کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ دانستنی برای مدیریت روابط اجتماعی تان با دیگران

فکر می‌کنم همه‌ی ما در زندگی دل‌مان می‌خواهد محبوب دل همگان باشیم و در مدیریت روابط اجتماعی مان با دیگران تا سرحد اعلی موفق باشیم. در دانشگاه، زیباترین دختری که همیشه همه‌ی پسرها را دنبال خود می‌کشد، از طرف پولدارترین پسر دانشگاه به رستورانی گران‌قیمت دعوت می‌شود، و لقب ملکه‌ی زیبایی دانشگاه را از آن خود می‌کند. آری، محبوب بودن و جلب توجه دیگران از برخی جنبه‌ها بسیار دلپذیر است.

مدیریت روابط اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی ابزاری فوق‌العاده هستند که با کمک‌شان می‌توانید عزت نفس‌تان را بالا ببرید. هر روز عکس‌های جدیدتان را در هر یک از این‌گونه نرم‌افزارها آپلود (بارگذاری) می‌نمایید و توجهات بسیار را به سمت خود جلب می‌کنید؛ و هر چه بیش‌تر لایک (پسند) بگیرید، حس‌تان نسبت به خود بهتر می‌شود. گاهی اوقات فکر می‌کنم آدم‌ها غالبا باور دارند آدم‌های محبوب همیشه شادترین هستند. بر خلاف این باورِ تقریبا همگانی، محبوب‌ترین آدم‌ها همیشه لزوما شادترین آدم‌ها نیستند.

در ادامه ۵ دانستنی برای مدیریت روابط اجتماعی تان با دیگران آمده است:

۱. تعداد لایک‌های‌تان معرف شخصیت‌تان نیست

تصور کنید روز بسیار بدی را پشت سر گذاشته‌اید. شاید با بهترین دوست‌تان به هم زده‌اید، شغل‌تان را از دست داده‌اید، یا اتفاقی برای‌تان رخ داده است که احساس می‌کنید واقعا در بدترین موقعیت زندگی‌تان قرار دارید.

ولی از سویی دیگر، بعضی روزها نیز احساس می‌کنید روز خوبی را شروع کرده‌اید، بنابراین به سرعت سلفی می‌گیرید و آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهید. در طول ۲۴ ساعت بعد، کلی لایک (پسند) و کامنت (نظر) دریافت می‌کنید. همه‌ی این‌ها موقتا حال‌تان را بهتر می‌کنند، و هر چه بیش‌تر لایک‌ (پسند) و کامنت (نظر)‌ به دست بیاورید، احتمالا دیگران بیش از پیش متوجه می‌شوند در حال بالا رفتن از نردبان اجتماعی هستید.

ولی اغلب این آدم‌ها نمی‌دانند روزتان را چگونه می‌گذرانید یا چه‌قدر احساس بی‌ارزش بودن می‌کنید. در این شرایط معمولا غرق دنیای کاملا جعلیِ شبکه‌های اجتماعی می‌شوید.

۲. در مدیریت روابط اجتماعی تان بدانید که به آدم‌های محبوب حسادت نکنید

بودا می‌گوید: “‌به داشته‌های خود بیش از حد اهمیت ندهید، و به داشته‌های دیگران نیز حسادت نورزید. آن‌که به دیگران حسادت می‌ورزد، به آرامش خاطر نخواهد رسید.‌”

واقعا باید لحظه‌ای بنشینید و به این مسئله فکر کنید. به دوستانی فکر کنید که به دلیل مشغولیت دائم به دیگر تعهدات اجتماعی‌شان به ندرت می‌توانید ملاقات‌شان کنید. شاید از این‌که هرگز لحظه‌ای به خودتان فکر نکنید، احساس بهتری داشته باشید، و شاید فقط بخواهید تصویر خودتان را در شبکه‌های اجتماعی حفظ کنید.

تصور کنید این کار می‌تواند چه‌قدر خسته‌کننده و فرسایشی باشد. نه تنها همیشه مجبور به حفظ شخصیت و وجهه‌ای می‌شوید که در اینترنت ساخته‌اید، بلکه همیشه باید بر اساس شخصیت اینترنتی‌تان زندگی کنید. باید این سوال را از خودتان بپرسید، “‌محبوبیت چه ارزش اضافه‌ای به زندگی‌ام می‌افزاید؟‌” پاسخ به این سوال می‌تواند واقعا آسان باشد؛ همه‌ی ما می‌خواهیم حسی از اتصال و تعلق را تجربه کنیم.

اگر همیشه برای حفظ همه‌ی روابط متعددتان با دیگران تلاش کنید، به احتمال زیاد در نهایت دچار احساس خستگی شدید، ناراحتی، و افسوس خواهید شد.

دکتر برایان جیلسپی، استادیار دانشگاه ایالتی سونوما در رشته‌ی جامعه‌شناسی، برای مدیریت روابط اجتماعی معتقد است با تلاش در حفظ روابط‌تان با جمع زیادی از آدم‌ها – به جای حفظ گروه اصلی و کوچکی از طرفداران واقعی و نزدیک – خودتان را در مهلکه‌ای گرفتار خواهید کرد و دچار چیزی خواهید شد که جامعه‌شناسان به آن “‌تنش نقش‌”‌ می‌گویند؛ به این معنی که وقتی شخصی تعهدات اجتماعی فراوانی را به عهده می‌گیرد و وقت و انرژی‌اش را دائما برای این تعهدات صرف می‌کند، دچار خستگی و ناامیدی می‌شود و قادر نخواهد بود انتظارات مربوط به نقش اجتماعی‌اش را – نظیر دوستی – برآورده کند.

دکتر جیلسپی می‌گوید، “وقتی سعی می‌کنید کارهای زیادی را برای آدم‌های زیاد انجام دهید، به شدت دچار استرس خواهید شد.‌”

به علاوه، وی به بیان سه خصوصیت یک دوست خوب می‌پردازد:

  • حمایت عاطفی (مثلا دلداری دادن و ارائه‌ی راهکار پس از یک شکست عشقی)
  • حمایت ابزاری (مثلا کمک کردن در اسباب‌کشی)
  • حمایت معاشرتی (مثلا همراهی در تماشای برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌تان)

در حالت ایده‌آل، اگر دوست‌تان هر سه خصوصیت را دارا باشد بسیار عالی خواهد بود، ولی داشتن حداقل دو خصوصیت بسیار مهم است. وقتی خود را در میان چنین آدم‌هایی قرار می‌دهید، به تدریج متوجه خواهید شد نیازتان به پذیرفته شدن از جانب آدم‌های دیگر، فروکش می‌کند. در حقیقت، به تدریج ترجیح خواهید داد حلقه‌ی دوستان‌تان را کوچک‌تر کنید.

۳.تلاش برای ارتباط زیاد با بقیه  به سلامت‌تان آسیب می‌زند

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، تلاش برای حفظ ارتباط با شمار زیادی از آدم‌ها نه تنها باعث خستگی ذهن‌تان می‌شود، بلکه شما را از لحاظ بدن نیز دچار فرسایش می‌کند. در کوتاه مدت، ممکن است در طول روز دائما مشغول برنامه‌ریزی برای ملاقات با آدم‌های مختلف شوید، و در نهایت احساس فرسودگی و خستگی شدید کنید. دچار کم‌خوابی و کمبود استراحت می‌شوید و نمی‌توانید تمام انرژی از دست رفته‌تان را بازیابی کنید. هم‌چنین ممکن است حضور در میان گونه‌های مختلف شخصیتی و تلاش برای برآورده کردن نیازهای آن‌ها باعث بروز علائم افسردگی در شما شود.

تاثیرات بلند مدت این کار می‌تواند کمی شدیدتر باشد. میل به تلاش در راضی نگه داشتن همه‌ی افراد می‌تواند باعث ایجاد مقدار زیادی استرس غیرضروری در زندگی‌تان شود. با این کار، بیش از اندازه خودتان را در معرض کورتیزول و دیگر هورمون‌های استرسی قرار می‌دهید که می‌توانند بیش‌تر فرایندهای طبیعی بدن‌تان را با اختلال مواجه کنند. در این صورت، بیش از گذشته در معرض ابتلا به بیماری قلبی و مشکلات گوارشی قرار می‌گیرید. به مدیریت روابط اجتماعی تان بیش از گذشته اهمیت بدهید.

۴. شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای‌تان مشکل‌ساز شوند

با این‌که خیلی‌ها نمی‌خواهند به میزان درگیری زندگی‌شان با شبکه‌های اجتماعی اعتراف کنند؛ ولی این مسئله‌ی تلخ واقعیت دارد. متاسفانه، فکر می‌کنیم این تنها راه همسویی و همراهی با دیگران است. آیا آخرین باری را یادتان می‌آید که بدون بررسی یک رستوران در اینترنت، برای شام به آن‌جا رفته باشید؟ یا آیا آخرین باری را یادتان می‌آید که بدون عکس گرفتن و فرستادن آن در اینستاگرام، غذای‌تان را در رستوران شروع کرده باشید؟

شبکه‌های اجتماعی بیش از حدِ نیاز، مهم و پیچیده شده‌اند. به جای معطوف کردن تمرکزتان به این‌که دیگران بدانند دقیقا اکنون چه می‌کنید، تلاش کنید تا از کاری که اکنون انجام می‌دهید نهایت لذت را ببرید.

اگر تصمیم دارید شام‌تان را در رستوران میل کنید، گوشی‌تان را در خودروی‌تان جا بگذارید. با این کار نه تنها می‌توانید با همراهان‌تان سر میز شام گفتگویی صمیمانه داشته باشید، بلکه می‌توانید از حضورتان در رستوران نهایت لذت را ببرید. دفعه‌ی بعد که احساس کردید باید مطلبی را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید، از خودتان بپرسی آیا واقعا برای ارسال اطلاعات شخصی زندگی‌تان در شبکه‌های اجتماعی دلیل محکم و واقعی وجود دارد؟ مسلما وقتی تصمیم بگیرید بسیاری از جنبه‌های زندگی‌تان را به شکل خصوصی حفظ کنید، زندگی‌تان آن‌قدر شادتر خواهد شد که حقیقتا تعجب خواهید کرد.

۵. همیشه فعالیت‌های اجتماعی‌تان را پیگیری کنید

در مدیریت روابط اجتماعی پیگیری تعهدات اجتماعی‌تان بسیار حائز اهمیت است، زیرا می‌توانید از طریق آن متوجه شوید چه وقت‌هایی در روابط‌تان زیاده‌روی می‌کنید و چه هنگامی فعالیت‌های اجتماعی برای‌تان فرسایشی شده‌اند. هم‌چنین، درک تفاوت فاحش میان یک دوست و یک آشنا نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. البته قطعا دوست دارید زمان بیش‌تری را با دوستان‌تان سپری کنید زیرا آن‌ها بیش از دیگران حمایت‌تان می‌کنند. ولی منظورمان این نیست که نباید با کسانی که ‌”‌دوست‌”‌ تلقی نمی‌شوند وقت‌ بگذرانید؛ بلکه فقط توصیه می‌کنیم بیش‌تر وقت‌تان را مشغول این قبیل آدم‌ها نکنید.

همه‌ی آدم‌ها با هم متفاوت‌اند. قویا توصیه می‌کنیم لحظه‌ای بنشینید و دقیقا به نیازهای اجتماعی مخصوص به خودتان فکر کنید. روابط‌تان را با دیگران به درستی تحلیل کنید؛ از این طریق می‌توانید به خوبی تشخیص دهید چه کسانی دوست و چه کسانی صرفا آشنا هستند.

در انتها، لطفا همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید و به آن فکر کنید: تعداد لایک‌ها و کامنت‌ّ‌های‌ دریافتی‌تان در شبکه‌های اجتماعی به هیچ عنوان معرف شخصیت‌تان نیستند؛ بلکه آدم‌های اطراف‌تان هستند که شخصیت‌تان را در جامعه معرفی می‌کنند، و این آدم‌ها باید واقعی و صادق باشند. چند نفر را دوست خود می‌دانید؟ باید دقیقا به این مسئله فکر کنید و تصمیم بگیرید.


 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: لایف هک

نویسنده: اریکا واگنر

۵ دانستنی برای مدیریت روابط اجتماعی تان با دیگران


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی