کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص بیوتین: ۱۱ خاصیت ویتامین B7 که از نظر علمی اثبات شده‌اند

بیوتین یا ویتامین B7 به عنوان کوآنزیم آنزیم‌های کربوکسیلاز طبقه‌بندی شده و برای رشد تمام ارگانیزم‌ها ضروری است. این ویتامین در متابولیسم کربوهیدرا‌ت‌ها، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه نقش دارد. ویتامین B7 برخلاف دیگر ویتامین‌ها به طور طبیعی در بدن تولید نمی‌شود. بنابراین باید آن را از منابع مختلف دریافت کنید. تمرکز این مقاله بر خواص بیوتین است و شما با ۱۱ خاصیت ویتامین B7 که از نظر علمی اثبات شده‌اند آشنا می شوید.

خواص بیوتین

بیوتین به بسیاری از عوامل سلامتی مانند تثبیت DNA، عملکردهای عصبی، سلامت پوست، مو، ناخن و تثبیت سطح قند خون بدن کمک می‌کند. کمبود ویتامین B7 نادر است اما اگر اتفاق بیفتد می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

برخی از اثرات منفی کمبود خفیف این ویتامین – در صورت درمان نشدن – شامل ریزش مو، راش پوستی و درد عضلانی است و کمبود شدید آن شامل کم‌خونی، توقف رشد و حتی اختلال‌های عصبی می‌شود. برخی افراد از جمله زنان باردار، افراد سیگاری، افراد مبتلا به بیماری التهابی روده و افراد الکلی بیشتر در معرض کمبود ویتامین B7 قرار دارند. قرار داشتن در این گروه‌ها به معنای ابتلای شما به کمبود این ویتامین نیست اما احتمال آن را افزایش می‌دهد.

خواص بیوتین یا ویتامین B7 برای سلامتی

مصرف ویتامین B7 مانند دیگر انواع ویتامین B برای حفظ سلامتی اهمیت دارد. فرد مبتلا به کمبود این ویتامین ممکن است یک یا چند نشانه را داشته باشد. تحقیقات زیادی درمورد خواص بیوتین انجام شده است اما باز هم به تحقیقات بیشتری برای فهمیدن این مسئله که بیوتین دقیقا چه کاری برای بدن می‌کند نیاز است.

در این‌جا خواص بیوتین را آورده‌ایم تا شما سطح مناسب این ویتامین در بدن خود را حفظ کنید تا سالم بمانید. حتی اگر در حال حاضر مشکلات زیر را ندارید اما خوب است که بدانید چه چیزهایی برای مهار کمبود ویتامین که مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد لازم است.

۱. مبارزه با زوال شناختی

ویتامین B7 به مبارزه با بیماری‌های شناختی مانند دمانس و آلزایمر کمک می‌کند.

بیوتین برای ساخت غلاف میلین که یک ماده چرب است و دور عصب ها را احاطه کرده و به تسهیل انتقال جریان در آن ها کمک می‌کند مورد نیاز است.

یک اختلال خود ایمنی که به دلیل آسیب غلاف میلین به وجود می آید اِم‌اِس است.

چون بیوتین در تولید اسیدهای چرب و انرژی موثر است، پزشکان و دانشمندان بر این باورند که می تواند در رفع ناتوانی های ناشی از ام‌اس موثر باشد.

در اختلالاتی مانند آلزایمر و دمانس، سطح مناسب بیوتین بسیار اهمیت دارد.

اگرچه بیوتین این بیماری‌ها را برای همیشه مهار نمی‌کند یا تضمین نمی‌کند که فردی از این بیماری‌ها به طور کلی خلاص شود اما ثابت شده است که می‌تواند فرایند این بیماری‌ها را کند کند.

بیماری‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند توانایی‌های شناختی شما را تحت تاثیر قرار دهند و ویتامین B7 نقش مهمی را در کمک به سیگنال‌های عصبی و فعالیت پیام رسان‌های عصبی که تحت تاثیر بیماری قرار گرفته‌اند ایفا می‌کند.

ویتامین B7 به حافظه کمک کرده و می‌تواند با اختلالات وراثتی مانند دمانس و آلزایمر مبارزه کند.

بنابراین، اگر این اختلالات در خانواده شما وجود داشته باشد، بیوتین ویتامین خوبی برای جلوگیری از احتمال از دست رفتن حافظه در آینده به حساب می‌آید.

۲. بازسازی عضلات و بافت‌ها

بیوتین به ترمیم و ساخت عضلات و همچنین رشد و حفظ بافت‌های بدن کمک می‌کند.

بنابراین اگر یک ورزشکار فعال هستید یا لازمه شغل‌تان استفاده زیاد از عضلات است، ویتامین B7 می‌تواند به حفظ عضلات و جلوگیری از آسیب آن‌ها کمک کند.

التهاب در مفاصل و عضلات یکی از بزرگ‌ترین دلایل درد و سختی تحرک است.

چون بیوتین به این مشکل کمک می‌کند، اگر به دلیل فعالیت‌های روزانه خود به این مشکل دچارید، بیوتین درمان خوبی است.

البته به این معنا نیست که بیوتین یک درمان معجزه آساست.

درمورد درد عضلات، تعیین این‌که چیزی به رفع آن کمک می‌کند و چه چیزی نه، کار سختی است.

به هرحال اگر درد به دلیل فعلیت‌های روزانه شما، دائمی شد باید با پزشک خود مشورت کنید.

شما با افزایش مصرف غذاهای حاوی ویتامین B7 یا مکمل‌های آن می‌توانید مقدار این ویتامین را در بدن خود افزایش دهید.

کاری که می‌کنید به علاقه شما بستگی دارد اما خوبی غذاهای حاوی بیوتین این است که معمولا مصرف می‌شوند و روش‌های زیادی برای تهیه آن‌ها وجود دارد و نیازی نیست به قرص و مکمل رو بیاورید.

۳. کمک به رفع التهاب

بر اساس تحقیقی که بر سلول‌های سفید خون انسان و موش‌ها انجام شد، کمبود ویتامین B7 می‌تواند مشکلات التهابی را تشدید کند اما ممکن است تولید سیتوکین‌های پیش‌التهابی را نیز افزایش دهد.

در این مدل‌ها، از مکمل بیوتین استفاده شد و نتیجه حاکی از کاهش سیتوکین‌های پیش‌التهابی بود.

همچنین نشان داد که التهاب آلرژیک بهبود پیدا می‌کند.

بر اساس این نتایج، پیشنهاد شد که تحقیقات بیشتری روی این مسئله انجام شود زیرا بیوتین می‌تواند به عنوان درمان برخی از بیماری‌های آلرژیک و التهابی در انسان به کار رود.

نظریه ورای این مسئله این است که در این مطالعات، در فردی که به کمبود ویتامین B7 دچار بود، کاهش فعالیت Nf-Kb که یکی از دلایل اصلی این اختلالات است مشاهده شد.

۴. تقویت سیستم ایمنی

اثبات شده است که بیوتین برای افزایش سلول‌های سفید خون در نوزادان و بزرگسالان مورد نیاز است.

این فقط یک دلیل است که نشان می‌دهد کمبود این ویتامین به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی – که فرد را در برابر عفونت آسیب‌پذیر می‌کند – ربط دارد.

بیوتین به افزایش تولید سیتوکین Th1 که برای مبارزه با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی ضروری است کمک می‌کند.

زمانی که به کمبود ویتامین B7 دچار می‌شوید، ممکن است کاهش تکثیر سلولی را تجربه کنید.

این مسئله می‌تواند تاثیری منفی بر عملکرد سیستم ایمنی شما بگذارد.

گفته می‌شود که از هر ۱۲۳ نفر، یک نفر به نقص بیوتینیداز دچار می‌شود.

عدم توانایی در بازسازی بیوتین با عفونت قارچی مزمن واژن در ارتباط است بنابراین این مشکل ممکن است با استفاده از مکمل ویتامین B7 قابل درمان باشد.

۵. محافظت از بدن در برابر برخی سرطان‌ها

پروتئین‌های متصل شونده به DNA مانند هیستون‌ها  برای کمک به تا خوردن DNA به کروماتین به کار می‌روند. بیوتین از طریق پیوندهای کووالانسی به هیستون‌ها متصل می‌شوند.

در زمان نیاز به ترمیم یا تثبیت DNA، تکثیر سلولی یا خاموش کردن ژن‌ها، بیوتین در زمان اضافه شدن به این هیستون‌ها، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

اگر سطح بیوتین شما پایین بیاید، می‌تواند باعث بیوتینیلاسیون هیستون ناکافی در شما شود.

این مسئله به دلیل بیان ژن غیرطبیعی می‌تواند احتمال سرطان را افزایش دهد.

مطالعاتی نیز انجام شده‌اند که نشان می‌دهند سطح بالای بیوتین باعث آسیب ژنتیکی و بی‌ثباتی ژنومیک شود که با استناد به این مطالعات می‌توان گفت که برخی از این اثرات به دوز این ماده بستگی دارند.

به هرحال، برای داشتن شواهد بیشتر، باید تحقیقات بیشتری روی ارتباط سرطان با ﺑﯿﻮﺗﯿﻨﯿﻼﺳﯿﻮن هیستون انجام شود.

خواص بیوتین ۶: حفظ سلامت پوست، مو و ناخن

بیوتین در حفظ سلامت بافت‌هایی مانند پوست، مو و ناخن به بدن کمک می‌کند.

بنابراین، زمانی که به کمبود ویتامین B7 دچار می شوید، ممکن است مشکلاتی مانند خشکی و تحریک‌پذیری پوست، شکنندگی و نازک شدن مو و نازک شدن ناخن‌ها را تجربه کنید.

به همین دلیل در ساخت بسیاری از محصولات زیبایی مانند کرم‌های صورت از بیوتین استفاده می‌کنند.

به هرحال، بهتر است از منابع خوراکی مانند منابع غذایی استفاده کنید.

مطالعاتی وجود دارند که از بیوتین برای درمان ضعف مو و ناخن استفاده کرده‌اند.

باور کنید یا نه، این مسئله اولین بار زمانی کشف شد که اسب‌هایی که سم‌های‌شان ترک خورده و شکننده شده بودند با بیوتین درمان شدند.

در طول سال‌ها ویتامین B7   توانسته است به محافظت از پوست در برابر مشکلاتی مانند آکنه، راش، خشکی شدید و حتی عفونت‌های قارچی کمک کند.

۷. کمک به متابولیسم سالم

بیوتین با بیان ژن که برای انجام عملکردهای متابولیسم ضروری است ارتباط دارد.

ویتامین B7 مانند دیگر ویتامین‌های گروه B برای تبدیل غذا به انرژی قابل استفاده که برای یک متابولیسم سالم مورد نیاز است، لازم است.

بیوتین چگونه این کار را می‌کند؟ ویتامین B7 می‌تواند به طرق مختلف به متابولیسم کمک کند.

اول، برای تبدیل سوخت بدن به کار می‌رود. منظور، تبدیل کربوهیدرات‌ها و دیگر منابع قندی به گلوکز است که برای انرژی به کار می‌رود.

ویتامین B7 می‌تواند اسیدهای چرب را از غذاهایی که چربی بالایی دارند – مانند چربی‌ حیوانات و روغن – نیز فعال کند.

در آخر، بیوتین به بدن کمک می‌کند تا از اسیدهای آمینه به دست آمده از پروتئین‌هایی که بدن مصرف می‌کند استفاده کند.

برای فعالیت سالم و طبیعی متابولیسم، بدن باید بتواند ماکرومغذی‌ها (مواد غذایی اصلی) غذاهای مصرف شده را به انرژی تبدیل کند.

برخی از علائم متابولیسم ضعیف شامل خستگی، انرژی پایین، مشکلات گوارشی، خلق و خوی بد، افزایش وزن و احتمال ایجاد دیابت می‌شوند.

خواص بیوتین ۸: کمک به دیابت نوع ۲

گفته می‌شود که بیوتین در ترکیب با کروم به پایین آمدن قند خون فرد دیابتی کمک می‌کند.

این مسئله بسیار مهم است – به ویژه اگر فرد به دیابت نوع ۲ مبتلا باشد که کنترل آن کار سختی است.

برخی افراد به داروهای تجویزی که برای کنترل قند خون  داده می‌شوند به خوبی پاسخ نمی‌دهند و با اضافه کردن مکمل روزانه یا منبع ویتامین 7 به رژیم غذایی، سطح بهتری از قند خون را تجربه می‌کنند.

بیوتین با تسهیل فعالیت انسولین که برای تعادل و کنترل قند خون لازم است، این کار را می‌کند.

زمانی که واکنش انسولین دچار اختلال شود، سطح قند خون بدن می‌تواند به شکل خطرناکی تغییر کند و همین مسئله باعث می‌شود که فرد در گروه دیابت نوع ۲ یا در خطر ابتلا به دیابت قرار بگیرد. این مسئله می‌تواند باعث دیگر سندرم‌های متابولیک و افزایش وزن نیز بشود.

به طور ساده، بیوتین به کاهش آنزیم‌هایی که توسط کبد تولید می‌شوند کمک می‌کند و این مسئله از ورود قند بیشتر به جریان خون جلوگیری می‌کند.

کمبود ویتامین B7 با کاهش استفاده گلوکز و اختلال در تحمل گلوکز ارتباط دارد.

بنابراین، این احتمال وجود دارد که به مبارزه با علائم دیابت در موارد موجود و حتی درد اعصاب در افراد دیابتی کمک کند.

۹. جلوگیری از نقص‌های مادرزادی

بسیاری از افراد، سوال «بیوتین چیست؟» را نمی‌پرسند اما این سوالی است که زنان باردار یا شیرده باید به آن توجه کنند.

جنین در حال رشد برای رشد مناسب به بیوتین نیاز دارد و چون مواد مغذی خود را از مادر دریافت می‌کند، اگر مادر ویتامین B7 کافی نداشته باشد، بیوتین او توسط جنین استفاده شده و باعث ایجاد کمبود این ویتامین در مادر می‌شود.

اگرچه این مسئله اثبات نشده است اما پزشکان و محققان بر این باورند که سطح پایین بیوتین در زنان باردار می‌تواند باعث نقص‌های مادرزادی مانند غیرطبیعی بودن اندام‌های حرکتی و حتی شکاف کام شود.

مطالعات نشان داده‌اند که سطح پایین بیوتین می‌تواند رشد کام جنین را به تعویق انداخته و یا آن را متوقف کند.

هچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد این نوع از کمبود ویتامین می‌تواند باعث بروز این نقص‌ها شود اما مدارک آن‌قدر کافی هستند که نیاز به تحقیقات بیشتر برای رسیدن به پاسخ را تایید کنند.

خواص بیوتین ۱۰: کاهش خطر بیماری قلبی

یک متابولیسم طبیعی برای حفظ سلامت رگ‌های خونی و قلب لازم است و بیوتین می‌تواند به این مسئله کمک کند.

اگر در معرض بیماری قلبی قرار دارید، می‌توانید برای کمک به افزایش لیپوپروتئین پرچگالی (HDL)، ویتامین B7 را با ماده‌ای مانند کروم ترکیب کنید.

این کار برای بیماران دیابتی که در معرض بیماری قلبی قرار دارند مفید است.

اگر سطح تری‌گلیسیرید شما بالا باشد، دوز سالم بیوتین به پایین آوردن و رساندن آن به سطح سالم و بی‌خطر، کمک می‌کند.

برخی از بیماری‌های قلبی که بیوتین به مبارزه با آن‌ها کمک می‌کند حمله قلبی، التهاب، سکته و تصلب شرایین هستند.

البته به این معنا نیست که بیوتین تضمین می‌کند که به هیچ کدام از این‌ها مبتلا نشوید بلکه راهی عالی برای کاهش احتمال آن‌ها محسوب می‌شود.

۱۱. کمک به غده‌ تیروئید و غده‌های فوق کلیوی

ویتامین‌های گروه B در مبارزه با بیماری‌هایی مانند خستگی آدرنال موثر بوده و به افزایش عملکرد درست غده تیروئید کمک می‌کنند.

غده‌های فوق کلیوی و غده تیروئید، در گروه غده‌های اصلی قرار می‌گیرند.

کار این غده‌ها تنظیم حالت‌های بدن مانند احساس درد، خواب، انرژی، خلق و خو و گرسنگی است.

بنابراین اگر مشکلاتی مانند اختلال خواب، خستگی، افزایش یا کاهش وزن دارید می‌تواند نشانه این باشد که بیوتین و دیگر ویتامین‌های گروه B در شما در سطح مناسبی قرار ندارند.

پزشک می‌تواند چیزی مانند اضافه کردن غذاهای حاوی بیوتین به رژیم غذایی را برای‌تان تجویز کند که به رفع علائم این کمبود کمک می‌کند.

ممکن است این علائم به چشم‌تان جزیی باشند اما واقعا می‌توانند روی سلامت عمومی شما تاثیر بگذارند و مصرف بیوتین، یک راه ساده برای رفع این مشکل است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – مژگان گوران

منبع: well-beingsecrets

خواص بیوتین: ۱۱ خاصیت ویتامین B7 که از نظر علمی اثبات شده‌اند


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی