کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص بابا آدم: ۳۳ بهترین خواص دارویی گیاه بابا آدم برای سلامتی

این روزها، مردم شدیدا به دمنوش‌های گیاهی علاقمند شده‌اند. دلیل آن ساده است چون طبق نظر آن‌ها هر گیاهی برای سلامتی آن‌ها خوب است. یکی از گیاهانی که اخیرا بسیار محبوب شده است باباآدم و ریشه بابا آدم است که امروزه به طور گسترده و بسیار زیاد به عنوان یک دمنوش گیاهی، ادویه، سبزیجات ریشه‌ای و مکمل سلامتی استفاده می‌شود. بله این حرف درستی است که آدم‌ها شروع کرده‌اند به درک این نکته که سبک زندگی سالم، نه تنها برای سلامتی جسمی و زیبایی بلکه برای سلامت ذهنی، بسیار حائز اهمیت است.

خواص بابا آدم

باباآدم چیست؟

بابا آدم که باردان، فیلگوش و آراقیطون (نام علمی: Arctium) نیز نامیده می‌شود گیاهی است علفی و دوساله از تیره گل‌ستاره‌ای‌ها. گیاهی است که به اندازه یک متر و نیم تا دو متر ارتفاع رشد می‌کند. با برگ‌های درشت و خشن و سبز رنگ با گل‌های توپ مانند و به اندازه فندق یا بزرگتر از آن در باغچه و کنار آب‌ها و یونجه زارها مراتع و مزارع می‌روید.

این گیاه در اطراف تهران، البرز، راه چالوس، خراسان، کرمان، رودبار، تفرش، اروپا و شمال آمریکا می‌روید و در بعضی نقاط پرورش داده می‌شود. بعضی از دستورهای آشپزی محبوب و معروف با باباآدم مربوط به ژاپن و کره‌ی جنوبی هستند چون با این که بابا آدم یک گیاه گل‌دار است و اکثرا به خاطر ریشه‌اش کاشته می‌شود اما ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها از ساقه‌ و برگ‌های آن نیز مصرف می‌کنند. امروزه محبوبیت باباآدم جهانی شده است چون این گیاه مملو از بعضی مواد مغذی است و به عنوان منبع بی‌نظیر فیبرهای رژیمی شناخته شده و به عنوان بخشی از رژیم ماکروبیوتیک که زمانی در اوایل قرن بیستم محبوب و معروف بود استفاده شده است.

ارزش غذایی گیاه بابا آدم (۱۰۰ گرم ریشه‌ی بابا‌ آدم خام)

انرژی ۷۲ کیلو کالری- ۳.۵٪
کربوهیدرات ۱۷.۳۴ گرم – ۱۳٪
پروتئین ۱.۵۳ گرم – ۳٪
چربی کل ۰.۱۵ گرم – <۱٪
فیبر رژیمی ۳.۳ گرم – ۸٪

ویتامین‌ها

فولات ۲۳ میکرو گرم – ۶٪
نیاسین ۰.۳ میلی گرم – ۲٪
پانتوتنیک اسید ۰.۳۲۱ میلی گرم – ۶٪
پیریدوکسین ۲۴ میلی گرم – ۱۸٪
ریبوفلاوین ۰.۳ میلی گرم – ۲٪
تیامین ۰.۰۱ میلی گرم – ۱٪
ویتامین C ۳ میلی گرم – ۲٪
ویتامین E ۰.۳۸میلی گرم – ۲.۵٪
ویتامین K ۱.۶ میکرو گرم – ۱٪

مواد معدنی

کلسیم ۴۱ میلی گرم – ۴٪
آهن ۰.۸ میلی گرم – ۱۰٪
منیزیم ۳۸ میلی گرم – ۹٪
منگنز ۰.۲۳۲ میلی گرم – ۱۰٪
فسفر ۵۱ میلی گرم – ۷٪
سلنیوم ۰.۷ میلی گرم – ۱٪
روی ۰.۳۳ میلی گرم – ۳٪
سدیم ۵ میلی گرم – <۱٪
پتاسیم ۳۰۸ میلی گرم – ۶.۵٪

 

همانطور که در فوق اشاره شد، یکی از خواصی که نسبتا به وفور در بابا آدم یافت می‌شود فیبر رژیمی و بعد از آن ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که برای سلامت انسان‌ها بسیار حیاتی به شمار می‌روند. برای آن که در رابطه با فایده‌های بابا آدم برای سلامتی مطالب بیشتری بیاموزید فهرست زیر به شما ارائه می‌شود.

خواص بابا آدم

۱. درمانی برای فشار خون

بابا آدم، به خاطر سرشار بودن از پتاسیم، درمان و راه حلی طبیعی برای کنترل فشار خون است و این کار را با حذف مقدار مازاد سدیم در جریان خون انجام می‌دهد تا فشار خون را همیشه تحت کنترل نگه دارد.

۲. کمک به گوارش

بابا آدم حاوی بعضی از ترکیب‌هایی است که نه تنها قادر هستند تمام مواد سمی را از دستگاه گوارش بزدایند بلکه می‌توانند به عنوان ملینی معتدل برای کمک به گوارش و بهبود حرکت روده‌ها جهت بهینه‌ کردن جذب عالی مواد مغذی عمل کنند.

۳. برطرف کردن یبوست

یکی از علل اصلی یبوست آن است که دستگاه گوارش نمی‌تواند با سرعت نرمال تحرک کند. عواملی که موجب این امر می‌شوند می‌توانند متفاوت باشند اما علت هر چه باشد، بابا آدم که غنی از فیبر است به شما کمک می‌کند این مشکل را بسیار آسان‌تر از آنچه فکرش را می‌کردید برطرف کنید.

۴. خوراکی مورد پسند بیماران دیابتی

چون بابا آدم کالری پایینی دارد، برای حفظ شاخص گلیسمیک عالی است و در عین حال بابا آدم قادر است سطح قند خون را کنترل کند (فقط کافی است روزی یک فنجان دمنوش بابا آدم بنوشید.)

۵. منبع عالی فیبر

از روی جدول فوق‌الذکر، می‌توانید ببینید که بابا آدم نسبتا فیبر زیادی دارد. مطمئنا اطلاع دارید که وجود فیبر تا چه اندازه برای تامین سلامتی شما مفید است.

۶. کاهش کلسترول خون

به خاطر غنی بودن از فیبر، کنترل و پایین آوردن کلسترول خون برای بابا آدم مثل آب خوردن است چون فیبر جلوی کلسترول بد را می‌گیرد و سیستم بدن به صورت خودکار تولید کلسترول خوب را افزایش خواهد داد.

۷. حفاظت از سیستم قلبی عروقی

اگر می‌خواهید از سیستم قلبی عروقی خود محافظت کنید بهتر است ابتدا مطمئن شوید که قلب‌تان مجبور نیست سخت کار کند. کلسترول و ناراحتی‌های عروق کرونر می‌توانند عامل اصلی مشکلات قلبی باشند. خب، بابا آدم راه حل بی نظیری برای حفظ سطح کلسترل است و مانع از شکل گیری لخطه‌ی خون می‌شود؛ لخته‌ی خونی که می‌تواند موجب بروز ناراحتی کرونر شود.

۸. پاکسازی کبد

کبد یکی از ارگان‌های مهم بدن است و بابا آدم حاوی ترکیبی است که کبدتان را از مواد سمی و مواد شیمیایی خطرناک می‌زداید و پاک می‌کند و در عین حال صفرا را آزاد می‌سازد و افزایش می‌دهد تا کبد علمکرد بهینه‌ای داشته باشد.

۹. بهبود سلامت پوست

بابا آدم مملو از خواص شفابخش و آنتی‌اکسیدان است. آن ترکیب‌ها نه تنها پوست شما را پاک و سالم نگاه می‌دارند بلکه برای درمان ناراحتی‌های پوستی مانند کورک، آکنه و حتی اگزما نیز مفید هستند.

۱۰. درمان طبیعی سرطان

وقتی صحبت از سرطان می‌شود، هیچ راه ساده‌ای وجود ندارد اما ترکیب خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان‌های بابا آدم می‌تواند به عنوان یک سم زدا عمل کند تا بدن شما را از سرطان به دور نگه دارد و جلوی عود کردن آن را بگیرد.

۱۱. تنظیم فعالیت‌های هورمونی

وقتی فکر می‌کنید اوضاع بدن‌تان روبراه است اما وضعیت هورمونی‌تان نه، همیشه مشغول فعالیت نگه داشتن آن تعادل هورمونی را حفظ خواهد کرد و در این بین بابا آدم نیز یکی از خوراکی‌هایی است که به شما کمک خواهد کرد.

۱۲. تقویت سیستم ایمنی بدن

بابا آدم سرشار از ویتامین‌ C و ویتامین E است و این ویتامین‌ها برای بهبود سیستم ایمنی شما مفید هستند چون می‌توانند به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل کنند.

۱۳. علاج طبیعی سرماخوردگی و تب

از دوران باستان، ریشه‌ی بابا آدم به عنوان علاج طبیعی سرماخوردگی و تب استفاده می‌شده است. خواص ضد انعقادی و خلط آور آن برای درمان سرماخوردگی، گلو درد، سرفه و البته تب مفید هستند.

۱۴. تصفیه کننده‌ی خون

به عنوان تصفیه‌ کننده‌ی خون، عوامل پاک کننده‌ی موجود در بابا آدم می‌توانند خون‌تان را پاک و عاری از رادیکال‌های آزاد نگه دارند در حالی که به طور همزمان خطر تجمع لخته‌های خونی غیر ضروری در شریان‌ها و رگ‌های‌تان را کاهش می‌دهند.

۱۵. مفید برای سیستم لنفاوی

اگر با سیستم لنفاوی آشنایی ندارید، باید بگویم که سیستم تخلیه‌ی داخلی بدن است. به عنوان سم‌زدا، بعضی از ترکیب‌های یافت شده در بابا آدم برای حفظ وضعیت سیستم لنفاوی در شرایط خوب ضروری هستند.

۱۶. بهبود سلامت کلیه

بابا آدم به عنوان یک سم زدا، مطمئنا برای سلامت کلیه‌ها مفید است چون تمام مواد سمی و چیزهای غیرضروری درون بدن‌تان را می‌شوید و به طور کامل از بدن‌تان دفع می‌کند و باعث تسهیل عملکرد کلیه‌ها می‌شود.

۱۷. ادرار آور طبیعی

دهیدراته شدن می‌تواند برای بدن‌تان خطرناک باشد، و عکس آن نیز صادق است یعنی آب بیش از حد نیز می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد. بابا آدم ترکیبی دارد که بدن را از میزان آب اضافی مصون نگه می‌دارد و از طریق دفع در ادرار رطوبت بدن را در حد استاندارد نگه می‌دارد.

۱۸. دارای خواص ضد التهابی

یکی از فایده‌های خارق‌العاده‌ی بابا آدم برای سلامتی انسان‌ها این است که: بابا آدم حاوی خواص ضدالتهابی قدرتمند است که نه تنها تمام انواع ناراحتی‌های التهابی را به خوبی درمان می‌کند بلکه شما را از بیماری‌ها خطرناک ناشی از التهاب نیز مصون می‌دارد.

۱۹. تسکین دهنده آرتریت

در واقع نه تنها آرتریت را تسکین می‌دهد بلکه برای از بین بردن بعضی از ناراحتی‌های التهابی مانند روماتیسم عالی است چون همان طور که در مورد قبل ذکر شد، باباآدم حاوی خواص ضد التهابی قدرتمند است.

۲۰. درمان ورم لوزه

ورم لوزه به وسیله‌ی ویروس‌های التهابی خاص به وجود می‌آید و بابا آدم به عنوان گیاه دارویی که حاوی خواص ضد التهابی است برای درمان ورم لوزه راه حل بی‌نظیری است.

۲۱. کمک به کاهش وزن

بابا آدم کالری بسیار پایینی دارد، بنابراین در طول دوره‌ی اعمال رژیم کاهش وزن خوراکی بسیار کاملی به حساب می‌آید. به علاوه، به عنوان سم زدا، بابا آدم جذب بهینه‌ی مواد مغذی را جهت حفظ تناسب اندام همیشگی شما تضمین می‌کند.

۲۲. راه حلی برای ناراحتی‌های عصبی

گاهی آدم‌ها پاک یادشان می‌رود که سیستم عصبی نیز به اندازه‌ی سایر سیستم‌ها مهم است و باباآدم حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین C و ویتامین E است که می‌تواند شما را از آسیب بعضی ناراحتی‌های عصبی دور نگه دارد.

۲۳. کمک به بهبود سلامت ذهن

برای داشتن ذهنی سالم تر و حافظه‌ای فوق‌العاده قوی به یک رژیم سالم نیاز دارید که غنی از ویتامین B6 باشد و بابا آدم یکی از گیاهانی است که در صد فهرست خوراکی‌های مفید برای مغز قرار می‌گیرد.

۲۴. محرک اشتها

آیا اشتهایتان مشکل دارد؟ بابا آدم می‌تواند رفلاکس اسید معده و مشکل اسیدیته‌ را حل کند و ظرف اندک زمانی اشتهای‌تان نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

۲۵. منبع ویتامین

از آنجا که مملو از ویتامین C و ویتامین E است، ریشه‌ی بابا آدم به عنوان یکی از منابع اصلی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند به شمار می‌رود.

۲۶. بهبود عملکرد جنسی

همه‌ی آدم‌ها از این قضیه اطلاع ندارند اما مطالعات اخیر اثر چشمگیر بابا آدم در بهبود عملکرد جنسی مردان و زنان را اثبات کرده‌اند. این کاربرد گیاه بابا آدم به زمان‌های خیلی دور باز می‌گردد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ کشف کرد که این گیاه دارویی با افزایش عملکرد و رفتار جنسی، ارتباط دارد. با این وجود، این نتیجه هنوز روی انسان‌ها ثابت نشده‌است.

۲۷. ضد باکتری و ضد عفونی کننده

فایده‌های دیگر بابا آدم برای سلامتی چیست؟ بابا آدم منبع عوامل ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است چون مملو از پلی‌استیلن و مواد شیمیایی گیاهی است که می‌توانند به عنوان راه حلی عالی برای تمام انواع ناراحتی‌های ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی عمل کنند.

۲۸. جلوگیری از ریزش مو

مورد ریزش مو اکثرا مردان را درگیر خود می‌کند اما بعضی از زنان نیز از آن رنج می‌برند. بابا آدم می‌تواند به رفع خشکی پوست سر که می‌تواند یکی از عوامل ریزش مو باشد کمک کند و باعث رشد بهتر مو بشود.

۲۹. راه حلی طبیعی برای درمان شوره

یکی از اثرات داشتن پوست سر خشک شوره زدن موها است. بابا آدم نه تنها شوره را از پوست سرتان برطرف می‌کند بلکه مشکل خارش پوست را نیز حل می‌کند.

۳۰. نرم کننده خانگی مو

از حالا به بعد می‌توانید با محصولات درمان موی گرانقیمت خداحافظی کنید چون خودتان می‌توانید در خانه با استفاده از این گیاه، یک نرم کننده مو درست کنید تا موهایی سالم و کاملا با طراوت داشته باشید.

۳۱. منبعی از آنتی‌اکسیدان‌ها

این اولین مزیت ریشه‌ی بابا آدم برای مو است. تحقیقات سال ۲۰۱۰ نشان داد که ریشه‌ی بابا آدم شامل انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کوئرستین، اسید فنولیک و لوتئولین است. این آنتی‌اکسیدان‌ها به چند شیوه‌ی مختلف به بدن کمک می‌کنند.

۳۲. خون را از سموم پاک می‌کند

یافته‌های علمی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که آنتی‌اکسیدان موجود در گیاه دارویی باباآدم نه تنها سیستم بدن را پاک می‌کند، بلکه خون را نیز از سموم عاری می‌سازد. ریشه‌ی بابا آدم خون را سم‌زدایی می‌کند و سبب بهبود گردش خون می‌شود. و با هر دوی این اثراتی که روی بدن دارد، به سلامت موها کمک شایانی می‌کند. در صورتی که به دنبال خوراکی‌های دیگری برای سم‌زدایی بدن هستید، این مقاله را بخوانید.

۳۳. درمان سرطان لوزالمعده

ریشه‌ی بابا آدم رشد سلول‌های سرطانی را محدود می‌کند. ثابت شده‌است که این گیاه دارویی علاوه بر فراهم کردن آنتی‌اکسیدان‌ها و پاکسازی خون از سموم، رشد تومورهای سرطانی مانند سرطان لوزالمعده را نیز محدود می‌کند. در رابطه با تاثیر این گیاه دارویی برای درمان انواع دیگر سرطان هنوز مطالعاتی لازم است، اما همین اثری که روی سرطان لوزالمعده دارد،‌ به تنهایی فوق‌العاده است.

نکات احتیاطی درباره‌ی باباآدم

بابا آدم یکی از گیاهان دارویی قدرتمند است که فهرست بلند بالایی از فایده‌های آن برای سلامتی انسان‌ها موجود است. با وجود این، چند نکته‌ی احتیاطی در مورد بابا آدم هست که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. از آنجا که بعضی از آن‌ها می‌توانند مرگبار باشند پس آن‌ها را سرسری نگیرید.

– نکته‌ی احتیاطی شماره یک که باید درباره‌ی بابا آدم بدانید این است که می‌تواند به جنین آسیب بزند، بنابراین زنان باردار اجازه ندارند به هیچ وجه بابا آدم مصرف کنند.

– ممکن است برای کسانی که نسبت به گل مروارید یا گل داودی حساسیت دارند واکنش آلرژیک ایجاد کند

– به خاطر خاصیت ادرارآوری‌اش، کسانی که از دهیدراته‌ی بدن رنج می‌برند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

– مصرف بابا آدم بعد از یا قبل از عمل جراحی بزرگ می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد، پس اگر عمل جراحی در پیش دارید بهتر است حداقل دو هفته قبل از تاریخ عمل مصرف بابا آدم را متوقف کنید.

– باید اطلاع داشته باشید که ریشه‌ی بابا آدم از کجا به دست آمده است چون بابا آدم خیلی شبیه بلادون به نظر می‌رسد که گیاهی بسیار سمی است.

– کسانی که در حال حاضر به عنوان جزيی از درمان دارویی خود مکمل پتاسیم مصرف می‌کنند باید از مصرف بابا آدم اجتناب کنند چون مقدار پتاسیم بالای موجود در آن ممکن است مسمومیت پتاسیم ایجاد کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: drhealthbenefits

خواص بابا آدم: ۳۳ بهترین خواص دارویی گیاه بابا آدم برای سلامتی


برچسب ها

بازده

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی