کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آلرژی به پیچک سمی: ۱۰ درمان خانگی حساسیت به پیچک سمی

پیچک سمی آمریکایی گیاهی است که به علت التهاب شدیدی که روی پوست ایجاد می‌کند، شناخته شده‌است؛ این نوع التهاب به عنوان درماتیت تماسی نیز شناخته می‌شود. این گیاه حاوی نوعی شیره است که در صورت تماس مستقیم با پوست فورا آن را تحریک می‌کند. در ادامه این نوشتار با بهترین روش های خانگی درمان آلرژی به پیچک سمی آشنا می شویم.

آلرژی به پیچک سمی

پیچک سمی امریکایی

شیره‌ی پیچک سمی آمریکایی تقریبا در هر قسمتی از این گیاه، از جمله برگ‌ها، ساقه‌ها و ریشه‌ها یافت می‌شود. این شیره روغنی به نام اوروشیول دارد که ماده‌ای روغنی و زرد کم‌رنگ است. در صورتی که این روغن بسیار چسبنده با پوست تماس پیدا کند، می‌تواند باعث بروز راش و تاول روی پوست شود. اگر چه بعضی از افراد به این روغن حساس نیستند و هرگز علامتی روی پوست‌شان ایجاد نمی‌شود، اما حدود ۸۵ درصد از مردم در تماس با این گیاه راش پوستی را تجربه خواهند کرد. نشانه‌های واکنش به پیچک سمی آمریکایی معمولا شامل خارش شدید، برجستگی‌های قرمز، تورم، کهیر، تاول، نواره‌های قرمز یا رگه های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود.

به دلیل اثری که تماس با این گیاه سمی روی پوست ایجاد می‌کند، اهمیت بسیار زیادی دارد که بدانیم که چه‌طور می‌توان مشکلات پوستی ناشی از پیچک سمی آمریکایی را درمان کرد. اکثر مردم اولین باری که با پیچک سمی آمریکایی تماس پیدا می‌کنند، اغلب واکنش خیلی شدیدی نشان نمی‌دهند، با این وجود احتمالا خارش پوست را تجربه خواهند کرد.

نمی‌توان گفت که چه‌قدر زمان لازم است تا راش و تاول ناشی از این گیاه سمی بهبود پیدا کند، اما در بیش‌تر موارد چند هفته بعد از قرار گرفتن در معرض این گیاه بدون استفاده از کرم‌های موضعی یا داروها، درمان می‌شوند. عامل ایجادکننده‌ی مشکلات پوستی قطعا روغن اوروشیول موجود در این گیاه است. با این حال، برخی از نکات و ترفندها وجود دارند که می‌توانید برای کاهش وخامت راش و تاول و التیام سریع پوست دنبال کنید.

علائم تماس با پیچک سمی امریکایی

به طور عمده، مردم می‌توانند با خیال راحت و بدون هر گونه مشکلی راش را در خانه درمان کنند. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که با پزشک مشورت کنید تا درمان مناسبی برای‌تان تجویز کند. اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید بهتر است هر چه سریع‌تر به بخش اورژانس بیمارستان بروید

علائم آلرژی به پیچک سمی

– عمل تنفس یا بلعیدن پس از توسعه‌ی راش‌ها روی پوست برای‌تان سخت شده‌است.

– صورت و دستگاه تناسلی شما بیش‌ترین راش و تاول را دارد.

– بدن شما از برجستگی‌های قرمز و راش‌های خارش‌دار پوشیده شده‌است.

– تعداد بسیار زیادی راش و تاول در بدن شما دیده می‌شود.

– پوست‌تان به شدت خارش دارد و به معنای واقعی کلمه هیچ درمانی نمی‌تواند خارش را کاهش دهد.

– دچار تورم شدید به ویژه در ناحیه‌ی صورت و پلک‌ها شده‌اید.

اگر نشانه‌های جدی بالا را نداشتید، راش در بخش کوچکی از پوست شما ظاهر شد، و شما کاملا مطمئن بودید که راش‌ها در اثر تماس با پیچک سمی آمریکایی یا بلوط سمی ایجاد شده‌اند، ممکن است قادر باشید راش‌ها را در خانه درمان کنید. در این مقاله، ما ۱۰ روش طبیعی را برای درمان راش و تاول و آلرژی به پیچک سمی آمریکایی در خانه را گردآوری کرده‌ایم. در صورتی که تمایل دارید با این روش‌های درمانی آشنا شوید، با ما در این نوشتار همراه باشید.

روش های خانگی درمان آلرژی به پیچک سمی

۱. ناحیه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست را به آرامی شستشو دهید

آب همدم خوبی است برای کسانی که از آلرژی به پیچک سمی رنج می‌برند. خیساندن ناحیه‌ی آسیب‌دیده در آب، به ویژه آب سرد می‌تواند باعث کاهش سوزش و خارش ناشی از این گیاه سمی شود. بنابراین، به آرامی‌ منطقه‌ی آسیب‌دیده را با آب سرد شستشو بدهید. این روش ساده در واقع یکی از سریع‌ترین درمان‌های طبیعی برای از بین بردن راش و تاول این پیچک سمی در خانه است.

با این حال، لازم به ذکر است که آب گرم یا داغ تاثیر مثبتی نخواهد داشت و حتی ممکن است واکنش را بسیار بدتر کند. کارشناسان توصیه می‌کنند که از آب و صابون برای تمیز کردن هر گونه روغن سمی باقی مانده در پوست‌تان استفاده کنید. یکی از چیزهایی که باید در نظر داشته باشید این است که مواد شیمیایی خشن و اسکراب‌های فیزیکی شدید می‌توانند آسیب بیش‌تری به پوست حساس شما وارد کنند. پس از شستن پوست‌تان، آن را خشک کنید و سعی کنید تا جایی که ممکن است با پوست ملایم و آرام رفتار کنید.

۲. لباس‌های‌تان را بشویید

لازم است که همه‌ی لباس‌هایی را که احتمالا دارای روغن اوروشیول هستند، شستشو بدهید. تمام لباس‌هایی را که در هنگام برخورد با گیاه سمی بر تن داشتید، به طور کامل بشویید. این روغن می‌تواند به لباس بچسبد، و اگر پوست شما با آن تماس داشته باشد، ممکن است راش دیگری ایجاد شود. و قطعا شما دوست ندارید دوباره آن راش‌ها را تجربه کنید. بنابراین، پس از تماس با پیچک سمی آمریکایی، تمام لباس‌های خود را داخل ماشین لباسشویی بریزید و باقی کار را بر عهده‌ی مواد شوینده بگذارید!

۳. نواحی آسیب دیده را خارش ندهید زیرا ممکن است دچار عفونت شوند

ما می‌دانیم که شرایط آلرژی به پیچک سمی هر کسی تمایل زیادی برای خاراندن پوست دارد زیرا پوست خارش‌دار شده‌است. با این حال، خاراندن تنها این اختلال را تشدید می‌کند، و سبب می‌شود که احتمال آسیب دیدن پوست بیش‌تر شود. خاراندن پوست، لایه‌ی محافظی را که آن را پوشش داده تخریب می‌کند و پوست شما را در معرض ورود پاتوژن‌ها قرار می‌‌دهد. با این حال هر‌ چه‌قدر هم که خارش داشته باشید، باید بدانید که خاراندن بدترین چیزی است که می‌توانید برای پوست‌تان انجام دهید. اگر واقعا آن حس خارش برای‌تان غیر قابل‌تحمل است، ماساژ دادن ناحیه به صورت آرام و ملایم و در حرکات دایره‌ای می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

۴. ناحیه‌ی آسیب‌دیده را با الکل شستشو دهید

الکل می‌تواند مفید باشد هنگامی که شما از راش ناشی از پیچک سمی آمریکایی رنج می‌برید. بنابراین برای خلاص شدن از روغن اوروشیول، که به عنوان دلیل کلیدی بروز راش و تاول شناخته شده‌است، پس از برخورد با پیچک سمی، استفاده از الکل یک درمان خانگی شگفت‌انگیز است. بهترین نتایج را در صورتی می‌توانید به دست بیاورید که این درمان را درست بعد از تماس با گیاه (۱۰ دقیقه ایده‌آل است) امتحان کنید. به این ترتیب خواص تمیزکننده‌ی الکل بهترین تاثیر را برای از بین بردن سم روغن خواهد داشت، و بنابراین مشکلات ناشی از تماس با این گیاه را تجربه نخواهید کرد.

به لحاظ علمی اثبات شده‌است که اگر راش و تاول با الکل و آب به درستی تمیز نشود، روغن اوروشیول همچنان در لباس، حیوانات خانگی و پوست شما برای یک دوره‌ی طولانی مدت باقی خواهد ماند.

۵. از کمپرس سرد استفاده کنید

برای کاهش خارش و التهاب آلرژی به پیچک سمی ، کمپرس سرد ممکن است تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشد. برای آماده کردن کمپرس، باید یک تکه پارچه‌ی تمیز را زیر آب سرد قرار دهید و سپس آب اضافی آن را با فشار خالی کنید. پارچه را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی پوست بگذارید. این روش درمانی را چند بار در روز تکرار کنید و خیلی زود بهبود اوضاع پوست را متوجه خواهید شد.

برای تسکین دادن پوست متورم و دچار خارش، بسیار توصیه می‌شود که از روش دمای پایین همراه با بعضی از مایعات قابض استفاده کنید. سرکه سیب و چای سیاه از درمان‌های سریع برای از بین بردن راش و تاول ناشی از پیچک سمی آمریکایی هستند.

۶. خودتان را با حمام جوی دوسر درمان کنید

یکی از روشهای طبیعی برای درمان آلرژی به پیچک سمی در خانه، استفاده از جوی دوسر است. این درمان از قدیم‌الایام برای تسکین دادن پوست دچار التهاب و درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی مانند راش استفاده شده‌است. بر طبق تحقیقات علمی، بلغور جوی دوسر داراي خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است و به درمان انواع بیماری‌های پوستی کمک می‌کند.

افزودن بلغور جوی دوسر یا یک محصول مبتنی بر بلغور جوی دوسر به آب گرم داخل وان، درمان بسیار ساده و آسانی است. دراز کشیدن در این آب به مدت ۳۰ دقیقه ممکن است باعث کاهش علائم شود.

۷. از خاک رس بنتونیت استفاده کنید

خاک رس بنتونیت نوعی خاک رس طبیعی و شناخته‌شده است که در تولید تعدادی از محصولات زیبایی و مراقبتی به کار می‌رود. این نوع خاک می‌تواند به عنوان یک ماسک صورت برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوست مانند آکنه و آلرژی استفاده شود. بعضی از افراد پس از استفاده از خمیر خاک رس بنتونیت و آب در منطقه‌ی آسیب‌دیده، تسکین راش ناشی از پیچک سمی آمریکایی را تجربه می‌کنند.

مطالعات همچنین نشان می‌دهند که انتخاب نسخه‌ی تعدیل شده‌ی این خاک رس، که در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود است، به شدت در پیشگیری یا کاهش آلرژی‌های ناشی از پیچک سمی آمریکایی و سایر انواع آلرژی به طور کلی موثر است.

۸. جوش شیرین هم ممکن است کمک‌کننده باشد

جوش شیرین، که اغلب “بی‌کربنات سدیم” نیز نامیده می‌شوند، یک ماده‌ی بسیار مهم در پخت و پز است. علاوه بر این، می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای برای تمیز کردن آشپزخانه و همچنین درمانی طبیعی برای اهداف متعدد استفاده می‌شود. همچنین، بسیاری از مردم از جوش شیرین برای اهداف زیبایی مانند سفید کردن دندان‌ها و پوست استفاده می‌کنند.

خیلی ساده یک فنجان جوش شیرین را به عنوان یک اسکراب طبیعی به آبی که قرار است با آن حمام کنید بیفزایید، و بعد با آن آرام بدن‌تان را شستشو دهید تا راش ناشی از پیچک سمی بلافاصله از بین برود.

۹. یک دوش کوتاه با آب ولرم بگیرید

توصیه می‌شود که با صابون ساده و آب ولرم پوست‌تان را به طور کامل شستشو دهید، تا روغن‌های سمی موجود روی پوست‌تان از بین بروند. اگر چه آب می‌تواند جایگزین مناسبی برای الکل در هنگام استفاده از داروهای خانگی برای مدیریت علائم پیچک سمی آمریکایی باشد، اما بهتر این است که در ابتدای کار از الکل استفاده کنید. اگر نمی‌توانید بوی آن را تحمل کنید، بعد از استفاده از آن می‌توانید با آب بدن‌تان را آبکشی کنید.

همچنین اعتقاد بر این است که دوش گرفتن در عرض ۶۰ دقیقه از زمان قرار گرفتن در معرض این گیاه سمی ممکن است باعث کاهش گسترش و شدت راش‌ها شود. هر چیزی که با گیاه در تماس بوده‌است را بشویید. در زمان شستشو هم باید دستکش پلاستیکی بپوشید.

۱۰. آلوئه‌ورا را امتحان کنید

آلوئه‌ورا که از قدیم‌الایام به عنوان یک درمان طبیعی مورد استفاده بوده‌است، اغلب “گیاه معجزه‌گر” خطاب می‌شود. این گیاه دارویی همچنین یکی از سریع‌ترین روش‌های طبیعی برای درمان راش و تاول در خانه است. آلوئه‌ورا قادر است هرگونه آسیب یا سوزش پوست، را درمان کند، التهاب را تسکین بدهد و از شدت آن بکاهد.

برایا استفاده از این گیاه دارویی جهت درمان راش و تاول ناشی از پیچک سمی آمریکایی در خانه، له ژل داخل برگ آلوئه‌ورا نیاز دارید. در ابتدا یک یا دو برگ بزرگ آلوئه‌ورا را انتخاب کنید. در عین حال مراقب باشید که به انگشتان دست‌تان آسیب نزنید، زیرا در اطراف برگ‌های این گیاه خارهای کوچکی وجود دارد. هنگامی که برگ‌ها را برداشتید با استفاده از یک چاقوی تیز آن‌ها را به دو نیم برش بزنید. حالا با استفاده از یک قاشق ژل درون برگ‌ها استخراج کنید. سپس ژل را مستقیما روی پوست دچار التهاب قرار دهید. پس از اتمام کار، باقی ژل را در یخچال نگهداری کنید تا بعدا دوباره از آن استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

تاول و راش ایجاد شده در اثر پیچک سمی آمریکایی ممکن است برای بسیاری از مردم، آزاردهنده باشد. برای جلوگیری از خارش پوست ناشی از این گیاه سمی، بهتر این است که از دست زدن و نزدیک شدن به گیاه دور کنید. به منظور انجام این کار، باید بتوانید این گیاه سمی را ‌تشخیص بدهید و از آن دور بمانید. به این ترتیب از خطر راش و تاول روی پوست نیز دور خواهید ماند. اگر بعد از تماس با گیاه علائم ناشی از آن را تجربه کردید، می‌توانید از ۱۰ روش درمانی طبیعی که در این نوشتار قید شده استفاده کنید. اگر شما در رابطه با این مشکل و درمان‌های آن تجربه‌ای دارید، لطفا آن را در بخش نظرات با خوانندگان ما در میان بگذارید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: آل رمدیز

آلرژی به پیچک سمی: ۱۰ درمان خانگی حساسیت به پیچک سمی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی