کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درد پاشنه پا: ۱۵ درمان‌ خانگی برای تیر کشیدن و درد التهاب غلاف کف پا

درد دشمن بدن ما است. با وجود این، گاهی اوقات درد نشانه‌ای از بروز اختلال و اشکال در کارکرد بدن است. در این صورت، درد کمک‌مان می‌کند به بیماری‌ها توجه، و از آن‌ها پیشگیری کنیم. درد پا و درد پاشنه پا بیماری شایعی است که دارای علت‌های بسیاری از جمله نقرس، روماتیسم، پوکی استخوان، التهاب زردپی آشیل یا فشار عصبی است. در این نوشتار با ما همراه باشید تا روش های خانگی درمان درد پاشنه پا و ۱۵ درمان‌ خانگی برای تیر کشیدن و درد التهاب غلاف کف پا را برایتان بگوییم.

درد پاشنه پا

تیر کشیدن و درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا، plantar fascia) وضعیت آزاردهنده‌ای است که از زیر پاشنه‌ی پا و داخل کف پا احساس می‌شود. این وضعیت نشانه‌ای است که باید به درمان زود هنگام آن توجه، و از وخیم‌تر شدن آن پیشگیری و اجتناب کنیم.

آیا این بیماری درد پاشنه پا شما را نیز نگران کرده است؟ آیا التهاب غلاف کف پا زندگی‌تان را با دشواری رو به رو کرده است؟ آیا از این بابت نگران هستید که چگونه می‌توان التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) را درمان یا از آن پیشگیری کرد؟

نگران نباشید، مطالعه‌ی مقاله‌ی پیش رو می‌تواند در این زمینه کمک‌تان کند. اقدامات مذکور در این مقاله بسیار ساده و موثر هستند. این کارها را می‌توانید کاملا در خانه انجام دهید. با وجود این، پیش از معرفی این اقدامات و درمان‌های خانگی، بهتر است برخی اطلاعات پایه را درباره‌ی بیماری درد پاشنه پا به دست بیاورید تا نسبت به این بیماری اشراف کاملی داشته باشید و با تعیین وضعیت درد مفصل‌تان بتوانید مناسب‌ترین روش درمانی را برای بیماری‌تان انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: زانو درد :۱۸ درمان خانگی درد زانو و ورم زانو

التهاب غلاف کف پا (Plantar Fasciitis) چیست؟

زیر کف پا لایه‌های متعددی از تاندون وجود دارند که استخوان‌های کوچک آن ناحیه را به یکدیگر متصل می‌کنند. بعد از این لایه‌ها، لایه‌هایی از ماهیچه، عروق خونی و اعصاب نیز وجود دارند که فعالیت‌ پا را کنترل می‌کنند. خارجی‌ترین لایه، که دقیقا زیر پوست ضخیم کف پا قرار دارد، لایه‌ی تاندونی بسیار خاصی است که ‌”‌غلاف کف پا‌”‌، “‌زردپی پهن کف پا‌”‌ یا “‌پلانتار فاسیا، plantar fascia‌”‌ نام دارد. غلاف کف پا تاندون بزرگ و مسطحی است که به ملخ هواپیما شباهت دارد.

یک سر این تاندون به استخوان پاشنه‌ی پا متصل است، و سر دیگر آن،‌ پنج شاخه می‌شود که هر کدام به انگشتان پا متصل هستند. این تاندون قوس کف پا را به طور مناسب حفظ می‌کند، و به انسان امکان می‌دهد به نرمی قدم بردارد و وزن کل بدن را به طور متعادل تحمل کند. التهاب این تاندون یا همان التهاب غلاف کف پا (Plantar fasciitis) وضعیتی بسیار دردناک ایجاد می‌کند. غلاف کف پا هنگامی ملتهب می‌شود که بار یا استرس بیش از اندازه روی آن قرار بگیرد. این وضعیت باعث ایجاد پارگی خفیفی در بافت فیبری این تاندون، به ویژه در ناحیه‌ی اتصال بافت فیبری به استخوان پاشنه، می‌شود.

علت‌های شایع بروز درد پاشنه پا بخاطر التهاب غلاف کف پا

در این بخش به برخی علت‌های شایع بروز التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) می‌پردازیم:

در شرایط طبیعی، غلاف کف پا جهت حفاظت از ساختار پا به عنوان یک ضربه‌گیر عمل می‌کند. اگر فشار روی قوس پا بیش از اندازه زیاد باشد، پارگی‌های کوچکی در این تاندون ایجاد می‌شود. با وارد آمدن مکرر فشار بر روی غلاف کف پا، این ضایعه به تدریج دردناک و ملتهب، و باعث ایجاد وضعیت دژنراتیو (تباه کننده) مزمن می‌شود.

مطلب مرتبط: ببینید با لمس این نقطه از زانو چه اتفاقاتی می‌افتد

برخی موارد دیگر نیز ممکن است باعث بروز بیماری درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا شوند:

الف. صدمات ناشی از فعالیت بیش از اندازه
ب. افزایش وزن سریع و ناگهانی در یک دوره‌ی کوتاه (به طور مثال،‌ هنگام بارداری)
پ. افزایش بیش از اندازه وزن بدن و چاقی مفرط
ت. ایستادن بیش از اندازه‌ و طولانی مدت هنگام انجام کارهای روزانه
ث. ابتلا به دیابت برای مدت طولانی
ج. صافی کف پا که باعث ایجاد فشار بر پا و لایه‌ی داخلی کف پا (از جمله غلاف کف پا) می‌شود
چ. پوشیدن نامناسب کفش
ح. بروز برخی بیماری‌های مرتبط به درد پاشنه‌ی پا از قبیل التهاب مفاصل، سندرم رایتر،‌ روماتیسم مفصلی، نقرس، اختلالات عصبی (نظیر سیاتیک، سندرم تونل تارسال، و شکستگی تنشی استخوانکبودی استخوان ناشی از جراحات، و بورسیت پاشنه‌ی پا

علائم التهاب غلاف کف پا

التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) معمولا باعث ایجاد دردی می‌شود که شبیه فرو رفتن نوک چاقو در ناحیه‌‌ای نزدیک به پاشنه پا است. این درد معمولا در نخستین ساعات پس از بیداری ظاهر می‌شود. بعد از مدتی راه رفتن، این درد کاهش می‌یابد ولی ممکن است بعد از یک مدت طولانی، ‌یا هنگام برخاستن از حالت نشسته به ایستاده، دوباره عود ‌کند.

ابتدا، این درد بعد از کمی راه رفتن یا گرم شدن کاهش می‌یابد، ولی در ادامه، با بیش‌تر شدن فعالیت در طول روز افزایش می‌یابد. در موارد شدیدتر، بیماران از احساس درد پاشنه در هنگام نشستن‌های طولانی نیز شکایت می‌کنند. بیماران در پایان روز، به ویژه بعد از پیاده‌روی‌ها یا ایستادن‌های طولانی، در ناحیه‌ی پاشنه‌ی پای‌شان احساس سوزش می‌کنند. این درد معمولا از داخل پاشنه شروع می‌شود و گاهی اوقات به داخل غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) گسترش می‌یابد.

اگر روی انگشت شست پا و مستقیما روی ناحیه‌ی دردناک زیر پاشنه‌ی پا فشار بیاوریم، می‌توانیم موقعیت دقیق درد را پیدا کنیم.

طبیعتا، درد پاشنه پا دقیقا زیر استخوان پاشنه پا و در محل اتصال آن با تاندون یا غلاف کف پا قرار دارد.

هم‌چنین، اگر به مدت طولانی دچار درد پاشنه پا باشیم،‌ درد در این موقعیت گسترش می‌یابد و باعث تغییر شکل پاشنه‌ها می‌شود. خار پاشنه نوعی بیماری است که می‌توان با استفاده از رادیولوژی آن را تشخیص داد،‌ و مدت زمان بروز این بیماری را تعیین کرد.

برای نمونه، وجود خار پاشنه به طول حدود ۱ الی ۲ میلی‌متر نشان می‌دهد، بیمار به مدت ۶ الی ۸ ماه دچار درد بوده است؛ هم‌چنین، خار پاشنه‌ای به طول ۵ میلی‌متر نشان‌دهنده‌ی سپری شدن یک الی دو سال از این بیماری است؛ وجود خار پاشنه‌ای به طول یک سانتی‌متر نیز نشان می‌دهد، بیمار بیش از دو سال است که دچار درد مزمن پاشنه‌ شده است.

نحوه‌ی تشخیص التهاب غلاف کف پا

تشخیص التهاب غلاف کف پا (یا پلانتار فاسیا) فقط بر اساس سابقه‌ی معاینات فیزیکی قابل انجام است؛ و معمولا همین معاینات فیزیکی برای تشخیص این بیماری کفایت می‌کنند.

گاهی اوقات،‌ جهت رفع سایر مشکلات نظیر شکستگی‌ها و درد ناشی از تحت فشار بودن اعصاب، انجام رادیولوژی یا ام‌آر‌آی توصیه می‌شود. گاهی اوقات در عکس رادیولوژی خار پاشنه مشاهده می‌شود. خار پاشنه به علت رسوب کلسیم، و به صورت برآمدگی نوک تیز استخوانی کوچکی زیر استخوان پاشنه‌ی پا تشکیل می‌شود. فرایند تشکیل این برآمدگی ممکن است چندین ماه (بیش از شش ماه) به طول بینجامد؛ خار پاشنه معمولا به علت کشیدگی ماهیچه‌ها و رباط‌های پا، وزن زیاد پا، و وارد آمدن صدمات مکرر به پاشنه‌ی پا ایجاد می‌شود.

مطلب مرتبطآرتریت پسوریاتیک : ۹ درمان خانگی ورم مفاصل پسوریاتیک

معمولا، صدمات وارد شده بر غلاف کف پا دست‌کم در طول ۶ هفته به وسیله‌ی فعالیت‌ فیبروبلاستی مداوا می‌شوند. چنان‌چه صدمات بیش از این زمان باقی بمانند، مغز استخوان به سوی این ناحیه گسیل می‌شود، و در نهایت، باعث رسوب کلسیم در استخوان و ایجاد خار پاشنه می‌شود.

پیش از این، علت بروز خار پاشنه را معمولا به درد در ناحیه پاشنه و انجام اعمال جراحی نسبت می‌دادند. ولی بسیاری از بیماران مبتلا به التهاب غلاف کف پا به خار پاشنه دچار نیستند، و هم‌چنین بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه نیز دردی تحمل نمی‌کنند. امروزه، متخصصان معتقدند خار پاشنه عامل بروز التهاب غلاف کف پا نیست. بلکه نتیجه‌ی این فرایند است. از این رو، نیازی به درمان یا رفع آن وجود ندارد.

چه کسانی در معرض خطر التهاب غلاف کف پا قرار دارند؟

عواملی که ممکن است خطر ایجاد التهاب غلاف کف پا را افزایش دهند، عبارت هستند از:

الف. سن:

افزایش سن قابلیت انعطاف پذیری غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) را کاهش، و خطر ابتلا به التهاب غلاف کف پا را افزایش می‌دهد. بروز بیماری درد پاشنه پا در میان گروه سنی ۴۰ الی ۶۰ سال شایع است، و میزان خطر ابتلا به آن در میان زنان بیش از دو برابر مردان است.

ب. چاقی مفرط:

وزن بیش از اندازه باعث ایجاد فشار مضاعف روی پاشنه، و بروز التهاب غلاف کف پا می‌شود. انجام برخی ورزش‌ها نیز نظیر پیاده‌روی‌ با مسافت طولانی، رقص، و ایروبیک می‌تواند خطر ابتلا به این وضعیت را افزایش دهد. انجام مکرر برخی حرکات بر پاشنه و بافت‌های مجاور آن فشار وارد می‌کند. هنگام دویدن، فشار گرانشی عمودی بر پاها ممکن است تا ۲ الی ۳ برابر وزن بدن باشد.

پ. شغل:

کارگران کارخانه‌ها، معلم‌ها، افرادی که مجبور هستند مسافت‌های طولانی را پیاده‌روی کنند یا آن‌هایی که غالبا روی سطوح سفت بارهای سنگین حمل می‌کنند، بیش از سایرین در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

ت. وجود نقص در پا:

صافی کف پا، قوس زیاد پا، یا نحوه نادرست راه رفتن نیز می‌توانند فشار وارده را روی پاشنه افزایش دهند.

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

در صورتی که دچار صدمه جدی یا بیماری دژنراتیو (تباه کننده) یا غیره شده‌اید، و در اثر آن، غلاف کف پای‌تان به شدت آسیب دیده است، باید برای انجام معاینات دقیق و دریافت توصیه‌های مناسب به پزشک مراجعه کنید. چنان‌چه علائم ابتلا به التهاب غلاف کف پا را در خود مشاهده می‌کنید، و استفاده از درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله نیز نتواند آن‌ها را برطرف کند، یا به شدت احساس درد می‌کنید و با هیچ روشی نمی‌توانید دردتان را تسکین دهید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

تا این بخش، اطلاعات مفیدی را درباره‌ی التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) به دست آورده‌اید. بسیاری از آدم‌ها جهت مقابله با این وضعیت ترجیح می‌دهند به پزشک مراجعه کنند. با وجود این، اگر می‌خواهید از بروز این بیماری پیشگیری کنید، یا وضعیت‌تان آن‌چنان شدید نیست، می‌توانید از درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله نهایت بهره را ببرید. با استفاده از درمان های خانگی برای التهاب غلاف کف پا، می‌توانید بدون صرف بهای خیلی زیاد به بهترین نتایج دست یابید. این روش‌های درمانی آن‌چنان وقت‌گیر نیستند ولی بسیار موثر هستند. اکنون، نوبت به معرفی بهترین درمان های خانگی برای درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا رسیده است. لطفا تا انتهای این مقاله با سایت بازده همراه باشید!

مطلب مرتبط: پا درد: ۲۰ علت و درمان درد پاشنه، کف و انگشتان پا

۱۵ برترین درمان خانگی طبیعی برای درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا

۱. زنجبیل

زنجبیل تازه با طعم تند و تیزش، در مقایسه با بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌های رایج، اثر مقابله‌ای قدرتمندی در برابر اکسید شدن چربی دارد. اجزای موجود در زنجبیل بعد از جذب شدن در بدن نیز می‌توانند تشکیل مواد چربی را از طریق اکسیداسیون در بدن مهار کنند؛ از این رو، زنجبیل می‌تواند اثر ضد پیری داشته باشد و طول عمر را افزایش دهد.

زنجبیل دارای خاصیت ضد التهابی است و می‌تواند جهت درمان روماتیسم مفصلی، پوکی استخوان و سایر اختلالات ماهیچه‌ای در بدن کاربرد داشته باشد. نوشیدن دمنوش زنجبیل و هم‌چنین قرار دادن دست‌ها و پاها در آب زنجبیل رقیق شده، در هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار، می‌تواند به درمان آرتروز کمک کند. این روش درمانی می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای علائم درد و تورم را کاهش دهد. مواد شیمیایی موجود در زنجبیل به مهار بیوسنتز پروستاگلاندین التهابی کمک می‌کنند.

روش اول: زنجبیل و عسل

جهت بهره‌مندی از این روش، طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

الف. زنجبیل تازه را پوست بگیرید و سپس به خوبی با آب بشویید.
ب. سپس، زنجبیل را به قطعات کوچک خرد کنید و آن‌ها را در ظرف آب بریزید و بجوشانید.
پ. وقتی آب به جوش آمد، شعله را کم کنید و اجازه دهید زنجبیل داخل آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه حرارت ببیند تا میزان تندی آن کم شود.

ت. ۳ قاشق چای خوری عسل نیز به ظرف آب اضافه کنید و اجازه دهید ۵ تا ۷ دقیقه‌ی دیگر روی حرارت بماند؛ سپس، ظرف را از روی شعله بردارید و اجازه دهید مواد داخل آن کمی خنک شوند.
ث. بعد از آن‌که آب زنجبیل خنک شد، آن را به یک ظرف شیشه‌ای منتقل کنید و برای آن‌که بتوانید چندین بار از آن استفاده کنید، ظرف شیشه‌ای را در یخچال بگذارید.
ج. یک عدد چای کیسه‌ای را در آب جوش بگذارید، سپس مقداری از محلول آب زنجبیل و عسلی را که در یخچال گذاشته‌اید به آن اضافه کنید. ۷ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس، این نوشیدنی را فورا بنوشید.

دمنوش زنجبیل را باید به صورت گرم بنوشید. جهت دستیابی به بهترین تاثیرات زنجبیل برای سلامتی‌تان، این دمنوش را هنگام صبح یا عصر، آهسته و با آرامش میل کنید.

روش دوم: دمنوش زنجبیل و شکر

برای استفاده از این روش، لطفا مراحل زیر را طی کنید:

الف. پوست روی زنجبیل را بگیرید؛ زنجبیل را بشویید و سپس آن را رنده کنید.
ب. قوری کوچکی را انتخاب کنید، مقداری آب در آن بریزید و بجوشانید. در کنار این کار، زنجبیل رنده شده را در یک لیوان شیشه‌ای بریزید.
پ. بعد از به جوش آمدن آب، آن را به لیوان شیشه‌ای حاوی زنجبیل رنده شده اضافه کنید، و حدود ۱۰ دقیقه منتظر بمانید.
ت. بعد از آن‌که زنجبیل مدتی در آب جوش دم کشید، مقدار کمی شکر به آن اضافه کنید، خوب به هم بزنید، و دمنوش را نوش جان کنید.

مطلب مرتبط: ۵ عامل بروز درد در انگشتان پا

روش سوم: زنجبیل، لیمو، و عسل

به منظور استفاده از این روش، لطفا از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

الف. زنجبیل را خوب بشویید و آن را خرد کنید.
ب. مقداری آب تصفیه شده را در یک قوری بریزید، زنجبیل خرد شده را به آن اضافه کنید، و سپس قوری را روی حرارت بگذارید تا حدود ۱۰ دقیقه به آرامی حرارت ببیند.
پ. بعد از ۱۰ دقیقه، قوری را از روی شعله بردارید، و آب زنجبیل را به یک لیوان منتقل کنید.
ت. سپس، یک الی دو قاشق غذاخوری (بسته به ذائقه‌تان) عسل به آب زنجبیل داغ اضافه کنید.

به نکات زیر توجه کنید:

الف. در مصرف زنجبیل زیاده‌روی نکنید. زنجبیل دارای طبیعت گرمی است و می‌تواند باعث خشکی دهان، تشنگی، و افزایش حرارت بدن شود.
ب. آدم‌هایی که دچار گرمازدگی می‌شوند از زنجبیل استفاده نکنند. زنجبیل با طبیعت گرم خود، مناسب افرادی است که دائما احساس سرما می‌کنند.
پ. با فشردن زنجبیل تازه به آسانی می‌توان سم قدرتمندی تولید کرد که می‌تواند باعث تغییر ماهیت و مرگ سلول‌های کبدی، و در نتیجه ایجاد سرطان کبد یا سرطان مری شود.
ت. هنگام ابتلا به تب شدید، از مصرف زنجبیل خودداری کنید؛ زیرا زنجبیل حرارت بدن را افزایش می‌دهد و ممکن است به عروق خونی آسیب برساند، و حتی باعث خونریزی داخلی شود.

ث. در میان اجزای تشکیل دهنده‌ی زنجبیل موادی وجود دارند که به سرعت بر غشای مجاری گوارشی تاثیر می‌گذارند؛ بنابراین، می‌توانند باعث ناراحتی معده شوند. چنان‌چه معده ضعیفی دارید، مصرف زنجبیل می‌تواند باعث ساییده شدن و زخم معده شود.

ج. زنجبیل باعث تحریک سلول‌های کبد و مرگ آن‌ها می‌شود. از این رو، آدم‌های مبتلا به هپاتیت و سیروز حاد یا مزمن نباید زنجبیل مصرف کنند.
چ. زنجبیل با طبیعت گرم خود،‌ می‌تواند باعث از هم گسستن عروق خونی ضعیف ‌شود؛ بنابراین، آدم‌هایی که دارای سابقه‌ی اختلالات خونی نظیر خونریزی بینی، خونریزی رحم یا هموروئید (بواسیر) هستند، جهت اجتناب از وخیم‌تر شدن بیماری‌شان نباید از زنجبیل استفاده کنند.
ح. با این‌که زنجبیل برای درمان برخی علائم بارداری نظیر حالت تهوع و استفراغ مفید است، در طول آخرین دوره‌ی بارداری باید مصرف آن را محدود کنید، زیرا فشار خون ناشی از مصرف زنجبیل می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

۲. زردچوبه

ماده‌ی فعال و اصلی تشکیل دهنده‌ی زردچوبه کورکومین است. مطالعات زیادی روی کورکومین به عمل آمده‌اند. بر اساس شواهد علمی، کورکومین دارای خواص درمانی ارزشمندی نظیر خواص ضد التهابی، و ضد سرطانی است. این ماده به محافظت از کبد، کلیه‌ها، و بسیاری از بخش‌های بدن کمک می‌کند.

زردچوبه فقط از بروز بیماری پیشگیری نمی‌کند، بلکه به درمان برخی بیماری‌های گوارشی نظیر زخم معده، و زخم دوازدهه، و هم‌چنین بیماری‌های مزمن نظیر سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، کبدی، کیسه صفرا، و حتی چربی خون بالا نیز کمک می‌کند. اگر پوست‌تان دچار جراحت شده باشد، می‌توانید با استفاده از زردچوبه‌ی تازه آن را ببندید؛ این کار کمک می‌کند زخم‌تان بدون بر جای گذاشتن اثر، سریع‌تر بهبود یابد.

روش اول: زردچوبه و شیر تازه

برای استفاده از این روش، طبق دستورالعمل زیر رفتار کنید:

الف. ۲ قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با ۲۰۰ میلی‌لیتر شیر تازه مخلوط کنید.
ب. مخلوط شیر و زردچوبه را هر روز صبح و عصر بنوشید.

اگر می‌خواهید وزن‌تان را کاهش دهید، از شیر تازه‌ی بدون شکر استفاده کنید (یا آن‌ را با آب تصفیه شده مخلوط کنید). وقتی زردچوبه با شیر مخلوط می‌شود، مزه‌ی تلخ و تندش را از دست می‌دهد؛ و به راحتی و با لذت می‌توان آن را میل کرد.

روش دوم: زردچوبه و عسل

جهت بهره‌مندی از درمان‌ خانگی زیر برای التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) مراحل زیر را طی کنید:

الف. دو قاشق چای خوری زردچوبه را با ۲۰۰ میلی‌لیتر آب و عسل (میزان عسل به ذائقه‌ی خودتان بستگی دارد) ترکیب کنید.
ب. این نوشیدنی را هنگام صبح و عصر نوش جان کنید.

مطلب مرتبط: ۲۴ درمان خانگی درد نوروپاتیک یا عصبی در پاها و دست ها

به نکته‌ی زیر توجه کنید:

زردچوبه را می‌توانید در پخت و پز یا تهیه‌ی اسموتی استفاده کنید، یا به صورت دمنوش مصرف کنید.

۳.  سیر

سیر حاوی ماده‌ی آلیسین، آنتی‌بیوتیک طبیعی، است. آلیسین آنتی‌بیوتیکی طبیعی است که می‌تواند با بیماری‌های ویروسی مبارزه کند. روغن سیر حاوی مقدار زیادی آلین و مواد شیمیایی گیاهی است که دارای خواص ضد عفونی کنندگی و ضد التهابی هستند. از سیر جهت درمان بیماری‌های التهابی پوست، گوارشی، و تنفسی استفاده می‌شود و تاثیر فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. استفاده از سیر به اشکال مختلف بی‌ضرر و مفید است. با وجود این، مصرف روزانه یک الی دو حبه سیر برای سلامتی‌تان مفید و کافی است. می‌توانید سیر تازه یا پودر سیر را در سوپ، غذاهای گوشتی، سبزیجات، سالاد، یا حتی غذاهای خام استفاده کنید.

جهت بهره‌مندی از فواید سیر برای درمان درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف پا طبق دستورالعمل زیر رفتار کنید:

الف. سیر را پوست بکنید، و آن را به قطعا کوچک خرد کنید یا بکوبید.
ب. سیر خرد را در یک بطری حاوی حدود یک لیتر آب انگور سفید بریزید.
پ. این بطری را به مدت ۱۰ روز در یک اتاق خنک نگهداری کنید، و هر از گاهی آن را تکان دهید. تا وقتی که به تدریج رنگ آب انگور زرد شود.
ت. این نوشیدنی را روزی دو بار، یک بار صبح و یک بار عصر،‌ هر وعده به اندازه ۴۰ قطره میل کنید.

۴. ریشه بادمجان

استفاده از ریشه‌ی بادمجان نیز یکی دیگر از درمان های خانگی برای درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف پا به شمار می‌رود. این روش درمانی متعلق به کشورهای خاور دور است.

جهت به کار گیری این روش، لطفا مراحل زیر را طی کنید:

الف. ریشه‌های بادمجان را خوب بشویید و بگذارید به مدت ۲ الی ۳ روز در مکان مناسبی خشک شوند.
ب. سپس، مقداری از این ریشه‌ها را در ظرف آب بریزید و حدود ۲۰ دقیقه آن را بجوشانید.
پ. ظرف را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید کمی از داغی‌اش کاسته شود.
ت. پاهای‌تان را به مدت یک ساعت در آب گرم حاوی ریشه‌ی بادمجان قرار دهید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا به نتیجه‌ی مطلوب برسید.

۵. توفو

در میان درمان های خانگی برای درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف پا، استفاده از توفو به عنوان یکی از موثرترین‌ها راه‌ها به شمار می‌رود. شاید شنیدن نام توفو به عنوان یکی از درمان‌های خانگی برای التهاب غلاف کف پا کمی خنده‌دار به نظر برسد، ولی دستورالعمل زیر و تاثیر جادویی توفو بر بیماری‌تان، شگفت‌زده‌تان خواهد کرد.

نحوه‌ی استفاده از توفو برای درمان التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) بسیار آسان است:

الف. توفو را در ظرفی بریزید و آن را داخل ظرف بزرگ‌تری بجوشانید تا کاملا داغ شود؛ سپس توفوی داغ را در یک لگن بریزید.
ب. پای‌تان را در توفوی داغ قرار دهید.

باید پاهای‌تان را مستقیما داخل توفوی داغ قرار دهید تا عروق خونی کف پای‌تان به جریان بیفتند. برای کسب بهترین نتیجه، باید این کار را روزی ۳ الی ۵ مرتبه تکرار کنید. توجه کنید حرارت توفو آن‌قدر نباشد که پوست‌تان را بسوزاند.

مطلب مرتبط: با این روش درد مفاصل و پاها را در ۷ روز از بین ببرید

۶.  کاکتوس

استفاده از کاکتوس نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی ضروری برای درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا در این فهرست است. تنه‌ی گیاه کاکتوس حاوی تریترپنوئیدهای شیمیایی فراوانی است. این مواد شیمیایی شامل تاراکسرول، تاراکسرون، فریدلان ۳ آلفا- اُ ال، اپیفریدلانول، اسید سیتریک، اسید تارتاریک، و اسید فوماریک هستند. صمغ کاکتوس حاوی یوفوربول، یوفول، بتا آمیرین، و سیکلوآرتنول است. تنه‌ی کاکتوس دارای بافتی تیره و کدر، و دارای خواص ضد عفونی کنندگی و پاک کنندگی است. برگ‌های کاکتوس نیز دارای طبیعت گرم، و اثر قبض و سم‌زدایی هستند. صمغ کاکتوس نیز آب را جذب می‌کند و دارای خاصیت ضد خارش است.

جهت بهره‌مندی از این درمان خانگی درد پاشنه پا ، لطفا طبق مراحل زیر عمل کنید:

الف. نوعی کاکتوس تیغ‌دار را انتخاب کنید، تمام تیغ‌های‌اش را ببرید، و تنه‌ی آن را به دو بخش تقسیم کنید.
ب. هر شب قبل از خواب، تنه‌ی کاکتوس را روی محل درد قرار دهید. می‌توانید با استفاده از باند یا یک تکه پارچه، تنه‌ی کاکتوس را روی پای‌تان ثابت نگه دارید.
پ. اجازه دهید کاکتوس تا صبح روی پای‌تان بماند و سپس آن را بردارید. این کار را به مدت یک هفته تکرار کنید؛‌ به این ترتیب، درد ناشی از التهاب غلاف کف پا به سرعت بر طرف خواهد شد.

۷. ریشه گیاه سویا

یکی از فواید برجسته‌ی ریشه‌ی گیاه سویا برای سلامتی خاصیت ضد التهابی آن است. ریشه‌ی گیاه سویا منبعی غنی از آنتوسیانین به شمار می‌رود. طبق شواهد علمی، این ماده به کاهش درد و تورم ناشی از بیماری‌های مزمنی نظیر نقرس و درد مفاصل کمک می‌کند.

به منظور استفاده از این روش درمان درد پاشنه پا ، ‌طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

الف. ۵۰۰ گرم ریشه‌ی گیاه سویا تهیه کنید و آن را در یک قوری بریزید.
ب. به آن میزان آب داخل قوری بریزید تا ریشه‌های گیاه سویا کاملا در آب فرو روند.
پ. حدود ۲۰ دقیقه ریشه‌ی گیاه سویا را داخل آب بجوشانید؛ سپس اجازه دهید اندکی داغی‌اش را از دست بدهد.
ت. هر شب، پیش از خواب، پاهای‌تان را به مدت ۴۰ الی ۶۰ دقیقه در این آب قرار دهید.

۸. سرکه

سرکه برای دفع و پیشگیری از تولید مثل باکتری‌ها بسیار موثر است. بروز زخم روی پا معمولا به علت انباشت سلول‌های مرده و ایجاد اصطکاک به وسیله‌ی برخی انواع نامناسب کفش‌ها اتفاق می‌افتد. در این میان، سرکه که دارای خاصیت اسیدی است می‌تواند پوست مرده را لایه‌برداری، و سطح پوست را نرم کند؛ به این ترتیب، سرکه سلول‌های مرده‌ی پوست را از بین می‌برد و پینه‌های روی پوست پا را بر طرف می‌کند.

به علاوه، با قرار دادن پا داخل سرکه، مواد تشکیل دهنده سرکه جذب پا می‌شوند و به افزایش رطوبت سطح پوست کمک می‌کنند. علاوه بر این‌ها، انجام مرتب این کار باعث می‌شود پینه‌های پا به تدریج کاهش یابند و همین مسئله به کاهش خطر بروز التهاب غلاف کف پا نیز کمک می‌کند.

جهت استفاده از این روش درمان درد پاشنه پا ، لطفا مراحل زیر را طی کنید:

الف. ۲ لیتر سرکه تهیه کنید.
ب. سرکه را روی حرارت، به حدی گرم کنید که بتوانید پاهای‌تان را داخل آن فرو ببرید.
پ. سرکه را داخل یک لگن بریزید و سپس پاهای‌تان را به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیق داخل آن قرار دهید (در این میان، چنان‌چه سرکه سرد شود، باید دوباره آن را گرم کنید).

جهت بر طرف شدن کامل درد، باید این روش درمانی را به مدت یک ماه ادامه دهید. این روش درمانی یکی از با صرفه‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود؛ با این حال، نتایج آن شگفت‌انگیز هستند.

۹. قرار دادن پا در نمک اپسوم

ترکیبات منیزیوم و سولفات موجود در نمک اپسوم به دفع سموم، و هم‌چنین فلزات سنگین در سلول‌های پوست، کاهش التهاب، بهبود گردش خون، و تسکین درد ماهیچه‌ها و مفاصل کمک می‌کند. با جذب منیزیوم از طریق پوست، یون‌های ضد درد در بدن منتشر می‌شوند و به آرام کردن ماهیچه‌ها و اعصاب کمک می‌کنند. به علاوه، سولفات نیز قادر است مواد مضر را از بدن دفع کند.

نمک اپسوم به طور بالقوه می‌تواند التهاب را کاهش، و خارش، درد، و ناراحتی را تسکین دهد. به علاوه، با استفاده از نمک اپسوم به خوبی می‌توان پوست را پاکسازی کرد. به همین خاطر، ذکر نام نمک اپسوم در مقاله‌ی مربوط به درمان‌های خانگی برای التهاب غلاف کف پا بسیار ارزشمند است.

راه استفاده از نمک اپسوم برای درمان درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا بسیار آسان است:

الف. ۳ قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در آب گرم بریزید و پاهای‌تان را به مدت ۲۰ دقیقه درون آب قرار دهید.
ب. سپس، پاهای‌تان را به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید.
پ. در نهایت، پاهای‌تان را با حوله‌ای نرم خشک کنید.

این روش درمانی به تسکین درد ماهیچه، نرم شدن پوست، و هم‌چنین رفع هرگونه بوی بد پا کمک می‌کند. پزشکان جهت تسکین درد ناشی از آرتروز، دیابت، و صدمات ورزشی استفاده از آب و نمک اپسوم را توصیه می‌کنند. نمک اپسوم به ایجاد آرامش و سم‌زدایی از کل بدن، و هم‌چنین تسکین استرس کمک می‌کند.

به نکته‌ی زیر توجه کنید:

قرار دادن بیش از اندازه‌ی پا در آب و نمک اپسوم می‌تواند به خشکی و ترک پوست پا منجر شود. از پدیکور آب گرم فقط ۲ الی ۳ بار در هفته و فقط به اندازه‌ی ۳۰ دقیقه الی یک ساعت استفاده کنید. آدم‌هایی که دارای پوست خشک هستند باید کم‌تر از نمک اپسوم استفاده کنند، و بعد از هر بار استفاده از نمک اپسوم، پاهای‌شان را خشک کنند و روغن زیتون یا ماده‌ی مرطوب کننده به پاهای‌شان بمالند.

درمان درد پاشنه پا ۱۰:  یخ

قرار دادن پا در آب سرد می‌تواند کارکرد دستگاه عصبی مرکزی را بهبود ببخشد، حس شادی و هیجان را در مغز تحریک کند، و از این طریق، فعالیت‌های تمام اندام‌های بدن را تنظیم کند. بنابراین، استفاده از یخ می‌تواند از برخی بیماری‌های ناتوان‌کننده نظیر سر درد و بی خوابی پیشگیری کند. هم‌چنین، قرار دادن پا در آب سرد کارکرد اندام‌های تنفسی را نیز بهبود می‌بخشد، و از بروز بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی، التهاب لوزه، و برونشیت پیشگیری کند. این روش درمانی درد پاشنه پا به بهبود سازگاری بدن با محیط خارج نیز کمک می‌کند؛ و هم‌چنین، می‌تواند عروق خونی دست‌ها و پاها را باز کند، و فرایند پیری مفاصل پا را نیز کُند ‌کند.

دستورالعمل

الف. ابتدا باید پاهای‌تان را تا زیر مچ پا، به مدت ۱۰ دقیقه داخل آب ۲۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. در طول آرام گرفتن پاهای‌تان در آب سرد، دمای آب را به آهستگی کاهش دهید.
ب. معمولا می‌توانید دمای آب را از ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد تا ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد پایین بیاورید. اگر آب بسیار سرد باشد، بعد از گذشت ۵ دقیقه می‌توانید پاهای تان را از آب خارج کنید.

این روش درمانی را به مدت ۱۵ دقیقه، و چندین بار در طول روز تکرار کنید.

به نکته‌ی زیر توجه کنید:

برای آن‌که اثربخشی این روش درمانی را افزایش دهید، لازم است پیش از قرار دادن پاها در آب سرد، با دست پاهای‌تان را ماساژ دهید و گرم‌شان کنید. بعد از خارج کردن پاهای‌تان از آب سرد، فورا پاها را به یکدیگر بمالید تا سردی و بی‌رنگی‌شان بر طرف شود. با انجام این کارها، اثربخشی این درمان خانگی افزایش می‌یابد.

۱۱. روغن ماهی

روغن ماهی سرشار از امگا-۳ و اسید ایکوزاپنتانوییک است که می‌تواند به تسکین درد و گرفتگی‌ها کمک کند. پژوهش‌های علمی نشان داده‌اند امگا-۳ می‌تواند به عنوان یک استروئید یا دارویی جهت درمان درد آرتروز به کار رود. توصیه می‌شود روزانه کم‌تر از ۳ گرم روغن ماهی بنوشید؛‌ زیرا مصرف بیش از ۳ گرم روغن ماهی در روز انعقاد خون را با مشکل مواجه می‌کند،‌ اپیدیدیم را کاهش می‌دهد و خطر خونریزی را بالا می‌برد.

۱۲. استراحت

به نظر می‌رسد این روش درمانی یکی از آسان‌ترین درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله باشد. استراحت برای درمان بیماری هپاتیت حاد بسیار اهمیت دارد؛ به ویژه برای افرادی که فعالیت‌های زیادی دارند یا آن‌هایی که بیش از اندازه روی پای‌شان می‌ایستند. هم‌چنین، توصیه می‌شود به جای پیاده‌روی یا پرش، از ورزش‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری و شنا استفاده کنید. تغییر الگوهای راه رفتن – جهت کاهش درد ناشی از التهاب پا – نیز می‌تواند به کاهش مشکلات مربوط به پاها، زانوها، باسن، و ستون فقرات کمک کند.

۱۳. برخی فنون خاص

روش اول: استفاده از پد پا یا دمپایی‌های طبی جهت محافظت از پا

پد پا یا دمپایی‌های طبی مانند یک ضربه‌گیر عمل می‌کنند. دمپایی‌های مناسب پا دارای پاشنه‌ی کوتاهی هستند. هرگز پا به برهنه روی سطوح سفت راه نروید. از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید، زیرا استفاده‌ی طولانی مدت از این کفش‌ها فشار بسیار زیادی روی پاهای‌تان می‌آورد. همیشه از کفش‌های مناسب و سالم استفاده کنید. اگر کفش‌های‌تان به خوبی از پاهای‌تان محافظت نمی‌کنند و با آن‌ها راحت نیستید، بی هیچ عذر و بهانه‌ای آن‌ها را عوض کنید.

اگر بیش از ۴۰۰ الی ۸۰۰ کیلومتر (بسته به کیفیت کفش) از کفش‌های‌تان استفاده کرده‌اید، آن‌ها را عوض کنید، زیرا لایه محافظتی زیر آن‌ها خاصیت‌اش را از دست داده است. در طول روز باید متناسب با هر وضعیتی، کفش یا دمپایی مناسبی بپوشید.

روش دوم: استفاده از ابزار محافظ پا

پزشک معالج ممکن است توصیه کند، هنگام خواب، جهت حفظ کشش مناسب ماهیچه‌ی ساق پا و قوس کف پا از ابزارها و آتل‌های مخصوص استفاده کنید.

روش سوم: بستن باند به پا به شیوه خاص

این شیوه‌ی خاص بستن باند دور پا گزینه‌ي بسیار خوبی برای بیماران مبتلا به التهاب لوزالمعده به شمار می‌رود. این کار به کاهش سریع درد کمک می‌کند.

۱۴. کاهش وزن جهت کاهش فشار روی پاشنه ها

همان‌طور که می‌دانید، افزایش وزن می‌تواند باعث بروز درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف پا و افزایش درد ناشی از آن شود. از این رو، مهم‌ترین اقدامی که باید جهت درمان این وضعیت انجام دهید،‌ کاهش وزن است. کاهش وزن یکی از اساسی‌ترین درمان‌های خانگی برای التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) است.

روش اول: مصرف مقدار زیادی‌ آب

با مصرف آب به مقدار زیاد اجازه ندهید احساس تشنگی بر شما وارد شود. گاهی اوقات، به راحتی احساس تشنگی با احساس گرسنگی اشتباه گرفته می‌شود. برای آن‌که احساس تشنگی از شما دور بماند و مدت زمان طولانی‌تری سیر بمانید، مقدار زیادی میوه نوش جان کنید. به علاوه، عادت کنید بدون احساس تشنگی نیز آب بنوشید. مصرف دائم و مرتب مایعات در طول روز می‌تواند اشتهای‌تان را کاهش دهد.

روش دوم: مصرف سالاد

مصرف سالاد پیش از هر وعده‌ی غذایی می‌تواند از پرخوری جلوگیری کند. هم‌چنین، همیشه باید به خاطر بسپارید هنگام تهیه‌ی سالاد از مواد پر چرب نظیر پنیر رنده شده، سس یا موادی از این دست استفاده نکنید.

روش سوم: جویدن آدامس

همیشه دهان‌تان را با جویدن آدامس نعناعی مشغول نگه دارید. این کار به کاهش اشتها کمک می‌‌کند، و هم‌چنین باعث می‌شود زیاد به غذا خوردن فکر نکنید.

روش چهارم: خواب

خواب کافی و کامل تاثیر مستقیمی بر کاهش وزن دارد؛ بنابراین، رعایت این مسئله می‌تواند به خوبی به کاهش وزن‌تان کمک کند. هر چه کم‌تر بخوابید،‌ امکان خوردن غذای بیش‌تر و از دست دادن قدرت تصمیم‌گیری لازم برای انتخاب مواد غذایی مناسب افزایش می‌یابد. به اندازه‌ی کافی بخوابید تا همیشه هوشیار باشید، و برای انجام فعالیت‌های موثر انرژی لازم را داشته باشید. به علاوه، انجام فعالیت‌های بدنی نیز کمک‌تان می‌کند راحت‌تر به خواب بروید. بنابراین، اگر نمی‌توانید به راحتی بخوابید، یا کم می‌خوابید، قبل از خواب نفس‌های عمیق بکشید، مطالعه کنید، به موسیقی ملایم گوش دهید و ذهن‌تان را آرام کنید.

روش پنجم: مصرف سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات جزء خوراکی‌های مغذی، کم کالری، و بسیار مفید برای سلامتی بدن به شمار می‌روند. هرگز همراه سبزیجات از خامه، پنیر، یا کره استفاده نکنید. مصرف میوه‌های سرشار از فیبر نیز یکی دیگر از راه‌های مناسب برای کاهش وزن است؛ مصرف میوه باعث می‌شود مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید، زیرا گوارش فیبر در بدن بسیار طولانی‌تر از سایر مواد انجام می‌شود.

روش ششم: انتخاب مناسب مواد غذایی مصرفی

پروتئین‌ها حاوی مقدار بسیار اندکی کالری هستند. مواد غذایی نظیر تخم مرغ، گوشت کم چرب، گوشت مرغ بدون پوست، و محصولات لبنی کم چرب از جمله گزینه‌های مناسب برای مصرف هستند. یک وعده‌ی غذایی سبک شامل ماست، شیر کم چرب یا تخم مرغ آب پز می‌تواند سطح انرژی‌تان را بالا ببرد و مدت زمانی طولانی‌تری سیر نگه‌تان دارد.

درمان درد پاشنه پا ۱۵: تمرین بدنی

اگر به دنبال یکی دیگر از درمان های خانگی برای درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) هستید، انجام برخی تمرینات بدنی خاص را فراموش نکنید. در ادامه، به چند روش برای این کار اشاره می‌کنیم:

روش اول: انجام حرکات کششی

انجام حرکت کششی یکی از بخش‌های بسیار مهم در روند درمان التهاب غلاف کف پا به شمار می‌رود. باید با ترکیبی از حرکات قوزک پا و مفصل حداکثر کشش را ایجاد کنید. برخی آزمایش‌های تصادفی کنترل شده اثربخشی انجام حرکات کششی را در مقایسه با سایر روش‌های درمانی تایید کرده‌اند. انجام حرکات کششی باید به صورت نشسته، و به گونه‌ای انجام شود که پای مبتلا به التهاب غلاف کف پا بر روی پای دیگر قرار گیرد.

نحوه‌ی انجام این تمرین بسیار آسان است:

الف. با یک دست انگشتان پای‌تان را بگیرد و به سمت خودتان بکشید. با دست دیگرتان نیز تعادل پای‌تان را نگه دارید. تا هر قدر می‌توانید پنجه‌ی پای‌تان را بکشید تا ماهیچه‌های ساق پای‌تان نیز کشیده شوند.
ب. بیماران مبتلا به التهاب غلاف کف پا (پلانتار فاسیا) باید ۱۰ ثانیه پای‌شان را تحت کشش قرار بدهند. برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود این حرکت کششی را روزی سه مرتبه، و در هر مرتبه ۱۰ دفعه تکرار کنید.

لازم نیست تمرینات کششی را دائما و در هر زمان انجام دهید. مهم‌ترین زمان برای انجام این حرکت کششی، هنگام صبح پیش از برخاستن از تخت‌خواب، و هم‌چنین پیش از ایستادن‌های طولانی است.

روش دوم: فعالیت بدنی با ماهیچه‌ی پا

در این تمرین، بیمار باید با یک پا روی یک حوله بایستد، و فقط با استفاده از کف پا و بدون کمک گرفتن از انگشتان پا حوله را به سمت خود بکشد.

علاوه بر آن‌چه در این مقاله درباره‌ی درمان‌های خانگی برای التهاب غلاف کف پا گفته شد، جهت تسکین علائم این التهاب باید نکات زیر را نیز به خاطر داشته باشید:

الف. پا برهنه راه نروید – حتی یک قدم.
ب. سعی کنید داخل کفش‌های‌تان از کفی طبی استفاده کنید. توجه داشته باشید، ارتفاع پاشنه‌ی کفش‌تان نباید بیش‌تر از ۷ سانتی‌متر باشد تا تاندون‌ها و ماهیچه‌های پاهای‌تان دچار فشار و ناراحتی نشوند.
پ. در کنار پوشیدن کفش از وسایل کمکی (ارتز) نیز استفاده کنید.
ت. جهت کاهش درد ناشی از التهاب غلاف کف پا در هنگام صبح، به محض برخاستن از تخت‌خواب یک جفت صندل نرم و راحت یا یک جفت دمپایی به پا کنید که داخل آن‌ها از لایه‌های ضربه‌گیر نرم استفاده شده باشد.

ث. در طول دوره‌هایی که درد پاشنه پا ناشی از التهاب غلاف کف پا به سراغ‌تان می‌آید، از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری، و از وارد آوردن فشار بیش از حد و ایجاد پارگی در بافت این تاندون پیشگیری کنید. قرار دادن کف پاهای‌تان در آب گرم، پیش از خواب، و فقط به مدت ۵ دقیقه، می‌تواند به افزایش جریان خون در پاها و آرامش بدن کمک کند.

ج. شب‌ها قبل از خواب، و به ویژه، صبح‌ها به محض برخاستن از تخت‌خواب قوس داخل پا و پاشنه‌ی پای‌تان را ماساژ دهید.
چ. از انجام فعالیت‌هایی که می‌دانید باعث افزایش درد پای‌تان می‌شوند، نظیر بالا رفتن از پله‌ها، خودداری کنید. پاهای‌تان را به آهستگی جلو بگذارید و هنگام نشستن کاملا به عقب تکیه دهید و سنگینی‌تان را روی پاهای‌تان قرار ندهید. هم‌چنین لازم است جهت کمک به کاهش درد، ورزش‌ها و تمرینات بدنی‌تان را کمی تغییر دهید.

ح. اگر دردتان شدید است، به پزشک مراجعه کنید، تا وی با استفاده از داروهای ضد التهابی یا مسکن‌ها دردتان را کاهش دهد.
خ. تا وقتی دردتان به طور کامل آرام نشده است، انجام تمرینات کششی را متوقف نکنید.

به نظر می‌رسد، درمان‌های خانگی مذکور در این مقاله برای درد پاشنه پا ناشی التهاب غلاف کف (پلانتار فاسیا) پا قادر باشند علائم این بیماری را کاهش دهند.

با این‌که شاید این درمان‌های خانگی درد پاشنه پا کمی وقت‌گیر به نظر برسند و مدت زمان اثربخشی آن‌ها کمی طولانی باشد، ولی نتایج حاصل از آن‌ها شگفت‌انگیز خواهد بود. تعدادی از آن‌ها را انتخاب، و متناوبا از آن‌ها استفاده کنید تا اثربخشی‌شان را در درمان التهاب غلاف کف پا مشاهده کنید. اگر هر گونه دیدگاه یا نظری درباره‌ی مقاله‌ی “‌۱۵ درمان‌ خانگی طبیعی برای درد ناشی از التهاب غلاف کف پا‌”‌ دارید، حتما آن را از طریق بخش ارسال دیدگاه‌ها با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: trueremedies

درد پاشنه پا: ۱۵ درمان‌ خانگی برای تیر کشیدن و درد التهاب غلاف کف پا


 

برچسب ها

بازده

  1. ماه تابان احمدی گفت:

    سلام حدود دو ساله که پاشنه پایم ملتهبه و درد میکند اول فکر کردیم خار پاشنه است ولی دکتر التهاب تشخیص داده دارو مصرف کردیم خوب نشد به نظر شما
    زالو درمانی یا حجامت پاشنه ی پا جواب خواهد داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی