کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پارکینسون: علل، علائم، و ۲۶ درمان طبیعی بیماری پارکینسون در ۵ مرحله

بیماری پارکینسون نوعی بیماری تخریب‌کننده‌ی سیستم عصبی است که منجر به از دست دادن حرکات ارادی و سبب بروز اختلال در عملکرد حرکتی فرد می‌شود. علائم بیماری پارکینسون حرکات نرم و طبیعی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و می‌تواند انجام درست کارهای روزمره‌ای مانند صحبت کردن، قدم زدن، بلعیدن و خوابیدن را با دشواری مواجه کنند.

بیماری پارکینسون

در اثر بیماری پارکینسون، آن ناحیه از مغز که حرکات عضلانی را کنترل می‌کند دوپامین را کم‌تر از حد معمول دریافت می‌کند. دوپامین یک ماده‌ی شیمیایی مهم است که نه تنها برای هماهنگی حرکات بدن مناسب است، بلکه روی چیزهایی مانند یادگیری، افزایش انگیزه و تنظیم حالات نیز تاثیر دارد. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افسردگی و سایر تغییرات خلقی بر روی افراد مبتلا به پارکینسون تاثیر بگذارد.

علل پارکینسون: چه چیزی باعث بروز بیماری پارکینسون می‌شود؟

علت شناخته‌شده‌ی خاصی وجود ندارد، اما برخی از عوامل تشدید کننده‌ی این بیماری‌ عبارتند از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص و آب سمی، و همچنین التهاب مغز. هرچند هیچ درمانی برای پارکینسون وجود ندارد (این بیماری هم مزمن و هم پیشرو است)، اما داروهایی برای افزایش دوپامین در مغز وجود دارد که به درمان علائم این بیماری کمک می‌کنند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ توسط محققان دانشگاه ساسکاچوان نیز یک روش ممکن را برای جلوگیری از پیشرفت پارکینسون پیدا کرد. محققان ترکیبات شیمیایی مبتنی بر کافئین را ایجاد کردند که حاوی نیکوتین، متفورمین و آمینویندان بودند، و مانع از تکثیر آلفا سینوکلئین، پروتئین لازم برای تنظیم دوپامین می‌شدند.

هنگامی‌که بحث اثربخشی داروها و درمان‌های سنتی به میان می‌آید، اغلب واکنش علائم پارکینسون در طول زمان متوقف خواهند شد. به همین دلیل بسیار مهم است که اقداماتی اضافی برای کاهش پیشرفت علائم، در حالت ایده‌آل در همان مراحل اولیه‌ی بیماری، انجام شود. در ادامه‌ی این مقاله شما با روش‌های طبیعی برای کمک به انجام این کار، از جمله روش‌های درمانی بیماری پارکینسون مانند خوردن رژیم ضد التهابی و ورزش آشنا خواهید شد که هر دو می‌تواند به طور موثر این شرایط دشوار را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: درمان آلزایمر :۲۱ درمان خانگی بیماری آلزایمر که واقعا موثر است

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن و تحلیل‌برنده‌ی عصب‌ها است که اغلب افراد سالخورده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مردان بیش‌تر از زنان در معرض ابتلا به آن هستند. اعتقاد بر این است که این بیماری به واسطه‌ی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود.

ویژگی‌های پارکینسون عبارتند از لرزش، سفت شدن عضلات، تعادل ضعیف و دشواری در راه رفتن. گرچه نشانه‌ها از فردی به فرد دیگر متغیر هستند، اما با گذشت زمان، انجام وظایف ساده – مانند لباس پوشیدن در هنگام صبح و یا رفتن به محل کار – اغلب می‌تواند به یک کار دشوار تبدیل شود.

از آن‌جایی که بیماری پارکینسون یک بیماری مزمن است، علائم پارکینسون معمولا در طول مدت زمانی طولانی ادامه می‌یابند و همچنین با بالا رفتن سن فرد پیشرفت می‌کنند. هر بیمار مبتلا به پارکینسون متفاوت است، بنابراین معمولا تجربه‌ی علائمی در سطوح مختلف شایع است. به همین دلیل، برخی از بیماران نسبت به درمان‌های طبیعی در مقایسه با دیگران واکنش بهتری نشان می‌دهند.

علائم پارکینسون و نشانه‌های هشداردهنده‌ی این بیماری

علائم پارکینسون به دو دسته‌ی عمده تقسیم می‌شوند: علائمی که مربوط به عملکرد حرکتی فرد هستند و علائمی که در ارتباط با تغییر در خلق و خوی فرد هستند. چهار نشانه و علائم بیماری پارکینسون عبارتند از:

۱. لرزش

معمولا در بازوها، فک، پاها و صورت رخ می‌دهد.

۲. خشکی بدن

بیشتر بیماران خشکی را در قسمت مرکزی بدن (تنه) و همچنین دست‌ها و پاها‌ی‌شان تجربه می‌کنند.

۳. برادیکنیسیا (حرکات آرام و آهسته)

این اصطلاح به معنای کندی حرکت است. بعضی از بیماران در هنگام حرکت متوقف می‌شوند بدون این‌که قادر باشند دوباره به حرکت ادامه دهند، و برخی دیگر هنگام تلاش برای راه رفتن، پای خود را روی زمین می‌کشند.

مطلب مرتبط: ۱۰۰ بیماری رایج و هزاران درمان خانگی آنها

۴. طرز قرارگیری نامناسب بدن

این مشکل باعث از دست دادن قدرت، تعادل و سبب بروز مشکلاتی در زمینه‌ی حرکت عضلات یا هماهنگ کردن قسمت‌های بدن می‌شود.

علائم دیگری که ممکن است رخ بدهد و اغلب بر خلق و خوی بیمار تاثیر می‌گذارد، عبارتند از:

– افسردگی و خستگی
– مشکلات ادراری
– مشکل در صحبت کردن یا خوردن به صورت طبیعی
– مشکلات گوارشی، از جمله یبوست
– بروز اشکال در خوابیدن
– مشکلات پوستی
– تغییر صدا
– اختلال عملکرد جنسی
– چرب شدن پوست و شوره‌ی سر
– وجود مشکل در عملکرد بلع
– تغییرات ذهنی

آیا می‌توان از علائم بیماری پارکینسون جلوگیری کرد؟

درحال‌حاضر هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند علائم بیماری پارکینسون را از بین ببرد، گرچه درمان می‌تواند علائم را کاهش دهد. به لحاظ آماری، افرادی که قهوه می‌نوشند و سیگاری هستند، کم‌تر دچار بیماری پارکینسون می‌شوند، به این دلیل که این عادت‌ها (مخصوصا سیگار کشیدن) مشکلات دیگری را برای آنها ایجاد می‌کنند.

از آن‌جا که محققان بر این باورند که حدود ۹۰ درصد از بیماری پارکینسون به علت ترکیبی از علل ژنتیکی و محیطی است، اجتناب از محرک‌های خاص محیطی ممکن است از توسعه‌ی این بیماری در برخی از افراد جلوگیری کند. علاوه بر این، محققان در حال تلاش برای پیدا کردن داروها یا مکمل‌هایی هستند که می‌توانند از سلول‌های مغزی که دوپامین تولید می‌کنند، محافظت کنند.

تشخیص بیماری پارکینسون

تشخیص بیماری پارکینسون توسط متخصصینی مانند متخصص مغز و اعصاب صورت می‌پذیرد. اغلب تشخیص‌ها توسط پزشکان به صورت فرضی و توسط تایید علائم اولیه‌ی ذکر شده در بالا و رد کردن احتمال سایر اختلالات که ممکن است علائم مشابهی داشته‌ باشند مانند تومور یا سکته‌ی مغزی انجام می‌شوند. هنگامی که پزشک دست و پاها را تکان می‌دهد، مهم‌ترین چیزهایی که بررسی خواهد کرد، عبارتند از لرزش در حالت استراحت و سفتی عضلات (به صورت غیرارادی).

دکتر اغلب واکنش شما را به کشش غیرمنتظره از پشت بررسی می‌کند. او به شما توضیح می‌دهد که قرار است چه کاری انجام دهد و زمانی که توانایی شما را برای بازیابی میزان تعادل‌تان بررسی می‌کند، دقت دارد که زمین نخورید.

برای تشخیص این بیماری هیچ آزمایش قطعی وجود ندارد به جز نمونه‌برداری از بافت مغزی خاصی که معمولا در اتوپسی انجام می‌شود. سایر آزمایش‌ها (CT scan، MRI) ممکن است به پزشکان کمک کنند که تمایز میان بیماری پارکینسون و دیگر مشکلات (به عنوان مثال سکته‌ی مغزی یا تومورهای مغزی) را تشخیص دهند.

پارکینسون یا لرزش اساسی بدن (ترمور اسنشیال)؟

لرزش اساسی ممکن است با لرزشی که در بیماری پارکینسون رخ می‌دهد، اشتباه گرفته شود. با این حال، لرزش‌های اساسی معمولا هم دست و هم پا را به طور مساوی تحت تاثیر قرار می‌دهند و در مقایسه با لرزهای پارکینسون، زمانی که از دست‌ها استفاده می‌شود لرزش بدتر می‌شود. همچنین لرزش ناشی از پارکینسون با داروهای کربیدوپا-لِودوپا کاهش می‌یابد یا به طور موقت متوقف می‌شود در حالی که لرزش‌های اساسی به سایر داروها واکنش نشان می‌دهد. بیماری پارکینسون معمولا در چندین عضو از خانواده رخ نمی‌دهد، اما لرزش‌های اساسی ممکن است در چند نفر از اعضای خانواده رخ بدهند و از لرزش‌های ناشی از پارکینسون شایع‌تر است.

مراحل بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون در طول زمان (چند سال) به آرامی پیشرفت می‌کند. پیشرفت با شدت علائم (مقیاس هوهن و یاهر) و سایر ارزیابی‌ها نظیر عملکرد ذهنی، رفتار، خلق و خوی، عملکرد حرکتی و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره (نگهداری از خود، استقلال) به وسیله‌ی مقیاس درجه‌بندی بیماری پارکینسون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ارزیابی‌ها به پزشکان سرنخ می‌دهد که چگونه به بهترین نحو ممکن بیماری فرد را کنترل و درمان کنند.

عوامل خطر و علل بیماری پارکینسون

برای بروز بیماری پارکینسون تنها یک علت واحد که تا این زمان اثبات شده باشد، وجود ندارد. محققان معتقدند که از بین رفتن دوپامین، یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی، آسیب دیدن عصب‌ها، التهاب و تحریک سلول‌های مغزی، از عوامل اصلی توسعه‌ی پارکینسون هستند. اما چرا دقیقا بیماران به این اختلال دچار می‌شوند، یک مسئله‌ی پیچیده است که هنوز هم جای بحث و گفت‌وگو دارد.

مطلب مرتبط: استرس اکسیداتیو چیست: ۷ راه که استرس اکسیداتیو را متوقف کنید

چیزی که مشخص است این است که عوامل خطر خاصی می‌توانند فرد را بیش‌تر در معرض بیماری پارکینسون قرار دهند. این عوامل خطر عبارتند از:

۱. مرد بودن، به ویژه در سنین بالاتر

تحقیقات نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به پارکینسون در مردان بالای ۵۰ سال و ۶۰ سال بیش‌تر است.

۲.  آسیب‌پذیری ژنتیکی

مطالعات درحال‌حاضر چندین جهش ژنی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند یک فرد را بیش‌تر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. پارکینسون نیز در خانواده‌ها به صورت موروثی منتقل می‌شود و داشتن یک خواهر و برادر یا والدینی که مبتلا به این بیماری است، خطر ابتلا در فرد را افزایش می‌دهد.

۳. آسیب دیدن ناحیه‌ی مغز به نام ” توده‌ی سیاه

این بخش سلول‌های مغزی را تولید می‌کند که مسئول ساخت دوپامین هستند.

۴. سموم و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

سموم و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از جمله آفت‌کش‌هایی که در تولید محصولات کشاورزی غیر ارگانیک استفاده می‌شوند. یکی دیگر از عوامل خطر زیست محیطی زندگی در یک منطقه‌ی روستایی و نوشیدن آبی است که ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد.

۵. رژیم غذایی نامناسب، کمبود مواد مغذی، آلرژی غذایی و یک سبک زندگی ناسالم.

۶. عدم تعادل هورمونی و سایر شرایط پزشکی که بر سلامت شناختی تاثیر می‌گذارند و التهاب را افزایش می‌دهد.

درمان پارکینسون

اگر چه این‌ها تنها گزینه‌ی موجود نیستند، اما داروها می‌توانند برای کمک به تثبیت حالات و حرکات بیمار مبتلا به پارکینسون و بهبود کنترل حرکات استفاده شوند. درمان پارکینسون را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

– درمان علائم بیماری

این داروها شامل داروهایی مانند لوودوپا (L-dopa)، انواسین و کربی‌دوپا هستند که باعث افزایش تولید دوپامین در مغز می‌شوند. داروهای دیگری که رواج کم‌تری دارند و بعضی اوقات برای کنترل علائم استفاده می‌شوند عبارتند از بروموکریپتی، پردیپکسول و روپینیرول.

– درمان‌هایی که شامل مراقبت از عصب هستند

این درمان‌ها می‌توانند شامل جراحی‌هایی مانند تحریک مغزی عمیق (DBS) یا حذف بافت شوند.

– استراتژی مبتنی بر درمان

این روش‌ها هنوز در حال بررسی هستند و آینده‌ی درمان پارکینسون محسوب می‌شوند. آخرین تحقیقات نشان می‌دهند که درمان‌های مبتنی بر طب طبیعی برای پارکینسون، که در زیر شرح داده شده‌اند، می‌تواند به شدت به کاهش خطر ابتلای فرد و همچنین بهبود کیفیت زندگی بیماران پارکینسون کمک کند.

۵ مرحله درمان طبیعی بیماری پارکینسون

مرحله‌ی ۱: بهترین غذاها برای درمان پارکینسون

برای بیماران پارکینسون خوردن غذاهای کامل و داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی، مقدار زیادی از میوه‌های ارگانیک تازه، سبزیجات و گوشت‌های با کیفیت مهم است. حذف غذاهای فرآوری‌شده و مواردی که حاوی مواد نگهدارنده، مواد مصنوعی و سایر مواد شیمیایی هستند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای بهبود این اختلال، با یک رژیم غذایی سالم برای پارکینسون که شامل غذاهای زیر است شروع کنید:

۱. مواد خوراکی خام

میوه‌ها و سبزیجات خام آنتی‌اکسیدان‌هایی را برای کاهش آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب فراهم می‌کنند.

۲. غذاهای دارای فیبر بالا

یبوست در میان بیماران پارکینسون رایج است، بنابراین حتما باید مقدار زیادی فیبر مصرف کنید و همچنین به اندازه‌ی کافی هیدراته بمانید تا به بهبود عملکرد روده کمک کنید.

۳. چربی‌های سالم

مصرف چربی‌های سالم می‌تواند سلامت عصب‌ها را تقویت کند و به جلوگیری از بد شدن خلق و خوی کمک کند. مواد غذایی مانند ماهی‌های وحشی، آووکادو، نارگیل، کره‌ی دامی که علوفه‌ی ارگانیک و تازه مصرف کرده‌است، و آجیل یا دانه هایی مانند گردو و کتان را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.

۴. روغن‌های تهیه شده به روش پرس سرد

روغن زیتون که به عنوان سس سالاد استفاده می‌شود می‌تواند ویتامین E ضروری برای بدن را که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند، فراهم کند. روغن نارگیل و روغن نخل، روغن‌های مفید دیگری هستند که می‌توانید در رژیم غذایی‌تان بگنجانید زیرا دارای اثرات ضد التهابی هستند.

۵. مواد غذایی دارای امگا ۳

افزایش مصرف امگا ۳ می‌تواند باعث افزایش سطح دوپامین و کاهش التهاب شود. بر مصرف غذاهای دریایی وحشی به صورت چندین بار در هفته تمرکز کنید و آجیل و دانه‌ها را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید.

۶. آب میوه‌های تازه

این نوشیدنی‌ها کمک می‌کنند تا ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را دریافت کنید. آب‌میوه‌ی تازه همچنین بدن‌تان را آبرسانی می‌کند و می‌تواند به رفع مشکل یبوست کمک کند.

۷. خوردن پروتئین فقط در هنگام شام

ثابت شده‌است که متوسط نگه داشتن سطح پروتئین در طول روز باعث کاهش علائم پارکینسون می‌شود.

۸. چای سبز

چای سبز دارای آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنول است که به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.این چای همچنین حاوی تیانین است که سطح دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد. نوشیدن سه فنجان چای سبز را در روز امتحان کنید تا بیش‌تر مزایای آن را درو کنید.

۹. حذف غلات

بسیاری از مردم نیز از حذف غلات به طور کامل سود می‌برند.

مرحله‌ی ۲: مواد غذایی که می‌توانند سبب بدتر شدن بیماری پارکینسون شوند و باید از مصرف آنها پرهیز کرد

۱- پروتئین بیش از حد

کاهش مصرف پروتئین می‌تواند علائم پارکینسون را بهبود بخشد.

۲- غذاهای فرآوری‌شده

سموم و مواد افزودنی موجود در این غذاها می‌توانند سبب بدتر شدن پارکینسون شوند. حذف این خوراکی‌ها از سنین جوانی یک گام پیشگیرانه است که خطر دیگر بیماری‌های مرتبط با سن را نیز کاهش می‌دهد.

۳- شیرین‌کننده‌های مصنوعی و شکر افزوده

این‌ها سمی محسوب می‌شوند و می‌توانند نشانه‌های پارکینسون را بدتر کنند.

۴- الکل

الکل می‌تواند عملکرد نورولوژیکی را مختل کند و سبب بروز تغییرات خلقی یا عوارض دیگری شود.

۵- هر گونه آلرژی‌زاهای غذایی بالقوه

آلرژی‌زاهای غذایی ممکن است علائم پارکینسون را با وارد کردن آسیب به سلامت روده و ایجاد التهاب، تشدید کنند. با محدود کردن آلرژی‌زاهای رایج که شامل گلوتن، لبنیات، حلزون‌های صدف‌دار و بادام زمینی می‌شود، شروع کنید.

مرحله‌ی ۳: مکمل‌ها و روغن‌های معطر برای پارکینسون

۱- کوآنزیم کیوتِن (۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز)

یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند به کند شدن روند توسعه‌ی بیماری پارکینسون کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که سطح کوآنزیم Q۱۰ در مغز و خون بیماران پارکینسون بسیار پایین است. میتوکندری مسئول تولید انرژی برای سلول‌های ما است، اما در طول تولید، یک محصول جانبی از الکترون‌های مجزا ایجاد می‌شود. هنگامی که این الکترون‌ها از سلول فرار می‌کنند، به عنوان رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شوند که مسئول آسیب اکسیداتیو مغز هستند و با بروز مشکلات شناختی ارتباط دارند.

برای مبارزه با این آسیب، هر سلول بدن حاوی یک آنتی‌اکسیدان قوی است به نام کوآنزیم Q۱۰، اما افرادی که دارای سطوح بالای آسیب اکسیداتیو هستند می‌توانند به میزان بیش‌تری از آن مصرف کنند.

۲- ویتامین سی (۷۵۰ میلی‌گرم ۴ بار در روز)

این ویتامین می‌تواند به عنوان آنتی‌اکسیدان برای جلوگیری از آسیب رادیکال‌های آزاد استفاده شود. ویتامین C همچنین از عملکرد قوی سیستم ایمنی پشتیبانی می‌کند.

۳- ویتامین ای (۴۰۰ واحد جهانی در روز)

آنتی‌اکسیدان مهمی که از مغز پشتیبانی می‌کند.

۴- مکمل سبزیجات سبز

اطمینان حاصل کنید که فرمول این مکمل شامل اسپیرولینا، کلرلا یا علف گندم باشد تا مواد معدنی حیاتی را به بدن‌تان برساند و به سم‌زدایی بدن‌تان کمک کند.

۵- روغن ماهی امگا ۳ (۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز)

باعث کاهش التهاب و حفظ سلامت عصب‌ها می‌شود.

۶- ویتامین D

برای حفظ سلامت استخوان، اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D است. افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، باید ۱۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم به طور روزانه همراه با حداقل ۸۰۰ واحد ویتامین D (از خورشید، غذاها و مکمل‌ها) دریافت کنند.

۷- ‌روغن‌های معطر برای بیماری پارکینسون

استفاده از روغن‌های معطر می‌تواند برخی از علائم مرتبط با بیماری پارکینسون مانند افسردگی، مشکلات خواب، التهاب پوست و مسائل گوارشی را کاهش دهد و آرام کند. ثابت شده‌است که روغن معطر هلیکروسوم (گل بی‌مرگ) باعث کاهش التهاب مغز می‌شود و روغن وتیور می‌تواند لرزش بدن را کاهش دهد. ۲ قطره روغن کندر، روغن هلیکروسوم و روغن وتیور را روی شقیقه‌ها و گردن ۲ بار در روز مالش دهید یا ۲ قطره روغن کندر را روی سقف دهان بمالید.

مرحله‌ی ۴: ورزش و سایر اقدامات حرکتی برای بهبود علائم بیماری پارکینسون

دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه واشنگتن گزارش می‌دهد که ورزش، برای درمان پارکینسون، خط مقدم است. هرچند افراد مبتلا به پارکینسون همیشه قادر به انجام کارهایی که قبل از بیماری انجام می‌دادند، نیستند، اما مطالعات نشان‌ داده‌اند که بیشتر آنها می‌توانند توانایی شرکت در بسیاری از انواع ورزش‌ها را به خوبی هم سن و سال‌های خود که دچار این بیماری نیستند، داشته باشند. در مورد کسانی که ممکن است در معرض خطر پارکینسون قرار داشته باشند، اما علائم آن را هنوز توسعه نداده‌اند، تحقیقات نشان می‌دهند که “ورزش در حد متوسط به طور قابل‌توجهی خطر ابتلا به زوال عقل و سایر اختلالات شناختی خفیف را کاهش می‌دهد.”

درحال‌حاضر مطالعات متعددی نشان می‌دهند که ورزش دارای مکانیسم‌های ضد التهاب و ضد افسردگی زیادی است و از عصب‌ها محافظت می‌کند و به این ترتیب باعث بهبود سلامت شناختی می‌شود. مطالعات حیوانی بسیاری اثرات محافظتی مرتبط با ورزش را نشان داده‌اند از جمله کاهش نوروکسین‌های دوپامینرژیک، بهبود فاکتورهای نورون‌زایی مغز و بهبود انعطاف‌پذیری عصبی.

۱. با احتیاط حرکت کنید.

پارکینسون می‌تواند احساس تعادل فرد مبتلا را از بین ببرد و حتی در راه رفتن طبیعی نیز مشکل ایجاد می‌کند. در این‌جا نکاتی وجود دارد که کمک می‌کنند حرکت کردن کمی ایمن‌تر و راحت‌تر شود.

– سعی نکنید بیش از حد سریع حرکت کنید و در صورت نیاز استفاده از یک عصا یا وسیله‌ی حمایتی را در نظر بگیرید.

– وقتی قدم می‌زنید، دقت کنید که حتما پاشنه‌ی پا‌ی‌تان اول به کف زمین برسد. سعی کنید حرکت زمین گذاشتن پای‌تان رو به جلو باشد (از پاشنه شروع شود و به انگشتان پای‌تان برسد).

– اگر در هنگام راه رفتن پای‌تان را زمین می‌کشید، کمی بایستید و وضعیت بدن‌تان را تنظیم کنید.

– زمانی که راه می‌روید مستقیم جلو را نگاه کنید نه زمین را. هنگامی که می‌خواهید دور بزنید، در برابر تمایل به چرخش روی پاشنه‌ی پا مقاومت کنید. در عوض، به صورت یو (U) دور بزنید.

– سعی کنید از تکیه کردن یا دولا شدن پرهیز کنید و مرکز ثقل خود را روی پاهای‌تان نگه دارید.

۲. برای جلوگیری از سفت شدن عضلات، حرکات کششی انجام بدهید

انجام تمرینات ورزشی ملایم و حرکات کششی، کارهای روزمره را ساده‌تر می‌کند. این حرکات همچنین می‌توانند به کاهش سفتی، درد و سوزش کمک کنند. در این‌جا یک برنامه‌ی چهار مرحله‌ای ساده است که می‌توانید به طور روزانه انجام دهید تا نرمی بدن‌تان را حفظ کنید و از اسپاسم یا درد عضلانی جلوگیری کنید:

– با فاصله‌ی بیست سانتی از دیوار بایستید و دست‌های‌تان را جلو بگیرید. دستان خود را بر روی دیوار قرار دهید تا تعادل‌تان برقرار شود و بازوی‌تان را باز و بسته کنید.

– بعد، بچرخید و پشت خود را در برابر دیوار قرار دهید تا تعادل‌تان برقرار شود. به آرامی در جای خود قدم بزنید، زانوهای خود را تا حد ممکن بالا بیاورید.

– روی یک صندلی بنشینید، دستان خود را پشت صندلی قرار دهید و شانه‌های‌تان را تا آن‌جا که ممکن است باز کنید. سر خود را به سمت سقف بلند کنید و بدن‌تان را کش بدهید.

– از صندلی، پاهای خود را بالا و پایین بیاورید در حالی که بازوهای‌تان را در کنار بدن‌تان عقب و جلو می‌برید.

۳. تمرینات ذهن و بدن را مانند تای چی انجام بدهید

تای چی هنر رزمی چینی است که شامل حرکات آرام و ریتمیک می‌شود. تحقیقات انجام شده توسط گروه توانبخشی پزشکی در بیمارستان وست چاینا نشان می‌دهد که در بیماران پارکینسون، تای چی برای حفظ قدرت و تعادل و کاهش خطر افتادن عالی است و می‌تواند به کاهش اضطراب یا افسردگی نیز کمک کند.

این هنر رزمی به عنوان روشی برای فعال بودن و متناسب ماندن سالمندان همواره توصیه شده‌است، اما تحقیقات درحال‌حاضر نشان می‌دهند که تای چی با افزایش محدوده‌ی حرکت، تعادل و تمرکز می‌تواند علائم پارکینسون را نیز بهبود ببخشد. انجام یک ساعت تای چی دو بار در هفته برای کمک به ثبات، هماهنگی و سهل شدن کارهایی مانند راه رفتن توصیه می‌شود.

۴. ایروبیک در آب

وجود مشکل در حفظ تعادل، کاهش توده‌ی عضلانی، کاهش قدرت و خشکی بدن می‌تواند انجام تمرینات ورزشی معمول را دشوار کند. ایروبیک در آب می‌تواند مزایای دیگری را نیز نسبت به انواع دیگر ورزش معمولی داشته باشد، ضمن این‌که خطر زمین خوردن نیز در این ورزش وجود ندارد.

مطالعه‌ای که در مجله‌ی علوم فیزیوتراپی منتشر شد، نشان داد که افراد مسن‌تر که در ورزش‌های آبی شرکت می‌کردند افزایش قابل‌توجهی را در قدرت پاهای‌شان، بازیابی بهتر تعادل پس از زمین خوردن، بهبود قابل‌توجه الگوهای رفتاری و کاهش خطر آسیب‌های احتمالی در اثر زمین خوردن را تجربه کردند. برای جلوگیری از رخ دادن حوادث منفی، حتما از قسمت کم عمق استخر استفاده کنید و سعی کنید برای انگیزه و پشتیبانی بیش‌تر یک دوست همراه خود داشته باشید. پیوستن به یک کلاس گروهی ممکن است برای حمایت عاطفی و داشتن انگیزه‌ی بیش‌تر مفید باشد.

مرحله‌ی ۵: طب سوزنی

طب شرقی اغلب در غرب دست پایین تلقی می‌شود، اما برخی از دانشمندان معتقدند که بهتر است روش‌های درمانی شرقی را برای درمان اختلالات شناختی و بیماری‌های مرتبط با خلق و خوی بیش‌تر مورد بررسی قرار داد. طبق گزارش گروه تحقیقات بیماری‌های نوروژنراتیو در کالج کینگ در لندن، تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که طب سوزنی می‌تواند علائم پارکینسون را با ایجاد یک واکنش عصبی در مناطقی از مغز که مخصوصا تحت تاثیر التهاب قرار می‌گیرد، مانند پوتامن (پوسته) و تالاموس کاهش دهد.

طب سوزنی به مدت قرن‌ها برای کمک به کاهش درد، اضطراب، بی‌خوابی و خشکی بدن استفاده شده‌است. درحال‌حاضر توصیه می‌شود که این روش طبی حتی می‌تواند به کند شدن روند مرگ سلولی کمک کند و استرس اکسیداتیو را که موجب آسیب به نورون‌های دوپامینرژیک در توده‌ی سیاه می‌شود، کاهش دهد.

نکات احتیاطی در هنگام درمان بیماری پارکینسون

درمان‌های طبیعی ذکر شده در بالا نمی‌تواند تضمین کند که کسی در برابر خطرات پارکینسون محافظت شود یا تضمین نمی‌کند که همه‌ی علائم بیماری را در تمام بیماران کنترل شود. متاسفانه، غیر قابل پیش‌بینی بودن علائم بیماری پارکینسون، اغلب باعث می‌شود که در بسیاری موارد تشخیص و درمان این بیماری سخت باشد.

اگر شما کم‌کم متوجه رخ دادن تغییرات تدریجی در کنترل حالات و حرکات خود شدید، عاقلانه این است که با پزشک درباره‌ی علائم خود صحبت کنید، به ویژه اگر اختلالات شناختی در خانواده‌ی شما به صورت موروثی وجود دارد. بنیاد ملی پارکینسون منابع موجود را برای تشخیص این بیماری در مراحل اولیه‌ی خود ارائه می‌دهد و توصیه می‌کند که در صورت تداوم تجربه‌ی چنین تغییراتی مانند از دست دادن بویایی، بینایی، در دست گرفتن چیزها، ثبات، یا توانایی رفتن به حمام و راه رفتن به طور طبیعی، آزمایشات لازم را انجام بدهید.

چند نکته‌ی نهایی در مورد درمان بیماری پارکینسون به طور طبیعی

– علائم پارکینسون شامل لرزش بدن، از دست دادن تعادل، آهسته شدن حرکات، تغییرات خلقی، وضعیت قرارگیری بد بدن و کمبود کنترل روی حرکات است.

– علل بروز بیماری پارکینسون عبارتند از: بالا بودن سطح التهاب، ضعف سلول‌های مغز، پایین بودن سطح دوپامین، قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها / سموم و احتمالا عوامل ژنتیکی.

– درمان‌های طبیعی برای بهبود بیماری پارکینسون عبارتند از رژیم غذایی سالم، مکمل‌های غذایی، درمان فیزیکی، ورزش و حرکت، روغن‌های معطر و انجام تمرینات ذهن و بدن برای کمک به کنترل استرس.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: draxe

پارکینسون: علل، علائم و درمان طبیعی بیماری پارکینسون در ۵ مرحله


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی