کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خوش بینی: ۱۱ فایده خوشبین و مثبت اندیش بودن برای سلامتی

بار سنگین مشکلات زندگی، مردم را ناامید می‌کند. برخی افراد به دلیل فشار کاری ناامید می‌شوند، برخی به خاطر فجایع طبیعی و برخی به دلیل مرگ نزدیکان و خویشاوندان. این وقایع، افراد را ناامید و بدبین می‌کنند. فقط بعضی از افراد می‌توانند با وجود این فشارها نیز خوشبین باقی بمانند. برخی از فواید خوش بینی برای سلامتی را در این‌جا آورده‌ایم.

خوش بینی

۱. کاهش خطر حمله قلبی

با استناد به تحقیقی که در ۲۰۱۲ در مجله Psychology Bulletin به چاپ رسید، یک فرد مثبت گرا و خوشبین کمتر در معرض حمله قلبی قرار می‌گیرد. احساس مثبت، تاثیر مثبتی بر قلب می‌گذارد. برعکس،  احساس منفی مانند عصبانیت، نگرانی، افسردگی و تنفر تاثیری منفی بر قلب می‌گذارد. خطر حمله قلبی در یک فرد خوشبین تا ۵۰٪ کاهش می‌یابد.

همچنین، محققان می‌گویند افرادی که چه از نظر ذهنی و چه عاطفی مثبت هستند، سبک زندگی سالم، غذای سالم و خواب کافی دارند.

مطلب مرتبط: ۹ چیز که مانع تفکر مثبت شما هستند و آنها را نمی‌شناسید

۲. خوشحال‌تر بودن و کاهش استرس

یک فرد خوشبین در زندگی خوشحال‌تر است و سطح پایین‌تری از استرس دارد. این افراد همیشه جنبه مثبت هر چیزی را می‌بینند. در نتیجه، نگرانی و ضطراب آن‌ها به طور خودکار کاهش می‌یابد. با استناد به تحقیقی که توسط دانشگاه هاروارد انجام شده است، یک فرد خوشبین ۲۵ ساله در ۴۵ سالگی و ۶۵ سالگی خود، از یک فرد بدبین سالم‌تر است.

۳. آمادگی برای چالش‌ها

یک فرد خوشبین، اعتماد به نفس بیشتری دارد و با هر موقعیتی روبه‌رو می‌شود. این افراد به راحتی تسلیم نمی‌شوند. فرد خوشبین اگر موفق نشود، به مسائل منفی و عدم موفقیت به چشم چالش نگاه می‌کند. برعکس، یک فرد بدبین در احساسات منفی خود فرو می‌رود که همین باعث افسردگی و استرس او می‌شود.

۴. سلامتی بیشتر

یک فرد خوشبین به اندازه یک فرد بدبین دچار استرس نمی‌شود. سطح پایین هورمون استرس در بدن افراد خوشبین می تواند سیتم ایمنی آن‌ها را تقویت کند. در نتیجه، این افراد از سلامتی بیشتری برخوردارند. مطالعه انجام شده در ایالات متحده آمریکا که روی ۱۰۰ هزار زن انجام شد، نشان می‌دهد که خطر مرگ ناشی از بیماری‌های خطرناک در افراد خوشبین تا ۱۴٪ کاهش می‌یابد.

۵. موفقیت و دستیابی‌های بیشتر

یک فرد خوشبین نسبت به فرد بدبین، در مدرسه، اداره و کسب و کار، موفقیت بیشتری کسب می‌کند. یک فرد خوشبین میل شدیدی به جلو رفتن دارد و مشکلات را به چشم چالش می‌بیند. این افراد اعتماد به نفس بالایی در انجام هر کاری و در هر زمینه‌ای دارند. آن‌ها مسائل را از دیدگاهی مثبت می‌بینند. یک فرد خوشبین در کار گروهی، نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا نسبت به افراد بدبین، بیشتر با دیگران همکاری می‌کند و در نتیجه بیشتر موفق می‌شود.

مطلب مرتبط: ۶ تفکر خوش بینانه که نگرش‌­تان را به زندگی تغییر خواهند داد

۶. درمان با خوش بینی

خوشبین بودن نه تنها از خطر بیماری‌های قلبی و عفونی جلوگیری می‌کند بلکه آن‌ها را درمان نیز می‌کند. مطالعه‌ای که بر افراد مبتلا به افسردگی انجام شد، دریافت که تاثیر درمان بیماران با خوش بینی و مثبت گرایی که به مدت ۱۲ هفته انجام شد، از تاثیر داروهای شیمیایی بیشتر است. مطالعه دیگری که در مرکز سرطان استرالیا انجام شد به این نتیجه رسید که احتمال درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان که خوشبین و مثبت گرا هستند، نسبت به افراد بدبین، بیشتر است.

۷. تغییر مثبت

خوش بینی عامل اصلی موفقیت یک فرد است. خوشبین بودن، نسبت به بدبین بودن، شرایط بهتری را برای انجام کارهای بهتر فراهم می‌کند. یک فرد خوشبین خیلی درمورد مشکلاتی که با آن مواجه است فکر نمی‌کند. در عوض، برای حل مشکلات، به سختی تلاش می‌کند. همچنین، یک فرد خوشبین همیشه اعتقاد دارد که همه چیز خوب می‌شود. چیزی که به آن نیاز داریم، اعتماد به نفس بالا و تلاش برای تغییرات مثبت است.

مطلب مرتبط: ۶ اندیشه مثبت و خوش‌ بینانه برای تغییر نگرش‌تان به زندگی

۸. بهترین دارو

یک فرد خوشبین می‌داند خوشی‌ها و غم‌ها همیشگی نیستند. این افراد، آمادگی مواجهه با چالش را دارند. فرد خوشبین اعتقاد دارد که خوش بینی در زندگی به او کمک می‌کند و اصلا نگران گذشته و آینده نیست.

انرژی مثبت قانون جذب

۹. زندگی طولانی‌تر

با استناد به تحقیقات انجام شده، خوش بینی و تفکر مثبت می‌تواند سیستم ایمنی را در جوانی تقویت کند. آرامش روح، دفاع خوبی در برابر مسائل منفی و بیماری‌هاست. همچنین، خوش بینی بهترین راه برای رفع استرس است. استرس و اضطراب دائم برای جسم و ذهن خطرناک است. خوش بینی به افزایش طول عمر و لذت بردن از تمام لحظات زندگی کمک می‌کند. اگر می‌خواهیم کیفیت زندگی را بالا ببریم، باید خوشبین باشیم.

مطلب مرتبط: افکار منفی: ببینید افکار منفی چه بلایی سر مغزتان می‌آورد

۱۰. قدرت ذهن مثبت

یک فرد خوشبین معتقد است که تفکر مثبت در رسیدن به اهداف به او کمک می‌کند. تفکر مثبت به داشتن احساس مثبت نیز کمک می‌کند. تفکر مثبت احساسات او را تحت تاثیر قرار داده و در داشتن تمرکز بیشتر به او کمک می‌کند. در نتیجه، این فرد به جوانب مثبت هر چیزی فکر می‌کند. او یاد می‌گیرد که چگونه از شرایط و موقعیت‌های خود استفاده کند. اگر احساس کند که توانایی رسیدن به چیزی که می خواهد را دارد یا  می‌تواند کاری که می‌خواهد را انجام دهد، حتما این کار را می‌کند.

۱۱. کلید موفقیت

فرد خوشبین فردی است که دست به کار می‌شود و منتظر معجزه نیست. افرادی که قدم‌هایی – حتی کوچک – برمی‌دارند، شانس بیشتری در رسیدن به اهداف خود دارند. آن‌ها می‌دانند که غمگین بودن از شکست، نتیجه مثبتی ندارد. تلاش مداوم و همراه با خوش بینی ، درهای موفقیت را به روی آن‌ها باز می‌کند. یک فرد خوشبین همیشه موانع را به چشم چالش می‌بیند. این راهکار، روی نتیجه مثبت، تمرکز دارد.

اگر فکرمان در مورد یک چیز یا یک فرد منفی، است، به این معنا نیست که مثبت فکر نمی‌کنیم و خوشبین نیستیم. ما می‌توانیم فکر منفی را به فکر مثبت تبدیل کنیم. کار سختی نیست اما برای انجام آن به زمان و تمرین نیاز داریم.

مطلب مرتبط: ۶ راه مثبت گرایی در دنیای منفی‌

۸ نکته برای داشتن تفکر مثبت و مثبت عمل کردن

روی خودمان تمرکز کنیم.

اگر فکر می‌کنید که نمی‌توانید از چیزی لذت ببرید یا در کاری شکست می‌خورید، باید این افکار را دور بیندازید. بر چیزهای مثبت تمرکز کنید. تمرین کنید. اگر تفکرات منفی ما خیلی زیادند، باید آن‌ها را به تفکرات مثبت تبدیل کنیم.

– سبک زندگی سالم.

سه بار ورزش در هفته می‌تواند خلق و خوی ما را بهبود بخشیده و استرس‌مان را کاهش دهد. عادات غذا خوردن ما نیز بر ذهن و جسم‌مان تاثیر می‌گذارند.

– از کارمان لذت ببریم.

باید از کارمان لذت ببریم و اهمیت ندهیم که کارمان چه‌قدر سخت است. باید بهترین جنبه‌های کارمان که ما را خوشحال می‌کنند را پیدا کنیم.

دوستان مثبت پیدا کنید.

باید با افرادی که تاثیری مثبت و خوب بر ما می‌گذارند دوست شویم. دوستان خوب با پیشنهادها و توصیه‌های خوب خود از ما حمایت می‌کنند. اگر اطراف‌مان پر از افراد منفی‌گرا و بدبین باشد، استرس‌مان بالا رفته و نمی‌توانیم آن را مهار کنیم.

واقعیت را بپذیرید.

اگرچه کار سختی است اما باید واقعیت را بپذیریم. باید بتوانیم با موقعیت‌ها روبه‌رو شویم تا آن‌ها را کنترل کنیم.

– شوخ و شاد باشید.

سعی کنید لبخند بزنید مخصوصا زمانی که در شرایط سختی هستید. باید چیزهایی پیدا کنیم که لبخند را روی لب‌های‌مان می‌آورند. شوخ و شاد بودن در داشتن فکر، احساس و عمل مثبت به ما کمک می‌کند.

به چیزهای مثبت توجه کنید.

هر روز باید به سه اتفاق مثبت در زندگی توجه کنیم.

– قوانین ساده.

نباید چیزهایی که دوست نداریم کسی به ما بگوید را به دیگران بگوییم. خیلی از افراد، صبح‌های زود با ناراحتی بیدار می‌شوند و خود را مجبور به سر کار رفتن می‌کنند. اما برای افراد خوشبین و مثبت‌گرا این‌گونه نیست. آن‌ها از کارهای زیاد اداره خوشحال هستند و آمادگی مواجهه با آن‌ها را دارند.

از همین حالا باید افکار منفی را دور بیندازیم. باید به احساسات مثبت مانند مثبت گرا بودن، شاکر بودن و خوشحال بودن عادت کنیم. با این کار، به مسائل، مانند بار سنگین روی دوش نگاه نمی‌کنیم. بر عکس، آن‌ها را به چشم چالش می‌بینیم.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مژگان گوران

منبع:drhealthbenefits

خوش بینی: ۱۱ فایده خوشبین و مثبت اندیش بودن برای سلامتی


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی