کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انجیر : ۱۵ بهترین خواص انجیر برای سلامتی

برخی خواص انجیر‌ برای سلامتی شامل تاثیر آن در درمان اختلالات جنسی، یبوست، سوء هاضمه، هموروئید، دیابت، سرفه، برونشیت، و آسم می‌شود. هم‌چنین مصرف انجیر به عنوان راه فوری و سالم برای بازگشت به وزن ایده‌آل، پس از کاهش وزن ناشی از تحمل بیماری‌های سخت به کار می‌رود.

خواص انجیر

انجیر میوه‌ای فصلی است که در بخش‌های غربی آسیا یافت می‌شود، ولی انجیر خشک را می‌توان تقریبا در همه جا و در هر زمانی از سال پیدا کرد. درخت انجیر جزء خانواده‌ی مالبری است.

فواید انجیر برای سلامتی به دلیل وجود انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبر در این میوه‌ی نرم و شیرین است. انجیر غنی از مواد مغذی مفید نظیر ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، کلسیم، آهن، فسفر، منگنز، سدیم، پتاسیم و کلر است.

در ادامه خواص انجیر برای سلامتی آمده است

۱. پیشگیری از یبوست

در هر وعده‌ی مصرفی شامل سه عدد انجیر، ۵ گرم فیبر وجود دارد. این میزان از تجمع فیبر در انجیر به عملکردِ مرتب و سلامت روده‌ها و پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. فیبر می‌تواند میزان و حجم مدفوع را افزایش دهد؛ از این رو، نه تنها باعث پیشگیری از یبوست می‌شود، بلکه هم‌چنین می‌تواند اسهال و اجابت مزاج ناسالم و نامرتب را بهبود ببخشد.

۲. کاهش وزن

فیبر موجود در انجیر هم‌چنین به کاهش وزن کمک می‌کند و غالبا مصرف آن به افراد چاق توصیه می‌شود. با وجود این،‌ وجود کالری زیاد در انجیر می‌تواند منجر به افزایش وزن نیز بشود؛ به ویژه اگر همراه شیر مصرف شود. برای بهره‌مندی از میزان توصیه شده‌ی مواد مغذی موجود در انجیر مصرف چند عدد از این میوه‌ی خوشمزه کافی است، و نباید در خوردن آن زیاده‌روی کرد! همیشه به یاد بسپارید،‌ زیاده‌روی در مصرف مفیدترین خوراکی‌ها هم برای‌تان مضر است.

۳. کاهش کلسترول

انجیر حاوی پکتین، نوعی فیبر محلول، است. وقتی فیبر وارد دستگاه گوارش می‌شود، در طول مسیرش به سمت روده‌ی بزرگ توده‌های اضافی کلسترول را جارو می‌کند و به همراه خود به سمت انتهای روده‌ی بزرگ می‌برد و به این ترتیب، از بدن خارج می‌کند. هم‌چنین پکتین موجود در انجیر به عنوان فیبر محلول، به بهبود وضعیت اجابت مزاج کمک می‌کند. انجیر جزء خوراکی‌هایی با بیش‌ترین میزان فیبر است، به همین دلیل می‌تواند به عنوان ملین عمل کند. وجود مقدار زیاد فیبر در رژیم غذایی‌تان با پیشگیری از برخی سرطان‌های دستگاه گوارش نظیر سرطان روده‌ی بزرگ می‌تواند به سلامت عمومی‌تان کمک کند.

۴. پیشگیری از بیماری کرونر قلب

انجیر خشک حاوی فنول، امگا-۳ و امگا-۶ است. این اسیدهای چرب خطر بیماری کرونر قلب را کاهش می‌دهند. به علاوه، برگ‌های انجیر بر سطح تری‌گلیسرید موجود در بدن (یا همان چربی خون) افراد تاثیری چشمگیر دارد. برگ‌های انجیر تری‌گلیسرید خون را مهار می‌کنند و میزان آن را در بدن کاهش می‌دهند. تری‌گلیسرید از دیگر عوامل موثر در بروز انواع بیماری‌های قلبی است.

۵. جلوگیری از سرطان روده‌ی بزرگ

وجود فیبر در انجیر با بهبود وضعیت اجابت مزاج به دفع رادیکال‌های آزاد و دیگر مواد سرطان‌زا، به ویژه از روده‌ی بزرگ کمک می‌کند.

۶. محافظت از بدن در برابر ابتلا به سرطان سینه در یائسگی

انجیر با داشتن میزان بالایی از فیبر به عنوان عاملی برای محافظت از بدن در برابر سرطان سینه شناخته می‌شود. وقتی زنان به یائسگی می‌رسند غالبا تعادل هورمون‌‌ها در بدن‌شان به هم می‌ریزد. عملکرد دستگاه‌های بدن آن‌چنان با یکدیگر پیوند خورده است که به هم ریختن تعادل هورمون‌ها می‌تواند باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شود؛ و به این ترتیب، بر توانایی آنتی‌اکسیدان‌ها در مبارزه علیه رادیکال‌های آزاد تاثیر بگذارد. رادیکال‌های آزاد از عوامل اولیه‌ی رشد سرطان هستند. بنابراین، انجیر با تامین میزان زیادی فیبر در بدن می‌تواند خط دفاعی‌تان را علیه سرطان تقویت کند.

خواص انجیر۷. کمک به بیماران دیابتی

انجمن دیابت آمریکا به بیماران دیابتی توصیه می‌کند انجیر مصرف کنند، زیرا این میوه‌ی پر منفعت به دلیل داشتن میزان بالایی از فیبر می‌تواند به افزایش قدرت کنترل عملی دیابت به این بیماران کمک ‌کند. برگ‌های انجیر میزان انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی را که مرتبا باید انسولین تزریق کنند، کاهش می‌دهد. این میوه سرشار از پتاسیم است؛ این ماده به تنظیم میزان قند جذب شده‌ی خون پس از مصرف غذا کمک می‌کند. مصرف زیاد پتاسیم کمک می‌کند قند خون کم‌تر دچار نوسان شود؛ بنابراین، مصرف انجیر می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند به زندگی معمول برگردند.

۸. پیشگیری از فشار خون

آدم‌ها معمولا سدیم را از طریق مصرف نمک وارد بدن می‌کنند؛ به این ترتیب، مصرف بالای نمک و کاهش میزان مصرف خوراکی‌های حاوی پتاسیم، یعنی کاهش پتاسیم و افزایش سدیم، می‌تواند به فشار خون منجر شود. انجیر سرشار از پتاسیم است ولی سدیم اندکی در خود دارد؛ از این رو، نیروی دفاعی قدرتمندی در برابر فشار خون و آثار مخرب آن تلقی شود؛ و هم‌چنین باعث آرامش و تمدد اعصاب‌تان نیز می‌شود.

۹. تسکین برونشیت

با دم کردن برگ‌های درخت انجیر‌ می‌توان از مواد شیمیایی طبیعی موجود در آن بهره‌مند شد. معمولا دم‌نوش برگ انجیر را برای تسکین بیماری‌های تنفسی مختلفی نظیر برونشیت تجویز می‌کنند، و هم‌چنین از آن به عنوان راهی برای پیشگیری و کاهش علائم بیماران مبتلا به آسم استفاده می‌شود.

۱۰. تسکین بیماری‌های آمیزشی

از قدیم و به شکل سنتی در شبه قاره‌ی هند و برخی دیگر از مناطق دنیا، از این میوه به عنوان مرهم آرام‌بخشی برای بیماری‌های آمیزشی استفاده می‌کردند. برای تسکین بیماری‌های آمیزشی می‌توان از انجیر به صورت خوراکی یا پماد موضعی استفاده کرد. البته در مورد مجموعه‌ی دقیق علائم و بیماری‌هایی که مصرف انجیر می‌تواند تاثیر مثبتی بر آن‌ها بگذارد، نیاز به پژوهش‌های بیش‌تری وجود دارد.

۱۱. رفع اختلالات جنسی

قرن‌ها است برای درمان اختلالات جنسی نظیر ناباروری، ضعف بنیه، یا اختلال نعوظ استفاده از انجیر‌ را توصیه می‌کنند. کاربرد این میوه در رفع اختلالات جنسی در برخی مناطق به بخش اصلی اسطوره‌شناسی و فرهنگ آن منطقه تبدیل شده است، و غالب اوقات از انجیر به عنوان مکمل جنسی یا باروری قدرتمندی یاد می‌شود. با این‌که درباره‌ی میزان موفقیت حقیقی انجیر به عنوان داروی محرک قوای جنسی جای بحث وجود دارد، ولی از آن‌جا که میزان بالای ویتامین‌ها و مواد معدنی ارزشمند موجود در انجیر فقط باعث افزایش ناگهانی انرژی و بنیه‌ی افراد می‌شود، برخی‌ها این افزایش ناگهانی انرژی را با تحریک جنسی اشتباه می‌گیرند. ۲ تا ۳ عدد انجیر را به مدت یک شب در شیر بخیسانید، و صبح فردا آن را میل نمایید تا قدرت جنسی‌تان را افزایش دهید.

۱۲. استحکام استخوان‌ها

این میوه سرشار از کلسیم است؛ وجود کلسیم برای استحکام استخوان‌ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان بسیار ضروری است. هم‌چنین انجیر غنی از فسفر است که باعث تشکیل استخوان‌ها، یا در صورت بروز هر گونه آسیب یا ضعف استخوان‌ها باعث رشد مجدد آن‌ها می‌شود.

۱۳. جلوگیری از دفع کلسیم از راه ادرار

آدم‌هایی که در رژیم غذایی‌شان از میزان بالایی سدیم استفاده می‌کنند در معرض دفع کلسیم از راه ادرار قرار می‌گیرند. میزان بالای پتاسیم در انجیر می‌تواند به جلوگیری از این وضعیت کمک و مواد دفعی از راه ادرار را تنظیم کند. پتاسیم باعث می‌شود میزان کلسیم دفعی به حداقل برسد، و هم زمان میزان بیش‌تری اسید اوریک و دیگر سموم مضر از راه ادرار دفع شوند.

۱۴. پیشگیری از تباهی لکه‌ی زردِ چشم

ممکن است برخی افراد سالخورده قوه‌ی بینایی‌شان را به دلیل تباهی لکه‌ی زرد چشم از دست بدهند. مصرف میوه‌ها به ویژه انجیر برای کمک به پیشگیری از این بیماری رایج در سالخوردگی بسیار مفید است.

۱۵. تسکین گلودرد

میزان بالای لعاب این میوه به درمان و تسکین گلودرد کمک می‌کند. طبیعت آرام‌بخش این میوه و عصاره‌ی طبیعی آن می‌تواند درد و فشار وارد بر تارهای صوتی را تسکین دهد.

مصرف این میوه برای درمان انواع اختلالات تنفسی نظیر سیاه‌سرفه و آسم بسیار مفید است. هم‌چنین این میوه می‌تواند به صورت موثر به دستگاه گوارش کمک کند، و در درمان یبوست، سوء هاضمه، معده درد، و بسیاری دیگر از بیماری‌های گوارشی مورد استفاده قرار گیرد. مصرف انجیر برای تسکین تب، گوش درد، کورک، دمل و بیماری‌های آمیزشی مفید است؛ و برای حفظ سلامتی کبد نیز بسیار موثر است. انجیر دارای خاصیت قلیایی بالایی است؛ از این رو، می‌تواند به تنظیم pH بدن کمک کند. این میوه سرشار از فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌ها است؛ این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کنند. هم‌چنین این میوه به عنوان ملین شناخته می‌شود، و میزان چربی و قند پایینی دارد.

انجیر میوه‌ای شیرین و نرم است که غالبا از پوره‌ی آن به عنوان جایگزینی برای شکر استفاده می‌شود. از این میوه فرآوری‌شده در ساخت کلوچه‌، پودینگ، کیک، انواع شیرینی‌ها، مربا، ژله و مواد نگهدارنده استفاده می‌شود.

موارد احتیاط

از آن‌جا که زیاده‌روی در مصرف مفیدترین خوراکی‌ها هم برای‌ انسان مضر است، مصرف بیش از حد آن باعث اسهال می‌شود. به علاوه، انجیر خشک مملو از قند است و به صورت بالقوه می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. هم‌چنین، افرادی هستند که به این میوه یا برخی از ترکیبات خاص موجود در آن حساسیت دارند؛ واکنش‌های آلرژیک این افراد می‌تواند بسیار ملایم یا بسیار شدید باشد. و به خاطر بسپارید، پیش از اقدام به هرگونه تغییر در رژیم غذایی، الگوهای رفتاری یا سبک زندگی حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

در آخر این‌که بهتر است از مصرف بیش از اندازه‌ی این میوه در یک یا دو هفته‌ی منتهی به عمل جراحی خودداری کنید، زیرا بعضی اوقات ممکن است باعث خونریزی در مجاری گوارشی برخی افراد شود.

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: organicfacts

خواص انجیر : ۱۵ بهترین فایده انجیر برای سلامتی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی