کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص بلال: ۶ نوع مختلف ذرت + ۶ فایده بلال برای سلامتی ‌

«دور می‌ریزی رویش را/ بعد می‌پزی تویش را/ بعد می‌خوری رویش را / دور می‌ریزی تویش را / تو می‌دانی نامش را؟» بله، نامش بلال است! بلال خوراکی همیشه محبوب برای تمام گروه‌های سنی است. چه بلال شیرین آب پز، پاپ کورن گرم و چرب، دانه‌های بلال خام و منظم چیده شده، ترتیلا، چیپس ذرت، یا بلغور ذرت باشد – این سبزی-دانه‌ی درخشان و زیبا مزه‌ای ملکوتی دارد. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا هم با انواع بلال و هم با خواص بلال به خوبی آشنا شوید.

خواص بلال

علاوه بر مزه‌ و بافت عالی، بلال برای مسائل و مشکلات مختلف سلامتی یک نوشدارو به حساب می‌آید! این سبزی-دانه به کاهش وزن، تقویت رشد مو، و کاهش التهاب کمک می‌کند. برای آنکه بیشتر در مورد این خوراکی همه فن حریف مطالبی بیاموزید به ادامه‌ی این مقاله رجوع کنید.

بلال (ذرت): نگاهی عمیق

بلال (ذرت) دانه‌های (غله) خوراکی گیاه غلاتی متعلق به خانواده‌ی چمنیان (گندمیان) است. این محصول بومی‌ شده ابتدا در قاره‌ی آمریکا پرورش داده شد و اکنون یکی از محصولاتی است که از همه بیشتر در سرتاسر جهان پخش شده‌اند.

بلال به عنوان خوراک دام‌ها، غذای انسان‌ها، سوخت زیستی (گیاهی)، و ماده‌ی خام بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. معروفترین گونه‌های مصرفی آن بلال زرد و بلال سفید هستند.

همچنین انواع دیگری از بلال نیز وجود دارد که عبارتند از بلال‌های دانه قرمز، آبی، صورتی و سیاه که اغلب نواری، نقطه نقطه، یا راه راه هستند. این‌ها نتیجه‌ی دخالت‌های باورنکردنی ژنتیکی هستند.

بر اساس بافت مغز آن انواع مختلفی از بلال وجود دارد. بیایید نگاهی به آن‌ها بیندازیم.

انواع بلال

۱. ذرت دندان اسبی

ذرت دندان‌اسبی یا ذرت دندانه‌ای نوعی ذرت است که تاجِ دانه آن در حالت رسیدگی به علت از دست دادن رطوبتِ خودش، مقعر و دندانه‌دار است.

۲. ذرت بلوری

این ذرت دارای مقطع بلوری یا شیشه‌ای است. دانه‌ها گرد و به رنگ‌هایی متنوع از سفید کرمی تا زرد نارنجی هستند. آندوسپرم دانه سخت است. بوته‌های این نوع ذرت قابلیت پنجه‌زنی داشته و زودرس می‌باشند. عملکرد این ذرت کمتر از ذرت دندان اسبی است و مصرف علوفه‌ای دارد.

۳. ذرت آردی

به آن ذرت نشاسته‌ای هم گفته می‌شود؛ زیرا آندوسپرم (درون‌دانه) آن دارای نشاسته‌ی نرم است. رنگ دانه سفید و برای نشاسته‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های این نوع ذرت حتی پس از رسیدن کامل، به‌دلیل نرم بودن نشاسته، به‌راحتی به وسیله‌ی ناخن خط برمی‌دارند. عملکرد دانه‌ی این ذرت از ذرت دندان اسبی و بلوری کمتر است.

۴. ذرت شیرین

تنها به مصرف انسان می‌رسد. نسبت  قند به نشاسته در آن زیادتر از سایر انواع ذرت است. دانه‌های این نوع ذرت کروی بوده و در هنگام رسیدن چروکیده می‌شوند. در انتهای مرحله‌ی شیری و آغاز خمیری شدن، آن را برداشت کرده و به‌صورت بلال تازه به مصرف می‌رسانند. دانه‌ها در هنگام برداشت نزدیک به ۷۰ درصد رطوبت دارند. در این نوع ذرت از تبدیل قند به نشاسته جلوگیری می‌شود و به دلیل پرنشدن آندوسپرم، دانه‌ ها چروکیده باقی می‌مانند. بخش عمده‌ی این ذرت در آمریکای شمالی تولید می‌شود.

۵. ذرت بو دادنی (پاپ کورن)

بوته‌های این نوع ذرت دارای ارتفاع کم بوده و جزء ذرت‌های زودرس می‌باشد. دانه‌ها ریزند و در اثر حرارت باز شده و حجم آنها به‌چندین برابر دانه‌های اصلی می‌رسد. هرچه حجم نهایی دانه‌ها در موقع بو دادن بیشتر باشد، دانه‌ها از کیفیت بهتری برخوردارند. این نوع ذرت تنها به مصرف انسان می‌رسد و نشاسته‌ی آن سخت می‌باشد.

۶. ذرت غلاف دار

در این نوع ذرت (گلوم‌دار) هر دانه به وسیله‌ی غلافی شامل دو گلوم (پوش یا سبوس) پوشیده شده است. ذرت غلاف‌دار از انواع قدیمی ذرت می‌باشد و سطح زیر کشت تجاری ندارد. برخی پژوهشگران آن را جد ذرت‌های کنونی دانسته‌اند.

بلال (ذرت) نه تنها از نشاسته تشکیل شده است بلکه سرشار از فیبر، کربوهیدرات، مواد معدنی، ویتامین ها و سایر ریزمغذی‌ها نیز هست. برای اطلاع از ارزش غذایی این خوراکی به جدول زیر مراجعه کنید.

ارزش غذایی در هر ۱۶۶ گرم

میزان در هر وعده‌ی مصرفی

کالری‌ها ۶۰۶کالری چربی‌ها ۶۶
٪ ارزش غذایی *
چربی کل ۸ گرم۱۲٪
چربی اشباع شده ۱ گرم۶٪
چربی ترنس ۰ گرم
کلسترول ۰ میلی گرم۰٪
سدیم ۵۸ میلی گرم۲٪
کربوهیدرات کل ۱۲۳ گرم۴۱٪
فیبر رژیمی ۱۲ گرم۴۸٪
قند ۱ گرم
پروتئین ۱۶ گرم
ویتامین A۷٪
ویتامین C۰٪
کلسیم۱٪
آهن۲۵٪
اطلاعات کالری
مقدار به ازای هر وعده‌ی منتخب٪ ارزش روزانه
کالری‌ها۶۰۶ (۲۵۳۷ کیلوژول)۳۰٪
از کربوهیدرات۴۹۷ (۲۰۸۱ کیلوژول)
از چربی۶۵.۸ (۲۷۵ کیلوژول)
از پروتئین۴۲.۷ (۱۷۹ کیلوژول)
از الکل۰.۰ (۰.۰ کیلوژول)
کربوهیدرات‌ها
مقدار در ازای هر وعده‌ی مصرفی٪ ارزش روزانه
کربوهیدارت کل۱۲۳ گرم۴۱٪
فیبر رژیمی۱۲.۱ گرم۴۸٪
نشاسته
قند۱.۱ گرم
چربی‌ها و اسیدهای چرب
مقدار در ازای هر وعده‌ی مصرفی٪ ارزش روزانه
چربی کل۷.۹ گرم۱۲٪
چربی اشباع شده۱.۱ گرم۶٪
چربی تک اشباع نشده۲.۱ گرم
چربی چند اشباع نشده۳.۶ گرم
اسیدهای چرب ترنس کل
اسیدهای چرب ترنس-مونوئنوییک کل
اسیدهای چرب ترنس-پلی‌ئنوییک کل
اسیدهای چرب امگا ۳ کل۱۰۸ میلی گرم
اسیدهای چرب امگا ۶ کل۳۴۸۱ میلی گرم
پروتئین و آمینو اسیدها
مقدار در ازای هر وعده‌ی مصرفی٪ ارزش روزانه
پروتئین۱۵.۶ گرم۳۱٪
ویتامین‌ها
مقدار در ازای هر وعده‌ی مصرفی٪ ارزش روزانه
ویتامین A۳۵۵ واحد بین‌المللی۷٪
ویتامین C۰.۰ میلی گرم۰٪
ویتامین D
ویتامین E۰.۸ میلی گرم۴٪
ویتامین K۰.۵ میکروگرم۱٪
تیامین۰.۶ میلی گرم۴۳٪
ریبوفلاوین۰.۳ میلی گرم۲۰٪
نیاسین۶.۰ میلی گرم۳۰٪
ویتامین B6۱.۰ میلی گرم۵۲٪
فولات۳۱.۵ میکروگرم۸٪
ویتامین B12۰.۰ میکروگرم۰٪
پانتوتنیک اسید۰.۷ میلی گرم۷٪
کولین
بتائین
مواد معدنی
مقدار در ازای هر وعده‌ی مصرفی٪ ارزش روزانه
کلسیم11.6 میلی گرم۱٪
آهن۴.۵ میلی گرم۲۵٪
منیزیم۲۱۱ میلی گرم۵۳٪
فسفر۳۴۹ میلی گرم۳۵٪
پتاسیم۴۷۶ میلی گرم۱۴٪
سدیم۵۸.۱ میلی گرم۲٪
روی۳.۷ میلی گرم۲۴٪
مس۰.۵ میلی گرم۲۶٪
منگنز۰.۸ میی گرم۴۰٪
سلنیوم۲۵.۷ میکرو گرم۳۷٪
فلوراید

 

خواص بلال

۱. دیابت را کنترل می‌کند

هیپوگلیسمی (افزایش سطح گلوکز خون) به هیپوکسی (کاهش سطح اکسیژن خون) منتج می‌شود. وقتی رادیکال‌های آزاد در خون‌ شما وجود داشته باشند هیپوکسی وخیم‌تر می‌شود.

این رادیکال‌های آزاد یا گونه‌های اکسیژن واکنشی باعث التهاب بافت‌ها و تکثیر نامطلوب سلول‌ها می‌شوند.

آنتوسیانین و فلاونوئید موجود در بلال نابودگران قدرتمند رادیکال‌های آزاد هستند. آن‌ها رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند، گردش خون را بهبود می‌بخشند، از سلول‌های بتای پانکراسی محافظت می‌کنند، ترشح و حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهند، و از اختلالات کلیوی پیشگیری می‌کنند و این از بهترین خواص بلال است.

خواص بلال ۲: ممکن است به کاهش وزن کمک کند

کاکل ذرت – که کلاله‌ی ذرت است – ماده‌ای نرم، نخ مانند و اضافی است که یا سبز است یا زرد. کاکل ذرت فلاونوئیدها، تیانین‌ها، ساپونین‌ها، آلکالوئیدها، سیتواسترول‌های ضروری فراوان و همچنین کلسیم، پتاسیم و منیزیم فراوانی دارد.

این مواد شیمیایی گیاهی در کاکل ذرت ژن‌هایی را که تجمع چربی را کنترل می‌کنند، تشخیص سلول‌های چربی در عین افزایش تعداد لیپولیسیس‌ها، و متابولیسم اسیدهای چرب را تنظیم می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش وزن شما کمک شایانی بکند.

اما، مقالات بسیاری وجود دارد که نقش بلال و نشاسته‌ی آن را در افزایش وزن و چاقی اثبات کرده‌اند!

۳. می‌تواند التهاب را کاهش دهد

التهاب روش بدن است برای واکنش به تهدید هایی مانند پاتوژن‌ها، رادیکال‌های آزاد، فلزات سنگین، میان وعده‌های سمی، اوردوز، کمبودها، محرک‌های خارجی و هر استرس فیزیولوژیکی نامطلوب دیگر.

پروتئین‌ها و مواد شیمیایی گیاهی موجود در بخش دیگری از ذرت در مقابل عوامل التهاب زا از بدن‌تان مواظبت می‌کنند. گلوتن بلال یکی از این پروتئين‌ها است. فلاونوئیدهای مانند کوئرستین، نارینژنین، و لوتئین، همراه با آنتوسیانین‌ها، نیز به جلوگیری از فعال شدن متعدد و مکانسیسم‌های سلولی ژن‌های التهاب‌زا کمک می‌کنند.

طبق این نظریه، یک رژيم غذایی سرشار از بلال می‌تواند یبوست، آسم، آرتروز، بیماری‌های التهابی روده، رفلاکس معده، و درماتیت (آماس پوست) را کاهش دهد و اینها از بهترین خواص بلال است.

اما، شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهند بلال (ذرت) یک عامل التهاب زا است. و در این زمینه نشاسته و چربی‌ها را مقصر می‌دانند.

خواص بلال ۴: سطح آهن بدن را تقویت می‌کند

کم خونی در نتیجه‌ی فقر آهن در بدن به وجود می‌آید. کاهش تعداد هموگلوبین‌ها به مشکلات رشدی متعددی منجر می‌شود. کودکان مبتلا به کم خونی رشد کمی دارند، به لحاظ شناختی عقب افتادگی دارند، رشد روانحرکتی‌شان مشکل دارد، و سیستم ایمنی ضعیف/ناقصی دارند.

آهن در انتقال اکسیژن و مواد مغذی، متابولیسم انرژي، و قاعدگی زنان نقشی حیاتی ایفا می‌کند.

حتما در قسمت مربوط به ارزش غذایی بلال متوجه وجود آهن فراوان در آن شده‌اید.

اضافه کردن مشتقات ذرت یا بلال به رژیم غذایی‌تان به مقدار مورد نیاز می‌تواند مشکلات مربوط به کم خونی را، به ویژه در کودکان و زنان حل کند. داشتن میزان بهینه‌ای از آهن در بدن برای سلامت چشم‌ها، موها، و پوست نیز ضروری است.

۵. بنیه و بدن را تقویت می‌کند

تمام دانشمندان هم نظر هستند که کربوهیدرات‌ها بهترین سوخت برای بدن در طول انجام تمرین‌های ورزشی طولانی هستند. قهرمان ما – بلال – مملو از کربوهیدرات است.

و نکته‌ی بهتر اینکه بلال (ذرت) یک شاخص گلیسمی معتدل در حدود ۵۶ تا ۶۹ دارد.

فیبر و کربوهیدرات موجود در ذرت به ساخت بدنی رویایی کمک می‌کنند. هرچند کربوهیدرات در مقایسه با پروتئین یا چربی به سرعت جذب می‌شود، اما می‌تواند در سلول‌های شما برای مدتی طولانی ذخیره شود و ایجاد التهاب کنند. بنابراین، بلال (ذرت) راه حل این مشکل است، به ویژه برای ورزشکاران و باشگاهیانی که به طور منظم حرکات سنگینی انجام می‌دهند.

خواص بلال ۶: بینایی را بهبود می‌بخشد

لوتئین و زآگزانتین دو کاروتنوئیدی هستند که در تقویت بینایی نقش مهمی ایفا می‌کنند. کمبود این کاروتنوئیدها باعث آب مروارید، دژنراسیون ماکولار، و اختلالات بینایی مربوط به افزایش سن می‌شود.

بلال حاوی ۲۱.۹ میکرو گرم بر گرم لوتئین و ۱۰.۳ میکروگرم بر گرم زآگزانتین، و همچنین بتا-کریپتوکسانتین و بتاکاروتن است.

هنگامی که بلال‌های سفید، زرد، سرشار از کاروتنوئید، آبی  و قرمز به لحاظ محتوای لوتئين بررسی و آزمایش شدند دریافتند که در بلال زرد این ماده بیشترین مقدار (۴۰۶ میکرو گرم / ۱۰۰ گرم) و در بلال‌های آبی و سفید کمترین مقدار (به ترتیب ۵.۲ و ۵.۷ میکروگرم/۱۰۰ گرم) را دارد.

آیا دلتان می‌خواهد از دست آن عینک‌های ته اسکانی خلاص شوید؟ پس بلال تازه مصرف کنید و از خواص بلال بهره مند شوید.

بهترین راه برای خوردن بلال (ذرت) چیست؟ بله، مطمئنا افزودن آن به رژیم غذایی‌. سایت بازده به زودی در مقاله‌ای دیگر به بررسی و ارائه دستور پخت‌های خوشمزه، سریع، و آسان با استفاده از بلال (ذرت) می‌پردازد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: stylecraze

خواص بلال: ۶ نوع مختلف ذرت + ۶ فایده بلال برای سلامتی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی