کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ مهمترین خواص ویتامین C که از نظر علمی ثابت شده‌اند

ویتامین C نوعی ویتامین ضروری است، به این معنا که نمی‌تواند توسط بدن تولید شود. با این وجود، نقش‌های زیادی در بدن دارد و مزایای بسیار چشمگیری را برای سلامتی به ارمغان می‌آورد. این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه‌ّها و سبزیجات، از جمله پرتقال، توت‌فرنگی، کیوی، فلفل دلمه، کلم بروکلی، کلم کالی و اسفناج یافت می‌شود. مقدار مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه برای ویتامین C ،  هفتاد و پنج میلی‌گرم برای زنان و ۹۰ میلی‌گرم برای مردان است. در حالی که معمولا توصیه می‌شود ویتامین C مورد نیاز بدن‌تان را از مواد غذایی دریافت کنید، اما بسیاری از آدم‌ها به مکمل ویتامین C نیاز دارند تا نیازشان به این ویتامین را تامین کنند. در این‌جا ۷ مهمترین خواص ویتامین C را می‌بینیم که همگی به لحاظ علمی ثابت شده‌اند.

خواص ویتامین C

مهمترین خواص ویتامین C

۱. خواص ویتامین C از نظر آنتی‌اکسیدانی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهد

ویتامین C آنتی‌اکسیدان قدرتمندی است که می‌تواند دفاع طبیعی بدن را تقویت کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند. آن‌ها این کار را با محافظت از سلول‌ها در برابر مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد انجام می‌دهند.

وقتی که رادیکال‌های آزاد جمع می‌شوند، می‌توانند حالتی را  ایجاد کنند که به عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می‌شود. استرس اکسیداتیو در واقع با بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف بیش‌تر ویتامین C می‌تواند سطح آنتی‌اکسیدانی خون را تا ۳۰٪ افزایش دهد. این اثرگذاری کمک می‌کند که سیستم دفاعی بدن با التهاب مبارزه کند.

* خلاصه خواص ویتامین C

ویتامین C آنتی‌اکسیدان قدرتمندی است که می‌تواند سطوح آنتی‌اکسیدانی را در خون افزایش دهد. و به این ترتیب قادر است به کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی کمک کند.

۲. به مبارزه با فشار خون بالا کمک می‌کند

تقریبا یک سوم بزرگسالان آمریکایی به فشار خون بالا مبتلا هستند.

فشار خون بالا شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار می‌دهد که یکی از علل اصلی مرگ در جهان است.

مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا یا کسانی که فشار خون بالا ندارند، کمک کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C موجب شل شدن عروق خونی می‌شود که خون را از قلب حمل می‌کنند، و به این ترتیب به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل انجام شده روی ۲۹ مطالعه‌ی انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C فشار خون سیستولیک را به طور متوسط تا ۳.۸۴ میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را در بزرگسالان سالم تا ۱.۴۸ میلی‌متر جیوه کاهش داد.

در بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالا، مکمل‌های ویتامین C سبب کاهش فشار خون سیستولیک به میزان ۴.۸۵ میلی‌متر جیوه شد و فشار خون دیاستولیک را به طور متوسط تا  ۱.۶۷ میلی‌متر جیوه پایین آورد.

هرچند این نتایج امیدوارکننده هستند، اما روشن نیست که آیا اثرات این ویتامین بر فشار خون بلند مدت است یا خیر. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا برای درمان نباید فقط روی ویتامین C حساب باز کنند.

* خلاصه خواص ویتامین C

ثابت شده‌است که مکمل‌های ویتامین C میزان فشار خون را در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا و بزرگسالان سالم پایین می‌آورند.

۳.  سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود

بیماری قلبی یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

فاکتورهای زیادی هستند که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند، از جمله فشار خون بالا، بالا بودن سطح کلسترول بد یا LDL، پایین بودن سطح کلسترول خوب یا HDL و سطح تری گلیسرید.

ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند، و به این ترتیب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل ۹ مطالعه با مجموع ۲۹۳،۱۷۲ شرکت‌کننده نشان داد که پس از ۱۰ سال، افرادی که حداقل ۷۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف می‌کردند، ۲۵٪ کم‌تر از کسانی که مکمل ویتامین C مصرف نمی‌کردند، در معرض بیماری‌های قلبی قرار داشتند.

جالب توجه است که تجزیه و تحلیل دیگری روی ۱۵ مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C تنها از مواد غذایی و نه توسط مصرف مکمل‌ها، با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است.

با این حال، دانشمندان مطمئن نبودند افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می‌کردند، سبک زندگی سالم‌تری در مقایسه با افرادی که مکمل مصرف می‌کردند داشتند یا خیر. بنابراین، هنوز مشخص نیست که آیا تفاوت‌های ناشی از ویتامین C یا سایر جنبه‌های رژیم غذایی نیز در این میان تاثیرگذار بودند یا هیچ تاثیری نداشتند.

یکی دیگر از تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته روی ۱۳ مطالعه، تاثیر مصرف دست کم ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در روز را بر عوامل خطر بیماری قلبی، مانند کلسترول خون و سطوح تری گلیسرید، مورد بررسی قرار داد.

این تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به میزان قابل‌توجهی کلسترول LDL “بد” را تقریبا تا ۷.۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر و تری گلیسیرید خون را تا ۲۰.۱ میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش داد.

به طور خلاصه، به نظر می‌رسد که مصرف دست کم ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C به طور روزانه ممكن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را كاهش دهد. با این حال، اگر شما در حال حاضر یک رژیم غذایی غنی از ویتامین C مصرف می‌کنید، مکمل‌ها ممکن است مزیتی برای سلامتی قلبی نداشته باشند.

* خلاصه خواص ویتامین C

مکمل‌های ویتامین C با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط هستند. این مکمل‌ها ممکن است عوامل خطر بیماری‌های قلبی، از جمله کلسترول LDL “بد” و تری گلیسیرید خون را کاهش دهند.

۴.  سطوح اسید اوریک خون را کاهش می‌دهد و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند

نقرس نوعی آرتریت است که تقریبا ۴٪ بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده‌است.

این بیماری فوق‌العاده دردناک است و سبب التهاب مفاصل، به ویژه در انگشتان بزرگ پا می‌شود. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات شدید و ناگهانی درد را تجربه می‌کنند.

علائم نقرس زمانی پدیدار می‌شوند که مقدار اسید اوریک در خون بیش از حد باشد. اسید اوریک یک ماده‌ی زائد تولیدشده توسط بدن است. در صورتی که سطح این ماده در بدن بالا باشد، ممکن است در مفاصل به صورت کریستالی دربیاید.

جالب توجه است که مطالعات متعددی نشان داده‌اند ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کرده و درنتیجه از حملات نقرس جلوگیری کند.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای که روی ۱۳۸۷ مرد انجام شد، نشان داد میزان اسید اوریک در افرادی که بیش‌ترین مقدار ویتامین C را مصرف می‌کنند، در مقایسه با کسانی که کم‌ترین میزان از این ویتامین را مصرف می‌کنند، به میزان قابل‌توجهی پایین‌تر است.

مطالعه‌ی دیگری ۴۶۹۹۴ مرد سالم را طی بیش از ۲۰ سال تحت بررسی داشت تا مشخص شود که آیا مصرف ویتامین C با رخ دادن نقرس مرتبط است یا خیر. جالب است که خطر ابتلا به نقرس در افرادی که مکمل ویتامین C مصرف می‌کردند، به میزان ۴۴ درصد پایین‌تر بود.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل ۱۳ مطالعه‌ی بالینی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C طی ۳۰ روز در مقایسه با پلاسبو (دارونما)، به طور معنی‌داری باعث کاهش اسید اوریک خون شد.

در حالی که به نظر می‌رسد ارتباط قدرتمندی بین مصرف ویتامین C و سطوح اسید اوریک وجود دارد، مطالعات بیش‌تری در مورد تاثیر ویتامین C بر نقرس مورد نیاز است.

* خلاصه خواص ویتامین C

مواد غذایی و مکمل‌های غنی از ویتامین C با کاهش سطوح اسید اوریک و پایین آمدن احتمال رخ دادن نقرس مرتبط هستند.

۵. ویتامین C با بهبود جذب آهن، به جلوگیری از کمبود آهن کمک می‌کند

آهن ماده‌ی مغذی مهمی است که کاربردهای زیادی در بدن دارد و برای تولید گلبول‌های قرمز و انتقال اکسیژن در سراسر بدن ضروری است.

جالب توجه است که مکمل‌های ویتامین C می‌توانند به جذب آهن از رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهنی که جذب آن ضعیف است (مانند منابع گیاهی آهن) به فرمی که جذب آن آسان‌تر است، تاثیر بسزایی دارد.

این موضوع مخصوصا برای افراد دارای رژیم غذایی بدون گوشت فایده دارد، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.

در واقع، مصرف فقط ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین C ممکن است تا ۶۷ درصد جذب آهن را بهبود بخشد.

در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر ابتلا به کم‌خونی در افراد مستعد ابتلا به کمبود آهن کمک کند.

در یک مطالعه، ۶۵ کودک مبتلا به کم‌خونی فقر آهن یک مکمل ویتامین C دریافت کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که این مکمل به تنهایی، به کنترل کم‌خونی کمک شایانی کرد.

اگر از پایین بودن سطح آهن رنج می‌برید، مصرف بیش‌تر غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل‌های ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن در خون کمک کند.

* خلاصه خواص ویتامین C

ویتامین C می‌تواند جذب آهنی را که به درستی جذب نمی‌شود افزایش دهد، از جمله آهن موجود در منابع غیرگوشتی. همچنین می‌تواند خطر ابتلا به کمبود آهن را کاهش دهد.

۶.  با کمک به عملکرد بهتر گلبول‌های سفید خون سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

یکی از دلایل اصلی که سبب می‌شود مردم مکمل‌های ویتامین C را مصرف کنند این است که سیستم ایمنی آن‌ها را بهبود می‌دهد.

ویتامین C در بسیاری از قسمت‌های سیستم ایمنی دخیل است.

اول این‌که، ویتامین C به تولید گلبول‌ّهای سفید خون که به عنوان لنفوسیت‌ها و فاگوسیت‌ها شناخته شده‌اند، کمک می‌کند. گلبول‌های سفید به محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها کمک می‌کنند.

دوم، ویتامین C به این گلبو‌ل‌های سفید خون کمک می‌کند تا موثرتر عمل کنند، در حالی که از بدن در برابر مولکول‌های بالقوه‌ی مضر مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

سوم، ویتامین C یک بخش ضروری از سیستم دفاعی پوست است. این ویتامین به طور فعال به پوست منتقل می‌شود و در آن‌جا می‌تواند به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و به تقویت پوست کمک کند.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که مصرف ویتامین C باعث کوتاه شدن زمان بهبود زخم می‌شود.

به علاوه، پایین بودن سطح ویتامین C با مشکلات سلامتی همراه است.

به عنوان مثال، افرادی که از پنومونی رنج می‌برند، دارای ویتامین C کم‌تری هستند و ثابت شده‌است که مکمل‌های ویتامین C زمان بهبودی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

* خلاصه خواص ویتامین C

ویتامین C از طریق کمک به عملکرد گلبول‌های سفید خون، می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سیستم دفاعی پوست و کمک به بهبود سریع‌تر زخم شود.

۷.  از حافظه و تفکر شما در حین بالا رفتن سن‌تان، محافظت می‌کند

زوال عقل یک اصطلاح وسیع برای توصیف علائم روند تفکر و حافظه‌ی ضعیف است.

این اختلال بیش از ۳۵ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولا افراد مسن را مبتلا می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهند که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (که به طور کلی به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می‌شوند) می‌توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است. سطوح پایین این ویتامین با بروز اختلال در توانایی تفکر و به یاد آوردن ارتباط دارد.

علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان داده‌اند که سطح ویتامین C در خون افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است پایین باشد.

علاوه بر این، دریافت بیش از حد ویتامین C از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها تاثير مثبتی روی محافظت بر شیوه‌ی تفکر و حافظه‌ی مرتبط با سن دارد.

در صورتی که ویتامین C را از طریق رژیم غذایی به میزان کافی دریافت نکنید، مکمل‌های ویتامین C ممکن است در برابر اختلالاتی مانند زوال عقل از شما مراقبت کنند. با این حال، انجام تعداد بیش‌تری از مطالعات انسانی برای درک تأثیر مکمل‌های ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی ضرورت دارد.

* خلاصه خواص ویتامین C

سطوح پایین ویتامین C با افزایش خطر زوال حافظه و اختلالات تفکر مانند زوال عقل همراه است، در حالی که مصرف بالای ویتامین C از طریق غذاها و مکمل‌ها اثر محافظتی روی بدن دارد.

ادعای غلط درباره‌ی ویتامین C

هرچند به لحاظ علمی ثابت شده که ویتامین C مزایای بسیاری برای سلامتی دارد، اما ادعاهای بی‌اساس زیادی نیز در مورد این ویتامین وجود دارد که شواهد ضعیفی آن‌ها را حمایت می‌کند یا حتی هیچ مدرکی برای اثبات آن‌ها وجود ندارد.

در این‌جا برخی از ادعاهای اثبات نشده در مورد ویتامین C را می‌بینیم:

– جلوگیری از سرماخوردگی: هرچند به نظر می‌رسد که ویتامین C شدت سرماخوردگی را کاهش می‌دهد و زمان بهبودی را به میزان ۸٪ در بزرگسالان و ۱۴٪ در کودکان کاهش می‌دهد، اما قادر به جلوگیری از این بیماری نیست.

– کاهش خطر ابتلا به سرطان: تعداد انگشت‌شماری از مطالعات، میزان مصرف ویتامین C را با پایین آمدن خطر ابتلا به چندین سرطان ارتباط می‌دهند. با این حال، بیش‌تر مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C بر خطر ابتلا به سرطان تأثیری ندارد.

– محافظت از چشم‌ها در برابر برخی بیماری‌ها: ویتامین C به کاهش خطر بروز بیماری‌های چشم، مانند آب مروارید و تباهی لکه‌ی زرد یا دژنراسیون ماکولای مربوط به سن ارتباط داده شده‌است. با این حال، مکمل‌های ویتامین C هیچ اثری ندارند و حتی ممکن است موجب بروز این آسیب‌ها شوند.

– می‌تواند مسمومیت سرب را درمان کند: اگر چه به نظر می‌رسد سطح ویتامین C در افراد مبتلا به مسمومیت سرب پایین است، اما هیچ گونه شواهد قدرتمندی از مطالعات انسانی وجود ندارد که نشان بدهد ویتامین C قادر است مسمومیت سرب را درمان کند.

* خلاصه خواص ویتامین C

اگر چه ویتامین C دارای مزایای قابل اثباتی است، اما ثابت شده‌است که جلوگیری از سرماخوردگی، کاهش خطر ابتلا به سرطان، محافظت از چشم در برابر بیماری‌ها یا درمان مسمومیت سرب، در میان مزایای این ویتامین قرار نمی‌گیرد.

کلام پایانی

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها دریافت شود.

این ویتامین مزایای چشمگیری برای سلامتی دارد از جمله افزایش سطح آنتی‌اکسیدانی، کاهش فشار خون، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، محافظت از بدن در برابر حملات نقرس، بهبود جذب آهن، تقویت سیستم ایمنی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل.

به طور کلی، مکمل‌های ویتامین C یک راه عالی و ساده برای افزایش دریافت ویتامین C شما هستند، البته در صورتی که این ویتامین را به میزان کافی از طریق رژیم غذایی‌تان دریافت نمی‌کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: هلث لاین

۷ مهمترین خواص ویتامین C که از نظر علمی ثابت شده‌اند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی