کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص زعفران در بارداری: ۱۵ فایده زعفران در دوران بارداری را بدانید

هر زنی که بارداری را تجربه کرده باشد، با این موافق است که بارداری یک نعمت است. فرصت حمل یک کودک در شکم، تجربه‌ای است که حتی کلمات نیز قادر به بیان آن نیستند. به همین دلیل است که هر مادری تمام تلاش خود را می‌کند تا فرزندی سالم به دنیا بیاورد و رژیم غذایی نقش مهمی در رسیدن به این هدف ایفا می‌کند. خوراکی‌های بسیاری هستند که در دوران بارداری توصیه می‌شوند و زعفران یکی از آن ادویه‌هایی است که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. درباره خواص زعفران در بارداری چه می‌دانید و چرا این ادویه برای مادر باردار عالی است؟

خواص زعفران در بارداری

زعفران چیست؟

زعفران یک ادویه است. از یک گل خاص به نام کروکوس که نام علمی آن کروکوس ساتیووس است گرفته می‌شود. زعفران برای طعم دار کردن و رنگ دادن به غذا به کار می‌رود. این ادویه، بومی آسیا و به ویژه جنوب غربی آسیاست. کروکوس ساتیووس، گلی است که زعفران را تولید می‌کند و چون فقط سه ساقه زعفران از هر گل گرفته می‌شود، زعفران گران‌ترین ادویه یا گیاه دنیاست. سال ها، زعفران به خاطر فوایدش برای سلامتی انسان شناخته شده بود و مطالعات اخیر دریافتند که زعفران، سرشار از مواد مغذی است که در دوران بارداری بسیار مهم هستند.

خواص زعفران در بارداری

ارزش غذایی زعفران

میزان مصرف: ۱۰۰ گرم

انرژی۳۱۰ کیلوکالری۱۵.۵٪
کربوهیدرات۶۵.۳۷ گرم۵۰٪
پروتئین۱۱.۴۳ گرم۲۱٪
چربی کل۵.۸۵ گرم۲۹٪
فیبر رژیمی۳.۹ گرم۱۰٪

ویتامین‌ها

فولات۹۳ میکروگرم۲۳٪
نیاسین۱.۴۶ میلی‌گرم۹٪
پیریدوکسین۱.۰۱ میلی‌گرم۷۷٪
ریبوفلاوین۰.۲۶۷ میلی‌گرم۲۰٪
ویتامین A۵۳۰ واحد بین‌المللی۱۸٪
ویتامین C۸۰.۸ میلی‌گرم۱۳۵٪

مواد معدنی

کلسیم۱۱۱میلی‌گرم۱۱٪
مس۰.۳۲۸ میلی‌گرم۳۷٪
آهن۱۱.۱ میلی‌گرم۱۳۹٪
منیزیم۲۶۴ میلی‌گرم۶۶٪
منگنز۲۸.۴۰۸ میلی‌گرم۱۲۳۵٪
فسفر۲۵۲ میلی‌گم۳۶٪
روی۱.۰۹ میلی گرم۱۰٪
سدیم۱۴۸ میلی‌گرم۱۰٪
پتاسیم۱۷۲۴ میلی‌گرم۳۷٪

 

چرا زعفران برای بارداری عالی است؟ در جدول بالا می‌توانید ببینید که هر ۱۰۰ گرم زعفران حاوی ۹۳ میکروگرم اسید فولیک یا فولات است که می‌تواند ۲۳٪ نیاز روزانه فرد به فولات را تامین کند. همه می‌دانند که فولات برای بارداری ضروری است. همچنین، زعفران سرشار از مواد مغذی دیگر مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه ویتامین C و ویتامین A است که به عنوان منبع آنتی اکسیدان شناخته می‌شوند. برای دانستن بیشتر درباره فواید زعفران برای بارداری، فهرستی را در این‌جا آورده‌ایم. این‌ها فواید زعفران برای سلامتی در دوران بارداری هستند.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین خوراکی برای تغذیه دوران بارداری که علم توصیه می‌کند

۱. زعفران برای گوارش عالی است

در دوران بارداری، زمانی که جنین روزانه رشد می‌کند، فضای شکم کم شده و بر حرکات روده تاثیر می‌گذارد. مصرف غذای سرشار از فیبر، راه برگرداندن گوارش به وضعیت قبلی است و زعفران یکی از ادویه‌هایی است که می‌تواند اسیدیته گوارشی را کاهش داده و گوارش را بهبود بخشد.

خواص زعفران در بارداری ۲: به کاهش نوسانات خلق و خو کمک می‌کند

هر مادر بارداری دچار نوسانات خلق و خو می‌شود و ممکن است به مسائل بسیار ساده نیز حساسیت نشان بدهد. خوب اگر می‌بینید همسرتان برای چیزی که به نظرتان مسخره می‌آید مانند  بچه گریه می‌کند، نگران نشوید، فقط به این معناست که حال خوبی ندارد. برای آرام کردنش، می‌توانید یک لیوان شیر گرم با کمی زعفران به او بدهید.

۳. زعفران، فشار خون را کنترل می‌کند

افزایش فشار خون در دوران بارداری را طبیعی نبینید، زیرا می‌تواند کشنده باشد. مادر با فشار خون بالا نمی‌تواند زایمان طبیعی داشته باشد و شما هم حتما خطرات عمل سزارین را می‌دانید. مصرف زعفران در دوران بارداری می‌تواند در تنظیم فشار خون مادر موثر باشد.

مطلب مرتبط:۱۰ توصیه برای کاهش وزن پس از بارداری

خواص زعفران در بارداری ۴: برای کاهش دردها عالی است

دچار شدن مادران باردار به درد مخصوصا در پا، کاملا طبیعی است. زیرا وزنی که حمل می‌کنند کم نیست، مخصوصا مادارانی که مجبورند در دوران بارداری کار کنند. خاصیت ضد التهاب و آرام‌بخش زعفران می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

۵. زعفران، تهوع صبحگاهی را کاهش می‌دهد

اکثر زنان باردار در سه ماهه اول بارداری به تهوع صبحگاهی دچار شده‌اند. سه ماهه اول بارداری، دوره بسیار مهمی است زیرا مغز و سیستم عصبی نوزاد در حال شکل گیری است. در این دوران، بدن باید مواد مغذی را دریافت کند تا رشد ادامه داشته باشد؛ به هرحال، تهوع صبحگاهی می‌تواند بر اشتهای مادران در این دوره تاثیر بگذارد. زعفران می‌تواند به کاهش تهوع صبحگاهی کمک کرده و اشتها را نیز بیشتر کند.

خواص زعفران در بارداری ۶: سرشار از فولات است

فولات برای بارداری ضروری است زیرا در رشد مغز کودک و سیستم عصبی او نقش دارد. فولات می‌تواند از نقص کودک در هنگام تولد جلوگیری کرده و به رشد او کمک کند. فولات برای مغز مانند یک ابر غذاست و خوشبختانه زعفران، فولات بالایی دارد.

۷. زعفران، رشد سلول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد

سلول‌های قرمز خون برای رشد جنین و همچنین متابولیسم مادر ضروری هستند. اگر ذخیره سلول‌های قرمز خون کافی نباشد، احتمال تولد نوزاد با نقص، بیشتر می‌شود و ممکن است مادر به کم خونی دچار شود. در شرایط حاد، کم خونی می‌تواند هم برای مادر و هم کودک کشنده باشد. زعفران که سرشار از آهن است، منبع خوبی برای تولید سلول‌های قرمز خون است و ویتامین C  موجود در آن به جذب مناسب آهن کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: خواص بادام زمینی در بارداری: ۱۸ فایده بادام زمینی برای دوران بارداری

خواص زعفران در بارداری ۸: به خواب بهتر کمک می‌کند

مادر باید در دوران بارداری، استراحت کافی داشته باشد زیرا برای رشد کودک مفید است. به هر حال، گاهی وقت‌ها، خواب شبانه مختل می‌شود مخصوصا زمانی که موعد زایمان نزدیک می‌شود زیرا مادر احساس ناراحتی کرده و انتظار برای زمان زایمان کاملا استرس‌زا است. گنجاندن زعفران در رژیم غذایی، راهی طبیعی برای خواب خوب مادر باردار است.

۹. زعفران، اشتها را افزایش می‌دهد

در دوران بارداری، مادران باید برای سلامتی خود و رشد کودک، مواد مغذی لازم را دریافت کنند. غذا، تنها منبع توصیه شده برای دریافت مواد مغذی است زیرا بهتر است از خوردن مکمل در دوران بارداری اجتناب شود زیرا مکمل‌ها، عوارض جانبی دارند که می‌تواند به جنین آسیب برساند. زعفران می‌تواند اشتهای مادران را افزایش داده و در نتیجه باعث دریافت مواد مغذی شود.

خواص زعفران در بارداری ۱۰: از کم خونی جلوگیری می‌کند

یکی از مشکلاتی که اکثر زنان باردار با آن مواجه می‌شوند، کم خونی است. زیرا سلول‌های قرمز خون درون بدن آن‌ها فقط برای متابولیسم خودشان به کار نمی‌روند بلکه در رشد جنین نیز نقش دارند. مصرف خوراکی‌های سرشار از آهن، راهی برای جلوگیری از کم خونی است و زعفران یکی از ادویه‌هایی است که گنجاندن آن در رژیم غذایی توصیه می‌شود.

۱۱. زعفران عدم تعادل هورمونی را درمان می‌کند

عدم تعادل هورمونی می‌تواند باعث مشکلاتی مانند بی‌طراوتی پوست، لکه های تیره و آکنه شود. خوب، چون مادران باید از مواد آرایشی بهداشتی که حاوی مواد شیمیایی هستند اجتناب کنند زیرا ممکن است برای جنین مضر باشند، مبارزه با آکنه و لکه‌های تیره کاملا غیر ممکن می‌شود و مصرف زعفران می‌تواند عدم تعادل هورمونی را درمان کرده و از مشکلاتی مانند آکنه و لکه‌های تیره، به صورت طبیعی جلوگیری کند.

مطلب مرتبط: ۱۵ خاصیت آب انار برای سلامتی در دوران بارداری

۱۲. زعفران با حساسیت‌ها مبارزه می‌کند

یکی از عوارض بارداری، ضعیف شدن سیستم ایمنی و آسیب پذیر شدن مادران در برابر حساسیت‌هاست. فقط با افزودن زعفران به رژیم غذایی می‌توانید سیستم ایمنی خود را تقویت کرده و با حساسیت‌ها مبارزه کنید. زیرا زعفران سرشار از ویتامین C  و آنتی اکسیدان است که از مادر و کودک محافظت می‌کنند.

خواص زعفران در بارداری ۱۳: از ریزش مو جلوگیری می‌کند

همان‌گونه که در بالا گفته شد، در دوران بارداری، گاهی وقت‌ها متابولیسم بدن درست عمل نمی‌کند و سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر می‌شود. یکی از مسائلی که ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد، ریزش موست. خوب، زعفران سرشار از مواد مغذی است که برای پوست و پوست سر مفیدند. مصرف منظم مقدار کمی زعفران می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند.

۱۴. زعفران باعث می‌شود حرکات جنین را حس کنید

زمانی که به ماه پنجم بارداری رسیدید، می‌توانید حرکات جنین را در شکم خود حس کنید. برای افزایش حس حرکت، می‌توانید زعفران را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این مسئله از نظر علمی ثابت شده است اما باید مقدار مناسبی از آن را مصرف کنید. در دوران بارداری، زیاد زعفران مصرف نکنید.

خواص زعفران در بارداری ۱۵: التهاب لثه را درمان می‌کند

التهاب لثه یکی از مشکلاتی است که اکثر زنان باردار با آن مواجه می‌شوند و مسواک زدن منظم دندان‌ها راه حل آن نیست زیرا وضعیت را بدتر می‌کند. تنها چیزی که نیاز دارید، گذاشتن مقداری پودر زعفران روی لثه و ماساژ دادن آن است.

مطلب مرتبط: خواص هویج در بارداری: ۱۱ خاصیت اثبات شده هویج در دوران بارداری

احتیاط در استفاده از زعفران

۱۵ فایده زعفران که در بالا به آن‌ها اشاره شد، حداقل فواید زعفران به ویژه در دوران بارداری هستند. زیرا زعفران سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی است. به هر حال، اگرچه استفاده از زعفران برای زنان باردار مشکلی ندارد اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند خطرناک باشد.

– حس حرکت جنین درون شکم، احساس بسیار شگفت انگیزی است اما زیاد از زعفران استفاده نکنید چون می‌تواند خطرناک باشد.
– مقادیر زیاد زعفران در دوران بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود. بنابراین،  برای استفاده از فواید زعفران بهتر است آن را به میزان مناسب یا با تجویز پزشک مصرف کنید.
– اگر برای اولین بار زعفران مصرف می‌کنید، همیشه باید مراقب احتمال بروز حساسیت باشید.
– مقدار زیاد زعفران در معده می‌تواند باعث مشکلاتی مانند اسیدیته و استفراغ شود.

اگر چه زعفران برای دوران بارداری عالی است اما در صورت خونریزی بینی و لب‌ها، بی‌حسی، خون در ادرار و غش بعد از مصرف زعفران، باید سریع به پزشک مراجعه کرد. بنابراین، برای پیشگیری از این مشکلات بهتر است زعفران را در مقادیر مناسب مصرف کنید و یا این‌که قبل از گنجاندن آن در رژیم غذایی، با پزشک مشورت کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: drhealthbenefits

خواص زعفران در بارداری: ۱۵ فایده زعفران در دوران بارداری را بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی