کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته درباره خطرات و بیماری هایی که در استخر شما را تهدید می‌‌کنند

استخرهای شیک و پر زرق و برق با آب‌های لاجوردی و شفاف، هر سال تابستان با اوج گرفتن گرما، اغواگرانه ما را به خود می‌خوانند. اما کارشناسان و متخصصان حوزه‌ی سلامت هشدار می‌دهند که خطرات و بیماری هایی که در استخر شما را تهدید می‌‌کنند بسیار زیاد و جدی هستند.  اما با ما همراه باشید تا شما را با برخی از این خطرهای مهم اما پنهان که در استخرهای جذاب و وسوسه‌انگیز انتظارمان را می‌کشند آشنا سازیم.

۴ نکته درباره خطرات و بیماری هایی که در استخر شما را تهدید می‌‌کنند

خطرات و بیماری هایی که در استخر شما را تهدید می‌‌کنند

۱. میکروب‌های موجود در استخر

از موارد شیوع باکتری‌ها و ویروس‌ها، ۵۸٪ به خاطر کریپتوزپوریدیوم (انگل تک یاخته) بوده است که باعث اسهال‌های سه هفته‌ای می‌شود. سیزده درصد از سودومونا ناشی می‌شوند، که باعث راش‌های جکوزی و گوش شناگران می‌شود. ۱۶٪ دیگر از لژیونلا نشات می‌گیرد که باعث بیماری لژیونر و بیماری خفیف‌تری با علائمی شبیه آنفولانزا – تب پونتیاک – می‌شود.

کریپتو نسبت به کلر بسیار مقاوم است، که باعث می‌شود از بین بردن آن پس از ورودش به آب کار بسیار دشواری باشد.

میشل لاوسا، رئیس برنامه‌ی سلامت شناگران مرکز کنترل بیماری‌ها می‌گوید: «بلیعدن تنها یک مشت آب دارای کریپتو می‌تواند تا هفته‌ها کودکان و بزرگسالان را بیمار و به اسهال آبکی، گرفتگی‌های شکمی، حالت تهوع، و استفراغ مبتلا کند.»

هر ساله، دست کم ۱۵ تا ۲۰ مورد شیوع بیماری مانند انگل‌های معده و اسهال، به شنا کردن در استخرها مربوط می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۱۲ شگفت‌انگیزترین فواید شنا کردن برای سلامتی، ریه و درمان

۲. مواد شیمیایی در آب

وقتی وارد استخرهای عمومی می‌شوید، بوی کلر نباید چراغ سبزی باشد برای آنکه بلافاصله درون آب شیرجه بزنید. آن بویی که می‌شنوید بوی آب تمیز نیست. در واقع، برعکس است!

استخرهای شنایی که به درستی مراقبت و نگهداری می‌شوند بوی شیمیایی قوی نمی‌دهند. وقتی کلر در آب استخر با موادی مانند گرد و خاک، چربی بدن، عرق، ادرار، و فضولات بدن شناگران ترکیب می‌شود، محرک‌های شیمیایی به نام کلرامین تولید می‌شوند.

این کلرامین‌های موجود در آب استخر هستند، و نه کلرین، که آن بوی بد را مستاعد می‌کنند و باعث سوختن و قرمز شدن چشم شناگرها می‌شوند.

پس آن بوی غلیظی که شامه‌ی شما را آزار می‌دهد نشانه‌ی این است که آب استخر کثیف است و باید سطح کلرین و pH آن آزمایش شود. وقتی سطح کلرامین به نقطه‌ای برسد که بتوانید بوی آن را احساس کنید، می‌تواند چشم‌ها، پوست و بینی‌تان را بیازارد.

میکروب‌هایی مانند کریپتو، ای‌کولی، و ژیاردیا در استخرهای عمومی پراکنده می‌شوند که سطح کلرین و pH آن‌ها بیش از حد پایین باشد. علائم هر سه بیماری شامل اسهال، کاهش وزن، حالت تهوع، استفراغ، دهیدراسیون (بی‌آبی بدن)، و گرفتگی‌های شکمی می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۹ مهمترین فایده‌ اسب سواری برای سلامتی که نمی‌‌دانستید

۳. ادرار در آب استخر

همچنین مشکل دیگر استفاده‌ی شناگران از استخر به عنوان توالت است. در ۲۰۱۷ ، پژوهشگران دانشگاه آلبرتا آب را در ۳۱ استخر شنا و جکوزی مورد آزمایش قزاز دادند و دریافتند که سطح اسسولفام پتاسیم در هر یک از این اماکن بسیار بالا است. تنها نتیجه‌ای که گرفتند چه بود؟ آدم‌ها در آب استخر و جکوزی ادرار می‌کردند و از طریق ادرارشان شیرین کننده وارد آب می‌کردند.

پژوهشگران می‌گویند، خود ادرار به تنهایی مشکل ساز نیست، بلکه ترکیب شدنش با کلرین و عرق است که ترکیب‌های سمی ایجاد می‌کند.

پاسخ این مشکلات ریختن کلرین بیشتر در آب نیست. کلرین را باید به اندازه‌ی متعادل به آب اضافه کرد در غیر این صورت به شناگران آسیب می‌زند. آبی که به درستی کلرین زده نشده باشد، شناگران را در خطر درماتیت، عفونت‌های پوستی، و راش‌ها قرار می‌دهد.

استخرهای آب شور، در حالی که روح‌بخش هستند، پاسخ و جایگزین مناسب و در واقع «استخرهای بدون مواد شیمیایی» نیستند. در آب شور نیز از کلرین استفاده می‌شود.

۴. امسال تابستان را در امان باشید

در اینجا چند توصیه برای حفاظت از خودتان و بچه‌های‌تان به شما ارائه می‌کنیم که وقتی دمای هوا افزایش پیدا می‌کند و استخرهای عمومی تنها راه حل برای کاستن و فرار از شدت گرما هستند به کارتان خواهند آمد:

– اگر شما یا کودکتان به اسهال مبتلا هستید شنا نکنید و اجازه ندهید بچه‌ها هم شنا کنند.

– استخر، جکوزی، و نقاط اطراف زمین‌های بازی آبی را چک کنید.

– از نوارهای آزمایش برای بررسی سطح کلرین و pH آب استفاده کنید.

– سعی کنید آب استخر را نبلعید.

– بچه‌های کوچک را مدام در وسط زمان استخر به حمام ببرید تا دوش بگیرند.

– پیش از ورود به استخر دوش بگیرید.

– حتما سعی کنید صدای کار کردن پمپ استخر را بشنوید.

– پوشک بچه‌ها را در محل مخصوص تعویض پوشک عوض کنید و به دور از آب استخر باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: webmd

۴ نکته درباره خطرات و بیماری هایی که در استخر شما را تهدید می‌‌کنند


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی