کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خودشناسی: ۳۰ کار مهم که شاد و موفق و درست زندگی کنید

چگونه می‌توانید زندگیِ به راستی شاد و موفق و رضایتمندی داشته باشید؟ ما معتقدیم، چنین وضعیتی با درست زندگی کردن آغاز می‌شود و برای این درست زندگی کردن نیاز به یک خودشناسی دارید. اگر دقیقا نمی دانید از چه حرف می‌زنیم حتما ادامه این مقاله را بخوانید تا روش های خودشناسی و ۳۰ کار مهم که شاد و موفق و درست زندگی کنید را یاد بگیرید.

خودشناسی

با این حساب، چگونه می‌توانید ‌”درست زندگی کردن‌”‌ را آغاز کنید؟ وقتی با اطمینان نمی‌دانید ‌”‌که‌”‌ هستید، از زندگی چه می‌خواهید، و دل‌تان می‌خواهد چگونه زندگی کنید، ‌”‌درست بودن‌”‌ دشوار است. درستی در بسیاری از حوزه‌های مختلف زندگی‌تان مستلزم خودشناسی است.

‌”‌درستی‌”‌ نیازمند آن است که در زندگی کاوش کنید؛ خود را بکاوید تا دریابید “‌که‌”‌ هستید و چه چیز برای‌تان اهمیت دارد، آن‌گاه، بر اساس آن‌چه فرا گرفته‌اید، اقدام کنید و زندگی‌تان را بسازید.

خودشناسی چیزی نیست که به صورت معجزه‌آسا رخ دهد. باید برای یافتن آن تصمیم‌گیری کنید، و هزارچهره‌ی منحصر به فرد خود را بکاوید.

مطلب مرتبط: ۵۰ روش منحصربه فرد افزایش عزت نفس که معجزه می‌کند

در این مقاله قصد داریم ۳۰ اقدام ضروری برای خودشناسی و زندگی درست را معرفی کنیم:

۱. شخصیت‌تان را بشناسید

شناخت نوع شخصیت‌تان، و آگاهی از این‌که آیا شخص درونگرا یا برونگرایی هستید، درکی اساسی از پویایی‌های شخصیتی‌تان را به شما ارائه می‌دهد. این کار کمک‌تان می‌کند استعدادهای طبیعی، اولویت‌ها، و انگیزه‌های‌تان را شناسایی کنید، و هم‌چنین ابزارهایی را برای اصلاح روابط و انتخاب مسیر شغلی‌تان به شما ارائه می‌دهد.

انواع درونگراها

۲. ارزش‌های‌تان را تعریف کنید

ارزش‌های‌تان عبارت هستند از آن دسته از اصول بنیادی که تعریف می‌کنند شما “‌که‌”‌ هستید و چگونه می‌خواهید زندگی کنید. شما با تعریف آن‌ها،‌ خط مشی‌های شخصی‌تان را برای تمام تصمیم‌ها و اقدام‌های‌تان ایجاد می‌کنید. بدون آگاهی از ارزش‌ها، به حالت واکنشی زندگی خواهید کرد، و اجازه می‌دهید مقتضیات زندگی و سایر آدم‌ها شما را تعریف کنند.

۳. زندگی‌تان را با اصول درستکاری همسو کنید

ارزش‌های‌تان کمک‌تان می‌کنند اصول درستکاری – باور به درستی و نادرستی، خوبی و بدی رفتارها – را در زندگی‌تان تعریف کنید. وقتی زندگی‌تان با این اصول همسو نباشد، زندگی “‌نادرست‌”‌ پیش می‌رود و همواره خود را در معرض احساس گناه، سردرگمی، ترس، و پشیمانی قرار می‌دهید.

مطلب مرتبط: ۶ روش کاهش نگرانی و اضطراب که واقعا موثر است

۴. نیازهای‌تان را بشناسید

همه‌ی ما نیازهای اساسی مشترکی داریم – نیازهایی از قبیل سلامتی، امنیت، و تعلقات. ولی ورای این نیازهای اساسی، هر شخص نیازهای شخصی مرتبط با شخصیت و ارزش‌های‌اش را دارد، که باید جهت رسیدن به احساس تمامیت و امنیت، این نیازها را برآورده کند. نیازهای جسمانی، روحی، عاطفی، و معنوی‌تان را بازشناسایی کنید، و به منظور برآورده کردن‌شان اقدامات لازم را به عمل بیاورید.

۵. مرزهای‌تان را تعریف و تعیین کنید

غالبا تا وقتی کسی مکررا از مرزهای‌مان عبور نکرده باشد، نمی‌توانیم آن مرزها بازشناسایی کنیم. احساس خشم و ناامیدی می‌کنیم، ‌یا احساس می‌کنیم تحت کنترل درآمده‌ایم، ولی باز هم دقیقا دلیل‌اش را متوجه نمی‌شویم. در تشخیص و تعیین مرزهای‌تان کوشا باشید – مرزهایی که مشخص می‌کنند آدم‌ها چگونه می‌توانند با شما صحبت کنند، چگونه دوست دارید با شما رفتار شود، و می‌خواهید وقت‌تان را با چه کسانی سپری کنید. داشتن مرزهای قدرتمند می‌تواند عزت نفس و سلامت عاطفی‌تان را تقویت کند.

۷۴ عادت سلامتی برای تضمین سلامت جسمی و روحی و روابط شما 2

۶. عادات‌تان را بشناسید

عادات عبارت هستند از رفتار و افکاری که تقریبا به طور ناخودآگاه از ما سر می‌زنند. برخی از عادات‌مان مثبت هستند، ولی برخی دیگر مفید نیستند یا حتی می‌توانند مضر باشند و به خودمان آسیب برسانند. از حالا تصمیم بگیرید و به عادت‌های‌تان توجه کنید، و آن‌هایی را که برای اعتلای زندگی‌تان هیچ سودی ندارند، تغییر دهید.

۷. عواطف و هیجان‌های‌تان را بشناسید

احساسات‌مان مانند امواج اقیانوس در حال تغییر و جنبش هستند. گاهی اوقات عواطف و هیجان‌های‌مان دلایل روشنی دارند، ولی بعضی وقت‌ها نمی‌دانیم چرا احساس ناراحتی، خشم، اضطراب، یا آشفتگی می‌کنیم. برای شناسایی هیجان‌های‌تان وقت بگذارید و به دنبال دلیل احتمالی‌شان بگردید. به دنبال محرک‌ها و الگوهایی باشید که ممکن است در مدیریت یا بهبود هیجان‌های‌تان در آینده کمک‌تان بکنند.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی اضطراب و استرس

۸. نوع هوش‌تان را بشناسید

هوش صرفا از طریق معیار توانایی‌های زبان‌شناختی و منطق ریاضی کنترل نمی‌شود. در سال‌های اخیر، نظریه‌ی هوش چندگانه نشان داده است توانایی‌های گوناگونی در هوش نقش دارند و هر یک از افراد دارای ترکیب منحصر به فردی از تمام هوش‌ها است. با ابزارهای ارزیابی هوش می‌توانید نوع هوش‌تان را متوجه شوید.

۹. مهارت‌ها و استعدادهای‌تان را تقویت کنید

وقتی توانایی‌ها و استعدادهای طبیعی‌تان را بشناسید و اصلاح کنید، خود را توانمند خواهید ساخت و فرصت‌هایی را برای موفقیت حرفه‌ای و کامیابی شخصی به وجود خواهید آورد. هم‌چنین، بازشناسایی مهارت‌های‌تان باعث بهبود اعتماد به نفس و امید به تحقق‌پذیری‌تان می‌شود.

دوره آموزشی مهارت‌های مدیریت و رهبری برای زنان

۱۰. نقاط قوت و ضعف‌تان را شناسایی کنید

ارزیابی صادقانه‌ی نقاط قوت و ضعف به شما این امکان را می‌دهد که تصمیم فعالانه‌ای درباره‌ی بهبود خود و پذیرش خودِ واقعی‌تان اتخاذ کنید. همه‌ی ما نقاط ضعف داریم؛ و پذیرش آن‌ها نشانه‌ی بلوغ هیجانی و عزت نفس است.

۱۱. به دنبال محرک‌های استرس بگردید

توجه کنید چه زمان‌هایی دچار احساس استرس و در هم شکستگی می‌شوید، منبع آن استرس را تشخیص دهید. به جای غر زدن یا تسلیم شدن در برابر بیماری یا اضطراب، از طریق مقابله با محرک‌های عامل آن، استرس‌تان را مدیریت کنید.

مطلب مرتبط: این ۷ چیز را وقتی احساس یاس و ناامیدی می‌کنید به یاد آورید

۱۲. بفهمید چه چیزهایی به شما انگیزه می‌دهند

توجه کنید چه چیزهایی به شما هیجان و الهام می‌دهند. به چیزهایی احساس شور و اشتیاق می‌کنید؟ چه چیزهایی به شما امید تحقق‌پذیری، هدفمندی، یا انرژی می‌دهند؟ وقتی این چیزها را بازشناسایی کردید، آن‌گاه راه‌هایی را پیدا کنید که از طریق آن‌ها بتوانید آن چیزها را در زندگی روزانه‌تان پر رنگ‌تر کنید.

۱۳. باورهای محدود کننده‌تان را بشناسید و با آن‌ها مقابله کنید

همه‌ی ما دارای باورهای منفی هستیم که ریشه در موقعیت‌های گذشته دارند و به طور ناخودآگاه آن‌ها را همیشه همراه داریم. این باورها ما را عقب نگه می‌دارند و پوشش کاذبی از ترس و شک درون‌ما ایجاد می‌کنند، و قدرت‌های بالقوه‌مان را در زندگی محدود می‌کنند. بیش‌تر این باورها به دردمان نمی‌خورند. این باورهای تاریخ گذشته را از بین ببرید تا بتوانید آزادانه از ظرفیت‌های کامل زندگی‌تان بهره‌مند شوید.

۱۴. مهارت‌های ارتباطی‌تان را بشناسید

توانایی‌مان برای داشتن روابط سالم، سودمند، و شاد در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان به طور کامل به مهارت‌های ارتباطی‌مان وابسته است. اگر مهارت‌های ارتباطی‌تان ضعیف باشند، آدم‌ها را از خود دور می‌کنید و فرصت‌های ایجاد اتصال واقعی با دیگران را از بین می‌برید.

چالش های افراد موفق

۱۵. مهارت‌های‌تان را در خصوص حل مشکلات تحلیل کنید

آیا قادر هستید به چالش‌ها و مشکلات زندگی‌تان با آرامش و به طور موثر رسیدگی کنید؟ آیا مراحل باز کردن گره‌ی مشکلات و رسیدن به راه‌حل‌ها را می‌دانید؟ چگونگی تعریف مشکل، ایجاد جایگزین‌ها، و پیاده‌سازی راه‌حل‌ها را یاد بگیرید تا دشواری‌ها نتوانند کامیابی‌تان را تحت تاثیر قرار دهند.

خودشناسی ۱۶: مفهوم زندگی‌تان را تعریف کنید

همه‌ی ما مشتاقانه به دنبال مفهوم اصلی زندگی‌مان هستیم، ولی هیچ ایده‌ای در مورد آن نداریم. مفهوم زندگی برخی آدم‌ها با باورهای مذهبی‌شان گره خورد است. برای برخی دیگر، مفهوم و معنی زندگی در اشتیاقِ رسیدن به یک هدف یا عشق تعریف می‌شود. زندگی برای شما چه مفهومی دارد؟ و چگونه می‌توانید آن را به بخش اصلی زندگی‌تان تبدیل کنید؟

۱۷. سبک تربیت فرزندان‌تان را تعیین کنید

اگر مادر یا پدر هستید، آیا تاکنون برای خودتان تعریف کرده‌اید که می‌خواهید برای فرزندان‌تان چگونه مادر و پدری باشید؟ آیا فرزندان‌تان را بر اساس توصیه‌های مادر و پدرهای‌تان یا بر اساس کتاب‌های آموزشی تربیت می‌کنید، یا برای به کارگیری بهترین روش‌ها برای تربیت کودکان به باورهای خودتان مراجعه می‌کنید؟ سبک تربیت فرزندان‌تان را آن‌گونه که می‌خواهید، تعیین کنید، و اقدامات لازم را برای رسیدن به این هدف انجام دهید.

۱۸. سطح هوش هیجانی‌تان را بدانید

هوش هیجانی عبارت است از توانایی درک، تفسیر، و پاسخ به هیجان‌های دیگران. هوش هیجانی قوی برای داشتن روابطی سالم و شاد بسیار ضروری است. اگر از قدرت هوش هیجانی‌تان خبر ندارید، می‌توانید ۹ نشانه‌ی هوش هیجانی بالا را مطالعه کنید.

قول که زوج ها

۱۹. ازدواج یا رابطه‌ی عاشقانه‌تان را بررسی کنید

می‌خواهید با فرد مورد علاقه‌تان چه نوع رابطه‌ی زناشویی یا دوستی داشته باشید؟ آیا هم‌اکنون بر اساس تعریف‌تان از یک ازدواج قوی و شاد زندگی می‌کنید؟ هر آن‌چه را درباره‌ی رابطه‌تان مفید یا غیر مفید است، تعریف کنید. به طور صادقانه به خود، و سهم خود از مشکلات و سوء تفاهم‌ها بنگرید. برای بهبود رابطه و همسویی آن با تصورات زندگی‌تان چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید؟

خودشناسی ۲۰: میزان آسیب پذیری‌تان را درک کنید

در این بخش، به نقل قول زیبایی در مورد آسیب‌ پذیری اشاره می‌کنیم … “‌آسیب پذیری هیجانی هنگامی رخ می‌دهد که فرد در مقابل لذت‌ها و ناراحتی‌های عشق ورزیدن و مورد عشق قرار گرفتن به طور کامل تسلیم شود. وقتی آسیب پذیر می‌شوید که قفل‌ها را در هم بشکنید و دیوارها را فرو بریزید – آشکار و بی‌پناه شوید.”‌ آیا قادر هستید تمام دیوارهای‌تان را برای دیگران فرو بریزید و در مقابل‌شان کاملا آشکار و بی‌پناه شوید؟

۲۱. رفتارهای پرخاشگرانه‌ی منفعلانه‌تان را بازشناسایی کنید

طبق تعریف ویکی‌پدیا، “‌رفتارهای پرخاشگرانه‌ی منفعلانه عبارت است از بیان غیر مستقیم دشمنی، از قبیل دفع وقت، طعنه، شوخی‌های تخاصمی، یکدندگی، زودرنجی، کج خلقی، یا عدم تکمیل عمدی یا مکرر وظایفی که (غالبا مستقیما) مسئول انجام‌شان هستیم.”‌ آیا هر یک از این رفتارها را در خود مشاهده می‌کنید؟ پرخاشگری منفعلانه روابط‌تان را تخریب و عزت نفس‌تان را تضعیف می‌کند.

۲۲. محرک‌های خشم را در خود بررسی کنید

به احساسات مربوط به خشم، چگونگی ابراز خشم، و شرایط و آدم‌هایی که ممکن است محرک خشم‌تان باشند، توجه کنید. راه‌حل‌هایی را برای مدیریت خشم، برقراری ارتباط در آرامش و به شیوه‌ای بالغانه، و خروج از وضعیت‌های تحریک کننده‌ی خشم ایجاد کنید.

۲۳. دردهای گذشته را بشناسید و درمان کنید

زخم‌های التیام نیافته‌ی گذشته باعث عفونی شدن شادی‌ها و موفقیت‌های‌تان خواهند شد. ببینید زخم‌های قدیمی در چه جاهایی هنوز باعث رنج و درد می‌شوند، و از یک مشاور حرفه‌ای بخواهید برای التیام زخم‌های قدیمی کمک‌تان کند.

خودشناسی ۲۴: فرضیه‌ها و باورهای‌تان را بررسی کنید

غالبا همه‌ی ما دارای فرضیه‌ها و باورهایی هستیم که در طول زمان در ذهن‌مان شکل گرفته‌اند، ولی هرگز آن‌ها را به چالش نکشیده‌ایم. این فرضیه‌ها و باورها ممکن است از جانب مادر و پدر، دوستان، یا به دلیل انتظارات اجتماعی، یا عدم آگاهی به وجود آمده باشند. به تمام این باورها نگاهی بیندازید و ببینید آیا هنوز هم به دردتان می‌خورند یا خیر. نظرات مخالف را نیز بخوانید و تحلیل کنید، تا بتوانید عادلانه تمام زوایای فرضیه‌های‌تان را مشاهده کنید. این کار افق‌های‌تان را گسترده‌تر می‌کند و شما را به فردی متعادل‌تان، فهمیده‌تر، و مورد علاقه تبدیل می‌کند.

۲۵. ببینید چگونه باعث رنجش دیگران شده‌اید

آیا تاکنون باعث رنجش دیگران شده‌اید، یا فردی را دلخور کرده‌اید؟ آیا لازم است از برخی‌ها عذرخواهی کنید و چیزهایی را جبران کنید؟ در مورد رنج‌ها و اذیت‌هایی که به دیگران روا داشته‌اید، با خودتان صادق باشید و اقداماتی را جهت جبران این مسائل انجام دهید.

۲۶. به کلمه‌های انتخابی‌تان توجه کنید

کلمه‌های‌مان، هم دارای توانایی‌های خوب هستند و هم بد. آیا کلمه‌هایی حاوی مضامین مهربانی، پذیرش، و عشق به کار می‌برید، یا کلمه‌های‌تان مفاهیمی از قضاوت، رنجش، یا عدم امنیت را بازتاب می‌کنند؟ قبل از صحبت به خوبی فکر کنید، و به دقت کلمه‌هایی را انتخاب کنید که بازتاب کننده‌ی حقیقت و مهربانی باشند.

خودشناسی ۲۷: با بدن‌تان هماهنگ باشید

بدن‌تان درباره‌ی وضعیت عاطفی و هیجانی‌تان پیام‌های مهمی به شما می‌دهد. هم‌چنین، بدن‌تان به شما خبر می‌دهد که به اندازه‌ی کافی از آن مراقبت نمی‌کنید و مواد مغذی و فعالیت‌های مناسب مورد نیازش را فراهم نمی‌کنید. به پیام‌هایی که بدن‌تان به شما می‌دهد، به خوبی توجه کنید.

۲۸. به ترس‌های‌تان توجه و با آن مقابله کنید

ترس‌های‌تان می‌توانند درباره‌ی خطرات به شما هشدار دهند، ولی برخی ترس‌ها بر اساس واقعیت یا حقیقت نیستند. جهت تعیین این‌که ترس‌ها چگونه شما را عقب نگه می‌دارند و این‌که معقول هستند یا خیر، آن‌ها را بررسی کنید. ترس‌های بی پایه و اساس‌تان با انجام کارهایی علیه‌ آن‌ها به چالش بکشید.

۱۰ تاثیر استرس بر سلامتی که بسیار عجیب و غریب است

۲۹. در خود، به دنبال نگرش قربانی بگردید

نگرش قربانی عبارت است از یک خصوصیت شخصیتی پیشرفته که فردِ دارای این خصوصیت، خود را در برابر دیگران ناتوان و قربانی می‌بیند. وقتی این خصوصیت را در خود می‌پذیرید، به تدریج قربانی شدن خود را به عنوان یک حقیقت قبول می‌کنید. گاهی اوقات، به عنوان یکی از اشکال پرخاشگری منفعلانه، برای فریب دادن دیگران، از نگرش قربانی استفاده می‌کنیم. این خصوصیت از نظر دیگران بسیار ناخوشایند است، و در نهایت باعث تضعیف عزت نفس‌تان می‌شود.

خودشناسی ۳۰: ابراز و بیان عشق را فراموش نکنید

توانایی ابراز آشکار عشق‌تان به دیگران، چه با کلمه‌ها و چه از طریق رفتار، مرز میان درستی کامل و آسیب‌ پذیری در زندگی است. این توانایی برای داشتن روابطی نزدیک و صمیمی بسیار ضروری است. آیا مرتبا و به طور آشکار به عزیزان‌تان ابراز عشق می‌کنید؟ در غیر این صورت، فردا برای شروع این کار دیر است.

خود شناسی در این ۳۰ حوزه‌ی اخلاقی و روان‌شناختی شما را قادر می‌سازد کاملا خودتان باشید و زندگی صادقانه و درست داشته باشید. وقتی بتوانید، آزادانه و به طور کامل، خودتان باشید، سیستم عامل شخصی خودتان را ایجاد کنید، و بر اساس شرایط خودتان زندگی کنید، آن‌گاه به شکل قابل توجهی، کامیابی را در روابط و کارتان تجربه خواهید کرد.

فقط با زندگی “‌درست‌”‌ می‌توانیم خودِ واقعی‌مان را شکوفا کنیم، عملکرد کاملی داشته باشیم،‌ و فردی بالغ و دارای سلامت عاطفی و هیجانی باشیم. با تمرینِ خود آگاهی، در خواهید یافت که مایل هستید عمق وجود حقیقی‌تان را بکاوید، و این کاوش ماجرای هیجان انگیزی خواهد بود که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: liveboldandbloom

خودشناسی: ۳۰ کار مهم که شاد و موفق و درست زندگی کنید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی