کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ نکته مهم درباره درد مزمن عصبی که همه باید بدانند

افراد دچار درد مزمن عصبی ، آن را به طرق متفاوتی احساس می‌کنند. برای عده‌ای، دردی شبیه سوزن سوزن شدن در نیمه‌های شب است. برای سایرین، علائم آن می‌تواند شامل تیر کشیدن، مورمور شدن، یا سوزش شدیدی باشد که تمام طول روز احساس می‌کنند. تحمل درد مزمن عصبی غیر قابل کنترل، می‌تواند دشوار باشد. اما با درمان، اغلب می‌توان به قدر کافی آن را کنترل کرد.

درد مزمن عصبی

۱. درک و شناخت درد عصبی

درد را باید نوعی هشدار به حساب آورد. وقتی دست‌تان را بیش از حد به اجاق گاز نزدیک می‌کنید، عصب‌ها سیگنال درد را به مغز می‌فرستند – و شما پیش از آنکه بسوزید عقب می‌کشید. اما اگر عصب آسیب بببیند، آن سیستم کار نمی‌کند. عصب آسیب دیده ممکن است سیگنال‌های اشتباه بفرستد – و اغلب بدون دلیل، احساس درد واقعی می‌کنید. عصب‌های آسیب دیده همچنین ممکن است باعث شوند وقتی صدمه‌ای می‌بینید هیچ دردی احساس نکنید!‌

۲. عاملان تحریک درد مزمن عصبی

عده‌ای متوجه می‌شوند وضعیت‌ها بدنی یا فعالیت‌های خاصی – مثلا ایستادن در صف یا راه رفتن – باعث احساس دردشان می‌شود. آسیب عصبی ممکن است بدن‌تان را بیش از حد حساس نیز بکند. بعضی‌ از آدم‌ها ممکن است از فشار ملحفه‌هایی که به آرامی روی بدن می‌اندازند نیز احساس درد کنند.

مطلب مرتبط: علت پا درد: ۱۵ دلیل برای درد پا که شاید نمی‌دانستید

۳. بی احساس شدن

آسیب عصبی ممکن است باعث از دست دادن حس یا کرختی در سرانگشتان شود که باعث می‌شود انجام کارها با دست برای‌تان دشوارتر شود. بافندگی، تایپ کردن، و بستن بند کفش ممکن است سخت شود. بسیاری از آدم‌های دچار آسیب عصبی می‌گویند، حس لامسه‌شان دچار اشکال شده است، انگار که همیشه دستکش‌ دست‌شان است.

۴. درد عصبی و خواب

درد مزمن عصبی اغلب شب‌ها بدتر می‌شود. لمس ملحفه‌ها یا فشار دراز کشیدن ممکن است به طرز وحشتناکی ناراحت کننده باشد. اگر به خاطر درد عصبی نمی‌توانید بخوابید، حتما درباره‌ی آن به پزشک‌تان بگویید. تغییر عادات سبک زندگی یا خوردن دارو می‌توانند کمک کننده باشند.

۵. از دست دادن تعادل

علاوه بر ضعیف شدن حس لامسه، آسیب عصبی می‌تواند به ضعف عضلانی یا تاثیر بر حس تعادل نیز منجر شود. هر یک از این‌ها می توانند باعث افتادن یا زمین خوردن بشوند. دستگاه‌های کمکی مانند بند شلوار، عصا، یا واکر – می‌توانند کمک کننده باشند. فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز ممکن است مفید باشد.

مطلب مرتبط: استخوان درد: ۱۸ نکته درباره دلایل، علائم و درمان استخوان درد

۶. صدمات ناشناخته

آسیب عصبی فقط باعث درد نمی‌شود. بلکه ممکن است باعث بی‌حسی نیز بشود که از احساس درد به وقت مقتضی جلوگیری می‌کند. کسانی که آسیب عصبی دیده‌اند گاهی بدون آنکه متوجه باشند به خودشان آسیب می‌زنند. پزشک ممکن است توصیه کند مرتبا برای بررسی صدمات و آسیب های احتمالی معاینه شوید – به ویژه پاهای‌تان.

۷. پیشرفت درد عصبی

در صورتی که آسیب عصبی درمان نشده رها شود ممکن است با گذر زمان بدتر شود. این مشکل معمولا در دورترین عصب‌ها از مغز و نخاع آغاز می‌شود – مانند آن‌هایی که در پاها و دست‌ها قرار دارند. سپس ممکن است از دست‌ها و پاها به سمت بالا حرکت کند.

اما، اگر ناراحتی پزشکی را که باعث درد مزمن عصبی می‌شود درمان کنید، ممکن است بتوانید جلوی آسیب را بگیرید – یا حتی کلا وضعیت را وارونه کنید.

۸. ارزیابی درد

در بسیاری موارد، درد مزمن عصبی ممکن است قابل کنترل باشد. با ارزیابی پزشک در مطب شروع کنید. برای پاسخ دادن به سوالات آماده باشید. چند وقت است درد دارید؟ این درد چه شکلی است؟ چه تاثیری روی شما می‌گذارد؟ پاسخ‌ به این سوالات به پزشک کمک خواهد کرد بفهمد علت دردتان و نحوه‌ی درمان آن چیست.

۹. ناراحتی‌هایی که باعث درد عصبی می‌شوند

بسیاری از ناراحتی‌ها – مانند دیابت، زونا، و سرطان – ممکن است باعص آسیب عصبی و درد عصبی بشوند. بعضی آدم‌ها به دلایلی ناشناخته دچار درد عصبی می‌شوند.

سعی به یافتن دلیل اصلی درد عصبی‌تان حائز اهمیت است؛ عللی مانند دیابت کنترل نشده، و همین طور جستجو برای یافتن درمان درست آن. ممکن است این درمان به تسکین درد و توقف پیشرفت آسیب کمک کند. اما حتما برای دردتان هم به دنبال درمان باشید.

مطلب مرتبط: درد پای دیابتی: ۶ نکته مهم درباره نوروپاتی محیطی دیابتی

۱۰. درمان‌های غیر تجویزی برای درد عصبی

مسکن‌های بدون نسخه ممکن است اولین درمان پیشنهادی پزشک‌تان باشند. این‌ها احتمالا شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی – مانند ایبوپروفن – یا سایر ضد دردها، مانند استامینوفن یا داروهای نسخه‌ای می‌شوند. سایر گزینه‌ها شامل کرم‌های مسکن، پماد، روغن، ژل، یا اسپری‌هایی می‌شوند که بر روی پوست استفاده می‌شوند.

۱۱. داروهای تجویزی (نسخه‌ای) برای درد عصبی

داروهای تجویزی بسیاری وجود دارند که ممکن است به درمان درد عصبی کمک کنند. بعضی از آن‌ها مسکن‌های قوی هستند. سایر داروها نیز ممکن است مفید باشند. داروهایی که اساسا برای افسردگی و صرع استفاده می‌شوند اغلب برای تسکین درد عصبی نیز تجویز می‌شوند.

۱۲. درمان‌های طبیعی برای درد عصبی

درمان‌های مکمل یا جایگزین نیز ممکن است مفید واقع شوند. به عنوان مثال، در مطالعات انجام شده دریافته‌اند طب فشاری ممکن است درد عصبی را کاهش دهد. در بعضی موارد، درد عصبی به خاطر کمبود ویتامین ب ۱۲ به وجود می‌آید یا بدتر می‌شود. مصرف مکمل‌ها – تحت نظارت پزشک – می‌تواند کمک کننده باشد.

مطلب مرتبط: سردرد سینوسی: ۸ مهمترین علائم و درمان سردردهای سینوسی

۱۳. تحت کنترل گرفتن سلامتی‌تان

علاوه بر کار کردن با پزشک برای پیدا کردن درمانی کارساز، می‌توانید اقدامات دیگری نیز برای مبارزه با این درد مزمن انجام دهید. ورزش منظم، حفظ وزن بدن در محدوده‌ی مناسب و سالم، و بهبود رژیم غذایی مواردی هستند که ممکن است به بهبود وضعیت شما کمک کنند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: webmd

۱۳ نکته مهم درباره درد مزمن عصبی که همه باید بدانند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی