کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص تمشک: ۲۶ فایده‌ تمشک برای سلامتی، پوست و مو

تمشک وحشی، که با نام آب نبات طبیعی نیز شناخته می‌شود، هزاران سال است که توسط بشر جمع‌آوری و مصرف می‌شود. جای تعجب نیست، تمشک، با آن رنگ زیبا، طعم شیرین و آبدار، و قدرت آنتی‌اکسیدانی‌اش،‌ به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین میوه‌های دنیا شناخته شود. اگر بخواهید از خواص تمشک بدانید با ما در این نوشتار همراه باشید.

تمشک دارای رنگ‌های متنوعی است که از طیف گونه‌های محبوبِ قرمز و سیاه تا گونه‌های ارغوانی، زرد، و طلایی گسترده می‌شود. هر کدام از رنگ‌های تمشک دارای ترکیب منحصر به فردی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها است.

خواص تمشک

این مقاله،‌ به بیان فواید رایج‌ترین و پر مصرف‌ترین گونه‌ی تمشک، یعنی تمشک قرمز، می‌پردازد. این مقاله مطالبی را درباره‌ی مواد مغذی تشکیل‌دهنده‌ی تمشک، بررسی دقیق فواید احتمالی آن برای سلامتی، چگونگی استفاده از آن در رژیم غذایی، و هر گونه خطرات بالقوه‌ی مصرف آن برای سلامتی ارائه می‌دهد.

مطلب مرتبط: ۲۶ فایده سیب سبز برای سلامتی، پوست و مو

اطلاعات مختصری درباره تمشک

در این بخش، به بیان برخی نکات کلیدی درباره‌ی تمشک می‌پردازیم. اطلاعات تکمیلی و مفصل را در بخش اصلی مقاله خواهید خواند.

الف. برخی پژوهشگران معتقدند، تمشک دارای فواید زیادی برای سلامتی انسان است.
ب. تمشک حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است.
پ. ترکیب خاصی در تمشک وجود دارد که می‌تواند از چشم در برابر آسیب نور آفتاب محافظت کند.
ت. شواهد محدودی وجود دارند که نشان می‌دهند کتون‌های موجود در تمشک به تسریع روند کاهش وزن کمک می‌کنند.

خواص تمشک برای سلامتی

مدت‌ها است که دانشمندان شاهد وجود رابطه میان مصرف تمام انواع میوه‌ها و سبزی‌ها و کاهش خطر ابتلا به وضعیت‌های نامطلوب سلامتی هستند.

نتایج بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند افزایش مصرف خوراکی‌های گیاهی نظیر تمشک، خطر ابتلا به چاقی مفرط، دیابت، بیماری قلبی، و میزان کلی مرگ و میر را کاهش می‌دهد، و هم‌زمان باعث داشتن چهره‌ای سالم، افزایش انرژی، و کاهش وزن می‌شوند.

۱. باعث افزایش قدرت مغز می شود

نتایج مطالعات فراوانی بر روی حیوانات نشان داده‌اند رابطه‌ی مثبتی میان مصرف فلاونوئیدهای موجود در تمشک و بهبود حافظه وجود دارد؛ تمشک هم‌چنین ممکن است روند کاهش توانایی شناختی ناشی از کهولت سن را کاهش دهد.

مطلب مرتبط: خواص سبزیجات و صیفی جات: ۲۲ خوراکی مفید برای سلامتی

خواص تمشک ۲: سلامت قلب را تضمین میکند

طبق گزارشی که اخیرا در مجله‌ی آمریکایی تغذیه‌ی بالینی منتشر شد، دانشمندان میان مصرف خوراکی‌های سرشار از فلاونوئید، نظیر تمشک، و کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و عروقی رابطه‌ی مستقیم پیدا کرده‌اند. به گفته‌ی دانشمندان، حتی مصرف مقادیر اندک خوراکی‌های سرشار از فلاونوئید نیز می‌تواند مفید باشد.

طبق شواهد علمی، یک گروه از فلاونوئیدها، به ویژه آنتوسیانین‌ها، می‌توانند التهابی را که ممکن است به بیماری قلبی و عروقی منجر شود، فروکش دهند.

میزان بالای پلی‌فنل‌ها در تمشک نیز می‌تواند با پیشگیری از تجمع پلاکت‌ها و کاهش فشار خون – از طریق ساز و کارهای ضد التهابی – خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را کاهش دهد.

دکتر ایدن کسیدی، استاد تغذیه‌ی دانشکده‌ی پزشکی نورویچ در دانشگاه انگلیای شرقی بریتانیا، با همکاری دانشکده‌ی عمومی بهداشت هاروارد به مدت ۱۸ سال بر روی ۹۳،۶۰۰ زن، با سنین بین ۲۵ تا ۴۲، مطالعه کرد.

به گفته‌ی وی، این مطالعه توانست “‌برای نخستین بار نشان دهد، مصرف مرتب و پایدار آنتوسیانین‌های موجود در تمشک – و سایر هم‌خانواده‌های‌ آن – می‌تواند خطر حمله‌ی قلبی را تا ۳۲ درصد در زنان جوان و میانسال کاهش دهد.‌”‌

پتاسیم موجود در تمشک نیز از سلامت قلب محافظت می‌کند. طی یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که روزانه ۴،۰۶۹ میلی‌گرم پتاسیم مصرف می‌کردند در مقایسه با آن‌هایی که میزان کم‌تری پتاسیم مصرف می‌کردند (حدود ۱،۰۰۰ میلی‌گرم در هر روز) تا ۴۹ درصد کم‌تر به مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی ایسکمیک دچار شدند.

خواص تمشک

خواص تمشک ۳: باعث پیشگیری از سرطان است

تمشک حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که علیه رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند، رشد تومور را مهار می‌کنند، و التهاب بدن را کاهش می‌دهند. همان پلی‌فنل‌های قدرتمندی که از قلب در برابر بیماری محافظت می‌کنند، می‌توانند بسیاری از انواع سرطان را از قبیل سرطان‌های مری، ریه، دهان، حنجره، مخاط رحم، لوزالمعده، پروستات، و روده‌ی بزرگ از شما دور، یا رشدشان را کندتر کنند.

۴. به کنترل دیابت کمک می کند

هر خوراکی گیاهی که دارای پوست باشد، سرشار از فیبر است – و تمشک نیز پوست زیادی دارد! مصرف خوراکی‌های سرشار از فیبر به ثابت ماندن قند خون کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند مبتلایان با دیابت نوع ۱ که دارای رژیم غذایی سرشار از فیبر هستند، سطح گلوکز خون پایینی دارد، و بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ با مصرف فیبر می‌توانند سطح قند خون، لیپید، و انسولین‌شان را بهبود ببخشند.

خواص تمشک ۵: وظیفه گوارش، سم‌زدایی، و پیشگیری از بیماری‌ها را دارد

فیبر و آب موجود در تمشک از ایجاد یبوست پیشگیری می‌کند و مجاری گوارش را سالم نگه می‌دارد. مصرف فیبر به مقدار کافی باعث دفع منظم مدفوع می‌شود؛ این مسئله برای خارج کردن روزانه‌ی سموم بدن از طریق صفرا و مدفوع بسیار لازم و حیاتی است. مطالعات اخیر نشان داده‌اند فیبر غذایی می‌تواند در تنظیم دستگاه ایمنی بدن و بر طرف کردن التهاب نقش داشته باشد؛ و متعاقبا این کار خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از التهاب را نظیر بیماری‌ قلبی و عروقی، دیابت، سرطان، و چاقی مفرط کاهش می‌دهد.

بر اساس اعلام دپارتمان پزشکی داخلی و برنامه‌ی علوم تغذیه‌ای دانشگاه کنتاکی، مصرف بالای فیبر با کاهش قابل توجه خطر ایجاد بیماری سرخرگ کرونری، سکته‌ی مغزی، فشار خون، دیابت، چاقی مفرط، و برخی بیماری‌های معده و روده در ارتباط است.

هم‌چنین، طبق شواهد علمی، مصرف بالای فیبر سطح کلسترول و فشار خون را پایین می‌آورد و میزان کاهش وزن افراد مبتلا به چاقی مفرط را بهبود می‌بخشد.

زنان باید روزانه ۲۵ گرم و مردان ۳۰ گرم فیبر مصرف کنند. یک فنجان تمشک حاوی ۸ گرم فیبر است.

خواص تمشک ۶: مفید برای سلامت چشم است

طبق شواهد علمی، خوراکی‌های سرشار از ویتامین C نظیر تمشک با محافظت از چشم‌ها در برابر آسیب نور ماوراء بنفش (UV) می‌توانند به حفظ سلامت بینایی‌مان کمک کنند.

هم‌چنین، تمشک حاوی آنتی‌اکسیدان زآگزانتین است که اشعه‌های مضر نور آبی را تصفیه می‌کند و به نظر می‌رسد، نقش مهمی در محافظت از سلامت چشم ایفا کند و احتمالا آسیب‌های ناشی از دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا را کاهش دهد.

شواهد علمی نشان می‌دهند،‌ افزایش مصرف تمام انواع میوه‌ها (روزانه ۳ وعده یا بیش‌تر) می‌تواند خطر ابتلا و سرعت پیشرفت دژنراسیون وابسته‌به‌سن ماکولا را کاهش دهد.

خواص تمشک ۷: به بهبود باروری کمک میکند

طبق ادعای مقاله‌ای در مدیکال دیلی، ویتامین C و منیزیوم موجود در تمشک می‌تواند باروری را در مردان و زنان بهبود ببخشند. بر اساس یک نظریه، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در تمشک از سلامت اسپرم محافظت می‌کنند، به عمل لقاح کمک می‌کنند، و خطر سقط جنین را کاهش می‌دهند.

۸. باعث حفظ سلامتی بافت‌ها و عروق خونی می شود

تمشک سرشار از ویتامین C است و می‌تواند به ترمیم بافت‌های پوست و بازسازی سلولی پوست، استخوان‌ها، رباط‌ها، و عروق خونی کمک کند.

خواص تمشک

خواص تمشک ۹: دارای خواص ضد التهابی است

تمشک با خواص ضد التهابی‌اش، از ورود آسیب‌ به غشای سلولی پیشگیری می‌کند و از این طریق، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد، دستگاه ایمنی بدن را تقویت می‌کند، و به گوارش نیز کمک می‌کند. طبق نتایج اخیر یک مطالعه،‌ اسید الاجیک، آنتی‌اکسیدان فنول طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها به ویژه در آب تمشک، دارای اثر ضد التهابی بر مجاری گوارشی است.

۱۰. دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند

تمشک سرشار از ویتامین C است که قدرت ایمنی کلی بدن را در برابر بیماری‌های روزمره و عفونت‌های نادر افزایش می‌دهد. ویتامین C سطوح آنتی‌اکسیدانی را در تمشک افزایش می‌دهد و می‌تواند به پاکسازی سلول‌های خونی کمک کند، بنابراین می‌تواند تهاجمات ناخواسته‌ی ویروس‌ها را از شما دور کند. آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر فنل‌ها و آنتوسیانین وضعیت سلامت کنونی‌تان را حفظ می‌کنند،‌ و برخی اثرات مخرب کهولت سن را نیز از شما دور می‌کنند؛ بنابراین با کمک آن‌ها می‌توانید سلامتی‌تان را در سال‌های پیش رو نیز حفظ کنید.

خواص تمشک ۱۱: به کاهش وزن کمک می کند

تمشک چربی اندک و فیبر زیادی دارد، از این رو هم‌زمان با این‌که شما را سیر نگه می‌دارد، باعث ورود کالری‌های اضافی به بدن‌تان نمی‌شود. هم‌چنین، تمشک مملو از آب و پتاسیم است که می‌تواند از کم‌آبی بدن‌ و تمام عوارض مخرب و ناخوشایند همراه آن جلوگیری کند.

۱۲. روند پیری را کند می‌کند

میوه‌هایی مانند تمشک که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند برای پوست فواید زیادی دارند. مهم‌تر از همه این‌که از اثرات مضر خورشید بر روی پوست جلوگیری می‌کنند. این بدان معنا است که اگر پوست حساسی داشته باشید، تمشک می‌تواند قرمزی آن را از بین ببرد. وجود ویتامین C در تمشک باعث می‌شود که یک ماده‌ی خوراکی ایده‌آل برای جلوگیری از سرطان پوست باشد.

براساس یک مطالعه که در صربستان صورت پذیرفت، کتون‌های موجود در تمشک قابلیت استفاده در صنایع آرایشی بهداشتی را دارند. این ویژگی به خاطر تیلیروساید است، ترکیبی در تمشک که ثابت شده تولید ملانین را در سطوح داخل سلولی مهار می‌کند. از این رو، این ترکیب می‌تواند به عنوان یک ماده‌ی سفیدکننده‌ی پوست در محصولات آرایشی به کار برود. در واقع، برخی از کرم‌های ضدآفتاب حاوی روغن تمشک هستند به عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده برای بهبود سلامت پوست و ماده‌ای که  خواص آنتی‌اکسیدانی و مراقبتی در برابر اشعه‌ی UV دارد.

الاجیتانین موجود در تمشک، اثرات آنتی‌اکسیدانی دارد و بنابراین از شما در برابر پیری زودرس محافظت می‌کند.

خواص تمشک ۱۳: درد آرتریت را تسکین می‌دهد

چنان‌چه در یک مطالعه‌ی صورت گرفته در آمریکا معلوم شد، پلی‌فنول‌های موجود در تمشک می‌توانند به حفاظت از غضروف‌ها کمک کنند و اختلالات ناشی از آرتریت را تا حدی تسکین بدهند. مصرف تمشک قرمز به­ طور منظم می‌تواند به درمان التهاب و حفظ سلامت مفاصل کمک کند.

تمشک قرمز همچنین از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌کند، اختلالی که در اثر آن کلسیم از بافت استخوانی به خون منتقل می‌شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که استخوان‌ها حاوی مقادیر کافی از کلسیم نیستند.

۱۴. به سلامت زنان کمک می‌کند

تمشک، و به ویژه برگ این گیاه، مزایای زیادی برای زنان در دوران بارداری دارد. یک مطالعه نشان می‌دهد احتمال پاره شدن کیسه آب در زنان بارداری که برگ تمشک مصرف می‌کنند بسیار کم‌تر است. همچنین احتمال زایمان طبیعی و عدم نیاز به فورسپس در آن‌ها بسیار بالاتر است. مصرف برگ تمشک همچنین می‌تواند وضع حمل را کوتاه کند و خبر خوب این‌که هیچ اثر جانبی برای مادر یا نوزاد / نوزادان وی ندارد.

چگونه باید از چای تمشک برای وضع حمل استفاده کنیم؟ استفاده از تمشک برای بارداری به گذشته‌ها برمی‌گرد. بنا به گفته‌ی متخصصین انگلیسی گیاهان دارویی، زنان باردار که چای برگ تمشک مصرف می‌کنند در طول زایمان هیچ گونه مشکلی را تجربه نمی‌کنند. آمریکایی‌های بومی معتقد بودند که این چای به مقابله با حالت تهوع در دوران بارداری نیز کمک می‌کند.

خواص تمشک ۱۵: سلامت موها را بهبود می‌دهد

تمشک به میزان فراوانی فولات دارد. فولات به شکل‌گیری سلول‌های قرمز خون که اکسیژن را به همه‌ی سلول‌های بدن حمل می‌کنند،‌ کمک می‌کند. این امر برای فولیکول‌های مو بسیار مهم است زیرا آن‌ها برای رشد مناسب به جریان خون مناسب و اکسیژن نیاز دارند.

همچنین منیزیم و سیلیکون موجود در تمشک قرمز باعث بهبود کیفیت مو می‌شود. اعتقاد بر این است که سیلیکون در عرض چند هفته باعث ضخیم شدن موها می‌شود. این میوه‌های کوچک و قدرتمند می‌توانند سرعت رشد مو را نیز افزایش دهند.

خواص تمشک

۱۶. جلوی ریزش مو را می‌گیرد

تمشک‌ها بمبی از ویتامین B هستند. این ویتامین برای داشتن موهایی سالم ضروری است. تمشک در کاهش ریزش مو، ترویج رشد مو و جلوگیری از سفید شدن مو موثر است.

خواص تمشک ۱۷: موها را درخشان می‌کند

بیوتین به میزان فراوانی در تمشک موجود است و برای سلامتی موهای‌تان و درخشان و براق کردن آن‌ها ضرورت دارد. بنابراین، با مصرف تمشک، موهایی بلند، ضخیم و سالم را با درخششی طبیعی خواهید داشت.

۱۸. به سلامت پوست سر کمک می‌کند

ویتامین C به میزان فراوانی در تمشک یافت می‌شود. این ویتامین برای حفظ سلامت پوست سرمان ضروری است.

۱۹.   به مبارزه با اگزما کمک می‌کند

تمشک معمولا به داروهای ضد میکروبی گیاهی برای درمان بیماری‌‌ّهای مرتبط با میکروب‌ها اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که در طب سنتی انواع توت اغلب برای درمان اختلالاتی مانند اگزما تجویز می‌شود.

روغن بذر تمشک با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، می‌تواند به درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما، و همین‌طور راش و سایر ضایعات پوستی  کمک کند.

خواص تمشک ۱۹: سلامت پوست را حفظ می‌کند

تمشک علاوه بر این‌که طعم فوق‌العاده‌ای دارد سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌هایی است که برای سلامتی پوست فایده دارند. با مصرف آن به طور مرتب، پوستی سالم‌تر، شفاف‌تر و روشن‌تر خواهید داشت.

۲۰. سطح پوست را سفت می‌کند

برگ‌های تمشک قرمز دارای خواص سفت‌‌کننده‌ی پوست هستند و این موضوع در سراسر جهان شناخته شده‌است. این برگ‌ها همچنین دارای خواص قابض هستند و به افزایش انعطاف‌پذیری پوست کمک می‌کند.

خواص تمشک ۲۱: خطر بروز رتینوپاتی را کاهش می‌دهد

افراد مبتلا به دیابت می‌توانند در معرض اختلالات و بیماری‌های مختلف ناشی از دیابت قرار بگیرند. یکی از این اختلالات رتینوپاتی است که در اثر آن رگ‌های خونی در شبکیه‌ی چشم آسیب می‌بینند. برای به حداقل رساندن ریسک بروز این بیماری چشمی، افراد مبتلا به دیابت می‌توانند تمشک مصرف کنند. تمشک با آنتوسیانینی که دارد می‌تواند گردش خون مویرگی را در شبکیه‌ی چشم افزایش دهد و به این ترتیب احتمال ابتلا به رتینوپاتی در بیماران دیابتی کاهش خواهد یافت.

۲۲. به روند متابولیسم کمک می‌کند

یکی از مواد معدنی موجود در تمشک منگنز است که برای کمک به فرآیند متابولیسم در بدن به خصوص متابولیسم ویتامین B۱ و ویتامین E بسیار فایده دارد.

خواص تمشک ۲۳: از آسیب دیدن کبد جلوگیری می‌کند

مصرف تمشک همچنین برای جلوگیری از بروز سرطان کبد، مفید است. چرا که این میوه‌ی کوچک و قدرتمند می‌تواند به سوختن چربی در ناحیه‌ی کبد کمک کند و به این ترتیب از تجمع چربی در کبد جلوگیری می‌کند.

۲۴. احتمال ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می‌دهد

این بیماری انباشت مواد مختلفی مانند چربی، پلاک، سلول‌های ماکروفاژ (یا درشت‌خوارها)، کلسیم، کلسترول و سایر مواد زائد در لایه‌های داخلی و مرکزی عروق خونی است. این توده‌ی تشکیل‌شده، پلاک آتروما نامیده می‌شود و باعث می‌شود رگ‌های خونی سخت شوند یا جریان خون را دچار انسداد کنند. سالیسیلیک اسید موجود در آب تمشک نیز می‌تواند به غلبه بر این بیماری کمک کند.

خواص تمشک

خواص تمشک ۲۵: تمشک غنی از منگنز است

منگنز در مقادیر زیادی در تمشک وجود دارد. این ماده‌ی معدنی برای تسکین دادن سندرم پیش از قاعدگی، درد ناشی از آرتریت و همچنین کنترل سطح کلسترول LDL در بدن مفید است. منگنز همچنین برای بهبود سلامت استخوان‌ها و مبارزه با رادیکال‌های آزاد فایده دارد.

۲۶. منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است

دانه‌های تمشک دارای سطوح فوق‌العاده بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ هستند که غذای مناسبی برای مو، ناخن و پوست محسوب می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه روزاسه و پسوریازیس مفید باشند.

مواد مغذی موجود در تمشک

به گزارش پایگاه اطلاعاتی تغذیه‌ی ملی وابسته به وزارت کشاورزی ایالات متحده، یک فنجان تمشک (حدود ۱۲۳ گرم) حاوی ۶۴ کالری، ۱.۵ گرم پروتئین، ۰.۸ گرم چربی، و ۱۵ گرم کربوهیدرات (شامل ۸ گرم فیبر و ۵ گرم قند) است.

مصرف یک فنجان تمشک خام ۵۴ درصد ویتامین C، ۱۲ درصد ویتامین K، ۶ درصد اسید فولیک، ۵ درصد ویتامین E، آهن، و پتاسیم، و ۴۱ درصد منگنز مورد نیاز روزانه‌تان را تامین می‌کند؛ هم‌چنین تمشک حاوی مقادیر اندکی تیامین،‌ ریبوفلاوین، ‌نیاسین، اسید پانتوتنیک، ویتامین B6، کلسیم، منیزیوم، فسفر، روی، و مس است.

تمشک حاوی آنتی‌اکسیدان‌های آلفا و بتا کاروتن، لوتئین، زآگزانتین، و کولین است.

به علاوه، تمشک منبع خوبی برای پلی‌فنل‌هایی نظیر آنتوسیانین، فلاونول، و الاجیتانین به شمار می‌رود؛ این پلی‌فنل‌ها میزان آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهند، و طبق شواهدی که از مطالعه بر انسان و حیوان‌ها به دست آمده‌اند، به طور بالقوه می‌توانند از خطر ایجاد بیماری‌های مزمنی نظیر سرطان یا بیماری قلبی پیشگیری کنند یا این خطر را کاهش دهند.

چگونه می‌توان تمشک بیش‌تری در رژیم غذایی گنجاند

تمشک را می‌توان به اشکال گوناگونی نظیر تازه، یخ زده، خشک و یخ زده، ژله، شربت، و مربا مصرف کرد. بسیاری از ژله‌ها، مرباها، آب میوه‌ها‌، و نوشیدنی‌های حاوی تمشک دارای قند اضافه‌ای هستند که کالری‌شان را افزایش می‌دهد.

چنان‌چه به دنبال مربا، ژله، ‌یا سایر محصولات حاوی تمشک می‌روید، حتما به خاطر داشته باشید، محصولی انتخاب کنید که عاری شیرین‌کننده‌ها و افزودنی‌های دیگر باشد.

حتما نوشته‌های روی برچسب تمشک یخ زده یا خشک شده را مطالعه کنید تا این محصولات نیز حاوی قند اضافی نباشند.

افرادی که عادت دارند در طول هفته،‌ دست‌کم سه وعده تمشک نوش جان کنند، می‌توانند از فواید آن بیش‌ترین بهره را ببرند. بهترین روش مصرف تمشک‌، به صورت تازه و به سرعت، بعد از چیدن آن است (البته بعد از شستشوی مناسب).

در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم که با رعایت‌شان می‌توانید میزان مصرف تمشک را افزایش دهید:

الف. همیشه یک بسته تمشک یخ زده را در دسترس داشته باشید تا آن را به اسموتی‌ها و غلات صبحانه‌تان اضافه کنید.

ب. از مصرف آب میوه‌های مخلوط بسته‌بندی شده‌ی مملو از قند خودداری کنید، و در عوض، خودتان با ترکیب تمشک، آناناس، تکه‌های هلو، و توت فرنگی مخلوط میوه‌ی سالم و مغذی درست کنید.

پ. به سالاد مرغ‌تان مقداری تمشک، انگور و گردو اضافه کنید.

ت. مقداری تمشک را خرد کنید و آن را به ماست یونانی اضافه کنید، و سپس با مقداری شهد آگاوا و خلال بادام نوش جان کنید.

ث. تمشک را می‌توانید به همراه کلوچه یا پن‌کیک‌های ساخته شده از گندم کامل میل کنید، یا آن را داخل مافین و نان‌های شیرین قرار دهید.

ج. تمشک و مقداری آب را در غذا ساز بریزید و از آن‌ها شربت غلیظی درست کنید، و سپس آن را روی دسر یا صبحانه‌تان بریزید.

چ. تمشک را به همراه گردو و پنیر بز در سالاد اسفناج بریزید و نوش جان فرمایید.

خطرات احتمالی مصرف تمشک برای سلامتی

هر سال گروه فعال محیط زیست در ایالات متحده فهرستی از میوه‌ها و سبزی‌هایی را با بالاترین سطح میزان باقی مانده‌ی آفت‌کش‌ها تهیه می‌کند. تمشک در این فهرست در رده‌ی بیست و سوم قرار دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود تمشک را به صورت ارگانیک تهیه کنید تا خطر آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها از شما دور شود.

ولی اگر نمی‌توانید به تمشک ارگانیک دسترسی پیدا کنید، نگران نباشید؛ فواید تغذیه‌ای مصرف تمشک تولید شده به شیوه‌ی سنتی (غیر ارگانیک) بسیار بیش‌تر از قطع مصرف آن است.

هم‌چنین، طبق نتایج مطالعات، مکمل‌های حاوی تمشک نیز می‌توانند به کاهش وزن و مبارزه با چاقی مفرط کمک کنند. البته،‌ برای اثبات اثربخشی مکمل‌های حاوی تمشک نظیر عصاره و کیتون تمشک که غالبا دارای محرک‌هایی نظیر هودیا و کافئین افزوده هستند، پژوهش‌ها هم‌چنان در آغاز راه‌اند و تا به امروز، مطالعات اندکی در این زمینه بر روی انسان صورت گرفته است.

بدون شک افزودن خوراکی‌های کم کالری و مغذی نظیر تمشک به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه‌تان می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، ولی در اثربخشی فرمول‌های تغلیظ شده‌ به شکل مکمل برای کمک به کاهش وزن هم‌چنان جای تردید است.

رژیم غذایی کلی یا الگوی کلی غذا خوردن مهم‌ترین عامل برای پیشگیری از بیماری‌ها و دستیابی به سلامتِ مطلوب است. برای رسیدن به سلامتی، بهتر است به جای تمرکز بر یک یا چند ماده‌ی خوراکی خاص، رژیم غذایی‌تان را شامل فهرست متنوعی از مواد خوراکی سالم و مغذی کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی و سارا فیضی

منبع: medicalnewstoday و healthfitnessrevolution و stylecraze و drhealthbenefits و waycraze

خواص تمشک: ۲۶ فایده‌ تمشک برای سلامتی، پوست و مو

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی