کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خودگویی منفی: صدای درون سرتان شما را بازی می‌دهد!

اکثر آدم‌ها صدای انتقادی درون ذهن شان را تشخیص نمی‌دهند، اما همان‌طور که در زندگی روزمره‌مان جلو می‌رویم، ناخودآگاه، هر موقعیتی را که به وجود می‌آید (خواه بزرگ و خواه کوچک)، تفسیر می‌کنیم. ما در ذهن‌مان صدایی داریم که درک ما را از آن‌چه که تجربه می‌کنیم شکل می‌دهد. برخی از مکالمات درون ذهن‌مان می‌توانند خودگویی منفی باشد یعنی منفی، غیر واقعی، خودشکن و خودناپسندانه باشد. ما چیزهایی می‌گوییم مانند “من به طور قطع شکست خواهم خورد”، یا “من کارم را خوب انجام ندادم! من ناامید هستم، به درد هیچ کاری نمی‌خورم. ”

خودگویی منفی

خودگویی منفی می‌تواند ناشی از این موارد باشد:

– خلق و خوی بد که پدیدار شدن افکار منفی را تحریک می‌کند.

– عادت بیش از حد انتقادی بودن که ممکن است از دوران کودکی در شما ایجاد شده باشد.

– بدبینی و همیشه انتظار بدترین حالت را داشتن.

– تجارب منفی گذشته و اعتقاد راسخ که تاریخ تکرار می‌شود.

– ترس، اضطراب، نگرانی، افسردگی و انواع مختلف مشکلات روانشناختی که تغییر و تفکر منفی را تغذیه می‌کنند.

مطلب مرتبط: افکار منفی: ببینید افکار منفی چه بلایی سر مغزتان می‌آورد

عواقب ناگوار خودگویی منفی در طول زمان ایجاد می‌شود.

هر زمانی که درگیر گفت‌وگوهای منفی با خود می‌شوید، به خودتان نیزه‌ای پرتاب می‌کنید. هر نیزه به خودی خود نسبتا ناچیز است. اما در طول زمان، می‌تواند شما را شکست دهد. اگر به طور مرتب خودتان را سرزنش کنید و به بدترین چیز ممکن اعتقاد داشته باشید، آرام آرام خرابکاری‌های‌تان شروع خواهد شد.

این‌که خودتان را دست و پا چلفتی، بازنده، زشت، احمق، بی‌ارزش یا بی‌اهمیت می‌دانید، نشان‌دهنده‌ی این است که خودگویی‌های‌تان منفی است و ممکن است به آرامی مقدمات نابودی خودتان را فرهم کنید. خودگویی‌های منفی باعث می‌شود که خود را به صورت غیرقابل تصوری ناقص، ناکارامد یا بی‌کفایت ببینید و در نتیجه اعتماد به نفس‌تان کاهش بیابد.

این‌که خودتان را به عنوان یک آدم ناامید ببینید، خودتان را با هر اشتباهی سرزنش کنید یا مدام بدترین حالت ممکن را تصور کنید، همه و همه نمونه‌هایی از الگوهای بیش از حد منفی است. و این نوع تفکر تحریف‌شده می‌تواند شما را به حدی پایین بکشد که شما قادر به دیدن یا تصور هیچ چیز مثبتی نباشید.

خودگویی‌های منفی هر ایده‌ی غیر منطقی و غیر عاقلانه‌ای را که درحال‌حاضر دارید، تقویت می‌کند. هر بار که به صورت ذهنی عبارات منفی را تکرار می‌کنید، اعتقادات و تصورات غیر منطقی را بیش‌تر تقویت می‌کنید. و با گذشت زمان، منفی‌نگری شما تمام قدرت‌تان را برای فلج کردن شما جمع می‌کند و در بعضی موارد حتی شما را می‌کشد.

مطلب مرتبط: ۱۴راه دور کردن انرژی منفی از اطراف تان

خودتان را از خودگویی‌های منفی خلاص کنید

جایگزین کردن ذهنیت منفی با یک ذهنیت مثبت نیازمند تلاشی آهسته و روشمند است. در این‌جا چند مرحله وجود دارد که می‌توانند به تشخیص افکار منفی، متوقف کردن آنها و عوض کردن‌شان با افکار مثبت کمک کنند.

۱. تشخیص بدهید که چه زمانی خودگویی‌های منفی در شما آغاز می‌شود.

۲. درک کنید که چه چیزی باعث به وجود آمدن آن افکار می‌شود.

۳. با افکار منفی‌تان با مفاهیم مثبت و واقعی برخورد کنید.

۴. خودتان عباراتی آماده کنید تا بتوانید به راحتی با افکار منفی مقابله کنید.

مطلب مرتبط: ساده‌ترین روش دور کردن افکار منفی که باید بدانید

هنگامی ‌که افکاری مانند “من بی‌ارزش هستم” به وجود می‌آید، یا افکار واقع‌گرایانه‌ای مانند “بچه‌های‌ام به من نیاز دارند” یا “همکار من قدر کار من را می‌داند” با آنها مقابله کنید. هر بار که با واقعیت‌های مثبت در مقابل عبارات منفی ایستادگی کنید، افکار منفی شما قدرت‌شان را از دست می‌دهند.

سعی کنید هر موقعیتی را به صورت عینی بررسی کنید، مانند یک فرد خارج از موضوع آن را نگاه کنید و سپس بکوشید تعیین کنید که بهترین چیز برای آن شخص (شما) در آن موقعیت چیست.

بارها و بارها تکرار کردن این چرخه، به ذهن‌تان یاد می‌دهد که به دنبال نکات مثبت باشد و بر روی نکات مثبت تمرکز کند. و به آرامی افکار مثبت به پیش فرض ذهن شما تبدیل خواهد شد. شما در زمینه‌ی چگونگی برداشت‌تان از زندگی و نگاهی که به آن دارید و در عین حال نحوه‌ی تعامل‌تان با آن قدرت دارید. نخستین گام برای موفقیت و رسیدن به اهداف‌تان، با تربیت کردن آن صدای کوچک در سرتان و مثبت کردن آن شروع می‌شود!!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

منبع: لایف هک

خودگویی منفی: صدای درون سرتان شما را بازی می‌دهد!


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی