کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

دانستنی های جالب کسب و کار برای جوانان

دانستنی های جالب کسب و کار برای جوانان

در این نوشتار دانستنی های جالب کسب و کار برای جوانان را برای‌تان مطرح خواهیم کرد. نخستین چیزی که باید از کسب و کار بدانید این است که جعلی است. دنیای کسب و کار ، دنیایی ساختگی است، مثل نارنیا و مدرسه‌ی سحر و جادوی هاگوارتز.

کسب و کار

قوانین و ساختارهای کسب و کار از ناکجاآباد پیدا نشده‌اند، بلکه پشت میزهای کنفرانس به‌وجود آمده‌اند. می‌توانید بگویید کسب و کار، خودش را به‌وجود آورده‌است. همه‌ی آن رسمیت، لباس‌های رسمی (کت و شلوار و کروات برای آقایان و کت و شلوار برای خانم‌ها)، واژگان تخصصی و ایده‌های جنجال‌برانگیز درباره‌ی رفتار حرفه‌ای – همه‌ی این‌ها توافق‌هایی بین آدم‌های دنیای کسب‌وکار هستند.

قوانین، سیاست‌گذاری‌ها و نظام‌های کسب و کار هم همین‌طور هستند. آدم‌ها آنها را می‌سازند، خیلی زود آنها را به کار می‌گیرند و بعد آنها به آنها اشاره می‌کنند و می‌گویند: دست من نیست؛ سیاست‌گذاری همین است و من باید از آن پیروی کنم.”

دنیای کسب و کار فوق‌العاده است، اما باید بدانید در عین حال صحنه‌ی تئاتر بزرگی هم به‌حساب می‌آید.

همه‌ی ما تست هنرپیشه‌ای می‌دهیم، متن‌مان را می‌گیریم و نقشی که به ما محول شده‌است را بازی می‌کنیم. نباید فراموش‌کنیم سوی دیگر کسب و کار، ما آدم‌ها هستیم. ما هنوز هم مسئول واژه‌ها و رفتارهایمان هستیم.

مطلب مرتبط: ۱۲ کودک که با کسب و کار خود میلیونر شدند

بیشتر نگرانی‌های جوانان در دنیای کسب و کار بی‌مورد است و ذره‌ای اهمیت ندارند. اگر کسی به شما گفت فهمیدن واژگان تخصصی و فرآیندهای مبهم کسب و کار  از شما یک تاجر شایسته می‌سازد، حرفش را باور نکنید. این حرف صحت ندارد. این‌جور چیزها همیشه در گذر زمان در حال تغییر هستند.

تاجر شایسته کسی است که بیدار و هشیار است، در لحظه به مشکلات توجه می‌کند و سعی می‌کند حل‌شان کند. حرفه‌ای بودن به‌معنای مراقبت‌کردن از خود و آدم‌های اطراف‌تان است، مثلا خریداران، خرده‌فروش‌ها و همکاران.

باید بدانید آدم‌هایی در دنیای کسب و کار هستند که می‌‌خواهند شما را پایین بکشند و کاری کنند شما احساس کوچکی کنید تا خودشان احساس بزرگی کنند. ما می‌توانیم برای آنها متأسف باشیم، چون به‌نحوی اذیت شده‌اند یا آسیب دیده‌اند. نباید هیچ ارزشی برای نظر این‌جورآدم‌ها قائل باشیم و زیاد روی نظرات‌شان تاکید کنیم.

رییس شما آدمی است که مسئول سامان‌دهی یک تیم است. او برتر از شما نیست. قصد توهین به رییس‌تان را ندارم، اما قلب تپنده، ذهن خلاق و غریزه‌ی قابل‌اعتماد شما، راهنماهای بسیار مهم‌تر و ارزشمندتری نسبت به رییس‌تان هستند!

شما مدرسه رفته‌اید، پس همین حالا هم می‌‌دانید پیروی‌کردن از قوانین یعنی‌چه. خواهید فهمید که دنیای کسب و کار  هم کم قانون ندارد، اما وقتی این قوانین را بدانید می‌توانید قوانین خودتان را بسازید. این شغل شما است، نه شغل آدمی دیگر. هیچ‌کس جز شما نمی‌تواند بگوید چه چیزی برای شما خوب است.

تنها آدم‌هایی که لیاقت استعداد شما را دارند آن‌هایی هستند که متوجه استعدادهایتان می‌شوند. شور و اشتیاق‌تان را برای هر آدم یا هر پیشنهاد کاری هدر ندهید، هر چقدر هم که فربنده باشد. متأسفانه آدم‌هایی در دنیای کسب و کار هستند که پا روی شما می‌گذارند و از شما برای رسیدن به مقاصد خودشان استفاده می‌کنند.

the-truth-about-millennials-badge-1024x688.jpg

یکی، دو بار که با چنین مشکلی مواجه‌شوید، دیگر هرگز به آن دچار نخواهید شد.

شما فوق‌العاده و بی‌نظیر هستید. هیچ‌کس حق ندارد شما را خوار و خفیف کند یا کاری کند حس بدی به شما دست بدهد. اگر شغل‌تان مناسب‌تان نیست، می‌توانید به سراغ شغل دیگری بروید. اگر روح‌تان آسیب ببیند یا رویاهایتان بر باد بروند، به‌هیچ‌وجه نخواهید توانست آنها را جبران‌کنید.

دنیای کسب و کار در حال تغییر است. به آدم‌هایی که می‌گویند: “راهش این نیست” گوش‌نکنید. راه انجام‌دادن کارها ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه در حال تغییر است. گذشته از این‌ّها، حالا این دنیا، دنیا کسب و کار شما است. شما می‌خواهید آن را به کجا ببرید؟

لیز رایان مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت هیومن ورک‌پِلِیس است. می‌توانید او را روی توییتر با نام کاربری @humanworkplace دنبال‌کنید.

مطلب مرتبط: موفقیت در کسب و کارها با ۶ توصیه‌ از نمایش های کمدی

حال با این دانستنی های جالب کسب و کار برای جوانان آشنا شدید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: لیز رایان

منبع: فوربس – forbes

دانستنی های جالب کسب و کار برای جوانان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی