کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص موز در بارداری: ۲۰ فایده مصرف موز در دوران بارداری

موز یکی از میوه‌هایی است که برای زنان باردار فایده‌ی زیادی دارد. مراکز ملی بهداشت توصیه می‌کنند که زنان باردار هر روز ۳ تا ۴ وعده موز بخورند. چرا از آن‌جایی که مواد مغذی موجود در آن مورد نیاز مادر و جنین است. در این نوشتار با خواص موز در بارداری بیشتر آشنا می شویم.

خواص موز در بارداری

 

مواد غذایی موجود در موز چیست؟

فهرست زیر مواد مغذی موجود در هر ۱۰۰ گرم موز است:

– کالری: ۸۸

– چربی: ۰.۳ گرم

– چربی اشباع: ۰،۱ گرم

– چربی چند غیر اشباع: ۰.۱ گرم

– چربی چند غیر اشباع: ۰ گرم

– سدیم: ۱ میلی‌گرم

– پتاسیم: ۳۵۸ میلی‌گرم

– کربوهیدرات: ۲۳ گرم

– فیبر غذایی: ۲.۶ گرم

– قند: ۱۲ گرم

– پروتئین: ۱.۱ گرم

– ویتامینA:  ۶۴  واحد بین‌المللی

– ویتامین C:  ۸.۷ میلی‌گرم

– کلسیم: ۵ میلی‌گرم

– آهن: ۰.۳ میلی‌گرم

– ویتامین ۶B : ۰.۴ میلی‌گرم

– منیزیم: ۲۷ میلی‌گرم

موز مزایای زیادی برای سلامتی دارد زیرا حاوی مواد مغذی فراوانی است. همه‌ی این مواد مغذی برای سلامتی زنان باردار و جنین داخل شکم‌شان نیز بسیار مفید هستند. به فهرست زیر نگاهی بیندازید تا با  آشنا شوید!

خواص موز در بارداری

۱. موز دارای اسید فولیک است

همان‌طور که بسیاری از ما اطلاع داریم، مصرف اسید فولیک برای زنان باردار اهمیت بسیار زیادی دارد. اسید فولیک نقش مهمی در توسعه اعصاب و مغز و همچنین نخاع دارد. موز در پیشگیری از کمبود اسید فولیک بسیار موثر است. کمبود این ویتامین ممکن است سبب زودتر از موعد به دنیا آمدن جنین یا بروز هر گونه نقصی در او شود.

۲. با کم‌خونی مبارزه می‌کند

موز یکی از درمان‌های فوق العاده سریع کم‌خونی است. کم‌خونی یک مسئله رایج در میان زنان باردار است. یکی از عوارض کم‌خونی مادر باردار این است که می‌تواند مشکلاتی را در مراحل بعدی بارداری و در حین زایمان تجربه کند. بنابراین لازم است که مقدار آهن مورد نیاز بدن‌اش را دریافت کند. ۲۲۵ گرم موز حاوی میانگین ۳٪ آهن است. و چنان‌چه می‌دانید آهن قادر است برای غلبه بر کم‌خونی هموگلوبین تولید کند.

۳. ویتامین B۶

موز حاوی ویتامین ۶B است که نوعی ویتامین محلول در آب محسوب می‌شود. در جنین، ویتامین ۶B در کمک به توسعه‌ی سلول‌های سیستم عصبی مرکزی مفید است. در دوران بارداری، ویتامین ۶B برای کاهش حالت تهوع صبحگاهی فایده دارد. ۱.۹ میلی‌گرم مقدار روزانه‌ی مورد نیاز ویتامین ۶B برای زنان باردار است. یک موز متوسط ​​می‌تواند حاوی ۴ میلی‌گرم ویتامین ۶B باشد.

۴. تولید هموگلوبین را افزایش می‌دهد

موز همچنین نقش مهمی در تولید هموگلوبین یا گلبول قرمز دارد. این میوه علاوه بر آهن، حاوی ویتامین ۶B است که در انتقال‌دهنده‌های عصبی که قادر به رشد هموگلوبین در بدن هستند، نقش مهمی ایفا می‌کند.

۵. به زنان باردار کمک می‌کند که بر یبوست غلبه کنند

یبوست یک اختلال بسیار شایع در دوران بارداری است. موز می‌تواند مشکلات معده را کاهش دهد و در واقع قادر است حرکات روده را تحریک کند. زنان باردار می‌توانند بدون مصرف مکمل‌های مصنوعی، و با گنجاندن مواد خوراکی مناسب در رژیم غذایی‌شان این مشکل را رفع کنند. در عین حال موز به این دلیل که حاوی فیبر است سبب حجم گرفتن مدفوع و بهبود روند خروج آن می‌شود. هر موز به طور متوسط ​​ حاوی ۶ گرم فیبر است.

۶. عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می‌دهد

زنان باردار اغلب در طول بارداری سوزش سر دل و سوء هاضمه را تجربه می‌کنند، به این ترتیب جنین رو به رشد ممکن است دچار فشار شود. خوردن میوه‌ها می‌تواند این مشکل را در زنان باردار کاهش دهد. یکی از میوه‌‌های مفید برای تسهیل عملکرد سیستم گوارش موز است، زیرا حاوی آنتی‌اسیدها است که ترشح اسید را مهار خواهند کرد. موز همچنین غنی از پکتین است، که به بهبود حرکات روده کمک می‌کند.

۷. اسهال را درمان می‌کند

موز حاوی پکتین است که برای درمان اسهال و سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر مفید است. این میوه فیبر محلول دارد که به عنوان یک عامل ضخیم‌کننده در روده عمل می‌کند، و به این ترتیب مانع از بروز سوزش سر دل، درد معده و یبوست می‌شود. فیبر در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا می‌تواند با جذب آب بیش از حد بدن، به کاهش اسهال کمک کند. بنابراین مصرف موز در دوران بارداری می‌تواند علائم اسهال را کاهش دهد. به علاوه پتاسیم موجود در موز در بروز گرفتگی‌های روده که گاهی اوقات در طول اسهال دیده می‌شود، موثر است.

۸. به عنوان منبع مناسبی از کلسیم عمل می‌کند

یکی از مزایای اصلی کلسیم توسعه‌ی استخوان‌ها در تمام سنین است. ۲۰۰ گرم موز حاوی ۱۰ میلی‌گرم کلسیم طبیعی است. کلسیم همچنین اوضاع عصب‌ها را بهبود می‌دهد و به این ترتیب عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی  را در روند انقباض عضلات در رشد جنین در رحم تسهیل می‌کند

۹. خواص آنتی‌اکسیدانی دارد

موز حاوی ویتامین C در مقادیر زیاد است، یعنی در هر میوه، ۳۳٪ از این ویتامین وجود دارد. آنتی‌اکسیدان‌ها توانایی مبارزه با فرایند پیری زودرس را برای مادر دارند و همچنین می‌توانند سیستم ایمنی بدن را در دوران حاملگی به خوبی بهبود ببخشد.

۱۰. حاوی پروتئین است

موز از آن دست میوه‌هایی است که پروتئین زیادی دارد. پروتئین به عنوان منبع کالری و همچنین برای تشکیل آنتی‌بادی برای جنین و مادر عمل می‌کند. موز می‌تواند یک میان وعده‌ی بسیار مناسب برای زنان باردار باشد. اگر در دوران بارداری مادر پروتئین  کافی دریافت نکند، ممکن است جنین در معرض خطر بروز نقص مادرزادی قرار بگیرد.

۱۱. تهوع و استفراغ را کاهش می‌دهد

صبح‌ها، زنان باردار اغلب حالت تهوع دارند و استفراغ می‌کنند. این حالات در سه ماهه‌ی اول بارداری دیده می‌شود. اگر موز در مراحل اولیه بارداری مصرف شود، می‌تواند به عنوان غذایی برای کنترل حالت تهوع عمل کند.

۱۲. پتاسیم دارد

بر اساس گزارش انجمن بارداری آمریکا یکی از دلایل این‌که زنان باردار در طول بارداری تورم را تجربه می‌کنند کمبود پتاسیم است. دریافت پتاسیم کافی، به کاهش میزان تورم در دوران بارداری کمک خواهد کرد. موز به جلوگیری از تورم و کاهش آن به طور طبیعی کمک می‌کند.

۱۳. فشار خون را در سطح طبیعی نگه می‌دارد

یکی از شایع‌ترین مشکلات در دوران بارداری، نوسانات فشار خون است. زنان باردار می‌توانند از موز به عنوان یک ماده‌ی غذایی سالم استفاده کنند. حفظ فشار خون طبیعی در دوران بارداری و کاهش گرفتگی عضلات و درد پا در دوران بارداری از جمله مزایای پتاسیم برای زنان است.

۱۴. سطح انرژی را افزایش می‌دهد

موز یکی از میوه‌هایی است که می‌توانند به سرعت سطح انرژی را بالا ببرد به خصوص در صورتی که با شیر ترکیب شود. موز حاوی سه نوع قند طبیعی است: گلوکز، فروکتوز و ساکارز. ۲۲۵ گرم موز حاوی ۲۸ گرم قند است و از آن‌جایی که این قند، طبیعی است به راحتی هضم می‌شود، موز می‌تواند به سرعت برای زنان باردار انرژی فراهم کند.

۱۵. غنی از کربوهیدرات است

یکی دیگر از دلایل مفید بودن موز در دوران بارداری، کربوهیدرات موجود در آن است. به دلیل وجود کربوهیدرات است که موز فورا به شما احساس سیری می‌دهد. بنابراین این میوه گزینه‌ی مناسبی برای رژیم غذایی دوران بارداری محسوب می‌شود.

۱۶. قند خون را در حالت نرمال نگه می‌دارد و مانع بالا رفتن کلسترول می‌شود

موز برای حفظ سطح قند خون و جلوگیری از بالا رفتن کلسترول در دوران بارداری بسیار مفید است. این مزیت مخصوصا برای مادرانی خوب است که در دوران بارداری مبتلا به دیابت هستند. به طور مرتب موز بخورید.

۱۷. تاثیر خوبی روی شیردهی مادر دارد

موز به بازیابی همه‌ی مواد معدنی کمک می‌کند. وجود مواد معدنی از جمله کلسیم در شیر مادر ضروری است.

۱۸. اشتها را افزایش می‌دهد

موز حاوی پروتئین، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می‌توانند بدن زنان باردار را سالم نگه دارند و میل به غذا خوردن در آن‌ها را افزایش دهند. زنان باردار برای داشتن اشتها باید هر روز موز بخورند.

۱۹. به از دست دادن وزن بعد از زایمان کمک می‌کند

موز حاوی مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم است. این میوه قادر است به کاهش چاقی  شکمی کمک کند به این دلیل که می‌تواند فرآیند متابولیسم را تسریع کند. علاوه بر این، موز می‌تواند غشاهایی را تولید کند که می‌توانند از روده محافظت کنند، به سم‌زدایی بدن کمک کنند و فرایند هضم را بهبود دهند.

۲۰. به غلبه بر استرس کمک می‌کند

در دوران بارداری، زنان باردار نباید استرس داشته باشند. یکی از خطرات استرس در دوران بارداری، تأثیر منفی روی رشد و توسعه‌ی جنین در رحم است. برای غلبه بر استرس می‌توانید موز بخورید. موز حاوی پتاسیم است، که می‌تواند برای عادی کردن ضربان قلب مفید باشد و در هنگام استرس، قادر است محتوای آب بدن را متعادل کند.

هشدار

اگرچه موز دارای فواید زیادی برای سلامتی است اما در برخی از افراد ممکن است حساسیت ایجاد کند. بنابراین در صورت تجربه‌ی هر گونه واکنش آلرژیک بلافاصله دست از خوردن میوه بردارید و به پزشک مراجعه کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده -سارا فیضی

منبع: دکتر هبن

خواص موز در بارداری: ۲۰ فایده مصرف موز در دوران بارداری


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی