کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص شیر نارگیل: ۷ مهمترین فواید + طرز تهیه شیر نارگیل

شیر نارگیل مایع سفید و شیری رنگی است که از عصاره‌ی گوشت رسیده‌ی نارگیل به دست می‌آید. خواص شیر نارگیل برای سلامتی بسیار زیاد است، از جمله کمک به کاهش وزن و پایین آوردن کلسترول. در نتیجه، شیر نارگیل در میان جامعه‌ی پزشکی و به عنوان جایگزینی برای شیر گاو از محبوبیت بالایی برخوردار است. در این مقاله، به مطالبی درباره‌ی خواص شیر نارگیل ، طرز تهیه آن، و عوارض جانبی آن برای سلامتی اشاره می‌کنیم.

خواص شیر نارگیل

خواص شیر نارگیل برای سلامتی

به گفته‌ی پژوهشگران، شیر نارگیل دارای سه خاصیت مهم برای سلامتی است. در ادامه‌ی این مقاله، به خواص شیر نارگیل و اثرات مصرف آن بر کاهش وزن، سلامت قلب، و بهبود دستگاه ایمنی بدن اشاره می‌کنیم.

۲. کاهش وزن

شیر نارگیل حاوی تری‌گلیسرید با زنجیره متوسط (MCTs) است؛ پژوهشگران مصرف این نوع از تری‌گلیسریدها را با کاهش وزن در ارتباط می‌دانند. تری‌گلیسرید با زنجیره متوسط از طریق فرایندی نام ترموجنسیس یا تولید حرارت باعث ایجاد انرژی می‌شود.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند، MCTs می‌توانند به کاهش وزن بدن و دور کمر کمک کنند.

هم‌چنین، MCTs می‌توانند باعث ایجاد تعادل در ریزاندامگان همزیست (میکروبیوتای) ناپایدار روده‌ها شوند. ناپایداری میکروبیوتای روده‌ها ممکن است در ابتلای آدم‌ها به چاقی مفرط نقش داشته باشند.

مطالعه‌ای در ۲۰۱۵ بر روی مردان دارای اضافه وزن نشان داد، مصرف MCTs به همراه صبحانه به کاهش مصرف غذا در طول روز منجر خواهد شد.

یافته‌های مطالعه‌ای در ۲۰۱۸ نشان داده‌اند، MCTs می‌توانند حساسیت به انسولین  را افزایش دهند؛ پژوهشگران معتقدند، افزایش حساسیت به انسولین به کاهش وزن کمک می‌کند. انسولین هورمون بسیار مهمی است که گلوکز را تجزیه می‌کند و باعث کنترل سطوح قند خون می‌شود.

خواص شیر نارگیل ۳: بهبود سلامت قلب

پژوهشگران به ارتباط میان رژیم‌های غذایی غنی از چربی اشباع شده و کلسترول بالا با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی پی برده‌اند.

برخی از آدم‌ها شیر نارگیل را به عنوان یک خوراکی سالم در نظر نمی‌گیرند، زیرا این نوشیدنی حاوی چربی بالایی است.

با وجود این، منابع مختلف چربی‌های اشباع شده ممکن است تاثیرات متفاوتی بر بدن داشته باشند. هم‌چنین، ژنتیک نیز بر نحوه‌ی متابولیسم (سوخت و ساز) چربی‌های اشباع شده در بدن و سطح تاثیر این چربی‌ها بر سلامتی انسان نقش دارد.

پژوهش‌های اندکی درباره‌ی تاثیرات شیر نارگیل بر سطوح کلسترول به عمل آمده‌اند. با وجود این، دانشمندان پژوهش‌های قابل توجهی را در خصوص روغن نارگیل به عمل آورده‌اند.

نتایج یک مطالعه نشان داده‌اند، روغن نارگیل به اندازه‌ی قابل توجهی سطوح کلسترول بد یا لیپو پروتئین کم چگالی (LDL) افزایش نمی‌دهد، ولی می‌تواند کلسترول خوب با لیپو پروتئین پر چگال (HDL) را به خوبی افزایش دهد.

لازم به ذکر است که طول دوره‌ی این مطالعه بسیار کوتاه بود (فقط ۴ هفته)، و هم‌چنین این پژوهش فاقد گروه کنترل نیز بود.

کلسترول HDL از سلامت قلب محافظت می‌کند و کلسترول LDL را از جریان خون دفع می‌کند. این کلسترول LDL را به کبد منتقل می‌کند؛ LDL در کبد تجزیه می‌شود و در نهایت از بدن دفع خواهد شد.

با این‌که روغن نارگیل سطوح LDL را افزایش نمی‌دهد، محصولات مرتبط با نارگیل دارای چربی و کالری بالایی هستند. از این رو، باید در مصرف آن‌ها جانب اعتدال را رعایت کنید.

به خاطر داشته باشید، میزان چربی موجود در روغن نارگیل به اندازه‌ی قابل توجهی بیش‌تر از شیر نارگیل است؛ از این رو، تاثیرات شیر نارگیل بر سطوح کلسترول کم‌تر از روغن نارگیل خواهد بود.

۴. تقویت دستگاه ایمنی بدن

نارگیل حاوی لیپیدی است به نام اسید لوریک؛  بسیاری از پژوهشگران معتقدند، اسید لوریک می‌تواند به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک کند.

برخی یافته‌های علمی نشان می‌دهند، اسید لوریک دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.

طی مطالعه‌ای در خصوص اثرات ضد میکروبی اسید لوریک موجود در نارگیل، پژوهشگران انواع مختلفی از گونه‌های باکتریایی را جدا کردند و در ظرف‌های پتری در معرض اسید لوریک قرار دادند.

پژوهشگران دریافتند، اسید لوریک به طور موثر می‌تواند رشد استافیلوکوکوس اورئوس، استرپتوکوک نومونیا، و مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را مهار کند.

برخی دیگر از پژوهشگران دریافتند، اسید لوریک باعث تحریک آپوپتوز، مرگ سلولی، در سلول‌های سرطانی سینه و مخاط رحم می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهند، این اسید با تحریک برخی از پروتئین‌های گیرنده‌ی خاص که رشد سلول‌ها را تنظیم می‌کنند، رشد سلول‌های سرطانی را مهار می‌کند.

خواص شیر نارگیل ۵: مواد مغذی موجود در شیر نارگیل

شیر نارگیل حاوی سطوح بالایی از چربی اشباع شده است؛ همین مسئله شیر نارگیل را به یک نوشیدنی بسیار پر کالری تبدیل کرده است.

به علاوه، این شیر غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز هستند؛ ولی میزان مواد مغذی موجود در شیر نارگیل به نحوه‌ی تولید آن بستگی دارد. برای مثال، میزان مواد مغذی موجود در نوشیدنی‌های حاوی شیر نارگیل با شیر نارگیل‌های بسته‌بندی شده متفاوت است.

هر یک فنجان شیر نارگیل خام حاوی مواد مغذی زیر است:

الف. کالری، ۴۴۵
ب. آب، ۱۶۴.۷۱ گرم
پ. پروتئین، ۴.۵۷ گرم
ت. چربی، ۴۸.۲۱ گرم
ث. کربوهیدرات، ۶.۳۵ گرم
ج. کلسیم، ۴۱ میلی‌گرم
چ. پتاسیم، ۴۹۷ میلی‌گرم
ح. منیزیوم، ۱۰۴ میلی‌گرم
خ. آهن، ۷.۴۶ میلی‌گرم
د. ویتامین C، ۲.۳۰ میلی‌گرم

هر یک فنجان از نوشیدنی شیر نارگیل دارای شیرین‌کننده حاوی مواد مغذی زیر است:

الف. کالری، ۷۴
ب. آب، ۲۲۶.۹۷ گرم
پ. پروتئین، ۰.۵۰ گرم
ت. چربی، ۴.۹۹ گرم
ث. کربوهیدرات، ۷.۰۱ گرم
ج. کلسیم، ۴۵۱ میلی‌گرم
چ. پتاسیم، ۴۶ میلی‌گرم

تولیدکنندگان این گونه نوشیدنی‌ها معمولا آن‌ها را با ویتامین‌های A، ‌B12، و D غنی می‌کنند.

۶. نحوه‌ی گنجاندن شیر نارگیل به رژیم غذایی

راه‌های بسیاری وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید شیر نارگیل را به غذاها و نوشیدنی‌های‌تان اضافه کنید. به عنوان مثال، شیر نارگیل به عنوان یکی از مواد اصلی در تهیه‌ی بسیاری از غذاهای آسیایی به شمار می‌رود.

شیر نارگیل را می‌توان به خوراکی‌های زیر اضافه کرد:

الف. غلات صبحانه. به جای افزودن شیر گاو به غلات صبحانه، از شیر نارگیل استفاده کنید.
ب. اسموتی. برای تهیه‌ی هر نوع اسموتی می‌توانید از شیر نارگیل استفاده کنید. به ویژه، شیر نارگیل را می‌توانید به اسموتی‌های سبز سالم و پر خاصیت بیفزایید.
پ. سوپ. برای تهیه‌ی هر نوع سوپ خامه‌ای می‌توانید از شیر نارگیل استفاده کنید (میزان کالری موجود در پرچرب‌ترین نوع شیر نارگیل از کالری موجود در خامه کم‌تر است)؛ یا این‌که آب گوشت، سبزیجات، و مقداری پودر کاری را به شیر نارگیل اضافه کنید تا یک سوپ تایلندی لذیذ تهیه کنید.
ت. بلغور جو دو سر. شیر نارگیل را با بلغور جو دو سر ترکیب کنید تا یک خوراکی لذیذ و پر خاصیت تهیه کنید. شیر نارگیل را بجوشانید و یک فنجان جو دو سر به آن اضافه کنید. اجازه بدهید شیر نارگیل و جو دو سر به مدت ۱۵ دقیقه روی شعله حرارت ببینند تا شیر کاملا جذب جو دو سر شود. مقداری موز (یا سایر میوه‌ها) و دارچین نیز روی آن بریزید.
ث. خورش کاری مرغ. مقداری شیر نارگیل را بجوشانید، و سپس چاشنی و پودر کاری به آن اضافه کنید. مرغ و سبزیجات پخته شده را نیز به شیر نارگیل اضافه کنید، و در نهایت، به همراه برنج با کینوآ نوش جان کنید.

همه‌ می‌توانند به راحتی در خانه شیر نارگیل تهیه‌ کنند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، فقط کافی است گوشت خرد شده‌ی نارگیل را با همراه آب گرم داخل یک دستگاه مخلوط‌کن بریزید؛ سپس آن را به پوره تبدیل کنید، و با استفاده از یک پارچه‌ی توری شیر نارگیل را صاف کنید.

۷. بهترین نوع شیر نارگیل

فروشگاه‌های مواد غذایی یا حتی عطاری‌ها انواع مختلفی از شیر نارگیل را برای فروش عرضه می‌کنند. برخی از انواع شیر نارگیل، بسته به میزان خرد شدن نارگیل و مقدار آب افزوده شده به آن، ممکن است چربی و کالری کم‌تری یا بیش‌تری داشته باشند.

شیر نارگیل‌های بسته‌بندی شده معمولا دارای بافت غلیظ و خامه‌ای هستند. بنابراین، میزان چربی این محصولات بیش‌تر است، و معمولا برای پخت غذا و تهیه‌ی سایر خوراکی‌ها باید از آن استفاده کرد.

نوشیدنی‌های حاوی شیر نارگیل معمولا رقیق هستند و بافت‌شان به شیر گاو شباهت دارد. این گونه نوشیدنی‌ها را باید در یخچال نگهداری کرد و قبل از مصرف، به تاریخ انقضای‌شان توجه کرد. هم‌چنین، برخی از تولیدکنندگان به شیر نارگیل قند بیش‌تری اضافه می‌کنند.

لازم به ذکر است که نوشیدنی‌های حاوی شیر نارگیل در مقایسه با شیر گاو پروتئین کم‌تری دارند. چنان‌چه تصمیم گرفته‌اید به جای شیر گاو از شیر نارگیل استفاده کنید، باید پروتئین بیش‌تری را به رژیم غذایی‌تان بیفزایید.

به طور کلی، توصیه می‌شود محصولات شیر نارگیلی را خریداری کنید که حاوی کم‌ترین مواد افزودنی باشند. پیش از خرید به میزان قند اضافه، مواد نگهدارنده، و غلیظ کننده‌های مصنوعی نظیر صمغ توجه کنید.

طرز تهیه شیر نارگیل

به مایع داخل نارگیل “‌آب نارگیل‌”‌ گفته می‌شود، در حالی‌که شیر نارگیل از گوشت سفید این میوه تهیه می‌شود.

شیر نارگیل می‌تواند غلیظ یا رقیق باشد. برای تهیه‌ی شیر نارگیل غلیظ، ابتدا گوشت نارگیل رسیده را رنده می‌کنند، و سپس داخل پارچه‌ی توری می‌ریزند و با فشار، عصاره‌ی آن را خارج می‌کنند. شیر غلیظ در مقایسه با شیر رقیق چربی بیش‌تری دارد.

از فشردن گوشت نارگیل باقی مانده در پارچه‌ی توری می‌توان شیر نارگیل رقیق تهیه کرد. برای این کار، باقی مانده‌ی گوشت نارگیل را با آب گرم مخلوط می‌کنند و مجددا، با فشار، از پارچه‌ی توری عبور می‌دهند. مایعی که از پارچه عبور می‌کند، رقیق‌تر از فرایند قبلی خواهد بود.

 عوارض جانبی شیر نارگیل 

مصرف شیر نارگیل، به شکل متعادل، فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد؛ ولی مصرف بیش از اندازه‌ی آن باعث بروز برخی مشکلات می‌شود.

شیر نارگیل حاوی سطوح بالایی از کالری و چربی است. مصرف بیش از اندازه‌ی شیر نارگیل به همراه رژیم غذایی مملو از کربوهیدرات می‌تواند به اضافه وزن منجر شود.

هم‌چنین، شیر نارگیل حاوی کربوهیدرات تخمیری است. این کربوهیدرات‌ها، در آدم‌های مبتلا به سندرم روده‌ی تحریک پذیر، باعث بروز مشکلات گوارشی نظیر اسهال یا یبوست می‌شوند.

با این‌که سازمان غذا و داروی ایالات متحده نارگیل را به عنوان آجیل درختی طبقه‌بندی کرده است، نارگیل از لحاظ فنی یک میوه به شمار می‌رود.

معمولا، آدم‌هایی که به آجیل درختی حساسیت دارند، می‌توانند بدون هیچ مشکلی محصولات حاوی نارگیل را مصرف کنند. با وجود این، برخی پروتئین‌های موجود در نارگیل مشابه‌ی پروتئین‌های موجود در آجیل‌های درختی هستند ، و ممکن است باعث بروز واکنش‌های حساسیتی شوند.

حساسیت به نارگیل مسئله‌ای نادر است. هر فردی که به نارگیل حساسیت دارد، باید از مصرف شیر نارگیل نیز پرهیز کند.

علائم حساسیت به نارگیل مشابه‌ی علائم سایر حساسیت‌های غذایی هستند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:‌

الف. درد شکمی
ب. حالت تهوع
پ. استفراغ
ت. اسهال
ث. خارش یا ناراحتی دهان، گلو، چشم‌ها، یا پوست
ج. آنافیلاکسی – واکنش شدید و خطرناکی که باعث تورم، خس‌خس سینه، و کهیر می‌شود.

جمع‌بندی

شیر نارگیل خوراکی پر کاربردی است که به خوبی می‌تواند جایگزین شیر گاو باشد. شیر نارگیلی نیز مانند سایر محصولات نارگیل، فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.

مصرف متعادل شیر نارگیل می‌تواند به کاهش کلسترول و کم کردن وزن بدن کمک کند.

انواع مختلفی از شیر نارگیل وجود دارد – به صورت نوشیدنی یا محصولات بسته‌بندی شده – که می‌توانید از فروشگاه‌های مواد غذایی و حتی عطاری‌ها خریداری کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:medicalnewstoday

خواص شیر نارگیل: ۷ مهمترین فواید + طرز تهیه شیر نارگیل


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی