کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آنتوسیانین:‌ ۱۲ نکته درباره خواص آنتوسیانین برای سلامتی بدن

آنتوسیانین‌ فقط یکی از بیش از ۶۰۰۰ نوع مختلف مواد مغذی گیاهی پلی‌فنول فلاونوئیدی است! دلیل آن‌که نام آنتوسیانین را بیش‌تر از سایر مواد مغذی گیاهی می‌شنویم، این است که به طور گسترده در بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها یافت می‌شود. متخصصان معتقدند، بیش‌تر آدم‌هایی که از یک رژیم غذایی سالم و متنوع پیروی می‌کنند، در مقایسه با سایر فلاونوئیدهای غذایی، تا ۹ برابر بیش‌تر آنتوسیانین مصرف می‌کنند. بیش‌تر مواد غذایی گیاهی سرشار از مواد مغذی انواع مختلفی از فلاونوئید‌ها را برای بدن تامین می‌کنند؛ با این حال، آن‌ها فقط سرشار از یک یا دو مورد از این مواد مغذی هستند.

آنتوسیانین

بنابراین، اگر وجود آنتوسیانین در میوه‌ها و سبزی‌ها باعث ایجاد رنگ قرمز، بنفش، و آبی در آن‌ها می‌شود، آیا انگورها نیز دارای آنتوسیانین هستند؟‌ بادمجان یا بلوبری چه‌طور؟‌ پاسخ مثبت است، تمام این مواد غذایی به همراه بسیاری دیگر از میوه‌ها و سبزی‌ها آنتوسیانین مورد نیاز بدن را به همراه بسیاری دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامتی در اختیارمان قرار می‌دهند. مصرف میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از مواد مغذی که آنتوسیانین مورد نیازمان را تامین می‌کنند، چه فوایدی به همراه دارند؟ برخی از مهم‌ترین فواید مصرف این گونه مواد غذایی عبارت هستند از محافظت از بدن در برابر بیماری قلبی و عروقی، سرطان، و اختلالات عصبی.

آنتوسیانین نوعی فلاونوئید است؛ فلاونوئید‌ها خانواده‌ای آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند هستند که علیه اثرات پیری و استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کنند. تاکنون بیش از ۶۳۵ آنتوسیانین مختلف شناسایی شده است.

آنتوسیانین‌های چه رنگی هستند، و این مسئله چگونه می‌تواند در پیدا کردن مواد غذایی سرشار از آن‌ها به ما کمک کند؟ آنتوسیانین یعنی “‌رنگدانه‌های فلاونوئیدی آبی، بنفش، یا قرمزی که در گیاهان یافت می‌شوند‌.‌”‌ آنتوسیانین‌های از لحاظ ساختاری، رنگدانه‌های گلیکوزید قابل حل در آب هستند که رنگ‌شان ممکن است بسته به pH مخصوص آن‌ها تغییر کند. نوع دقیق آنتوسیانین موجود در یک میوه یا سبزی تا حدودی تعیین‌کننده‌ی میزان رنگ قرمز، بنفش، آبی یا حتی نارنجی آن‌ها است. به همین خاطر، نمونه‌های مختلف یک نوع میوه یا سبزی، نظیر بادمجان یا پیاز، دارای طیف رنگی مختلفی هستند.

یک نکته‌ی جالب درباره‌ی بیش‌تر آنتی‌اکسیدان‌ها: این ترکیبات نه فقط برای مصرف کننده (مثلا انسان) مفید هستند، بلکه برای خود گیاه نیز دارای فایده‌اند. گیاهان مواد شیمیایی گیاهی نظیر آنتوسیانین را به عنوان یک سازوکار دفاعی تولید می‌کنند؛ مواد شیمیایی گیاهی باعث بهبود مقاومت گیاهان می‌شوند و از آن‌ها در برابر نابودی محافظت می‌کنند. برای مثال، آنتوسیانین می‌تواند از گیاه در برابر خورده شدن توسط شکارچیان (نظیر حشره‌ها، پرندگان، یا جوندگان)، و از عوامل استرس‌زای محیطی نظیر اشعه‌ی ماورای بنفش، هوای سرد، و خشکسالی محافظت کند.

فواید آنتوسیانین برای سلامتی

آنتوسیانین، پس از مصرف، داخل بدن چه کارهایی انجام می‌دهد؟ علی‌رغم تمام پژوهش‌ها و پیشرفت‌های علمی، هم‌چنان باید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی زیست فعالیت، مصرف، جذب، و نقش مواد مغذی گیاهی، نظیر آنتوسیانین به دست بیاوریم. تاکنون می‌دانیم آنتوسیانین در مبارزه علیه آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد نقش دارد؛‌ فعالیت رادیکال‌های آزاد می‌تواند به پیری زودرس و ایجاد انواع مختلفی از بیماری‌ها منجر شود. آنتوسیانین‌های، علاوه بر توانایی‌شان در مبارزه علیه رادیکال‌های آزاد / استرس اکسیداتیو، دارای اثرات دیگری در خصوص محافظت از سلول‌ها، بافت‌ها، و اندام‌های حیاتی بدن هستند که هم‌چنان ناشناخته باقی مانده‌اند. برای مثال، پژوهش‌ها نشان می‌دهند آنتوسیانین‌ها در تعامل با میکروفلورای روده، تاثیرات مثبتی بر سلامتی روده می‌گذارند، و می‌توانند به کاهش نشانه‌های التهابی ناشی از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن کمک کنند، و هم‌چنین می‌تواند حفظ تعادل هورمونی بدن شوند.

فواید آنتوسیانین‌های برای سلامتی چه هستند؟ طبق یافته‌های پژوهشی،‌ برخی از وضعیت‌ها و بیماری‌هایی که ممکن است مصرف آنتوسیانین از بروز آن‌ها پیشگیری کند، عبارت هستند از:

الف. بیماری قلبی و عروقی، و عوامل خطر این بیماری از قبیل فشار خون بالا، و تصلب شرایین
ب. سرطان
پ. اختلال در عملکرد دستگاه ایمنی بدن
ت. دیابت
ث. اختلالات عصبی، از قبیل بیماری آلزایمر و زوال عقل
ج. علائم ضعف کارکرد شناختی، از قبیل ضعف حافظه و دشواری در تمرکز
چ. خستگی مفرط
ح. کاهش توان بازیابی انرژی پس از انجام فعالیت‌های بدنی / ورزشی
خ. ضعف بینایی
د. چاقی مفرط

غذای کمکی کودک, بلوبری

۱. محافظت از بدن در برابر بیماری قلبی و عروقی

به طور کلی، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند، تنها مصرف روزانه یک یا دو وعده (یا ترجیحا بیش‌تر) مواد غذایی غنی از آنتوسیانین می‌تواند از بدن در برابر مشکلاتی نظیر فشار خون بالا و تصلب شرایین محافظت کند. نه تنها مصرف روزانه‌ی مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان بسیار مفید است، حتی مصرف این قبیل مواد غذایی به دفعات زیاد در طول هفته، می‌تواند به بهبود وضعیت سلامت انسان کمک کند. طبق یافته‌های مطالعات سلامت زنان در ایالت آیووا که بر روی بیش از ۳۴۰۰۰ زن یائسه به عمل آمد، خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری قلبی / بیماری سرخرگ کرونری در زنانی که هفته‌ای یک بار یا بیش‌تر بلوبری یا توت فرنگی غنی از آنتوسیانین مصرف می‌کردند، به اندازه‌ی قابل توجهی کاهش یافت.

پژوهش گسترده‌ی دیگری تحت عنوان مطالعه‌ی سلامت پرستاران که به مدت بیش از ده سال بر روز بیش از ۴۶۰۰۰ زن و ۲۳۰۰۰ مرد به عمل آمد، به شواهد دست یافت که نشان می‌دهند، خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا (هایپرتنشن)، سکته قلبی و / یا آنفارکتوس در آدم‌هایی که مقدار زیادی آنتوسیانین (به خصوص از طریق بلوبری و توت فرنگی) مصرف می‌کنند، در مقایسه با آن‌هایی که مقدار اندکی از این آنتی‌اکسیدان وارد بدن‌شان می‌کنند، پایین‌تر است. این مسئله حتی پس از کنترل سایر عوامل نظیر سطح فعالیت بدنی، سابقه‌ی خانوادگی، و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) نیز هم‌چنان صحت داشت.

هم‌چنین، فواید آنتوسیانین برای بیماران مبتلا به دیابت و اختلالات لوزالمعده در سال‌های اخیر توسط پژوهشگران کشف شده‌اند؛‌ بار دیگر، اثربخشی آنتوسیانین ناشی از اثرات بیولوژیکی هم‌زمان و متعدد این رنگدانه بر بدن است؛ اثراتی از جمله پیشگیری از تولید رادیکال‌های آزاد، کاهش پراکسیداسیون لیپید، کاهش ورم لوزالمعده، و کاهش غلظت قند خون در ادرار و سرم خون.

۲. بهبود کارکرد ایمنی بدن

بیوفلاونوئیدهای آنتوسیانین می‌توانند از آسیب‌های دی‌ان‌ای و پراکسیداسیون لیپید پیشگیری کنند؛ هم‌چنین، این ترکیبات دارای اثرات ضد التهابی هستند و به افزایش تولید سیتوکین‌هایی کمک می‌کنند که واکنش‌های ایمنی بدن را تنظیم می‌کنند. هم‌چنین، طبق شواهد علمی، آنتوسیانین با کاهش فعالیت استروژنی باعث تنظیم تعادل هورمونی بدن می‌شود؛ به علاوه، به تنظیم تولید آنزیم‌هایی کمک می‌کند که جذب مواد مغذی را در بدن بهبود می‌بخشند، و نفوذپذیری و شکنندگی غشای سلولی را کاهش می‌دهد – و از این طریق، غشای سلولی را مستحکم می‌کند.

۳. محافظت از بدن در برابر سرطان

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، آنتوسیانین به خاطر اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد سرطانی، و ضد التهابی می‌تواند خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان را کاهش دهد. این اثرات در آزمایش‌های پژوهشی درون‌تنی و برون‌تنی بر روی انسان‌ها و حیوانات مشاهده شده‌اند. مطالعات نشان داده‌اند، آنتوسیانین قادر است به صورت طبیعی از طریق جلوگیری از تکثیر سلول‌ها با سرطان مبارزه کند و با ایجاد تداخل در فرایند سرطان‌زایی باعث مهار تشکیل تومور شود. یکی از راه‌هایی که آنتوسیانین باعث مهار تشکیل تومور می‌شود، این است که مسیرهای پروتئین کیناز فعال‌ شده با میتوژن را مسدود می‌کند.

۴. بهبود کارکرد شناختی

مطالعات دریافته‌اند، رژیم‌های غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی نظیر آنتوسیانین باعث جبران برخی کمبودهای ناشی از افزایش سن می‌شوند که بر پارامترهای عصبی و رفتاری، از جمله کارکردهای حافظه و حرکت تاثیر می‌گذارند. آنتوسیانین به عنوان عاملی برای محافظت از کارکرد حافظه، هماهنگی اعضای بدن، و کارکرد عصبی در میان سالمندان شناخته می‌شود. نتایج مطالعه‌ای در کشور کره نشان دادند، مصرف آنتوسیانین جدا شده از سیب زمینی شیرین بنفش توانست عملکرد شناختی موش‌ها آزمایشگاهی را بهبود ببخشد و از پراکسیداسیون لیپید در بافت‌های مغزی آن‌ها جلوگیری کند.

خواص بادمجان در بارداری

۵. بهبود عملکرد ورزشی و بازیابی پس از انجام فعالیت‌های بدنی

به نظر می‌رسد، آنتی‌اکسیدان‌ها با کاهش میزان خستگی و اثرات منفی تجمع بیش از اندازه‌ی اکسیژن و رادیکال‌های آزاد در طول انجام فعالیت‌های بدنی می‌تواند عملکرد بدنی بهبود ببخشد. طی یک آزمایش بالینی دو سو کور، ۵۴ مرد و زن ورزشکار تحت مطالعه درآمدند؛ حداکثر اکسیژن مصرفی یا VO2 max گروهی از ورزشکارانی که به مدت شش هفته، روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم قرص آنتوسیانین مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروهی روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم قرص پلاسیبو (دارونما) دریافت کرده بودند، به اندازه‌ی قابل توجهی بهبود یافت.

هم‌چنین، برخی از مطالعات نشان داده‌اند، آب میوه‌های حاوی آنتوسیانین، نظیر آب آلبالو یا بلوبری درصد طبیعی، دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی هستند و بر آسیب‌های ماهیچه‌ای پس از انجام فعالیت‌های بدن و توانایی بازیابی مناسب بدن تاثیر مثبت می‌گذارند.

شواهدی که از مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات به دست آمده‌اند، نشان می‌دهند آنتوسیانین‌های مصرفی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی پر چرب می‌توانند به جلوگیری از افزایش وزن و بافت چربی بدن کمک کنند.

۶. بهبود وضعیت سلامت چشم‌ها و توان بینایی

طبق شواهد علمی، آنتوسیانین می‌تواند با محافظت از چشم‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد به بهبود توانایی دید در شب و توان بینایی کمک کند. طبق یافته‌های یک مطالعه، مصرف خوراکی آنتوسیانین‌های موجود در انگورفرنگی سیاه به شکل قابل توجهی باعث بهبود توانایی دید در شب در آدم‌های بزرگسال می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، آنتوسیانین‌ها دست‌کم به دو طریق باعث بهبود توان بینایی و محافظت از سلامت چشم‌ها می‌شوند؛ بازسازی رودوپسین و محافظت از چشم‌ها در برابر التهاب.

۷. مواد غذایی سرشار از آنتوسیانین

مواد شیمیایی گیاهی فلاونوئیدی عمدتا در مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی نظیر چای، عسل، میوه‌ها، سبزی‌ها، آجیل، روغن زیتون، و کاکائو یافت می‌شوند.

کدام مواد غذایی حاوی بیش‌ترین مقدار آنتوسیانین هستند؟‌ بهترین راه برای تامین آنتوسیانین برای بدن، مصرف میوه‌های و سبزی‌های قرمز، آبی، ارغوانی، بنفش، و نارنجی (یا برخی ترکیب این رنگ‌ها) است. هنگامی که یک مولکول آنتوسیانین با یک قند جفت می‌شود، ترکیبی به نام گلیکوزید ایجاد می‌شود؛‌ به این ترتیب، رنگ‌ها / رنگدانه‌ها در مواد غذایی گیاهی جلوه پیدا می‌کنند.

کدام‌یک از میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی آنتوسیانین هستند؟‌بهترین مواد غذایی حاوی آنتوسیانین عبارت هستند از:

الف. انگور فرنگی سیاه، آقطی، کرنبری، آب آلبالو، بلوبری، تمشک سیاه، توت سیاه، و توت فرنگی. هم‌چنین، آب تازه و طبیعی این میوه‌ها نیز به عنوان منبع عالی برای آنتوسیانین به شمار می‌روند. برخی از اَبَر میوه‌های متعلق به این خانواده نیز حاوی آنتوسیانین هستند، از جمله زالزالک، لوگان‌بری، آکای‌بری.
ب. انگور قرمز و بنفش، به خصوص انگور کنکورد
پ. گیلاس
ت. انار (هم‌چنین آب انار)
ث. بادمجان (هر چه بنفش‌تر، بهتر)
ج. آلوی سیاه
چ. پرتقال خونی
ح. کلم قرمز
خ. پیاز قرمز
د. سیب زمینی شیرین بنفش
ذ. ذرت آبی
ر. هویج سیاه و بنفش
ز. گل‌ها و گیاهان خوراکی نظیر نعناع بنفش، پیچ ساعتی، مریم گلی بنفش، اسطوخودوس
ژ. انواع خاصی از سیب،‌ نظیر سیب قرمز

میزان دقیق آنتوسیانین موجود در این مواد غذایی تا حدود زیادی می‌تواند به متغیرهایی نظیر مکان و نحوه‌ی رشد آن‌ها، ارگانیک بودن و تازگی آن‌ها هنگام مصرف بستگی دارد.

شاید برای‌تان این پرسش مطرح شده باشد که چرا چغندر، با رنگ قرمز و ارغوانی قوی‌اش، در فهرست بالا قرار ندارد. آیا چغندر حاوی آنتوسیانین است؟ شاید رنگ چغندر ارغوانی باشد، ولی در واقع این رنگ به خاطر وجود رنگدانه‌های بتالائین است، نه آنتوسیانین. با این حال، چغندر ماده‌ی غذایی بسیار سالم و مغذی است،‌ و نباید آن را از رژیم غذایی‌تان خارج کنید. رنگدانه‌های بتالائین نیز می‌توانند باعث بنفش یا قرمز شدن برخی مواد غذایی شوند. آن‌ها نیز، درست مانند آنتوسیانین، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند با فواید مشابه؛ از جمله مبارزه علیه استرس اکسیداتیو.

درمان خانگی هموروئید در بارداری, ترشی کلم

۸. مقایسه‌ی آنتوسیانین با آنتوسیانیدین

الف. آنتوسیانین و آنتوسیانیدین جزء زیر مجموعه‌های مواد شیمیایی گیاهی فنولیک هستند. هر دو دارای کاربردها و فواید مشابه‌ای هستند ولی ساختار شیمیایی متفاوتی دارند. آنتوسیانین به صورت گلیکوزید و آنتوسیانیدین به شکل آگلیکون وجود دارد.
ب. رایج‌ترین انواع آنتوسیانیدین عبارت هستند از سیانیدین، دلفینیدین، پلارگونیدین، پئونیدین، پتونیدین، و مالویدین. آنتوسیانیدین رنگدانه‌ای قرمز و ارغوانی رنگ (سرخابی) است که در توت‌ها و سایر سبزی‌های قرمز رنگ نظیر سیب زمینی شیرین و ذرت ارغوانی یافت می‌شود.
پ. آنتوسیانیدین و آنتوسیانین به عنوان رنگ‌های طبیعی و رنگ غذایی کاربرد دارند. هم‌چنین، از اثرات مفید و گوناگون آن‌ها برای سلامتی در تولید محصولات دارویی استفاده می‌شود.
ت. مطالعات بر روی انسان‌ها و حیوان‌ها نشان داده‌اند، آنتوسیانیدین و آنتوسیانین دارای فعالیت‌های آنتی‌اکسیداتیو و ضد میکروبی قدرتمندی دارند. هم‌چنین، این ترکیبات به بهبود سلامت بینایی و عصبی کمک می‌کنند و از بدن در برابر انواع مختلفی از بیماری‌ها نیز محافظت می‌کنند.

۹. آنتوسیانین در طب سنتی چین و آیورودا

سال‌ها پیش از آن‌که مطالعات علمی بتوانند آنتوسیانین را جدا کنند و بر روی آن بررسی‌های کاملی انجام دهند، طب گیاهی و سنتی در سراسر جهان از مواد غذایی حاوی این آنتی‌اکسیدان برای بهبود وضعیت سلامتی و مبارزه با بیماری‌ها استفاده می‌کرد. فرهنگ‌های باستانی برای قرن‌ها از اثرات درمانی مواد غذایی حاوی آنتوسیانین آگاهی داشتند. برای نمونه، در تاریخ، مواد غذایی قرمز، آبی، سیاه، و ارغوانی به عنوان داروهای طبیعی برای بهبود وضعیت‌هایی نظیر اختلالات کبد، فشار خون بالا، اختلالات بینایی، عفونت‌های میکروبی، خستگی مفرط، اضطراب، و اسهال شناخته می‌شدند.

متخصصان طب سنتی چینی معتقدند مواد غذایی گیاهی تیره رنگ (آبی یا ارغوانی) به “‌از بین بردن رکود خون‌”‌ کمک می‌کنند. در طب سنتی چینی، رنگ ماده‌ی غذایی حرف‌هایی زیادی درباره‌ی اثرات آن بر سلامتی انسان می‌زند. به اعتقاد متخصصان طب سنتی چینی، غذاهای سیاه رنگ گرم هستند و برای زمستان مناسب‌اند، در حالی‌که غذاهای قرمز سرد و خنک‌کننده، و برای تابستان مناسب هستند. هم‌چنین، مواد غذایی با رنگ تیره منطبق با عنصر آب، و با سردی و شوری در ارتباط هستند. گفته می‌شود این گونه غذاها با بهبود توانایی ذخیره‌ی انرژی، متعادل کردن متابولیسم (سوخت و ساز) مایعات، و دفع سموم از بدن از اندام‌هایی نظیر معده، طحال، و کلیه‌ها محافظت می‌کنند.

از سویی دیگر، در طب سنتی چینی غذاهای قرمز رنگ با گرما، آتش، تابستان، شادی، و تلخی در ارتباط هستند. طبق باورهای طب چینی، مواد غذایی قرمز رنگ از اندام‌هایی نظیر قلب و روده‌ی کوچک محافظت می‌کنند. این گونه مواد غذایی به تغذیه‌ی خون، بهبود گردش خون، و کاهش علائم بیماران به مبتلا به کم خونی، تپش قلب، گزگز دست و پا، رنگ پریدگی، و کاهش توان و انرژی کمک می‌کنند.

در طب آیورودا، مواد غذایی قرمز، ارغوانی، و آبی رنگ ممکن است به عنوان غذاهای گرم یا سرد شناخته شوند. انگورها، گیلاس، و پرتقال گرما تولید می‌کنند، در حالی‌که توت فرنگی، انار، کلم، و بادمجان باعث کاهش گرما می‌شوند. انواع توت‌ها در طب آیورودا از ارزش خاصی بهره‌مند هستند، زیرا قادر هستند دمای داخل بدن را کاهش دهند، تورم را بهبود ببخشند، بافت‌های التهابی را درمان کنند، و به خنک شدن خون نیز کمک کنند. در طب آیورودا، غذاها با برخی از هیجان‌ها نیز در ارتباط هستند. غذاهای قرمز رنگ انرژی را افزایش می‌دهند و با رخوت و خستگی مبارزه می‌کنند،‌ در حالی‌که غذاهای آبی و سیاه رنگ باعث آرامش می‌شوند و با اضطراب مبارزه می‌کنند.

۱۰. مکمل‌های آنتوسیانین و دوز مصرفی

آیا مصرف مکمل‌های آنتوسیانین به اندازه‌ی مصرف مواد غذایی حاوی این ترکیب برای سلامتی مفید است؟ به طور کلی، هم‌چنان باید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی نحوه‌ی اثربخشی و فواید مکمل‌های آنتوسیانین برای سلامتی به دست آورد. به هر جهت، در حال حاضر، متخصصان توصیه می‌کنند آنتوسیانین مورد نیاز بدن‌تان را، به جای مصرف مکمل‌های مصنوعی، از منابع غذایی طبیعی تامین کنید.

بررسی ۱۰ مطالعه در خصوص استفاده از مکمل‌های آنتوسیانین نشان داد، مصرف این مکمل‌ها به اندازه‌ی قابل توجهی سطوح ال‌دی‌ال را در بیماران یا آدم‌هایی که دارای کلسترول بالایی بودند، کاهش داد. با وجود این، مصرف مکمل‌های آنتوسیانین تاثیر چندانی بر سایر عوامل خطر و علائم بیماری قلبی و عروقی نداشت. مصرف روزانه‌ی ۶۴۰ میلی‌گرم آنتوسیانین در بزرگسالان، عوارض جانبی خاصی در بر نداشت.

از جمله برخی نمونه‌های آنتوسیانین‌ که می‌توان آن‌ها را جداسازی و به عنوان مکمل استفاده کرد، می‌توان به سیانیدین و پلارگونیدین اشاره کرد. سیانیدین گلیکوزید جدا شده‌ای از زیرمجموعه‌ی آنتوسیانین‌ها است که می‌توان آن را برای تقویت دستگاه ایمنی بدن به صورت مکمل مصرف کرد. پلارگونیدین نیز یکی دیگر از انواع آنتوسیانین است که با رنگ نارنجی شناخته می‌شود. طبق شواهد علمی در برخی مطالعات، این دو مکمل به مبارزه علیه استرس اکسیداتیو و کنترل سطوح گلوکز (قند) خون کمک می‌کنند.

هشدارهایی درباره‌ی مکمل‌های آنتوسیانین

چنان‌چه تمایل دارید از مکمل‌های آنتوسیانین استفاده کنید، اکیدا توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به مصرف آن‌ها، یک دوره از آب صد درصد طبیعی آلبالو، بلوبری، یا انار مصرف کنید. مطالعات گسترده‌تری (نسبت به مکمل‌های آنتوسیانین) در خصوص فواید و اثرات مثبت مصرف آب این قبیل میوه‌ها به عمل آمده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (اف‌دی‌ای) نظارتی بر صنعت تولید مکمل، و هم‌چنین، فروش مکمل‌های آنتی‌اکسیدان ندارد، و هم‌چنان چالش‌های زیادی در خصوص کنترل کیفیت این قبلی محصولات وجود دارد. هنگام خرید کپسول / قرص آنتوسیانین باید به برند و شرکت تولید کننده‌ی آن، و هم‌چنین، به درج یا عدم درج مواد تشکیل‌ دهنده‌ی آن بر روی برچسب محصول دقت کنید.

نتایج یک مطالعه در این زمینه نشان داد، بیش از ۳۰ درصد از مکمل‌های غذایی آنتوسیانین حاوی میوه‌هایی نیستند که بر روی برچسب‌شان نوشته شده‌اند؛ هم‌چنین، برخی از آن‌ها به طور کلی حاوی هیچ آنتوسیانینی نیستند یا آن‌چه بر روی برچسب این محصولات درج شده‌، با محتویات آن‌ها متفاوت است. نتایج یک مطالعه‌ی دیگر نیز نشان دادند، میزان آنتوسیانین موجود در مکمل‌ها ممکن است به صورت قابل ملاحظه‌ای متفاوت باشد؛ این مسئله باعث می‌شود آگاهی از میزان دقیق مصرف این مکمل‌ها و جذب آنتوسیانین در بدن دشوار باشد.

۱۱. نحوه‌ی مصرف آنتوسیانین

حداقل میزان مصرف مواد غذایی حاوی آنتوسیانین هفته‌ای سه وعده است (تقریبا یک فنجان برای هر وعده)، ولی مصرف بیش‌تر نیز توصیه می‌شود. در صورت امکان، هر روز از برخی انواع مواد غذایی حاوی آنتوسیانین نظیر برخی توت‌ها، آلبالو، کلم قرمز، یا بادمجان مصرف کنید. در ادامه، به چند ایده برای افزودن مواد غذایی سرشار از آنتوسیانین در رژیم غذایی اشاره می‌کنیم:

الف. هنگام صبح، اسموتی میوه درست کنید و مقداری توت فرنگی تازه یا یخ زده به آن اضافه کنید. هم‌چنین، می‌توانید مقداری توت فرنگی به غلات صبحانه یا ماست نیز اضافه کنید.
ب. با استفاده از کلم قرمز و پیاز قرمز خام سالاد درست کنید. هم‌چنین، می‌توانید بپزید، کباب کنید، یا به سوپ و خورش اضافه کنید.
پ. بادمجان را به همراه سس گوجه فرنگی، و ادویه و روغن زیتون بپزید.
ت. به عنوان تنقلات بعد از ظهر یا پس از شام مقداری پرتقال خونی، گیلاس، یا آلو سیاه نوش جان کنید.
ث. پس از شام، مقداری انگور یخ زده را به عنوان یک دسر سالم و مغذی مصرف کنید.

۱۲. جمع‌بندی

الف. آنتی‌اکسیدان‌های آنتوسیانین نوعی پلی‌فنول فلاونوئید، بخشی از خانواده‌ی مواد شیمیایی گیاهی قدرتمندی هستند که با اثرات پیری و استرس اکسیداتیو مبارزه می‌کنند.
ب. طبق یافته‌های پژوهشی، برخی از فواید گوناگون آنتوسیانین‌ها برای سلامتی عبارت هستند از مبارزه علیه بیماری قلبی، سرطان، ضعف حافظه، و اختلالات عصبی.
پ. برخی از مواد غذایی سرشار از آنتوسیانین عبارت هستند از انگور فرنگی سیاه، توت سیاه، بلوبری، توت فرنگی، بادمجان، پرتقال خونی، انگور، گیلاس، پیاز قرمز، و کلم قرمز.
ت. توصیه می‌شود حتی‌الامکان به جای مکمل‌های آنتوسیانین، از منابع غذایی حاوی این آنتی‌اکسیدان استفاده کنید. برای افزودن آنتوسیانین به رژیم غذایی‌تان بهتر ازت روزانه مقداری آب آلبالو، آب انار، یا آب بلوبری صد درصد طبیعی بنوشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع:draxe

آنتوسیانین:‌ ۱۲ نکته درباره خواص آنتوسیانین برای سلامتی بدن


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی