کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص شکلات: ۲۱ فایده باورنکردنی شکلات برای سلامتی و زبیایی

آیا شکلات جای یک سیب در روز را گرفته‌است؟ ممکن است یک بلیت طلایی جدید برای سلامتی‌تان وجود داشته‌باشد، اما بلیتی که شامل بازدید از یک کارخانه‌ی مخوف با موجوداتی نارنجی‌پوش نمی‌شود(فیلم چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی را حتما یادتان هست! م.). شکلات چه فوایدی برای سلامتی دارد و ما این‌جا درباره‌ی چه نوع شکلاتی صحبت می‌کنیم؟ در این نوشتار به خواص شکلات پرداخته می شود.

خواص شکلات: ۲۱ فایده باورنکردنی شکلات برای سلامتی

دیگر آ‌ب‌نبات کافی است

وقتی از شکلات و فواید احتمالی آن برای سلامتی صحبت می‌کنیم، منظورمان آن‌هایی نیست که در مسیر منتهی به صندوق فروشگاه‌های شبانه‌روزی پیدا می‌شوند، بلکه منظورمان شکلات تلخ واقعی است. تفاوت این نوع شکلات با موارد شبه‌شکلات نظیر آن مثل تفاوت شب و روز است.

شکلات تلخ با حداقل ۷۰ درصد کاکائو، و در حالت ایده‌آل ۹۰ درصد، چیزی است که این‌جا به دنبال آن هستیم. حتی اگر تمام زندگی‌تان شکلات‌های هرشیز را خورده‌باشید می‌توانید این عادت را کاملا اصلاح کنید، چون شکلات تلخ، طعمی عمیق‌تر، غنی‌تر، و تلخ‌تر دارد. اگر به‌طور مرتب مصرف شود، ذائقه‌تان به آن عادت می‌کند و دیگر به آب‌نبات‌های پر از قند میلی نخواهیدداشت.

وقتی خوردن شکلات تلخ را آغاز می‌کنید، می‌توانید منتظر باشید فواید فوق‌العاده‌ای را برای سلامتی‌تان فراهم کنید. در ادامه ۲۱ فایده آمده‌است که از خوردن شکلات تلخ حاصل می‌شود.

۱. مواد معدنی زیادی دارد

وقتی شکلات تلخ مصرف می‌کنید مقادیری از مواد معدنی از قیبل موارد زیر را دریافت می‌کنید:

  • فیبر
  • آهن
  • منیزیم
  • مس
  • منگنز
  • پتاسیم
  • زینک
  • سلنیوم گومز

۲. می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد

پژوهشگران در آلمان، ۱۸ هفته وقت گذاشت تا افرادی را زیر نظر بگیرد که به جز فشار خون بالاتر از میزان مطلوب، مشکل سلامتی دیگری نداشتند. مشاهده شد وقتی این افراد مقدار کمی شکلات‌‌تلخ به رژیم غذایی‌شان اضافه کردند، فشار خون‌شان به‌طور موثر کاهش یافت.

۳. به مهار و کاهش قند خون کمک می‌کند

این احتمال آدم‌ها را شگفت‌زده می‌کند چون وقتی به شکلات‌ فکر می‌کنید احتمالا به یاد قند می‌افتید. در شکلات‌‌تلخ قند وجود دارد، اما این قند در درجه‌ی اول از چربی تشکیل شده‌است. با این حال، شکلات‌‌ تلخ، حاوی چربی‌های خوب مانند اولئیک اسید است که در روغن زیتون یافت می‌شود. چربی بیش‌تر موجود در شکلات‌ تلخ همان چیزی است که شاخص گلایسمی را پایین نگه می‌دارد، این شاخص به پایین نگه‌داشتن قند خون کمک می‌کند. از میان فواید زیاد شکلات‌ تلخ، گفته می‌شود پلی‌فنل موجود در آن سلامت عروق و کنترل گلوکز را بهبود می‌بخشد.

۴. حاوی آنتی‌اکسیدان زیادی است

به نظر من این بهترین ویژگی آن است. به عنوان یک درس کوتاه درباره‌ی آنتی‌اکسیدان؛ این ماده از آسیب رادیکال‌های آزاد به بدن جلوگیری می‌کند، و رادیکال آزاد از واکنش اکسیژن با بعضی مولکول‌ها تشکیل می‌شود. اکسید شدن سلول‌ها تقریبا شبیه به زنگ زدن اجسام است. آنتی‌اکسیدان چیزی است که از آسیب ناشی از اکسید شدن سلول‌ها، از قبیل پیری زودرس، آسیب دی‌ان‌ای و بعضی سرطان‌ها، جلوگیری می‌کند. پژوهش‌هایی در ایتالیا نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان موجود در شکلات‌تلخ برای مقابله را اثرات منفی رادیکال‌های آزاد در بدن مفید است.

۵. می‌تواند برای پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی مفید باشد

قدرت این آنتی‌اکسیدان یک بار دیگر نه تنها از طریق پلی‌فنل‌های فوق‌العاده، بلکه از طریق فلاونویید نمایان می‌شود. شاید فکر کنید فلانویید حاصل عشق فلانل و تیرویید باشد، اما تصور می‌شود فلانویید برای حفاظت از قلب مفید باشند.

پژوهشی در استرالیا نشان داده‌است مصرف روزانه‌ی کمی شکلات‌ تلخ می‌تواند در هر ۱۰۰۰۰ نفر که در طول ۱۰ سال آن را مصرف کرده‌اند، از ۷۰ عارضه‌ی غیرکشنده و ۱۵ عارضه‌ی کشنده‌ی قلبی‌عروقی جلوگیری کند.

۶. می‌تواند در هنگام بالا رفتن سن حافظه‌ی شما را بهبود دهد.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که وقتی افراد سالخورده عصاره‌های کاکائویی خاصی را که سرشار از فلانول‌ها هستند، مصرف می‌کنند، عملکرد شناختی‌شان بسیار بهبود می‌یابد. تنها مشکل این است که وقتی پای خوردن شکلات به میان می‌آید، درصد فلاونول‌های موجود در کاکائو به دلیل پردازش و اضافه کردن تخم‌مرغ، شکر و شیر بسیار کاهش می‌یابد.

۷. می‌تواند به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک کند.

یک مطالعه انجام شده در لندن نشان داد زنانی که شکلات حاوی فلانول زیاد مصرف می‌کنند، قادر بودند دو برابر کسانی که دوز پایین‌تری را مصرف کرده بودند، در مقابل نور UV بر روی پوست‌شان مقاومت کنند بدون این‌که دچار سوختگی شوند.

۸. می‌تواند کمک‌تان کند که در ریاضیات قوی‌تر شوید.

من هرگز در درس ریاضی خوب نبودم. شاید بهتر بود شکلات تلخ بیش‌تری می‌خوردم! این نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای است که من پس از خواندن تحقیق پروفسور دیوید کندی، مدیر مغز، عملکرد و تغذیه در مرکز تحقیقات دانشگاه نورث‌آمبریا (انگلستان)، به آن رسیدم. شرکت‌کنندگان ۵۰۰ میلی گرم فلاونول را در یک نوشیدنی کاکائوی داغ دریافت کردند. جریان خون به مغز آنها افزایش یافت و در نتیجه برای حل کردن معادلات ریاضی مشکل عملکرد بهتری از خود نشان دادند.

 ۹. می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند.

من آرزو می‌کنم کاش عمویم به همسرش کمی شکلات بدهد زمانی که سعی می‌کند او را آرام کند. پر واضح است که عمویم در مورد پژوهشی که در دانشگاه سویین‌بورن استرالیا انجام شده‌، چیزی نخوانده‌است. محققان این پژوهش دوباره پلی‌فنول‌های کاکائو را هدف قرار دادند و متوجه شدند که این ماده تاثیر مثبتی بر خلق و خوی شرکت‌کنندگان داشت به این ترتیب که آنها آرام‌تر و شادتر شدند.

۱۰. می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند.

مجله‌ی تغذیه یک مقاله‌ی جالب منتشر کرد در مورد نتایج مطالعه‌ای که برای تعیین تاثیر شکلات تلخ بر سطح کلسترول LDL انجام شده بود. محققین این مطالعه دریافتند هنگامی ‌که به شرکت‌کنندگان شکلات تلخ حاوی استرول‌های گیاهی و فلاونول‌ها داده شد، سطح کلسترول‌شان پایین آمد.

۱۱. می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.

همان‌طور که می‌دانیم، وقتی که بیماری آلزایمر به فرد حمله می‌کند، مسیرهای عصبی مغز آسیب می‌بینند، و خسارت شدیدی به برخی از عملکردهای ذهنی وارد می‌شود. بسیار جذاب است که بدانیم عصاره‌ی کاکائو، به نام لاوادو، تا چه میزان می‌تواند باعث کاهش آسیب به این مسیرهای حیاتی شود.

۱۲. همراه با تمرینات ورزشی می‌تواند تاثیر مثبتی روی شما داشته باشد.

یکی دیگر از فلاوانول‌های جادویی موجود در شکلات، اپی‌کاتچین است. موش‌هایی که این ماده را دریافت کردند، بسیار متناسب‌تر و قوی‌تر از موش‌هایی بودند که فقط آب مصرف می‌کردند. محققان می‌گویند برای به‌دست آوردن بهترین نتایج از تمرینات ورزشی که انجام می‌دهید باید فقط در حدود نصف یک تکه شکلات در روز مصرف کنید! اگر بیش از حد شکلات بخورید، ممکن است اثرات مفید این ماده‌ی خوراکی را خنثی کنید.

۱۳. بسیار مغذی است.

آیا می‌دانستید که اگر شکلات دارای مقدار کاکائوی بالا (۷۵٪ تا ۸۵٪) را انتخاب کنید، در واقع یک میان وعده بسیار مغذی را مصرف می‌کنید؟ شکلات معمولی ۱۰۰ گرمی را انتخاب کنید. این تکه شکلات تقریبا تمام مقدار مس و منگنز توصیه شده‌ی روزانه را دارد و همین‌طور حاوی بیش از نصف منیزیم توصیه شده‌ی روزانه است و حدود دو سوم (۶۷٪) از میزان توصیه شده‌ی آهن را دارا است. این مقدار شکلات همچنین در حدود ۱۰ درصد فیبر دارد. مقدار زیادی روی، سلنیوم و پتاسیم نیز در آن یافت می‌شود.

 ۱۴. به شما کمک می‌کند که اندورفین بیش‌تری تولید کنید.

گاهی اوقات حال‌تان خوب است و حسابی سرحال هستید و این ممکن است به دلیل هیجان، عشق یا در اثر انجام تمرینات ورزشی باشد. این خوب بودن روحیه به علت آزاد شدن اندورفین‌هایی است که هورمون‌های مغز هستند. یکی از مزایای فوق‌العاده‌ی شکلات این است که فلاونول‌های موجود در آم می‌توانند به تولید آندورفین نیز کمک کنند بدون این‌که لازم باشد یک دوی مارتون را انجام بدهید! اندورفین نقش مهمی ‌در کمک به جلوگیری از افسردگی و سایر اختلالات روانی ایفا می‌کند.

۱۵. می‌تواند عوارض حاملگی را کاهش دهد.

یکی از عوارض حاملگی با نام پره‌اکلامپسی (پری-اکلامپسیا) شناخته می‌شود که در اثر آن فشار خون فرد ممکن است به شدت بالا برود. محققان ثابت کرده‌اند که یکی از مواد شیمیایی موجود در شکلات تلخ به نام تئوبرومین می‌تواند قلب را تحریک کند و به شریان‌ها کمک کند. هنگامی ‌که به زنان باردار دوزهای بالاتری شکلات داده شد، احتمال ابتلا به این عارضه ۴۰٪ کاهش یافت.

۱۶. می‌تواند به کاهش ولعی که نسبت به خوردن دارید، کمک کند.

شما این احساس را می‌شناسید: نمی‌توانید کار کنید تا زمانی که یک میان‌وعده بخورید. بر اساس یک مطالعه‌ی تحقیقاتی کوچک، یکی از سالم‌ترین میان‌وعده‌ها شکلات تلخ است زیرا سریع‌تر شما را سیر می‌کند و میل به تنقلات شیرین و شور را کاهش می‌دهد.

۱۷. می‌تواند به درمان سرفه کمک کند.

یکی دیگر از اثرات شگفت‌انگیز ماده‌ی شیمیایی تئوبرومین موجود در شکلات این است که می‌تواند سرفه‌ی آزاردهنده را تسکین بدهد. تولیدکنندگان در فکر این هستند که به جای استفاده از کدئین که دارای عوارض جانبی نامطلوب است، شربت‌های سرفه‌ی بدون خطری را با استفاده از این ماده تولید کنند.

۱۸. می‌تواند به گردش خون کمک کند.

به طور معمول، آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون به کار می‌رود. مطالعات نشان می‌دهند که شکلات هم می‌تواند اثر مشابهی داشته باشد.

۱۹. می‌تواند قوه‌ی بینایی را بهبود بدهد.

محققان دانشگاه ریدینگ کنجکاو بودند تا ببینند که آیا فلاونول‌های موجود در شکلات تلخ واقعا می‌توانند قوه‌ی بینایی را بهبود ببخشند یا نه، زیرا می‌دانستند که قطعا گردش خون را به طور کلی بهبود می‌بخشند. آنها تصمیم گرفتند یک آزمایش کوچک انجام دهند و به دو گروه از شرکت‌کنندگان در مطالعه شکلات سفید و تلخ دادند. گروهی که شکلات تلخ مصرف کرده بودند پس از انجام تست‌های بینایی، نتایج بهتری را نشان دادند.

۲۰. می‌تواند به کاهش خستگی کمک کند.

اگر از سندرم خستگی مزمن رنج می‌برید باید سعی کنید شکلات را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید. یک گروه از افراد مبتلا به این مشکل به طور روزانه و به مدت دو ماه شکلات دریافت کردند. نتایج نشان داد که آنها پس از این دوره کم‌تر خسته بودند و بهترین خبر این‌که هیچ وزنی هم اضافه نکرده بودند.

۲۱. می‌تواند به کاهش شاخص توده‌ی بدن کمک کند.

همواره تاکید زیادی بر این موضوع بوده که شکلات چگونه می‌تواند میزان BMI (شاخص توده‌ی بدن) را که از طریق تقسیم وزن فرد به کیلوگرم بر توان دوم(x²) قدش به متر به‌دست می‌آید، کاهش دهد. یک مطالعه که روی ۱۰۰۰ نفر انجام شد، نشان داد که افرادی که در طول هفته اغلب شکلات می‌خورند، شاخص توده‌ی بدن کم‌تری داشتند. رژیم‌های غذایی و رژیم‌های ورزشی فاکتورهایی بودند که این نتیجه را تحت تاثیر قرار دادند.

جمع‌بندی

پس آیا این‌ها یعنی می‌توانیم خوردن شکلات‌‌تلخ را با مقادیر زیاد آغاز کنیم؟ خوب، شما نباید زیاد تند بروید رفقا. شکلات تلخ با تمام این اوصاف، به خاطر چربی زیاد، کالری بالایی دارد، اما مزیت آن این است که فقط چند تکه برای ارضا کردن میل‌تان بع قند و شکلات کافی است.

اگر به پژوهش‌ها توجه کرده‌باشید، همه‌ی آنها می‌گویند مقادیر کمی شکلات تلخ این فواید را در بردارد. اما یک(یا دو) تکه در روز برای لذت بردن فوق‌العاده از طعم آن فوق‌العاده است که در ضمن فواید عظیمی برای سلامتی‌تان دارد.

اگر به تازگی می‌خواهید مصرف شکلات‌‌تلخ را آغاز کنید، با نمونه‌ی ۵۰ درصد کاکائو قدم به این راه بگذارید. وقتی به ۹۰ درصد برسید، درجات پایین‌تر که شاید زمانی به نظرتان شدیدا تلخ بودند بیش از حد شیرین می‌شوند.

و درمورد آب‌نبات‌های شیرشکلاتی، دیگر نمی‌خواهید هرگز آنها را ببینید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: lifehack

خواص شکلات: ۲۱ فایده باورنکردنی شکلات برای سلامتی


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی