کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درس های خلاقیت از زبان موسس ویکی پدیا

جیمی ولز (Jimmy Wales)، مغز متفکر بزرگترین دانشنامه غیرانتفاعی جهان (Wikipedia)، توضیح می‌دهد چگونه می‌توانید فردی دارای خلاقیت و ایده‌های شکل دهنده برای جامعه آینده باشید.

درس های خلاقیت از زبان موسس ویکی پدیا

– اگر شما در حال رفتن به سمت آزمایش و تجربه چیزهای جدید هستید و اگر در مسیر پیش روی تان شکست نمی‌خورید پس کاری که انجام می‌دهید خلاقانه نیست.

– یاد بگیرید هر چه سریع‌تر با شکست مواجه شوید و خودتان را با آن وفق دهید و مجددا تلاش کنید.

– اگر فقط بر منابع خودمان تمرکز کنیم و پول بیشتری را در مکان‌های مناسب صرف کنیم، برخی از اهداف جهانی که این هفته در سازمان ملل متحد به توافق رسیده‌اند به طور مستقیم برایمان قابل دستیابی هستند.

– برای دستیابی به خلاقیت اهداف دیگری هم لازم است؛ اهدافی که باعث می‌شود به خلاقیت واقعی که باعث می‌شود هزینه‌ها و سودهای زندگی کاهش یابند، دست پیدا کنیم.

اگر می‌خواهید خلاق باشید، همیشه در حال یادگیری باشید. ما تمایل داریم اینگونه فکر کنیم که افراد خلاق عموما در یک زمینه بخصوص تخصص دارند اما خلاقیت واقعی بیشتر از شناخت چیزهایی در مفهوم انضباطی متقابل نشأت می‌گیرد. همچنین لازم است با شکست نیز احساس راحتی کنید.

شما در حال رفتن به سمت آزمایش و تجربه چیزهای جدید هستید. اگر در مسیر پیش روی‌تان شکست نمی‌خورید پس کاری که انجام می‌دهید خلاقانه نیست. یاد بگیرید که هر چه سریع‌تر با شکست مواجه شوید. خودتان را با آن وفق دهید و مجددا تلاش کنید.

مطلب مرتبط: ۷ حقیقت علمی درباره خلاقیت که شگفت انگیز هستند

ولز می‌گوید، اگر فقط بر منابع خودمان تمرکز کنیم و پول بیشتری را در مکان‌های مناسب صرف کنیم، برخی از اهداف جهانی که این هفته در سازمان ملل متحد به توافق رسیده‌اند به طور مستقیم برایمان قابل دستیابی هستند.

اما اهداف دیگری نیز برای دستیابی به خلاقیت واقعی مورد نیاز است که باعث می‌شوند هزینه ها و سودهای زندگی کاهش یابند.

ویکی پدیا بر اساس یک مفهوم ساده شکل گرفت: گروه‌های زیادی از مردم می‌توانند به صورت داوطلبانه برای شکل دادن به چیز با ارزشی با یکدیگر کار کنند.

این مفهومی است که بنیانگذار ویکی پدیا معتقد است افراد جوان می‌توانند از آن برای یافتن راه حل برای مسائل اجتماعی استفاده کنند. ویکی پدیا یک خلاقیت تکنولوژیکی نبوده بلکه تمام تکنولوژی‌های به کار رفته در آن خیلی پیش از اینکه آنها کارشان را در سال ۲۰۰۱ آغاز کنند وجود داشت. ویکی پدیا تنها یک خلاقیت اجتماعی بوده است.

ولز می‌گوید: «برای بسیاری از مردم مهم است درباره خلاقیت بر اساس چگونگی این موضوع فکر کنند که ما چگونه می‌توانیم از پیشرفت‌های فنی موجود برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی استفاده کنیم.

ویکی پدیا نقشش در رسیدن به اهداف جهانی را با خوشامدگویی به داوطلبان برای برنامه‌ریزی کردن محتوا به زبان‌های جدید و افزایش قابلیت دسترسی سایت برای کشورهای در حال توسعه انجام می‌دهد.»

ولز می‌افزاید: «ما همچنین در حال توسعه و گسترش پایگاه ویرایشگری‌مان هستیم (فارغ از هسته سنتی حرفه‌ای‌های کامپیوتر که کار ویرایش را انجام دادند) و برای رسیدن به این مقصود سعی می‌کنیم استفاده از روند ویرایش را آسان‌تر کنیم.

مطلب مرتبط: چرا خلاقیت نیازمند آدمهای شکاک است

موارد زیادی وجود دارند که خلاقیت اجتماعی در آنها منتظر ظهورند. از تصور کلی ویکی پدیا برای الهام بخشیدن به راه‌حل‌های خودتان استفاده کنید.»

ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد اینترنتی با دسترسی رایگان است که توسط بنیاد غیرانتفاعی ویکی مدیا (Wikimedia) راه‌اندازی شده و پشتیبانی می‌شود. کسانی که می‌توانند به این سایت دسترسی داشته باشند می‌توانند بسیاری از مقالات آن را ویرایش کنند. ویکی پدیا به عنوان یک یاز ده وب سایت محبوب در جهان شناخته شده و همچنین بزرگترین و محبوب‌ترین مرجع اینترنتی است.

جیمی ولز و لی سنگر (Jimmy Wales and Larry Sanger) در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ ویکی پدیا را راه‌اندازی کردند. ویکی پدیای انگلیسی در حال حاضر یکی از بیش از ۲۰۰ ویکی پدیای موجود است و با بیش از ۴ میلیون و۹۰۰ هزار مقاله بزرگترین آنها است. این مجموعه بزرگ متشکل از زبان‌های مختلفی است که در تمام ویکی پدیا نزدیک به ۳۵ میلیون مقاله به ۲۸۸ زبان مختلف وجود دارد.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

درس های خلاقیت از زبان موسس ویکی پدیا

آسیا


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی