کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص شیر کاکائو: ۱۴ بهترین فواید خوردن شیرکاکائو بعد از ورزش

بعد از انجام ورزش، اکثر آدم‌ها آب معدنی یا نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشند تا انرژی‌شان را که از طریق تعریق آزاد شده و از دست رفته است بازیابند و تقویت کنند. اما، عده‌ی کمی خبر دارند که چیز مفیدتری و در عین حال بسیار توصیه شده‌ توسط اکثر متخصصان تغذیه وجود دارد که می‌توان بعد از انجام ورزش نوشید؛‌ و آن چیزی نیست جز شیرکاکائو! خواص شیر کاکائو مخصوصا زمانی که بعد از تمرینات ورزشی نوشیده شود در ادامه بیشتر توضیح داده می‌شوند، اما ابتدا باید دلایل مفید بودن و فواید خوردن شیرکاکائو بعد از ورزش را بدانید.

خواص شیر کاکائو: ۱۴ بهترین فواید خوردن شیرکاکائو بعد از ورزش

بر اساس بعضی از پژوهش‌های انجام شده توسط پزشکان متخصص در حوزه‌ی سلامت، شیرکاکائو حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی مورد نیاز بدن بعد از ورزش است. بالاخص، نوع کم چرب آن کمک بیشتر و بهتری به سلامتی خواهد کرد. نوشیدن شیرکاکائو بعد از ورزش خاصیتی دو برابر نوشیدن آب معدنی دارد چون سلول‌ها را احیا و بدن را مجددا آبرسانی می‌کند. شیرکاکائوی کم چرب الکترولیت، کربوهیدرات، پروتئین، مواد معدنی، پتاسیم، و ویتامین‌هایی دارد که برای تجدید قوا و تامین مجددا آب بدن که از طریق عرق کردن حین ورزش از دست رفته است ضروری هستند.

وقتی شیرکاکائو می‌توشید، سطح آب بدن‌ به مدت بیشتری حفظ می‌شود. شیرکاکائو همچنین به خاطر محتوای کربوهیدرات و پروتئین‌اش به بازیابی توان عضلات بعد از انجام ورزش کمک می‌کند و مطمئنا سطح گلیکوژن لازم برای عضلات را نیز افزایش می‌دهد. به خاطر پروتئین و مواد معدنی بالایی که دارد، شیرکاکائو برای احیا و ترمیم سلول‌ها و عضلات مفید است؛ چیزی که بعد از انجام ورزش واقعا بدن به آن نیاز دارد.

مطلب مرتبط: خواص شیر بز: ۲۲ فایده شگفت‌انگیز شیر بز برای سلامتی

بدیهی است ورزش یکی از فعالیت‌های سالمی است که می‌توانید انجام دهید، در غیر این صورت مریض می‌شوید. اما، بعد از انجام ورزش، به خاطر سوزاندن کالری احساس گرسنگی و خستگی خواهید کرد. یکی از نوشیدنی‌های خوشمزه که می‌توانید بعد از انجام ورزش بنوشید شیرکاکائو است. در ادامه به چند مهمترین خواص شیر کاکائو بعد از تمرین‌های ورزشی اشاره می‌کنیم:

۱. تغذیه‌ی مغز

شیر یکی از بهترین منابع پروتئین است که نیازهای بدن را مرتفع می‌کند. اگر ورزش می‌کنید، پس برای پیشگیری از پرخوری و همچنین تجدید قوا و انرژی‌تان به مصرف پروتئین بیشتری نیاز دارید. ترکیبات شیرکاکائو مواد مغذی قدرتمندی برای مغز هستند که به شما احساس تازه‌ای از آرامش، شادمانی و مسرت می‌بخشند.

۲. منبع پروتئین و کلسیم

شیر، به خصوص نوع کاکائویی آن، پروتئین و کلسیم بسیار زیادی دارد که به سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک شایانی می‌کند. بدن‌ شما به مصرف پروتئین و کلسیم بیشتر نیاز دارد تا سلول‌ها را تغذیه کند و از این طریق احساس تندرستی و تجدید نیرو کنید. بعد از انجام ورزش، سلول‌هایتان شکسته می‌شوند و لازم است بازسازی شوند، بنابراین، نوشیدن شیرکاکائو بعد از ورزش بسیار توصیه می‌شود.

خواص شیر کاکائو ۳: حفظ وزن بدن

اکثر آدم‌ها شیر را از منوی رژیم غذایی خود کنار گذاشته‌اند. اما، لازم است بدانید که شیر کم چرب می‌تواند بسیار مفید باشد به ویژه برای زنانی که قصد دارند وزن‌شان را به شکلی آرام‌تر و کم‌خطرتر حفظ یا کم کنند. اگر چه ممکن است فرایند کندی باشد اما اثری ماندگار و دائمی خواهد داشت. نوشیدن یک لیوان شیرکاکائو بعد از ورزش همچنین به شما کمک خواهد کرد وزن‌تان را در سطح ایده‌آلی حفظ کنید.

مطلب مرنبط: خواص شیر: ۲۰ برترین فایده نوشیدن روزانه شیر برای سلامتی

۴. سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها

فایده‌ی بعدی شیرکاکائو آن است که سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها را حفظ می‌کند. شیرکاکائو کلسیم فراوانی دارد که ماده‌ای حیاتی برای استخوان‌ها به شمار می‌رود. با نوشیدن منظم شیرکاکائو، از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری خواهد شد. شیرکاکائو همچنین حاوی ویتامین D است که به حفظ سلامت دندان‌ها و تقویت آن‌ها در برابر عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها کمک می‌کند.

خواص شیرکاکائو

۵. ثابت نگه داشتن فشار خون

فایده‌های دیگر نوشیدن شیرکاکائو بعد از تمرین‌های ورزشی کدامند؟ در پژوهشی که توسط چند پژوهشگر انجام شده ثابت شده است کسی که مدام شیرکاکائو می‌نوشد در مقایسه با کسانی که نمی‌نوشند می‌تواند فشار خونش را تنظیم و آن را در سطح ایده‌آلی نگه دارد. اگر فشار خون خوب و ثابتی داشته باشید، تناسب اندام خواهید داشت و به راحتی به بیماری مبتلا نخواهید شد.

۶. به حداقل رساندن آسیب‌های عضلانی

اگر به شیوه‌ای که ورزشکاران سلامتی و تناسب اندامشان را حفظ و نگهداری می‌کنند توجه کنید، متوجه خواهید شد شیرکاکائو سال‌های سال جزو خوراکی‌های مصرفی آن‌ها بوده است به خصوص نوع کم چرب یا بدون چربی آن. چون ورزشکاران حین تمرین و انجام مسابقه با خطر آسیب دیدگی عضلات روبرو هستند، این مسئله اهمیت پیدا می‌کند. به همین خاطر است که شیرکاکائو برای آن‌ها جزو فهرست بایدها قرار گرفته است.

خواص شیر کاکائو ۷: احیای الکترولیت

وقتی عرق می‌کنیم، مقداری الکترولیت از دست می‌دهیم. به منظور احیای سطح الکترولیت بدن که برای تغذیه و حفظ فعالیت سلول‌ها بسیار حیاتی است، باید شیر بنوشیم چون برای تولید الکترولیت نمک و پتاسیم زیادی دارد. شیرکاکائو نه تنها خوشمزه و لذیذ است، بلکه تمام عناصر مهم مورد نیاز بدن را دارد.

۸. کمکی برای برنامه‌ی رژیم غذایی

اگر در یک رژیم غذایی به سر می‌برید، ممکن است بتوانید شیرکاکائو را به عنوان بخشی از برنامه‌ی رژیمی خود اضافه کنید. یک نوع کم چرب و کم کالری را انتخاب کنید تا وزن‌تان ثابت بماند. شیرکاکائو ویتامین‌ها و کلسیم فراوانی دارد که واقعا به برنامه‌ی رژیمی شما کمک می‌کنند. به طور منظم هر روز یک لیوان شیر بنوشید تا بیشترین استفاده‌ها را از آن ببرید.

مطلب مرتبط: شیر و عسل: ۱۱ فایده شگفت‌انگیز شیر و عسل برای زیبایی و سلامتی

۹. بازسازی عضلات

عاری بودن شیرکاکائو از چربی می‌تواند به افزایش میزان ترکیب شدن پروتئین‌های موجود در چارچوب عضلانی کمک کند. وقتی ورزش می‌کنید، عضلات‌تان به خاطر انجام فعالیت‌های سنگین آسیب می‌بینند و از بین می‌روند. به همین خاطر لازم است شیرکاکائو مصرف کنید تا عضلات بازسازی شوند و چارچوب عضلانی جدیدی شکل بگیرد.

خواص شیر کاکائو ۱۰: سم زدایی

شیرکاکائو همچنین کارکردی بسیار حیاتی دارد و آن تمیز کردن سموم داخل بدن است. در زندگی روزانه، بدن‌تان می‌تواند به سمومی که از خوراکی‌ها و محیط ناسالم می‌آیند آلوده شود. این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد و سلامت‌تان را نیز به خطر بیندازد. بنابراین، می‌توانید به منظور پاکسازی سموم و احیاء ارگان‌های بدن و زدودن آن‌ها از هر باکتری یا ویروس بیگانه‌ی دیگری، شیرکاکائو مصرف کنید.

۱۱. انرژی‌زایی

نه تنها کلسیم و ویتامین، بلکه کالری موجود در شیرکاکائو انرژی بسیار زیادی برای بدن فراهم می‌آورند. هرچند کالری می‌تواند موجب افزیش وزن شود، اما باید بدانید که کالری موجود در شیرکاکائو کم است. بنابراین، می‌توانید برای تامین انرژی بدن‌تان مصرف شیرکاکائو را آغاز کنید.

۱۲. تقویت سیستم ایمنی بدن

آیا تا به حال درباره‌ی شیک پروتئین چیزی شنیده‌اید؟ اکثر ورزشکاران برای ساخت و تقویت بدن از چنین نوشیدنی مصرف می‌کنند و آنقدر محبوب است که مردم عادی جامعه‌ هم از آن می‌نوشند. با وجود این، شیرکاکائو می‌تواند همان کار را انجام دهد، حتی بهتر! هرچند پروتئین موجود در آن از شیک پروتئین کمتر است، بدیهی است کالری پایین‌تری نیز دارد. به منظور بازیابی قدرت سیستم ایمنی بدن بعد از انجام ورزش، فقط ۲۰ گرم پروتئین نیاز داریم که می‌توان آن را از طریق شیرکاکائو تامین کرد.

۱۳. محتوای تئوبرومین

تئوبرومین عنصری شبیه به کافئین است، و همان تاثیرات را برای بدن دارد. تئوبرومین می‌تواند باعث استقامت بیشتر شما و بهبود سطح هوشیاری مغز شود. اما، لطفا به اندازه‌ی متعادل شیرکاکائو مصرف کنید چون تئوبرومین می‌تواند اعتیاد آور نیز باشد و در انتهای روز، باعث بیدار ماندن بیشتر مغز می‌شود و ممکن است دچار بی‌خوابی شوید.

مطلب مرتبط: ۵ درمان خانگی برای رفع حساسیت به شیر که بسیار موثر هستند

خواص شیر کاکائو ۱۴: خوراکی مکمل

بهترین مواد مغذی از طریق مصرف خوراکی‌ها تامین می‌شوند، اما شیر می‌تواند ماده‌ی مغذی مکمل یا اضافی و همین طور یک غذای کامل باشد. می‌توانید درباره‌ی سلامت شیرکاکائو به عنوان یک خوراکی مکمل، که فایده‌های زیادی برای سلامتی شما دارد با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

واقعا، نوشیدن شیرکاکائو بعد از ورزش فایده های بسیار زیادی دارد. بنابراین، بعد از ورزش، می‌توانید فقط با نوشیدن شیرکاکائو بهره‌ی بیشتری از تمرین‌ها و فعالیت‌های خود ببرید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: drhealthbenefits

خواص شیر کاکائو: ۱۴ بهترین فواید خوردن شیرکاکائو بعد از ورزش


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی