می‌شود.

۲. عوامل محیطی

محرومیت از خواب، استرس، کمبود منیزیم، مسمومیت الکلی، خواب نصفه، جای خواب شلوغ یا متفاوت و برخی داروها مثل داروهای خواب آور یا نورولپتیک‌ها منجر به خوابگردی می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۸ فایده اثبات شده خواب شبانه برای دانشجویان

۳. عوامل فیزیولوژیکی

بارداری و قاعدگی

۴. عوامل پزشکی

تب

هیچ درمان مشخصی برای خوابگردی وجود ندارد که تاثیری منفی بر سلامت فرد داشته باشد. بااین وجود، روش هایی برای متوقف کردن خوابگردی در کودکان و بزرگسالان وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

۱. زودتر به رختخواب بروید

خواب زودهنگام و به موقع نخستین راهکار برای متوقف کردن خوابگردی در میان کودکان و بزرگسالان است. خستگی یکی از علل وقوع خوابگردی، کابوس یا دیگر اختلالات خواب است. درنتیجه، خواب زودهنگام یکی از بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن پدیده خوابگردی است. به این منظور بهتر است تقریبا ۳۰ دقیقه زودتر از همیشه به رختخواب بروید. این کار همچنین موجب بهبود احساس خواب آلودگی بیش از حد در شما می‌شود.

مطلب مرتبط: خواب راحت: ۴۳ بهترین خوراکی برای داشتن خواب راحت

۲. ساعت خواب مشخص داشته باشید

لازم است که افراد بزرگسال برنامه منظم و آرامش بخشی برای قبل از خواب خود داشته باشند. همانطور که پیش از این هم گفته شد، خستگی بیش از حد منجر به خوابگردی می‌شود. بدون شک شما پس از پشت سر گذاشتن یک روز شلوغ و پرکار کاملا خسته خواهید بود. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا گرفتن یک دوش آب گرم قبل از خواب بهترین گزینه هایی هستند که به شما در داشتن خواب شبانه خوب کمک می‌کنند.

همچنین لازم است که برنامه مشخص و منظمی برای خواب شبانه و روزانه و ساعت بیدار شدن کودک خود طراحی و اجرا کنید. اجرا این برنامه و دنبال کردن آن حتی در روزهای پایان هفته یا تعطیلات تابستانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این روش ساده اما موثر به شما در متوقف کردن پدیده خوابگردی در کودکان و بزرگسالان کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

۳. خواب کافی داشته باشید

علاوه بر سالم نگه داشتن ذهن و جسم، داشتن خواب کافی روش ساده دیگری برای متوقف کردن خوابگردی در کودکان و بزرگسالان به شمار می‌رود. نداشتن خواب کافی یکی از دلایل رایج در بروز این اختلال است. به همین دلیل است که شما باید زمان بیشتری را در رختخواب خود به سر ببرید تا خواب کافی داشته باشید. اما هرکدام از ما به چه میزان خواب نیاز داریم؟ پژوهشگران سازمان ملی خواب معتقد هستند که افراد بزرگسال به ۷ تا ۹ ساعت، کودکان پیش از سن دبستان به ۱۰ تا ۱۳ ساعت و کودکان دبستانی به ۹ تا ۱۱ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. حالا که می‌دانید به چه میزان خواب شبانه احتیاج دارید پس خواب کافی داشته باشید و سلامت خود را بهبود ببخشید.

مطلب مرتبط : ۶ راز خواب آسوده‌ی شبانه: آن‌چه انجام می‌دهیم، انجام نمی‌دهیم، و نمی‌دانیم!

۴. استرس را کاهش دهید

امروزه مضطرب و استرسی شدن همه مردم دنیا کار آسانی شده است. فشارهای محیط کار، حاضر شدن در مصاحبه‌های کاری، شرکت در آزمون ها، شرکت در مسابقات و موارد مشابه شرایط به‌وجود آورنده استرس هستند.

همانطور که می‌دانید استرس یکی از علت‌های بروز خوابگردی‌های شبانه است و رسیدگی زودهنگام به آن می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی در کیفیت خواب شبانه شما داشته باشد. درحال حاضر روش‌های بسیار زیادی برای کاهش سریع استرس وجود دارد. کاهش استرس نه تنها بهترین روش برای مهار خوابگردی در کودکان و بزرگسالان به شمار می‌رود بلکه در بهبود سلامت فرد نیز بسیار موثر خواهد بود.

۵. از مصرف کافئین در ساعت‌های پایانی روز خودداری کنید

تقریبا همه افراد از تاثیرات منفی کافئین بر کیفیت خواب آگاه هستند اما آگاهی عمومی از محصولات دربردارنده کافئین نسبتا کمتر است. هنگامی که صحبت از کافئین مطرح می‌شود بیشتر مردم تصور می‌کنند که تنها قهوه دارای کافئین است. در حقیقت، کافئین در تهیه نوشیدنی‌ها و مواد غذایی متعددی مثل چای، نوشابه، شکلات وطعم‌های خاصی از بستنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. محصولات حاوی کافئین را به خوبی بشناسید و از مصرف آنها قبل از خواب پرهیز کنید. با این روش می‌توانید خوابگردی را در کودکان و بزرگسالان نیز مهار کنید.

۶. میزان مصرف مایعات در کودکان را کاهش دهید

اگرچه مایعات نقش مهمی در سلامت کودکان دارند اما صرف نظر از ویژگی‌های مثبت موجود در آن ها، مصرف مایعات مشکلاتی را برای کودکان به همراه خواهد داشت. هنگامی که کودک با مثانه پُر به رختخواب می‌رود احتمال خوابگردی در او افزایش می‌یابد. از این روی، مصرف مایعات شبانه را در کودک خود محدود کنید و مطمئن شوید که کودک شما قبل از خواب به دستشویی رفته است. این روش بسیار موثری برای متوقف کردن خوابگردی در کودکانی است که والدین آنها هیچ شناختی از چگونگی مهار کردن این اختلال ندارند.

مطلب مرتبط: ۱۰ حقیقت علمی درباره اهمیت خواب که باید بدانید

۷. تختخواب مناسبی فراهم کنید

بسیاری از افراد از اهمیت تختخواب و تاثیر آن در متوقف کردن خوابگردی در کودکان و بزرگسالان بی‌خبر هستند.

تختواب و تزئینات آن قطعا تاثیری قابل توجه بر کیفیت خواب فرد و به‌ویژه خواب کودک خواهد داشت. بهتر است که تختخواب خود را با رنگ‌های آرامش بخشی مثل زرد، آبی یا سبز مجهز کنید تا بهترین خواب شبانه را تجربه کنید. اتاق خواب کودک شما باید آرام، دنج، راحت، و به اندازه کافی تاریک باشد. دمای اتاق نیز بهتر است کمتر از ۷۵ درجه فارنهایت باشد.

۸. ساعت بیداری مشخصی داشته باشید

یک روش برای درمان افرادی که در خواب راه می‌روند عبارت است از تعیین ساعت مشخصی برای بیداری هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان. در ابتدا بهتر است که رفتار خواب کودک خود را ثبت و یادداشت کنید. پس از آن در روزهای آتی باید کودک خود را تقریبا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از زمان همیشگی از خواب بیدار کنید. بهترین روش برای بیدار کردن کودک این است که او را به آرامی تکان داده و از بخواهید که بیدار شود.

بعلاوه اگر شما هم در خانواده خود فردی دارید که در هنگام خواب راه می‌رود، لازم است که محیطی امن را برای او به‌وجود آورید. برای مثال، تمام درها و پنجره‌ها را به هنگام شب قفل کنید، اجازه ندهید فردی که در خواب راه می‌رود در تختخواب طبقه دوم ( در تخت‌های دو طبقه) بخوابد و باین ترتیب از سقوط او جلوگیری کنید، کلیدها را جایی دور از دسترس نگه داری کنید، اشیاء نوک تیز یا شکستنی را از مجاورت تختخواب او دور نگه دارید.

همچنین هیچ تلاشی برای بیدار کردن فردی که در خواب در حال راه رفتن است نکنید. این کار می‌تواند اوضاع را وخیم تر یا خطرناک تر کند. درعوض، او را به آرامی به سمت تختخوابش هدایت کنید. اگر پدیده خوابگردی غالبا و مکررا رخ می‌دهد و با وجود مشکلات دیگری مثل مشکلات تنفسی تشدید می‌شود، بهتر است برای معاینات پزشکی به پزشک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: ۵ درمان طبیعی برای مبارزه با بیماری بی خوابی (اینسومنیا)

کلام آخر

کار دیگری که افراد لازم است پس از خواندن این مقاله و یادگرفتن شیوه‌های مهار کردن خوابگردی در کودکان و بزرگسالان انجام دهند این است که اطلاعات کافی در خصوص مواد غذایی مفید بر کیفیت خواب شبانه را به‌دست آورند.

در این مقاله شما را با ۸ روش برای چگونه متوقف کردن پدیده خوابگردی در کودکان و بزرگسالان آشنا کردیم و امیدواریم که این روش‌ها برای شما و دیگر افرادی که از پدیده خوابگردی رنج می‌برند مفید و موثر واقع شوند.

اگر این مقاله را برای درمان وضعیت فعلی خود مفید می‌دانید یا اگر می‌خواهید که آن را با افراد دیگری که گرفتار چنین مشکلی هستند و از نظر شما به کمک نیاز دارند به اشتراک بگذارید، پس درنگ نکنید و به سرعت این کار را انجام دهید. همچنین شما می‌توانید سوالات، نظرات و بازخوردهای خود در مورد این مقاله را زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

نظرات شما برای ما بسیار ارزشمند است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – فاطمه یحیی

منبع: vkool

۸ راه درمان اختلال خوابگردی در کودکان و بزرگسالان+ علت و عوامل


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی