کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص روغن لیمو: ۱۸ خاصیت روغن لیمو برای سلامتی

روغن لیمو ماده‌ای کاملا طبیعی است و به عنوان یک داروی خانگی سالم و پرخاصیت شناخته می‌شود. این روغن از پوست لیموی تازه و با استفاده از فرایند “‌پرس سرد‌”‌ استخراج می‌شود؛ طی این فرایند، پوست لیمو آن‌قدر تحت فشار (ضربه و چرخش) قرار می‌گیرد تا روغن از آن خارج شود. در این نوشتار درباره خواص روغن لیمو نکات بسیار جالبی می خوانیم.

خواص روغن لیمو

روغن معطر (عصاره‌ای) لیمو را می‌توان رقیق کرد و به صورت موضعی روی پوست مالید؛ هم‌چنین، آن را می‌توان در هوا پخش و استنشاق کرد. برخی آدم‌ها کاملا به خواص روغن عصاره‌ای لیمو باور دارند، و آن را ماده‌ای موثر برای کمک به مبارزه علیه خستگی، رفع افسردگی، پاکسازی پوست، از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌های مضر، و کاهش التهاب می‌شناسند.

این میوه‌ی خوشمزه‌ و پرخاصیت نه تنها به بهبود وضعیت خلقی و تمرکز کمک می‌کند، بلکه می‌تواند برای کمک به درمان تب، عفونت، بیماری آسم، چاقی مفرط، اختلالات پوستی، بیماری‌های مو، مشکلات معده، خستگی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها و وضعیت‌ها مفید باشد.

روغن لیمو ماده‌ای محرک و در عین حال، آرامش‌بخش است. این روغن معطر دارای خواص ضد عفونت، قبض، سم‌زدایی، ضد عفونی‌ کنندگی، گندزدایی، و ضد قارچی است. روغن لیمو در بسیاری از جنبه‌های زندگی اثربخش است؛ از پاکسازی و تمیزکاری خانه گرفته تا افزایش انرژی مغز و تازه کردن هوای خانه. هم‌چنین، مقدار بسیار اندکی روغن لیمو را می‌توانید به آب آشامیدنی یا مواد غذایی‌تان اضافه کنید تا نه تنها طعم‌ دلپذیری پیدا کنند، بلکه از شر باکتری‌ها نیز خلاص شوید. البته، به طور کلی، خوردن روغن‌های معطر توصیه نمی‌شود؛ ولی در صورت تمایل، می‌توانید با پزشک‌تان مشورت کنید.

روغن لیمو با بسیاری از سایر روغن‌های معطر (عصاره‌ای) از قبیل روغن اسطوخودوس، روغن گل سرخ، روغن چوب صندل، روغن نعناع فلفلی، روغن شمعدانی، و روغن درخت چای به خوبی ترکیب می‌شود. به همین خاطر، روغن لیمو یکی از روغن‌های محبوب متخصصان داروهای گیاهی و رایحه‌درمانی است.

در سال‌های اخیر، مقاله‌های پزشکی نیز به تایید ادعاهای بسیاری از آدم‌هایی پرداخته‌اند که سال‌ها است از روغن لیمو استفاده می‌کنند و آن را به عنوان ماده‌ای پرخاصیت می‌شناسند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از خواص روغن لیمو عوارض جانبی احتمالی استفاده از آن، و چیزهای بیش‌تر آگاه شوید.

خواص روغن لیمو

۱. کمک به کاهش اضطراب و علائم افسردگی

آیا شما نیز به این موضوع توجه کرده‌اید که پس از استفاده از محصولات شوینده‌ی خانگی که دارای رایحه‌ی لیمو هستند، احساس آرامش بیش‌تر می‌کنید و وضعیت خلق و خوی‌تان بهتر می‌شود؟‌

البته، بخشی از این احساس آرامش به خاطر پاکیزه شدن محیط اطراف‌تان است، ولی در حقیقت، رایحه‌ی لیمو نیز ممکن است نقش مهمی در این احساس آرامش ایفا کند.

مطالعه‌ای که در ۲۰۰۶ بر روی موش‌های آزمایشگاهی به عمل آمد، پس از اعمال سه دوره آزمایش استرس، نشان داد روغن لیمو ماده‌ی آرامش‌بخش و عامل بهبود خلق و خوی قدرتمندی است.

طبق نتایج مطالعه‌ای مشابه‌، روغن عصاره‌ای لیمو از لحاظ توانایی در تسکین استرس از سایر روغن‌های عصاره‌ای نظیر اسطوخودوس و رز (گل سرخ) موثرتر است.

مطالعه‌ی محدودی نیز در ۲۰۱۶ نشان داد، روغن معطر (عصاره‌ای) لیمو اضطراب بیماران را پس از انجام عمل جراحی ارتوپدی کاهش می‌دهد. تمام این‌ها شواهد امیدوار کننده‌ای هستند که نشان می‌دهند انتشار رایحه‌ی روغن لیمو در فضای اتاق بر تسکین علائم اضطراب و افسردگی موثر است.

۲. کمک به کاهش علائم تهوع بارداری یا ویار

حالت تهوع و استفراغ دو مورد از شایع‌ترین علائم زنان در دوره‌ی نخست بارداری به شمار می‌روند.

دلایل زیادی برای ایمان آوردن به قدرت روغن لیمو در تسکین (یا دست‌کم کاهش شدت) این علائم وجود دارند.

طی مطالعه‌ای در ۲۰۱۴ بر روی ۱۰۰ زن باردار، دانشمندان دریافتند رایحه‌درمانی با استفاده از روغن معطر لیمو سطوح حالت تهوع و استفراغ را به اندازه‌ی قابل توجهی کاهش می‌دهد.

۳. کمک به بهبود وضعیت سلامت پوست

روغن لیمو یکی از روغن‌های معطر (عصاره‌ای) گوناگونی است که می‌توانند باکتری‌های مضری را که روی پوست‌تان رشد می‌کنند، از بین ببرند.

به تازگی، طی مطالعه‌ای، دانشمندان دریافته‌اند روغن معطر لیمو علیه گونه‌های باکتریایی نظیر استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کلی مبارزه می‌کند. این خاصیت روغن لیمو، آن را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده‌ی موضعی جهت پاکسازی زخم‌های کوچک تبدیل کرده است.

پژوهش‌های دیگری نیز که شامل یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی در ۲۰۱۷ و پژوهشی درون‌تنی و برون‌تنی در ۲۰۱۸ هستند، اثربخشی روغن معطر لیمو را در مبارزه علیه عفونت ناشی از باکتری و پیشگیری از التهاب پوست تایید کرده‌اند.

هم‌چنین، روغن لیمو دارای خواص محافظت کنندگی است؛ زیرا دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌توانند رنگ پوست را روشن و از زیبایی و سلامتی پوست محافظت کنند.

۴. تسکین درد

گاهی اوقات از روغن عصاره‌ای لیمو به عنوان یک داروی ضد درد طبیعی در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود. اثرات ضد استرس و ضد افسردگی این روغن ممکن است بر نحوه‌ی تشخیص بدن از درد تاثیر بگذارند؛‌ به این ترتیب، بروز درد نمی‌توان آن‌چنان اضطراب و وحشت ایجاد کند.

مطالعه‌ای که در ۲۰۱۴ بر روی موش‌های آزمایشگاهی به عمل آمد نشان داد، رایحه‌درمانی با روغن لیمو نحوه‌ی واکنش مغزی حیوان‌ها را نسبت به محرک درد تغییر می‌دهد.

جهت تشخیص چگونگی اثربخشی روغن لیمو بر انسان در خصوص کاهش احساس درد، لازم است پژوهش‌های بیش‌تری به عمل بیایند.

۵. کمک به راحتی تنفس و تسکین گلودرد

چنان‌چه دچار سرماخوردگی یا گلودرد شده‌اید، روغن عصاره‌ای لیمو به عنوان یک داروی خانگی موثر می‌تواند به کمک‌تان بشتابد.

مقداری روغن لیمو را در دستگاه خوشبو کننده‌ی هوا بریزید تا در هنگام استراحت، رایحه‌ی شیرین و شاداب‌کننده‌ی آن در فضای اتاق پخش شود. خواص آرامش‌بخش روغن لیمو به آرام شدن ذهن، و هم‌چنین ماهیچه‌های گلوی‌تان کمک می‌کنند.

اطلاعات بالینی چندانی جهت تایید اثربخشی رایحه‌درمانی با روغن لیمو بر تسکین سرماخوردگی وجود ندارد، ولی همه‌ می‌دانیم ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن لیمو برای راحت‌تر شدن تنفس‌تان هنگام ابتلا به سرماخوردگی مفید هستند.

هم‌چنین، خواص روغن عصاره‌ای لیمو برای رایحه‌درمانی جهت کمک به رفع گلودرد نیز بسیار موثر هستند.

ولی به خاطر داشته باشید، مصرف خوراکی روغن‌های معطر (عصاره‌ای) توصیه نمی‌شود.

۶. کمک به افزایش هوشیاری و قدرت تمرکز

روغن معطر لیمو باعث بهبود خلق و خو می‌شود، ولی می‌تواند قدرت مغز را نیز بهبود ببخشد.

طی مطالعه‌ای محدود در ۲۰۱۴ بر روی دانش‌آموزان دبیرستانی، پژوهشگران دریافتند دانش‌آموزانی که در فضای‌ کلاس‌شان، هنگام آموزش زبان‌، مملو از رایحه‌ی روغن لیمو بود، عملکرد بهتری در امتحان داشتند.

طبق نتایج مطالعه‌ی محدود دیگری در ۲۰۰۸، رایحه‌درمانی با روغن‌های معطر از قبیل روغن لیمو می‌تواند کارکرد شناختی آدم‌های مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود ببخشد.

۷. موثر در درمان و پیشگیری از آکنه

روغن لیمو برای درمان انواع گوناگونی از وضعیت‌های پوستی، نظیر آکنه (جوش) کاربرد دارد.

روغن عصاره‌ای لیمو را رقیق کنید و روی پوست‌تان بمالید؛ روغن لیمو می‌تواند باکتری‌هایی را که در منافذ پوست گیر افتاده‌اند و باعث بروز آکنه می‌شود، از بین ببرد. هم‌چنین، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین C موجود در روغن لیمو می‌توانند سلول‌های مرده‌ی پوست را که معمولا داخل فولیکول‌های مو و منافذ پوست جا خوش می‌کنند، به آرامی لایه‌برداری کنند و باعث درخشندگی پوست شوند.

از آن‌جا که روغن لیمو دارای خواص التیام‌بخش است، با استفاده از روغن لیمو فرایند درمان آکنه و جوش، و هم‌چنین التیام آثار به جای مانده از آن‌ها بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

۸. کمک به التیام زخم‌ها

از آن‌جا که روغن معطر لیمو سرشار از ویتامین C، آنتی‌اکسیدان، و خواص ضد میکروبی است، جای تعجب نیست که آن را در جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌تان قرار دهید.

طی آزمایشی بر روی حیوانات، دانشمندان دریافتند روغن معطر لیمو سرعت التیام بافت عفونی آلوده به نوعی بیماری پوستی انگلی را افزایش می‌دهد.

جهت پاکسازی، ضد عفونی، از بین بردن عفونت، و حتی شاید التیام سریع‌تر بریدگی‌ها و خراشیدگی‌های کوچک روی پوست‌تان می‌توانید مقداری روغن لیمو را رقیق کنید و اطراف آن‌ها بمالید.

۹. دارای خواص ضد قارچ

روغن عصاره‌ای لیمو دارای خواص ضد قارچ قدرتمندی است که می‌توانند به درمان و جلوگیری از رشد برخی زوائد پوستی کمک کنند. در حقیقت، بررسی برخی مطالعات در ۲۰۱۷ نشان داد، استفاده‌ی موضعی از روغن لیمو در مبارزه علیه قارچ‌های عامل بروز بیماری پای ورزشکاران، برفک، و عفونت‌های قارچی موثر است.

۱۰. رفع ناراحتی‌های معده

روغن لیمو مانند یک داروی ضد نفخ عمل می‌کند؛ این روغن به درمان بسیاری از مشکلات معده نظیر سوءهاضمه، افزایش اسید معده، ناراحتی معده، و گرفتگی معده کمک می‌کند. فقط سه قطره روغن لیمو را در آب آشامیدنی‌تان بریزید تا سوزش سر معده و سوءهاضمه‌تان تسکین یابد. البته، توصیه می‌کنیم پیش از این کار، با پزشک مشورت کنید.

۱۱. پاکسازی بدن

دو قطره روغن لیمو را به ۲۵۰ میلی‌لیتر آب اضافه کنید و هنگام صبح بنوشید تا به طور طبیعی و به خوبی اندام‌های بدن‌تان از جمله کبد، کلیه‌ها، و دستگاه گوارشی پاکسازی شوند. هم‌چنین، برای از بین بردن جرم‌ها و باکتری‌ها می‌توانید روغن لیمو را به آب غیر آشامیدنی نیز اضافه کنید. البته، مصرف خوراکی روغن‌های عصاره‌ای معمولا توصیه نمی‌شود؛ بنابراین، پیش از انجام این کار، با پزشک معالج مشورت کنید.

۱۲. دفع حشرات

روغن لیمو را با روغن نعناع فلفلی و اکالیپتوس ترکیب کنید تا از آن‌ها ماده‌ای برای دفع مورچه و سایر حشرات بسازید.

۱۳. تقویت دستگاه ایمنی بدن

روغن لیمو حاوی مقدار زیادی ویتامین است؛ به همین خاطر، به طرز شگفت‌انگیزی برای دستگاه ایمنی بدن مفید است. هم‌چنین، روغن لیمو باعث تحریک گلبول‌های سفید خون، و در نتیجه، افزایش توانایی بدن برای مبارزه با بیماری‌های مي‌شود. به علاوه، روغن لیمو می‌تواند گردش خون را در سراسر بدن بهبود ببخشد.

علاوه بر این‌ها، روغن لیمو برای مبارزه علیه بیماری‌های عفونی از قبیل تب، مالاریا، و حصبه بسیار موثر است. یک قطره روغن لیمو و روغن نعناع فلفلی را به پاهای‌تان بمالید تا تب‌ و عفونت‌ کاهش یابد.

۱۴. حفظ تازگی سیب و آووکادو

مقدار بسیار اندکی روغن لیمو را در آب بریزید و از این محلول برای جلوگیری از قهوه‌ای رنگ شدن برش‌های سیب و آووکادو استفاده کنید.

۱۵. بهبود طعم غذاها

لیمو یکی از محبوب‌ترین انواع مرکبات در سراسر جهان هستند، و به طور گسترده در دستورالعمل‌های آشپزی کاربرد دارند؛ زیرا منبع بسیار خوبی برای ویتامین‌ها هستند و به گوارش کمک می‌کنند. به علاوه، لیمو طعم و رایحه‌ی خوشایند به غذاها می‌دهد. علاوه بر این‌ها، آب لیمو یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است؛‌ زیرا بسیار سالم، لذیذ، و ارزان‌قیمت است.

دو قطره روغن عصاره‌ای لیمو را روی کره بریزید تا کمی نرم شود، و سپس، به ماهی و سبزیجات بخارپز شده اضافه کنید. مقدار بسیار اندکی روغن لیمو را می‌توان به تمام خوراکی‌هایی که با لیمو تهیه‌ می‌شوند، اضافه کرد، از جمله پای لیمو، کیک لیمو، کلوچه‌های لیمویی، و البته،‌ لیموناد!

۱۶. مراقبت از مو و ناخن

روغن لیمو می‌تواند به خوبی باعث بازگشت درخشندگی موهای‌تان شود. بسیاری از آدم‌ها برای داشتن موهایی قوی، سالم، و درخشان از روغن لیمو استفاده می‌کنند. هم‌چنین، روغن لیمو را می‌توان برای رفع شوره‌ی سر نیز به کار برد.

چند قطره روغن لیمو را به یک بطری اسپری حاوی آب اضافه کنید، و این محلول را روی موهای‌تان اسپری کنید. سپس کمی زیر نور خورشید قدم بزنید تا موهای‌تان به طور طبیعی تیره و روشن (هایلایت) بشوند.

به علاوه، مقداری روغن لیمو را نیز به ناخن‌های‌تان بمالید تا لایه‌ی محافظ یا پوستک ناخن‌تان نرم شود و ناخن‌های سالم و زیبایی داشته باشید.

۱۷. کمک به کاهش وزن

روغن لیمو برای کاهش وزن و سرکوب اشتها بسیار مفید است. مقدار بسیار اندکی روغن لیمو را به آب یا نوشیدنی مورد علاقه‌تان اضافه کنید تا احتمال پرخوری را در وعده‌های غذایی کاهش دهید. البته، قبل از انجام این کار، با یک پزشک مشورت کنید.

۱۸. تسکین آلرژی / بیماری آسم

استنشاق رایحه‌ی می‌تواند به پاکسازی مجاری بینی و سینوس‌ها، بهبود جریان هوا در مجاری تنفسی، و راحت‌تر شدن تنفسی کمک کند. ۳ قطره روغن لیمو را با روغن‌های اسطوخودوس و نعناع فلفلی ترکیب کنید و هر روز به پاها، پشت گوش‌ها و گردن‌تان بمالید.

عوارض جانبی احتمالی مصرف روغن لیمو

روغن عصاره‌ای لیمو، درست مانند سایر روغن‌های عصاره‌ای متعلق به خانواده‌ی مرکبات، به طور کلی برای استفاده‌ی موضعی و رایحه‌درمانی بی‌خطر است. قابل ذکر است که طبق گزارش‌های پزشکی، مصرف روغن لیمو برای زنان باردار و نوزادان بالای سه ماه نیز بی‌خطر است.

مواردی در خصوص افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری پوست به نور آفتاب (پس از استفاده‌ی موضعی از روغن عصاره‌ای لیمو) گزارش شده‌اند؛ از این رو، بهتر است بعد از مصرف موضعی هر یک روغن‌های عصاره‌ی مرکبات از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب خودداری کنید.

به این وضعیت مسمومیت نوری (فوتوتوکسیسیتی) گفته می‌شود؛ مسمومیت نوری باعث قرمز شدن موقتی پوست می‌شود – درست شبیه آفتاب ‌سوختگی خفیف. هم‌چنین، این وضعیت ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش و سردی در ناحیه‌ای از پوست شود که با روغن لیمو در تماس بوده است.

معمولا با رقیق کردن هر نوع از روغن معطر (عصاره‌ای)، به شکل مناسب، و آزمایش کردن مقدار اندکی از آن بر روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست (پیش از استفاده‌ی موضعی بر روی سطح بزرگ‌تری از پوست) می‌تواند از واکنش‌های آلرژیک این قبیل روغن‌ها پیشگیری کرد.

بی‌خطر بودن استفاده از روغن لیمو برای حیوان‌ها هنوز تایید نشده است. مصرف استنشاقی یا خوراکی برخی از روغن‌های معطر (عصاره‌ای) ممکن است برای حیوان‌های خانگی اثرات سمی به همراه داشته باشد. بنابراین، هنگامی که می‌خواهید با استفاده از روغن لیمو به رایحه‌درمانی بپردازید، به فکر دوست پشمالوی‌تان نیز باشید.

بار دیگر لازم به ذکر است، مصرف خوراکی روغن لیمو توصیه نمی‌شود؛ ولی در صورت تمایل به مصرف خوراکی (به اندازه‌ی بسیار اندک) از سالم و خوراکی بودن محصول اطمینان حاصل کنید.

نحوه‌ی استفاده از روغن لیمو

بدون نگرانی می‌توانید از روغن معطر لیمو در دستگاه‌های خوشبو کننده‌ی هوا یا به صورت موضعی استفاده کنید.

برای پخش کردن رایحه‌ی روغن معطر (عصاره‌ای) لیمو در هوا، ۳ الی ۴ قطره از آن را داخل دستگاه پخش کننده‌ی عطر بریزید. این کار را حتما در اتاقی انجام دهید که تهویه‌ی آن به درستی انجام می‌شود؛ طول هر جلسه‌ی رایحه‌درمانی نباید بیش‌تر از ۳۰ دقیقه باشد.

جهت استفاده‌ی موضعی از روغن لیمو، ابتدا آن را به خوبی با یک روغن حامل ترکیب کنید.

مقدار اندکی از این ترکیب روغنی را روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست بمالید که کم‌تر قابل مشاهده باشد؛‌ سپس، در صورت عدم حساسیت، می‌توانید آن را روی نواحی حساس‌ و قابل مشاهده‌ای نظیر صورت بمالید. اگر پس ظرف ۲۴ ساعت، پوست‌تان تحریک و قرمز شد، استفاده از این روغن را متوقف کنید.

جهت پیشگیری از بروز آسیب پوستی، پیش از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، روغن لیمو را از روی پوست‌تان به طور کامل بشویید.

دلیل اهمیت روغن‌های حامل

استفاده‌ی موضعی و مستقیم روغن لیمو بر روی پوست بی‌خطر است – البته اگر آن را با یک روغن حامل ترکیب کنید. روغن‌های حامل روغن‌های بی‌خطر و رقیقی هستند که هیچ آسیبی به لایه‌ی خارجی پوست وارد نمی‌کنند.

جهت رقیق کردن یک روغن عصاره‌ای به شکل مناسب، حدود ۱۲ قطره از این روغن را با حدود ۳۰ میلی‌لیتر روغن پایه یا روغن حامل ترکیب کنید. از جمله روغن‌های حامل رایج می‌توان به روغن بادام، روغن جوجوبا، و روغن نارگیل اشاره کرد.

روغن‌های معطر یا عصاره‌ای جزء محصولاتی نیستند که ایمنی و بی‌خطر بودن‌شان توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آزمایش شده، و برای‌شان درجه‌ی غذایی تعیین شده باشد. روغن معطر لیمو حاوی عناصر ناپایداری است که ممکن است اکسید شوند و در نهایت، برای سلامتی مضر باشند.

برای احتیاط و حفظ سلامتی‌تان، بهتر است از خوردن روغن لیمو و هر نوع روغن معطر دیگر اجتناب کنید.

خرید روغن لیمو

خریدن روغن‌های معطر (عصاره‌ای) ممکن است کمی دشوار باشد. تولیدکنندگان بسیاری ترکیباتی از روغن معطر را به اسم روغن معطر خالص و مفید به فروش می‌رسانند، ولی این محصولات دارای ناخالصی‌ها و افزودنی‌های بسیاری هستند.

به دنبال محصولی بگردید که از روش پرس سرد تولید شده و ۱۰۰ درصد خالص باشد. پیش از خرید هر گونه روغن معطر، مواد تشکیل دهنده‌ی آن را که احتمالا بر روی برچسب محصول درج شده‌اند، مطالعه کنید.

روغن معطر لیمو را می‌توانید از عطاری‌ها، برخی از فروشگاه‌های محصولات غذایی و بهداشتی، یا از طریق اینترنت خریداری کنید.

جمع‌بندی

روغن لیمو ماده‌ای ضد التهاب و ضد میکروب است که می‌تواند به بهبود خلق و خو، بهبود شفافیت ذهن، کاهش استرس و غیره کمک کند.

به خاطر داشته باشید، صرف این‌که محصولی را با عنوان “طبیعی و گیاهی‌”‌ می‌شناسید، به این معنی نیست مصرف آن عوارض جانبی به همراه ندارد. هرگز روغن لیمو را بدون ترکیب با یک روغن حامل مستقیما روی پوست‌تان نمالید، و حتی هیچ یک از انواع روغن‌های معطر را به صورت خوراکی مصرف نکنید.

روغن‌های معطر هرگز جایگزین داروهای تجویزی پزشک نمی‌شوند، ولی می‌توانند به صورت داروهای مکمل، برای بهبود وضعیت سلامت عمومی بدن‌تان، بسیار اثربخش باشند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:healthline

خواص روغن لیمو: ۱۸ خاصیت روغن لیمو برای سلامتی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی