کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

درآمد سالانه اپل بیش از مجموع درآمدهای نفتی یکسال ایران

درآمد سالانه اپل

آیا می‌دانید درآمد سالانه اپل چه‌قدر است؟ این نخستین باری است که یک شرکت فناوری، به لحاظ درآمد شرکت‌‌های بزرگ انرژی را پشت سر می‌گذارد.

هیچ شرکتی در جهان تاکنون به اندازه اپل در یک دوره سه ماهه تا این حد درآمد نداشته است. ۱۸ میلیارد دلار سود تنها در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۴. در مورد بالا بودن درآمد سالانه اپل این بس که این نخستین باری است که یک شرکت فناوری، شرکت‌‌های بزرگ انرژی را پشت سر می‌گذارد.

اگر یک دسته اسکناس ۱۰۰ دلاری از جیب تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل به زمین بیفتد، در چند ثانیه‌ای که رییس خم می‌شود تا دسته اسکناس را بردارد، شرکت او، اپل بیش از هزار دلار درآمد داشته است.

روزهای پایانی سال ۲۰۱۴ روزهای به یادماندنی‌ای برای شرکت اپل خواهند بود؛ فروش بالای آیفون ۶ در روزهای منتهی به کریسمس، رکورد تازه‌ای را برای این کنسرن به ارمغان آورده است. اپل با سود ۱۸ میلیارد دلاری در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۴، رکوردی بی‌سابقه را به ثبت رساند که تاکنون هیچ شرکتی در یک سه ماهه به آن نرسیده است؛ یعنی ۱۹۵ میلیون دلار در روز، ۸.۱ میلیون دلار در ساعت، تقریبا ۱۳۶ هزار دلار در دقیقه و ۲۶۴ دلار در هر ثانیه. درآمد اپل در سه ماهه گذشته ۷۴.۶ میلیارد دلار بود یعنی رشدی بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال پیش از آن.

شاید مقایسه فروش محصولات اپل از جمع آیفون با فروش نفت ایران در سال گذشته جالب باشد. بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، در سال ۱۳۹۲ مجموع درآمد های نفتی ایران ۶۴ میلیارد و ۷۸۹ میلیون دلار بوده است. رشد فروش و سود اپل ، تحلیلگران اقتصادی و مالی را شگفت‌زده کرده است. سهام این شرکت به یکباره با افزایش ۵ درصدی روبه‌رو شد.

apple.jpg

شرکت‌‌های انرژی پشت سر اپل

نام شرکت‌های بزرگ انرژی به ثبت رسیده بود. برای نمونه گاز پروم؛ این شرکت انرژی در سه ماه نخست ۲۰۱۱ سودی برابر با ۱۶.۲۴ میلیارد دلار به‌دست آورده بود که تا انتشار گزارش مالی جدید اپل ، رکورددار بود.

تبلیغ مکینتاش در سال ۱۹۸۴

سایت آلمانی اشپیگل می‌نویسد، اگر در سود گاز پروم تورم بین سال‌های ۲۰۱۱ تا پایان ۲۰۱۴ هم منظور شود، این شرکت سودی برابر با ۱۷.۰۹ میلیارد دلار خواهد داشت که باز هم از رکورد تازه‌ی اپل پایین‌تر است. در جدول رکوردها، پس از گاز پروم، شرکت هلندی «رویال داچ شل» و «اکسان موبیل» به چشم می‌خورند. اما برای نخستین بار یک شرکت الکترونیکی- فناوری، همه شرکت‌‌های انرژی را پشت سر گذاشت.

۵۶ درصد از درآمد اپل در سال ۲۰۱۴، حاصل از فروش آیفون

اپل نشان داده است که برنده اصلی بازار در روزهای پیش از کریسمس است که تب خرید سال نو و هدیه، خیلی‌ها را به سمت محصولات اپل می‌کشاند. این شرکت دوسوم سود خود را مدیون آیفون است. اپل مدت‌ها در برابر گرایش به صفحه نمایش بزرگ مقاومت کرد. اما اکنون آیفون ۶ با صفحه‌ی نمایشی بزرگ‌تر از مدل‌های پیشین، با تقاضای غیرقابل پیش‌بینی در بازار روبه‌رو شده است. تیم کوک در مصاحبه با «سی‌ان‌بی‌سی» می‌گوید: «اپل (در روزهای پایانی سال) هرچه قدر آیفون که می‌توانست تولید کند، تولید کرد».

تیم کوک در کنفرانسی که به منظور معرفی گزارش مالی اپل برگزار شده بود، در رابطه با موفقیت به‌دست آمده، گفت: «لازم می‌دانم که از تمام مشتریان اپل بابت رقم زدن یک فصل مالی فوق‌العاده، تشکر کنم. استقبالی که از محصولات اپل و تقاضایی که در بازار وجود دارد، در سه ماهه گذشته به بالاترین حد خود رسیده و رکوردی تاریخی به حساب می‌آید. درآمد ما در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته.»

اپل از ماه اکتبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴ موفق به فروش ۱۰۱ میلیون دستگاه شده است که از این قرارند:

۷۴.۵ میلیون عدد آیفون (۵۱ میلیون آیفون در سال ۲۰۱۳)

۲۱.۴ میلیون آیپد، ۵.۵ میلیون عدد مک، ۲.۶ میلیون عدد آیپاد

تیم کوک از خریداران محصولات اپل برای رقم زدن فصل مالی تاریخی برای این شرکت تشکر کرد. در مقابل آیفون، روزهای پایانی سال ایام خوبی برای تبلت اپل نبودند. در مقایسه با سال ۲۰۱۳ اپل در سال گذشته ۲۱.۴۲ میلیون آیپد فروخت که کاهشی ۱ درصدی نسبت به سال پیش را از خود نشان می‌دهد هرچند که استقبال بازار از آیپد از آغاز فروش این محصول تاکنون همواره سیر نزولی را طی کرده است. اما تیم کوک معتقد است که این محصول همچنان یکی از تولیدات اصلی اپل خواهد بود. فروش دستگاه‌های مک اما با افزایش ۱۴درصدی نسبت به سال ۲۰۱۳ به ۵.۵۲ میلیون دستگاه رسید.

اگر سال ۱۹۸۴ به اندازه بهای یک مکینتاش سهام اپل می‌خریدند

اما سهام‌داران و سرمایه‌گذاران هم از سود اپل بی‌بهره نیستند. ۳۰ سال پیش، سال ۱۹۸۴ نخستین مکینتاش به بازار آمد با تبلیغی از کارگردان هالیوود، ریدلی اسکات. قیمت این دستگاه در آن زمان ۲۴۹۵ دلار بود. اگر کسی آن روزها سهام اپل را به ارزش یک دستگاه مک می‌خرید، در این سال‌ها ۶۷۲ هزار دلار سود می‌کرد.

اما اپل رکورد فروش خود را تا حد زیادی مدیون چین است. ۲۱ درصد از سود اپل در چین رقم خورده است. آیفون در سال گذشته در چین بیشترین فروش را در بین گوشی‌های هوشمند داشته است. آن هم درست در بازاری که از گوشی‌های ارزان‌قیمت اشباع است و تقاضا برای گوشی‌های با قیمت مناسب، همواره بالا بوده است.

اما بلندپروازی‌های اپل پایانی ندارند؛ در جدیدترین اظهار نظر تیم کوک آمده است که فروش ساعت هوشمند اپل در اقصی نقاط جها از ماه آوریل (اواسط فروردین ماه ۹۴) آغاز خواهد شد. و قطعا درآمد سالانه اپل بالاتر از این هم خواهد رفت.

تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: هفته نامه امید جوان

موضوع محوری:

درآمد سالانه اپل

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی