کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۶ نکته درباره خلاص شدن از افکار منفی که همین امروز باید بدانید

افکار منفی می‌توانند باعث شوند به گونه‌ای احساس کنیم که انگار هرگز به اندازه‌ی کافی قوی نیستیم تا بتوانیم زندگی‌مان را تغییر دهیم. اگر باور داشته باشیم به اندازه‌ی کافی زیبا نیستیم، به اندازه‌ی کافی باهوش نیستیم، به اندازه‌ی کافی شوخ و شاداب نیستیم، یا چیزی بین این‌ها، همیشه باورمان درست، و حق با ما خواهد بود. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره خلاص شدن از افکار منفی نکات مهمی بدانید.

خلاص شدن از افکار منفی

نحوه‌ی نگرش‌مان به خود و توانایی‌های‌مان می‌تواند نحوه‌ی زندگی کردن و وضعیت نهایی‌مان را در زندگی بر ما دیکته کند. همین حقیقت ساده، علی‌رغم آن‌که در حال حاضر ممکن است تاثیر مخرب و منفی بر واقعیت زندگی‌مان داشته باشد، حقیقتا می‌تواند خبر خوبی نیز باشد. چرا؟

همه می‌توانند طرز تفکرشان را تغییر دهند، و هنگامی که بتوانند افکارشان را تغییر دهند، قادر خواهند بود واقعیت زندگی‌شان را نیز تغییر دهند.

به عبارت ساده‌تر، اگر بخواهید باور داشته باشد و احساس کنید انسانی زیبا، باهوش، ثروتمند، یا هر چیز دیگری هستید، به تدریج خودتان را این چنین خواهید یافت. اگر به خودتان بگویید شایسته‌ی رسیدن به بزرگی هستید، قطعا سرانجام به بزرگی خواهید رسید!

به رغم این حقیقت، بسیاری از آدم‌ها از خود می‌پرسند، هنگامی که گرفتار افکار منفی می‌شوند، باید چه عکس‌العملی از خود نشان دهند. آیا شما نیز از این‌که تاکنون اجازه داده‌اید افکار منفی در زندگی‌تان جریان داشته باشند، احساس خستگی می‌کنید؟ آیا می‌خواهید کنترل احساس‌تان را به دست بگیرید، و خود را از وضعیت دردناک خلاص کنید؟‌

اگر به خلاص شدن از افکار منفی تان فکر میکنید و می‌خواهید خودتان سرنوشت زندگی‌تان را به دست بگیرید، بهتر است اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی چرخه‌ی افکار منفی و چگونگی تغییر صدای درونی‌تان به دست بیاورید.

خلاص شدن از افکار منفی

۱. افکار منفی از کجا سرچشمه می‌گیرند؟

هیچ‌کس نمی‌خواهد یک روز صبح از خواب بیدار شود و احساس کند از هر سو مورد حمله‌ی افکار منفی قرار گرفته است. افکار منفی معمولا ترکیبی از ایده‌هایی هستند که درون‌مان ایجاد کرده‌ایم، و هم‌چنین ایده‌هایی که ممکن است از سایرین دریافت کرده باشیم.

برای مثال، اگر دائما از طریق رسانه‌های مختلف، آدم‌هایی را مشاهده می‌کنید که دارای بدن‌هایی لاغر و پوستی شفاف و درخشان هستند (و شما چنین ویژگی‌هایی را که به طور گسترده به عنوان معیارهایی برای زیبایی قلمداد می‌شوند، در خود مشاهده نمی‌کنید)، ممکن است به این نتیجه برسید که شما اصلا زیبا و شایسته‌ی عشق ورزیدن نیستید.

این نتیجه‌گیری بسیار از حقیقت به دور است، ولی طرز فکرتان درباره‌ی چگونگی جریان زندگی نقش مهمی در نحوه‌ی احساس‌تان نسبت به خود ایفا می‌کند.

نظرات دیگران نیز به اندازه‌ی طرز فکر منفی درونی‌مان مخرب هستند و می‌توانند بر درک‌مان از وضعیت خود تاثیر بگذارند. اگر آدم‌های متعددی جملات منفی درباره‌تان به شما بگویند، ممکن است نظرات آن‌ها را با تمام وجود بپذیرید، و همان نظرات را دائما برای خودتان بازگو کنید. همین باور و طرز فکر درباره‌ی خود به الگویی برای ادامه‌ی زندگی‌تان تبدیل می‌شود.

معمولا، در واقع، همین آدم‌هایی که از فقدان اعتماد به نفس و عزت نفس رنج می‌برند، در معرض ایجاد الگوهای فکری منفی در وجودشان هستند.

البته، منظورمان این نیست که آدم‌های دارای اعتماد به نفس با بحران‌های درونی رو به رو نمی‌شوند. گذشته از این‌ها، همه‌ی آدم‌ها در برخی از مراحل زندگی، در معرض تجربه‌ی افکار منفی قرار می‌گیرند. با وجود این، آن‌هایی که دارای آگاهی درونی و اعتماد به نفس هستند، قادرند این افکار را عقب برانند و واقعیت را به زندگی‌شان بازگردانند.

از سویی دیگر، آن‌هایی که خودشان را دست بالا نمی‌گیرند، همواره بیش‌تر افکار منفی را که در ذهن‌شان ایجاد می‌شوند، به سرعت باور می‌کنند. حال، مشکل هنگامی بحرانی می‌شود که این افکار منفی به چرخه‌ی تکرار‌شونده‌ای تبدیل می‌شوند که روز به روز خلاصی از آن‌ها دشوارتر خواهد شد.

وقتی ظرف ماه‌ها یا سال‌ها مطلبی را برای خود تکرار می‌کنید، تغییر این دیالوگ درونی به یک موضوع مثبت و واقعی بسیار دشوار می‌شود. ولی آیا تغییر این الگوی منفی و مخرب امکان‌پذیر است؟ قطعا!

۲. اهمیت ترک افکار منفی

به غیر از فقدان عزت نفس، علت‌های دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد الگوهای فکری منفی شوند؛ علت‌هایی مرتبط با سلامت روان، نظیر ابتلا به افسردگی. یکی از علائم اصلی افسردگی – همان‌طور که احتمالا حدس زده باشید – وجود افکار منفی است. افسردگی می‌تواند باعث شود احساس کنیم ارزش عشق ورزیدن یا زندگی کردن را نداریم، حتی اگر به تمام آرزوهای‌مان نیز رسیده باشیم.

علاوه بر افسردگی، ممکن است با اضطراب نیز دست و پنجه نرم کنید؛ این وضعیت می‌تواند چشم‌اندازی متزلزل از آینده را در برابر چشم‌های‌تان به تصویر بکشد، و مدت‌ها پیش از وقوع هر اتفاق، وادارتان کند این پایان این اتفاق را به بدترین حالت ممکن است پیش‌بینی کنید. برخی از آدم‌ها درباره‌ی حال و وضعیت کنونی‌شان مضطرب هستند یا دائما به زمان‌های گذشته فکر می‌کنند؛ گذشته‌هایی که احساس می‌کنند در آن‌ها زمان‌ها شکست خورده‌اند – این وضعیت بر احساس آن‌ها درباره‌ی آن‌چه هستند یا آن‌چه در آینده باید باشند، تاثیر منفی می‌گذارد.

ابتلا به مشکلات سلامت روان می‌تواند این وضعیت را پیچیده‌تر کند؛ ولی لازم است بدانید، این قبیل مشکلات روانی تا حدود زیادی قابل درمان هستند. شما بیش‌تر از این‌ها ارزش دارید و شایسته‌ی عشق ورزیدن به خود هستید؛ به همین دلیل، کمک خواستن از متخصصان نخستین و مهم‌تری گام برای شروع مسیرتان برای رسیدن به عزت نفس است.

چگونگی خلاصی از چرخه‌ی افکار منفی

به منظور غلبه بر افکار منفی، به دو عامل مهم نیاز خواهید داشت: خود آگاهی و اراده برای دوست داشتن خود. هرگاه به این دو ابزار مهم مجهز شدید، مطالب زیر را به دقت مطالعه کنید تا اطلاعات کاملی درباره‌ی نحوه‌ی خلاصی از شر چرخه‌ی افکار منفی به دست بیاورید.

۳. مراقب افکاری باشید که بر شما تاثیر می‌گذارند

به راحتی نمی‌توان افکار منفی را گیر انداخت، زیرا این قبیل افکار معمولا به بخشی از وجود و شخصیت‌مان تبدیل می‌شوند. این افکار نظام اعتقادی‌مان را شکل می‌دهند، و حتی اگر هر روز به شکل ناگهانی در برابرمان ظاهر شوند، به آن‌ها مشکوک نمی‌شویم.

تمام تغییرات با خودآگاهی آغاز می‌شوند. خودآگاهی هر آن چیزی که درباره‌ی خود باور دارید؛ با صبر و حوصله به دیالوگ درونی‌تان عمیقا توجه کنید. شما مرتبا چه چیزهایی به خودتان می‌گویید؟ این حرف‌ها چه احساسی به شما می‌دهند؟ آیا هر یک از آن‌ها حقیقت دارند؟‌

هنگامی که این افکار را مورد توجه قرار می‌دهید، کم‌کم دفعاتی را که در طول روز این حرف‌ها را به خودتان می‌زنید، متوجه خواهید شد؟ هرگاه خودآگاهی‌تان را درباره‌ی این افکار به سطح بالایی برسانید، به تدریج می‌توانید تغییرات مورد نظرتان را ایجاد کنید.

۴. یاد بگیرید چگونه آن‌ها را همان‌طور که می‌آیند شناسایی کنید (و از خود عبور دهید)

آدم‌های زیادی باور دارند باید افکار منفی را به طور کامل از وجودتان پاک کنید تا بتوانید زندگی شادی داشته باشید. این کار نه تنها غیر ممکن است، بلکه صحیح هم نیست. صرفنظر از این‌گونه باورها، ناگزیر همه‌ی آدم‌ها افکار منفی را تجربه می‌کنند. ولی مهم این است که در برابر این قبیل افکار چه تصمیم‌هایی را اتخاذ می‌کنید؟

دفعه‌ی بعدی که یکی از این افکار منفی وارد ذهن‌تان شد، با آن مانند یک خودروی در حال عبور رفتار کنید. آن را شناسایی کنید و اجازه دهید به حرکت خود ادامه دهید و از برابر عبور کند. لازم نیست برای راننده‌ی این خودرو دست تکان دهید. و هنگامی که این خودرو از برابر چشمان‌تان عبور کرد، دیگر به آن فکر نکنید. فقط اجازه بدهید عبور کند.

قدرت دادن به این افکار باعث می‌شود بتوانند شما را تحت کنترل خود در آورند. نمی‌توانید از ورود افکار منفی به داخل ذهن‌تان جلوگیری کنید، ولی همیشه این قدرت را دارید که اجازه دهید بدون تاثیر گذاشتن بر شما، از ذهن‌تان عبور کند!

۵. افکار منفی‌تان را به چالش بکشید

باورهای درونی‌مان، مانند یک حلقه‌ی فیلم، دائما خود را جلوی چشم‌های‌مان نمایش می‌دهند، و مطالبی را بارها و بارها در ذهن‌مان تکرار می‌کنند. با این‌که، بر اساس آن‌چه پیش‌تر گفته شد، عبور دادن و رد کردن افکار منفی از برابر چشم‌های‌مان بسیار مهم است، یافتن ریشه‌ی این مشکلات و شناسایی سرچشمه‌ی اصلی این افکار نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

تصور کنید در تمام طول روز، دائما خودتان را احمق خطاب می‌کنید. چنان‌چه متوجه‌ی وجود این وضعیتی در خود شده‌اید، از خودتان این سوالات را بپرسید: آیا این صفت ریشه در واقعیت دارد؟ آیا من واقعا احمق هستم یا این‌که بی‌جهت خود را این چنین توصیف می‌کنم؟ آیا هیچ گونه شاهد و گواهی برای تایید این ویژگی در من وجود دارد؟‌

به چالش کشیدن افکار منفی کمک‌تان خواهد کرد متوجه شوید این افکار به شدت اغراق شده و نادرست هستند. این مسئله باعث ایجاد فرصتی برای تغییر دادن افکار منفی و تبدیل آن‌ها به افکار مثبتی می‌شود که بازتاب واقعی دنیای درون‌تان هستند.

۶. این افکار را با افکار مثبت و واقعی‌تر جایگزین کنید

هر چیز شکسته و خراب را باید با یک چیز سالم جایگزین کرد. صفحه‌ی شکسته‌ی زندگی‌تان را می‌توانید به آسانی با صفحه‌ی سالمی عوض کنید که نوای آن با آهنگ زندگی‌تان هماهنگ و سازگار باشد.

هرگاه افکار منفی به ذهن‌تان خطور کردند، با حوصله و بدون استرس آن‌ها را متوقف کنید، و در عوض، به چیزهای مثبت و زیبا فکر کنید. اگر صدایی درون‌تان مدام می‌گوید، “‌نمی‌توانم این کار را انجام بدهم‌”‌، سعی کنید به خودتان بگویید، شما شایسته‌تر و قوی‌تر از این حرف‌ها هستید.

با وجود این، همیشه به خاطر بسپارید، باید چیزهایی را به خودتان بگویید که واقعا به آن‌ها باور دارید. چنان‌چه چیزهایی را به خودتان بگویید که با توانایی‌ها و باورهای‌تان هماهنگ نباشند، با وضعیتی مواجه خواهید شد که به شما ثابت می‌شود باورهای‌تان دچار اشکال و تناقض هستند؛ به این ترتیب، مشکل شما بسیار پیچیده‌تر از قبل می‌شود!

جمع‌بندی

تغییر نحوه‌ی تفکر نیازمند فرایندی دشوار ولی امیدوارکننده است که می‌تواند چشم‌انداز زندگی‌تان را تغییر دهد. چنان‌چه با افکار منفی دست و پنجه نرم می‌کنید، ابتدا بررسی کنید که این افکار از کجا سرچشمه می‌گیرند، و سپس با کمک مطالب بالا، آن‌ها را برای همیشه متوقف کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۶ نکته درباره خلاص شدن از افکار منفی که همین امروز باید بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی